RDI, Eerste Blad. cent ons. iTjnvc. G NOVEMBER QjtimBmerliBStaaUiil21ilailBH. Wetsherziening. 53e Jl£t£Ur||£Ul£| AG ELD. fttSSiRSOBxjs tlaapkamer MEISJE ISTBODE IDSTER. ÏLING Firms f. ¥11 SE VELDE Ir., Kleins Harkt 58, Ylissinp. Tileleon Inferc. 18 Yirscftijnt dagsiijks, Ditgazooderd op Zondig in algsmnn irkondi Cbrlstilijki isistdagoi FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. Brieven uit de Hofstad 263 JM" ilstraat 45 S. LD. en. oordrachten. 3 uur 31 Dec. 1913 f 1 808.830. JE- 1 1 Nov. 1915 f 3.253.500. aangeboden op Gemeubileerde nsion. Aan hetzelfde Walstraat 1. ar de morgenuren je. R. C. W1BAUT |te melden tusschen 18 jaar, aan te [tusschen 8 en 9 uur. „VIlss. Courant." luw met kind bied' fISHOUDSTER chte. BrievenEigen b, Middelburg. Inkondiging. Lm. 12.10b) 2.45 h l.-a) 3.30 12.10c) 3.- I 3.— Kerstdagen en den agen de boot naar uzen totéenuur LlUK gestaakt, tervoerd |er van 1915 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor BelglS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummert 3 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel* 0.40 voor iedere regel meer 10 cei«k Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B| abonnement speciale prgs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 cl. per regel Öe abonnés, in't bezit eener ftft ftftgulden bij levens- ff f* ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies A f* ft gulden bij verlies M ft ft; noils, z'in GRATIS verze- jf Hl 181 lange ongeschikt- IJ door >|l||jj van een hand, |P||| van 1|||| kerd tegen ongelukken voor: fafWUU heid tot werken g een ongeluk voet ef oog een duim uliKeerlngen Morden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plutsbeMfa, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies i|ft|%gulden bij verlies ft PVgulden bij verlies van li 1|| van een van eiken een duim JLUU> wijsvinger anderen vinger. Da nltkearlng Mordt gtMaerborgd door do „Holi. fllg. Voraok. Bank" ta Sckladaw In eiken welgeordenden staat züllen ten allen tijde de burgers zich aan eenmaal vastgestelde wetten on derwerpen moeten, zijnde im mers de wetgeving ten bate van allen, geene uitgezonderd, vastgesteld an derzijds moet de staat waken voor de handhaving, in vollen omvang, naar geest en letter, van het voor zijn instandhouding als politiek en maat schappelijk geheel onontbeerlijke sa menstel der geldende rechtsvoorschrif ten. Aldus over en weer, wordt beiderzijds het hooge belang en het verheven gezag erkend van 's lands wetten, inzonderheid daar, waar het de hoogste staatswet, de grondwet betreft. Haar doel en wezen is te zijn en te blijven het fundament van onze ge heele staatsinrichting, van ons gansche leven als staatsburgerlijke eenheid. Dit leven echter ondergaat evenals het leven der individuen afzonderlijk, den invloed van der tijden voortgang en evenals de inzichten en voorschrif ten van het dagelijksch leven aan een voortdurenden groei en wijzigingen onderhevig zijn, zoo ook is zulks het geval met het staatsburgerlijk leven in elk land. Ook daar dringt en voert het nieuwe weten tot een steeds grootere klaarheid omtrent de functiën èn van den staat als zoodanig èn van den individueelen burger in zijn ver houding tot den staat. Die drang noopt op zijn beurt tot het stellen van nieuwe eischen aan de gemeenschap, en het zijn deze eischen, die dan, door velen gevoeld, in botsing komen met de oude en dikwerf verouderde begrippen in 's lands grondwet be lichaamd en uitgesproken. En gelijk overal het veroude'rde en afgeleefde voor nieuwe kracht moet plaatsmaken, zoo moet ook te zijner tijd veranderd, gewijzigd, verbeterd en aangevuld worden in elk wettenstelsel, hetwelk zonder nieuw leven te ontvangen, een