MAANDAG 1 NOVEMBER 53e «Jaargang1 1915 Firma f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdsgn BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. MO. 357 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele r(jk f 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van —4 regels 0.48 voor iedere regel meer 1® cent Driemaal plaatsen wordt fw«masi berekend. B§ abonnement speciale prg» Reclames 2® ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel 6e abonnés, in 't bezit eener AAAA gulden bij levens- gulden bi| dood Aftf) gulden bi) verlies A pr ff* gulden bij verlies M f|f| gulden bjj verlies f% f*gulden bij verlies nolis, zijn GRATIS verze- M\IIII [lange ongeschikt- door "Cl III van een hand, j®^|§ van II III van een /'l van eiken ierd tegen ongelukken voor: U\9\3\9 heid tot werken UU een ongeluk UvU voet ef oog ILwU een duim JLvU wijsvinger U%M anderen vinger, altkeerlngen werden VERDUBBELD Indien Je verzekerden, voorzien ven geldig pleetsbewlj», «en ongeluk bekomen op Ireln, boot ol trom. Do oltkoorlng wordt gewearborgd door do „Holl. Alg. Verzak. Bonk" fa Schlcdo» Ds Kiesrschtvoorstellen. Bij de Tweede Kamer zijd de voor dellen tot Grondwetsherziening inge diend. Zij vermen twee wetsontwerpen het eene tot wijziging van het Ilde, Hide en IVde Hoofdstuk der Grond wet, het andere tot wijziging van de Additioneele artikelen der Grondwet. En zij bepalen zich tot het kiesrecht- vraagstuk en hetgeen daarmee in het allernauwste verband staat. Zij strekken tot invoering van al gemeen kiesrecht voor mannen, en scheppen de verplichting tot invoering van vrouwenkiesrecht, ten aanzien waarvan zij de gelegenheid open stellen tot algemeen kiesrecht. De Tweede Kamer, de Provinciale Sta ten en de gemeenteraad, zullen vol gens de voorstellen worden gekozen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. De voorstellen maken het mogelijk, ook de Eersie Kamer aldus te doen verkiezen. Bij aanneming van de voorstellen zal dus onmiddellijk worden inge voerd algemeen mannenkiesrecht met evenredige vertegenwoordiging. Ten aanzien van de rechtstreeks verkozen openbare lichamen, zal de regeling van het vrouwenkiesrecht bij nadere wet moeten plaats hebben, en zal ■invoering, bij nadere wet, van even redige vertegenwoordiging ten aan zien van de Eerste Kamer mogelijk zijn. De kiesrechtformule luidt:„Het recht om de leden vante kiezen, wordt toegekend aan de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsche on derdanen erkend, die den door de wet te stellen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaar mag zpn, hebben bereikt en aan de vrouwelijke ingezetenen, die aan gelijke voor waarden voldoen, voorzoover de wet haar daartoe uit hooide van niet aan het bezit van maatschappelijken welstand ontleende redenen bevoegd verklaart.* De uitsluitingen van het kiesrecht worden volgens de ontwerpen zeer ingeperkt. Gehandhaafd worden behalve de uitsluitingen wegens ont zegging bij rechterlijke uitspraak, we gens gevangenschap, of onder cura- teeie stelling,slechts een tweetal uitslui tingen wegens anti-maatschappelijke gedragingen van hen die veroordeeld zijn tot 'n gevangenisstraf van minstens een jaar, en van hen, die herhaalde lijk op openbare dronkenschap zijn betrapt. De uitsluiting wegens bedee ling vervalt; eveneens die wegens het niet voldoen hebben van den belastingplicht. De beperkte verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer vervalt. De Provinciale Staten zullen gelijk tijdig in hun geheel aftreden, en door J. I*. 31.) —o— (Sadnii verboden.) „Het was totaal onpersoonlijk, het geheele geval. Jij vertegenwoordigde eenvoudig de maatschappij, het type, dat mijn verontwaardiging en boos heid opwekteen a's haar vertegen woordiger, trof je ook de aanval. Be grijp je het?" „Ik begrijp het, en zeg, dat het handig bedacht ismaar, terwijl je zoo de schuld ontloopt, dat je me gisteren slecht hebt behandeld, doe ie het vandaag. Je maakt me uit voor al wat bekrompen en laag en ver achtelijk is, wat zeer onbillijk is. Eenige minuten geleden zei ik, dat raa"ier om de zaak te bekpen, theoretisch tenminste, onberispelijk Was. Maar niet, als wij er de maat schappij bijhalen." „Maar je begrijpt me verkeerd, snee. Luister." Haar hand greep de voor vier jaren worden gekozen. Het voorstel der staatscommissie voor de evenredige vertegenwoordi ging is, met uitzondering van dat gedeelte, dat betrekking heelt