REGTSE. RKEUU. WOENSDAG 20 OCTOBER HEK. 1915 Va cent. Ihe Tram KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN No. 347 63e Jaargang1 i.sivoins. huls-Middelburg ark—Station a, 4.45a 6.05 bg, 6,40b bg9.SO,10.05g,10.4P, 1,12.10,12.30g, 12.50 TlO, 2.80, 2.50,3.10g, ÉOg, 4.50, 5.10, f.30, .50, 7.10, 7.30, 7.50, 5, 9.40,10.15,10.50, larkt): 5.10a, 5.15a, 8,20, 8.55, 9.3Gg, !l.50g, 12.10, 12.36 .50, 2.10, 2.30g, 2.50 J10, 4.30, 150, 5.10( 0, 6.50, 7.10a, li 5, 9.40, 10.15 10.50, |naar Station6.05*, 10.15,11.10, 11.45, |10, 4.25, 5.12. 6.05 5, 10.40, 11.40. imyoark: 6.25', 10.50, 11.30, 12.10, j 140, 4.55, 5.40. 6.40, ,5 11.05, 12.05c. Heen op werkdagen, taluiteiid werkman»- alleen op werkdagen e reuise. niet verder dan it reD goederen allee" kering- jeziclit LARM' im. n ■ekt door de .DOMMISSE, In door Hburg- JUFFROUW zag atst als u dster loudlng. Brieven teau „Vltss. Cri- agd een net ïeisje- „Vliss. C°ura j VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie f 3.35 Afzonderlijke nummer* 3 cent linu F. lil Bi IE1DF Ir.. Ilaini Markt 51, llissimu. Iililm latere, i! ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regel» 0.4t j voor Iedere legel meer i# ceflf Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bg abonnement speciale pr$* Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ïirscfiijnt dagelijks, uitgizondird op Zondig on algomoon irkondo Cbrlstelijko ioistdip gulden bij levens-C0 gulden bij i ftelkeT116* n« ziin UKAii» verze- m 1 lange ongeschikt- I door J|l||| noV 1.3ll een duim llllf wijsvinger UV anderen vinger. SoM 'teeenongelukken voor: w W w U beid tot werken ÜU een ongelu u V i„ HmI at Ir»m De ultkurlng worat S«wurbarg4 door d* „Holt. Alg. V*r»k. Bank" U Seblw»-- beringen worden VERDUBBELD Indien Je eeraekerden, voorzien «n geldig pl»»tab.wl|a, een ongeluk bekomen o» ireln. beoi ol item. Pe ultfceerlng wcrer 8 n^abonnés, in 't bezit eener Q f) f) flg U - GRATIS verze- /IIIIII 1 Vergadering van Dinsdag. De overgangtbepalingen van de auteurswet 1912 lieten gedurende twee jaar toe dat uitgaver, die in gtrijd met deze wei geschieden, alsnog werden verkocht. Daarna had ieder uitgever zich hei auteursrecht te verschaffen. In de practp bleek een tijdvak van twee jaar niet alleen te kort, doch tevens kwamen zoovele onbillijkheden, welke uit deze bepaling voortsproten, aan den dag, dat een herziening daarvan niet kon uitblijven. Verleden jaar werd de fatale termijn met één jaar verlengd en inmiddels een staats commissie ingesteld, die het vraagstuk nader zou bestudeeren. Het resultaat van die studie is geweest, dat een gansch stel bepalingen is ontworpen. De slotsom waartoe de commissie kwam was deze, dat de uitgevers vrijheid blqven houden om alles uit te geven en te herdrukken, wat vóór 1 September 1912 reeds in het licht werd gezonden. Daarnaast echter is getracht eeni- germate tegemoet te komen aan de aanspraken der auteurs. Deze zuilen allereerst in staat gesteld worden om te waken tegen kentering hunner ze delijke belangen. Indien de verveel voudiging van zijn werk den naam en de eer van den kunstenaar aantast, kan hij daartegen opkomen en een beslissing van den rechter uitlokken, waarbij de bevoegdheid tot versprei ding en verkoop geheel of gedeeltelijk wordt opgeheven. Een smakelooze reproductie, het misbruiken van een kunststuk voor een minder passend doel, kan nu dus worden tegengegaan. In de tweede plaats kan de auteur trachten eenig aandeel te krijgen in de balen die'de uitgaaf oplevert. Indien een uitgever van een werk, dat voor 1 September 1912 verscheen, it 1 Mei 1915 een nieuwe uitgave gaat ondernemen, kan de auteur daarin een aandeel vragen. Een des