SPORT DE OORLOG. tegen verleden week 67. Hiervan waren er 37 Nederlandsche, 24 En- gelsche, 14 Noren 'en 7 Zweedsche. Er zijn niet minder dan 17 schep;r. met graan binnengekomen, hetgeen weer wat werk in de haven bracht. 13 schepen hadden een lading met steenkolen, 6 met ijzererts, 2 met hout, 1 met steenen, 1 met fosfaat, 1 met petroleum, 6 met ballastde overige 35 waren met stukgoederen geladen. Er waren tot Zaterdagmorgen 75 schepen vertrokken, tegen de vorige week 66. Er verlieten 32 Nederland sche schepen onze haven, 22 Engel- sche, 12 Noorsche en 9 Zweedsclje, 44 hadden er stukgoederen aan boord en 31 vertrokken er met ballast. Examens voor surnumerair en ontvanger. Op 3 Juli 1916 en volgende dagen zal te 's Oravenhage worden afgeno men het vakexamen van surnumerairs der directie belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij art. 7 van het Kon. besluit van 30 April 1910. Tevens zal gelegenheid worden ge geven tot het afleggen van 't examen voor ontvanger, bedoeld bij art. 12, lett. b. en art. 13 van het Kon. be sluit van 30 Maart 1904. De verzoekschriften om tot die exa mens te worden toegelaten moeten voor of uiterlijk op 1 juni 1916 bij het Departement van Financiën zijn ingekomen, wat het examen veor ont vanger betreft op de 1 der reso lutie van 30 October 1907 aangegeven wijze. Het vliegongeluk bij de Bilt. De beide luitenant-vliegeniers Polis en Hofstee, die voor eenige weken nabij.de Bilt een ernstig vliegongeluk hadden, vertoeven nog sleeds in het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht. 4Luitena.it Polis is reeds zoover hersteld, dat hij zich vrij kan bewe gen .en tijdelijk het ziekenhuis kan verlaten. Zijn volledig herstel is spoedig tejwachten. i Luitenant Hofstee echter gaat slechts zeer langzaam vooruit. Hoewel het gevaar als geweken kan worden be schouwd, is hij nog niet in staat ge weest, 't bed te verlaten en 't zal nog geruimen tijd duren, alvorens er van bepaald herstel sprake kan zijn. Voor de briefwisseling met Bul garije mag slechts gebruik worden gemaakt van de Bulgaarsche, Duit- sche, Engelsche, Fransche, Italiaan- sche, Russische of Turksche taal. Brieven daarheen moeten open zijn. Vlissingen, 25 October. De nieuw benoemde majoor M. F. Goldenberg komt in garnizoen bij het lie reg. inf. ter standplaats Nijmegen. Met ingang van 1 November a.s. is door den Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend aan den heer G. J. van den Broek, als lid der Ge zondheidscommissie alhier. Zaterdag is op 53 jarigen leeftyd alhier overleden, de heet J. C. Jong- kees, leeraar aan de De Ruyterschool alhier en gepensioneerd officier-ma chinist der marine. Op het politiebureau te Middelburg meldde zich gisteren een man, een bekende drinker, die reeds meermalen wegens openbare dronkenschap werd gearresteerd en die thans weder zeer onder den invloed van sterken drank was. Hij vroeg om te worden opge borgen, alvorens hij door agenten op straat zou worden aangehouden. K£RK- ËN SCK90S.MIËÜ&S. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Amsterdam, ds. F. C. Meqster, te Rotterdam- VOETBAL. „Vlissingen"—„Zeeland Vooruit" 2—8 Bij de rust hadden de Goesenaren de leiding met 3—2 Na de rust was Goes overwegend sierker en wist nog 5 doelpunten er bij te halen, zoodat „Zeeland Vooruit" haar derden com petitie-wedstrijd won en wel met 8—2. Gisteren speelde „E. M. M." een competitie wedstrijd tegen „Velocitas" II (cadetten) te Breda. De wedstrijd had een uiterst spannend verloop. Tot driemaal toe wisten de cadetten de leiding te nemen, doch even zoovele malen wisten de Vlissingers gelijk te maken en kwam zoodoende het einde met een gelijk spel van 3—3. Bij „E.M.M." speelde de achterhoede subliem terwijl bij Breda de voor hoede het beste deel was. A.s. Zondag gaat „E. M. M." te gast bij „Zeelandia" in Middelburg. De toestand. In Rusland begint de Duitsche veldtocht een slepend aanzien te krijgen. Van een groot offensief valt niets meer te bemerken. In Galicië zijn de Duitsch Oostenrijksche legers zelfs reeds gedurende vele weken in het defensief. Het schijnt echte', dat zij in het Noorden, alvorens zich in te richten in hun winterposities, eerst nog eens een poging willen wagen om Riga en Dunaburg te bezetten. Reeds «aren de bondgenooten de beide steden tot op geringen afstand genaderd, toen de Russen zich schrap zetten en hun den verderen doortocht beletten. Geweldige pogingen werden aangewend om door te dringen, doch Riga en Dunuburg vielen niet. Thans echter, door de onvermoeide en on afgebroken krachtinspanning, heeft Hindenburg's leger bij Riga eenig terrein gewonnen en volgens de Duit sche berichten zou ds havenstad tot 18 K.M. genaderd zijn. Hindenburg zou namelijk het dorp Borkowitz heb ben veroverd, dat op 18 K.M. ten zuid-oosten van Riga gelegen is. De Duitschers deden een onmiddellljken aanval op Riga die echter afgeslagen werd en die hun eenig terrein kostte, daar zij over de rivier de Aa terug geworpen zijn. Wel wordt thans van Duitsche zijde beweerd, dat Hinden burg ten tweede male over de Aa is opgerukt, doch het is duidelijk dat de opmarschder Duitschers ten noord westen van Mitau groote vertraging ondervindt. De Russen staan vijf K.M. van Mitau verwijderd en de spoorweg Mitau-Riga is nog steeds in hun bezit. Ook rondom Dunaburg stuiten de Duitsche aanvallen af op den taaien tegenstand der Russen, zoodat van een ongestoorde installatie in de ver sterkte Duna-linie voor de Duitschers ep 't oogenblik nog niets komen kan. De Engelsche pers brengt een uit bundige hulde aan het Russische leger, dat niet alleen meesterlijk zijn., aftocht te regelen wist, doch dat thans toont een onbreekbare veerkracht te bezit ten en ondanks zijn tegenslagen den vijand het leven tnog zoo moeilijk maakt. i- Want inderdaad hebben de Oosten rijkers in het zuiden een échec ge leden, dat door hen zelf wordt erkend. In de nabijheid van den spoorweg van Kowel naar Kolki zijn zij over den linkeroever van de Siyr geworpen, terwijl de Russen in weinige dagen ongeveer vierduizend man aan gevan genen hebben gemaakt. Ook in Ga licië bij Baranowitsj, hebben zij een aantal vijandelijke stellingen veroverd en zevenduizend vijandelijke soldaten en ongeveer 140 officieren als buit binnengehaald. in Frankrijk daarentegen blijft het bij de loopgravengevechten, die met afwisselend succes worden gevoerd. In de algeloopen week is vooral op het Engelsche front hevig gestreden. Ten N -O. van Vermelle hebben de Duitschers een krachtigen aanal ge daan op de z.g. Hohenzollern-redoute en op een kalkgroeve bij heuvel no. 70. Na de beruchte suikerfabriek van Souchez, is thans een kalkgroeve aan het oorlogsdécorfoegevoegd. Het blijkt' echter dat die kalkgroeve de groeve van vele strijders geworden is. Het mitrailleurvuur heeft bij de Duitschers, zoowel als bij de Engelschen zware veriiezen veroorzaakt en van een be paald succes kan niet worden gewaagd. Intusschen hebben de Italianen ge meend van de algemeene opschudding die is ontstaan door de nieuwe Bal- kan-actie, te moeten profiteeren om over het geheele Oostenrijksche front een aanval te doen. Het resultaat van hun pogen is echter ietwat schraal te noemen. Het offensief werd ingezet op verschillende punten in Tirol en Trentino en het bericht luidt dat eenige Oostenrijksche stellingen in Cordevole op den Monte Melino en den Setole-berg (Sugano-dal) veroverd zijn en dat de vijand in de vallei van de Trontrebana een eindweegs wijken moest. Volgens de Italiaansche berichten zijn alle veroverde stellingen en punten „zeer belangrijk en „hoogst gewichtig". In Servië is de opmarsch der Bul garen zeer