MAANDAG 22 NOVEMBER Buiten de beschaafde Wereld. door J. X 49.) —o— («atai verboden.) Wo- 275 1 S3e Jaargang 1915sb VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent i: firms f. VAH DE VELDE Jr, Kleins Markt 56, Vüssingsn. TelÉon Intere. 16 m ADVERTENTIEPRIJS Van 1 A regels f 0.48 j voor iedere regel meer 18 cee^ Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B? abonnement f.peciile prfs Reclames 29 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen cl. per regel Vsrschpt dagelijks, aitpzstóïi op Mn m aigiffliss tiM Christiiijki Isniéaefs Pe abonnés, in 't bezit eener QAflflgulden bij levens- gulden by dood AA f| gulden by verlies J f| gulden by verlies .J fk A gulden by verlies M rfgulden by verlies polls, zijn GRATIS verze- MA li III lange ongeschikt- /*%ll door l{|||| van een hand, van gfiBBB vaneen /'l van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken M UU een ongeluk ^UU voet of oog JLv®Uf een duim JLBJPv wysvinger w(f anderen vinger. ttwi» ultfeeerlngen Mordan VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plutebewfv, aan ongeluk bekomen op train, bost ol tram. De ettkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holi. Alg. Verzak. Bank" Ie Scklednw OEMEENTEBESTUUR BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen; G let op de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 18 November 1915 no. 48485 Brengt ter algemeene kennis dat door de groothandelaren, gros siers of olieslagers:detaiilisten aan de winkeliers raapolie zal geleverd moeten worden tegen een piijs van hoogstens f59.25 per 100 K.G dat de maximum verkoopprijs door de winkeliers aan verbruikers wordt gesteld op 65 cent per liter. Vlissingen, 20 November 1915. De Burgemeester voernoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BINNENLAND 1890 23 Novtmber 1915. Het zal morgen 25 jaar geleden zijn dat H. M. de Koningin aan de re geering kwam. Deze dag wordt in stilte doorge bracht. Zeker zot» in gewone tijden alle reden voor een feestelijke her denking aanwezig zijn. Het vervlogen tijdperk heeft aan land en volk voorspoed en vrede ge bracht. Dank zij tactvol en onverdroten toewijding aan Hare roeping, is ei tusschen Koningin en volk een veel nauwere band gelegd. De eerste jaren van haar regeering heeft H. M. de Koningin Moeder een schitterend voorbeeld van nauwgei etheid en on vermoeiden arbeid aan de jonge Vorstin gegeven, die zoowei aan Koningin Wilhelmina als aan haar volk den weg wezen voor een samengaan en samenleven op elk gebied. Koningin Wilhelmina heeft dezen weg betreden, aanvankelijk schuchter, doch bij het klimmen der jaren met kloekheid en vastberadenheid. Gedurende haar 25-jarige regeering heeit Koningin Wilhelmina bewezen dat het geen ijdele klanken waren, toen H. M. op jeugdigen ieefiyd had verklaard„Niemand kan Nederiand- scher zyn dan ik!" Moge het volgende tydvak den band tusschen Koningin en Volk nog meer bevestigen, tot versterking tevens van Nederland als onafhankelijke, ook in zijn kleinheid toch krachtige Staat, geëerd en ontzien te midden der andere mogendheden. Oorlogsbegrooting. Aan het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer inzake de oorlogsbe- grooting wordt het volgende ontleend By de bespreking van 's ministers beleid verklaarden verscheidene leden r FEUILLETON Hij stoof vooruit met verbazenden spoed, en de correspondent, die loo- pen moest wat hy kon, ging hem achterna met het duidelijk voorne men, in zyn vaarwater mee te gaan. Corliss nog altyd in het onzekere, lichtte het hoofd op en zag hem gaan maar toen hy Del Bishop rechts zag aislaan en den weg nemen naar Adam's Creek, begon hy lont te rui ken en hy lachte zacht in zichzelf. Dien avond laat kwam Del Bishop Pas in het kamp te Eldorado Creek, uitgeput, maar in uitstekend humeur. «ik heb hem niet aangeraakt," riep "8, vóór hy half binnen de tent was. «Geef me wat te eten," terwyi hy fat den theepot greep en den war men inhoud in zyn mond liet stroo- f", «braadvet, smeer, oude schoe- nen> eindjes kaars, het kan me niet van oordeel te zijn, dat er geen reden is, waarom die bespreking zich niet evenals in normale tijden, over de militaire aangelegenheden in haar vollen omvang zou uitstrekken. De omstandigheid, dat land- en zeemacht zyn gesteld onder éen opperbevel