SBIEÜ 3VL ber cent ons. UDSTER DONDERDAG 18 NOVEMBER v&t&strzs. 9nnnc^&. 7Gn 1915 >chap. AANVRAGEN I Klerk 1DIENDE .STER ï!jjs«: firma f. ¥11 DE VELOE if., Klein» Harkt 58, Vlissingen. ïeirioon Inters. IB Verschijnt daoalijks, aitgszaadird op Zondag in aigemifs irkmdi ChristiiijU Icistdigss KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND SB- NO. 272 g 8 uur. ling. In Wethouders van sollicitanten op naar iden gemeente-ont- aanvangsjaarweade Ikens, na éenjarigen i plichtsbetrachting rden verhoogd met raximum van f400 ;lde stukken in te avember a.s. bij den afdienst alhier kun- Iden In 17 jaar. tvaneenige school- jnnen wielrijden. lelden vóór 19 No- >nds tusschen 7 en moderne talen, ma- alle kantoorwerk- Iett. Z. E. Bureau rant." GEIJSEN, Middel- IE nieuwe Cursus 2 I -ich aan te melden r, Noordstraat L187.1 vraegd een nelle J Wilhelminastr. It. evraagd, een I1STBODE, en nacht. Zich aan raat 45. i aan een en HEER met 1 ven letters B. urant" SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel# 0.4# j voor iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bjj abonnement speciale prft Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ci. per regel kerd tegen ongelukken voor: &UUU heid tot werken f Uil een ongeluk <JUU voet of oog 1ÜIJ .een duim 1UU w^svinger LlO anderen' ringer. Ui" Blttcearlnjen worden VERDUBBELD Indien d« verzekerden, voorzien wn geldig plnnfabewëe, een ongeluk bekomen op Ireln, boot ol trim. De nltkeerlng wordl gewurbergd door de „Holl, Alg. Verrek, Bank" te Scblcde» Vergadering van Woensdag. Wie verwacht zou hebben, dat de spijbelaars vanDinsdagmiddag,Woens dagmorgen op het appèl zouden ver schijnen, is wel deerlijk bedrogen uitgekomen. Om kwart over elven was het aanlal van 51 er weer niet en eerst om half twaalf kon de ver gadering een aanvang nemen. Dit gaf den Voorzitter aanleiding een strafpredicatie te houden, die, naar wij hopen, eenig effect zal heb ben, al twijfeien wij er wei wat aan. Bij de stemming over hei voorstel om Maandag te vergaderen blekend leden tegenwoordig te zijn, waarlijk nog geen getal om over te roepen. Met 40 tegen 21 stemmen werd be sloten op den Maandagmiddag de interpellatie-Sannes inzake den melk prijs te houden. Als afwisseling bij de behandeling van de Indische be grooting misschien geen ongeschikt onderwerp. Over het algemeen is de discussie over deze begrootirig nogal verwaterd. '1 Is alles klein goed dat voorgedragen wordt. Zoo had de heer Fock weer een lange lijst van kleine punten, die jaarlijks de revue passeeren. Het gold de financiën van Indië, die dringend aanvulling behoeven, de gemeente- financlën die hij wil vinden door op centen op de inkomsten-belasting. Krachtiger was zijn betoog terzake van de tegenwerking die het Centraal Bestuur in Indië steeds uitoefent tegen alle pogingen om de centralisatie tot stand te brengen. Men voorbeelden ichlte hij dit toe. Batavia vroeg bij voorbeeld een subsidie voor de wa tervoorziening in den strijd tegen het choiera-gevaar en over die subsidie was na twee jaar nog niet beslist. Een ander echt Indisch staaltje was het volgendeTe Soerabaja ligt een groot 14000 tons dok. Dit dok is zoo verwaarloosd, dat niet dan met groote kosten de gebreken hersteld kunnen worden. Terecht vroeg de heer Fock of de ambtenaren, die schuldig staan aan deze verwaarioozing, wel ge straft zijn. Van uitbreiding van het arnbte- naarspersoneel wil de heer Fock niets weten. Deze toch leidt nog steeds meer tot centralisatie. Wederom stelde de Minister voor twee centraal-bureaux op te richten, éen voor de politie, éen voor Chineesche zaken. Hei