voorspoedig en de helft van Macedonië hebben zij reeds be zet. Steeds hachelijker wordt Servië's toestand, steeds nader dreigt het ge vaar. Na een hevig gevecht werd Koemanowo veroverd en moesten de Serviërs in Westelijke richting wijken. Ook Kropulu (Velen) kwam in Duit sche handen, zoodat de laatste ver binding tusschen Servië en Saloniki afgesneden is. Kropulu is aan den spoorweg van Uskub naar Saloniki gelegen, die gisteren reeds op twee punten, bij Wranja en Koemanowo verbroken was. Thans is, na hevige gevechten, ook Uskub geheel veroverd en is nog alleen van Servië het uiter ste Z.O. puntje en een strook in het Noorden en Westen in Servisch bezit. Hetgeen den toevoer van de troepen der geallieerden naar het Servische leger thans ten zeerste bezwaarlijk maak'. De beschieting van de Bulgaarsche havenstad Dedeagatsch door een es kader van de geallieerden, is een gebeurtenis, die reeds werd verwacht. De Bulgaarsche kust is hier bijkans onbeschermd en de stad werd reeds ten deele in staat van verdediging gesteld. Toch kan deze nieuwe actie van invloed zijn op den Bulgaarschen veldtocht in Macedonië, die bijkans te voorspoedig gaat. Fransch legerbericht. De Duitschers hebben Zaterdag avond nog den aanval op de schans in het bosch van Glvenchy en op de Fransche voorposten in de buurt van heuvel no. 140 herhaald. Nauwelijks uit hun stellingen gekomen werden zij gedecimeerd en gedwongen in hun loopgraven terug te keeren. Dat is de achtste maal in vijf dagen, dat alleen in deze streek de Duitschers een ne derlaag is toegebracht. Het artillerie vuur blijft hevig en duurt haast onaf gebroken ten Z. van de Somme, in de buurt van Lihons, Canny en Beu- vraignes. Het Fransche geschut heeft een verwoestend vuur onderhouden op de loopgraven en verschansingen van den vijand in Champagne ten Z. O. van Tahure en tusschen Maas en Moezel ten N. van Regniéville, en in Lotharingen in de buurt van Em- berménil en Doêvre. Duitsch communiqué. Westelijk front. Ten noord-oosten van Souchez werden vijandelijke aan vallen afgeslagen. De in onze stel lingen binnengedrongen afdeelingen werden aanstonds weder verdreven. Vijandelpe vliegers wierpen zonder succes bommen op Ostende en het station van Noyon. Een Engelsche tweedekker werd bij een gevecht in de lucht ten westen van St. Quentin ten val gebracht. De bestuurder en de waarnemer (officie ren) zijn dood. Duitsche vliegers vie'en blpbaar met goed succes het Engelsche troe penkamp te Abbeville aan en wier pen bommen op Verdun. Er werden treffers waargenomen. Oostelijk front. De bij Dornesnas gelande Russische troepen gingen wegens den opmarsch van Duitsche troepen weder aan boord van de schepen. Ten noord-westen van Dünaburg wierpen onze troepen den vijand met zware verliezen voor hem uit zijn stellingen bij Schlosberg en namen bij bestorming Kinset. De Russen lieten achttien officieren, 2940 man, twee machinegeweren en een mqn- werper in onze handen. Herhaalde aanvallen tegen onze stelling aan het kanaal ten zuiden het Wygonowskoje-meer werden af geslagen. Bij een tegenaanval wer den twee officieren en meer dan 300 man gevangen genomen. Ten westen van Tschartoriisk zp vijandelpe stellingen bij Komarovo genomen. Drie officieren en 485 man zijn in onze handen gebleven. De Duitschers in België. Een pas uit Brussel in Nederland aangekomen Belg meldt aan het Haagsche „Dagblad" het volgend opschuddingwekkend nieuws Woensdag 1.1. werd te Brussel een bericht aangeplakt de Belgische dienst plichtigen oproepend zich binnen 2 maal 24 uren aan te melden op de Commandantur. De nalatigen wor den met fusilleering bedreigd. Hoef ik u de verslagenheid der burgerij te beschrijven? Op de doodsbedreiging kwamen er zich den eersten dag ongeveer 1500 man aanbieden. Een groot getal wa ren vergezeld* door hunne bloedver wanten