MAANDAG 29 NOVEMBER binnenland peuTlïëton •-= No. 281 1915 ÜigifiFirn» F. VAK SE VELDE Ir., Kleins Markt 58, ülissirrp. Telefoon Interc. 18 Verschijnt degelijks, eitgiioedird op Zondig in algemaiti irkindi Chrlstilijki lento Buiten de beschaafde Wereld. VLISSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vllssingen en de gemeenten op Walcheren/1.S0 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor BelgfS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPKijh Van 1 A regeis 0.40 j voor iedere regel ae«? 10 ce»; Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. 8f aoounemen: speciale prfs Reclames 2® ct. per regel Dienstasnbfedingec en -aanvragen 8 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ft flfl ft gulden bij levens- gulden bij dood AfhAgulden bij verlies polls, zijn 0RAT1S verze- M\ IIIII lange ongeschikt- 'li J I door Hl I van een hand, kerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken f VU een ongeluk Cl UI# voet et oog Sus «Itknnrlngen worde» VERDUBBELD indien de eerzekerden, voorzien van geldig plaatsbew|i, een ongeluk bekomen ep trein, boot ot tram. ff flhgulden bij verlies J A Agulden bij verlies £j|r* gulden bij verlies mil van li III vaneen van eiken iuU een duim JLUU wijsvinger SU%3 anderen ving». Da oltkearlng wordt gawaarborgd door da „Holt, filg. Vnrisk. Bank" to Sekiodcst Ds zaak van het Vrouwenkissrsoht Het weekblad »De Vaderlander" betreurt dat de te Amsterdam gehouden meeting van de „Vereeniging voot Vrouwenkiesrecht" een vijandig karak< ter had tegen de regeering en het Concentratieprogram. „Met kracht zullen wQ ons verzetten tegen de Grendwe'sherzieningsvoorstellen zoo als zij daar liggen," veklaarde mevr. Aletta |acobs. Het weekblad geeft zijn verbazing te kennen dat in zulk eon omgeving mannen van de Con centratie zich op hun plaats hebben gevoeld en besluit „Wij achten deze beweging niet alleen niet zonder gevaar, maar buiten gewoon gevaarlijk. Van vrijzinnig democratische zijde is ons toegeroe pen: Wij zien dat gevaar niet. Daar om willen wij nog eens met nadruk zeggen, waarin o. i. dit gevaar be staat. De Kamerleden, behoorende tot de Concentratie, dié zich aan deze beweging vastleggen, haar ver sterken en aanmoedigen, zullen zich zeiven ten slotte in deze posifie bren gen, dat ze al hebben ze zich das ook de vrijheid voorbehouden van hun stem zuilen komen te staan voor de keuze: Te stemmen voor grondwetsvoorstellen, waarin de ge lijkstelling van man en vrouw niet is opgenomen, of gehoond te worden door dezelfde vrouwen, die htn thans daverend toejuichten. En waar zoo'n moeilijkheid toe leiden kan in de keuze, hebben wij al eens beleefd bij de Leerplichtwet, toen de sociaal democraten met het oog op de door hen opgezweepte massa, aan wie wijsgemaakt was, dat die wet zonder verplichte schoolvoeding en kleeding geen waarde had, hun stem aan de wet moesten weigeren en zich scharen aan de zijde der reactie Uitketringen aan ds gezinnen dsr gemobiliseerdan. Het dageltjksch bestuur van het Nederlandsch Verbond van Neutrale Vakvereenigingen heeft zich in op dracht van de Verbendsvergadering met een adres tot den Minister van Oorlog gewend, in welk adres het verzoekt te willen bevorderen, dat de ultkeeringen aan de gezinnen der ge- mobiliseerden meer in overeenstem ming worden gebracht met de ge derfde inkomsten van het gezin, aangezien het bestuur vooral ten gevolge van den onverwacht langen duur der mobilisatie anders een achteruitgang van blljvenden aard voor vele dier gezinnen vreest. