■m DINSDAG 1915=- GEMEENTEBESTUUR Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND gs-s No. 252 VLISSHNOSCHE COURANT ïBONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco' door het geheels rijk f 1.50, Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.3-5 Afzonderlijke nummer» 3 cent fjjgütFirma f. VIE 81 VELDE Ir., llaina Markt 58, Viissingen. lelsloof- Inters. 10 ADVERTENTIEPRIJS Van 4 regel» 0.46voor iedere regel mee? 1# ces? Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Bg abonnement specials prge Reclames 20 ci. per regel Dienstaanbiedingen ea -aanvragen ei. pe? regel digeSijks, üiipzstó ap Zondag n ilpiii! irkmdi Chriiialijki ieisldipi Oe abonnés, in't bezit eener ftft ftftgulden bg levens- fj ft gulden bij dood ft ft ft gulden bg verlies A| ft gulden bg verlies 4 ft ft gulden bg verlies ft Pf gulden bg verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ lig lange ongeschikt- >111 door *1II8 van een hand, |»'|§j van ||IB| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: Ld UU 4# heid tot werken s VU een ongeluk UvH voet of oog een duim lUv1 wgsvinger MV anderen vinge. PU* ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de «erzekerden, «ocrzlen wn geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot et trim. De aiikeerlag wordt gewaarborgd door de „Heil. Alg, Veriek. Baak" ta Schiedee PUBLICATIE. In aansluiting aan de Verordening van den Commandant in Zeeland d. d. 14 October 1915 betreffende het verbod van vertrek uit Nederland van so .imige groepen van niet militairen Nederlanders word! bekend gemaakt dat zg die de in deze Verordening bedoelde vergunning tot vertrek wen- schen te verlcrggen zich daartoe per soonlijk bg den garnizoens comman dant op diens buree. moeten vervoe gen ten einde mededeeiing te doen lo. van den dag, waarop hij wenscht te vertrekken 2o. van den weg, langs welken hg wil vertrekken. 3o. van het te bezigen vervoer middel. 4o, van de plaatsen in het buiten land welke hg wenscht te bezoeken en van het doel, waartoe hij die plaatsen wenscht te bezoeken. Slechts zg voorzien van een buiten- landsch paspoort van recenten datum, waarop aangebracht een gelijkende phatogratie, kunnen voor vertrek in aanmerking komen. Vlissingen, 25 October 1915, De Commandant van Vlissingen, De Majoor, RINK. BROOD- en MEELKAARTEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de omwisseling van brood- en meelkaarten niet meer door de broodbakkers en meelhan delaren mag plaats hebben, doch de afnemers van regeerings-brood of •meel zelf hunne brood- of meel- kaart dienen in te leveren teneinde een nieuwe bread- of meelkaart te kunnen verkrijgen dat voor het eerst de inlevering van bovengenoemde kaarten en de verkrijgbaarstelling van nieuwe kaar ten is bepaald op Zaterdag 30 October 1915, van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 2 iot 4 uur (gemeente-secretarie, trouw zaal), en na dien tgd ep den op de brood- of meelkaart vermelden dag. Vlissingen, 26 October 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Weihouders van "Vlissingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van de Maatschappij tot détail verkoop van petroleum „de Automaat" om vergunning lot plaatsing van een FEUILLETON door J. Iv. 26.) —o— (Nadruk vertelen.) „Maar waarom is dat zoo vroeg Corliss. »Ik weet niet waarom. Ik weet alleen, dat het zoo is. Ik leg eenvoudig mijn getuigenis af. Ik weet, dat we doen, wat zij niet kunnen, en wat zij kunnen doen, doen wij beter." ftona knikte Corliss triomfantelijk !oe- „Kom, beken uw nederlaag, dan «unnen wij aan tafel gaan. Voor het oogenblik tenminste hebt u de neder laag geleden. De concrete feiten van Pugaaien en pakriemen werpen uw dogma onderste boven. Ja, ik dacht "d wel. Maar laat ons naar binnen gaan. Wij zullen eens zien, wat vader "van denkt en mr. Kellor. Wij zullen een dronk wijden aan de Angel- ™«sische superioriteit 1" Ue vriendschap tusschen Corliss en °na schoot welig op. Zij ontmoetten kluis voor hoogstens 240 Liters ben zine in het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, Sectie E No 571 plaatselijk gemerkt Boterplein no. 2. dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 25en October 1915 op de Oemeente-Secre- terie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 