fijns ,Y. VRIJDAG 2ö NOVEMBER No. 279 [IJN idag opllf." ces. TINÉEj ir. flZE., ijongen, 1U1ZEN r SltcsvsFirms F. VAN DE HEIDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. ID Verschijnt dagelijks, oitgizsodird op Zondig is ilgimiin erkende Christelijke liistdign GEMEENTEBESTUUR FEUÏLLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND 1919 L. it] BS tnecl. Interc. 230,1 mu. Insche Duettislw jier Witzen.) zen. elend, aagd een flinke rS, Groenewoud A J uur per dag dispo- •;ag die gaarne aan- jhouden van boeken 3tratiewerk, beken* en Engelsche If /en. Brieven onaer lie" Bur.„Vliss.Crt. uffrouw vraagt iewerk a f traat 73 (Erve Bok]- gebruik van «Jij ureau ,Vliss. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.3O per drie maanden. Franco door het geheele ryk f 1.50. Voor Belgii 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummer* 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel* ƒ0.40 j voor iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B| abonnement speciale pr|s Reclames 20 et per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 et per regel De abonnés, in 't bezit eener ftfiffeftgulden bij levens- gulden bij dood flflgulden bij verlies4 ^|%gulden by verliest f|f|gulden bij verlies Qr'gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- I door <1II van een hand, 1*^11 van 81 lil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f Clv een ongeluk Wvv voet of oog JLvw een duim 1UU wijsvinger lU%3 anderen vlngar. gen ollKeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatebew|v, tea ongelak bekomen op trein, boot ol tram. Do oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „Ho», Mg. Vvrzek. Bank" te Sthledew PUBLICATIE. Viering St. Nicolaasfeest. De Burgemeester van Vlissingen; In aanmerking nemende, dat 5 De cember dit jaar op Zondag valt, be paalt den dag voor de viering van het St. Nicolaasfeest op MAAN DAG 6 DECEMBER 1915. Vlissingen, 26 November 1915 De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VERWISSELING BROODKAARTEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat met het oog op de toe zending der nieuwe brood Kaarten PER POST, zli die eene andere woning hebben betrokken en nog verzuimden daarvan aangifte te doen, aan gemaand worden, die aangifte alsnog ten spoedigste ten stadhuize te doen. Vlissingen, 26 November 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. INLEVERING BROODKAARTEN. Aan de bezitters van brood- en meelkaarten wordt te kennen gegeven, dat alle kaarlen, geldende voor de maand November 1915, moeten wor den ingeleverd ten stadhufze op Dins dag 30 November a.s. van des voormiddags 9 uur tot des namid dags 5 uur. Alleen zij die hunne oude kaarten hebben ingeleverd, zullen eene kaart, geldende voor de maand December 1915 ontvangen, welke onmiddellijk na inlevering per post zal worden toe gezonden. De inlevering geschiedt door het werpen van de kaarten in de in de gang van het stadhuis staande hier voor bestemde mand. Zij, die geen regeeringsbrood of -meel meer wenschen te ge bruiken, dienen op de oude kaart de woorden niet meer te vermel den, terwijl zij die verhuisd zijn, mede verplicht zijn hunne nieuwe woonplaats op de oude kaart mede te deelen. Op genoemden datum bestaat teyens voor hen, die nog geen regeerings brood oi -meel hebben gebruikt, ge legenheid om in de trouwzaal een brood- of meelkaart te bekomen. Vlissingen, 26 November 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, dat op 30 November a.s. of zoo- door J. ID. 53.) —o— (ifadriiï veriiitn.) Hij stamelde en hield de handen hulpeloos hoog. Ik zou bijna wen schen, dat ik je geen opvoeding had gegeven, dat ik je bij me had ge houden, dal je mijn leven en avontu ren gedeeld had, met mij de over winning behaald of de nederlaag ge- ieden had. Ik zou je gekend hebben, Nu, zooals wij bij het vuur zitten. Zooals het nu is, ken ik je niet. Bij wat ik kende, is er iets gevoegd, iets (hoe zal ik het noemer. een teer 'ets, een samengesteld iets, een woord van jou dat ik niet begrijp. „Neen" (hij weerde haar af, dat ze "og niet spreken moest). Zij kwam "aar hem toe en knielde aan zijn Voeten, liet haar hoofd op zijn knie •usten en greep zijn hand in sympa- Jhieken druk. „Neen, dat is niet waar. PR zijn de woorden niet. Ik kan ze noodig op een der volgende dagen der week,schietoefeningen met