OP kerf]. [biedingen DONDERDAG binnenland "fëïïïixetqn der andere LIJKE ;singen. IÏËK. 1STB0DE udster leisje- firma f. VAN BE VELDE Ir., Klaim Markt 58, Vlissinp. Telefoon Intirc. 1! Buiten de beschaafde Wereld. 1 ST Cr endrikslraai. g tonicum. uwzwakte, H. G. Weber, dankbetuiging- n Haag. veel goed uwe jaarben heel :e<Iust en sliep -achtlg middel laken. VROLIJK, dergelijke ge- Tweemaal per r dag 12l/, ct. Den Haag. Mo* 248 1915 trden, Keu egen zeer iwerk onderstaand IA ZWAAR it gepend, of soek gelijmd ïaald en be doek Dormansslop EST .recht en ppel- iSAVOSDS. cent. uuivmta aan voor Café of Éten rNER. lau „Vliss. Crt. |t 1 November een fonds 7-8^ uw. JUFFROUW 2$ Latst als (houding.Brieven Tireau „Vliss. agd een net .Vliss. Courant' VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlisslngen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent i t ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 tegel* 0.40 j voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt fspeenwal berekend. Bg abonnement speciale pr#* Reclames 2© ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel ïersch'ii iagtiijh, uitgszaadsnl sp londsg so algamsis uktfè Ciirisisiijki Isistótpg De abonnés, in 't bezit eener f% gulden bij levens- fj pA gulden bij dood f) AA gulden bij verlies 4 f*A gulden bij verlies^ jf| ft gulden bij verlies A f* gulden bij verlie* polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- 11 door •|§B|§ van een hand, §A|| van 11191 vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: jyUUU heid tot werken i VV een ongeluk UUU voet of oog JLC?" een duim J. v V wijsvinger tuCF anderen vinger. altkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de cerrekcrdcn, voorzien van geldig plaatsbewlj», een ongeluk bekomen op trein, boot of trein. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door da „Hall, Alg, Verlek, Bank" ie Sehleds* Eerste Kamer. in verband met de spoedvorderende behandeling van bet wetsontwerp tot nadere wijziging van de overgangsbe palingen der Auteurswet is thans de Eerste Kamer bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 October, des avonds ten half negen uur. Tweede Kamer. Zeer waarschijnlijk zal de Tweede Kamer niet voor Dinsdag 2 November en niet iater dan Dinsdag 9 November weder bijeenkomen ter hervatting der werkzaamheden. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij hel wapen der infanterie, tot luit. kolonel, regiments comm. de majoors G. W. F. Epkema en F. L. van den Hoff. onderscheidenlijk van het 21e en van het 11e reg.; tot majoor, de kapiteins M. F. Goldenberg en G. A. de Roede, onderscb. van het 14c en het 10e reg.tot kapitein de le luits. D. F. Eekma, M. A. van der Lljke en H. Heetjans, ondersch. van het 20e, het 14e en het 22e reg. Inlijving lichting 1916, en uitstel van eerste-oefening. In het Dinsdag onder bovenstaand hoofd meegedeelde kon men lezen dat alleer. om zeer gewichtige rede nen waaronder in dit geval ook siudiebeiangen kunnen worden gere kend aan de in te lijven dienst plichtigen van de lichting 1916 uit stel van eerste oefening zal kunnen worden verleend. Ter aanvulling hier van diene nog dat de jongelui, die dit uitstel alsnog wenschen zulks ten spoedigste bij (ongezegeld) ver zoekschrift aan den minister van oor log hebber, te kennen te geven met overlegging van een degelijk bewijs stuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvraag. De dienst plichtigen zullen daarbij rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoo dra de omstandigheden daartoe aan leiding mochten geven. Ten opzichte van reeds ingelijfden bij de militie, behoorende tot de regi menten grenadiers, jagers en infanterie, alsmede tot de compagnieën wiel rijders, die in het genot zijn gesteld van uitstel van. eerste oefening, wordt bepaald, dat bedoeld uitstel geacht moet worden te zijn verleend lo. voor hen, behoorende tot het eerste bataljon van een dier regimenten en tot de compagnieën wielrijders, tot 16 December 1915, en 2o. voor hen, behoorende tot het tweede of tot het derde bataljon van een dier regimenten, tot het tijdvak, door J". 