Lq MING DONDERDAG 4 NOVEMBER (i Mtila R. POLAK. MEISJE flenste- id Kellner jan: Firma f. VAM DE VELOE Jr.,"ito Markt 58, Vlissineen. ïeisloon toe. 10 Virscbijnt dtflilijks, aiigizoodin! ip Zondig m algomno irkindi Cbristiüjki fsistösps fiEMEENTEBESTü (JR Buiten de beschaafde Wereld. No- 2SÖO 1@I5 T.C flesoh, ndaardmerk. toh. Rijnwijn, Sa. rd A Invalid aga enz. am, tndg prijzen, mm- Telefoon 46. aan het woonhuis linderde priizen. KOSTHUIS ge- Betje Wolfsplein. 80. Bureau „Vlis- aangeboden op jemeubileerde laapkamer sion. Aan hetzelfde Watstraat 1. i aan tegen hall ■der een Belgisch tJbode ngen. Brieven lettel d. PEIJL, Boekh ewerk wordt een RSOON gevraagd Bureau „vhs- .oopjon£en J. C.VAN DAMME ■aat. ragen bureau vraagd een flln' ellher Bellamypark 7' Vlis- VLISSINGSCHE COIIRAMT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummer* 3 cent Ik ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regelt 0.40 voor iedere regel meer 19 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BI abonnement specials prifs Reclames 26 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Ófabonnés, in 't bezit eener rtffcfïtfï gulden bij levens- FJF£\ gulden bij dood fi|fTk gulden by verlies A gulden by verlies A gulden bg verlies ft fjgulden bg verlies polis, zijn ORATIS verze- J111111 lange ongeschikt- /**|g| door %9||| van een hand, I I van II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: faiUUUP heid tot werken S Uv een ongeluk UUU voet of oog een duim JIUv wgsvinger SU%3 anderen vinger, giie ultkeerlngen Morden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbevQs, een ongelak bekomen op Ireln, bool ol Iram. Da oltkeerlns Mordl gewaarborgd door ds „Heil. Big, Verzak. Bank" tc SeblaSest LANDSTORM. ODkomst in werkalijken dienst der JAARKLASSE 1913. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis, dat de in de regis ters voor den landstorm ingeschreven personen der jaarklasse 1913 met uitzondering van hen, die zgn toe gewezen aan het Depöi Genietroepen bij dezen worden opgeroepen om op Dinsdag 9 November a.s., des na middags te 1 uur, aanwezig te zgn te Middelburg, Gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven, teneinde bij het leger in werkelijken dienst te worden ge steld. Zij, die bestemd zijn voor het Depöt Genietroepen, zullen nader worden opgeroepen, om op Dinsdag 21 De cember a.s. in werkeigken dienst te komen. Ook de vrywilllgers van den land storm per aangeduide jaarklasse, niet bestemd voor genoemd Depot, en be- hcorende tot landstormafdeelingen, voor zoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbintenis landstorm- plichtig zouden zgn, zijn in deze op roeping begrepen; de door hen aan gegane vrywillige verbintenis zal vóór den vastgestelden datum van opkomst zijn verbroken. Aan eiken landstormplichtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkeigken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter ge meente-secretarie bekend is, nader een brief van oproeping worden be zorgd, uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven niet of voorloopig niet te voldoen a. zij, die gediend hebben bij de zeemacht, het korps mariniers en de marine-reserve, daaronder begrepen -, by het leger hier te lande het reserve-personeei by de landmacht hieronder begrepen by de gou vernementsmarine in Nederlandsch- Indië of by de koloniale troepen b. zij, die gevestigd zyn elders dan in Nederland, Duitschiand of België c. zy, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijgesteld, ais dienende op par ticuliere stoomvaartuigen, welke we gens mobilisatie van de vloot ter be schikking zyn van het Departement van MarineSis zijnde werkzaam in particuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een provincie of gemeente enz. d. zij, die landstormplichtig zyn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige verleende vrijstel ling wegens kostwinnerschap of we gens persoonlqke onmisbaarheid, voor zoover de vrijstelling niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst e. zy, die behooren tot het hulp- FEUILLETON door J. Iv. 34.) o— (ham verholen.) En het was goed, dat zy het sa men best konden vinden een paar mannen, die het machtige kapitaal, dat twee naties hadden bijgedragen 'er ontwikkeling van het land onder de Pool, in handen hadden en naar hun eigen wil en inzicht konden besturen. in