spring- projectielen zullen gehouden worden vanaf het Pompstation op Voorne. De voor de veiligheid te nemen voorzorgmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 26 November 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Gezant bij het Vaticaan. Naar het „Hbl." met zekerheid ver neemt, kan de benoeming van den heer jhr. mr. O. F. O. M. van Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer en oud-voorzitter dier Kamer, tot gezant in tijdelijke en bijzondere zen ding bij den Pauselijken Stoel binnen zeer korten tijd worden tegemoet gezien. Minister Playte. Minister Pleyte, die, zooals gemeld, voornemens was op advies van zijn geneesheer voor eenige dagen naar Gelderland te vertrekken, heeft zich gisteren naar Velp begeven. Regeeringsgroenten. Naar gebleken is verkeeren de meeste groentenbandelaren in de mee ning, dat zij wanneer zij de hun toe gezonden verklaring onderteekenen, daardoor verplicht zullen zijn behalve de bestelde vatgroenten ook stapel groenten door tusschenkomst van de gemeente te betrekken. In verband hiermede hebben zij tot dusver nage laten de „verklaring" onderteekend in te zenden en is door hen van de heden geboden gelegenheid tot het in ont vangst nemen van een deel der vat groenten geen gebruik gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze opvatting geheel onjuist is. Zij, die de „verklaring" onderteekend hebben, zijn daarom in het geheel nog niet verplicht stapeigroenten te be stellen. Klein verlof en arbeidsbemiddeling. Nog enkele dagen en voor één der landweerlichtingen zal de tijd zijn aangebroken, dat het militaire pakje kan worden verwisseld voor het bur gerjasje. Niet iedere landweerman zal dat genoegen kunnen deelachtig worden, omdat zij thuis niet kunnen vinden, wat ze behoeven, n.l. het werk om in hun onderhoud te voorzien. Om hieraan tegemoet te komen is de hulp der Arbeidsbeurzen ver zocht. Aan de landweerlieden (1908) zijn kaarten verstrekt welke zij kunnen opzenden aan de Districtsarbeids beurzen. niet vinden. Ik kan niet zeggen, wat ik voel. Laat het mij nog eens probeeren. Onder alles draag je den stempel van het ras. Ik wist, dat ik gevaar liep, dat te verliezen, toen ik je wegzond, maar ik had vertrouwen in de zuiverheid van het bloed en ik waagde hetik twijfelde, vreesde, toen je weg waartik wachtte en bad en hoopte dikwijls hopeloosen daar brak de dag aan, de dag der dagenToen zij zeiden, dat je boot kwam, stond aan de éene zijde doo- delijke angst en aan de andere jui chend leven. Tot mensch geworden, .of bedorven tot mensch geworden, of bedorven, die woorden gingen door mijn hersens, tot ze me gek maakten. Zou de „Welse" de „Wei- se" gebleven zijn? Zou het bloed zuiver zijn gebleven? Zou de jonge loot verrijzen recht en groot en sterk, groen van sap en frisch en krachtig Of zou zij zwak en levenloos neer hangen, verschrompeld door de hitte der wereld, die een andere is dan de kleine, eenvoudige, natuurlijke Dyea- wereid „Het was de dag der dagen en toch was het een tragedie die naderde. Komt zoo'n kaart bij de districtsar beidsbeurs in, dan moeten daar alle mogelijke inlichtingen op worden ver strekt, welke den landweerman In bet zoeken naar werk behulpzaam kunnen zijn. Het is daarom dat bij deze een op- reep wordt gedaan aan alle werKge- vars onverschillig voor we'k bedrijf, dat zij ten spoedigste aan de dis trictsbeurzen bericht zenden of zij nu of over eenigen tijd personeel kunnen plaatsen, zoodat bij het geven van in lichtingen aan die werkzoekende mi litairen hiermede rekening kan wor den gehouden. Zooals bekend is de districtsbeurs voor de eilanden Walcheren, Noord en Zuid-Beveland gevestigd in het stadhuis te Middelbirg, dagelijks ge opend van 10—12 uur, en zijn alle inlichtingen gratis te bekomen. Ook de reeds benoemde corres pondenten in de verschillende plaat sen worden verzocht hunne mede werking te verleenen. Goede verstandhouding. In het Militair Tehuis te Vrees wijk is door kader en manschap pen aan den vertrekkenden compag nies commandant, W. C. v. Rossum, een gouden horloge aangeboden als bewijs van waardeering voor de aan gename wijze, waarop zij bijna 14 maanden met hem hebben mogen samenwerken. Een der soldaten schet ste in een kernachtige toespraak de aangename verhouding van kader en manschappen tegenover hun comman dant en sprak d..:. we.isch uit, dat dit