2000 MAANDAG 8 NOVEMBER binnenland feijilletqn Buiten de beschaafde Wereld. No, 263 53e Jaargang 1915 S5B VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummert 3 cent gltgififirma f. Mi DE lfllflï Jr., Klaim Marlt 58, jflissmaen. Teltloon Inlerc. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.401 voor iedere regel meer 18 cen^ Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BjJ abonnement speciale prft Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ïsrscbijnt dapüjls, uitoizeidsrd sp Mg ir algsnain irkanda Obrlstilijki faistdii» geabonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens- gulden bij dood A A Aguiden bij verliest pw A gulden bij verliest Af* gulden bij verlies A f gulden bij verlies ianëe ongeschikt- A3B door <l|g| van een hand, |Al| van g|lg| vaneen S*\ van eiken kerd legen ongelukken voor: i/UUv heid tot werken S VU een ongeluk voet of oog IVU een duim AgJw wijsvinger anderen vinger, ftia nltkeeringen worden VERDUBBELD Indian de veriefcwden, voorzien enn geldig plaitebewgi, een ongelak bekomen op trein, boot ol tram. Do olikeerlng wordt gewaarborgd door da „Holl. Alg. Verzak. Bank" te Sckledas De Duitsche onderzeeboot opgelegd. Het Haagsche correspondentie-bu reau deelt daaromtrent nog het vol gende mede De Duilsche onderzeeboot „C 8" is op 4 November te 5 uur des mor gens aangetroffen op een punt, ge legen op ongeveer 1600 meter van de laagwateriijn van de kust van het eiland Terschelling, alzoo binnen de territoriale wateren. De onderzeeboot is op dit punt aan den grond geloo- pen en gaf noodseinen. Toen de stoomreddingboot „Brandaris" ter plaatse kwam was de onderzeeboot vlot gekomen en vroeg om weder naar zee geloodst te worden. Zonder loods was 't van dit punt niet moge lijk de open zee te bereiken. De schipper van de stoomreddingboot heeft geweigerd loodsdienst te ver richten en den onderzeeër aangezegd op de reeds naar de plaats van de stranding onderweg zijnde twee tor pedobooten te wachten. Op bevel van deR maritiemen commandant van Terschelling is de „C 8* naar de haven van Terschelling geloodst, teneinde aldaar de beslissing van de regeering af te wachten. De Duitsche commandant heeft eene geteekende verklaring afgelegd voor de marine autoriteit te Terschelling. De regeering heeft, in verband met de regelen der onzijdigheidsverkla ring, beslist, dat de bemanning van den onderzeeër „C 8" zal worden ge- inierneerd en het vaartuig zelf zal worden opgelegd tot het einde van ■den ooriog. Deze beslissing berust op de over weging, dat de onderzeeër „C 8" door het volgen van een verkeerden koers, binnen de Nederlandsche terri toriale wateren is gekomen en aldaar op 1600 meter van de laagwateriijn van de kust van Terschelling is ge strand. De onderzeeër had geen averij, die het noodzakelijk maakte de territoriale wateren binnen te gaan, noch noopte de gesteldheid der zee tot deze overschrijding. De com mandant van den onderzeeër „C 8" heeft mitsdien gehandeld in strijd met het verbod om binnen Nederlandsch rechtsgebied te komen, zooals dit wordt bepaald in art. 4 der onzijdig- heidsverkiaring, terwijl de uitzonde ringsgevallen, genoemd in art. 5, niet aanwezig waren. Krachtens art. 3, 2e alinea, moest de onderzeeboot met de bemanning worden geïnter neerd. Binnenlandsche zaken 1914. Voorgesteld wordt eenige posten der begrooting van binnenlandsche zaken voor 1914 te verhoogen en an dere te verminderen. Het bedrag van f 3,000,000 voor.on- door J". Iv. 37.) —o— (Naarik yertolen.) Hij strekte de hand uit en weer