de overvolle zaal hing een dichte tabaksrook. Een honderd man onge- v®er, gekleed in bont- en helderge kleurde wollen kleeren, zaten ais toe schouwers langs de wanden. Maar het gemurmel van hun algemeen ge sprek ontnam er al het styve aan en de zaal scheen wel de woonkamer van een groot tehuis, waar de leden van hst gezin byeenkomen nadat de dagtaak is afgeloopen. Petroleumlam pen en vetkaarsen verlichtten zwakjes de onzuivere atmosfeer, terwijl groote Kachels rood- en witgloeiend snorden. personeel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transportcoionne der vereeniging tot vrijwillige hulp „het Nederlandsche Roode Ktuis", of van een andere erkende bij die ver eeniging aangesloten vereeniging tot verzorging van zieke of gewande militairen f. zij, die als geesleiyke, bedienaar van den godsdienst of student in de godgeleerdheid, enz., ontslag van den dienstplicht hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist; g. zy, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij kieiner zijn dan 1.55 M.; h. zy, die ingevolge verdrag met een vreemden Staat ontslag van den dienstplicht by den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist. De landstormplichtige, die vermeent te verkeeren in een der hiervoren onder a—h omschreven gevallen,welke aan spraak geven op vrijstelling oi voor- ioopige vrijstelling van opkomst, kan zich desgewenscht om inlichting ver voegen ter gemeente-secretarie op een werkdag tusschen 9 en 5 uur. Zij, die voornemens zyn zich in de Nederlandsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deugdeiyk be- wyssiuk aan het departement van oorlog inzenden, zuilen door den mi nister van oorlog voorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te voldoen. Aan de oproeping mogen voorloo pig niet voldoen lo. zy, die verblijf houden in een gemeente, waar een der ziekten, ver meld in de wet, houdende voorzie ningen tegen besmettelyke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard 2o. zy, die verblijf houden in een gezin, waar een der onder lo. be doelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. Doet een geval zich voor, als hier voren bedoeld onder lo. en 2o., dan behoort de landstormplichtige daar van onverwyld kennis te geven ter gemeente-secretarie. Vervoer. De landstormplichtige, die, ten einde aan deze oproeping te vol doen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zyn reis naar de plaats van opkomst van één of meer veren moet gebruik ma ken, kan, om voor rijksrekening te worden vervoerd, op den laatsten werkdag voor het vertrek zich ver voegen ter gemeente-secretarie. Alsdan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegever. en desge wenscht een daggeld van f 0.25 wor den uitbetaald indien hy daarop recht heeft. Ziekte. Ingeval ziekte ol gebreken Over den vloer zweefden eenige paren lustig op de vrooiyke wals muziek. Gekleede jassen en styve overhemden zag men niet. De man nen droegen hun kappen van wolfs- of beverhuiden met de keurig bewerkte oorkleppen loshangend, en hun voe len waren gestoken in de mocassins van elandshuiden of walrussen-eer van het Noorden. Hier en daar droeg een vrouw ook mocassins, ofschoon het meerendeei danste in fyne balschoentjes van zyde en satyn. Aan het éene einde van de groote zaal kon men door een groote, open deur zien in een ander groot vertrek, waar de menigte nog dichter opeengepakt was. Uit deze kamer, als de muziek even zweeg, 'i geknal van kurken en het rinkelen van gla zen, en ais een ondertoon het ge stadig getik en gerammel van dob- belsteenen en roulette-batteltjes. De kleine deur aan de achterzyde der zaal werd geopend en een vrouw, diep in het bont gepakt, kwam bin nen, ais het ware gedragen door een goif van vorst. De koude kwam met haar binnen in het warme vertrek, en nam den vorm aan van een mistige de opkomst mochten verhinderen, dient de landstormplichtige hiervan zoodra doeniyk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter gemeente-secretarie te doen biyken. Desertie. Hij, die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot ais deserteur te worden behandeld. Kostwinnerschap. Indien len gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen landstormplich tige voldoende middelen tot levens onderhoud ontbreken of zouden ko men te ontbreken aan zyn gezin of aan dat, waartoe hy behoort of waarin