ÖEMENQD NIEUWS Petrograd druk besproken wordt. Gar- lotti werd ontvangen door den secre taris generaal baron Schilling, met wien hij een onderhoud had, dat een uur duurde. Over den inhoud van de nota en over het onderhoud ioopen de zonderlingste geruchten, die de opwinding nog deden toenemen, toen het hoofdbestuur aan de Russische bladen het verbod uitvaardigde om zelfs van het bezoek van Gariotti aan het Ministerie melding te maken. In ingewijde kringen beschouwt men 'i, dat de nota verband houdt met het aftreden van Venizeios en met de houding van Griekenland in den wereldoorlog. De zegsman, die juist uit Petrograd te Stockholm is aangekomen en wiens betrekkingen tot de politieke en diplomatieke krin gen te Petrograd algemeen bekend zijn, beweert in besliste termen, dat deze kringen de door Gariotti aan het Russische Ministerie vap Buiten- iandsche Zaken aangeboden nota be schouwen als een bewijs van het ver flauwen van Italië's genegenheid tot de Entente. Een Italiaansch oordeel. De «Daily Telegr." verneemt uit Rome, dat in goedingelichte Italiaan- sche kringen wordt gemeend, dat tijdens den winter geen groote be slissende actie op de Europeesche fronten kan worden beproefd en dat de Balkan het eenige belangrijke oor- logstooneel zal zijn. Men meent daarom dat de entente-mogendheden het voor beeld van Duitschland en Oostenrijk moeten volgen en haar inspanning moesten concentreeren in het oosten. Een hooggeplaatste politieke persoon lijkheid zeide tot den correspondent dat de heftige Oostenrijksche offen sieve bewegingen aan den Isonzo en in het Karstgebied in Carnia en de Herzegowina, de offensieveactie op de Duitsche fronten tegen Rusland blijk baar alleen ten doel hebben om den Entente-mogendheden te beletten aan zienlijke strijdkrachten naar den Bal kan te zenden. Duitschland begrijpt dat als de geallieerden het Oostenrijk- Duitsche offensief tegen Servië kun nen tegenhouden, de Europeesche oorlog beslist verloren zou zijn. De Entente heeft thans absolute zekerheid dat Turkije aan het eind van zijn hulpmiddelen is gekomen en dat het binnen een maand, indien er geen Duitsche hulp komt, gedwongen zal zijn om vrede te smeeken. De Entente kan twee of drie malen zooveel troe pen naar het Oosten zenden als de Oostenrijkers en Duitschers. Het komt er dus nu slechts op aan met snel heid en kracht te handelen, elke ver traging zou een misdaad tegen de beschaving zijn. De Britsche onderzeëers. Volgens Berlingske Tidende zijn wederom een aantal Duitsche schepen in de Oostzee tot zinken gebracht. De kapitein van de Duitsche stoom boot Adler meldt, dat hij Maandag avond niet minder dan drie Duitsche stoomschepen, ingevolge aanvallen van duikbooten, ontploffen zag. Ver wisseling met reeds gemelde stoom schepen zou uilgesloten zijn, daar hun torpedeering in den middag werd waargenomen, terwijl de Adler over ongevallen na invallen der schemering bericht. Zweedsche makelaars kregen tele grafisch bevel, de Duitsche schepen in de Zweedsche havens te houden. Dientengevolge liggen te Stockholm ongeveer tien en te Lulea twintig Duitsche schepen. In den grond geboord. Uit Kopenhagen wordt gemeld Een Engelsche onderzeeër heeft in de Sont na een gevecht een Duitsche torpedo boot in den grond geboord. Drie schepen getor pedeerd. De pakketboot „Mossoul", van de „Messagerie Maritimes", is van Salo- niki en Piraeus aangekomen met de bemanning van de stoombooten „Yun nan," „Provincia" en „Sainte Mar guerite" aan boord, die door een vijandelijke duikboot fn de Egeïsche Zee getorpedeerd zijn. Volgens de verkregen mededeelingen is de „Pro vincia" gebombardeerd door een Oostenrijksche onderzeeër zonder waarschuwing. De kapitein deed de ontscheping in voile zee geschieden. Het schip zonk en de bemanning werd opgepikt door den Engelschen Oceaan-stoomer „Olympic." De stoomboot „Sainte Marguerite" werd getorpedeerd zonder dat de equipage een duikboot zag32 leden van de bemanning zijn geland. Even als bij de „Provincia" werd ook hier niet gewaarschuwd. Van de „Yunnan" werden acht leden der bemanning gedood en vijf gewond. Het reddings werk geschiedde in volkomen kalmte. De geredden werden door een oor logsschip aan