kundige commissie zal worden inge steld, die in dezen als rechter op treedt. Natuurlijk heeft de uitgever het recht als dit aandeel hem te groot dunkt, de her-uitgave niet te doen. De Regeering heeft het stelsel van de commissie in zijn geheel overge nomen en in een wetsontwerp dit aan de Staten-Generaal ter overweging aangeboden. De behandeling eischte spoed om dat 1 November a.s. de fatale ter mijn verstreken is. Vandaar dat dit ontwerp bij wijze van intermezzo tij dens de behandeling der begrooting werd afgedaan. De discussie over dit ontwerp ging "iet diep. Over de wijze van de recht spraak werden eenige bezwaren ge opperd door de heeren Visser van door J. Iv. 21.) _o— (ïaiitt rsrlotoi.) De menigte verspreidde zich en 8ing aan 't werk, maar jacob Welse Weef achter als het middelpunt van een dozijn mannen ongeveer. Men sprak over den hongersnood, maar men sprak als mannen. Zelfs Dave Harney vergat het land te vloeken v°or zijn tekort aan suiker, en had allerlei hatelijke opmerkingen over de nieuwelingen, die in dit jaargetijde roo dom waren, een reeds onbevolkt district te gaan lastig vallen. Te midden van zijn opmerkingen hadden levendige oogen een zwarte vlek ontdekt, die met het drljfijs de rivier kwam afzakken. „Kijk daar eens "®P hij. „Een Peterboroughkano te midden van het ijs 1* Wendende en draaiende, nu eens 'oeiende, dan weer de ijsschotsen «duwend, werkten de twee mannen ljzendoorn en van Doem, die van meening zijn, dat appèl noodzakelijk is. De laatste was nogal scherp in zijn vereordeeling van het ontwerp, dat hij geknutsel noemde. De Com missie van Advies mag niet als recht bank worden aangemerkt. Zij moet alleen advies blijven geven en gelijk de heer Schim v. d. Loeff het be- betoogde, zij moet juist zoovee' mo gelijk trachten processen te voorkomen Opmerkelijk was dat de heer Visser van ljzendoorn het onmogelijk achtte aan te geven wat „billijk" is in een schadevergoeding. In ons burgerlijk recht toch wordt herhaaldelijk ge sproken van schadeloosstellingen, die naar billijkheid gegeven moeten wor den. Ook hier is het aan het beleid van den rechter overgelaten uit te maken wat billijk moet heeten. Terloops werd gewezen op de na- deeien, die voortvloeien rilt het bestaan der beide bureaux voor auteursrecht van muziekstukken. Deze instituten beginnen het karakier van een trust vorming te krijgen. Er werd door verschillende leden op gewezen dat deze kwestie feitelijk buiten het auteursrecht omgaat en eventueel behandeld moet worden als zelfstan dige aangelegenheid. De Minister acht appèl niet noodig, omdat het toch altijd zaïcen van fei telijken aard gelden. De Commissie van Advies is niet als eerste instantie te beschouwen, aangezien haar uit spraak geen bindende kracht heeft. Daaruit blijkt dan ook duidelijk het adviseerende karakter van de com missie. Op de muziekbureaux zal de Mi nister streng toezicht houden, en hij zal niet nalaten maatregelen voor te stellen indien hij meent dat zulks noodig is geworden. Niettegenstaande het verzet van den Minister diende de heer Visser van Ijzerdoorn een amendement in om cassatie in te stellen. Het werd natuurlijk verwor pen 42 tegen 13 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. goedgekeurd. Vevolgens was aan de orde het voorstel om voor ontginning van goudvelden in Benkoelen 150,000 gld. uit te trekken. Hierbij behoort een spoorweg van 450.000 gld. Het zon derlinge in deze zaak i9 dat overge legd is een rapport van Mr. Water schoot van der Gracht die vrijwel ondubbelzinnig afraadt te doen wat de Minister voorstelt. Met vele citaten toonde de heer Boissevain aan, dat de regeering hier iets wil ondernemen dat veel geld