eerste trok hij echter al weer in. Ten sloite weidde hij uit over de noodzakelijkheid, dat de rechtszeker heid van de inlandsche bevolking wordt gevestigd. De bekende veree- nfging Sarekat Islam is groot en sterk geworden door de rechtsonzekerheid. De oude heer de Stuers, die vroeger zoo vaak de Kamer deed daveren van zijn protesten tegen het militair be door J. Ts- 46.) —o— (Nadruk verhoden.) .En alles zal gaan op dezelfde oude manier, nietwaar En denk er aan, ik wil je niet minder zien dan vroegermaar liever veel meer en "ij blijven toch vrienden Maar Corliss vergat na verscheidene lustelooze bezoeken den weg, die naar het huis leidde var. jacob Welse zette zich uit aile macht aan zijn werk. Soms was hij zelfs zoo huichel- achtig, zichzelf geluk te wenschen ■nat zijn ontsnapping en zich som wie huiselijke tooneelen voor te stellen in de toekomst, die de zijne z°u geweest zijn, als hij en Frona onherroepelijk vereenigd zouden ge- jveest zijn. Maar dat was slechts en- Me keeren het geval. Gewoonlijk maakte de gedachte aan haar hem nongerig en verlangend, wal veel ge- 'Mt op fysieken hongeren het eenige stuur op Java, is nog eens ten too- neele verschenen om zij het dan kalmer en gematigder de zelfde kwestie aan te roeren. In de troon rede van 1913 deelde de Koningin mede, dat de berichten uit Aijeh van dien aard waren dat spoedig de ver vanging van het militair door het ci viele bestuur kon overwogen worden. In twee jaar tqds is van die vervan ging nog niets gexomen. Nu heeft de Minister gezegd dat met omzichtigheid dient te worden gewerkt, een citaat uit de gewisselde stukken dat de hilariteit opwekte. Overigens was de spreker zeer slecht verstaanbaar, vooral toen hij de methode rust en orde-stichting op de buitenbezittingen critiseerde. Een niet minder lange lijst van grieven werd door den heer Mendels ten beste gegeven. Rechteloosheid van den inlander is natuurlijk een dankbaar onderwerp voor den spre ker en de vervolging van de inland sche pers gaf hem aanleiding eens breed uit te halen. De Europeesche pers had zich zoo honderdmaal ge meen uitgelaten tegenover de inland sche, maar deze smadende artikelen werden nimmer vervolgd. Het grap pige geval deed zich voor, dat in het N. v. d. Dag voor Ned. Indië een scheidartikel verscheen, waarvoor men ten slotte toch vervolging noodig achtte. Dit artikel bleek overgeschre ven te zijn uit heizelfde blad, vijf jaar geleden. Toen was er van vervolging geen sprake. Met deze bestrijding heeft de heer Mendels gelijk zijn interpellatie afgedaan die hij had aangekondigd over deze kwestie, doch die hij weer heeft in getrokken. Verbetering van den hygienischen toestand is een kwestie die zoo ur gent is, dat zij jaarlijks een der hoofd punten van de discussie uitmaakt. Artesische putten, verplegers en vroedvrouwen zljri noodzakelijk, ter wijl de woningtoestanden zoozeer te wenschen overlaten, dat onmiddellijk ingrijpen onvermijdelijk is. Dus zal het nogal een oogenblikje duren eer er iets gebeurt. De kwestie van het onderwijs blijft noga! even netelig. Vorige jaren hebben wij uitvoerige discussies ge had over de facultatiefstelling van 't godsdienstonderwijs. De beslissing die de minister te dezer zake heelt genomen, heeft de linkerzijde ver baasd en lichtelijk geërgerd. Op die plaatsen toch waar slechts éen school en dat nog wel een bijzondere schooi bestaat, staan de ouders voor de keuze öf hun kinderen het godsdienstonder wijs te doen volgen, óf ze van onder wijs verstoken te laten. Dit gaat verder dan zelfs de heer Colijn met zijn motie in de Eerste Kamer heeft gewenscht. Hoe de minister