2000' DONDERDAG 11 NOVEMBER 1915 janFirma f. VAN Pt VEIDE Ir, Klein» Markt 58, lflissinp. Taleloon luiere. 10 Verschijnt dagelijks, uifgizondsril op Zondag m algaraiin orkindo Christilijki foistdigio 2"J - KAMEROVERZICHT. BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. «—No. 266 VU SSI IN CSCH E COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummert 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regelt 0.40 j voor Iedere «egel mm 1« cerq Driemaal plaatten wordt tweemaal berekend. abonnement speciale prg» Reclames 20 ct. per regel Dienttaanbiedlngen en -aanvragen 5 ct. per regel néabonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- opbrengt van f6,000,000 worden ge rekend. Grondslag voor de berekening der belasting is het bedrag, dat de ver bruiker voor tabaksgenot besteedt. In dit bedrag zijn dus ook begrepen de kosten der verpakking, de accijns en het invoerrecht. Voor sigaren is als minimumprijs aangenomen f 10, met het oog op kleine sigaartjes of cigarillos. De heffing van 10 pet. zal ten ge volge hebben, dat de bestaande mer ken in de naast hoogere verkoop- klasse zullen komen en bv. een 2'/, cents sigaar 3 cent zal kosten. Uitvaartdienst mr. L. H W. Regout. Gisterenochtend ten half elf ure is in het kerkgebouw der Parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te 's Gravenhage de uitvaartdienst ge houden voor wijlen mr. L. H. W. Re gout, in leven buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin in tijdelijke en bijzondere zending bij den H. Stoel, wiens stof felijk overschot, gelijk dezer dagen gemeld, te Rome blijft rus.en. Deze plechtige dienst, die natuurlijk in de eerste plaats werd bijgewoond door de den overledene het naastbe- staanden en vele verwanten had in het kerkgebouw ook uit kringen van autoriteiten, het parlement en de di plomatie velen in het kerkgebouw doen samenkomen om een laatste hulde aan mr. L. Regout te brengen. Op het altaar, dat in een rouwbe- kleedirig was gehuld, hadden, gekleed in hun geestelijk gewaad, plaats ge nomen Mgr. dr. Nolens, huisprelaat van Z. H. den Paus, en Mgr. J. F. Vallega, secretaris van de pauselijke internuntiatuur. Op de voor autoriteiten opengehou den zitplaatsen in het schip der kerk werden in de eerste plaats opgemerkt de leden van het tegenwoordige ka binet minister van staat mr. Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den ministerraadde minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. Loudon, de minister van waterstaat, dr. Lely en de minister van justitie, mr. Ort. Uit het kabinet, waarvan mr. Re gout eertijds deel uitmaakte waren aanwezig de oud ministers Kolkman, Nelissen en Wentholt, terwijl voorts de plechtigheid werd bijgewoond door den oud-minister van justitie mr.Loeff. De Eerste Kamer, waarvan mr. Re gout deel uitmaakte, was vertegen woordigd door den griffier, mr. Zil- lessen en verscheidene leden dier Kamer van verschillende richting, ter wijl ook onderscheidene leden der Tweede Kamer meerendeels van de katholieke partij den dienst bijwoon den. Het diplomatieke korps gaf blijk van belangstelling door de aanwezig heid van den Deken van het korps, den Hertog de Cavello, gezant van Italië, en de gezanten van Engeland, Rusland, België, Zweden, Rumenië en Argentinië, sommige vergezeld van hun gezantschapsraden en secretaris sen. Verder was het kerkgebouw dicht bezet door belangstellenden. De Hei lige Mis van Requiem werd opgedra gen door den pastoor der kerk, den Zeer Eerw. Heer j. M. J. van Rooy, bijgestaan door de kapelaans, de Wel Eerw. Heeren J. de Vlieger, H. Th. Bouters en j. J. M. Lammers. Het kerkkoor zong de Requiem Mis van Perosi, waarin de soli door den heer Frans Andreoli werden gezongen. De drooglegging van de Zuiderzee. Het verluidt in parlementaire krin gen dat een wetsontwerp betreffende de drooglegging der Zuiderzee thans niet lang meer op zich zal laten wachten. Vrijdom briefport. Er is bepaald, dat vrijdom van briefport voortaan verleend wordt voor brieven, gericht aan den hoofdaal moezenier te velde, met dien ver stande, dat het woord „dienst" op de enveloppe en de waarmerking achter wege kunnen blijven. Voor de ongehuwde soldaten. