WOENSDAG 34 NOVEMBER ItgmFirma f. YAH BE HELDE Ir, Kleine Markt 58, Ylissingao. Teli'oon Inlerc. 10 Virschijiii dagelijks, uitgezonderd op Zondig en eigeneen erkende Ckristelike feestdip GEMEENTEBESTO )R KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND aio. 277 S3e Jaargang 1915 VLISS1INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk J 1.50. Voor BelglE 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 AfzonderHJke nummer» 3 cent ADVERTENTIEPky S Van t— 4 regel» 0.4# voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B| abonnement speciale pr|» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel 0e abonnés, in 't bezit eener Agulden bij levens- gulden bij dood A A Agulden bij verlies M Pf f|gulden bi) verlies4 A Agulden by verlies Agulden bij verlies polis, zijn QRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- All door van een hand, IA|| van II III vaneen A van eiken üerd tegen ongelukken voor: LUUU beid tot werken ff UU een ongeluk UUU voet of oog lVU een duim 1UU wQsvinger Ld%3 anderen vinger. uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien «en geldig plutsbew|s, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trim. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holi. Alg. Verzak. Bank" ie Sckleb'W SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden dat op 29 en 30 November a.s. schietoefeningen met geschut te IJmui- den zullen gehouden worden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer Gemeente ter inzage. Vlissingen, 24 November 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hin derwet Oeven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van O. J. OROENOUWE te Vlissingen om vergunning tot uitbrei ding zijner brood- en banketbakkerij met een electromotor van 1 P. K. in het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, Sectie E no. 1548, plaatselijk gemerkt Noordstraat no. 78 dat dit verzeek met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 22 No vember 1915 op de Gemeeente-Secre- tarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 6ert December 1915 ten Raadhuize des namiddags ten twee ure, gelegenheid 2al gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een ot meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot be roep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Ge meente-Secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kan ge nomen worden. Vlissingen, den 22 November 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOODN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. VAN ROSSUM JR. Vergadering van Dinsdag. Deze vergadering had een vreemd verloop en een droevig slot. Tijdens de pauze werd Minister Pleqte onwel en moest hij de vergadering verlaten. Waarschijnlijk heeft het scherpe debat der laatste dagen hem te zeer aangegrepen en was daarvan ook het gevolg de eenigszins zonderlinge dooriJ. L-. 51.) —o— (liM verboden.) Zij sidderen en beven bij de wreede en bloedige daden van den oorlog, toch, aan wien verliezen zij zoo spoe dig het hart als aan een soldaat Waarom ook niet? De jongen heeft dappere dingen gedaan en de meisjes geven hem een warmen, zachten glimlach, is dat een reden, waarom 'tk hem zou minachten. Schaam je wat, Matt Mc. Carthy, je levensgees ten zijn bevroren en in je hart is 't winter geworden Wacht een beetje, Matt, wacht een beetje, tot je zelf een oordeel hebt geveld." Die gelegenheid kwam spoedig daarna op een avond, dat hg St. Vin cent en Frona ontmoette bij Mrs. Schoville. Hg zag, hoe St. Vincent steeds om crona was en zag het met leede oogen. 