zal kosten en weinig resultaat ople veren. De heer Van Doorn schetste voornamelijk de nadeelen van de staatsexploitatie, gemis aan ambte naren, gemis aan energie, enz. De heeren Scheurer, de Meester en zich langs het randijs voort. Nu lie ten zij zich drijven, wachtend op een opening. Tegenover de gleuf, door de stoomboot gemaakt, lieten zij hun riemen diep in het water dalen en schoten in het kalme, doode water. De wachtende groep ontving hen met open armen, hielp hen op den oever en droeg hun boot achter hen aan. Op den bodem lagen twee lederen mailzakken, een paar dekens, een koffiepot en braadpan en een bijna ledige meelzak. Wat de mannen be treft, zij waren zoo verstijfd, zoo be vangen door de koude, dat zij bijna niet konden staan. Dave Harney zei, dat ze een goed glas whiskey moes ten gebruiken en wilde hen dadelijk meenemenmaar een van hen toefde lang genoeg, om jacob Welse stevig de hand te drukken. „Zij ko-nt," zoo kondigde hij aan. Een uur geleden zijn wij haar boot voorbijgegaan. Elke minuut kan zij om de bocht komen. Ik heb tele grammen voor u, maar ik spreek u wel nader. Ik moet me eerst inwen dig wat verwarmen en versterken." Terwijl hij zich omkeerde om met Harney mee te gaan, bleef hij plot Fock verdedigden het ontwerp op grond hiervan dat de Staat er reeds veel geld in gestoken heeft. a Het wetsontwerp werd ten slotte goedgekeurd na een korte verdediging van den Minisler. Kamerverkiezing Amsterdam IX. Gisteren werden candidaat gesteld in district IX Amsterdam voor de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer, vacature Vliegen, de heeren D. Wijnkoop (S.D.P.), W. de Vlugt, door de rechtsche partijen, en J. van den Tempel (S.D.A.P.) Duitsche verontschuldiging. Met betrekking tot den op 29 Juli 1.1. door een Duiisch vliegtuig ge- pleegden aanval op het Nederlandsch motorvaartuig „Cornelis'op de Noord zee, vernemen wij van bevoegde zijde dat, terwijl de voorstelling der feiten, zooals die van Duitsche zijde wordt gegeven, blijft verschillen van die van den gezagvoerder der „Cornelis", en met name van Duitsche zijde, wordt volgehouden dat het vaartuig de Ne- derlandsche vlag niet voerde, maar deze eerst vertoonde na den aanval, de Duitsche regeering niettemin aan de Nederlandsche regeering haar op recht leedwezen heeft betuigd, wegens het gebeurde. Droef vooruitzicht. De anti-rev. „Rotterdammer" bevat den volgenden driestar Alle optimisme Tn zake den duur van den oorlog gaat nu dan toch wel zoo langzamerhand te ioor. Eerst, toen de oorlog pas begonnen was, hoorde men van alle zijden, dat de duur van den krijg toch wel uiterlijk op drie maanden zou zijn te stellen. Hoe goed herinneren wij ons nog, toen de inval der Duitschers was tot slaan gekomen in Frankrijk en het Wester front zich had gevormd, dat een des kundige ons zeide nu zullen we wel in een week of drie nieuws hooren. Thans is het al meer dan een jaar geleden en het front is nog steeds in hoofdzaak hetzelfde. Later heette het, dat het ingrijpen van Italië spoedig een beslissing zou brenger. Toen weer, dat in elk geval de oorlogvoerende mogendheden den winter niet meer zouden ingaan in oorlogstoestand. En zoo verschoof het maar steeds. Thans gelooft niemand meer, dat een spoedig einde te wachten is. Men gaat met nieuwen strijdlust den winter tegemoet, om straks, als de lente daagt, eerst recht weer elkander te lijf te gaan. Men went zelfs aan den toestand en voelt de verschrikking niet meer. En anderzijds worden bij duizenden seling staan en wees naar den stroom. „Daar is zij al. Zij komt de rots al om." „Vooruit, jongens, maakt dat je je whiskey krijgt", zoo spoorde Harney hem en zijn makker aan. Zeg