kok. SE. EK .ing voor ELD DINSDAG 19 OCTOBER 53e Jaargang moge ITIG ZIJN, rR it" T. iSBLAD bïBODE >udster ieisie\ j,T,firma f, KAK BE VILDE Ir," Klein» Maikt 58, ïlissinp. leialsüB inters. 19 GEMEENTEBESTUUR kennisgeving. hinderwet. BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. n siü No. 246 1915 «de prtf2eni sn maten, voorraad by [en zoowel als met |g zoo breken. Daarom Istandig door zijne SPIEGELS Is Ie in 1865 opge kering Mij. E INI T G /T Hoofdvertegen- Vlissingen en DER EIJK, IR. genot, Indien? elangweKKende I in een boeiende lanco per post f 0.45) ireau van ons blad. ÏSiS het Iper post f 0.45). NAAM: aagd een ,-ZETTER tsburgerPerseneen ide Zette' trieven franco onder ■„Vliss. Courant. Bur. „Vüss. Cd- JUFFROUW aatst als i [houding.Brieven rureau „Vliss. aagd een nel „Vliss. Courant- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk l.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS s Van 1—4 regels ƒ0.40 j voor iedere regel meer li cea? Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bf abonnement speciale prjjU Reclames 20 ct. per rege! Dienstaanbiedingen es -aanvragen 8 ct. per regel Vfiischijni dapiijks, üita«8mii;l pp Zondag w siosmtsn srkends Cinistiiijki Insiiip De abonnés, in't bezit eener OAf|flgulden leve.ns" TCft Suiden bij dood Aft «gulden bij verliest l-rfkgulden bij verliest O f| gulden bij verlies f* gulden ba veriie» polis, zijn GRATIS verze- #111 III lange ongeschikt- Til door <IJ|! van een hand, Tf van 8 9 S S vaneen J*\ van eiken kerd tegen ongelukken voortiUUU heid tot werken ff wt# een ongeluk CIW voet of oog IVIr een duim JLIffv wijsvinger anderen vinges. ,ua ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbaar», «en ongeluk bekomen op trein, boot ot trem. De ultkoorlng wordt gewenrborgd door de „Holl, (tig. Verlek. Sank" te Sebled»« Keuring Landstorm. jaarklasse 1912. De Burgemeester van de gemeente Vlissingen brengt ter kennis van de Landstorm- plichtlgen van de jaarklasse 1912, dat in deze gemeente ten Raadhuize eene keuring zal gehouden worden voor hen die dit verkiezen, en wel op Vrijdag 12 November a.s. ten 10 ure voormiddags. Tevens wordt daarbij bekend ge maakt dat zij hoogstwaarschijnlijk dit jaar nog niet zullen worden opgeroe pen om in werkelijken dienst te komen. Vlissingen, 18 October 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. A. SALOMÉ om vergunning tot uitbreiding zijner bakkerij met een electromotor in het perceel ka dastraal bekendGemeente Vlissin gen, Sectie E. No. 300, plaatselijk gemerkt Kleine Markt no. 17 dat dit verzeek met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 18en Gctober 1915 op de Gemeente Secre tarie te: visie zal gelegd worden cn dat den veertienden dag na dien, zijnde den 1 November 1915 ten Raadhuize, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot be roep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Ge meente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 18 October 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. VAN ROSSUMJr. inlijving lichting 1916 en uitstel vas eerste oefening. In het tijdvak van 16 tot 20 Decem ber a.s. zullen van de lichting 1916 worden ingelijfd: lo. de dienstplich tigen toegewezen aan het eerste ba taljon van de regimenten grenadiers, jagers en infanterie 2o. een gedeelte ■"i- door J. lw. 20.) —o— (Nadruk verboden.) „Nu, ik wil er niet op aandringen. Om alles ter wereld niet. Dus, ais je «ap zit, kan ik het wel doen met rijf- en-zeventig (hij bestudeerde nel gelaat van den ander) „ik zou het «üs met vijftig kunnen doen. Ik be- 8%, dat je positie moeilijk is en ik ben niet zoo, om het iemand lastig te maken „Waar dient het voor, woorden te verspillen, Dave? Wij hebben geen P°nd suiker ie missen." „Zooals ik zei, ik wil niet dingen en omdat jij het bent, Welse, zat ik het zien te doen met vijf-en-twln- „Qeen ons •Own heel klein beetje Nu, nu, oidt maar niet driftig. We zullen at vergeten, dat ik je om suiker gevraagd heb en ik zal maar eens op der dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnieën wielrijders3o. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie, eerste gedeelte, en bestemd om na inlijving over te gaan bij den autodienst. In deze inlijving zullen echter niet worden begrepen zij, die het in art. 70 Militiewet bedoelde tfewijs van voor geoefendheid hebben verworvende zen zullen twee maanden later wor den ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te iijven dienstplich tigen uitstel van eerste oefening wor den verleend. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over Sep tember opgebracht f 11.223.604.16 tegen f 10.966.109.15 in dezelfde maand van verleden jaar. Er is verbetering, ongetwijfeldwe halen langzamerhand op; lieten de eerste acht maanden een tekort van ruim 6 millioen, over de eerste neger, is er een achterstand van ruim vijf. De invoerrechten, die in Augustus bijna 6 ton opkwamen, toonen, schoon September 1914 uiteraard beter was dan Augustus, ook nu een flinken vooruitgang van bqna 5 ton. De loodsgelden, die over Augustus j.l. zoo droevig teleurstelden, komen alweer wat op (f2518). Personeel steeg niet zoo sterk als in September, maar bracht toch rond f246,000 meer op. Ook registratie rechten, hypo heek- en successie rechten, wijzen een plus aan. En de grootste stijging neemt men waar bij de belasting op gouden en zilveren werken, welker opbrengst (die over Augustus verzesvoudigde) ©ver September ruim ach tmaal zoo hoog was ais in de correspondee- rende maand van 't vorige jaar, terwijl de wijnaccijns bijna f 65.000, de bier accijns ruim f28,000 stegen. Tegenover deze gunstige verschijn selen, die toenemenden rijkdom bij een of meer groepen der bevolking ontdekken, staat een sterk vermin derde opbrengst van de verdwijnende vermogens- en bedrijfsbelasting met samen bijna anderhalf millioen, waar tegenover de nieuwe inkomstenbe lasting bet peovere bedrag stelt van f 268,541staat de uiterst bedenkelijk uitziende achteruitgang met bijna f 548.000 van den suikeraccijns, dien gevoeligen barometer van de welvaart eener overgroote meerderheid der bevolking. Een schrale troost is daartegenover, dat, blijkens de cijfers voor den accijns op geslacht, 'trijk ruim f 248,000 meer dan in September 1914 trok uit dehooge vleeschprijzen. Er is reden tot bemoediging, maar meer nog niet. („N.v.d.D.") een geschikter tijd terugkomen. Tot zoolang, adéPlotseling luisterde hij met aandacht. „Dat is de stoom fluit van de „Laura." Die vertrekt spoedig. Ga je mee, om haar te zien wegstoomen Ga maar mee." Jacob Welse deed zijn jas en hand schoenen van berenvel aan en zij gingen door de kantoren naar het groote magazijn. Zoo groot was het, dat de driehonderd koopers voor de toonbanken nietsschenen. Velen onder hen zagen er ernstig uit en meer dan één keek den chef der maatschappij donker na, toen hij voorbijging. De klerken verkochten alles behalve le vensmiddelen en daar was juist vraag naar. „Speculatie! Hongersnoodprij- zen zei een mijnwerker met roode bakkebaarden, valsch grijnslachend. Jacob Welse hoorde het, maar nam er geen notitie van. Hij verwachtte het nog dikwijls te hooren en op nog onaangenamer toon, vóór de paniek voorbij was. Op het trottoir bleef hij staan, om naar de papieren te zien, die aan den zijkant van het gebouw waren aangeplakt. Verloren honden, gevonden honden, honden te koop, namen wel eenige Bevredigingscommissie in zake het Onderwijs. De eerste sub commissie van de Staatscommissie voor het Onderwijs, die zich had bezig te houden met de redactie van art. 192 der Grondwet, voorzitter dr. D. Bot en secretaris de heer C. Feith, heeft, naar de „Tel." meldt, den 20sten September aan de leden der volledige commissie het volgende voorstel gezonden 1. Het onderwijs is een voorwerp yan de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid en bovendien, voor wat het algemeen vormend, zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, behoudens het on derzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer het een en ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging van ieders gods dienstige begrippen, door de wet ge regeld. 4. Overal wordt in het rijk van overheidswege de gelegenheid gege ven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs. 5. De voorziening in de kosten van het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt zoodanig geregeld, dat de vrije keuze tusschen openbare en bijzondere scholen niet door geldelijke omstan digheden wordt belemmerd. 