schudden zij elkaar de hand. „Kom mij eens opzoeken," zoo inviteerde hij hem, terwijl hij weg- Sing. „ik heb een zeer gezellig hol ginds op den, heuvel en ook een in Eldorado. De deur is altijd open. Kom mij eens opzoeker, en blijf zoolang u lust hebt. Het spijt me, u zoo spoe dig te moeten verlaten, maar ik moet naar het Operahuis, om mijn oogst hinnen te halen, suiker. Miss Frona Ml het u wel vertellen." M is een verassing, mr. Si. Vin cent." Frona keerde terug naar 't punt, «at haar het meest interesseerde, na W het kort Harney's suiker-moeilijk heden verteld te hebben. „Het land ®oet werkelijk negen jaar geleden een wildernis geweest zijn en dan te den- *en, dat u het in dien lijd doorge- derhoud van de vluchtelingen wordt verhoogd met f 425,000. Verder is nog f300,000 noodig voor bijdragen aan gemeenten in de kosten van lager onderwijs, f65,000 voor pensioenen en f 12,000 voor wachtgelden. Tenge volge van verschillende verminderin gen bedraagt de verhooging van het hoofdstuk f478 650. Regearings-publicitsit. De opheldering, in de pers gege ven omtrent den aanbouw van de 2 snelle kruisers voor onze marine, be antwoordt, zegl de „Nieuwe Ct." wat betreft den inhoud, de duidelijkheid en de snelheid waarmede zij versterkt werd, geheel aan de wenschen, die wij nog gisteren opnieuw te kennen gaven ten aanzien van meerdere regeerings-publiciteit. Die opheldering, door het corres pondentiebureau aan de bladen toe gezonden, Is blijkbaar afkomstig van het departementmen kan haar niet beter verlangen en zij maakt afdoend een eind aan de omtrent den aanbouw der kruisers zoowel in het buitenland als hier ts lande verspreide berichten, die zooals de moti veering in den aanhef van het bericht luidt „aan leiding geven tot onwelwillende en scheeve voorstellingen omtrent de handelingen der Nederlandsche regee ring in deze aangelegenheid." Dit is precies wat we noodig heb ben en wij hopen dat deze openbaar making een nieuwen, of althans meer consequent en actief te volgen koers in de verstrekking van regeeringsbe- richten aanduidt. Wat ook aan het marinebericht neg ontbreekt, is een uiterlijk kenteeken dat het een regeeringsbericht is, maar verandering in dat opzicht zal slechts bfj besluit van den ministerraad aan te brengen zijn. Hoogst gewenscht blijft ons publi catie van dergelijke inlichtingen in de Staatscourant voorkomen, al zal dan, zooals ook met de benoemingen ge schiedt, daarvan een voordruk ter beschikking van de pers moeten wor den gesteld. Uit de Staatseourant. Bij Kon. besluit van 5 dezer is, met ingang van 10 dezerlo. de kapitein ter zee E. Coenen eervol ontheven van het bevel over H'. Ms. pantser schip „Heemskerck", tevens van het bevel over de divisie voor den binnen- landschen dienst Scheepsmacht op de Schelde2o. de kapitein ter zee H. W. G. van Beyswijk Ris, comnnn- dant van Hr. Ms. pantserschip „Gel derland," belast met het bevel over de divisie voor binnenlandschen dienst Scheepsmacht op de Schelde 3o. het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" opgedragen aan den kapitein ter zee W. B. K. Boom, onder trokken is! Toe, vertel er mij van." Gregory St. Vincent haalde de schouders op. „Er is weinig te ver tellen. Het was een ieelijke misluk king, vol met vele dingen die niet mooi zijn, en niets bevattende om trotsch op te zijn." „Maar vertel mij toch. Ik houd zooveel van zulke dingen. Zfj schijnen dichter bij het leven en meer waar dan de gewone, alledaagsche dingen. Een mislukking, zooals u het noemt, wijst op een streven. Waarnaar streef de