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting, waarin aan de hand van aan de practijk ontleende gevallen en cijfers nader gewezen wordt op de onbil- door J. Iv. 55.) —o— (Hadruk lerkodeu.) Jacob Welse knikte met de lang zame nadenkendheid van iemand, die begrijpt, toch nog even waeht, om weer te overdenken en te wegen. „Maar waarom hebt u het gevraagd, vader Waarom spreekt u over St. Vincent? Ik ben ook goede vrienden geweest met andere mannen. „Maar ik heb omtrent andere man nen niet het gevoel gehad, zooals ik heb omtrent mr. St. Vincent. Wij mo gen waar zijn tegenover elkaar, en de pijn vergeven, die wij elkaar doen. Mijn meening telt niet meer dan die van een ander. Feilbaar zfln we allen. Ik tan ook niet verklaren, waarom ik voel, zooals ik doe maar, in één woord, ik mag St. Vincent niet." „Een vrij algemeen oordeel over hem onder de mannen," viel Frona n, onweerstaanbaar gedreven tol ver- lijkheid der thans toegepaste regeling der vergoedingen. Afschriften van adres en toelichting zijn gezonden aan de leden der Sta ten- Generaal. Gemobiliseerden uit dsn Middenstand. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van gemobiliseerden uit Amsterdam en omliggende forten, uitgeschreven door een voorloopig comité dat reeds verschillende stappen had gedaan, in het belang van de credietbehsevende gemobiliseerden uit den middenstand. De landweer-artillerist W. F. Gaas- terland voerde het woord en toonde de noodzakelijkheid aan, dat de ge mobiliseerden zelf de handen uit de mouwen zouden steken om te trachten door eendrachtig samenwerken in de credietbehoeften te voorzien. Het is toch bewezen, dat de middenstand groot en ernstig gevaar dreigt geheel te gronde gericht te worden, in dien den voorheen op eigen wieken drljvenden middenstander geen kans wordt geboden zijn zaken op den ouden voet te kunnen hervatten. Daarom wekte spr. de aanwezigen op zich te organiseeren in een ver eeniging, die, geschoeid op solieden grondslag, in slaat teal blijken te ver richten en te bereiken wat noodig is. Hierna werd overgegaan tot het stichten der vereeniging, die den naam zal dragen Nationale Vereeniging tot steun aan hulp en crediet-behoe- vende gemobiliseerden in Nederland. Op voorstel van een der aanwezigen werd het voorloopig comité bij ac clamatie benoemd tot bestuur, dat nu aldus werd samengesteld W. F. Gaasterland, voorzitter P. Waalewijn Jrsecretaris C. Wernekinck, pen ningmeester C. Koel en C. C. Veg- ting, commissarissen. De secretaris deed nu mededeeling van hetgeen door het comité reeds in beginsel was verricht, hetgeen voornamelijk daaruit bestaat, dat het zich in verbinding heett gesteld met enkele vooraanstaande personen op economisch, juridisch en militair ge- bied. Onderwijzers-weduwen- en weezenpen- tloen. Ingediend is een wetsontwerp hou dende pensioenregeling voor de we duwen en weezen van voor 1 Januari 1906 overleden, gepensionneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers. De regeering voldoet hiermede aan een herhaaldelijk en van verschillende zijden uitgesproken verlangen. Hoewel naar hare meening in het algemeen pensioenwetten niet behooren terug te werken, pleiten billijkheidsoverwe gingen er h.i. voor hier een uitzon dering te maken. Er zijn naar alle waarschijnlijkheid nog slechts een klein getal weduwen in leven van dediging. „Zulk een overeenstemming van meening maakt mfn positie slechts te sterker," antwoordde hij. Toch moet ik herinneren, dat ik hem be schouw, zooals de mannen doen. Zijn populariteit met vrouwen moet voort komen uit het feit, dat vrouwen de dingen anders zien dan mannen, evenals