Tweede Blad flissingselie Count Zaterdag 16 October 1915, Ho. 244. °oëmeentebestuur landbouwproducten. BINNENLAND sport DE OORLOG. VAN DE VAN De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter algemeene kennis, ter vervanging van zijne bekend making van 12 October j.I. dat landbouwproducten, afkomstig uit de gemeente Vlissingen, niet ten uitvoer uit de gemeente mogen wor den aangeboden, dan nadat door fiat teering uit den vrachtbrief gebleken is dat hij met dat vervoer in kennis is gesteld. Hetzelfde geldt voor landbouwpro ducten, afkomstig uit het overige ge deelte van Walcheren, hetzij zij alleen rechtstreeks door deze gemeente worden doorgevoerd, hetzij zij, na alhier voor korteren of langeren tijd opgeslagen te zijn geweest, weder uit deze gemeente worden uitgevoerd. Vlissingen, 15 October 1915. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Vrijstelling van den Dienst. De Burgemeester der gemeente Vlis singen, brengt het navolgende ter algemeene kennis Hoewel de inlijving van de inge schrevenen voor de lichting van 1916 vermoedelijk zal geschieden in dezelf de tijdvakken als onder gewone om standigheden, maken de heerschende buitengewone omstandigheden het evenwel mogelijk, dat met die inlijving vroeger dan gewoonlijk zal moeten worden aangevangen. Ten einde niettemin »p alsnog be staande redenen van vrijstelling die anders in den loop van November moeten worden ingebracht, het ver krijgen van een tijdige beslissing te bevorderen, is het wenschelijk deze redenen van vrijstelling thans reeds in den loop van October a.s. in te brengen. De hier bedoelde redenen van vrij stelling zijn alleen de drie volgende lo. het bekleeden van een geeste lijk of een geestelijk menschlievend ambt of het in opleiding zijn voor zoodanig ambt 2o. wegens kostwinnerschap 3o. wegens woonplaats of toekom stige woonplaats in Indië. Voor het doen gelden van de re denen van vrijstelling, hiervoren on der lo. en 3o. genoemd, moeten de bewijsstukken worden overgelegd ter gemeentesecretarie; voor het doen gelden van de redenen van vrijstel ling, hiervoren onder 2o. genoemd, behoeft ter gemeentesecretarie enkel aanvraag te worden gedaan tot het opmaken van 'n staat van inlichtingen. Van gedane inlevering zoowel als van gedane aanvraag wordt een be wijs uitgereikt. Ingeschrevenen voor de lichting van 1916, die vermeenen op grond van een der hiervoren vermelde redenen aanspraak te kunnen maken op vrij stelling van den dienst, worden bij dezen uitgenoodigd hiervan, heizij door het inleveren van de vereischte bewijsstukken, hetzij door het doen van de noodige aanvraag, van hun aanspraak te doen blijken ter gemeente secretarie. Vlissingen, 15 October 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Belasting op oorlogswinst. De heer Bos en een-en-dertig man nen van verschillenden staat des levens zullen de regeering van advies heb ben te dienen, „op welke wijze eer. tijdelijke belasting kan worden inge richt, welke ten doel heeft buitenge- wone vermeerdering van ir.komen oi van vermogen als direct of indirect ge- ie°p§ van den oor'ogstoestand te tref- Over de instelling dezer staatscom missie schrijft mr. Marchant in de Vrijzinnig-Democraat": tarn "tgeering heeft getracht, door siting van uitvoerrechten zekere oor- J^witsten te treffen op het oogen- dat zij konden worden geacht te I Rcmaakt. Deze poging is mis- van '.kbaar heeft de regeering er lf^gezien, langs een anderen weg streven naar het belasten van oor logswinsten aan de bron, waaruit ze voortvloeien. Anders zou zij niet den tijd hebben laten verloopen, waarin nog groote oorlogswinsten werden ge maakt, en zij zou de opdracht aan de ingestelde commissie hebben gefor muleerd in andere woorden. De com missie toch zal niet haar aandacht hebben te richten op de mogelijke tusschenkomst van den fiscus bij het voorvallen van oorlogswinstgevende transacties, maar zij zal de individu- eele verrijking als gevolg van derge lijke transacties hebben te onderzoe ken en vorm moeten geven aan mid delen, welke aan den fiscus een aan deel daarin zullen verzekeren. De „tijdelijke" belasting zullen wij dan hebben te verstaan als een be lasting, die van de inkomsten en vermeerdering, gedurende den oor logstijd ontstaan, zal worden geheven. De taak van deze commissie zal dus in hoofdzaak van technischen aard zijn. De ambtenaren, die in dit werk zijn doorkneed, zullen aan de commissie stellig tot steun en voor- lichtig dienen. Zij vinden tevens in verschillende medeleden dankbaar materiaal voor latere samenstelling der kohieren. Hoe hoog het bedrag is, dat de re geering door middel van deze nieuwe belasting vinden kan is niet te voor