22.) —o— (KainüE vertuien.) HOOFDSTUK VII. Dat Vance Corliss meer wenschte te zien van het meisje met wie hij zijn dekens had gedeeld, spreekt van- Hij was niet zoo verstandig geweest, sen camera mee te sleepen naar het land van ijs en sneeuw, maar niette- min was, door een nog nauwkeuriger proces, een zonnebeeld gevormd op ZP hersenweefsels. In een oogenblik was het gedaan. Een moleculaire be rging en samenstelling, een zekere geiinge, doch bepaalde samentrekking een schuilhoekje der hersens, en daar was het, een volmaakt beeld I schitterende zonlicht op de over hangende, zwarte rotseen tengere, we gedaante, stralend, voorwaarts gaande tot de plaats, waar licht en waarin de dienstplichtigen der lichting 1916, toegewezen aan hetzelfde korps- onderdeel, zullen worden ingelijfd, welk tijdvak nader zal worden be kend gemaakt. Oa Bsvredigingscommissie. Het rapport van de Staatscommissie Inzake gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs heeft in enkele politieke fracties reeds een onderwerp van discussie uitgemaakt. De Staats commissie streeft er naar een reeks wettelijke voorschriften, mitsgaders een Grondwetsartikel te ontwerpen, die bij de openbare behandeling als het ware zonder strijd kunnen worden aangenomen. Wanneer, zoo zei een der betrokken personen aan de „Tel.", het rapport der Staatscommissie verschenen is, kan men aannemen dat het tot stand komen van den onderwijs-vrede nog slechis een kwestie van zeer korten tijd is. De voorbereiding van deze zaak door de Staatscommissie is van dien aard dat er ir. het parlement bij de behandeling vermoedelijk geen enkele moeilijkheid meer te overwin nen zat zijn, en de zaak spoedig kan afloopen. Daarom doet het er ook niet toe, vervolgde hij, of de voor stellen tot Grondwetsherziening wor den ingediend en mat de schriftelijke behandeling daarvan wordt begonnen, alvorens het rapport van de Staats commissie er is. Immers, de behan deling van die voorstellen zal zoo lang duren, dat het onderwijsrapport ze, om het zoo eens te zeggen, zal inhalen. De rechterzijde met name behoeft bij de Grondwetsherziening niet bevreesd te zijn, dat deze buiten art. 192 zal omgaan, al zal dit artikel voorloopig in de te verwachten wets ontwerpen blanco blijven. Daar is geen sprake van. Wanneer het zoover is, wanneer ook hei vraagstuk van het kiesrecht behandeld wordt, zal de onderwjjs-vrede eenvoudig een feit geworden zyn, ook al heeft de zaak dan nog niet alle stadia doorloopen. Verlof landweer. Binnen niet te langen tijd, ais de eerste lichting van den jongen land storm voldoende geoefend is om bij het veldleger haar verdere opleiding te kunnen ontvangen, zullen er een of meer lichtingen van de landweer met verlof naar huis worden gezonden. Nu vestigt men er onze aandacht op, dat niet allen, die voor verlof in aan merking komen, als zij voor de vraag gesteld zouden worden, of zij van on bepaald verlof wenschen gebruik te maken, deze vraag bevestigend zullen beantwoorden. Bij een vroegere ge legenheid, toen er éen landweerlich- ting in het genot van verlof is ge stéld, voor zoover dit gewenscht werd, hebben, als wij ons wel herinneren, duisternis eikaar ontmoetteneen frissche, jonge morgengtimlach, in een vlam van brandend goud. Het was een beeld, waarnaar hij