vrouwen physiek en geeste lijk van mannen verschillen. Het is diep, te diep voor mij, om uit te leggen. Ik volg slechts mijn natuur en doe myn best rechtvaardig te zijn." „Maar hebt u niets meer bepaalds vroeg zij, verlangend zijn houding beter te begrijpen. „Kunt u niet éen enkel ding opnoemen onder alles, wat u voelt?" „Ik durf nauwelijks. Innerlijke ge waarwordingen kunnen zelden goed worden uitgedrukt. Maar laat ik mijn best doen. Wij, Welses, hebben nooit een lafaard onder ons gekend. En waar lafheid is, kan niets bestaan. Het is als bouwen op zand, of als een leelljke ziekte, die in het geheim voortwoekert en wij weten niet, wan neer zij zal uitbreken." „Maar het schijnt my toe, dat mr. onderwijzers die op het tijdstip van het in werktng treden van de wedu- wenwet voor de onderwijzers 1905 1 Januari 1906 niet meer in dienst waren. Het meerendeel dezer weduwen is vermoedelijk hoogbejaard en er zijn er onder haar die in kom mervolle omstandigheden verkeeren. Gemotiveerd wordt het geacht aan de regeling voor die weduwen eene voor de weezen beneden den leeftijd van 18 taren mede gering in aan tal te verbinden. Eene betrouwbare raming van de kosten is thans nog niet te geven. Een hoog bedrag zal er niet mede gemoeid zijn. De regeering! legt er uitdrukkelijk den nadruk op, dat het voorgedragene strekt ter voorziening in een bijzon der ge val en alzoo niet ais precedent voor het toekennen van terugwerkende kracht aan andere pensioenregelingen mag worden beschouwd. Voorgesteld wordt deze regeling in werking te doen treden 1 Januari a.s. Koninklijk Nationaal Stouneomité. Kenteekenend voor den tegenwoor- digen economischen toestand in den lande, een toestand van uitersten, is een gift van f 337,04V3, die het comité van de burgerij der gemeente Brui nisse ontving, waarbij werd medege deeid dat het bedrag verkregen is door middel van een openbare col lecte en het is te beschouwen als een blijk van dankbare herinnering aan hetgeen door het K. N. S. C. 1914 gedurende den vorigen winter aan die gemeente ten behoeve van de werk verschaffing is gedaan. Gedurende de 5 eerste maanden van het jaar behoorde Bruinisse relatief tot de meest noodlijdende gemeenten in Nederland en moest het Plaatselijk Steuncomité door het K. N. S. C. 1914 zwaar gesubsidieerd worden. Dank zij de levendigheid in den han del in mosselen en garnalen en de ruime vangst daarvan zijn de bordjes verhangen. Marine-Stoomvaartdienst. Bij Kon. besluit is aan de officie ren-machinist te ki. bij den marine stoomvaartdienst L. J. J. Dornickx en L. B. van Boven, wegens Iangdurigen dienst, respectievelijk met 1 Decem ber 1915 en 1 Januari 1916, eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen zijn bij den marine-stoomvaart dienst bevorderdmet ingang van 1 December, tot officier-mach. Ie klasse de officier-machinist 2e klasse M. W. Horning, en tot officier machinist 2e klasse, de officier-machinist 3e klasse W. Brouwer, en met ingang van 1 Januari 1916, tot officier machinist le klasse, de officier-machinist 2e klasse J. van Meurs, en tot officier St. Vincent de laatste man ter wereld is, die in éen adem met lafheid kan genoemd worden. Ik kan hem niet zien in dat licht." De smart op haar gelaat deed hem pijn. „Ik weet niets tegen St. Vincent. Er is geen enkel bewijs om te too- nen, dat hij anders is dan hij schynt. Toch kan ik niet helpen, dat ik het voel op mijn feilbare, menschelijke manier. Echter is er éen ding, dat ik gehoord heb, een leelljke vechtpartij in het Operahuis. Let wel, Frona, ik zeg niets tegen den lwist of tegen