ENVELOPPEN nIëüwT LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIEN te- geval leger gro zullen uitwij et beroemde dal Bargdan-stelling maal grooten 3en. In elk et Servische g nabij, het leger van Von te meer waarde, egaanbaar zijn. orlogen be- 'eldoorlog. wereldoorlog ne- Aan de zijde der land, Oostenrijk, aan de andere ngeland, België, alië, Montenegro, en echter niet al- ;ralen den oorlog De 8 bevinden zich ~i Staten (Italië Hongarije met Rusland, Enge- Montenegro en ..i wij maar op, oorlogverklaring N Turkije met 6 5, ïen J) Entente )uitschland, Oos- Turkije), Enge- 4, België met 2 ostenrijk), Frank- als Rusland en met 2 (Duitsch- Italië met 3 (Oos- ïulgarlje), Monte- hland, Oostenrijk garije,) Servië met et Duitschland en fers bij elkaar dan daar elke oorlog imelijk bij vriend som door 2 ge ven dus 29oor- iblik onzen aard- ij' it volledig te zijn, Marino nog bij der (anonnen. brek aan munitie, hut zich doen ge- voerende mogend- men weet is de onnen zooals die instrumenten he in der lichte veld- bruikbaarheid in tot 6000 schoten, ^ber neemt echter nerkelijk af, voor pen bedraagt 100 num. Scneepska- ■ninder presteeren, he scheepskanon- :.M. moeten bij 80 zijn en werden van Krupp met rtroffen. Gunstiger de houwiizers en ■ij den oorlog zul- versiljten van den weigeringen leidt iet uitbranden van aadruimte en den oorzaken minder projectiel legen loop. De verbran- het mitrogiycinne ilen bevatten over- lcius verreweg bet omgevende staal, 100 Celsius be dring! de stikvlani usschen projectie! deze laatste be- eenmaal kleine itaan, dan gaan zij :pere uithollingen brengen eerst ie gelijk wordt juist ien ten slotte tol arheid van het ge- ladigingen treden bij kanonnen met korte mortieren. eur, te Katwijk aan t in dat de logger en Vlaardingschen oodanig was aan- K. W. 66" binnen i diepte verdween, id gisteren nacht in het gezicht van atwijk en Scheve- dijk ruw weer. ne' in de diepte op jkens het peil on' water stond, was op weg jeschreven lichte" ;rd door de »vn wel met zulk ee# le vaartuig kraakt" «chipper van de „K. W. 66", die het roer stond, sprong on- op de „VI. 199" over, en fnnrde'dat het bevel gegeven werd, «i met alle Kracht achteruit te stoo rt Hij wist daarop den machinist bereiken, althans zich verstaanbaar f maken, én gaf aan dezen een tegen- Lei door te bevelen, dat met kracht "ruit gestoomd moest worden, waar n nok voldaan werd. De bemanning Z de „K. W. 66", die toevallig Illen aan het dek waren, kreeg daar- Lr de gelegenheid om ook op den Lomlogger over te springen. Hoewel het vaartuig is verzekerd kal) nu reeds worden vastgesteld, dat ie reederij een aanzienlijk schade lijdt. Gisteren vierde de weduwe C. Mjeuwland—den Broeder, wonende Lange Dijkstraat te Rotterdam, haar I03en verjaardag. De oude vrouw is nog tamelijk wel gezond. 1- Te Delft zou gisteren een paartje in het huwelijk treden. Alies was ge reed en de noodige onkosten gemaakt, loen de jonge man. op het laatste oogenblik den ambtenaar van den burgerlijken stand kwam vertellen dat Lij van het huwelijk afzag. Een 9jarige jongen kreeg een wondje aan een been de knaap werd naar het hospitaal gebracht en is na hevig lijden blijkbaar ten gevolge van bloedvergiftiging overleden. Te Hoogezand is een 54jarige man te water gevallen en verdronken. - Te Nijmegen is een 77jarige man door de tram overreden en levensgevaarlijk gewond. Een 14jarlge jongen wilde in een drukkerij te Rotterdam de kachel aanmaken met naphataline. Daarbij had een ontploffing plaats, waardoor de kleeren van den jongen in brand geraakten. Deze vluchtte op straat en sprong in het water. Met brandwonden