boord genomen. De pakketboot, die niet tot zinken is ge bracht, werd op sleeptouw genomen. Als Servië overwonnen wordt. In een lezing over Servië, in de Royal Victoria Hall te Londen gehou den, heeft mr. Seton Watson uiteen gezet welke gevolgen het voor Europa hebben zal, wanneer Servië vernie tigd mocht worden. Servië is de laat ste hinderpaal op Duitschlands weg naar de heerschappij over het Nabije Oosten, naar de voltooiing van het programma„Van Berlijn naar Bag dad, van de Nóordzee naar de Per zische Golf." „Als Servië valt, beteekent dit, dat de weg voor Duitschland openstaat om manschappen en munitie naar Konstantinopel te zenden om de 500.000 of 700.000 Turken, die door de eigen regeering niet gewapend kun nen worden, tegen ons in het veld te brengen. Turkije zou gered zijn. De Dardanellen zouden ons ontsnap pen. Zij zouden onneembaar zijn. Het bericht zou zich als een loopend vuur verspreiden door het geheele oosten. Met ons gezag in Egypte zou het ge daan zijn. Onze positie in Mesopo- tamië zou bedreigd worden. Op iedere markt in Indië zou het nieuws wor den uitgebazuind en Perzië zou de wapens opnemen. „Als Servië mocht vallen, zou Duitschland al het katoen van Klein Azië bemachtigen, al de' olie van Perzië, al het koper uit Servië en eveneens graan in overvloed. Om dan nog te spreken van een uithonge- ringsoorlog zou belachelijk zijn. En het zoo ons ook beletten een krachtig offensief in te zetten door de Bal- kanstaten en Oostenrijk Hongarije. Slechts onmiddellijk krachtig optreden zou ons voor een ramp kunnen be hoeden". De spreker eindigde zijn betoog met eenige verwijten aan het adres van de leidende Engelsche staatslie den die het volk in onwetendheid lieten en geen voldoende krachtige maatregelen namen. Nieuwe oorlogsverklaringen. Engeland en Servië hebben den oorlog aan Bulgarije verklaard. De Duitsche duikbooten oorlog. Wat het Engelsche publiek reeds lang bekend is geweest, begint eerst langzaam door te dringen tot het in zicht der Amerikanen, nl. dat de aan de Amerikaansche diplomatie toege schreven overwinning op Duitschland in de „Arabic"-kwestie in werkelijk heid meer een overwinning van de Engelsche vloot is geweest dan van het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken. in een artikel van de „Press" wordt gezegd Duitschland heeft niet toe gegeven wegens het standpunt door de Amerikaansche regeering ingeno men, zelfs niet uit vrees voor oorlog met de Vereenigde Staten, maar omdat het spel verloren was, daar de bond- genooten aan 't optreden der Duitsche duikbooten een eind hadden gemaakt. Zoolang ais de duikboot werd be schouwd als een mogelijk middel om de wereld te dwingen, kon de ad miraliteit van Tirpitz in blinde woede aanvallen zonder te vragen welke eigendommen en welke levens er geofferd werden en Berlijn verdedigde tartend die politiek tegenover ons zoowel als tegen Engeland, Frankrijk en iedere anaere mogendheid. Eerst toen de bondgenooten de duikbooten op de open zee hadden uitgeroeid, stemde het departement van binnen- landsche zaken er in toe een wapen, waarover het de beschikking niet meer had, niet tegen ons te richten. De landing te Saloniki. Uit Constantinopel wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat volgens be richten uit Saloniki de stad in alle opzichten door gebrek bedreigd wordt, daar de ontscheepte troepen der Quadruple Entente, ten gevolge van het uitblijven der transportschepen, gedwongen zijn zich van alle levens middelen, die in de stad te verkrijgen zijn, te voorzien, waardoor thans reeds gebrek aan meel heerscht. Door de vrees voor Duitsche duikbooten wor den de schepen teruggehouden, zelfs die te Marseille geladen werden met automobielen, geschut en munitie voor het landingsleger, en die onder be scherming van een Engelsch-Fransch eskader naar Saloniki moesten ver trekken. Aan de Grieksch-Servische grens staan 500 spoorwagens ter be schikking van de geallieerden. Een vreemd verhaal. Uit New-York meldt Wolff het volgende ongeioofelijk-klinkende ver haal Aan de „World" zou uit New- Órleans het bericht zijn gekomen, dat vier Amerikanen, leden van de be manning van de Nicosian, een schip met muildieren