de plaats, mannen zijn mannen maar er wordt gezegd, dat hij dien avond niet handelde, als een man behoort te handelen." „Maar, vader, zooals u zegt, man nen zijn mannen. Wy zouden hen graag anders hebben dan ze zyn dan zou de wereld zeker beter wezen; maar wij moeten ze nemen, zooals ze zyn Lucile „Neen, neenje begrypt me ver keerd. Wnt ik zei, had geen betrek king op haar, maar op het gevecht. Hyby wilde niethy was laf." „Maar zooals u zegt, het wordt ge zegd. Hij heeft het my verteld, niet machinist 2e kl., de officier-machinist 3e klasse van der Brugge. Os Ned. Anti Oorlsg-Raad. Verschenen is het eerste nummer van „De toekomsige Vrede," hali- maandeiyksch verschijnend officieel orgaan van den Neder!. Anti-Oorlog- log-Raad. In een inleidend woord zegt het besiuur „Dit orgaan heeft niet allereerst, slechts in zeer geringe mate, een po lemisch karakter. Het dient em mede propaganda te maken voor de denk beelden, belichaamd in ons propa- gramma tegelijk om een onderlingen band te vermen, en de medestanders van den Raad en dengenen daarbui ten, die voortdurend belang stellen in den arbeid van den Raad, gelegen heid te geven daarvan kennis te ne men. Maar tevens beoogt het een ieder in onzen Raad op de hoogte te houden van het beiangryke, dat vooral in dezen tijd op het gebied van oorlog en vrede in het bulten land voorkomt. En vooral hoopt de redactie er voor te waken, dat elke verkeerde gedachte, die in de binnen of bultenlandscbe pers, dan wel in andere kringen omtrent onzen Raad en zyn streven tel uiting komt, wordt gesignaleerd en weersprokendat geen gelegenheid wordt voorbygegaan om door de practyk aan te toonen wat de Nederlandsche Anti-Oorlog- Raad wenscht en wat hy niet wenscht. St. Nieelaas. De directeur generaal dar postery en telegrafie maakt bekend: I. dat bij gelegenheid van het aan staande St. Nicolaasfeest de vergun ning om meerdere pakketten aan het adres van slechts een enkele adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tel en met 6 Decem ber wordt ingetrokken en der halve bij elk gedurende dit tydvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaait zal behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pak ketten, aanbevolen 1. zorg te dragen voor een doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, In dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen gevrijwaard zijn 2o. zooveel mogeiyk de adressen op de pakketten te schryven en waar opplakken of aanhechten van een adres envermydeiyk is, dit zoodanig te bevestigen, dat voor het verloren gaan daarvan, gedurende het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede ios adres te sluiten 4o. de pakketten, bestemd voor militairen te voorzien van een adres lang daarna, en ik geloof niet, dat hij dat had durven doen, als er iets ge weest was „Maar ik bedoel er geen beschul diging mee," viel Jacob Welse haar haastig in de rede. „Ik heb het alleen hooren zeggen en het vooroordeel der mannen zou voldoende zijn, om het verhaal te verklaren. En het heeft in het geheel geen strekking. Ik had het niet te berde moeten brengen, want ik heb in myn tijd waariyk dappere mannen op het beslissende oogenblik zien terugdeinzen. En nu, laat bet ons uit het hoofd zetten. Ik wenschte alleen je een wenk te geven en ik heb de zaak geheel verknoeid. Maar begryp dit. Frona," en hy hief haar gelaat op naar het zyne, „begryp bo ven alles en ondanks alles, ten eerste, ten laatste en altyd, dat je myn doch ter bent en dat ik heilig geloof, dat je leven jou eigendom is, niet het myne, van jou zelf, om mee te