hebber, kan, naar zy meenden, de verantwoordelijkheid van den minister tegenover de Staten Generaal in geen enkel opzicht beperken of wijzigen. Sommige ervaringen zouden aanlei ding kunnen geven tot de opvatting als ware de opperbevelhebber zyner- zijds voor zijn beleid althans wat de landmacht betreft niet verant woordelijk aan den minister, maar aan het kabinet in zyn geheel. Mocht inderdaad de regeering de positie van den opperbevelhebber aldus hebben .beschouwd en in dien zin hebben geregeld ten aanzien van de grond- wettelyke verantwoordeiykheid van den minister tegenover de Kamer zou zulk een regeling nintmer consequen ties kunnen hebben. Voor alles wat voorvalt op het gebied der landsver dediging, ook de daden en gedragin gen van den opperbevelhebber, is door de Kamer de minister van oor log, nietl de tijdeiyke voorzitter van den ministerraad ter verantwoording te roepen. Met betrekking tot de verdediging ter zee, ten aanzien waarvan de op perbevelhebber dezelfde positie in neemt als ten aanzien van de land macht, is de juistheid van deze op vatting nooit betwyteld en de minister van marine steeds de eenige recht streeks verantwoordelyke bewindsman geoordeeld. Zee veile leden spraken ernstigen twijfel uit, of er wel reden bestaat den opperbevelhebber in de tegen woordige omstandigheden met zoo groote bevoegdheden te bekleeden en bekleed te houden als waarover hy blijkbaar beschikt. Wordt een mobi lisatie spoedig gevolgd door deelne ming aan een oorlog dan kan het geen bedenking wekken, dat ook reeds vóór het uitbreken van den oorlog aan den opperbevelhebber zeer ver rakende bevoegdheden worden toe gekend. Maar de zaak staat anders wanneer de mobilisatie heeft geleid tot een biyvenden toestand van ge mobiliseerd zy'n. Dan is veeleer aan leiding verhoudingen in het teven te roepen, die niet zyn gebaseerd op oorlogstoestand, maar passen by het eigenaardig karakter, dat de buiten gewone omstandigheden allengs ver kregen. Er bestaat dan geen reden om den opperbevelhebber me! zoo exorbitante macht toegerust te laten. Thans werd het tijdstip gunstig diens bevoegdhe den tot meer normale afmetingen terug te brengen. Te meer achtte men dat noodzakelijk, wijl de minister ver schelen wat!" Toen viel hy neer op de dekens en begon zyn styve beenspieren te wryven, terwijl Corliss ham bakte en de boonen opdischte. „Hoe het met hem is vroeg ky tusschen twee happen door. „Wel, je kunt er zeker van zyn, dat hy niet te „French Hill" is aangekomen." „Hoe ver is het, vriendje?" (op den prachtig nagebootsten, bescher menden toon van St. Vincent.) „Hoe ver is het?" (minder hoop vol.) „Hoe ver nog naar French Hill „Hoe ver denk je, dat het is (zeer zwakjes, met een trilling in de stem van ingehouden tranen.) „Hoe ver Del Bishop barstte los in bulde rend gelach, zoodat hij zich verslikte in een slok thee, waardoor hij ging hoesten en niet meer spreken kon. „Waar ik hem verlaten heb vroeg hy, toen hy weer op adem was gekomen. „Ginds bij de scheiding van de In dian River, loopen, totaal verslagen, doodop. Nog juist in staat om naar het naastbyzijnde kamp te kruipen. antwoordeiykheid jegens de Staten- Generaal blijkbaar gedekt acht door zich op den opperbevelhebber te be roepen en deze aan alle verantwoor- delykheid tegenover de Volksvertegen woordiging ontsnapt. Overigens wenschten vele leden omtrent de verhouding van den mi nister tot den opperbevelhebber nader te worden ingelicht. Zij drongen aan op overlegging van de aan den laatste verstrekte instructie. Kustverdediging. Het aideelingsonderzoek der Twee de Kamer tot vaststelling van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het „Fonds ter verbetering van Kustverdediging", dienst 1916, heeft aanleiding gegeven tot de vraag, hoe het thans staat met den bouw van het fort te Vlissingen. Vele leden spreken kei vertrouwen uit, dat zoo lang de oorlog duurt, aan dit fort niet wordt voortgewerkt. Het verdient aanbeveling den uitslag van den oor log of te wachten en van de ervaring in den oorlog opgedaan, nauwkeurig kennis te nemen, alvorens wy defi nitief beslissen ten opzichte van een kostbaar fort tot welks stichting het besluit genomen is onder politieke en militaire omstandigheden, die van de huidige hemelsbreed verschillen. Landstorm jaaiklasse 1916. Naar men ons meldt, zal vermoe- delyk in den loop der maand Decem ber e.k. reeds worden overgegaan tot keuring van de iandstormplichligen der jaarklasse 1916.