maar, dat het voor mijn rekening is een dubbele dosis, en neem me niet kwa lijk dat ik niet met je meedrink, want ik blijf hier." De Klondike was vol drijftjs, ge deeltelijk zacht, gedeeltelijk hard en stijf en stuurde de boot naar het mid den van de Yukon. Men kon van den oever duidelijk de worsteling zien, vier man, die rechtop stonden en zich met den langen ijsstok een weg baanden door de krakende ijsschollen. Een Yukon-kachel aan boord zond een blauwachtig rookzuiltje omhoog, en toen de boot nader kwam, konden zij een vrouw op den achtersteven zien, druk bezig met den langen stuurriem. Op het gezicht hiervan kwam er een trilling en een schittering in de oogen van Jacob Welse. Het was het eerste voorteeken, dacht hij. Zij was nog een Welsezij strijdster en een streefster. De jaren van haar beschaving hadden haar niet verzwakt. en tienduizenden de menschenlevens opgeofferd en ruïneeren zicli de vol keren in eindeloozekapitaatverspilling. Wie ziet nog een begin van het einde Als Ood Zelf niet de volkeren in hun machtsverdwazing stuit, wat moet er dan van Europa werden Ontwikkeling van jeugdige personen. B^ beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenland- sche Zaken, is ingesteld een com missie, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen en rap port uit te brengen omtrent hetgeen hier te lande reeds geschiedt in het belang van de ontwikkeling der jeug dige personen, daaronder te verstaan de jongens en meisjes van 13 tot 18 jaar, en, zoo daartoe aanleiding blijkt te bestaan, hieraan voorstellen toe te voegen zijn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Arn hem tot lid en secretaris, A. H. Ger hard, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, le Laren (N.H.) tot leden: j. van dentMolen Tzn., lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Rotterdam mr. H. W. Blaupot ten Cate, schoolopziener in het arrondissement Arnhem, te Arn hem H. Th. Cox, directeur der Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, wonende te Amersfoort is aan die commissie toegevoegd als adjunct secretaris, mr. M. van der Feen, te 's Gravenhage, Sweelinck- straat 122; en is bepaald, dat die commissie zitting zal houden te 's Gravenge. De port-verhooging. De P. T. T. deelt mee dat het oordeel van de post- en telegraaf- directeuren reeds over een wetsont werp beoogende wijziging van de post- en telegraaf-tarieven, is inge wonnen, en dat het ontwerp spoedig kan worden tegemoet gezien. Accijns gedistilleerd. Een wetsontwerp is ingediend tot herziening der wettelijke bepalingen omtrent de betaling van den accijns op het gedistilleerd. De strekking daarvan is in de eerste plaats om het aantal betalingen voor partijen gedistilleerd, die door een distillateur of handelaar voor verbruik worden afgeleverd, te verminderen tot éen per week. Voorts wordt voorgesteld het pri vilegie te bestendigen, dat de bran ders, distillateurs en handelaars thans langs den weg der suorogatie genie ten voor dat gedeelte van den koop prijs van gedistilleerd, dat gelijk is aan den daarop rustenden accijns. Bij een nieuwe regeling van den Ofschoon zij de eerste moeilijkheden van het land reeds ondervond, was zij toch niet bangzij kon er blijde en natuurlijk tot terugkeeren. Zoo peinsde hij, tot de boot bin nendreef, bedekt met ijs en rijp en stootte tegen den kant van het randijs. Een der wite mannen aan boord sprong er uit, de boeglijn in de hand, om de boot in de gieuf te trekken. Maar het randijs was ijs van éen nacht, en het brokkelde af en gleed met hem in den stroom. De arm der vrouw dook over den rand van de boot in het ijskoude water en greep hem in de kraag, en op hetzelfde oogenblik