aan handen, rechterarm en bovenbeenen, werd hij door een brugwachter en een schipper met be hulp van een haak en roeiboot gered. Een begin van brand, dat in de druk kerij ontstond kon spoedig worden gebluscht. Bij de inbraak, gepleegd in den goud- en zilverwinkel van de firma Slijter in de Dapperstraat te Amster dam werd voor een waarde van bijna f5000 gestolen. Vermist worden: 29 gouden heeren en 44 gouden dames lemontoirhorlogesvoorts 70 gladde gouden heeren en damesringen, 20 gouden heeren schakelkettingen, 10 gouden colliers, 12 gouden schakel aanbanden, 123 dames- en 121 heeren- ringei), 19 ringen met diamanten, 2 paar diamanten oorknoopen, 26 gou- itt dasspelden, 33 gouden broches, Mdoublë heeren vestlinien, 4 zilveren torloge armbanden en 15 zilveren- en nikkelen heerenloges. -Jeugdige rookers. Een onderwijzer le Heerenveen kwam na onderzoek tot het resultaat dat ruim 85 pet. van zijn 8 en 9jarige scho lieren sigaretten rookt. Sommigen met medeweten hunner ouders. Gisterenmorgen, toen men op de Arnhemsche schipbrug bezig was met het verrichten van proefritten met de nieuwe verbindingstram tusschen de Betuwsche en Arnhemsche tramlijnen is een deel der brug bezweken. De 'ram bestond uit een locomotief en drie wagens met pulp, en reed van destadszijde de brug op, die wegens hen lagen waterstand naar beneden helde. Toen de locomotief een brug- stuk afreed kantelde het bruggeschip. De tram bleef op de helling staan. Op de machine bevonden zich, be halve de machinist, de directeur van gemeentewerken en de directeur van de gemeente-tram. Door bijtijds van de locomotief le springen wislen allen zich in veiligheid te brengen. De materieele schade is zeer aanzienlijk, vooral aan de brug. Een 17jarige slagersknecht uit Zalt-Bomroel, die te Tiel werd aan gehouden, verdacht van diefstal van ongeveer f350, len nadeele van zijn vroegeren patroon L. T., te Zait- Bommel, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het geldkistje "ad hij met een valschen sleutel ge opend en daaruit het geld ontvreemd. De slager kwam bij het opmaken der kas tot de ontdekking dat uit zijn gesloten geldkistje een bankbiljet van '300 spoorloos verdwenen was. Aan- gdte bij de politie volgde en spoedig ''el de verdenking op den slagers knecht, die Vrijdagmorgen den dienst den slager had verlaten. Alle door nem gekochte goederen zijn zoowel e Zalt-Bommel als te Tiel in beslag genomen. Berlijn heeft niet alleen vrou welijke tramconducteurs, straatreini- jjf'enz., maar ook reeds twee vrou- hert i-f barbiets- De eerste die dit ednjf uitoefende is een zeventig- l"'g meisje, dat in de zaak van haren "der de klanten helpt bedienen. Zij scheert de klanten, snijdt bun de haren, friseert ze, kortom doet in de zaak alies, wat anders mannelijke bedienden doen. —in alle rijtuigen, die voor het pu bliek vervoer in Frankrijk dienst doen, zulien plakkaten worden opgehangen of aangeplakt, waarop te lezen staat „Zwijgt", Weest wantrouwend". „Vij andelijke ooren beluisteren u". Deze plakkaten zijn aan de gou verneurs van alle districten, die ze weer moeten doen toekomen aan alle tramwegmaatschapijen en aan die ge legenheden, waar zich wachtkamers bevinden, toegezonden. Een volledige omwenteling in de worstfabricatie is aanstaande, deelt de „Deutsche Tagesztg." mede. Tot dusver kon men zich worsten slechts voorstellen als gevulde darmen. Men kon onmiddellijk aan de darmen zien, of men metworst, rookworst of anders worst voor zich had. in de toekomst zal dit anders worden. Tengevolge van den door Engeland verhinderden invoer van Australische en Argentijn- sche darmen en andere