8an November 1915 ten Raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der in richting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Att. 7, der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tet be roep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Ge meente-Secretarie van de ter zake in gekomen schrtfturen kennis kan ge nomen worden. Vlissingen, den 25 October 1915. Burg en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. VAN ROSSUM JR. Minister Treub's belastingontwerpan. De reeks belasiingontwerpen van minister Treub zijn gister naar de Tweede Kamer gezonden. Naar wij vernemen omvatten zij de volgende wijzigingen van bestaands of invoe ring van geheele nieuwe heffingen een regeling der grondbelasting; een dividend en tantième-belasting een wijziging van de inkomstenbe lastingeen wijziging van de vermo gensbelasting; de heffing eener pen sioenbelasting een heffing van weer geld een viootbeiastingeen belas ting van de doode hand een wijziging van de successiebelastingeen wij ziging van het regeneratierechteen wijziging van het zegelrechtde heffing van een statistiekrechteen wijziging van de persoreele belasting een wijziging van den accijns op den wijn een wijziging van den accijns ep het gedistilleerd; wijziging van den bieraccijns; heffing eener speel kaartenbelasting een wijziging van de belasting op de gouden en zil veren werken. Al deze ontwerpen, benevens de ontwerpen die, gelijk reeds gemeld, iater zullen warden ingediend, vormen de „grondslagen van het stelsel van 's Rijks belastingen." De kamende verkiezingen. Onder het opschrift „1921" bevat „de Standaard" een driestar, waarin aangedrongen wordt op uitstel van een stembusoverwinning van de rech terzijde tot 1921, omdat eerst dan weer voor de antirevolutionairen, „uit eikaar dikwijls onder het dak van Jacob Welse en nog op verscheidene andere plaatsen. Zij voelden zich op prettige wijze tot elkaar aangetrokken, en vonden een voldoening in hun vriendschap, die zelfs geen schok kreeg bij de vele gelegenheden dat zij het niet eens waren. Frona hield van hem, omdat hij zoo'n echte, sterke man was. Slechts de sterken konden het aardrijk beërven. Ofschoon zij dikwijls kibbelden en het over tallooze dingen oneens wa ren, was er toch diep verborgen onder ailes een groote harmonie. Zij hield van hem om zijn ridderlijkheid, die zich uitte in daden en niet in woorden. Zij hield van hem om zijn aanbod te Happy Camp, toen hij voorstelde, haar een Indiaanschen gids te geven en reisgeld terug naar de Vereenigde Staten. Hij kon handelen zoo goed als praten. Zij hield van hem om zijn breeden kfjk op de dingenen zij hield van hem om hemzelf. Maar bij Frona Welse betee- kende veel houden van iemand niet liefhebben. En Vance Corliss ten eerste en den cealltieangsl voor een periode van overgang ontkomen, een heroïeke strijd, «nder zuivere banier, voor het beginsel zou kunnen worden"- Zou er zooveel verloren zijn, in dien de weeromfreding van rechts in het kabinet, ongemerkt van 1917 naar 1921 verschoof Men moet, voer zulk een quaestie s'aande, we! indenken wat er in zit. Lukt Van der Linden's toeleg, dan zal de eerstkomende stembus tegelijk èn over de samenstelling van de Tweede Kamer èn over de Grond wetsherziening besiissen. Van tweeën éen nu. Bij de stembus van 1917 haalt de Qrondwetsravisie het, zsedat art. 80 en art. 194 er hee anders door worden, oftewel de re visie valt. Dit laatste is bijna niet denkbaar, en zou in eik geval uiterst ongewenscht zijn. Dan toch beginnen we weer „van voren af aan" en ver zonken we met den financieelen chaos in een Sche'eol, waar geen uitkomen aan was. Slaagt uu 'net kabinet er in, er met zijn revisie door te komen, dan blijft het natuurlijk voorioopig aan, en zal men van liberale zijde zich hebben op te maken, om ons budget weer in betere paden te leiden en ons weer terug te leiden op de oude, ordinaire paden. Rechts zou, kwam het voor zulk een taak te staan, vermoedelijk kracht verspelen. Men z#u van rechts een kabinet krijgen, waarin de financiën geheel 't politieke spel behesrschen. Van vor dering ep het poli,fake pad zou nau welijks sprake zijn. Onze beginselen zouden ternauwernood aan de arde komen. En bij de stembus van 1921 zou 