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat de bedragen voor aanschaf fing van kleine geriefelijkheden voor lokalen, bewoond door ongehuwde soldaten, te rekenen van 1 October 1915 af tot den laatsten dag van het kwartaal, waarin de demobilisatie plaats heeft, per kwartaal vastgesteld wordt als volgtvoor de commandan ten van compagniën (staven hieronder niet begrepen) f 15, voor de comman danten van regimentsstaven f 7, waar onder begrepen f 3 voor de comman danten van mitrailleurpelotons. Van het bedrag ad f 10, waarover voor het Ioopende jaar door de com mandanten van compagnieën kon wor den beschikt voor aanschafiing van kleine geriefelijkheden, wordt geacht een bedrag van f 7.50 tot 1 October 1915 te zijn verbruikt. Het springen uit treinen. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is de volgende aan schrijving gericht aan de militaire autoriteiten Uit verschillende rapporten blijkt, dat militairen gebruik maken van de geringe snelheid, waarmede over de spoorwegbruggen wordt gereden, om nabij de bruggen uit den trein te sprin gen, teneinde sneller de plaats van bestemming te bereiken of om zich aan de controle bij het station van aankomst te onttrekken. Vergadering van Woensdag. Ondanks de krachtige bestrijding van den Minister gesteund door den peer Marchant, is het amendement dat bedoelde de zoutaccijns-verlaging tot 'U terug te brengen, aangenomen. Het ging wederom met éen stem meerderheid: met 33 tegen 32 stem men werd het amendement goed gekeurd. Het ontwerp ging daarna zonder verdere discussie onder den hamer door. Reeds nu werd, vervolgens, be sloten dat aanstaande Maandagmiddag vergaderd zal worden. Wel heel vroeg begint de eindspurt. Terwijl vroeger deze middag eerst dan in beslag ge nomen werd wanneer het onmogelijk bleek gereed te komen, meent de Voorzitter nu reeds preventief te moeten handelen. De heer v. n. Tempel werd geïn stalleerd en den heer Sannes werd verlot verleend om vragen te richten tot den Minister van Landbouw ter zake van de prijsstijging van sommige levensmiddelen, speciaal melk. Op een later te bepalen dag zullen deze vragen worden gesteld.Zoo hoopt zich bet werk met den dag op en het laat zich niet aanzien dat de Kamer even als verleden jaar geneigd is zich te beperken. Vervolgens was aan de orde de kwestie van de Djambi-concessie waarover reeds boekdeelen zijn volge schreven er. die een nachtmerrie zijn geweest voor de Kamer. De Djambi-concessie 1 Beginnen wij «iet in het kort den inhoud van het eerste wetsontwerp weer te geven. De Regeering stelt voor met de Balaafsche Petroleummaatschappij een overeenkomst te sluiten betreffende ie opsporing en de ontginning van aardolie en daarmede voorkomende gasvormige zelfstandigheden in een in de residentie Djambi gelegen ter rein, genaamd Djambi 1, en dat wel voor een tijdvak van 25 jaar. De Bataafsche Petroleum-maat schappij zal betalen aan het Rijk een som van ineens f 256,000; jaarlijksch vast recht per hectare oppervlak van hel contractsterrein 2'/i cent per heciare voor de eerste vijf jaren, 20 cent per hectare voor de volgende vijf jaren, 50 cent per hectare voor den verderen duur der overeenkomst en ten slotte een jaarigxsche uitkee- ring van 50 procent van het bedrijfs- saldo van het vorige jaar. Het oppervlak van het contracts terrein wordt voor de bepaling van het vast recht geacht te bedragen 336000 hectaren. Het was te voorzien dat de kwestie van de staats-exploitatie onmiddellijk op den voorgrond zou komen en het was de heer Alberda die zich aan stonds als de verdediger daarvan op wierp en hij eindigde zooals te be grijpen valt met een motie waarin de Kamer de wenschelijkheid van staats exploitatie zal uitspreken. Hij wees op Australië, Roemenië, Oostenrljk- Hongarlje, waar de staat reeds zelf exploiteert en daarnaast toonde hij aan dat de resultaten zeer goed zijn. De uitkomsten van het staats-mijn- bedrijf in Limburg wettigt ook de kans die exploitatie kan wagen. Trouwens de minister zelf acht de onmogelijkheid niet volkomen bewe zen, aangezien na 25 jaar de gele genheid is gelaten dat het rijk alles overneemt. Niet alle velden worden voorts uitgegeven en het is dus mo- gelijk dat de staat zelf ook gaat ex- ploiteeren. Waarom dan voor den staat niet de beste terreinen gereser veerd? Ook de heer De Meester wees op deze ongerijmdheid, dat eerst aan particulieren een goed stuk wordt gegeven en dat daarna de be slissing pas zal vallen over staats exploitatie. Ook meende deze afge vaardigde dat de regeering zich aan handen en voeten aan een particuliere