stoffelijk bewijs van waardeering nog lang de herinnering aan dezen tijd zou mogen verlevendigen. Ten slotte bedankte de heer Van Rossum, waarna allen een driewerf hoera aanhieven voor hun oud com mandant. Technisch personeel. Teneinde te kunnen beschikken over meer technisch personeel voor her stellingen van mogelijke beschadigin gen aan mitrailleurs zullen aan de artillerie-inrichtingen twee cursussen worden gehouden elk van 3 weken. Aan elk dezer cursussen zal worden deelgenomen door 30 miliciens der infanterie, die uit den aard van hun werkkring geschikt worden geacht om een dergelijken cursus met vrucht te volgen. Deze cursussen zullen aanvangen 29 November en 3 Januari. Sinterklaas-drukte. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft De oude Sinterkiaas-drukte is er weer. Verleden jaar viel er eenige vermindering waar te nemen. De win keliers hadden niet zooveel ingesla- je weet, dat ik de jaren eenzaam had geleefd, den strijd eenzaam had gestreden en jij, het eenige, wat ik liefhad, ver weg. Als het een misluk king was geweestMaar je boot schoot tusschen de hooge oevers door in het open water, en ik was half bang om op te kijken. Men heeft mij nooit een lafaard genoemd, maar ik was er dichter bij een lafaard te zijn dan ooit te voren. Ja, dat oogenblik had ik beter den dood onder de oogen kunnen zien. En bet was dwaas, bespottelijk. Hoe kon ik weten, wat me wachtte, toen je daar als een kleine, zwarte vlek op de rivier kwam aandrijven? Toch keek ik, en het wonder begon, want ik wist je stond aan 't stuur. Je waart een Welse. Het schijnt zoo weinig; in waarheid be- teekende het zooveel. Men zou het niet verwachten van een gewone vrouw, maar van een Welse, ja. En toen Bishop over boord ging, en je zoo flink „het commando op je nam en je stem over het water klonk en de Siwash mannen hun ruggen bogen naar je wil, toen was het de dag der dagen." „Ik deed altijd mijn best, niet te gen als anders, er. hadden van hun étalage minder werk gemaakt, omdat ze vreesden, dat het publiek vanwege de crisis toch niet aan Sinterklaas zou doen. Maar thans bestaat die vrees niet naar het schijnt, en mer. beproeft de schade van het vorige jaar in te halen. De groote warenhuizen spannen zich het meest in. De étalage van een Bijenkorf is werkelijk buitengewoon, en het publiek verdringt zich, om de verschillende artikelen toch maar goed van alle kanten te kunnen bekijken. Het mooie weer der laatste dagen lokte duizenden en duizenden naar de city, om daar reeds met het inkoopen doen te beginnen. De drukte in de hoofdstraten was enorm, en naar wij van verschillende kanten vernemen, waren de winkeliers totnogtoe zeer tevreden over den verkoop. Natuurlijk hadden de winkeliers in de nieuwe stad liever wat regenweer tegen Sin terklaas de menschen doen dan bun inkoopen meer in hun eigen buurt. Zij verkoopen echter het meeste de laatste twee dagen vóór den verjaardag van den goeden Heilige, en ais hei die twee dagen regent, is hun kostje gemaakt. Een groote schade voor de winke liers in de oude stad is geweest de eiectrische storing van de vorige week. Opeens haperde het eiectrische licht, dat al den heelen dag eigenwijs ge daan had. Honderden winkeliers zaten in het donker. Men kwam aansleepen met petroleumlampen en kaarsen, en een paar handige venters, die, nu de bananen zoo duur zijn, en desinaas appelen nog zuur, niet te veel ver dienen, kwamen direct met karren- ladingen vol lampen van allerlei ge neraties aansjouwen, die tegen f0.50 per avond werden verhuurd. Verschil lende bioscooptheaters waren genood zaakt te sluiten, tot groote vreugde van andere, onder een gelukkiger gesternte geboren, die wel stroom hadden, en die den heeien avond draaiden voor uitverkochte zalen. En kele meubelwinkels maakten van de gelegenheid gebruik, om de kronen voor gewone kaarsen aan te steken. Die lllimenatie viel in den smaak van het publiek. Inmiddels mopperden de meeste in 't donker gezette winkeliers, en betreur den het, dat zij niet met hun gas tevreden geweest waren. Een plechtigheid in het interneerings- kamp. In tegenwoordigheid van vele Belgi sche en Hollandsche officieren werd in het Interneeringskamp te Harderwijk door den Belgischen generaal Dessain aan den kapitein- commandatt Léon Delfosse jtijdens den oorlog belast met bet commando van een vernielings compagnie, wegens