geladen, in een onder eede afgelegde verklaring hebben medegedee.ld, dat de bemanning van een Engelsch oorlogsschip de beman ning van een Duitsche duikboot heeft vermoord. De „Nicosian" werd door een duikboot aangehouden en de bemanning moest in de booten het schip verlaten. Daarop begon de duikboot de vernieling van de „Nico sian". Ondertusschen naderde een stoomschip, aan welks boorden mid scheeps borden hingen met de daarop geschilderde Amerikaansche vlagdit schip bleek later het Britsche oorlogs schip „Baralong" te zijn. Toen het de Nicosian naderde, verdwenen de borden en in de plaats werd de Brit sche vlag geheschen. De „Baralong" vuurde onmiddellijk op de duikboot. Eenige Duitschers op de duikboot werden getroffen11 man, waaronder de commandant,sprongen in het water; 5 bereikten de „Nicosian", de andere 6 hielden zich vast aan de naar be neden gelaten touwen. Ondertusschen bereikten zij de booten der „Nico sian." De kapitein van de „Baralong" beval daarop aan zijn mannen om te vuren op de zes zwemmende Duit schers. Allen werden gedood. Daarop kwamen de Britsche mariniers af op de Duitschers, die zich aan boord der „Nicosian" bevonden. De scheeps timmerman van de Baralong liet de Duitschers met hooggeheven armen op zich af komen en schoot hen dood. De commandant van de duikboot zwom met opgeheven handen op de „Baralong" toe, doch de mariniers doodden hem van de „Nicosian" af door een schot in den mond. Uitbreiding Amerikaansch leger. President Wilson heeft het voorstel goedgekeurd van ben minister van oorlog tot de uitbreiding van het leger met ongeveer 100.000 man en tot reservevorming van 400.000 man. De jaariijksche uitgave zal daardoor wor den verhoogd met 175 millioen. De uitgave bedraagt thans 184 millioen. Plannen zijn in overweging tot vloot- uitbreiding, die meer dan 80 millioen zal kosten, in de eerstvolgende zitting van het congres zullen de voorstellen worden behandeld. Tegen de Zeppelin aanvallen. Sir Arthur Conan Doyle, de beken de Engelsche schrijver, betoogt in de „Times" dat hij een middel heeft gevonden, dat Engeland van de Zep pelin aanvallen kar verlossen. Hij beveelt aan, dat een kleine afdeeling van snelle Britsche vliegtuigen aan de Oostelijke gtens van; Frankrijk zat worden gevestigd. Zoodra zij uit Engeland bericht krijgen, dat Zeppe lins een open stad hebben aangeval len, moeten zij zonder mededoogen drie aanvallen doen op Duitsche ste den. Hoewel schrijver denkt, dat den Britschen vliegers dat werk zal te genstaan, moeten zij, volgens hem, aan denken, dat reeds lang vrouwen en kinderen in Engeland als slacht offers vallen van de Zeppelins. De strategische spoorwe gen van Belgrado. Naar aanleiding der mobilisatie van het Bulgaarsche ieger zal een be schouwing der wijzen, waarop de opmarsch kan plaats vinden, die door den aanleg van het strategisch spoor wegnet verzekerd zijn, van belang zijn. De hoofdspoorlijn van Bulgarije gaat door het midden in de richting N.W. en Z.O. en verbindt Sofia met Con stantinopel. Behalve deze hoofdlijn die naar het N.W. van Belgrado den grooten verkeersweg van den Balkan vormt, heeft Bulgarije nog een groot aantal goede spoorwegverbindingen, zooals zij anders nergens op den Bal kan te vinden zijn. Een groot deel dezer spoorlijn komt in de hoofdlijn uit of is dan zelve met haar verbon den. Van uit Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, gaat een goede ver binding naar Plowna en vandaar naar Rustschuk, vanwaar verscheidene lij nen uitgaande een gaat naarWaina en vormt met de vertakkingen naar Tir- nova en met de zij verbinding Tornova Schumla 'n verkeersdriehoek in 't N.O. deel des lands, door welke de hier wonende manschappen verzameld worden. Door middel der verbinding Tornova Sofia kan de verplaatsing van troepen naar de Servische grens spoedig geschieden. Een andere vel- keersweg gaat vanuit Burgas evenwij dig aan en zuidwaarts van de lijn uit Waina naar Fhilippopel alwaar hij in de s hoofdlijn uitkomt. Ook deze lijn heeft verscheidene zijverbindingen waar de verzameling van troepen in het geheele gebied is verzekerd. Wij zien hieruit dat het knooppunt der verkeerswegen ten N. der hoofdspoor lijn zich in