maatschappij bindt. Het contract is vaag en biedt ruimte voor verschil lenden uitleg. Indien de maatschappij er belang bij heeft langzaam te ex- ploiteeren, zijn er geen middelen om de maatschappij tot krachtiger aan vatten te dwingen. Om dat te voor komen, wenscht de heer De Meester dat de staat aandeeien zal nemen in de onderneming ten einde de macht te behouden en op die wijze het staatsbelang boven bet particulier te doen gelden. In dien geest stelde hij een motie voor, waarin de wensche lijkheid wordt uitgesproken, dat de exploitatie zal geschieden door een vennootschap waarin de staat zoo sterk geïnteresseerd is met aandeeien, dat hij overwegenden invloed houdt op den gang van zaken. De onvervalschte particuliere ex ploitatie vond verdediging bij der. heer Boissevain. Hij meent dat de staat liever een half ei moet nemen dan de kans op een leegen dop. Voor het denkbeeld—De Meester gevoelt hij wel wat, maar op het oogenblik zou de verwezenlijking daarvan de zaak op de lange baan schuiven. En daar tegen heeft hij bezwaar. Morgen gaan wij verder. Effecten- en tabaksbelasting. Ingediend zijn thans de wetsont werpen tot heffing der effectenbelas ting en wel wegens buitenlandsche effecten en wegens schuldvorderingen ten laste van in het buitenland wo nenden of gevestigd a f 1 van elke geheele som van f 1000 en wegens alle andeten effecten en schuldvor deringen f0 50 van elke geheele som van f 1000. Van buitenlandsche effec ten wordt meer geheven als zachte prikkel tot belegging in binnenland- sche waarden. Voorts wordt f 0.75 per f 1000 ge geven van het surplus bij beleening of prolongatie van een post, bestaande zoowel uit binnenlandsche als uit buitenlandsche effecten. Voor effectenhandelaren is een af zonderlijke regeling gemaakt en in verband met een schifting van wat bij hen wel of niét belastbaar is, wordt voor hen f 0.75 van elke geheele som van f1000 geheven. Als vermoedelijke opbrengst dezer belasting wordt geraamd f3,355,000. Vrijgesteld worden o.a. de vennoot schappen enz die in de dividend en tantième belasting zijn aangeslagen. Een wetsontwerp is ingediend tot heffing eener tabaksbelasting bedragen de 10 pet. van den kleinhandelsprijs. Zij wordt geheven van sigaren, siga retten, rooktabak, pruimtabak en snuif. De handel in ruwe tabak behoudt nagenoeg zijn geheele vrijheid van beweging. De accijns wordt voldaan door middel van zegels, die op de ver pakking of op losse sigaren worden aangebracht. Op grond van de uitkomsten eener enquête, ingesteld doodde commissie van advies, kan het verbruik van sigaren, sigaretten en tabak en de som, die daaraan per jaar door de verbruikers wordt besteed, als volgt worden geraamd Sigaren 1,400,060,000 stuks met een gemiddelden kleinhandelsprijs van 3 cent per stuk f 42,000,000, sigaretten van binnenl. fabrikaat 200,000,000 stuks met een gemiddelden klein handelsprijs van 3li cent per stuk f 1,500,000; sigaretten van buitenl. fabricaat, 300,000,000 stuks met een gemiddelden kleinhandelsprijs van 1 cent per stuk f 3,000,000tabak 9,500,000 K.G. met een gemiddelden kleinhandelsprijs van f0.80 per K.G. f7,600,000; totaal f54,100,000. In het meest ongunstigste geval, nl. indien de invoering der wet de con sumptie zoodanig zou verminderen, dat de gezamenlijke verbruikers niet meer voor tabaksgenot besteden dan thans, zou derhalve de opbrengst van den accijns bedragen 10 percent van f 54,100,000 is f 5,410,000de ervaring die elders bij verhooging van de be lasting op tabak is opgedaan, leert intusschen, dat van een matige be lasting als de voorgestelde, een groote duurzame vermindering van het ver bruik per hoofd niet is te verwachten. Houdt men daarenboven rekening met den normalen aanwas der bevolking, dan mag binnen enkele jaren opeen hij betaalde goed en beschouwde het als zijn recht, de mannen te laten werken, zooals hij zelf werkte. Zij, die bij hem in dienst traden werden öf sterker in volharding, zelf verloochening en mannelijkheid, en dezen bleven, öf zij verlieten zijn dienst en zeiden leelljke, bittere woor den over hem. Jacob Welse merkte dit met waardeering op en hij had niets dan loftuitingen voor den mijn ingenieur. Frona hoorde het en vond het prettig, want zij hield van de dingen, waarvan haar vader hield, en zij vond het nog prettiger, omdat de man Corliss was. Maar door zijn drukke bezigheden zag zij hem min der