dikwijls keek, en iioe meer hij er naar keek, des te grooter werd zijn verlangen, om Frona Welse terug te zien. Deze gebeurte nis zag hij roet verlangen tegemoet, met de verheuging op verandering, zoo welkom in ieders leven. Zij was iets nieuws, een type, een vrouw, ongelijk aan alle vrouwen, die hij ooit ontmoet had. Uit het betooverende onbekende glimlachten een paar licht bruine oogen hem toe, en een hand, zacht en toch sterk, wenkte hem. En er was een verlokking in als de ver lokking der zonde. Niet, dat Vance Corliss zoo gauw verliefd was, of dat hij een leven van een kluizenaar geleid hadmaar eer, omdat zijn opvoeding aan zijn leven een zekere puriteinsche richting had gegeven. Ontwakend oordeel en bree der kennis hadden den vroegeren invloed eener strenge moeder ver zwakt, maar niet geheel tenietgedaan. Het was er diep en zeer vaag, maar toch nog altijd een deel van hemzelf. Hy kon er nooit geheel aan ontko- ongeveer 9 pet. er de voorkeur aan gegeven onder de wapenen te blijven. Zeu het nu niet mogelijk zijn, vraagt men ons, om tijdig voor er weer eene lichting landweer met verlof wordt gezonden, gelegenheid tot ruiling te geven. Onder de jongere lichtingen, die nog niet voor verlof in aanmerking komen, schrijft men ons, zijn een aan tal mannen, bedrijfsleiders en mannen van nering of met zaken, die gaarne met verlof zouden gaan. Daarentegen zijn er onder de ouderen mannen, die om welke reden dan ook, liever voor loopig bij den troep zouden blijven. Is nu niet een systeem van ruiling tusschen deze twee groepen uitvoer baar? „Het netelige, onsympathieke verlotsvaagstuk zou er een heel eind mee opgelost kunnen worden. Mijns inziens zou het een practische maat regel zijn, want behalve de belang hebbenden, die direct zouden worden geholpen, zou ook het Rijk gebaat zijn, doordat vele ondersteuningen zouden komen te vervallen." En voor den goeden geest in de troep zou eene ruiling wellicht ook voordeelen hebben. VVS geven deze gedachten voor wat zij zijn. In staat om te beoordeelen, of zij voor practische uitvoering vat baar zijn, zijn wij niet Doch het denk beeld lijkt ons^van voldoende belang om het op deze wyze aanhangig te maken. („N.R.Ct,") Militaire verloven. De Opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende bepaald lo. aan militairen, die dienst doen buiten de woonplaats van hun gezin kan onder de voorwaarden, vermeld in de Legerorder, Deel B 1915 no. 89, een verlof van 3 dagen worden verleend, teneinde hen in staat te stellen aanwezig te zijn bij de beval ling hunner echtgenooten 2o. dit verlof kan op gelegaliseerde aanvraag van de(n) behandelende(n) geneeskundige tot den duur van een week worden verlengdindien uit deze aanvraag blijkt, dat op geen andere wijze in de verpleging der kraamvrouw kan worden voorzien 3o. achterblijven van bovenvermelde verloven zal alleen dan als gerechtigd worden beschouwd, indien uit een gelegaliseerde verklaring van den behandelenden geneeskundige blijkt, dat er gevaar voor het leven van kraamvrouw of kind bestaat. De juistheid van alle hiervorenbe- doelde aanvragen of verklaringen zal door een officier van gezondheid kun nen worden gecontroleerd op dezelfde wijze als is bepaald ten opzichte van verklaringen afgegeven voor het ach terblijven van verlof wegens ziekte van militairen of van leden van hun gezin. Ingeval bij onderzoek blijkt, dat valsche of misleidende verklaringen zijn overgelegd, zal de betrokken mi men. Het verdraaide zijn opvatting der dingen. Hij was trotsch op de breedheid zijner opvatting, als hij toegaf, dat er drie soorten van vrou wen waren. Zijn moeder had er slechts twee erkend. Maar hij was haar ont groeid. Het was onbetwistbaar, dat