'och mompelde hg in zichzelf, ter houding die hij in de ochtendverga dering aannam. Hg had nogmaals de onderwgs-kwestie behandeld en daar- na niet meer of minder dan de por tefeuille-kwestie gesteld, tindien ook na dit antwoord, aldus sprak hg, de heeren de Meester, Ketelaar en Ger hard! geen vertrouwen in mg kunnen stellen, zullen zg de Kamer tot een uitspraak moeten leiden. Om hen ge legenheid te geven zich te bedenken vroeg en verkreeg hg schorsing der vergadering. Nadat de vergadering heropend was, verklaarde het drietal eenstemmig dat zy allerminst het per- sooniyk karakter van den bewindsman hadden willen aantasten, doch datzy alsnog nietbevredigd waren.DeMinister nam daarmede genoegen en beloofde op advies van den heer De Beau- tort de Kamer niet meer aldus het mes op de keel te zetten. Daarna trad de pauze in. Van hetgeen de Minister alsnog had gezegd, vermelden wij dit éene puntvan het bestaan van een «ver kregen recht" waarover vorige malen zooveel te doen was, werd de Mi nister door den Gouverneur-Ge- neraai overtuigd. Oorspronkelijk had hg alleen de biliykheid daarvan in gezien. Voorts beloofde hg daar, waar de noodzakeiykbeid drong, om naast een byzondere schooi zonder facul- tatiefstelling een openbare school te stichten, dit niet te zullen nalaten. Hg zou aan de Kamer opgave doen van de gevallen waarin dit geschiedde. Dit laatste op verzoek van den heer de Meester. Hiermede eindigde de onderwys- discussle, die door het ongesteld worden van den Minister een somber slot had. De Kamer is uiteen totdat de Mi nister hersteld zal zyn. Het jubileum van onze Koningin. Ter gelegenheid van de herdenking van de treonsbestyging van Koningin Wilhelmina, gister 25 jaar geleden, stelt de „Vossische Zeitung" in het licht dat de Koningin gedurende den ooriog geen oogenblik is afgeweken van den weg door de voorzichtigheid geboden. De Koningin beleeft deze herdenking in een moeiiyken tyd, ver volgt het blad, reden te meer om H. M. op dezen dag de verzekering te betuigen van de sympathie voor haar persooniykheid en haar goede eigenschappen als souverein. Ook het te Weenen verschijnende „Fremdenblatt" wydt een sympathiek artikel aan het Regeeringsjubilee van onze Koningin. Het blad herinnert aan de regeeringswerkzaamheid van onze vorstin, en aan de groote liefde en vereering die het Nederlandsche volk haar toedraagt. Het constateert, wyi hg weer de kaarten schudde „Oude dwaas, tracht eerst uit te vin den, hoe het met Frona staat, dan pas is het tyd te handelen." Toen het gezelschap naar huis zou gaan en SI. Vincent zich gereedmaakte, kwam hg tusschenbeiden. „Neen, neen, jong-nensch, haar pleegvader zal haar vanavond thuisbrengen." Mc. Carthy lachte op zqn stille manier en bood Frona zyn arm aan, terwyi St. Vincent meelachte met de andere, die hem uitlachten; terugtrad en zich voegde by miss Mortimer en baron Courbertin. „Wat beteekent dat, wat ik hoor van jou en St. Vincent?" vroeg Malt op den man af, zoodra zy ver genoeg van de anderen af waren. Hg zag haar aan, met zyn scherpe, gry'ze oogen, maar zy gaf hem den blik even openhartig en vry terug. „Hoe zou ik weten, wat je gehooid hebt?" vroeg zy. „Als er gesproken wordt over een meisje en een man, de éene mooi, en de ander niet onknap, beiden jong en ongetrouwd, kan dat iets anders beteekenen dan het eene „Ja?" dat de Koningin steeds naar goede betrekkingen met het buitenland heett gestreefd, en dat Hater Majesteit's Re geering ook thans, te midden van den wereldoorlog, zich beijvert de haar waariyk niet gemakkeiyk taak, tot handhaving van een stipte onzijdig heid, naar beste vermoged te vervullen. Financieale verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Zooals wy gisteren reeds meldden is ingediend een wetsontwerp tot wyziging der wet tot regeling der financieele verhouding tusschen het ryk en de gemeenten. Dit wetsontwerp heeft een twee ledig doel. In de eerste plaats be oogt het de regeling der financieele verhouding tusschen het ryk en de gemeenten, welke de wet van 24 Mei UitaaveFiraa F. tan IE telde Ir. Kleine Markt 58 - Tel. Interc. 