kwellende, tyranieke en ondra gelijke last voor staat en maatschappij zou worden. Naar mate een volk krachtig leeft en het den polsslag van zijn bestaan sterk en deugdelijk voelt kloppen, naar die mate moet ook de hoogste staatswet bij tijden niet voor een diepgaande wijziging terugdeinzen. Uit dien hoofde beschouwd mogen dan ook de dezer dagen door de fegeering openbaar gemaakte voor steller. tot grondwetsherziening, (de derde sedert onze constitutie, nu ruim door J. L. 36.) —o— (Naaruk vermei.) Spelen zonder inzet is een flauwe bezigheid en Corliss ontdekte ook, dat bet warme bloed, dat stroomt door hygiënisch, gymnastisch werk, heel iets anders is dan het bloed, dat jaagt, wanneer de inzet het leven is of de ledematen. Terwijl hij zich zoo met moeite aan het buffet op de been hield, Z1S hij een man in een mantel van eekhoornvellen een bierkroes opne men, om Trethaway naar het hoofd 'e smijten, die slechts een paar schre den van hem af stond. En de vingers, die meer gewoon Waren aan proef busjes en waterkleu ren, sloten zich tot een harde vuist me den krgeswerper den kaak trof. he man liet het glas vallen en zakte lr'een op den grond. Vance was een "ogenblik verschrikt; toen begreep 9' dat hij den man bewusteloos 100 jaar geleden) worden aangemerkt als het bewijs van een steeds krach tiger tot groei en uiting komend volks leven. Wij zullen nog ongetwijfeld ge noegzaam gelegenheid vinden, komt het eenmaal tot behandeling dezer voorstellen in 's lands vergaderzaal, op het vóór en tegen van het aan gebodene het licht te doen vallen. Volstaan wij thans met een korte bespreking, dan kan aanstonds worden opgemerkt dat deze voorstellen ter herziening der kiesrecht-artikelen met terdaad van diepgaanden aard zijn. Vooreerst zien wij dat in onze grond wet het algemeen enkelvoudig kies recht wordt vastgesteld en waarbij den wetgever geen enkele andere be voegdheid tot beperking van dit recht wordt toegekend, dan reeds vastgelegd is in de grondwet zelve. Inderdaad voldoet hetgeen hierbij in de wets voorstellen belichaamd is, op redelijke wijze aan de verwachtingen, die vrij algemeen van deze regeering gekoes terd worden. De leeftijdsgrens van vijf en twintig jaar voor den kiezer, welke grens nog met 2 jaar kan verminderd worden, mag als een maatregel be schouwd worden, die over het alge meen met de inzichten van ons volk strookt. Vervolgens zal ons de nieuwe grondwetsherziening het stelsel van evenredige vertegenwoordiging voor ons Lagerhuis brengen, terwijl echter voor den Senaat de dusgenaamde getrapte verkiezing, door de Provin ciale Staten, behouden wordt. Velen in den lande zal de handhaving van de verkiezing voor onze Eerste Kamer, gelijk deze thans is, een teleurstelling zijn, en zulten dezulken weder voor geruimen tijd hun verwachtingen, dat ook in dit hooge staatscollege een andere strooming, als de tot dusver aanwezige, tot uiting zal komen, moeten opgeven. De „historische ont wikkeling" waarmede de regeering haar overige voorstellen motiveert, is blijkbaar nog niet tot genoegzamen wasdom gekomen teneinde een ken merkende wijziging te brengen in de samenstelling en de bevoegdheid van ons Hoogerhuis. Het zal derhalve eerst aan een volgende wetsherziening wellicht beschoren zijn, ook dóór wet en praktijk, letter en leven in onze staatsinrichting meer gelijken tred te doen houden, dan thans nog mogelijk schijnt. Een der meest belangrijke kwesties, door de grondwetsherziening aan de orde gesteld is, dat zij de mogelijkheid voor vrouwenkiesrecht opent noch tans niet het actieve doch het pas sieve vrouwenkiesrecht is in de voor stellen der regeering belichaamd met name de verkiesbaarheid van vrouwen voor onze vertegenwoordigende licha