't zoo bijna wanhopend voor ons staan, dat er op keer in de zaken nauwelijks kans meer was. Mr. L. H. W. Regout. Bij de familie van mr. Regout te 's Gravenhage, tijdelijk gezant bij het Vaticaan, is gisterochtend telegrafisch bericht ontvangen dat de ernstige toestand van den zieke onveranderd is. Mevrouw Regout en haar zoen zijn thans te Rome aangekomen. Diensten van non-combattanten. Onder tal van ingekomen persoon lijke opgaven voor hulp aan de re geering van non-combattanten in tijden van gevaar, verzocht bij groep dd. 22 Sept. jl. door 4 oud-Oost- Indische. ambtenaren, komen voor die van het bestuur van den A. N. W. B. en van de christelijke vereenlging „Liefdadigheid" te Haitem. Het bondsbestuur van eerstgenoem de vereeniging steit in geval van oorlog, ter beschikking zijn bureaux en de werkkrachten zijner bestuurs leden, hoofden van takken van dienst, bovenal voelde hij zich tot Frona Welse aangetrokken door haar groolen eenvoud en natuurlijkheid. Hij had vele vrouwen ontmoet maar geene had zijn hart sneller doen kloppen. In Frona had hij de beschaving gevonden, die niet kon missen wat haar opvoeding en ontwikkeling be trof, was zij een wonder in dit land. Hij had wel meer jonge vrouwen ontmoet met een beetje oppervlak kige geleerdheid, maar Frona bezat meer dan oppervlakkigheid. Verder gaf zij nieuw leven aan oude feiten en haar verklaringen van algemeene dingen waren vol samenhang en nieuw. Ofschoon hij het niet eens kon zijn met veel, waaraan zij hartstochtelijk vasthield, moest hij toch erkennen, dat die hartstocht van oprechtheid en enthousiasme goed was. Maar haar grootste fout in zijn oogen was haar zich volstrekt niet storen aan eenige conventie. De vrouw was zooiets onuitsprekelijk heiligs voor hem, dat hij het niet kon verdragen, dat een goede vrouw zich zou wagen op verdacht terrein. Hij vond zooiets lichtzinnigheid. En lichtzinnigheid van dat soort grensde aan neen, hij en het op die bureaux werkzame per soneel. Van de tweede vereeniging hebben alle leden, 24 in getal, hun medewerking voor vervaardiging van kledingstukken toegezegd. Margarine. De zendingen margarine, bestemd voer alle plaatsen in het in staat van beleg verklaarde gebied in Limburg, zullen door de militaire autoriteiten in beslag worden genomen. De vrouw in de meerderheid. 't ls niet aan twijfel onderhevig, of als 't Vrouwenkiesrecht doorgaat, ko men thans overal de vrouwen in de meerderheid. Reeds inl830toonden de bevolkings registers, dat hei aanta! vrouwen ook in ons land, dat der mannen overtrof. Het stond toen op elke 100 Inwoners 48,90 mannen en daartegenover 51.10 vrouwen. En al is sinds het verschil geminderd, toch stond het ook in 1913 neg 49.50 mannen, tegenover 50.50 vrouwen. Dit nu is niet alleen te ontzent, maar deze meerderheid der vrouwen gaat ook eiders door. En is dan ook geen quaestie van zegt de „Standaard" of, breidt straks het kiesrecht zich op geheel gelijken voet over beide geslachten uit dan zullen de vrouwelijke kiezers de mannelijke Kiezers in aantal ten slotte aanmerkelijk te boven gaan. Kamt daarbij nu de invoering van het evenredige stelsel, dat over heel het land slaat, dan is het niet twijfel achtig öf, kiezen de vróuwen straks enkel vrouwen in de Tweede Kamer dan zal die Kamer in hoofdzaak uit vrouwen zijn samengesteld. Zoo zou 't hier, zoo zou 't ook in Engeland en Duitschiand loopen. En thans komt hier nog bij, dat de oorlog net aantal mannen in deze beide oorlogvoerende landen aanmerkelijk zat doen slinken. Het zou zeer wel mogelijk zijn, dat er een half millioen wegviel, onderwijl het getal vrouwen bleef wat 't voor den oorlog was. Hieruit verklaart het zich dan ook gereedeiijk, dat thans vooral de bewe ging voor vrouwenkiesrecht zoo op alle manier wordt doorgezet. Schier nooit was de actie zoo be zield en levendig als thans. En nu zegt men wel, dat dit aizoo loopt, omdat de rouw voor den vrede is. Maar de parlementaire macht om oorlogen te verhinderen, en vrede te decreteeren, zou dan toch aan de yrouw eerst toekomen, zoo ze meerderheid in het parlement werd. Of nu ten slotte, als de vrouw het roer van Staat in handen kreeg, de vrede alteosdurend zou zijn, blijft een open vraag. Als men in het gewone leven vraagt weike sexe meer tot dispuut en