-* De dienstplichtigen dier jaarklasse worden in hoofdzaak ingeschreven op 1 December e.k. of zoo spoedig mo gelijk daarna in de gemeente waar zy aldan gevestigd zijn. Van hun inschrij ving onivangen zij bericht van den betrokken burgemeester. Togen den Smokkelhandel. „Ten einde, in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden, beter te zyn gewapend tegen smokke- larij met ten uitvoer verboden goede ren en den geregelden aanvoer van goederen voor de Nederlandsche be hoeften te verzekeren, is het nood- zakeiyk bijzondere bepalingen vast te stellen betreffende het vervoer en de nederlagen van goederen in de naby- heid der grenzen, waardoor kan wor den voorkomen, dat goederen, anders dan op regelmatige wijze, worden uit gevoerd." Zoo luidt de aanhef van een wets ontwerp op de smokkelarij. Aanwezigheid van vreemdelingen. Door de recherche te 's Gravenhage is proces-verbaal opgemaakt tegen een pensionhoudster aldaar terzake van het dat is alles, ik heb zelf een dikke vijftig mijl geloopen, dus verlang naar bed. Goeden nachi. Roep my morgen vroeg niet." Hy wikkelde zich geheel in de de kens en toen hij insluimerde, kon Vance hem hooren mompelen: „Hoe ver is het, vriend ik vraag, hoe ver het is?" Wat Lucile betreit, was Corliss te leurgesteld. „Ik moet eeriyk bekennen, dat ik haar niet begrijp, „zei hy tot kolonel Trethaway. „ik dacht, dat haar goud-claim haar onafhankeiyk zou maken van het Opera-huis." „Je kunt in een enkelen dag geen verandering brengen in een vastge roeste gewoonte", zei de kolonel. „Maar je kunt een hypotheek ne men op den grond, waar die ruim zooveel belooft ais de hare. Dat heb ik in overweging genomen en haar aangeboden haar een paar duizend voor te schieten, zonder interest, en zy weigerde. Zy antwoordde, dat zij het niet noodig had maar was werkeiyk dankbaarzy bedankte my en zei mij, als ik coit geld noodig had, by haar te komen. Trethaway glimlachte en speelde niet binnen twee dagen kennis geven aan de politie van de aanwezigheid van een vreemdeling in hare woning. Het moet aan de politie gebleken zyn, dat over het algemeen de des betreffende bepaling van artikel 182 der Algemeene Politieverordening slecht wordt nageleefd en het ligt daarom in het voornemen der politie tegen overtreding van bedoeld voor schrift met gestrengheid op te treden ten einde zoodoende vooral met het oog op de tegenwoordige tyds- omstandigheden verbetering te dezen aanzien te verkrijgen. Een goudquaestie. Het stoomschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika-iyn, onlangs bin nengekomen van New-York, had een groote hoeveelheid goud aan boord, welke tot dusver nog niet aan de ontvangers is afgegeven, in het kanaal werd naar men uit Rotterdam uit aan het „Hbl." meldt het stoom schip door de Engelschen aangehou den en kon alleen vryheid krijgen om door te varen, indien de kapitein zich verbond het goud, dat aan boord was, niet af te leveren, hetgeen dan ook, zy het onder protest, is geschied. De Engelschen beweerden dat dit Amerikaansche goud moest dienen tot betaling van de effecten, welke door de Duitschers op de Nederlandsche markt aan Amerika waren verkocht, zoodat het feitelijk Duitsch eigendom zou zyn. Nader verneemt het blad, dat het hier betreft een zending goud, die met andere artikelen deel uitmaakte van de lading van de „Rotterdam". De zending mocht, hier te lande aan gekomen, niet afgeleverd worden, daar nog andere inlichtingen moesten wor den verstrekt omtrent de bestemming dit geldt trouwens ook voor andere artikelen aan boord van het schip. Het goud was geconsigneerd aan de N. O. T. en had tot eindbestemming de Nederlandsche Bank. Uiteraard kan hier dus van uitvoer geen sprake zyn. De Engelsche veronderstelling, dat deze goudzending moest dienen ter betaling van Duitsche effecten, is, naar ons by informatie bleek, niet steek houdend. Men vestigde er nog de aandacht op, dat van Londen uit veel goud naar hier wordt ver zonden. Censuur. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de commissaris van politie te Tiel nog altijd preventieve censuur uitoefende op de „Tielsche Courant," een toezicht, dat volgens de verkla ring der Redactie haar by het begin der mobilisatie opgedrongen werd. Zij wendde zich tot den commandant der Hollandsche Waterlinie, tot den Com missaris der Koningin. Een verzoek, met zyn horlogeketting. „Wat wil je Het leven, zelfs hier beteekent zeker meer voor jou en my dan een beetje voedsel, een paar dekens en een Yukonkachol. Zy houdt evenveel van de gezelligheid als de rest van ons, en waarschijnlijk zelfs nog wat meer. Veronderstel, dat je 't Operahuis"voor haar sluit wat dan? Kan zy naar de barakken gaan en omgaan met de vrouw van den kapitein, visites maken by mevrouw Schoville of een vriendin zijn voor Flora Begryp je het niet Wil je by daglicht met haar wandelen langs de openbare straat „Wilt u het daen?" vroeg Vance. „ja", antwoordde de kolonel zon der aarzelen, en met genoegen". „En ik ook; maar Hy zweeg een oogenblik en keek somber in het vuur. „Maat zie eens, op welken voet zij is met St. Vincent. Ze zijn byzonder goede vrienden en altijd samen". „Ja, dat verwondert my," stemde Thethaway toe. „ik kan het me van St. Vincent begrijpen. Veel yzeis in het vuur en Lucile in het bezit van een der rijkste claims gericht tot den procureur generaal by het Gerechtshof te Arnhem had tot gevolg, dat de redactie onderstaand schryven ontving „In antwoord op uw schryven van 26 Ociober ji. heb ik de eer u te berichten, dat de maatregel tot preven tief toezicht op uwe courant met uwe toestemming werd genomen en uit gevoerd, maar dat, nu u bezwaren maakt, u verder vrywiilig aan be doelden maatregel te onderwerpen, die maatregel is opgeheven." Prachtige metamorphose, zegt de redactie. De opgelegde dwang, waar tegen van den aanvang af ons verzet ging, is omgezet in een maatregel, met onze toestemming genomen en uitgevoerd, in een maatregel, waar aan we ons vrywiilig hebben onder werpen. Bengaal sch vuur zet luister bij aan dezen hocus-pocus. Uit het bovenstaande blijkt, dat de censuur is geëindigd. De malle ver tooning heeft eindeiyk, na ruim 15 maanden te hebben geduurd, een einde genomen, maar nog weten we niet krachtens welke wetteiyke bepaling de eisch van preventieve censuur aan ons blad gesteld en gehandhaafd werd nog weten wy niet, waar men de macht vandaan haalde inbreuk te maken op de bij de grondwet ge waarborgde vryheid van drukpers en wie het bevel daartoe gaf. Maar we hebben bereikt, wat we bereiken wilden „het censuurmonster is den kop ingedrukt." Lokaaltrain op Tholen. De plannen voor den aanleg en exploitatie van een iokaalspoor op Tholen zullen spoedig by de be trokken gemeentebesturen enz. worden ingediend. In de maand januari zal een algemeene vergadering worden gehouden, waarbij weder alle belang hebbenden worden uitgenoodigd. Gebrek aan spoorwegmateriaal. In verband met het gebrek aan materiaal heeft de directie der Staats spoor een beroep gedaan op mede werking van de stationschefs en hun personeel teneinde door oordeelkun dig optreden de laad- en lostijden tot een minimum te beperken. Op gepaste wyze moet ook de me dewerking van de zyde van het pu bliek worden verkregen. J. S. Meuwsen. De heer J. S. Meuwsen, wiens overlijden wy meldden, was voor zitter van den Middenstandsbond en van de Algemeene Winkeiiersvereeni- ging te Amsterdam. Het heengaan van den heer Meuw sen, die slechts 53 jaar oud geworden is, is voor den Nederlandschen Mid denstand een zware slag. Hy was er om zoo te zeggen de ziel van. De van French Hill. Let op myn woor den, Corliss, wy kunnen onfeilbaar den dag aangeven, waarop Frona er in toestemt zijn vrouw te worden, als zy er ooit in toestemt. „En dat zal zyn De dag, waarop St. Vincent breekt met Lucile" Corliss overpeinsde deze woorden en de kolonel ging voort. „Maar van Lucile kan ik het me niet begrijpen. Wat [zij kan zien in St. Vincent „Haar smaak is niet slechter dan dan die der rest van de vrouwen", viel Vance hem driitig in de rede. „Ik ben er zeker van, dat „Frona geen slechten smaak kan hebben, hé Corliss keerde zich om en ging de deur uit en kolonel Trethaway zag hem glimlachend na. Vance Corliss heeft nooit geweten, hoeveel menschen, direct en indirect zich die Kerstweek met zyn zaak be moeiden. Twee mannen deden in het bizonder hun best de éen voor hem, en de ander terwille van Frona. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1