bijzondere ver diensten het Ridderkruis van de Leo poldsorde uitgereikt. vergeten, dat ik uw dochter was," fluisterde Frona. Zij kroop zacht om hoog, tot haar arm om zijn hals was en haar hoofd tegen z'jn borst leunde. Hij hield haar met den eenen arm zacht omvat en telkens en telkens weer liet hij haar lokken en glan zende golven door zijn hand gaan. „Zooals ik zei, het stempel van het ras was ongeschonden, maar toch was er een versch. Ik heb het gade geslagen, bestudeerd, getracht het te begrijpen. Ik heb aan tafel gezeten, t otsch, dat ik je naast me had, maar heb me klein gevoeld. Als je over kleine dingen sprak, was ik groot genoeg je te volgen was het over groote dingen, dan was ik te klein. Ik kende je, had mijn hand op je, dan in eensje waart weg, totaal voor me verloren en ik was on gelukkig. Hij is een dwaas, die zijn eigen onwetendheid niet kentik was wijs genoeg, de mijne te kennen. Kunst, poëzie, muziek, wat weet ik ervan? En zy waren de groote dingen voor jou, beteekenen meer voor je dan de kleine dingen, die ik kan begrijpen. En ik had gehoopt, blindelings, dwaas, dat wij éen moch- Aan den Belgischen luitenant der genie Flebuss, eveneens van die ver nielingscompagnie, thans studeerende aan de Techn. Hoogeschool te Delft, viel eenzelfde onderscheiding eenige dagen geleden ten deel. Posterijen. Op Zondag 5 December a.s. zal de openstelling der kantoren, de uitvoe ring van den postdienst in het alge meen en de bestelling p'aats vinden als op Zondagen. Er zal geen gelegenheid bestaan dien dag postpakketten ter post te bezorgen, Duurtetoeslag. Door de directie der Staatsspoor is bepaald, dat aan het personeel in den loop van de maand December een week extra loon zal worden uitge keerd. Daarbij is tevens bepaald, dat voor hen, die bij de vorige ultkeering minder dan f 12.50 ontvingen, de uit- keering 1hans zal worden verhoogd, zoodat zy thans met de vorige uit- keering er bij ten minste f25 zullen hebben ontvangen. Het personeel, dat de vorige maal de minimum-uitkeering van f 10 kreeg, ontvangt thans een uitkeering van f 15 enz. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden wegens diefstal: P. N. v. d. L„ 46 jaar, werkman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd te Middelburg tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrestR. de B. 20 jaar, landarbeider te Eede thans gedeti neerd, tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest verduistering: A. v. O. 39 jaar, koopman te Koewacht, thans gedeti neerd tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; mishandeling J. N. 16 jaar, te Ier- seke, tot f 3.50 boete subs, een week tuchtschool S. V. 16 jaar, te Bier vliet, tol f 3.50 boete subs, een week tuchtschoolP. de D. 75 jaar, opper man en V. de D. 33 jaar, huisvrouw van L. L. beiden te Philippine, ieder tot f 10 boete subs. 10 dagenjhecht. bedelarijC. M. 39 jaar, visscher te Amsterdam, thans gedetineerd tot 12 dagen hechtenis eenvoudige beleediging E. J. de M. 59 jaar, landbouwer te Sluis, tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis overtreding inkwartieringswetA. v. U. 27 jaar, directeur eener credietbank te Oostburg. In deze zaak werd het onderzoek bevolen op 10 December. vrijgesprokenE. de R. 11 jaar, te Hulst, beklaagd van brandstichting. Vernietigd werd het verstek vonnis, waarbij E. A. de L, uit Woensdrecht wegens poging tot uitvoer werd ver ten zqn, zoowel geesteiyk als naar het lichaam. Het is bitier geweest, maar heb het onder de oogen gezien en begrepen. Maar mijn eigen roode bloed van me te zien weggaan, me te zien onsnappen, zie, dat doet pyn. Ik heb je uit je Browning hooren lezen neen, neen spreek niet en ik heb het verheven spel op je gezicht gezien en den hartstocht en den geheelen tijd dreunden de woor den me in de ooren, zonder betee- kenis, vloeiend, om gek te worden. En dat terwijl mts. Schoville daar zat met een uitdrukking van idiote ver rukking en er toch niets meer van begrijpende dan ik. Ik ik had haar kunnen worgen." „Nu, ik ben 's avonds weggeslopen met je Browning, en heb me in mijn kamer opgesloten als een dief, die bang is. De tekst was zonder betee- kenis voor me. Ik heb my'n hoofd geslagen met myn vuist ais een wilde, om er eenig begrip in te slaan. Te vergeefs. Mijn leven was te eenzijdig geweest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1