die be slissing kon goedkeuren was voor den heer De Meester onbegrijpelijk. Van verschillende zijden van de Kamer de lieeien De Meester en Rutgers werd geïnformeerd naar de zienswijze van den nieuwen gouverneur generaal over verschillen de Indische aangelegenheden. Wij zijn benieuwd of de minister den gouverneur generaal examen zal laten doen voor de Kamer. wat hem dit kon doen te boven ko men, was hard werken en veel wer ken. Maar zelfs dan kon hij de ge dachte aan haar slechts kwijt worden in de uren, dat hij wakker was. In zijn slaap was hij geheel in haar toovermacht en Del Bishop, die veel bij hem was, bestudeerde zijn ruste loosheid en leende een gretig oor aan zijn gemompelde woorden. Del Bishop combineerde en maakte een juiste gevolgtrekking uit de ver schillende kleinigheden, die hij op- merkte.Maar dit vereischte geen groote schranderheid. Het eenvoudige feit, dat hij Frona geen bezoeken meer bracht, was voldoende bewijs voor een afgeslagen aanzoek. Maar Del Bishop ging nog een stap verder, en maakte nu de gevolgtrekking, dat St. Vincent de oorzaak was van alles. Verscheidene keeren had hij den cor respondent met Frona gezien, hier en daar en overal en was er rechtmatig vertoornd over. „ik zal hem nog wel krijgen," mom pelde hij op zekeren avond in het kamp, toen ze zich ter ruste zouden leggen. „Wien?" vroeg Corliss. Het Regeeringspogram. In de Maandag verschenen me morie van antwoord op het Eerste Hoofdstuk der Staatsbegrooting, laat de regeering zich op verzoek der Kamer uit over de volgorde, waarin, naar haar meening, de groote wets ontwerpen dienen te worden behan deld. Weike is die volgorde Hel „Hbid." meent, de mededeelin- gen der regeering in het voiger.de te mogen samenvatten Het hoofdpunt van het program is de grondwetsherziening. Deze moet in ieder geval vóór 1917 in eersten aanleg zijn afgedaan. Daarom moet de grondwetsherziening naar voren. Eerst echter kan het ontwerp Ouder domswet behandeld worden, omdat hierover alleen nog het eindverslag moet verschijnen. Voorop komt dus het ontwerp tot toekenning van ouder domsrenten. Vervolgens dient de grondwetsherziening te worden be handeld. Onmiddellijk daarop moeten de belastingvoorstellen aan de orde worden gesteld. Minister Treub ver klaart, dat hij er prijs op zou stellen, indien een deel van zijn voorstellen (dividend- en tantième belasting, in komsten-, vermogens- en pensioen belasting, successie-.zegel-,registratie rechten en bier accijns) zoo tijdig werd behandeld, dat deze Mei 1917 in werking konden treden. Hij zou dan goedvinden, dat de rest werd uitgesteld tot na de totstandkoming (ook in tweeden aanleg) der grond wetsherziening, evenais de verzeke ringswetten. Wij begrijpen alleen niet, hoe de Eerste Kamer nog een aantal belastingontwerpen kan aannemen, nadat zij de grondwetsherziening in eersten termijn heeft afgedaan, dus voor de ontbinding. Hoe is dit moge lijk? De heer Treub is in ieder geval op z'n krasse verklaring van onlangs reeds teruggekomen, hetgeen te voor zien was. De Kamer zal nu moeten beslissen, of inderdaad deze volgorde zal wor den in acht genomen. De arbeid der Staatscommissies. Aan den bij de memorie van ant woord op het voorioopig verslag over hoofdstuk I der Staatsbegrooting ge- „Wien Dien pennelikker, dien moet ik hebben „Waarom „Och uit een algemeen begin sel. Waarom hebt u me hem dien avond in het Operahuis geen pak ran sel laten geven?" Corliss lachte bij de herinnering. „Waarom smeet je hem toch in de sneeuw „Uit principe," antwoordde De Bishop kort en zweeg weer. Maar Del Bishop verwaarloosde om al zijn afdwalingen de