naijver kon het niet uitspreken, als hij aan Frona dacht, ofschoon zij hem dikwijls kwetste door onverstandige handelin gen. Hij voelde dit echter alleen, wanneer hij verre van haar was. Als hij bij haar was en haar in de oogen zag, die altijd zijn blik terruggaven, of bij 't komen en gaan haar hand drukte, die altijd den druk eerlijk teruggaf, scheen het zeker, d3t er in haar niets was dan goedheid en waarheid. En dan hield hij van haar om vele verschillende dingen. Om haar inge vingen en haar neigingen, die nooit alledaagsch waren. En misschien kwam het, door het inademen der Noorsche lucht, maar hij was van haar gaan houden juist om die kameraadschap, die hem eerst onwelvoeglijk had ge schenen. Haar totaal gemis aan pteutschheid b.v. had hij eerst ver ward met gebrek aan zedigheid. En nog gisteren had hij een gesprek met haar gehad over „Camille.®1 Zij had Sera Bernhardt gezien en kon niet dan met veteeririg aan haar denken. O, zij was ontwikkelder dan menig meisje van zijn stand thuis. Hij ging iater naar huis, met een doffe, stekende pijn in het hatt, en deed zijn best, geneigd is, de mar. of de vrouw, loop dan onze achterbuurten maar in, en luister zelf toe, door welke sexe ge het meest hoort razen. J. G. van Renterghem f In den ouderdom van 74 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer J. O. van Renterghem, oud-ingenieur der Staatsspoorwegen. Landstorm-officieren. In een dezer dagen te Rotterdam gehouden vergadering van officieren bij den vrijwilligers landstorm in Zuid Hoiland is besloten tot oprich ting van een vereeniging, die ten doel heeft, tof een hechte organisatie te komen van alle bij den landstorm in geheel ons land dienstdoende officie ren en daardoor da belangen van den landstorm op alle mogelijke wijze te bevorderen. In deze vergadering is een voor ioopig comité gevormd, bestaande uit kapt. F. J. Oudendal, den len luit. F. A. H. Barthelemy en den 2en luit. A. v. d. Tholen. De heer Colijn aanstaand Gouverneur- Generaal 7 De „Java-Bode" verneemt met stelligheid, dat de.heer Idenburg in een vriendelijk schrijven aan de re geering in Nederland medegedeeld heelt, dat hij gaarne tegen Januari of Februari zou willen aftreden, omdat de tegenwoordige omstandigheden het niet noodig maken, dat hij nog langer op zijn post blijft. Van gezaghebbende zijde verneemt het blad, nog, dat de heer Colijn, thans directeur van de Bataafsche Petroleum maatschappij, zeer veel kans heeft om tot opvolger van den heer Idemburg te worden benoemd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeiing van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s bureaux voor den han del zijn over de afgeloopen week, eindigde 23 Oct., in Nederland uit gesproken 40 faillissementen tegen 20 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovenge- noemden datum 1131 faillissementen tegenover 1283 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gevluchte krijgsgevangenen. Wedercm zijn ie Winterswijk, na elkaar, uit verschillende richtingen, 2 Fransche krijgsgevangenen aangeko meneen onelarofficier van het le regiment territoriale (roepen, die dien dag juist zijn 36en geboortedag be leefde, en een 30jarige infanterist. Beiden waren in Maubtuge gevangen genomen en naar het kamp van Friedrichsfeld gezonden. Sedert eeni- Frona in overeenstemming le brengen met het ideaal, dat zijn moeder hem voor oogen had gehouden en dat hierop neerkwam, dat onschuld en onwetendheid hetzelfde beteekenden. Toch, den volgenden dag had hij het voor zichzelf uitgewerkt en weer had zijn moeder iets van haar invloed op hem verloren. Hij hield van den gloed van Frona's haar in den zonneschijn, het gouden schijnsel er op van het haardvuur en de weerbarstige krulletjes in den hais. Hij hield van haar net geschoeide voeten. Hij hield van haar om haar krachtige slankheid; en met haar te wandelen, of haar maar een kamer door of een straat af te zien komen, was een genot. Alles in haar trok hem aan. En bij hem, ofschoon hij het niet wist, was veel houden van iemand wèi hetzelfde als liefhebben. Vance Corliss was goed op weg, zich aan te passen aan het leven van het Noordeiland, en hij vond, dat vele van die aanpassingen zonder moeite gingen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1