oorzaken, heeft men beproefd lever-, rookworst en andere soorten in bussen te conser- veeren, hiermede heeft men verras send gunstige resultaten bereikt, o. a. te Brunswijk. In deze plaats gaat men hoe langer hoe minder darmen ge bruiken zelfs vieesch wordt thans reeds veelvuldig in bussen verduur zaamd. Kleine, handige en goedkoope apparaten maken het mogelijk, dat iedere boer en iedere slager, die zelf worst fabriceert, thans zonder darmen zijn vleeschvoorraad veel langer kan bewaren dan vroeger. In Parijs is iets zonderlings ge beurd. Donderdag bracht een voor dat doel ingerichte postwagen van 't postkantoor in de rue de Grenelles naar het ministerie van financiën, een zak, die 30 kleine verzegelde pakjes inhield. In ieder pakje zaten weer 8 kleinere pakjes, ieder inhoudende 50 gouden Louis, of 1000 francs. Het was het goud, dat in de afgeioopen week op het postkontoor was ont vangen. De ambtenaar van het mini sterie woog de dertig gezegelde pak jes en bevond ze juist van gewicht. Den volgenden dag werd dezelfde zak overgebracht naar de Fransche Bank en weer gewogen en goed van gewicht bevonden. Eerst later, toen men de zakjes open deed, om het goud in de brandkast te sluiten, merkte men, dat een der zakjes in plaats van goud, een zelfde gewicht san lood inhield. Achtduizend francs waren dus gestolen. Hoe de diefstal heeft plaats gehad is een raadsel, daar de post ambtenaar eerst het goud geteld had en de wagen, die het goud overbracht gesloten was. De twee kruisers. Ten opzichte van den aanbouw der beide snelle kruisers voor de marine deelt het Haagsch Zorrespondentie- bureau het volgende mede Zoodra de regeering besloten had tot de indiening van een wetsontwerp tot versterking van de vlooi in Indië met twee snelle kruisers en vier groote onderzeeboten, en de hoofd- eischen waren vastgesteld, waaraan die schepen hadden te voldoen, wend de de minister van marine zich den 22en Maart 1915 tot 4 groote Neder- iandsche scheepsbouwwerven met de vraag of zij bereid zouden zijn voor den bouw van een of twee der be doelde kruisers mede te dingen. De schepen zouden in Nederland gebouwd moeten worden, doch ver mits dergelijke schepen, waaraan zeer hooge eischen worden gesteld, nog niet in Nederland werden vervaardigd, werd de voorwaarde gesteld dat de bouw zou moeten worden uitgevoerd onder toezicht en garantie eener bui- tenlandsche scheepbouwwerf, die zich op dat gebied een goeden naam heeft verworven. Naam ot nationaliteit van eenige buitenlandsche werf werd in die uitnoodiging niet genoemd. Aan gezien het bekend was, dat de vier bovenbedoelde Nederlandsche werven in verbinding staan met eenige Brit- sche en Duitsche scheepbouwraaat- schappljen, werd verwacht en gehoopt dit werd tegen de betrokken firma's ook uitgesproken dat zoowel Brit- sche als Duitsche projecten zouden worden aangeboden en er mogelijk heid zou bestaan om van de onder vinding op dit speciale gebied in beide landen opgedaan, pattij te kun nen tnkken. Hierop deelden alle vier de Neder- landsche werven mede, dat zij gaarne zouden inschrijven en daarvoor de medewerking hadden ingeroepen van de onderstaande Engelsche scheeps werven. Door de maatschappij de Schelde aan Coventry syndicate, Fairfield, John Brown, Cammeli and Laird, Coventry works. Door de Ned. Scheepsbouw Maat schappij c.s.aan Vickers, Barrow in Furness. Door de Roiterdamsche Droogdok maatschappijaan Scot Glasgow, Beardmore, Armstrong New Castle on Tyne. Door Fljenoordaan Armstrong, Swan Hunter Wiggin and Richardson te Walisend on Tyne. Al deze firma's deelden later achter eenvolgens mede, niet te kunnen medewerken