op de verkiezing va* de Eerste Kamer, na genoeg ongewijzigd onder de Addi tioneele artikelen overgenomen. Het Oranjeboek. Blpens het verschenen Oran jeboek heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht, ten einde het volkomen ongegronde der beweerde overschrijding der Nederlandsche grens by Vaals door Duitsche troepen bij hun opmarsch naar België (in Aug. 1914) onemstootelijk te doen vast stellen, rapport doen opmaken door kapitein Quanjer, houdende de feite lijke gegevens ter zake, aan de hand van de beëedigde verklaringen van de ooggetuigen, waaronder vijf Belgen, waarvan een afschrift is aangeboden aan de Belgische, Brltsche en Fransche regeeringen. Verder blijkt, dat de Nederlandsche Regeering in ieder afzonderlijk geval van aanhouding van een Nederlandsch schip door Engeland, wanneer daar toe aanleiding bleek te bestaan, ge protesteerd heeft tegen de handel wijze der Briische autoriteiten en op vrijlating van schip en lading heeft aangedrongen. Ook bevat het Oranjeboek nota's, gewisseld tusschen de Nederlandsche regeering en de Duitsche in zake de vernieling van het Ned. stoomschip Medea, medeeling van protesten der Nederlandsche regeering tegen lucht aanvallen op Nederlandsche schepen en ook tegen overschrijding van de grenzen door luchtschepen maat regelen in zake interneering, enz. Betreffende het vergaan van het Noorsche stoomschip „Tysla" wordt in het Oranjeboek het volgende me degedeeld Den 7den Augustus 1914 verging op de Wester-Schelde het Noorsche stoomschip „Tysla," komende van Australië en op weg naar Antwerpen. De „Tysla" was op een Nederland sche mijn geloopenbij de ontplof fing werden drie der opvarenden ge dood. Aangezien een Nederlandsche loods aan boord was heeft Hr. Ms. regee ring dadelijk verklaard dat aile be langhebbenden schadeloos zouden worden gesteld. Tevens heeft zij hare deelneming doen betuigen aan de gezinnen der verongelukten, en zijn aan de families vergoedingen uit gekeerd volgens opgaven door de reederij verstrekt. De Nederl. Regeering heeft zich bereid verklaard tot vergoeding zoo wel van indirecte als van directe schade. De waarde van het schip kwam hierbij allereerst in aanmer- zijne en hij vond het heerlijk, naar haar te luisteren. „Ik heb altijd hoog gehouden wat ik dacht, dat goed was. Ik stem de wijsheid van het maat schappelijk oordeel in deze zaak toe. Ofschoon ik het betreur, stem ik er mee inwant de menschelijke natuur is nu eenmaal zoo. Maar alleen van maatschappelijk standpunt stem ik het toe. Ik, als individu, verkies zulke dingen anders te beschouwen. Waarom zou het onder personen ook niet zoo beschouwd worden? Begrijp je het niet? Nu bevind ik je schuldig. Gis teren, aan de rivier, toen het een zaak was tusschen jou en mij, heb je het niet zoo beschouwd. Je gedroeg je even bekrompen als de maatschap pij zou gedaan hebben, die je verte genwoordigt." „Dus jij wilt twee leerstellingen prediken vroeg hij. „Eén voor de uitverkorenen en een voor de massa jij zou een democraat willen zijn in theorie en 'n aristocraat in de prak tijk. Werkelijk de geheele redeneering, die je er op nahoudt, is min of meer Farizeesch. „Ik geloof, dat je straks nog zult betwisten, dat alle menschen vrij en king. De reederij vroeg f 978.872 de taxatie door Nederlandsche deskun digen stelde de waarde op f540,000. De Regeering bood laatstgenoemd bedrag aan, waarmede de reederij ten slotte accoord ging. Voorts werd ver goed de directe schade wegens het niet ontvangen van de vrachtpen ningen. Omtrent het bedrag der voor indi recte schade tegeven vergoeding wor den nog onderhandelingen gevoerd. Staatsbegrooting voor 1916. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer heeft o.a. aanleiding gegeven tot de volgende beschouwingen Van verschillende zijden werd de regeering hulde gebracht voor het geen zij gedaan heeft en blijft doen voor het behoud onzer onafhanke lijkheid en voor de strikte handhaving der neutraliteit. Enkele leden verklaarden niet over voldoende gegevens te beschikken om over het beleid der regeering een oordeel te kunnen vellen. Algemeen werd betreurd, dat enkele organen der pers niet schijnen in te zien, van hoe groot belang hand having der neutraliteit voor ons land is. De betreurenswaardige uitingen, welke hiervan deden blijken, hebben zeer weinig bijval gevonden, maar in het buitenland werden ons land en de regeering herhaaldelijk daarnaar beoordeeld. Men