6. De Koning moet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten-Generaal verslag geven. Aanmaak van munitie. Het „Volk" meldt, dat het Tweede Kamerlid Spiekman op een klacht van werklieden, die uit Vlissingen naarEngeland wilden vertrekken, maar op bevel van den plaatselijken com mandant aldaar, van de boot waren afgehaald, zich in verbinding gesteld heeft met den minister van oorlog, die, na onderzoek van dit geval, aan deze arbeiders nog verlof had gegeven te vertrekken. Het blad meldt, dat de heer Spiek man, daarop den minister van oorlog den volgenden brief beeft gescheven Met waardeering heeft ondergeteeken- de kennis genomen van de beschikking van uwe excellentie, hem medegedeeld in het telegram van 13 October 1915, waarby de groep van 13 arbeiders aan wie de overtocht van Vlissingen naar Engeland was ontzegd, alsnog in de gelegenheid is gesteld, daar heen te vertrekken. Hij verneemt evenwel, dat het ver bod voor de groepen arbeiders, die eveneens reeds hun tegenwoordige betrekking hadden opgezegd, wier passen reeds in orde zijn en die óf plaats in, maar de overige adverten ties betroffen alle den verkoop van uitrustingen. De angstvalligen werden reeds doodsbang. Uitrustingen van vijfhonderd pond werden te koop geboden voor een dollar het pond, zonder meelandere, met meel, voor dollar. Jacob Welse zag Melton praten met een nieuwe ling met angstig gelaat en de vol doening, die de Bonanzo-koning toonde, vertelde, dat hij erin geslaagd was, zijn winterprovisie aan te vullen. „Waarom heb je niet voor suiker gezorgd, Dave vroeg Jacob Welse, op de papieren wijzend. Dave Harney zag hem verwijtend aan. „Denkt u, dat ik er mijn best niet voor heb gedaan Ik heb mijn honden totaal uitgeput door ze te jagen van Klondike naar het hospi taal. Voor geld noch goede woorden is er iets te krijgen." Zij wandelden het trottoir langs, voorbij de deuren van het magazijn en de lange rij wachtende menschen. Sommigen waren van vermoeidheid in de sneeuw neergevallen. Het was op deze sneeuw, de eerste, die was blijven liggen, dat de goudzoekers reeds naar Vlissingen wares vertrok ken, óf op het punt staan daarheen te gaan en reeds vrij belangrijke kosten daarvoor hebben gemaakt, is gehandhaafd. Het kemt ondergeteekende voor, dat door dit verbod, louter door de militaire autoriteiten, de grondwettige rechten van een aantal Nederlandsche burgers om het land te ver laten ten einde elders een beter bestaan te vin den, op willekeurige en onwettige wijze zijn aangetast. Ik meen verplicht te zijn, daartegen te protesteeren en verzoek uwe excel lentie beieefd, hetzij de genoemde verbodsbepaling te willen opheffen, hetzij te willen mededeelen, op welke bevoegdheid deze handelwijze van de regeering steunt. Oorlogswinst. Als een bewijs hoe groote oor logswinsten door sommigen gemaakt worden diene o.a., dat door de stoom vaart-maatschappij „Tromp" 300 pCt. winst over 't afgeloopen jaar wordt uitgekeerd (f3000 op aandeelen van f 1000), terwijl bovendien 50 pCt. werd afbetaald. Verleden jaar stonden de aandeelen op 60, thans op 400. Bij het bijzonder onderwijs. De Christ, historische „Nederlander" las onlangs, dat weer twee onderwij zers aan een Chr. school hun ontslag hebben gekregen, omdat zij gesollici teerd hadden naar een openbare school. „Zulk solliciteeren", schrijft het blad, „kan geschied zijn, hetzij omdat die onderwijzers meenen ook op een openbare school naar den eisch van hun Christelijke beginselen onderwijs te kunnen geven hetzij op grond dat zij het beginsel dat zij vroeger beleden loslieten. Met de eerste groep, zegt men, kan men consideratie gebrriken; met de tweede niet; onderwijzers die niet terstond hun betrekking neerleggen, zoodra zij hun beginsel, dat hen eerst dreef naar de Christ, school, loslaten, plegen „geestelijke oplichterij" en moeten, als oneerlijke lieden, zon der eenige clementie worden ontslagen. Dit lijkt op het eerste gezicht vol komen correct. Maar ziet men niet over het hoofd1 dat het loslaten van een beginsel veelal niet zoo op eenmaal geschiedt? 