aangezien de Britsche regeering (admiraliteit) daartegen be zwaren had, dan wei, dat zij over belast waren. Na den oorlog zou men gaarne projecten leveren. Intusschen kwam de maatschappij Fijenoord tot overeenstemming met de Germaniawerf te Kiel (Krupp), waarmede zij zich ook in verbinding had gesteld. De Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, die reeds in relatie was met de Vulkanwerf te Hamburg, deed daarop een aanbieding voor den bouw van een ot twee kruisers volgens een project van die Duitsche werf, terwijl Fijenoord een aanbieding deed in samenwerking met „de Schelde" te Vlissingen, voor den bouw van een of twee schepen volgens een project van de Germania-werf. Aan dit laatste project werd door het Departement de voorkeur gegeven. Teneinde den bouw der vier onder zeebooten zooveel mogelijk te bespoe digen, was aanvankelijk besloten de uitvoering daarvan gelijkelijk te ver deden over de beide werven, die tot nu toe die soort van vaartuigen voor de Nederlandsche Marine hebben gebouwd, n.1. De Schelde en Fijenoord. Eerstgenoemde firma bouwt booten volgens de plannen van de Electric Boat Co. te New-Yorkde booten te Feijenoord worden geconstrueerd naar de projecten en onder garantie van de firma Denny Bros te Dumbarton. Op elk der beide werven zijn thans nog twee booten in bouw, le Vlissin gen de No. VI en de K III, te Fijen oord de No. VII en Kil. Tegen aanbouw van onderzeebooten te Amsterdam bestonden onder de gegeven omstandigheden verschillen de bezwaren. Zooals de zaken iu stonden zou dus al het nieuw aan te bouwen ma terieel op de werven in het zuiden des lands op stapel worden gezet. Het is duidelijk, dat dit uit een sociaal eco nomisch oogpunt niet is aan te be- veien, terwijl ook een meer gelijk matige verdeeiing van het werk over de verschillende weiven meer waar borg voor een spoedige uitvoering zoude geven. Ook zou daardoor het aan het werk verbonden risico door een belangrijk grooter kapitaal worden gedragen. De regeering besloot daarom een der kruisers te laten bouwen door de Ned. Scheepsbouw-Maatscbappij te Amsterdam, die de machines voor haar schepen laat vervaardigen door de maatschappij Werkspoor aldaar. Dit zou medebrengen, dat Feijenoord en De Schelde den anderen kruiser voor hun rekening zouden nemen. Aangezien een doelmatige verdeeiing van dat werk over die twee maat schappijen niet wel mogelijk bleek, werd in overleg tusschen het Dep. van Marine met bedoelde maat schappijen overeen gekomen dat de tweede kruiser zou worden gebouwd te Vlissingen, terwijl om Vlissingen niet overmatig te belasten, aan Feijen oord drie in plaats van twee onder zeebooten werden toegewezen. Louis Couperus. HUMOR. Een rijke geest «n ingehouden tranen, Vol zin, ook zéér geschikt tot leeren en [vermanen, Mits maar de vrienden haar verstaan. Want velen klinkt ze als Griekachvoor [and'ren weerprofaan. P. A. DB Génestit. De zaal was gisterenavond vol, zelfs te volde Vlissingers hebben den roep van gastvrije welwillendheid tegenover den binnenkomenden vreem deling schitterend gehandhaaf d.In dich te drommen waren ze opgekomen, op getogen over het groote gebeuren, het nieuws van den dag, de komst van den beroemden Nederlandschen schrij ver. Er waren er te velen, zoodat het niet kon uitblijven, dat een groot deel onvoldaan naar huis ging. De humor van Couperus is de humor zooals de Génestet ons die zoo juist schetst. Er zijn er echter maar weinigen, die haar „verstaan", voor „velen klinkt ze als Grieksch, voor and'ren weer profaan". De lezing van Couperus was door de pauze in twee helften gedeeld. Vóór de pauze was het