deze beangstigd om hel lot hunner beminden, wilden hen niet verlaten zonder te weten, wat er van hen zou geworden. Op hooger bevel werd de straat waar de commandantur gevestigd is afgesloten- Duitsche patrouilles jaag den de familieleden uiteen, ondanks het protest en veler trar.en. De 1500 man werden gevankelijk weggevoerd, hunne familie in de grootste onrust achterlatend. Men verdiept zich in gissingen om trent het lot dat de jongelingen te wachten staat. Duitsche duikbooten. „Havas" verneemt uit Rome, dat de Italiaansche bladen melden, dat de Italiaansche regeering in het bezit zou zijn van een nota van protest der Duitsche regeering aan de onzijdige staten, waarin deze klaagt over de maatregelen door Engeland genomen tot het vangen van duikbooten In netten waarna ze vernietigd worden en tegen het Engelsche stelsel groote schepen te zenden om Duitsche duik booten in den grond te boren. Duitschland zou volgens deze nota 27 zijner duikbooten hebben verloren in de Engelsche netten en er zouden er zestien zijn vernield voordat dit nettenstelsel was aangenomen. Duitschland had volgens eigen bekentenis sedert het begin van den oorlog 43 duikbooten verloren. Rapport van French. In de laatste drie dagen heeft de artillerie ten zuiden van La Bassée kanaal groote bedrpigheld betoond. Ook hebben gevechten met handgra ten plaats gehad. Op 22 Oct. hebben vier onzer vliegers gevechten in de lucht gele verd en de machines van den vijand tot dalen genoodzaakt of verdreven. Eén Duitsch vliegtuig viel onderste boven van een hoogte van 7000 voet in een bosch achter de Duitsche linies. Italiaansch legerbericht, De Italianen behaalden opnieuw een succes in de Ledro vallei, waar zij doordrongen in het Bezzecca- bekken, een dorp en beheerschende hoogten in het noorden namen. De zuidoostelpe helling van den Mrzli is geheel en al bezet. Op het Karstplateau heeft een groot gevecht plaats gehad, waardoor ten O. van Peteano en bij Marcoltini terrein werd gewonnen. Aan het lsonzo front namen de Italianen gisteren 1003 man gevangen en maakten zij drie mitrailleurs en ander materiaal buit. De houding van Griekenland. De „Messager d'Athenes" schrijft in een artikel, dat kan worden be schouwd als weer te geven de mee ning in regeeringskringen, over het polsen van de regeering, dezer dagen, door den Engelschen gezant te Athene De inmenging der mogendheden in Griekenland's betrekkingen tot Servië baart verrassing, naardien de uitleg ging van verdragsbepalingen alleenlijk de contracteerende partijen aangaat. De Grieksch-Servische overeenkomst is gesloten zonder tusschenkomst of waarborg van een derde partij, en niet mag vergeten worden dat Grie kenland een onafhankelijk land is, in het genot van vrijheid van beweging. Griekenland houdt staande, dat de Oostenryksch-Duitsche aanval op Ser vië Griekenland voorloopig niet de verplichting tot gewapende inmen ging oplegt. Voorts dient in aanmer king te worden genomen dat het op het oogenlijk feitelijk onmogelijk is voor Servië de 150.000 man te leve ren, zooals bedongen is in het ver drag ingeval van een oorlog met Bul garije, terwijl de entente geen gelijk waardige troepenmacht heeft aange voerd. Bovendien zijn de meest ge zaghebbende buitenlandsche militaire autoriteiten van meening dat een ex peditie op den Balkan niet 150,000, maar 400.000 vereischt. In de gegeven omstandigheden zou Griekenland het als een zelfmoord beschouwen, die nog niet eens de troost zou bieden dat Servië er mee was gered. Aan den anderen kant verleent Grie kenland aan de bondgenooten alle mogelijke diensten door te vergunnen dat de troepen der entente, die voor het Servische front zijn bestemd, over zijn grondgebied trekken, en door zijn leger op voet van oorlog te houden, waardoor Bulgarije genoopt is een deel van zijn troepen aan de