klonk haar stem scherp en bevelend tot den lndiaanschen roeier, om achteruit te slaan. Nog altqd het hoofd van den man boven water houdend, stuurde zij de boot den achtersteven vooruit in de ooening. Nog eenige riemslagen en de boot schuurde over het oeverzand. Zij gaf den kraag van den klappertandenden man aan Dave Harney over, die hem uit het water trok en hem naar het magazijn zond, om zich te warmen en droge kleeren aan te trekken. Frona stond hoog opgericht, haar gedistiileerdaccijns zal de minister van financiën voorstellen om aan de dis tillateurs een delcredere tee te kennen tot goedmaking van de verliezen op de door hen voorgeschoten accijns bedragen,waaraan zij niettegenstaande bovenbedoel privilegie blootstaan. Vervoer militaire rijwielen. Met 1 November a.s. is het militair tarief voor oningepakte tweewielers met éen zitplaats ongeacht het gewicht en den afstand, vastgesteld op f 0.15 per stuk. Hierbij is bepaald, dat het spoorwegpersoneel kan verlangen lo dat de reiziger het bij inschrijving afgestempelde merk zelf aan den stuur stang van het rijwiel bevestige2o. dat de reiziger het rijwiel naar den bagagewagen van den vertrekkenden trein brenge3o. dat de reiziger zijn rijwiel met kaartje minstens 10 minu ten voor vertrek van den trein als bagage aanbiedt. (llltaa tanttTOOHlelllMwtd der (edddK) De evt» iM dn Nog niet te Iaat Mijnheer de Redacteur I Wanneer we de gebeurtenissen der laatste weken eens nagaan en we zien dan, hoe of de wereldoorlog zich naar alle kanten steeds verder uitbreidt, komt onwillekeurig de gedachte in ons op. hoe zal dat voor ons vader land afioopen Zullen wij ook eerst daags gedwongen worden naar de wapenen te grijpen om ons goede recht en onze vrijheid tegen het brute geweid te verdedigen? Reeds heb ben we den zwaren arm des gewelds op verscheidene kleine staten zien neerkomen. Wat eeuwen noodig had om op te bouwen is in die landen in 'n minimum tijds verwoest. Dat lot kan ook ons vaderland beschoren wor den daarom oefent u vrijwillig, Iaat zien dat het u ernst is met onze zelf verdediging, om die vernietiging te ontgaan, welke reeds door andere staten is ondergaan. Nog maar al te vaak hoort men de uitdrukking„wat moeten wij beginnen met ons kleine legertje als men ons aanvalt Weet dan, dat een legertje zooals wij bezitten, en wanneer dat leger voelt, dat het gerugsteund wordt door het geheele weerbare volk, zich sterk genoeg gevoelt om eiken vreemden indringer het hoofd te bieden. De mogelijke aanvaller zal zich nog wel eens dubbel bedenken voor hij daartoe overgaat. Hoe sterker wij zijn, des te grooter is de kans dat wij niet medegesleept worden in dezen volkerenkrijg. Die sterkte is alleen te krijgen door u te oefenen in alles wat een soldaat te velde noodig heeft. De bittere ervaring die België heeft opgedaan, wangen gloeiden van de inspanning. Jacob Welse aarzelde. Ofschoon zijn kind zich binnen zijn bereik bevond, was er een golf van drie jaar tusschen hen. De vrouw van twintig stond daar inplaats van het meisje van zeventien. Hij wist niet of hij het stralende schepseltje in de armen zou sluiten, of dat hij haar de hand zou geven, om haar aan wal te helpen. Maar hij behoefde niet lang in tweestrijd te zijn, want zij sprong aan land en was reeds in zijn armen. Zij, die boven aan den wal stonden, keken allen den anderen kant uit, tot vader en doch ter hand en hand bij hen kwamen. „Heeren, mijn dochter." En er was een groote trots op zijn gelaat. Frona omhelsde hen allen meteen kameraadschappeiijken glimlach en iedere man voelde, dat voor een oogenblik haar oogen recht in de zijne waren gezien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1