humoristisch, mits men humor in den goeden zin opvat. De „Lion du Littoral," die vervallen oude leeuw, zich toch nog groot heidsvisioenen scheppend, geloo- vend aan herleving van oude voorbije dingen, versterkt door de „groene fee." Men hoort den prachtigen verteller aan, „met die onweerhoud bare tranen de oogen vol." „Hoe echt is zijn werk, hoe leeft hij daarin," ik zeg het de Meester na in zijn re censie over dezelfde lezing als hier, maar dan in Rotterdam, 's Vertellers stemorgaan is niet fraai, geen me taalklank als van Royaards, maar wat heeft hij van zijn orgaan weten te maken, hoe liefkoosden zijn lippen de klank van het woordDe adem- looze stilte in de tjokvolle zaal was weisprekend, vergeef mij de paradox. Het glanspunt van den avond was vóór de pauze. De fout van den avond was de afdalende climax. „Vendetta" na de pauze was eene afwijking van het programma en ver ving een der drie aangekondige „lui mige stukjes." De tragiek van Camilla- Vendetta, het oude verhaaltje uit de sombere Abruzzen was ontroerend, maar pakkendst was de natuurschil dering in het descriptieve is Cou perus altijd sterk geweestbij hem geldt bovenaltaal is klank De „Oermensch" staat te ver van den verfijnden Couperus afzijn hu mor zonder tranen, als ik het zoo noe men mag, is pitloos, om niet te zeggen flauw en hem onwaardig. De „Falk- landje3" zijn heel wat beter. Onzes inziens kan die oermensch blijven waar hij is. „Theodolinda* is ongetwijfeld aan trekkelijker, althans voor mannen- oogen, een enkele beschrijving van den kranigen militair in „de forsche, donkergrauwe spencer, astrakan-om- zoorad," is weer echt Couperus achtig de flonkerende uniform met voorliefde met flonkerende taal uit gebeeld. Velen zullen onvoldaan weggegaan zijn, een verklaring gat ik reeds hier boven. Wilt gij een andere maar dan overgenomen uit de „Telegraaf" van 27 Oct, j.l. Luister slechts. „Met Couperus is men niet „ingenomen", Couperus beluistert men zooals men een juweel bekijktmen gloeit ervoor, of men loopt er van weg. Er zijn nu eenmaal ongeiukklgen die zelfs voor den gloed der fraaiste gemmen geen oog hebben", toch kan men ook wel in een juweel een fout op merken in het slijpen. Waar Couperus ons verplaatst in eene exotische omgeving, het door hem zoo geliefde kunstrijke Italië, was het goed gedacht van het Nutsbestuur hem te plaatsen te midden van smaak vol geschikten exotischen planten groei. „In den tuin der Nederlandsche letterkunde is hij de fraaiste, de teer ste der daarin zoo zeldzaam bloeiende exotische planten." De leiding van den oorlog. LONDEN. De „Daily Express" verneemt dat zoo goed als onmid dellijk een hoogst belangrijke veran dering gebracht zal worden in de leiding van den oorlog. De kabinetscrisis in Griekenland. ATHENE. De koning heeft de partijleiders ontboden ten einde met hen tot overeenstemming te komen betreffende den politieken toestand. Het is waarschijnlijk dat de minis- terieele crisis morgen geëindigd zal zijn. De houding van Griekenland. Naar aanleiding van de ingewik kelde toestanden in den Balkan, heeft het Bureau Vas Dias te Amsterdam zich gewend tot den consul generaal van Griekenland, met het verzoek zijn meening over de houding van Griekenland te willen uitspreken. De consul generaal zeide o.m De Grieksche Regeering heeft zeer duidelijk uiteengezet, waarom de Casus Foederis op dit oogenblik niet van kracht worden kan en bet is daarom niet behoorlijk, zonder eenig bewijs, te verklaren, dat Griekenland zijn tractaten zou hebben geschonden. Zelfs indien de Bulgaarsche aanval afzonderlijk was gedaan en een zui ver Balkankarakter had, zou Grieken land