er drie soorten waren de goede, de slechte en zij, die deels goed en deels slecht waren. Dat de laatsten gewoonlijk den slechten weg opgin gen, geloofde hij vast. Maar wat was goed en wat was slecht? Daar was het. Dat was het, wat zijn moeder met haar doode lippen hem toefluis terde. En niet alleen zijn moeder, maar verscheidene conventioneele geslachten, zelis terug tot den stoeren voorvader, den eersten van zijn ge slacht, die ook Vance Corliss had geheeten. Niet dat hij Frona rangschikte in een der drie klassen. Hij wilde haar in 't geheel niet classificeeren. Hy durfde het niet. Hij wilde liever later een oordeel vellen, als hij meer ge gevens had. En daar was de verzoe king weer, het verzamelen der gege vens het groote kritieke punt, waar reinheid voert omlaag en men zlch- litair daarvoor aansprakelijk worden gesteld. Voorts wordt bepaald, dat wanneer verlof tot herstel van een doorgestane ziekte wordt aangevraagd op grond van een geneeskundige verklaring, door den chef van den Militairen Ge neeskundigen Dienst ter plaatse dit verlof door den korpscommandant, in afwachting van nadere beslissing voor loopig kan worden verleend. Patrimonium. Het Ned. Werklieden-verbond „Pa trimonium" houdt 22 en 23 Novem ber te Amsterdam zijn 34e algemeene vergadering. De volgende voorstellen zullen ter tafel komen Afdeeling Zaandam. Het Verbonctsbestuur zoeke contact met de rechtsche Kamerclubs, opdat deze krachtig medewerken aan de door voering der sociale verzekeringen en van de sociale wetgeving in het alge meen. Afdeeling Dordrecht. Patrimonium dringe er bij de regeering op aan, dat de Ongevallenwet zoo spoedig mo gelijk worde aangevuld, zoo, dat werklieden die door hun patroons verplicht kunnen worden tot werk zaamheden buiten een verzekerings- plichtig bedrijf, schadeloos worden gesteld bij ongevallen, in dienst van den patroon hun overkomen. De afdeeling Utrecht verzoekt dat de actie in ons land ter bevordering van de Zondagrust krachtig bevorderd worde. Afdeeling Rijswijk: De Bondsver gadering spreke zich uit over de vraag of het Verbond het karakter moet dragen van een werklieden-organisa tie of wel van een algemeene soci ale vereeniging. Afdeeling GroningenWat kan Pa trimonium doen voor de sociale ont wikkeling van onze jongelieden van 14—18 jaar welke in fabriek of werk plaats alleen komen te staan tusschen socialistische en materialistische ar beiders De afdeeling Utrecht verzoekt de algemeene vergadering het Bonds- bestuur op te dragen, het noodige !e doen tot bevordering van eenheid van handelen op sociaal economisch ge bied van de Prot. Christelijke arbei dersgroepen. De afdeeling Zwolle verzoekt het Bondsbestuur te overwegen op welke wijze een betere samenwerking is te verkrijgen tusschen de bonden die nu naast Patrimonium staan, of zoo mo gelijk stappen te doen in die richting die zouden kunnen leiden tot ineen- smelting. Afdeeling Enschede en Lonneker De jaarvergadering drage het Bonds bestuur op om de bespreking te ope nen tot meerdere samenwerking en van zelf nog niet wil bekennen, dat men de helling afgaat. Neen Vance Cor liss was geen lafaard. Hij was niet goed, omdat hij verkoos goed te zijn, omdat het kwaad hem afschrikte, maar omdat hij geen gelegenheid had gehad, het kwade te doen. Maar hieruit is daarom nog niet te beslui ten dat hij het slechte zou gekozen hebben, als hij er kans toe gehad had. Hij was een product van het be schaafde leven. Al zijn dagen waren doorgebracht in een hygiënische wo ning de lucht,.die hy had ingeademd, was zuiver en frisch geweest. By zacht weer was hij in de zon gebracht en als het regende, werd hij binnenge haald. En toen hij den leeftijd be reikte, dat