Hp merkte haar oprechte belang stelling met voldoening. „Welnu, dan, als u het wilt, ik kan h in enkele woorden vertellen, alles, wat er te vertellen is. Ik kreeg het onzinnige plan in het hooid, mij een nieuwen weg te banen om de wereld en in het belang der wetenschap en van de journalistiek vooral van de journalistiek, stelde ik mfj voor, door Alaska te gaan, de Beringslraat over het ijs over te steken en door Noord- Siberië naar Europa te reizen. Het was een prachtige onderneming, daar het meest maagdelijke grond was, maar het mislukte. Ik kwam de Be- gelijktijdige eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. artiiierie-instructieschip „Bel- lona"4o. het beve! over Hr. Ms. arlillerie-instructieschip „Bellona" op gedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse F. K. Weber. Zakenverlof. Als aanvulling op hetgeen wij daar omtrent in ons vorig onder «Laatste Berichten" hebben medegedeeld, ne men wij het volgende over uit de be schikking van den minister van oorlog betreffende het toekennen van zaken- verlof voor het St. Nicolaasieest, Kerst mis en Nieuwjaar. Aan hen, die van deze bijzondere verloven in November en December genieten, worden gedurende die maan den geen algemeene periodieke ver loven toegestaan, terwijl degenen, aan wie slechts in December een bij zonder verlof wordt verleend, gedu rende deze maand van de periodieke verloven verstoken blijven. Dienstplichtigen, die reeds in het genot zijn van een door den minister van oorlog toegestaan buitengewoon verlof, mogen niet voor deze verloven in aanmerking gebracht worden, ter wijl de verloven hier bedoeld, in de aangegeven tijdperken den voorrang hebben boven de door de genoemde commandanten, ingevolge Legerorde 1915 B, 309, toegekende oi alsnog toe te kennen najaarsverloven in een land- en tuinbouw of het veehouders- bedrijf. In aanmerking voor verlof kunnen gebracht worden koek-, banket-, brood- en suikerbakkers, chocolade bewerkers, speelgoed-, boek-, galan terie-, wiid-, visch-, delicatessen- en sigarenhandelaren, goud- en zilver smeden, zoomede andere winkeliers ot neringdoenden die in de bedoelde omstandigheden verkeeren, maar niet de zoons van de zoodanigen, tenzij dezen wegens leeftijd (65 jaar of ou der) of ziekte (geneeskundige verkla ring) tot het leiden der werkzaamhe den niet in staat zijn. Miliciens en iandstormmannen, die voor eersie oefening onder de wape nen zijn, komen voor dit bijzondere verlof niet in aanmerking. De beirokken militaire chefs regelen de verloven zoo billijk mogelijk, reke ning houdende met de belangen van de aanvragers, maar ook met die van anderen, zoodat gegronde klachten dienen te worden voorkomen. Maximum-prijzen. De minister van landbouw heeft den burgemeesters bericht, dat de in zijn circulaire van 1 dezer vermelde maximum-prijzen van tarwemeel, tarwebloem en brood, slechts zuilen gelden met ingang van 13 No vember voor zoover betreft tarwemeel ringstraat behouden óver, maar ik brandde de vingers in Oost-Siberië „en de schuld van alles was Ta merlane" is de verontschuldiging, die ik gewoonlijk maak. „Een Ulysses Mevrouw Schoville klapte in de handen en vouwde ze ineen. „Een moderneUlysses I Hoe romantisch." „Maar geen Olhello antwoordde Frona. „Zijn tong is traag. Hij laat iemand bij het interessante punt in den steek met een raadselachtige toe speling op een man uit de vorige eeuw. U handelt niet mooi met ons, mr. St. Vincent, en wij zullen ons niet gelukkig voelen, vóór u vertelt, hoe Tamerlan uw reis tot een ontij dig einde bracht." Hij