spellen, zoo schrijft de „Zutphensche Ct." Er worden fabelachtige sommen genoemd, welke hier door den oor log zouden verdiend wezen, maar natuurlijk ontsnapt hei juiste bedrag aan elke waarneming, ook omdat, trots alle zorg van de overheid een groot deel der winsten is behaald met behulp van smokkelarij, En daar van wordt natuurlijk al zeer wonder lijk boek gehouden! Dat het bedrag der plotseling verkregen rijkdommen vrij aanzienlijk is blijkt wel uit veler ongewone verteringen, ook uit de flinke opbrengst der belasting op de gouden en zilveren werken de win nende hand is immers mild Moge die gevulde hand onze be roofde schatkist ten goede komen en moge de oplossing, door de staats commissie voor deze moeilijke rege ling eener heffing van belasting op de oorlogswinst aan de hand gedaan, spoedig worden gevonden. Want wacht men er mede tot de oorlog over is, dan jammeren de door den oorlog Degunstigden zoo lang en zoo luid, dat 't een heele toer is hen naar billijkheid te laten meebetalen in de extra uitgaven des rijks. Hr. Ms. De Ruyter. Het vaarplan van Hr. Ms. pantser- schip „De Ruyter" is als volgt vast gesteld Vertrek van Nieuwediep 23 Octo ber, aankomst te Malaga 1 November. Vertrek van Malaga 8 November, aan komst te PortSaia 16 November. Ver trek van Port-Said 17 November, aankomst te Aden 24 November. Ver trek van Aden 25 November, aankomst te Colombo (waar gelijk gemeld de aflossing door de „Hertog Hendrik" plaats heeft) 4 December. Vertrek van Colombo 9 December, aankomst te Sabang 12 December. Het dienstweigering-manifest. Na de verschijning van de tweede oplage van het bekende „Manifest der Dienstweigering", is het aantal onderteekenaars gestegen tot 517. Door het geheele land wordt op last van den procureur-genenaal door de verschillende officieren van justitie een onderzoek ingesteld bij de on derteekenaars, in de eerste plaats bij hen, die als leiders worden beschouwd. De „Niéuw-Amsterdam" opgehouden. Ongeveer 200 passagiers, meest Amerikanen, die de reis met de „Nieuw Amsterdam", aan boord van ■welk schip zich ook dr. Dumba en zijn echtgenoote bevinden, hadden medegemaakt, zijn te Falmouth aan land gegaan. Zij verklaren, dal bijna alle salon-passagiers weigerden iets met den ex-gezant te doen te hebben, hoewel deze zijn best deed hun vriendschap te winnen. Dumba zat in de eet- en rooksalon gewoonlijk al leen aan een tafeltje. Op zekeren dag hoorde men hem zeggen, dat Duitsch - land en Oostenrijk, naar hij geloofde, aan Amerika den oorlog zou verklaren, wegens het leveren van munitie aan de geallieerden. Dumba is verantwoordelijk voor het ophouden van het stoomschip. Hij heeft namelijk een knecht bij zich, die, dienstplichtig is, maar geen pas poort bezit. De Engelsche autoriteiten onderzoeken thans deze kwestie. Weer een verbanning. De territoriale bevelhebber in Over- ijsel enz. heeft aan ds. M. C. van Wijhe, Ned. Herv. predikant te Ber- chem, het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied, tot zijn ambts gebied behoorend, ontzegd, zulks ais gevolg van een redevoering, door ds. van Wijhe te Winterswijk gehouden. Dit bericht lezen wij in „het Volk" en het blad voegt er het volgende aan toe Men vraagt zich af, wat er van de hooggeroemde Nederiandsche vrijhe den overblijft, als de regeering lijd zaam biyft toelaten, dat de militaire bevelhebbers aldus te werk gaan. Het grensgebied is in staat van beleg verklaard om smokkelarij tegen te gaan en om geen andere reden. De militaire bevelhebber maakt echter van de hem tot dit doel verleende macht misbruik, om het uitspreken eener hem onwelgevallige politieke meening in het door hem beheerschte gebied te belemmeren en ontziet zich daartoe niet de vrijheid van beweging der ingezetenen op de ergerlijkste wijze aan te randen. En de regeering ziet daarbij werkloos toe. Een fraaie toe stand Vitsaiagoi». 16 October. Gisteren herdacht de heer J. J. Beerendsen,stationschef alhier,den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de Staats spoor in dienst trad. Voor dien tijd was de heerBeerendsen werkzaam bij de voormalige Rijnspoor (zooals be kend ging de Rijnspoor 15 October 1890 aan de Staatsspoor over.) Van het ambtenaarspersoneel van het station alhier ontving de jubilaris een passend geschenk. De heer In specteur der Exploitatie, voor deze gelegenheid uit Breda naar hier ge komen, overhandigde den heer Bee rendsen het geschenk, dat de directie der Staatsspoor bij de 25jarige ambts vervulling ter beschikking stelt. (Dit bericht ontvingen wij te Iaat voor ons vorig nummer.) Men zal zich herinneren dat het met zink- en looderts van Port Pirie en Port Natal naar Antwerpen bestem de Noorsche