hy als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dan kunnen belanghebbenden zich wenden tot den Burgemeester met een ongezegeld door den landstorm plichtige mede-onderteekend verzoek schrift, tot het ontvangen eener gel- deiyke vergoeding. Vlissingen, 2 November 1915, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Burgemeester en Weihouders van Vlissingen maken bekend dat vanaf 8 November 1915 tot 1 April 1916 op eiken Maandag en Donderdag van des voormiddags 9 tot des namiddag 1 uur ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, de gele genheid wordt opengesteld, om, tegen betaling van f 0.65 per H. L., bons te bekomen voor cokes. Deze worden alleen verstrekt aan hen, wier zuiver belastbaar inkomen f600 of minder bedraagt, en tot een maximum hoeveelheid van 1 H.L. per week en per gezin. Een hoeveelheid van 3 H.L. tegelijk (dus strekkende voor een tydvakvan drie weken) wordt door de gasfabriek thuis bezorgd minder groote hoe veelheden moeten worden afgehaald. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. B1NNENLANB Da Grondwetsherziening. Het .Centrum" is teleurgesteld, emdat de ingediende herziening niet het onderwijsartikel insluit. „Onge twijfeld is het kiesrecht artikel, zoo- ats het constitutioneel geredigeerd was, verouderdmaar van het on- derwys artikel kan met evenveel recht hetzelfde worden gezegd. Waarom moet in tweeën en langs verschillen de wegen worden beproefd, wat ra- wolk, die dicht boven den vloer hing, de voeten der dansers verborg en zich kronkelde en draaide, tot zij door de hitte verzwolgen werd.! „Een ware yskoningïn is mijn Lu- cile", zoo sprak kolonel Trethaway haar aan. Zy schudde het hoofd en lachte en terwyl zy haar bonten mantel en cape en o ver-mocassins aflegde, babbelde zy vroolyk met hem. Maar van Cor liss, ofschoon hy op nog geen meter afstand van hem stond, nam zy geen notitie. Een half dozijn dansgrage jongelui wachtten geduldig op een kleinen afstand, tot zy met den kolo nel gedaan had. De piano en de viool speelden de eerste tonen van een Schotsche wals en zij keerde zich om, alsof ze gaan wildemaar een plotselinge ingeving deed Corliss naar haar toegaan. Het was geheel impul sief; hy had er zelfs niet over ge droomd, het te doen. „Het spijt my zeer", zei hy. Haar oogen fonkelden boos, toen zy zich tot hem wendde.j „ik meen het," herhaalde hij, haar zijn hand toestekend. „Het spijt me zeer. Ik was een lomperd en een ti«neeier in één groep en samenvat ting kan geschieden?" Verder invoering van het algemeen mannen kiesrecht zal vermoedetyk wel niet heei veel bezwaar meer ont moeten, en de vereenvoudiging, welke het regeeringvoorstel met zich brengt, belooft aan veel geknutsel en ongerymdheden by den zoogenaamden kiezerskweek 'een einde te maken. De Kieswet van den heer v. Houten heeft zich sinds doen kennen als zéér onvolmaakt en zeer onbevredi gend. Dat evenredige vertegenwoordiging wordt voorgesteld, kan niet anders dan algemeen voldoening wekken, be houdens meeningsverschil over het toe te passen systeem, en de moge lijkheid van stemplicht opent het voor uitzicht op minder „kunst- en vlieg werk*, om maar geen ander woord te bezigen, by den strijd aan debus. Aan den gewonen wetgever wordt de geheele regeling van het actief vrouwenkiesrecht overgelaten, maar in elk geval zal nu over het beginsel moeten worden beslist, en dat zat wel niet gaan zonder slag of stoot. Wat het mannenkiesrecht betreft, daarmee zal met dit artikel de eind paal zyner ontwikkeling vrijwel zijn bereikt. Landstormplichtigen. Naar de „Avondp." verneemt is ihans besloten dat de landstormplich tigen der jaarklasse 1913 na hun eer ste opleiding by de depots ie hebben ontvangen, ter verdere oefening zul len overgaan by het veldleger. Aflossing oorlogslaening. De schryver van de Haagsche Kro niek in de „Nieuwe Oron. Ct." meldt datde vryzinnig democratische Kamer fractie een voorstel zal doen tot hef fing van een belasting ineens, voor de aflossing van de oorlogsleening van 275 millioen. Een ontwerp van die strekking moet zoo goed als gereed zyn voor indiening. Dadelijk na de bijeenkomst der Kamer, op 9 dezer, zou men dit voorstel hebben ie ver wachten. Verleensn van extra-verlof. Dat bij het verleenen van extra- verlof dikwijls geen rekening wordt gehouden met 'stands geldelijk be lang en ten opzichte van het ver