hq naar verkiezing kon rondloopen, was hy te zeer met andere dingen bezig geweest, om van het rechte pad af te wijken, waarlangs zyn moeder hem geleerd had, te kruipen en te waggelen, en waar hij nu voortging, rechtop te loopen, zon der eenige gedachten aan wat aan weerszyden van den weg lag. De levenskracht kan niet tweemaal gebruikt worden. Als zij besteed wordt aan éen ding, blijft er niets een mogelijke samensmelting met den Chr. Nat. Werkmansbond. Vrijdom van port. Verzocht wordt er de aandacht op te vestigen dat couranten en tijd schriften, welke men vry van port aan de militairen aan de grenzen wil toezenden, geadresseerd moeten wor den aan de soldaten van de grens wacht te en niet aan den Com mandant der grenswacht, aangezien die commandant meestal een officier is, in welk geval geen portvrijdom voor de zendingen door de admini stratie der Posterijen volgens de Iet ter van het Kon. besluit, waarby port vrijdom voor officieren werd afgeschaft, wordt tsegestaanen de zendingen dus met strafport worden belast met het gevolg dat zendingen worden gewei gerd. Aangezien bijna zonder uitzon dering de afzenders onbekend zijn, biyven al die stukken dan op de post kantoren liggen, zoodat de afzenders hun goed doel niet bereiken. Dienstweigering. Onder de beschuldiging ter zake van opruiing door middel van het zoogenaamde manifest der dienstwei geraars is door den officier van justitie te Assen rechtsvervolging ingesteld tegen dr. Louis A. Bahler, rustend predikant te Paterswolde. Vaandrigsexamen. Te Amersfoori hebben gister we derom 80 kroon-sergeanten voldaan aan het theoretisch examen voor vaan drig. In tegenstelling met den tot nu gevolgden regel, worden ze heden met zes dagen verlof gezonden en blij ven daarna by de depöls dienst doen tot hun benoeming door den minister van oorlog tot vaandrig na ongeveer twee maanden volgt. Hierdoor wordt voorkomen dat zy als sergeant in een hoogeren rang geruimen tijd dienst doen. Turf in je ransel De Soldatencourant meldt, dat zich een commissie heeft gevormd, be staande uit de hserenR. B. A. N. de Quay, majoor der grenadiers, M. E. Grefe, kapifein der grenadiers, N. A. Bouwman, kapitein directeur der K. M. K. R. O. van Gennep, le luit. der jagers, en L. A. C. de Bock, le luit. adjudant der grenadiers, secreta ris, met het doel, passende woorden te verkrygen op den marsch van de brigade grenadiers en jagers „Turf in je ransel." Daartoe wordt een prijsvraag uit geschreven, waaraan kunnen deelne men zij, die behooren of behoord hebben tot de brigade grenadiers en jagers, alsmede door hen, die tot het vroegere regiment grenadiers en jagers behoord hebben. voor het andere over. En zoo was het met.Vance Corliss. Nachteiyke studies en gezonde oefeningen in zyn college- dagen hadden al de innerlijke kracht verbruikt, die een gezond gestel en goede voeding meebrengt. Als hij een beetje te veel kracht en opbruisenden levenslust in zich ontdekte, maakte hy zich bizonder beminneiyk in het gezelschap zijner moeder en de con ventioneele vrienden en de vormelijke theepartijtjes, waardoor zy zich om ringde. Resultaat: Een zeer aardig jong- mensch, voor wien geen moeder van jonge meisjes ooit behoefde te vreezen, een sterke jonge man, wiens consti tutie niet verwoest was in ongebon den leveneen zeer geleerd jong- mensch, met een Freiburgermyn- ingenieursdiploma en candidaat in de letteren; en eindeiyk, een zeer een zelvig, bedaard jongmensch. En zyn grootste verdienste bestond hierin hy was natuuriyk en eenvou dig gebleven en voelde zich de ge- ïyke van lederen omhoog strevenden, hard werkenden jonge man. (Wordt vervolgd.) w

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1