10 ADVERTENTIEN toot bovengenoemd Extra-Nummer der „VLIS- SIN.GSCHE COURANT" kunnen ingezonden worden tot DONDERDAG 25 NOVEMBER a.s. Advertentieprijs WW 5 cent per regel Verdere inlichtingen worden gaarne verstrakt door de Administratie, Kleine Markt 58, Vlissingen 1879 heelt gebracht en welke thans algemeen ais ontoereikend wordt aan gemerkt, zonder dat men er tot nog toe in slaagde er een betere voor in de plaats te stellen of door een meer doeltreffende regeling te vervangen. Daarnaast stelt het ontwerp zich even wel nog een tweede taak, welke in nauw verband staat zoowel met het reeds door de vorige regeering voor gestelde en door de ministers van binnenlandsche zaken en van finan ciën behoudens wijziging, overgeno men tot heffing van opcenten der gemeenten op de belasting van de naamlooze vennootschappen en daar mede geiykgestelde vereenigingen als met dat tot wijziging der Gemeentewet ten aanzien van de plaatseiyke be lastingen, hetwelk eveneens door de vorige regeering werd ingediend en door genoemde ministers behoudens wyziging, werd overgenomen. De „En dat ééne, hel grootste en mooi ste in de geheele wereld." „Wel Frona was een beetje boos, en gevoelde hoegenaamd geen lust, hem te helpen. „Huwelijk, natuuriyk", zei hy haas tig. „Men zegt, dat het er daar met jullie beiden veel op lykt." „Maar zegt men, dat het zoo is „Is het niet genoeg, dat het zoo schijnt", vroeg hy. „Neenen je bent oud genoeg, om beter te weten. Mr. St. Vincent en ik wy hebben genoegen in elkaar's omgang als vrienden, dat is alles. Maar veronderstel, dat het is, zooals je zegt, wat dan nog „Wel," zei Mc. Carthy vastberaden, „er doet nog een ander praatje de rondte. Er wordt gezegd, dat Vincent heel groot is met een vrouw van minder allooi in de stad Luciie, noemen ze haar." „En dat beteekent Zy wachtte en Mc. Carthy sloeg haar stom verbaasd gade. „Ik ken Luciie, en ik houd veel van haar," ging Frona voort, de ga ping van zijn stilzwegen vullend en met veel vertoon haar best doende, laatstbedoelde wy'zing, hoe wensche- ïyk zy ook moge wezen, kan voor sommige gemeenten een van te voren niet te berekenen verandering in haar financieeien toestand brengen, die, indien zy plotseling intrad, niet zon der bedenking zyn zou. Naast het hoofddoel beoogt het ontwerp zulk een plotselingen overgang te voor komen en daardoor de bezwaren tegen de bedoelde wetswijziging grooten- deels weg te nemen. Voorts zorgt het er voor, dat bij de overgangsbe palingen, die ten doel hebben de groote en plotselinge overgangen tegen te gaan, ook rekening wordt gehou den met de voorgestelde opcenten- heffing op naamlooze vennootschap pen enz. e.n met de in enkele ge meenten nog steeds geheven wor dende belastingen op voorwerpen van verbruik. Het ontwerp tracht zyn hoofddoel te vervullen door de instelling van een gemeentefonds. Door de invoe ring der ryksinkomstenbelasting is het mogelgk geworden, de gemeenten aan de hand der gegevens van de inkomstenbelasting onderling te on derscheiden naar de grootere of min dere welvaart van hare bevolking en de uitkeeringen aan de gemeente zoodanig te regelen, dat daarmede in de eerste plaats rekening wordt ge houden. Onder overigens gelqke om standigheden behoeft toch een ge meente minder ultkeering van het ryk te ontvangen naar gelang haar be volking welvarender is en zij dus beter in staat is door belastingheffing in haar behoeften te voorzien. In het fonds worden gestort a. 25 pet. van de opbrengst in hoofdsom van de belastingen, welke in de wet op het belastingstelsel 1916 onder de accy'nzen zijn gerangschikt met uitzondering van den accyns op de suiker. b. een ultkeering uit 's ryks mid delen tot zoodanig bedrag als tot dek king van de uitgaven van het fonds meer noodig is dan de inkomsten van het fonds sub a bedoeld, welke laat ste worden geraamd op 25 van f 53 millioen, waardoor het ryk zijn uitkeeringen met omstreeks een mli- Iioen verhoogt. Evenwel komt het thans ingediende voorstel het ryk op heel wat meer dan dat bedrag te staan. Voorts kent het ontwerp jaarlqksche verandering van de verhoudingscyters volgens welke de gemeenten in het fonds deelen. Door de werking der nieuwe rege ling aldus bepaalt art. 6 zal geen enkele gemeente minder uit het fonds trekken dan haar per inwoner toekomt volgens de thans geldende wet. Lijdt een gemeente schade, door dien zij verplicht is te voldoen aan de nieuwe voorschriften van de ge meentewet betreffende de plaatselqke hem voort te helpen. „Ken jq haar Houdt jq niet van haar Matt wilde gaan