Griek- sche grens te laten. Griekenland is diep getroffen door de aanbiedingen, die het ontving, al namen deze nog geen vasten vorm aan. Vooral is het ten zeerste erken telijk jegens Engeland, welks aanbod van Cyprus door het nationaliteitsbe ginsel was ingegeven. Doch de ver werving van Cyprus, waar het Helle nisme geen gevaar dreigt wegens het ruime Engelsche bestuur, is geen voldoende vergoeding voor de kwade kansen van een oorlog. Het Grieksche volk heeft zijn volle genegenheid voor de zaak der entente geen oogenblik prijs gegeven en de opeenvolgende regeenngen hebben in het afgeloopen jaar een welwillende onzijdigheid betracht. Doch de Griek sche staat, hoe klein hij ook weze, geniet het volle recht om zelf de zaken te regelen, die zijn eigen lot bestemmen. Russisch legerbericht. In de boschachtige streek ten Oos ten van het dorp Olai op den straat weg van Mitau wordt het vuur der artillerie en infanterie voortgezet. Aan den oever der Dwina (Duna) ten Zuiden van Uxküll, namen de Duitschers herhaalde malen het offen sief, doch zonder succes. De gevechten op den linkeroever van de Styr duren voort. Bij de ge vechten te Komarovo stroomafwaarts van het gehucht Kolki, alsmede nabii Kolki, namen wij volgens aanvullende rapporten nog 21 officieren en 60Q soldaten gevangen en veroverden 17 machinegeweren, 8 bommenwerpers en twee schijnwerpers. Operaties van de Oostzee-vloot. 0n 22 October versloegen de door ons gelande troepen in de streek van het gehucht Dornesnas, aan de kust van Koerland, bij den ingang van de golf van Riga een Duitsch detachement dat dit punt beschermde. Wij namen' gevangenen en materlaa'. Op het slag. veld vonden wij de lpen van éen officier en 42 soldaten. Onze verlie zen bedroegen vier gewonden. De stemming in Rumenië. Aan het hoofd van de Roemensche Staatscourant publiceert de regeering in opvallenden vorm een terugblik op de tot nu toe gedane pogingen om voor de Roemeensche politiek in den wereldoorlog een zoo gunstig moge lijk standpunt in te nemen. Het arti kel zegt verder. Er was geen kweslie meer van nationale actie of waardig heid, maar alleen, dat twee politieke partyen onder leiding van Filipescu het land in den oorlog storten. Wat ook de beweegredenen en het doel van de regeeringstegenstanders mogen zijn geweest, dit was niet om te dulden. De plicht van de regeering was daar om vast besloten met alle wettelijke middelen de voor het land tegen woordig zoo noodzakelyke rust te handhaven. De afgeloopen maanden hebben be wezen, dat de regeering den staat van beleg slechts in het geval van stellige noodzakeiykheid wenschte te doen voortduren. Dit hangt echter niet af van haar, maar van de verstoorders der openbare orde, zooals trouwens tot nu toe steeds het geval was. Koning Ferdinand aan het front. Uit Sofia wordt aan het Berl. Tage- blatt geseind, dat Koning Ferdinand zich zeer bevredigd getoond heeft over zyn bezoek aan het front op de vlakte van Krivi Reka, waarheen hij door den Prins en den opperbevelhebber Schekow vergezeld werd. In het on langs verloste gebied van Krivj Pa- lanba werd de Koning door de gees- lelijkheid met zout en brood begroet en door het volk met bloemen be strooid. De Koning reed daarna door tot aan het bivak, waar hij op de bergruggen van Kiselitza en Tschopila de troepen aantrof, die drie dagen lang onafgebroken gevochten hadden. Een verbitterde strijd woedde bij de stellingen van Stracin, die de Serviërs in 1913 gedurende vyf maanden ver sterkt en nu uitgebouwd hadden. Of schoon de divisiecommandant den Koning er op attent maakte dat hij daar op den gevaariyksten schotsaf stand was, ging de Koning met den Prins door tot in de gevechtslinie, waar hy de troepen gelukwenschte met de tot dusver verkregen resuliaten en hun verdere successen toewenschte. De terechtstelling van