men, als daar zijn de Kamers, de Staten en de Raad. Hiermede is een had geslagen de eerste in zijn leven en er kwam iets als trots en blijdschap over hem. Kolonel Trethaway bedankte hem met een blik en riep „Maak dat je buiten komtWerk je naar de deur, Corliss! Werkje naar de deur!" Een worsteling had er plaats, vóór de stormdeuren opengegooid konden wordenmaar de kolonel, nog al tijd met den driepootigen stoel ge wapend, dreef de oppositie uiteen en hef Operahuis ontlastte zijn woaligen inhoud in de straat. Toen dit een maal volvoerd was, hielden de vijan- delijkheden, zooals het gewoonlijk met zulke vechtpartijen gaat en de me nigte verspreidde zich. De twee po litiemannen gingen terug, om de or de te bewaren, vergezeld door de rest der bondgenooten, terwijl Cor liss en de kolonel, gevolgd door de wolfhuidkap en Del Bishop, de straat opgingen. „Bloed en zweet 1 Bloed en zweet!* riep kolonel Trethaway. Wat wils kracht al niet doen kan.Wel, ik voel me twintig jaar jonger. Corliss je hand. Ik feliciteer je, dat doe ik, en harte lijk ook. Eerlijk gezegd, Ik dacht belangrijke stap gedaan in de richting van een definitieve regeling van het vrouwenkiesrecht, zijnde in beginsel althans de politieke gelijkstelling van man en vrouw hierbij gehuldigd, welke principieele gelijkstelling echter gaan deweg, naar de regeering verwacht, tot een algeheele gelijkstelling van publieke rechten van man en vrouw, zal leiden. Een ander belangrijk punt is, dat de mogelijkheid tot stemplicht wordt vastgesteld,zoodat derhalve kiesdwang kan opgelegd worden door den wet gever, aan wien overigens in het regeeringsvoorstel de beslissing dien aangaande wordt overgelaten. Het zijn inderdaad, wij wezen er nog kort geleden op, bijzonder be langrijke tijden, welke ook onze bin- nenlandsche politiek doormaakt. Spra ken wij een vorige maal over den omvangrijken arbeid, die de belasting hervormingvan onzen tegenwoordigen minister van financien zal vergen van ons parlement, ook deze regeerings- voorstellen eischen een ernstige wils- en arbeidskracht van hen die geroepen zijn aan de totstandkoming daarvan mede te werken. Ook hierbij is het van overwegende beteekenis voor regeering en parlement, zoo zij zich beiden bij hun taak gerugsteund weten door een zelf-bewust en voor haar rechten wakker opkomende volks gemeenschap. Waar eenerzijds zoo vele en zoo zware plichten op de natie drukken, dienen waarlijk ander zijds' hare rechten onverkort en in overeenstemming met het algemeen welzijn gewaarborgd te zijn. Doch daartoe behooren dan ook velen onzer uit een te ver gaande onverschilligheid jegens de openbare zaak te ontwaken en moeten zij meer dan tot dusverre gebleken is daaraan deelnemen. Dan eerst immers zal de wetsherziening waarvan hierboven sprake is eerst te recht kunnen zijn, wat zij in wezen beoogt te zijn een hernieuwing, verbetering en opleving tot frisschen bloei van ons staatkundig leven. De begrooting. De vijver. Een muis met een staartje. De begrooting voor 1916 is weer in veilige haven aangekomen. Extra- lang is er over gepraat, doch zonder resultaat. Dat het zou gelukken er een belastingverhooging door teha- len, geloofde niemand en waarschijn lijk heeft de wethouder deze slechts pour acquit de conscience voorgesteld. Loopt het mee, dan zal niemand er meer over praten, loopt het tegen, dan kan de wethouder zich onschul dig verklaren. De discussies over de begrooting stonden ook ditmaal op het bekende niet, dat er dat in je zat. Je bent een verrassing, mijnheer, een ver rassing 1" „En een verrassing voor mezelf," antwoordde Corliss. De reactie was gekomen en hij voelde zich zwak en onpasselijk. „En u, u is ook een verrassing. De manier, waarop u dien