2. dat men, ook tengevolge van aanraking met mede- geloovigen, kan gaan gevoelen dat op den duur samenwerking in en met dien kring onmogelijk zal worden 3. dat men ook ai laat men het be ginsel niet los, toch geen kans ziet het zóo in toepassing te brengen als het bestuur of wie anders de geeste lijke macht uitoefent, het wil In al zulke en dergelijke gevallen kan men nu wel zeggen neem dan van de bovenrivier gewacht hadden, om hun voorraad op te doen. „Vreemd, nietwaar waagde Dave te zeggen, toen zij de hoofdstraat doorgingen naar den oever der rivier. „Allemachtig gek ik met al mijn aandeelen in Eldorado, met mijn vijf millioen, en geen suiker voor mijn koffie of maïsWel, vervloekt zij dit landDit land kan hangen 1 Ik ver koop mijn grondIk ga er van door Ik ik ga terug naar de Staten „O, neen, dat doe je niet", ant woordde Jacob Welse. „Ik heb al meer zoo hooren praten. Je hebt aan de Stuartrivier een geheel jaar ge leefd op vleesch alleen als ik me niet vergis. En aan de Tanana heb je zalmafval en honden gegeten, om nog niet te spreken, dat je twee honger- snooden hebt meegemaakt; en nog heb je het land niet den rug toege keerd. En dat zul je ook nooit." En je zult hier sterven even zeker, als dat het de stoomfluit is van de „Lau ra," die je daar hoort. Ik zie met ze kerheid en vertrouwen den dag tege moet, dat ie dit zelf bekennen zult. Je blijf en je bent er even zeket van als ik." terstond uw ontslag. Maar zichzelven aan den dijk te zetten, zonder eenig vooruitzicht, is niet zoo gemakkelijk gedaan, als op papier geschrevenIs men nu oneerlijk, ja een „geestelijk oplichter", als men zegt al kan ik op den duur in deze omgeving niet aar den of blijven, toch kan ik mijn plichten, zij 't ook met minder animo dan voorheen, uitoefenen, evengoed als b.v. in Duitschland menig onder wijzer zijns ondanks Chr. onderwijs moet geven, al gelooft hij niets of weinig van hetgeen hij in de school vertelt Of welpersoonlijk heb ik op dit oogenblik weinig of niets te maken met de belijdenis van mijn be ginselen in de schoolmijn taak brengt dat nog niet mee, mijn scholieren zijn nog te jong, maar er komt een tijd, waarop ik indien ik bleef, zou moeten huichelen Zijn onderwijzers,die zoo redeneeren vooral als zij een gezin te verzorgen hebben, dat toch ook verplichtingen mee brengt, nu te laken, als zij tijdig voordat bun school nog schade heeft kunnen lijden, een heenkomen zoeken naar 'nopenbare school? En zouden de besturen van bijzon dere scholen niet verstandiger, ja wel licht Christelijker, menschlievender handelen, indien zij wel verre van deze zwakke broeders enkel omdat zij solliciteeren, weg te jagen, veeleer hen daartoe aanmoedigen, zoowel om hun eigen schooi te „zuiveren", als om maatschappelijke ellende te voor komen Doen zij dat niet, dan ver kankert hun school, juist door de min der goede stoffen te beletten naar buiten te treden". Zeppelins over Holland. Naar aanleiding van het telkens weer over ons land vliegen door Zep pelins zegt de „Daily Tel." Men had gehoopt, dat het laatste protest der Nederlandsche regeering zou voorkomen, dat Zeppelins over Nederland zouden vliegen doch klaar blijkelijk werd dit protest door den Duitschen marinestaf als van weinig k beteekenis beschouwd. De Duitschers zien nu in, dat zij die in Duitschland hiervoor verantwoordelijk zijn geen andere overweging laten gelden dan: „Welke is de snelste en veiligste weg naar hnis?" Als die weg over Holland voert, zullen zij over Holland vliegen, mee- nend, dat een onbeduidende uitvlucht later wel voldoende zal zijn. Indien dit zoo is, hebben zij geen begrip van de gevoelens der Hollanders op dit punt en van hun groeiende ver ontwaardiging over die herhaalde in breuken op hunne souvereine rechten." Ned. Anti-Oorlog Raad. Vanwege den Ned. anti-oorlog raad wordt het volgende meegedeeld Terwijl hij sprak, beantwoordde hij voortdurend de groeten van de voor bijgangers. Zij die hem kenden, wa ren hoofdzakeiyk oud- gedienden en hij kende ze allen by naamtrouwens er was ook bijna geen enkele nieuwe ling, aan wien zyn gezicht niet be kend was. „ik wed, dat ik in 1900 te Parijs ben," protesieerde de Eldoradokoning zwakjes. Maar Jacob Welse hoorde hem niet meer. Het was een gelui en gebel van belang, toen Mc. Greger hem nog eens van het dek groette en de „Lau ra" zich losmaakte van den oever. De mannen aan den wal vulden de de lucht met vaarwelgeroep en laatste raadgevingen, maar de drie honderd passagiers, die vertrekken moesten, omdat ze geen levensmiddelen kon den krijgen, en den gouden droom den rug toekeerden, waren lusteloos en ontstemd en beantwoordden dat geroep slechts matig. De „Laura" zocht haar weg door een kanaal ge maakt in het oeverys, begaf zich met een zwaai in den stroom en meteen laatst gefluit stoomde zij met volle kracht weg. (Wordi vervolgd.) t-l

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1