niet noodig gehad hebben tusschenbeide te komen, omdat Servië in de onmogelijkheid is geweest aan de Bulgaarsche grenzen de 150.000 man bijeen te brengen, die het vol gens de militaire conventie verplicht was er te concentreeren, vanaf het oogenblik dat de vijandelijkheden begonnen. Maar afgezien van het Bondstractaat, kon Griekenland niet tusschenbeide komen, wijl, zooals de Regeering reeds heeft uiteengezet, zijn militaire hulp onvoldoende zou zijn geweest en zou hebben bijgedra gen om Griekenland tot den onder gang te brengen, zonder hoop Servië te kunnen redden. Zij, die meenen hieraan te moeten twijfelen, zullen wellicht meer waarde hechten aan den militairen correspon dent van de „Times", die in het nummer van 11 October schrijft, dat de Geallieerden overtuigd moesten zijn, dat de kansen van weerstand van Servië niet heei groot zijn, zoo zij niel tot hulp van Servië spoedig 300 a 400.000 man kunnen afzenden. Onder de omstandigheden eischt te worden erkent, dat de hulp van Grie kenland onvoldoende was en blijft en dat de eenige dienst, dien Grieken land aan zijn vrienden kan bewijzen, is, hen voortdurend de welwillend heid te betoonen, die het geen oogen blik heeft geaarzeld ter. hunnen op zichte te volgen en de concentratie van zijn legers voort te zetten, waar door Bulgarije genoodzaakt zal zijn een groot gedeelte van zijn strijd machten aan het front te onttrekken. Het komt den consul-generaal voor, dat, aan Griekenland meer te vragen en het dit te vragen onder bedreiging met de ergste vernederingen, niet al leen onrechtvaardig en onredelijk is, maar bovendien een groote onhan digheid, die geen ander gevolg kan hebben dan de openbare meening In Griekenland welke toch al opge wonden is tengevolge van het gebrek aan hoffelijkheid, van de plagerijen en van de verschillende uitingen van de persorganen, die vriendschappelijk voor Bulgarije gezind zijn ,tot het uiterste te brengen. Men moet zich er wel rekenschap van geven, dat, al is Griekenland zwak tegenover de groote mogend heden, het toch een onafhankelijke staat is, die aan zijn vrijheid hecht en evenzeer aan het recht, om alleen over zijn lot te beslissen dat Enge land geen deel heeft gehad bij het aangaan van het Grieksch-Servische verbond, hetwelk gesloten is zonder Engeiand's toezicht en zonder zijn waarborgen en dat het met Grieken land geen enkele overeenkomst heeft aangegaan, die Engeland het recht geeft, van Griekenland tegen zijn zin gewapenden steun te eischen. WEERBERICHT. Hoogste Barometerstand 767.3 te Hernosand. Laagste Barometerstand 749.4 te Neufarhwasser. Verwachting tot den avond van 6 November Zwakke tot matige N. tot O. wind. Nevelig tot zwaarbewolkt. Waarschijn lijk enkele regenbuien, iets kouder. Hoogwater te Vlissingen. November. v.m. n. m. Zaterdag 6 12.03 12.17 Zondag 7 12.39 12.53 Maandag 8 1.17 1.33 Dinsdag 9 1.58 2.14 Woensdag 10 2.41 2.59 Donderdag 11 331 3.57 Vrijdag 12 4.27 4.57 Heden overleed na een lang- i durig doch zeer geduldig lijden, onze zeer geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ADR1AAN JONGEPIER, in den ouderdom van bijna 65 jaar. Allen die hem gekend heb ben, zullen dit ons treurig verlies beseffen. Wed. A. JONGEPIER— jongepier. J. VINKE—jongepier. L. VINKE en Kinderen. J. KOSTER-Jongepier. J. KOSTER en Kinderen. P. H. JONGEPIER. P. JONGEPIER. N. JONGEPIER-Alewijnse en Kinderen. Wed. F. J. TIENPONT- jongepier en Kinderen. J. JONGEPIER. L. JONGEPIER-Stroo. Vlissingen, 4 November 1915. in groote verscheidenheid. Firma F. u. d. VELDE Jr. Electr. Drukkerij. Kleine Markt.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3