stoel hanteerde „Nu, ja 1 Ik vlei me, dat ik het vr)j goed deed. Heb je het gezien, zoo 1" Hij hield het wapen in kwestie, dat hij nog stevig omkneld hield, omhoog, en moest met de anderen hartelijk om zichzelf lachen. „Wien heb ik te danken, heeren Zij waren op den hoek een oogen- blik blijven staan en de man, dien zij bevtijd hadden, stak de hand uit. „Mijn naam is St. Vincent," zei hij, „en „Hoe is de naam?" vroeg Del Bishop met plotselinge belangstelling. „St. Vincent, Gregory, St. Vincent." Bishop's vuist kwam neer en Gre gory St. Vincent viel zwaar in de sneeuw. De kolonel hief als bij in stinkt den stoel op en hielp toen Corli3S den mijnwerker tegenhouden. lage peil waarop deze hier en elders plegen te staan. Alle belangrijke zaken van modern gemeente-beheer zijn successievelijk geëntameerd en dus valt er alleen te kibbelen over het meer of minder, over kleine grieven, enz. Alle gemeenteambtena ren hebben nu salaris-verhooging ge had, alle rechtsposities zijn geregeld, er heerscht ruste in alle salaris-actie de volks-huisvesting is aangevangen het tweede ziekenhuis is op de komststraks komt het stadhuis vraagstuk aan de orde, de nieuwe schouwburg heeft zooveel geld ge kost dat van een tweede in lange jaren geen sprake kan zijn, in één woord alles wat eenig relief in de discussies over de begrooting pleegde te geven, is van de baan. De raad heeft in de laatste jaren zooveel geld aan anderen gegeven en zooveel douceurs, dat men nu zichzelf maar eens heeft bedacht. Alle raadsleden krijgen een telefoon cadeau. Van de noodzakelijkheid zijn zij alle diep overtuigd een raadslid dat al twee maanden lid is, meende het instrument nu al niet te kunnen ontberen. Een ander raadslid wilde dat in de schrijfmappen van den ge meenteraad ook ander papier voor radig zou zijn dan dat met het offi- cieele hoofd der gemeente-secretarie is bedrukt. Op deze vraag kreeg hij het geestige antwoord dat de bur gemeester niet begreep waarom het verstrekte papier minder geschikt is voor ambtelijke correspondenties. De geestigheid scheen niet tot dè raads- hersenen door te dringen, althans het lid dat door dit antwoord in het klee- dingstuk was geplaatst dat wij niet nader zuilen aanduiden, ging er nog eens op in en sloeg daarbij een figuur als iets dat evenmin verdere omschrij ving behoeft. Nog onhandiger was het raadslid dat graag gratis met de Haagsche trams vervoerd wilde worden. Hij wilde dat een overleg gepleegd zou worden met de directie of de ge meente niet voor een matig prijsje 45 abonnementen kon koopen. Stel je voorde directie van de tram, de grootste vijandin van den Haag, die feitelijk dag in dag uit moest worden uitgekreten om de ergerlijke wijze waarop zij het publiek en het verkeer uitbuit, zou het verzoek van den raad krijgen om abonnementen. Na tuurlijk zou zij zich haasten om ze alle gratis aan te bieden en daverend zou er binnenkamers gelachen wor den om een stommiteit die de raad beging. Een def raadsleden heeft zich een gewatteerde voetenzak aangeschaft om dar hij waarschijnlijk chronisch koude voeten heeft. Het lijdt geen twijfel of het volgend jaar komt er een voorstel om 45 voetenzakken aan te schaffen. „Ben je krankzinnig man?