hoofdzaak niet en op hun terugtocht, toen zij aan de scheiding van Eldorado en Bonanza kwamen, vroeg hij Corliss daar halt te houden. „Zeg eens, Corliss" zoo begon hij dadelijk, „weet u, wat een goede goudvondst beteekent Zijn patroon knikte ten teeken, dat hij het wist. „Nu, ik heb ei een. Ik heb u nog nooit een gunst gevraagd, maar voor dezen éenen keer vraag ik u, hier over te blijven tot morgen, ik heb een voorgevoel, dat mijn vruchtenfarm zeer nabij is. Ik ruik de sinaasappels al rijp worden." „Zeker," stemde Corliss gereedelijk voegden staat van de ingestelde en nog niet ontbonden Staatscommissies over den staat van haat werkzaam heden wordt het volgende ontleend De Staatscommissie voor de werk loosheid heeft haar eindverslag aan de Koningin aangeboden. Bij den Raad van State is in over weging een wetsontwerp strekkende tot vaststelling van voorschriften be treffende overzetveren en veerrechten. Aan een ontwerp Wegenwet wordt door de desbetreffende Staatscommis sie de laatste hand gelegd, terwijl verder nog bij haar In onderzoek is een door de Nederlandsche Heide Maatschappij ontworpen en door deze aan het departement van Landbouw enz. ingezonden wetsvoorstel betref fende afwatering en het onderhoud en de verbetering van waterloopen. De werkzaamheden van de Staats commissie voor den handeldrljvenden en industrieelen middenstand bleven ook dit jaar opgeschort, in afwachting van het rapport der enquête commis sie. «Mt In aansluiting met het ten vorigen jaren meegedeelde kan ten aanzien van de Staatscommissie voor de mid denstands enquête worden gemeld, dat, evenals over het vakonderwijs en het kredietwezen reeds vroeger was geschied, thans over het verenigings wezen een vergadering werd gehou den met verschillende deskundigen. Voorts werden nog enkele resum ties met deskundigen besproken en naar aanleiding daarvan aangevuld. Aan het eindverslag werd verder voortgewerkt, zoodat de commissie thans hoopt binnenkort met haar ar beid gereed te zijn. [De nieuwe Gouverneur Generaal. De nieuwbenoemde Gouverneur Generaal van Ned. Indië, mr. J. P. graaf Van Limburg Stirum, wordt in de eerste dagen van December te 's Gravenhage verwacht, om hier te lande te blijven tot aan zijn vertrek naar indië in de tweede helft van Ja nuari. Landstorm. in een te Uirecht gehouden verga dering van officieren, dienstdoende bij den Landstorm, is door bet daartoe voorioopig aangewezen Comité be sloten, tot de oprichting eener vereeni- ging ten doel hebbende het aankwee- ken van kameraadschap en de bespre king van belangen rakende den Land storm. Zij zal gewestelijk worden georga niseerd in dier voege, dat de vereeni- ging onder een Centraal Bestuur zal bestaan uit afdeelingen onder eigen bestuur. Reeds zijn voor Zuid-Holland en Utrecht dergelijke afdeelingen ge vormd. Ofschoon de vereeniging voor ioopig wordt opgericht voor den tijd toe. „Maar nog beter, ik ga naar Dawson, en jij kunt komen ais je met je goudvondst klaar bent." „Maar ik zeg u immers, dal het geer. kleinigheid is", zoo kwam Del Bishop er tegen op, geen stofgoud, maar klompen goud, ziet ge? U is handig genoeg en u hebt een drom- melschen hoop uit boeken geleerd. U is werkelijk een kraan in het la boratorium, en zooal meermaar u hebt er niet het minste verstand van, het gelaat der natuur te ontcijferen zonder bril. Nu, ik heb een theorie...." Corliss hief de handen op in voor gewenden schrik en de goudzoeker begon booste worden. „Ja, dat is goed! Lach me maar uit! Maar die theorie is regelrecht opgebouwd op uw eigen lievelings theorie van wegvreting en veranderde rivierbeddingen. En ik