lachte en overwon met moeite zijn weerzin, om over zijn reizen te spreken. „Toen Tamerlan met het vuur en zwaard Oost Azië teisterde werden stalen ontbonden, steden verwoest en geheele volksstammen verspreid als stof. Een groote menigte men- schen verspreidde zich over het land. Vluchtende voor de woestheid der veroveraars, kwamen deze réfugïé's en taiwebloem en 18 Nov. voorzoo- veel broodsoorten betreft. Tot ge noemde data zullen voor genoemde artikelen de volgende maximum-prij zen gelden groothandelprijzen tar webloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G. i 19,25 tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. i 16.35kleinhandel- prijzen tarwebloem (gebuild in landsch) f 0.25, tarwemeel (ongebuild) f 0,21, tarwewaterbrood gebuild 1 0.23, gebakken onder rabbinaal toezicht f 0.24, tarwebrood (ongebuild bruin- brood) f0.20 per K.G. Voor zachte gele of groene zeep worden voorloopig geen maximum prijzen vastgesteld. Mr. L. W. H. Regout. In het weekblad „De Amsterdam mer" komt een artikel voor van mr. Th. HeemBkerk over wijlen mr. Re- gout, zijn oud-ambtgenoot. Wij nemen er ae volgende passage uit over „Bij de overeenkomst, die de ge- meenschaps des bloeds medebracht, was er veel verschil tusschen de broeders. Robert Regout was impul sief, die in de vurigheid van zijn ge loof en zijn overtuiging steeds in zekere mate propagandist is gebleven, en ik heb mij wei eens verbaasd, dat hij desniettemin niet slechts bij de rechterzijde maar ook bij de linkerzijde zoo bemind was. Ik denk, men voelt de echtheid van zijn gehalte, zijn hartelijkheid en welwillendheid, en ook, dat hij als jurist wist, hoe ver hij mocht en moest gaan. Mr. Louis Regout, als hij zich uit sprak, had eerst van te voren alles rustig overwogende ifjn die zijn beginsel hem gebood te volgen, had hij zorgvuldig getroxken; propagan dist was hij niet, ook in de politieke actie had de zakelijke kant van het vraagstuk steeds het allermeest zijn aandachttot medewerker aan 's lands regeering was hij geroepenregeerder was hij. Hij handhaafde het gezag, maar met een helderen blik op ieders recht en de behoeften der tijden. Zijn gave was om met zoo gering moge lijke middelen een zoo groot mogelijk nuttig resultaat te bereiken. In zijn ministerschap werden op opmerkelijke wijze daarin de vruchten zijner op leiding geplukt. De minisler van Wa terstaat heeft een technisch departe ment en staat aan het hoofd van het groote staatsbedrijf, Posterijen en Telegrafie. Zijn opleiding is allereerst geweest technisch en commercieel, en eerst toen dit gedeelte zijner opleiding voltooid was, heeft hij zich den doc torsgraad in de rechten verworven, en daarmede zijn veelzijdigheid bezegeld. Duurte toeslag. Door Burg. en Weth. van Rotterdam is bij den Raad een voorstel ingediend om aan het Gemeentepersoneel, dat tot ver in Siberië, trokken naar het Noorden en zoodoende vestigden zich aan den rand der Poolzee eenige Mongoolsche stammen vermoei ik u niet?" „Neen, neenriep mevrouw Scho ville uit. „Het is heerlijk 1 Uw manier van vertellen is zoo levendigi Zij herin nert mij aan aan „Aan Macaulay", zei Vincent lachend „U weet, ik ben journalist, en hij heeft zeer veel invloed uiigeoefend op mijn stijl. Doch ik beloof u, dat ik een toontje lager zal zingen. Maar om op de zaak terug te komen, als die Mongoolsche stammen er niet geweest waren dan zou ik niet in mijn reizen zijn opgehouden. Inptaats van gedwongen te worden een vuile prin ses te trouwen en bruikbaar gemaakt te worden bij smokkelen en