* vroeg Vance. „De schurk 1 Ik wou, dat ik hem barder geslagen had 1" was het ant woord. Toen, „o, dat is in orde. Laat me maar los. Ik zal hem niet weer slaan. Laat me los, ik ga naar huis. Goeden nacht." Terwijl zij St. Vincent op de been hielpen, had Vance kunnen zweren, dat hij den kolonel hoorde lachen. En hij bekende het ook later, terwijl hij 't uitlegde.. Het was zoo zonderling en onverwacht." Maar hij maakte het weer goed, door op zich te nemen, St. Vincent naar huis te brengen. „Maar waarom sloeg je hem toch vroeg Corliss voor den vierden keer, nadat bij in zijn hut was gekomen. „De lage, kruiperige schurk 1* brom de de mijnwerker in zijn dekens. „Waarom hebt u me tegengehouden Ik wou dat ik hem tweemaal zoo hard had geslagen 1" HOOFDSTUK XII. Mr. Harney, het doet me genoegen u te ontmoeten. Dave, geloof ik, Da ve Harney?" Er bestaat hier ter stede een be waarschool, die de kindertjes 's mor gens laat afhalen met een grooten ouderwetschen omnibus. Misschien komt er ook wel een raadslid op het idee voor de raadsleden datzelfde vehikel af te huren, opdat zij zich niet behoeven te vermoeien met een wandeling van huis naar de raads zaal. Op deze wijze voortgaande wordt het raadslidmaatschap op den duur nog een appetijtelijk baantje. Er is bij de discussie maar één belangrijk besluit gevallen en dat was ten aanzien van de wereldberoemde kwestie van den Hofvijver. Nadat het proces over het eigendomsrecht van dezen vijver eenige jaren hangende is en het naar schatting van deskun digen nog minstens twee jaar zal blijven hangen, heeft de raad besloten het denkbeeld van aanplemping van den strook daarvan te laten varen en tot onteigening van de aangrenzende huizen over te gaan. Het proces heeft daarmede zijn beteekenis plotseling verloren. Men kan er uit leeren, dat zelfs de overheid maar liever niet te maken heeft met den rechter en liever aan den tegenstander de overwinning laat dan dat het wacht op de beslis sing van den rechter. Deze beslissing is een geduchte oorvijg aan het adres van onze recht spraak. Dat deze ten volle verdiend is, erkennen wij onmiddellijk. Het is eenvoudig ongehoord zooals hier de traagheid van de rechtspraak een be langrijke aangelegenheid voor het verkeer in onze gemeente heeft in den weg, gestaan, zelfs zóó, dat men liever een andere, duurdere oplossing zoekt dan nog langer te wachten tot het zijne traagheid, den Nederland- schen rechter convenieert vonnis te vellen. Bij de begrooting is ook ter sprake gebracht de kwestie die gerezen is tusschen den nieuwen directeur van de Handelsschool, dr. van Berkum, die uit Groningen naar hier is gekomen en de leeraren van de 3jarige H.B.S. Feitelijk behoort deze aangelegenheid niet in het openbaar besproken te worden. Nu echter nog meer grieven tegen dezen directeur zijn geuit, is 't van belang dat deze zaak wordt op gelost. 't Schijnt een lastig en eigen wijs heer te zijn, die maar eens wat geringeloord moet worden. Wij heb ben deze keuze indertijd betreurd, omdat op dat zelfde oogenblik een jonge, krachtige man was te krijgen, die in Utrecht een uitstekende repu tatie had. Het muisje zal wel een staartje hebben, hetgeen in het belang van het Handelsonderwijs is. Eiber. Dave Harney knikte en Gregory St. Vincent wendde zich tot Frona. „U ziet, miss Welse, de wereld is zoo groot niet. Mr. Harney en ik zijn geen vreemden voor elkaar." De Eldorakoning bestudeerde het gelaat van den ander, tot een vage herinnering bij hem opkwam. „Ik ben er 1" riep hg, toen St. Vincent wilde beginnen te spreken, „ik kan u thuis brengen. U had toen een glad gezicht. Laat eens zien,'86, overstroo ming van '87, zomer van '88 ja, toen was het. In den zomer van '88 kwam ik de Stewart rivier afdrijven op een vlot met elandsvleesch, dat ik naar het lager gelegen land wilde brengen, vóór het bedierf. Ja, en u kwam de Yukon af, in een Linder- manboot. En Ik hield stokstijf vol, dat het Woensdag was en mijn maat zei, dat het Vrijdag was, en u hielp ons uit den droom Zondag was hel, geloof ik. Ja, Zondag. Neen maar 1 Negen jaar geledenEn wij ruilden elandslapjes voor meel en zout, en en suiker Alle duivels 1 Ik ben big, u te zien 1" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1