Tirnova bevindt, vanwaar uit zeer belangrijke spoorlijnen door het geheele land gaan, want ook de lijn Rustschuk Trinova zet zich van het Zuiden voort om aan de hoofdlijn aan te sluiten. Van uit Sofia gaat nog een spoorlijn over Kostendil naar het Zuidwesten tot aan deServische grens. Daardoor zijn twee hoofdarmen ge vormd, waardoor terstond kon worden opgemarcheerd naar de Bulgaarsche westgrens. Ten Zuiden van de hoofd spoorlijn zijn daarentegen de ver keerswegen nog niet in zulk een om vang aangelegd als in het ten Noor den daarvan gelegen deel des lands. De oorzaak hiervan is daarin gele gen dat dit land voor het grootste deel eerst in den laatsten oorlog is verworven en tot heden nog weinig spoorlijnen bezat. Zondagavond deed een milicien te Harskamp aan de gemeente-politie aldaar aangifte, op weg van Stroe naar de legerplaats door drie perso nen te zijn beroofd en mishandeld. Aanstonds togen de beambten op on derzoek uit en ontmoetten onderweg den gemeente-veldwachter van Stroe, die dien ganschen avend op genoem den weg gesurveilleerd had. Daar hij zich juist op het oogenblik, dat de aanranding zou zijn geschied daar ter plaatse had bevonden, kwam aanstonds de gedachte bij hem op, dat hij met een valsche aanklacht te doen had, en weldra bleek, dat zijn vermoeden juist was geweest. Nog denzelfden avond werd de aanklager aan een streng verhoor onderworpen en na eerst zijn verklaringen nog volgehouden te heb ben, eindigde hij met te erkennen, dat hij slechts wat verzonnen had, om aldus zijn te laat binnenkomen te motiveeren. Zelfs werden de por- temonnaie, wier inhoud hij in drank had omgezet, en zijn eveneens als vermist opgegeven pakje bij twee zijner vrienden, aan wie hij deze voorwerpen zelf gegeven had, terug gevonden. Aan de beruchte roovers- verhalen, waardoor een deel der Ve- luwe onverdiend in een ongunstig licht geplaatst werd, zal dus wel voor goed de kop zijn ingedrukt. Natuurlijk is inzake de valsche aangifte proces verbaal opgemaakt. In verband met de onregelma tigheden, gepleegd in het Openbaar Slachthuis te 's Gravenhage, zijn vier personen ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht, nl. een schaal- knecht in lossen dienet bij het slacht huis, een knecht eener coöperatieve vleeschhouwerij, een expediteurs knecht en nog een werkman. Het gepleegde misdrijf bestond hierin, dat het gewicht door den schaalknecht te laag aan de administratie van het slachthuis weid opgegeven. Op de z g. keurbon werd daarna hel opge geven bedrag veranderd de betrok ken slagerij betaalde het daarop aan gegeven bedrag, en het viertal deelde het verschil msschen dit bedrag en dat, hetwèlk oorspronkelijk op den bon stond vermeld. De aldus on rechtmatig verkregen gelden waren telkens slechts vrij geringebedragen. in de ijzerfabriek der firma^Diie en Gonnerman te Velsen is gister middag de gasmeter gesprongen. De gasmeter stond in een houten kast. Toen men in de nabijheid daarvan een lamp wilde opsteken, had de ontploffing door een tot nu toe onbe kende oorzaak plaats. De meester knecht werd vrij ernstig aan de bee- nen verwond een andere werkman bekwam geen ernstige verwondingen. Het bedrijf zal geen stagnatie onder vinden. Gisternacht te 3 uur had een brutale inbraak plaats in het rijwiel magazijn van de firma wed. Vleesch- houwer te Weesp. Door het forceeren van een raam en een deur hebben de dieven, die goed met de situatie moesten bekend zijn, zich toegang verschaft en namen zij den geheelen voorraad banden benevens 3 nieuwe rijwielen mede. Bij hun terugkeer werden zij met hun buit door de sur- veilleerende politie verrast. Geen uitweg ziende wierpen zij al het ge- stolene weg en maakten zich ijlings uit de voeten in de richting Amster dam. Het mocht nog niet gelukken de daders op het spoor te komen. Het zijn een paar jonge mannen van ongeveer 22 jaar. Men meidt uit Roosendaal nader omtrent het stoomtramongeluk tus- schen Stampersgat en Breda Toen de tram aankwam was het zeer mistig. De signalen stonden op onveilig, daar de brug open was om een bieten schip door te laten. De manufactu- renhandelaar P. de jong, uit Qes( die mei paard en wagen voor d» brug stond te wachten, zag de