rendier- stelen, zou ik op mijn gemak en rus tig naar Petersburg hebben kunnen doorreizen". „O, die helden! Wat plagen ze ons, hé Frona Maar wat was er met het rendieren stelen en de vuile prinses Mrs. Schoville straalde en St. Vin- over 1914 niet meer dan f 900 heeft verdiend, en geacht moet worden ook thans niet meer dan f 900 te verdienen een toeslag voor ééns ioe te kennen, betaalbaar in vier termijnen onder nader omschreven voorwaarden. De toelagen stellen Burg. en Wetb. voor te bepalen op f 15, met f3 voor elk kind tot een maximaal bedrag van f 15 dus een gezamenlijk maximum van f 30. Door de drie wethouders, De Jong, Van der Molen en Stulemijer is tege lijkertijd als amendement hierop voor gesteld het grenscijfer der verdiensten op f 1000 te bepalen én de uitkeerin- gen te stellen op f 15, vermeerderd met f5 per kind tot een maximaal bedrag van f 25, dus een gezamenlijk maximum van f40. Woningtoeslag. Door den directeur-generaal der Staatsspoorwegen is bepaald, dat aan het personeei, met een salaris tot een maximum van f 1400, over een 20tal standplaatsen in ons land een wo ningtoeslag zal worden verstrekt, ten bedrage van f36 voorde ambtenaren en f 26 voor de beambten. Deze rege ling is van terugwerkende kracht en is 1 October jl. ingegaan. Dit bedrag zal per halfjaar aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, worden uitbe taald. Kanaal Brugge—Sluis. De minister van buitenlandsche za ken brengt ter kennis van belangheb benden, dat, blijkens ontvangen me- dedeeling, het kanaal van Brugge naar Sluis, wegens daaraan te verrichten werkzaamheden, van 10 tot 25 Novem ber a.s. voor het verkeer gesloten zal zijn. De Amsterdamsche begrooting. De Raad te Amsterdam heeft na 14 zittingen, de gemeentebegrooting 1916 met algemeene stemmen aangenomen en vastgesteld op een bedrag van f45,492,000. Nieuws spoorlijnen bij Amsterdam. Ingediend is een wetsontwerp voor de onteigening ten behoeve van lo. den aanleg van spoorwegverbindingen met de havens West bij Amsterdam met bekomende werken 2o. aanslui ting van den spoorweg Amsterdam Haarlem aan de onder sub lo. be doelde spoorwegverbinding3o aan leg van een rangeerterrein nabjj Dui- vendrecht met bijkomende werken. De spoorwegverbindingen bestaan uit twee takkende eerste geeft aan sluiting met den Oosterspoorweg, zoowel in de richting Hilversum als naar het rangeer-emplacement Water graafsmeer, vervolgt zuidwestwaarts en wordt onder den Staatsspoorweg Amsterdam-Nieuwersluis doorgevoerd; de tweede buigt in noordwestelijke cent ging voort: „De kustbewoners waren Eskimo's, vrooiijk, gelukkig en goedaardig. Zij noemden zich de Oukilions, of de Zeemannen. Ik kocht honden en voedsel van hem en zij behandelden mij prachtig. Maar zfj waren onder worpen aan de Chaw Chuen, die be kend waren als de Rendiermannen. De Chow Chuen waren een wild, ontembaar ras, met al de woestheid van den wilden Mongool, plus dub bel zijn boosheid. Zoodra ik de kust verliet, vielen zij mij aan, confiskeer- den mijn eigendommen en maakten mfj tot een slaaf." „Maar waren er geen Russen?" vroeg mrs. Schoville. „Russen Onder de Chow Chuen Hij lachte hartelijk. „Geografisch be vinden zfj zich in het gebied van den Witten Tsaar; maar staatkundig niet. Ik twijfel er aan, of zij ooit van hem gehoord hebben. U moet niet verge ten, dat het binnenland van Noord- Oost Siberië verborgen is in den Poolnacht, een „terra incognita", waar weinig mannen zijn heengegaan en vanwaar niemand Is teruggekeerd." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1