achtte het niet wenschelijk tegen deze bladen maat regelen te nemen. Invoering eener censuur zou de regeering verantwoor delijk maken voor de uitingen, welke zij toelaat. Wel behooren wegens artikelen, welke niet zgn overeen te brengen met bepailngen der strafwet, vervolgingen ingesteid te worden. Overigens wenschte men te doen blij ken, dat de Kamer uitingen, welke met het hooghouden der neutraliteit niet zijn overeen te brengen, ten sterkste afkeurt. Hiermede instem mende merkten eenige leden op, dat een juiste opvatting van de eischen der neutraliteit niet behoeft te belet ten, dat oordeelvellingen worden ge uit over internationale zaken. Reeds vroeger is er op aangedron gen, dat de regeering elke gelegenheid tot bemiddeling tusschen de oorlog voerende mogendheden zou aangrij pen. Intusschen is van pogingen in die 1 richting nog niets gebleken, terwijl ook de tijdelijke missie bij den Paus nog geen resultaat schijnt te nebben opgeleverd. Indien zij bemiddeling niet ge- wenscht acht, dan zou althans be proefd kunnen worden een conferentie van vertegenwoordigers van neutrale staten bijeen te roepen, teneinde te overleggen wat ter bevordering van den vrede gedaan zou kunnen worden. gelijk geboren zijn, met een hoop na tuurlijke rechten op den koop toe je wilt Del Bishop aannemen, om voor je te werken; volgens welk recht als vrijgeborene zal hij voor jou werken of laat je hem voor je wer ken „Neen," zei hij. „Ik zou de kwes ties van gelijkheid en rechten wat moeten wijzigen." „En als je ze wijzigt, ben je al verlorenjuichte zij. „Want je kunt alleen wijzigen in de richting van mijn beginsel, dat noch zoo Farizeesch noch zoo hard is, als je genoemd hebt. Maar laat ons niet afdwalen tot spitsvondigheden. Ik wil zien, wat ik kan zien, dus vertel .mij van deze vrouw." „Geen zeer smakelijk onderwerp van gesprek", zei Corliss. „Maar ik zoek kennis." Wat géén gezonde kennis kan zijn. Frona's voet ging ongeduldig op en neer en zij bestudeerde zijn ge zicht. „Zij is mooi, zeer mooi", sprak zij „Vindt je ook niet „Zoo mooi als de hel." „Maar toch mooi", hield zij vol. De regeeiing heeft ter handhaving onzer onzijdigheid en onafhankelijk heid het leger gemobiliseerd. Dit heeft algemeene instemming gevonden. Over de vraag of het echter in de tegenwoordige omstandigheden nog steeds noodig is het geheele leger op de been te houden, had een uit voerige gedachtenwisseling plaats, waarbij op den voorgrond werd ge steld, dat deze kwestie niet enkel de ministers van oorlog en marine raakt, maar ais een punt van algemeen regeeringsbeleid is te beschouwen. Herhaalde malen zijn de bezwaren aan de in dienst houding verbonden, in de Kamer ter sprake gekomen en het spreekt vanzelf, dat die bezwaren in beteekenis toenemen naarmate de in dienst houding langer duurt. Zelfs al moest worden aangenomen, dat het oorlogsgevaar voor ons land nog niet geweken is of nog dreigen der is dan vroeger mag toch de vraag gesteld worden, of, indien de geheele weerkracht bij voortduring bijeenge houden wordt, onze financieele kracht niet zoo zal worden opgeteerd, dat zij niet meer voldoende zal zijn, wanneer waarlijk de ramp van een oorlog ons mocht treffen. Vermindering van het aantal die nenden schijnt verder naar de mee ning van vele leden te eer mogelijk omdat zij thans in voldoende mate geoefend zijn en in dit opzicht de strijdbaarheid is toegenomen. Ook werd betoogd dat de gezondheids toestand van sommige dienstplichti gen door het lange verblijf onder de wapenen achteruit gaat. Tegen vermindering van het aantal in dienst zijnde personen zijn ver schillende bezwaren geopperd. Mr. L. H. W. Regout. f De bétrekkingen Se 's Gravenhage van wijlen mr. Regout, tijdelijk gezant bij het Vaticaan. hebben telegrafisch bericht ontvangen, dat de begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Regout heeft plaats gehad en dat mevrouw Regout heden a. s. Rome denkt te verlaten. Daar het telegram geen nadere bij zonderheden bevat, schijnt het dus, dat het stoffelijk overschot öf te Rome definitie! aan den schoot der aarde is toevertrouwd, öf slechts tijdelijk is bijgezet, om later wellicht naar Neder land te worden overgebracht. De familie van wijlen gezant Regout werd aan den Paus voorgesteld door kardinaal van Rossum. De Paus richtte woorden van troost tot de weduwe en den zoon van den overleden ge zant en prees den overledene, op wiens medewerking de Paus zuik een