spreken, schraapte zyn keel en wachtte weer. Eindeiyk, in wanhoop, flapte hy er uit„Frona, ik moest je een pak slaag geven." Zy lachte. „Dat durf je niet. ik loop niet meer met bloote voeten aan de Dyea." „Plaag me nu niet zoo", vleide hij. „Ik plaag je niet. Houdt je niet van haar? van Luciie?" „En wat zou dat zei hij uitda gend en driftig. „Juist wat ik ook vroeg wat zou dat „Dan zal ik het je in duideiyke woorden zeggen en je moet hethoo- ren van een man, oud genoeg, om je vader te zqn. Het is onwelvoegeiyk van een man, om te gaan met een goed, jong meisje „Dank je," sprak zy lachend, ter- wyi zy een buiging maakte. Toen voegde zij er by, half in bitterheid „Er zyn anderen geweest, die „Noem mq den manriep hy drif tig. „Kom, kom, ga voort, Je zei?" „Dat het een schreeuwende schande belasting naar het inkomen, dan wordt haar voor het eerste jaar uit het fonds die schade vergoed voor zoover zy meer bedraagt dan 25 centen per inwoner. Jaariyks wordt die tegemoet koming met 5 centen per inwoner verminderd. Op deze wqze wordt voorkomen, dat de voorgestelde wqziging in de gemeentewet ten aanzien van de plaat selgke belasting naar het inkomen voor eenige gemeenten plotseling een zoo groote derving van inkomsten ten gevolge hebben kan, dat hare finan ciën daardoor in het ongereede komen. Breda en Hengelo zullen naar alle waarschijniykheid worden gebaat. In nog sterke mate zal dat het geval zyn met Alkmaar, Delft, Deventer, Gouda, Helder, Leiden, Schiedam, Vlaardingen, Vlissingen en Zaandam. Er zal dan voor Helder en Vlissingen niet het minste bezwaar meer biqven, elndeiyk afstand te doen van haar nog altijd geheven wordende plaatselgke accynzen. De voorgestelde regeling zal aan het rqk kosten f 1,500,000, wat be- trekkeiyk spoedig zal stygen tot ten naastenbij f 2,500,000 om daarna, ten gevolge van het automatische accrès de' inkomsten van het gemeentefonds, langzaam te dalen. Uit de Staatscourant. By Kon. besluit is met ingang van 1 December aan den gepensioneer den kolonel van den plaatselijke staf W. L. Brocx, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als terrioriaal bevel hebber in het gedeelte des Ryks, om vattende de provincie Zeeland, als mede het eiland Goeree en Overflak- kee, dit laatste zoo zooveel het niet behoort tot het gebied der stelling van 't Hollandsch Diep en het Vol kerak Verder zijn benoemd bq het reser ve personeel der landmacht, tot res.- 2e luit. by het wapen der inf. by het 4e reg., de mil. sergeanten O. Treffers en J. H. Pfersisch, onderscheideiyk van het regiment grenadiers en het regiment jagersbij het 6e reg ment de mil. sergeanten A. A. Lindt en P. Rueb, ondeisch van het reg. jagers en het reg. grenadiersby het 9e reg. de mil. sergeant P. Gras, van het reg. jagers; by het 10e reg. de mil. sergeant W. van Atk, van het reg. grenadiers bq hun tegenwoordig korps, de mil. sergeanten T. H. Hammeien, van het le reg., L. Plevier, A. Koper en C. J. van der Kooi, allen van het 3e reg.H, C. Zeelt, van het 4e reg. C. Dwars, van het lie reg.; J. W. L. Lemmens, van het 13e reg.C. W. Catsman, van het 14e reg., A. H. Gerritsen, van het 15e reg.C. M. L. Groeneboom, van het 22e reg. met bestemming voor den dienst is voor een man, om te gaan met jou en tegeiyk goede maatjes te zqn met een vrouw van haar soort. „Waatom „Om, druipend van de modder, by jou te komen en je reinheid te be zoedelen. En je kunt vragen, waarom „Maar wacht even, Matt, wacht ten oogenblik. Je voorafgaande stellingen aannemend „Ik weet niets van stellingen," bromde hy. „Het zy'n feiten, die ik noem." Frona beet zich op de lippen. „Het doet er niet toe. Noem het, zooals je wiltmaar laat my voortgaan en ik zal me ook by feiten houden. Wan neer heb je Luciie het laatst gezien „Waarom vraag je dat?" vroeg hy achterdochtig. „Het doet er niet toe, waarom. Het feit." „Nu dan, gisteravond, als je het dan precies weten wilt." „En hebt met haar gedanst?" „Een vrooiyke, Schotsche wals, om niet te spreken van een quadrille. In zulke dansen munt ik uit." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1