doen, wat je wilt, te volmaken of te be derven. Je moet je eigen leven ieven en ais ik er invloed op uitoefenen, kun je dat niet doen en zou het ook jou leven niet zyn. Dan zou je ook geen Welse geweest zijn, want er is waarop de onderdeelen van het le ger waartoe de geadresseerde be hoort, duidelijk en volledig zyn aan gegeven, en deze pakketten ter be vordering van eene geregelde toezen ding 2 en 3 December ter post te bezorgen. De aandacht wordt gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waar de van pakketten, hetgeen voor die welke kostbaarheden bevatten is aan te bevelen en ten gevolge waarvan, by eventueel verloren geraken tydens het vervoer het volle bedrag der aan gegeven waarde van de pakketten kan worden vergoed. Ten slotie wordt medegedeeld, dat op Zondag 5 December geene pakketten ter verzending worden aan genomen. Zioltmls voor Gozant Ragout. Een particulier telegram uit Rome aan de „Maasb." meldt: Zaterdagmorgen had in de kerk van San Gioacchino een plechtige zlelemis plaats, die de Nederlandsche kolonie liet opdregen voor den ever leden Nederlandscben gezant bij den H. Stoei, mr. Regout, by gelegenheid van den 30sten dag van zyn afsterven. By de plechtigheid waren tegen woordig, Kardinaal Van Rossum, mgr. Ranuzzi. majer-domus van den Paus. mgr. Maggetti, de Nederlandsche ge zant bij het Quirinaal, de Belgische gezant by den H. Stoel, de Neder landsche zaakgelastigde by het Vati- caan, mgr. Waes, rector van San Gim- liano del Fiamminghi, mgr. Hensen, directeur van het Nederlandsch histo risch instituut, mgr. Ter Haar, consu- lator-generaal der Redemptoristen. Monsieur de Bie, generaal der Cis- terciensers, droeg het H. Misoffer op. Het zangkoor voerde onder leiding van maestro Moiinari een mis van Perosi uit. Ook vele Nederlanders waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De celebrant verrichtte de absolute bq de katafalk, die in het midden van de kerk geplaats was. ios. M. Orslio. Voor de viering van het 40jarig zangersjubileum van Jos. M. Oreiio, is een commissie gevormd. Men stelt zich voor, in verschillende plaat sen plaatsen van ons land concerten te geven, waarop Oreiio met mede werking van anderen zich kan doen hooren. In Amsterdam zal in het Con certgebouw, vermoedeiyk met me dewerking van het. Concertgebouw orkest, een concert ter viering van het jubileum worden gegeven. Maar bovendien wil de commissie trachten, een Oreliofonds bqeen te brengen, waarvan beheer en vruchtgebruik later geregeld kunnen worden. nog nooit een Welse geweest, die zich de wet liet voerschrqven. Zq stierven liever of gingen heen, om pioniers te zyn in onbekende streken. „Wel, als je dacht, dat het dans huis het geschikte of natuuriyke middel was, uitdrukking te geven aan je leven, dan zou ik treurig zyn, maar den volgenden dag zou Ik goed keuren, dat je naar het Operahuis gingt. Het zou onverstandig zyn, je tegen te houden, en, verder, het is niet onze manier. De Welses hebben altijd, in menige verloren zaak en by verloren hoop, schouder aan schouder gestaan. Conventies zijn waardeloos voor menschen van ons slag. Die zyn voor hen, die zonder die conventies in de modder zouden terechtkomen. De zwakken moeten gehoorzamen of verpletterd worden niet aldus de sterken. De massa is niets, het indi vidu allesen het is altijd het indi vidu, dal de massa regeert en de wet voorschryit. Wat doet het ertoe,wat de wereld zegtjy bent een dochter der Welses en in alles staan we el- kaa terzijde, wy van hetzelfde bloed, Frona, jij en ik." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1