tram aankomen, doch dacht dat deze wel stoppen zou. Of nu door het zee mistige weer de machinist de onvei' lige signalen niet bemerkt heeft e"f de brugwachter heeft nagelaten'bfl. zondere seinen te geven, valt nog niet te zeggen. De tram, die met .een tamelijke vaart reed, duwde paard en kar van de Jong de rivier in, terwijl de ma chine eveneens in het water stortte Gelukkig brak de koppeling tusscheii den bagagewagen en de personemij. tuigen, zoodat de laatste op de rails bleven en de inzittenden geen letsel ondervonden. Ook de Jong bleef on gedeerd. De machinist en de stoker stortten echter mede in de rivier. Het verkeer was gister geheel gestremd Men hoopt dit heden echter te her stellen. Gistermiddag viel een arbeider bij het lossen van steenkolen op de stelling der gasfabriek te Zutfen ten gevolge van het breken van den aan- binder der stelling naar beneden. Een wagen kolen viel op hem. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en 6 kinderen achter. Een bejaarde landbouwer te Deume is door een auto aangereden en tenge volge daarvan na eenige uren over leden. Te Het Zand (Gr.) is een men in beschonken toestand te water geraakt en verdronken. Een drie jarig kind te Herwijnen is te water geraakt en verdronken. In het „Rott. Nbld." schrijfleen Hollandsche jongen in Franschen krijgsdienst een artikelenreeks over zijn ervaringen. Hij meldt daarin o.a,, dat bij een gevecht aan het Westelijk front veel Hollanders, die in Franschen dienst waren, sneuvelden o.a. een RotterdammerKortenaar, een Am sterdammer sergeant Funke, een Bredanaarlansen daar7 sneuvelden ook twee broers Koekebier, Braban ders en van vier broers De Boer, werden er drie dood opgeraapt en werd de vierde vermist. Als aanvulling van een bericht over ongesteldheid der soldaten van het fort te Hoofddorp, kan de corres pondent van hef „Hbld." nog mede- deelen, dat de diarrhee-verschijnselen zich met vrij groote tusschenpoozen. driemaal hebben voorgedaan, telken male na gebruik van vleesch. Een soldaat van het garnizioen, die in het fort alleen maar een stukje vleesch nuttigde, is ook denzelfden nacht als de manschappen van 't fort ongesteld geweest. Israëlieten, die het eten niet hebben genuttigd, hebben in 't geheel geen diarrhee gehad. De ziekteverschijnselen waren blijk baar niet van ernstigen aard, want geen der manschappen heeft zich 's morgens voor het ziekenrapport aangemeld. Allen hebben den gewo nen dienst weer meegemaakt. Het vleesch wordt niet via Abcoude, doch. van Amsterdam via Koudekerk, naar de forten te Hoofddorp, Aalsmeer en Kudelstaart verzonden. Bij de manschappen in de beide laatstge noemde forten hebben zich blijkbaar na 't gebruik van vleesch geen ziek teverschijnselen voorgedaan. Het vleesch draagt steeds een stem pel. De koeien moetrn onder militair toezicht worden geslacht. De slager mag 1,5 been leveren, zoodat voor! pond vleesch zonder been 51 cent wordt betaald. Vele soldaten vinden het vleesch van slechte qualiteit en hebben daar over dan ook reeds geklaagd, echter zonder gevolg. Door de bevoegde autoriteiten wer den de faecaliën ter onderzoek naar Amsterdam opgezonden. Blijkens een gisteren ontvangen regeeringstelegram, heeft in het mid dengedeelte vanParamaribo een hevige brand gewoed, waardoor acht huizen in de asch zijn gelegd. Het vuur is gebluscht. Een Duitsch overste was door een granaatschot aan het kniegewricht verwond. In het hospitaal moest het been tot de helft van de dij afgezet worden. Men zette hem toen een kunstbeen aan waarmee na een maand de eerste loopproeven gedaan werden. Toen deze goede resultaten oplever den, liet men den patiënt oefeningen doen op een rijapparaat en deze drie dagen daarna voortzetten op een mak paard. De proeven slaagdenzoo goed, dat de officier nauwelijks vier maanden na zijn verwonding zich weer voor 'den dienst kon aanmelden en goedgekeurd werd. De hoofdzaak dezer kunstleden is, dat men zoo spoedig mogelp begint loopoefeningen te doen. Met nappen* loopen dient er zorgvuldig voor ge* waakt, dat de patiënt de eerste dage» de treden alleen oploopt, daar ne naar beneden gaan steeds een gevoe

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 6