DONDERDAG 25 NOVEMBER SitgiviFirma F. Oï VELD! )r„ Klaina Markl 58, Ylissingin. Talaioon lntarc. 10 herschijnt dagelijks, oitgazomiBrd op Zondag ig algamian irktodi Cfaristalijki iaastdag» BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. SPORT MO. 278 1915 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unle ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent a aOVERTEN flEPKlJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 1» cent Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. Bg abonnement speciale prijs Reclames 20 et per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Deabonnés, in 'tbezit eener Offïflfïgu,den 'evens- PJF*£% gulden bij dood Afkftgulden b5 verlies A f*t% gulden bg verlies 4| gulden bg verlies Af* gulden bg verlies polis, zijn QRATIS verze- J111111 lange ongeschikt- /*1|| door Gil van een hand, J I van ||||i vaneen M*\ van eiker, kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken ff W«J een ongeluk WWW voet of oog JLww een duim AWW wijsvinger WW anderen vinger. Bus ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewj*, oen ongelak bekomen op trein, boot of tram. De uükeerlng wordt gewaarborgd door do „Holl, ftlg. Vorzak. Bank" Ie Sckledxw 25-jarig Rsgsaringsjubiieum van onze Koningin. De officieuse «Wiener Abendpost" schrijft Koningin Wilhelmina herdenkt haar regeeringsjubtleum in moeilgke dagen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft zg met de meeste beslistheid de neutraliteit van haar land weten te handhaven, en het daardoor de verschrikkingen van den oorlog weten te besparen, waarvoor zg den dank van heel Nederland verworven heelt en het aanzien van Nederland ten zeerste heeft bevorderd. Het Regeeringsjubileum wekt ook hier te lande de warmste sympathie. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is aanstaande Maandagmiddag 29 November bfleen- geroepen, 's middags te half twee, ter behandeling der Indische begrooting. Het correspondentiebureau verneemt, dat alsdan in de plaats van den minister van Koloniën, die op medisch advies eenigen tijd rust moet houden, de minister van Marine de verdediging der Indische begrooting op zich zal nemen. Handhaving der neutraliteit. De commandant van het veldleger heeft naar de „Avp." meldt het navolgende ter kennis van de leger- autoriteiten gebracht «Het is mij bekend, dat hier en daar aan militaire commandanten pak ketten worden gezonden metgedruk- ten, waarin eenzgdige mededeeiingen worden gedaan omtrent de gebeurte nissen op het oorlogsterrein of om trent den algemeenen politieken toe stand en die zijn opgesteld door een of ander consulaat eener in den oorlog betrokken buitenlandsche mogendheid. De bedoeling is dan, dat die com mandanten de gedrukten onder hun troep verspreiden. Vermits ik het stadig acht met de handhaving eener strikte neutraliteit, dat zoodanige mededeeiingen door een officieel lichaam van een der oorlogvoerende mogendheden onder de Nederlandsche militairen worden verspreid, heb ik de eer, u te ver zoeken, om, indien pakketten als voren bedoeld, bestemd voor de militairen onder uw bevel, worden ontvangen, ze aan den afzender terug te sturen, of, indien deze niet bekend is, ze te vernietigen." Os drooglegging van de Zuiderzee. Naar thans kan worden meegedeeld is het wetsvoorstel betreffende droog- legging van de Zuiderzee naar der. Raad van State verzonden. dooriJ. Iv. 52.) o— (Satot verboden.) Frona liep naast hem voort, schijn baar in gepeins verzonken, geen ge luld hoorde men, behalve het kraken der sneeuw onder hun mocassins. „Nu, dan vroeg hij, niet op zijn ■gemak. „En wat zou dat dan?" vroeg hij weer na eenig stilzwijgen. „0, niets," antwoordde zij. „Ik *roeg mezelf alleen maar af, wie het yerachtelpst was, mr. St. Vincent of ïl of ik, mei wie jullie beiden goede maatjes zijt. Matt Mc. Carthy was niet zeer be dreven in maatschappelijke wijsheid «n, ofschoon hij zeer goed gevoelde, dat zij ongelijk had, kon hij het niet onder bepaalde woorden brengen. Hij stuurde dus zijn scheepje wijselijk uit «et gevaar. „Nu ben je boos op je ouden Matt," Vrijwillige Landstormafdeelingen. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald, dat voor het geven van instructie aan vrijwillige landstormafdeelingen uitsluitend zul len worden aangewezen onderofficie ren der infanterie, behoorende tot die iandweerlichtingen, welke in het ge not van onbepaald verlof zijn, en die daartoe geschikt en genegen zijn. Zij zullen niet meer hun volle jaar wedde ontvangen, doch een toelage van één gulden per oefening van 2 uur of minder en van f 0.50 voor elk uur of gedeelte daarvan boven de 2 uurde lijd van heen en terugreis wordt niet als oefening in rekening gebracht, terwijl vrij vervoer voor het geven van instruktie buiten de woon plaats wordt genoten. Slechts bij uitzondering zullen on derofficieren van andere wapens voor dezen dienst worden aangenomen. Begrafenis Meuwsen. OM.iti.iuiddag had te Amsterdam onaer groote belangstelling de ter- aarde bestelling plaats van bet stof felijk overschot van den heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Midden standsbond. Een groot aantal kransen dekten de baar. Het woord werd gevoerd door den heer Degemann die bij afwezigheid van mr. Everwijn namens de Regee ring hulde bracht aan den afgestor vene voor diens groote verdiensten voor de burgerij. Voorts sprak de heer H. Koppel Jr, uit Den Haag, vice-voorzitter van der. Middenstands bond, die de vele verdiensten van den heer Meuwsen herdacht. Briefverkeer met België. Het Duitsche gezantschap te 's Gra- venhage deelt mede De steeds toenemende verzending van brieven, alsmede briefkaarten uit Nederland naar België is in de laatste maanden zoodanig gestegen, dat de Duitsche Censuur-overheid te Aken niet meer in staat is de inkomende posten met den gewenschten spoed te onderzoeken en te verzenden. Het is daarom in het belang van alle per sonen, die uit Nederland met België briefwisseling onderhouden, dat die correspondentie, zoo wat inhoud als omvang betreft, tot het strikt noodza kelijke worde beperkt. Uit inhoud en aantal van een groot deel der aan onderzoek onderhevige correspondentie blpt duidelijk, dat de afzenders, zonder hunne belangen te schaden, met het oog op de te genwoordige omstandigheden, hun post aanmerkelijk zouden kunnen in perken. Mocht deze gewenschte ver mindering niet plaats hebben, dan kan in het gunstigste geval slechts gerekend worden op een aanmerke lijke vertraging in de aankomst der zei hij, „die toch alleen jou bestwil zoekt en daarom een dwaas van zich zelf maakt." „Neen, ik ben niet boos." „Ja, dat ben je wel." „Daar dan!" terwijl hij zich vlug naar hem toeboog èn hem kuste. „Hoe zou ik boos kunnen zijn, als ik aan de Dyea-dagen denk?" „Ach, Frona, lieveling, wel mag je dat zeggen, ik ben als stof onder je voeten en je moogt over me loopen en alles, wat je maar wilt, behalve boos worden, ik zou voor je kunnen sterven, als het was, om je gelukkig te maken. Ik zou den man kunnen dooden, die je verdriet gaf, al was het nog zoo weinig, en sterven met een glimlach op het gelaat en vreugde in het hart." Zij hadden stilgehouden voor haar deur en zij drukte dankbaar zijn arm. „Ik ben niet boos, Matt. Maar be halve vader ben jij de eenige persoon, dien ik zou hebben toegestaan tot mij te spreken over deze deze zaak, op de manier, waarop je het gedaan hebt. En ofschoon ik veel van je houd, Malt, meer van je houd dan ooit, zal ik toch boos zjjn, als je er weer over postzakken op de plaats hunner be stemming, voor zoover de bestelling althans niet heeiemaal in gevaar.komt. Patrimonium. Het Nederlandsche Werkliedenver bond „PaHmonium" hield zijn jaar- lpsche algemeene vergadering te Amsterdam. In het jaarverslag wordt gememo reerd, dat de tegenwoordige toesiand van het verbond niet zonder invloed bleef op den gang van zaken. De mobilisatie van het leger heeft vele krachten aan het vereenigingsleven onttrokken, waardoor het o.a. gebeur de dat enkele afdeelingen, die reeds een kwijnend bestaan leidden, daar door verloren gingen. Toch werden enkele nieuwe aideelingen opgericht en viel in het ledental dat in het laatst van 1914 achteruitgaande was, weder vooruitgang te bespeuren. De bondspenningmeester, de heer K. A. Grondijs, bracht het financieel verslag over 1914 uit. De toestand was niet ongunstig ofschoon de tqdige contribuliebetaling vertraagd werd. De jaarrekening toonde een voordeelig saldo van f 384. De voorzitter bracht hierop rapport uit betreffende de oprichting van een onderlinge verzekering tegen brand schade. Spreker deed een voorstel om zich bij een bepaalde brandassurantie- maatschappij aan te sluiten Ais alles goed gaat, wilde die maatschappij een aparte afdeeling voor „Patrimonium" oprichten. Dit voorstel ondervond eenige be strijding. Ten sloite werd besloten ge durende drie maanden ook aan andere maatschappijen gelegenheid te geven haar aanbiedingen te doen. De heer Kaler, de eere voorziiter en oprichter, die met gejuich begroet werd, sprak hierna de vergadering toe. Hij herdacht met weemoed het over lijden van zijn ouden patroon, den heer Hovy, en dankte de broeders voor hun steun. De heer C. Smeenk sprak ter ver gadering over de huidige crisis. Of we na de crisis stevig zullen staan vroeg spreker. Dat zal moge- üjk zijn als de volkskracht niet is verminderd. Elk land zal zich ener giek op de productie werpen, en in dien strijd om de welvaart zal in ons land stevig moeten gestreefd worden naar vereffening van het peil van den arbeidersstand in Nederland. Hierna behandelde spreker verschil lende oorlogsmaatregelen van de over heid, als daar zijn steun aan de ge- mobiliseerden en de werkloozensteun. Het zg. Deensche stelsel van werk- loozen-verzekering zal ingevoerd wor den. Vóór 1 Mei 1916 moet er voor gezorgd worden, dat de tij lelpe ge meentelijke fondsen moeten worden bestendigd. spreekt. Je hebt er geen recht toe. Het is iets, dat mij alleen aangaat. En het is verkeerd van je „Je te verhinderen, dat je blinde lings in het gevaar loopt „Als je het zoo wilt opvatten, ja." HQ liet een ontevreden gebrom hooren. „Wat zeg je vroeg zij. „Dat je mij kunt doen zwijgen, maar dat je mijn arm niet kunt vastbinden." „Maar Matt, beste Matt, je moet zooiets niet doen." Weer antwoordde hij met een on- deraardsch gebrom. „En ik wil, dat je me belooft, nu, dat je niet op die manier in mijn leven zult ingrijpen, noch door woord, noch door daad," „Ik beloof niets." „Maar je moet." „Dat doe ik niet. Verder, het wordt koud op de stoep en je ieenen zullen bevriezen, die rose teentjes, waar ik te Dyea de splinters uithaalde. Dus naar binnen, Frona, meisje, en goe den nacht." Hij duwde haar naar binnen en vertrok. Toen hij den hoek bereikte, bleef hij plotseling staan en keek naar Over het Kon. Nationaal Steunco mité zegt spreker, dat het veel goeds heeft gedaan, maar het is aangetoond door een der referendarissen van het depaitement van d»" 'an<i*vmw, dat de bijdragen, uit d- 1 vrtnnuwstand, die toch zulke zwarr winsten maakt, zéér klein zijn. Spreker concludeerde dat er vooral samengewerkt moet wor den tusschen de steuncomité's en de vakorganisaties. Dan zal er een ver beterde steunregeling komen. De uit- keeringen zijn vaak nog te laag. Een andere vraag is de levensmid delenvoorziening. De prijzen zijn enorm gestegen, boven het wettige peil véél te véél, ofschoon eenige stijging niet te mijden was. Het is zeker on gehoord, dat zoo'n hooge prijs voor eigen produkten moet worden betaald. Men had een betere regeling moeten treffen, een ruimere beschikbaarstelling van levensmiddelen voor eigen ge bruik moeten invoeren. Ten slotte wekte spreker de chris telijke arbeiders op en waarschuwde tegen verslapping van energie. Er moet kracht van hen uitgaan op ver schillend gebied. Het weer in October. Aan hei overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt is het volgende ontleend Gedurende een groot deel van Oc tober bevond zich in de omgeving van Scandinavië en de Oostzee een belangrijk gebied van hooge drukking; den 24 verplaatste het zich naar de streek ten ZO. van IJsland en den 27 trok het ZW.-waarts weg. De pressies werden hoofdzakelijk ten W. van de Britsche eilanden aangetroffen, in verband met deze luchtdruk-ver deeling waren h. t. I. gedurende de geheele maand NO.-lijke en O.-liJke winden zeer tairijk en voorts in de eerste dekade ook N.-lijke en in de derde ZO.-lijke. De gemiddelde wind kracht was in de eerste en tweede dekade beneden het normale. De temperatuur was in de eerste dekade ongeveer 2° en in de derde ruim 3° beneden normaal en slechts op weinig dagen er bovenop het einde der maand daalde de thermo meter des nachts op verscheidene plaatsen beneden het vriespunt. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemid deld over het geheele land ongeveer een derde van de normale maandsom, in de Noordoostelijke provincies een vijfde, in Zeeland, O. lijk Noord- Braband de helft. De regen beperkte zich hoofdzakelijk tot de eerste dagen en de laatste week der maandeen onweer in den namiddag van den 12en veroorzaakte plaatselijk veel regen Helmond had 38.5 en Gemert 26.8 mM. Het geheel aantal ure.i met zonneschijn bedroeg gemiddeld 70 tegen 78 uren normaal. zijn schaduw op de sneeuw. „Matt Mc. Carthy, je bent een vervloekte dwaasWie heeft ooit gehoord, dat een Welse niet wist, wat hij wilde Alsof je nooit hadt te doen gehad met dat koppige ras, ongelukskind!" Toen ging hij naar zijn hut, nog altijd brommende, wel onverstaanbare woorden, maar de toon was niet te miskennen. HOOFDSTUK XVII. „Vermoeid Jacob Welse legde beide handen op Frpna's schouders en zijn oogen waren vol van de liefde, die zQn stijve tong niet kon uitspreken. De Kerst boom, de opgewondenheid en het pleizier waren voorbij en twintig ge lukkige kinderen waren naar huis ge gaan over de sneeuw, de laatste gast was vertrokken en Kerstavond en Kerstdag smolten ineen. Zij lachte hem met blijde oogen toe en zij vleiden zich neer in hooge, gemakkelijke stoelen aan weerszijden van den haard, waarin de groote blokken met knetterend vuurwerk in- eenvielen. „En het volgend jaar Kerstmis Gisterenavond is te Middelburg wederom een vergadering gehouden uitgaande van de commissie die zich ten doet stelt een algemeene sportvereeniging op te richten en is definitief besloten tot oprichting van de Middelburgsche Sport- en athle- tiekvereeniging, waarvan iid kunnen zijn zij die minstens f 1 contributie betalen en donateur zij die minstens f 1.50 betalen, terwijl verder lid kun nen zijn vereenigingen die minstens 10 cent per lid betalen. Reeds gaven zich zes vereenigingen op sport- en atheletiekgebied op en twee afge vaardigden konden niet beslist zeggen dat hun vereeniging zich aansloot, maar meenden dat dit vrij zeker is. Een dagelijksch bestuur werd geko zen bestaande uit de heeren mr. J. Adriaanse, voorzitter, H de Blouw, vice-voorzitter, F. A. Hiller, secretaris, C. W. D'huij, penningmeester, W. de Graaf en luitenant Eibers, commissa rissen. Het algemeen bestuur bestaat uit deze heeren en de afgevaardigden van aangesloten vereenigingen of ver tegenwoordigers van een bepaalden tak van sport. Het doel is door het geven van leiding aan oefeningen en het organlseeren van wedstrijden enz. de sport op democratische wijze onder het volk te brengen. Zoo zullen bijv. alle leden van aangesloten vereeni gingen toegang hebben tot wedstrijden uitgaande van de algemeene vereeni ging, ook al is het in een anderen tak van sport, als die welke hun eigen vereeniging beoefent. EN SCHQ0LMIEUV5. Voor het examen van vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn te Rotterdam geslaagd de dames A. Vertregt en J. J. de Ligt, beiden te Middelburg en de heeren v. Saane, alhierW. van Veen te Oost- en West-Souburg en O. van Hoeve, te Arnemuiden. 1 VHssiagen, 25 November. Op de scheepswerf voorheen Jan Smit Cz. te Alblasserdam is de kiel gelegd voor een zeestoomschip groot plm. 4000 ton, te bouwen voor Ne derlandsche rekening. De machine en de ketels worden vervaardigd door de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier. Gisterenavond is alhier opgericht de afdeeling Vlissingen van den Chr. Typografenbond in Nederland. Het bestuur is samengesteld als volgt: W. Wattel, voorzitter, J. Marijs, penningmeester en P. J. Kruijsse, se cretaris. Het adres van den secretaris is: Militair Tehuis, Kromme Elleboog 7, alhier. Hij deed de vraag schijnbaar aan het gloeiend blok, het grootste, en als was het een slecht voorteeken, vlamde het nog ééns helder op, om in een regen van vonken uiteen te spatten. „Het is verwonderlijk," ging hij voort, de toekomst latende rusten, om in een optimistische stemming te ko men. „Het is éen lang, voortdurend wonder geweest, de laatste maanden, sinds je bij me geweest bent. Je weet na je kindsheid hebben we weinig van eikaar gezien, en als ik er kalm over nadenk, is het moeilijk te be grijpen, dat je werkelijk mijn dochter bent, vleesch van mijn vleesch en bloed van mijn bloed. Als het wilde, jonge schepseltje van Dyea met je verwarde krullekopje een gezond, klein, natuurlijk dier en niets meer, was er niet veel verbeelding toe noodig, om je aan te nemen als een van het geslacht der Welses. Maar als Frona, de vrouw, zooals je van avond waart, zooals je nu bent, zoo als ik je nu zie, zooals je geweest bent, sinds je de Yukon afkwaamt, is het moeilijkik kan het niet be grijpen ik (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1