groot vertrouwen had gesteld. Ds nieuwe veldprediker. Naar van welingelichte zijde ver- Ja als je het dan zoo wilt. En zij is even wreed en hard en hopeloos, als zq mooi is." Toch ontmoette ik haar alleen aan den weg, met zachte uiidrukking op 't gelaat en tranen in de oogen. En ik geloof, dat ik met mijn vrouwelij ken blik een kant van haar zag, waar voor jij blind bent. En zoo sterk zag ik het, dat toen jij verscheen, ik niets ander kon danken dan: „O, wat jam mer, wat jammerZij is een vrouw, evenals ik, en ik weet zeker, dat wij in vele dingen gelijk zijn. Wel, zij haalde zelfs Browning aan „En verleden week," zoo viel hij haar in de rede, „verdobbelde zij in een enkel uur dertigduizend dollar van Jack Dorsey's stofgoud. Dorsey, die reeds twee hypotheken op zijn land had. Zij vonden hem den volgenden morgen in de sneeuw met de revolver in de hand." Frona antwoordde niet, maar liep naar de brandende kaars en stak vastberaden haar vinger in de vlam Toen hield zij hem Corliss voor, opdat bij de rood gebrande huid zou zien. „En zoo druk ik de gelijkenis uit. nomen wordt, heeft de benoeming van een opvolger van ds. Talma, als veld prediker in algemeenen dienst, nog niet plaats gehad, doch is zij wel zeer aanstaande en wordt inderdaad dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer voor Katwijk, als de meest in aanmer king komende titularis beschouwd. Een nieuwe taak der N. 0. T. Er is, naar wij vernemen, een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de Engelsche regeering en de Neder landsche Overzee Trusimaatschappij, waarbij telegrammen door bemidde ling der N. O. T. kunnen worden gewisseld langs de telegraaflijnen, waarop de Engelsche regeering in gewone gevallen censuur uitoefent. De telegrammen, die door bemid deling der N. O. T. worden verzon den, zijn niet onderworpen aan cen suur of ondervinden er althans geen hinderlijke gevolgen van als vermin king, vertraging, enz. De bemiddeling, waartoe de N.O.T. zich althans voorloopig bereid ver klaart, vindt plaats met deze beper king, dat slechts die telegrammen worden doorgeseind, waarvan de in houd betrekking heeft op ladingen en goederen, voor den invoer waarvan contracten met de N. O. T, zijn worden gesloten. De ladingen en goederen moeten bepaald en nauw keurig omschreven zijn. De N. O. T. heeft hier, naar ons verder ter oore komt, het recht voor behouden, in alle gevallen zonder re denen op te geven haar tusschenkomst te weigeren en heeft tevens bepaald, dat zij die hulp niet verleent voor dépêches, betreffende offertes. Behalve de seinkosten wordt een zeker administratieloon voor de be middeling inzake uitgaande en inko mende telegrammen in rekening ge bracht. Overigens is het ons opgevallen, dat deze afdeeling tot nu ioe geen rondschrijving, waarin zij haar werk zaamheid aangekondigd, aan de be langhebbenden heeft gezonden. Waarschijnlijk is zij dus nog niet volkomen geïnstalleerd of officieel in werking! („Haagsche Ct.") Eerbewijzen voor onderluitenants. De opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft de volgende order aan de autoriteiten der landmacht ge geven Het is mij gebleken, dat er verschil in opvatting bestaat omtrent de eer bewijzen, die voor de bij het leger hier te lande gedetacheerde onder luitenants-Indisch leger moeten wor den gedaan. In verband daarmede wordt door mij, zooveel mogelijk in overeen stemming met het daaromtrent in de Reglementen van het Nederlandsch- Het vuur is zeer goed, maar ik maak er een verkeerd gebruik van en word er voer gestraft." „Je vergeet één ding", wierp hij haar tegen. „Het vuur werkt in blin de gehoorzaamheid aan de wet der natuur. Lucile handelt volgens eigen vrijen wil. Wat zij verkozen heeft te doen, dat heeft ze gedaan." „Neen, jij vergeet iets, want even zeker handelde Dorsey volgens eigen vrijen wil. Maar je sprak van Licile. Is dat haar naam? Ik wilde, dat ik haar beter kende". Corliss kromp ineen. „Zeg dat niet 1 Je grieft me, als je zulke dingen zegt." „En waarom, als ik vragen mag „Omdat omdat „Ja „Omdat ik de vrouw hoog vereer. Frona, je hebt altijd van oprecht ge houden, en daarmee kan ik nu mijn voordeel doen. Het grieft mij en doet mij pijn, omdat ik je te zeer vereer, omdat ik het niet kon verdragen, dat iets onreins in je nabijheid komt. Nu dan, toen ik jou en die vrouw samen zag,je kunt niet„begrijpen, wat ik leed." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1