dan vroeger, terwijl St. Vincent steeds meer en meer van haar tijd in beslag nam. Zijn gezonde, optimis tische geest beviel haar, terwijl hij zeer dicht haar ideaal van man na derde en haar het echte type scheen van haar lievelingsras. Haar eerste twijfel of wat hij zei, wel waar was was voorbijgegaan. En zoo was het met allen geweest. Mannen, die eerst aan de waarheid twijfelden van zijn wondervolle avonturen, gaven zich gewonnen, nadat zij hem hoor den praten. Zij, die in alle opzichten die gedeelten der wereld kenden, die h^ noemde, moesten bekennen, dat hij kende, waarover hg sprak. De jonge Soley, die Baraock's Nieuws- Syndicaat vertegenwoordigde, en Hol mes van de Fairweather herinnerden zich zgn terugkeer in de wereld in '91 en de sensatie, die het verwekte. En Sid Winslow, Pacific Coast jour nalist, had kennis met hem gemaakt in de „Zwerversclub", kort nadat hij was teruggekomen uit het Noorden. Verder, zooals Frona wel zag, droeg hg het merk van zg'n ondervindingen zijn geheele kijk op het leven was er het bewgs voor. Dan had hg een harfstochteigken rassentrots, die ge heel met den haren overeenkwam. In de afwezigheid var. Corliss waren zg veel samen, gingen dikwgis met de honden uit, en leerden elkaar volko men kennen. Dit alles was niet aangenaam voor Corliss, vooral daar de korte oogen- blikken, die hij aan haar kon wijden, gewoonigk nog bedorven werden door de komst van St. Vincent. Natuurlijk gevoelde Corliss zich niet tot hem aangetrokken en andere mannen, die wisten of gehoord hadden van het gevoel van het Operahuis, namen hem slechts schoorvoetend in hun midden op. Maar dit waren er slechts weini gen. Over het algemeen was hg de gevierde held. Trethaway sprak een paar keer geringschattend over hem, maar hg werd zoo verwoed verdedigd door zgn bewonderaars, dat de kolonel voortaan over dit onderwerp zweeg. Eens, toen Corliss luisterde naar een buitensporige lofrede van de lip pen van mevrouw Schoville, veroor loofde hij zich de weelde van een ongeloovigen glimlachmaar de gloeiende blos op Frona's wangen en het fronsen harer wenkbrauwen waar schuwden hem. Op een anderen tijd was hg dwaas en boos genoeg om de ruzie in het Operahuis op het tapgt te brengen. Hoe hg er toe kwam, wist hg zelf niet, en wat hg gezegd zou hebben van de gebeurtenissen van dien avond, zou noch tot zgn, noch tot St. Vin cent's eer geweest zgn, als niet Frona op een heel onschuldige manier zUn lippen gesloten had, voor hg nog goed begonnen was. (Wordt vervolgd.) door J". Iv. 40.) o— (nadruk verkoden.) Druk had hg het zeker en als hg niet op landonderzoek uit was, was bij bijna voortdurend opgesloten met lacob Welse en kolonel Trethaway. Dat het een zaak van gewicht was, bleek uit het feit, dat Welse alleen verscheidene milioenen er bq betrok ken was. Corliss was van nature een werker en sirever, en toen hij ont dekte, dat zgn theoretische kennis practische ondervinding miste, werkte bij des te harder. Hij verwonderde z'ch zells over de dwaasheid der mannen, die hem met zooveel verant- woordeigkheid beiast hadden, alleen om zijn prachtig diploma, en hij zei oi' Trethaway. Maar de kolonel, of schoon hg zijn tekortkomingen er- bende, hield van hem om zijn be scheidenheid, en bewonderde hem om ,21in volharding en de vlugheid, waar mee hg de dingen begreep. Del Bishop, die geweigerd had, een partner aan te nemen, was voor Cor liss aan het werk gegaan, omdat hg zoodoende beter in staat was, zgn eigen werk te behartigen. Hg was feitelijk vrij, terwgi de gelegenheden, om zichzelf vooruit te brengen, zeer vermeerderd waren. Voorzien van de beste uitrusting en een prachtig span honden, was zgn taak hoofdzakeigk, de verschillende kreken af te rennen en zijn oogen en ooren open te hou den. Allereerst en allerlaatst een goud delver, was hg in het geheim en alleen steeds op den uitkijk naar goudaders, welke bezigheid in het geheel niets te kort deed aan den plicht, dien hij had jegens zgn werk gever. En terwgi de dagen voortgin gen, verrijkte hg zijn geest met vele aanteekeningen en datums betreffende den aard van de verschillende gron den en de ligging van het land, om tegen den zomer, als de ontdooide oppervlakte en het stroomend water hem zouden toestaan, een spoor te volgen van kreekbedtotzg-hellingen bron. Corliss was een ferm werkgever;

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1