heb niet voor niets twee jaar onder de Mexicanen goud gezocht. Waar veronderstelt u, dat dit Eldoradogoud vandaan kwam ruw, zonder eenig teeken van ge- wasschen te zijn He Daarvoor hebt u uw bril noodig. Boeken heb ben u kortzichtig gemaakt. Maar het doet er niet toe, hoe en vanwaar. der mobilisatie, bestaat het denkbeeld haar bestaan te continueeren, inge val na demobilisatie de vrijwillige Landstorm een blijvend karakter moch! verkrijgen. Kon. Nat. Steuncomité. De 63e lijst van bijdragen, van 24 tot en met 30 October 1915, ingeko men, aan het Koninklijk Nationaal Steuncomiié, vermeldt een totaal van f 2974.12, makende, met het totaal der vorige lijsten, ad f 3354609,96V* een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van f3.357.584.08Vs Uitvoer van lijnolievetzuur. Onder het opschrift „Een vreemde zaak" bevatte de „Telegraaf" van gis terenochtend een bericht omtrent den uitvoer van een partij lijnolievetzuur welke zuiver N. O. T. goed was en dus niet mocht worden uitgevoerd, doch waaromtrent de inspecteur der invoerrechten te Rotterdam een in structie had ontvangen van het depar tement van financiën, dat deze party moest worden doorgelaten zonder dat een ambtelijk onderzoek naar den im porteur was ingesteld. De minister van financiën tot wien het Haagsche correspondentiebureau zich naar aanleiding hiervan om in lichting hebben gewend, deelde mede, dat inderdaad de in het bericht ge noemde jhr. van Suchtelen van de Haare heeft verkregen, dat een par- tqije vetzuur is uitgevoerd doch niet dan nadat de importeur daarvan ten genoege der douane was genoemd. De douane heeft er geen genoegen mede genomen, dan nadat men zich door een schriftelijke verklaring ervan had verzekerd dat de N. O. T. met den uitvoer van de bedoelde party instemde. In de Rotterdamsche café's. De Rotterdamsche briefschrijver van het „Utr. Dgbld." vertelt van het internationale broeinest van spionnage, smokkelhandel en andere ongerechtig heden, dat Rotterdam tegenwoordig moet zqn. Het concentreert zich vooral op het Beursplein. „Daar zqn drie café's vrijwel naast elkaar, Riche, 't Pooisch en Fritschy. Ze zitten des morgens om 9 uur al propvol en als het sluitingsuur slaat, is er nog steeds geen stoel onbezet. Toch loopen de bezoekers er aldoor in en uit, groepen op de troltoirs samen, vliegen weer naar binnen en ploffen by vrienden in hoeken liefst in hoeken neer. Men ziet er en hooit er lustig door een, als was er geen Europeesche oorlog en al waren dit voor verschil lende partyen niet de zaakwaarnemers, blonde gewichtige Duitschers, donkere oppervlakkig-drukke Belgen, hoogst ernstige, mei gemarkeerde bewegingen doende Franschen en waariyk cliché- Ik kan u In éen minuut meer ver tellen van de richting der Eldorado kreek, dan u in éen maand kunt uit rekenen. Maar het doet er niet toe, ik wil u niet beieedigen. U blijft by mq tot morgen en u kunt een vruch tenfarm koopen naast de myne, dat is zeker." „Nu, goed. Ik kan wat rusten en mijn rekeningen doorsnuffelen, terwijl jy je oude rivier-bedding doorsnuf fel!." „Heb ik u niet gezegd, dat ik ze ker was van een goede vondst?" vroeg Del Bishop verwqtend. „En heb ik er niet in toegestemd, hier te wachten? Wat wil je dannog meer van me?" „U een vruchtenfarm geven, dat is hetl Dat u met me meegaat en wat rondsnuffelt, dat is alles." „Ik wil niets met je onmogeiyke vruchtenfarms te maken hebben. Ik ben vermoeid en ik heb het land kun je me niet met rust laten? Ne dunkt, dat het ai meer dan mooi is, als ik in zoover je zin doe, dat ik hier een dag over biyf. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1