leenen van verlof dikwyls zeer ver schillend wordt gehandeld, blijkt maar ai te vaak. Zoo gebeurt het voortdurend, dat aan militairen (wellicht aan duizenden) gedurende een drietal maanden een verlof wordt verleend van drie werk dagen per week. Deze militairen worden dus in de gelegenheid gesteld hun inkomsten te vermeerderen, wyl zy aanspraak lafaard. Wilt u my vergeven?" Zy aarzelde en met de wysheid ge kocht door ondervinding, zag zij hem onderzoekend aan, om naar de ten grondslag liggende reden te zoeken. Toen werd haar gelaat zachter en zy nam zyn hand aan. Een warme mist verduisterde haar oogen. „Dank u", sprak zy. Maar de wachtende mannen waren ongeduldig geworden en zy zweefde weg, in de armen van een knappen jongen man, opzichtig in een kap van gele, Sibeiische wolishuid. Corliss kwam terug bij zyn metge zel, zich ontzettend braaf voelend en zelf verwonderd over wat hy gedaan had. „Het is zonde en schande." De oogen van den kolonel volgden nog altijd Lucile en Vance begreep hem. „Corliss, ik heb mijn zestig jaar geleefd, en naar myn bescheiden meenirig goed geleefd en zie je, de vrouw is voor mij nog altyd een grooter mysterie dan ooit. Zie naar haar allen I" Hij omvatte het geheele tooneel met zyn oogen. „Vlinders, niets dan licht en gezang en gelach, steede dansende, dansende naar de behouden op soldy, op de hen toe gekende militievergoeding en boven dien het Ryk hun nog uitkeert een vergoeding van levensmiddelen gedu rende hun verlofdagen, zynde per week 3 maal f0,35 of f 1.05. Ook bij het verleenen van landbouwverlof is bepaald, dat dit verlof in meer dan een periode mag worden ge nomen. Hiervan wordt ook groot misbruik gemaakt door b.v. een verlof van 14 dagen in 4 periodes te nemen, ja zelts is het voorgekomen, dat een toegekend verlof van 14 dagen in 7 periodes var. 2 dagen werd genoten. Het gevolg hiervan is dat de ver lofgangerlo. aanspraak behoudt op soldy 2o. idem op de miliiiever- goeding3o. idem op 14 dagen me- nagegeld, terwyi het Ryk telkens de reiskosten betaalt, hetgeen, gezien de nieuwe toekenning van extra-verloven een niet geringe uitgaaf vordert uit 's Lands kas. En aangezien deze extra-verloven voor een zeer groot deel worden ver leend aan milicien-landbouwers, waarvan er zeer velen zy'n, welke verschillende tegemoetkomingen uit 's lands kas zouden kunnen ontberen, zou het zeer gewenscht zyn, dat de financieele bepalingen bij extra-ver loven werden herzien, waardoor groote uitgaven bespaard zouden worden en tevens zou worden voor komen, dat de voortdurend met verlof afwezige militairen een meerdere soldij met vergoeding genieten dan hun lotgenooten, die niet in de termen vallen voor extra-verlof en dus het onaangename van de mobilisatie voortdurend ondervinden. („Avondp.") De elf provinciën. De Nationale Bond voor Vreem delingenverkeer in Nederland zal thans geleidelijk een beschrijving van de provinciën van ens land het licht doen zien, waarby tal van foto's het geschrevene zullen toelichten. De beschrijving van de eerste pro vincie, nl. Utrecht, is thans verschenen. Bescherming van den arbeid. Het schijnt dat het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Schaper betreffende be scherming van den arbeid, waarvan de spoedige verschyning gister is ge meld, nog al een omvangryk stuk werk zal worden. Althans de Com missie van Rapporteurs arbeidde niet alleen gisteren, maar ook heden, een groot gedeelte van den dag, aan de vaststelling van hei sectie verslag. hel. Lucile niet alleen, maar allemaal. Kyk naar May, daar, met het voor hoofd van een engel en de tong van een duivelin. En Myrtle, precies een van Gainsborough's joude Engelsche schoonheden, van het doek gestapt, om het einde der eeuw te vieren in Dawson's danssalons. En Laura, daar, zou zy geen goede moeder zijn Kun je je niet verbeelden, dat zy een kind in de armen houdt en koestertZij zyn de besten van haar soort, ik weet he! wel eer. nieuw land krygt al tyd de besten maar er is ver keerds, Corliss, iets verkeerds. De gloed der jeugd heeft me verlaten, maar mijn blik op het leven is meer waar geworden, zekerder. Herschijnt, dat een nieuwe profeet moet opstaan en een nieuwe redding prediken economisch of maatschappelijk, het doet er niet toe, als de leer maar gepredikt wordt. De wereld heeft er behoefte aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1