miss Cavell. De Amerikaansche bladen bevatten artikelen, waarin de terechtstelling van mis Cavell scherp veroordeeld wordt. De „World" verklaart te willen aan nemen, dat miss Cavell straf had ver diend, omdat zy tegen de militaire wetten had gezondigd. Maar, zoo ver klaart het blad, alleen in den geest van een Duitschen of Turkschen mi litairen autocraat kon het denkbeeld opkomen om de doodstraf op te leg gen. Het bloed van miss Cavell zal nog tqden lang als een smet op het Duitsche legerbestuur blqven kleven. De „Times" zegt„Door het belang van den staat te stellen boven het belang en de rechten der individuen, door den wereldvede te verstoren en den bloedigsten oorlog te veroorzaken die ooit gevoerd is en dat alleen ter bereiking van doeleinden, die de wereld heeft veroordeeld en door middelen, door welke maar al te dik wijls de beginselen van menscbelijk- heid en recht zqn geschonden heeft Duitschland zich zelf in den toestand gebracht, dat de geheele wereld zich met afkeer van het land afwendt en niets zoozeer ducht, dan dat zijn wa penen succes zullen hebben. Zij, die de terechtstelling var. miss Cavell hebben bewerkt, handelden m den geest en volgens de bedoeling n van de keizerlyk militaire staatkunde. Door dien geest en die daden heen Duitschland zyn positie onder de beschaafde naties, die de idealen van menschelijkheid en vooruitgang na jagen, verloren. buitenla en Daar de veroordeelii L der vonnissen 8 --a overdreven Engelsct Je Engeli wordt doi verhouc derf, en het. «eva! van de gesprak, w- bureau de nogmaals uiteengezet. De vero proces wierven plichtige Reioe sche en I behulp van voor De vuu------ je herhaaldelijk delingen, en lijk strenge ondernemingen, den schuldige volgens recht de bepalingen en het straf» overeenki gezet. veroordeelder vierven rr*"*J Belgen; eischi l(, anderen Ï0U, schuilplaatsen. De gouverneur gen vnn VOO wees o bestraff De v opc wel van in en DUCA krijgsraad, betreffend w c D m de f mis c t t bew< h; te 1 t het var le en spionnage. Geen speciale 1 geen zoogenaamd in aanmerking genor van het vonnis, bekenden hunne klaarden, dat zij palingen kenden. De Engelsche 'l centrum van vlngssystee 0 voor Tegenover de b lol laak gesteld andere menschen wij er op, dat haar houden van een zieke ke wegens de hoog voor gegoeden bereil Het voltrekken va aan vrouwen kwam voor, bijvoorbeeld Nancy aan Margarel Duitsche in Mei 191 Ottilie Noss, een Du Van het Serv: ln het dal van de de Bulgaarsche tr Knjazevac en Zajecar oever. Om het be Knjazevac duren de In Macedonië verr gaarsche troepen, n: vecht, het grootste stad Usküb. De g bier voort. Op de overige Bulgaarsche troepen onveranderd voort. De Bulgaarsche tro Usküb geheel. Gesneuvelde g Volgens een mede tf Lucern verschgnei wrgenomen door d Anz.", zijn tot dusvr Fransche geestelijken sche front gesneuvi komen nog 2300 seminaria. De strijd in C De strjjd in Chamf als de „Times"-corres uiteenzet, het karakt van een grooten vel verd wordt op het tusschen punt van h( I Auberive-sur-Suippe het Zuiden van Pro villers. Het doel var was, de Franschen 0 weg van ChSlons naa kanaal en da rivier werpen. In den nacht van schoten de Duitscher: uur de eerste linie, hommen wierpen tus en tweede. Verscheid yon Heeringen en vo 'n den morgen van d aanval over in zes o| heren. De eerste en tw cour de machinegewer De derde kreeg v; Fransche stellingen, een verwoed bajone geworpen. De vierde 'n de eerste loopgrav Ondanks het verse voerden de Fransch sterkingen aan. De s oen avond. Toen wan naar hun vorige ste Oreven. ®-néelsche troej belet Volgens het blad onischeping van En iln6-' Q'leksche set Vrijdagmorgen "oepen belet. De Engl beweerde, dat c overeenkomst tussche ^'ekenland bestond, commandant verklaarc niets te weten en

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2