stoomschip Tysla 7 Augustus 1914 in de Wielingen door op een mijn te loopen is gezonken en dat de berging der lading, per contract door de Nederl. regeering was op gedragen aan de Nieuwe bergings maatschappij te Maassluis. Deze werkzaamheden welke 6 Sep tember 1914 aangevangen, herhaalde lijk door slechts weer onderbroken en die gedurende 70 dagen op hoog bevel moesten woruen gestaakt, zullen binnen eenige dagen zijn afgeloopen. Per werkdag kon men dooreengenomen niet meer dan 4 uur werken, De „N. R. Ct." verneemt verder, dat het stoomschip zelf voorloopig niet zal worden opgeruimd. Men zal wachten tot na den oorlog. Bij de Nederiandsche vereeniging tot bevordering van Handelsweten schappen (voormalig Handelsweten- schappelijk Genootschap), gevestigd te Utrecht, slaagde de heer J. Lelèvre alhier voor de akte van bekwaamheid voor de pracsijk in Duitsche Handels correspondentie (diploma A.) Door Gedep. Staten is in hunne vergadering van gisteren benoemd tot 2e klerk ter provinciale griffie van Zeeland, de heer J. M. Hertogh te Bergen op Zoom, vroeger te Middel burg. XK8K- CM SCMOQLlllgUWS. Ned. Herv. Kerk. In een ingezonden stuk in het „Hbl." deelt dr. W.J. M. Engelberts, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, mede, dat bij, voorstander zijnde van evenredige vertegenwoor diging in de Ned. Herv. Kerk, zijn vriend, den modernen predikant ds. G. Hulsman, van Assen, uitgenoodigd heeft om op Zondag 7 November den predikdienst voor hem te komen ver vullen in de Nieuwe Kerk op den Dam. De „Nederlander" vraagt naar.aan- leiding hiervan: Kan de kerkeraad tegen zulk een optreden niets doen Staat hij er geheel machteloos tegen over? Mag dan een predikant maar alles doen Ger. Kerken. Tweetal te Breda ds. H. Hummelen te Haarlemmermeer en ds. C. J. de Kruqter te Oostkapelle. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek zijn te Rotterdam geslaagd de dames j. B. Delzenne en J. C. Jansen, beiden alhier. VOETBAL,. Zuidelijke 2e klasse. „Zeelandia" I-„N.A.C." Ii (Middelburg) „Velocitas" «-„M.V.V.O." I (Breda). Zuidelijke 3e klasse. „M.V.V.O. «-„Vlissingen" lil. Morgen zal op het terrein van „Vlissingen" een vriendschappelijke wedstrijd plaats hebben tusschen „Vlissingen" I en een militair elftal van Hr. Ms. „Holland." Daar er te genwoordig goede krachten onder de militairen zijn, zal het zeker weder een spannende ontmoeting worden. „Vlissingen" III gaat bij „M.V.V.O." op bezoek en gezien de competitie stand, zijn deze vereenigingen tegen elkander opgewassen. De toestand. De Grieken beschouwen den Boel- gaarschen aanval als een deel van den wereldoorlog en zullen zich op die wijze onttrekken aan den bij verdrag met Servië opgelegden plicht, om het aangevallen land te hulp te komen. Ook Roemenië zal, volgens Duitsche bladen, onzijdig blijven, zoodat Servië alleen op de hulp van de geallieerden heeft te rekenen. Die hulp zal, zooals bekend, bestaan in het zenden van een expeditie korps. Na de verklaring van minister president Viviani in de Fransche Kamer, heeft minis'er Grey in het Lagerhuis bevestigd, dat de ge allieerden slechts via Grieksch grond gebied aan Servië spoedig hulp kun nen verleenen. Een nieuw feit in den zee-oorlog is het optreden van Engelsche duik- booten in de Oostzee, die in de laat ste dagen een aantal Duitsche stoom schepen in den grond hebben ge boord. Het is wel merkwaardig dat, waar de Duitsche duikbooten-oorlog tegen Engelsche handelsschepen zich in den laatsten tijd niet uitbreidde, thans de Engelsche dookbooten in actie komen. De scheepvaart van Duitschland op Denemarken en Zwe den ondervindt veel belemmering door het duikbooten gevaar. De berichten van het Oostelijk en Westelijk front bevatten niet veel bij zonders. Alleen staat het vast dat op het Westelijk front de gevechten in de laatste dagen weer veel heviger ge worden zijn, al is er dan door geen der partijen eenigeriei resultaat van beteekenis behaald. Men vermoedt, dat de Duitschers niettegenstaande hun veldtocht in Servië de troepen macht in het westen versterkt heb ben en dat ook de Engelschen en Franschen opnieuw met versche troe pen opgerukt zijn, om 't zij het offen sief te hervatten, 'tzq den vijand te dwingen een zeer groote troepen macht in het westen te onderhouden die daardoor niet op den Balkan ge bruikt kan worden. Voorts wijzen wij op de berichten over de stijgende kans op invoering van den persoonlijken dienstplicht in Engeland, waarbij het vermoedert voor de hand ligt, dat menig tegen stander is omgedraaid of aan het wei felen is gebracht door den ongunsti- gen loop van zaken in den Balkan. En zooals vanzelf spreekt, is deze ook de oorzaak van de moeilijkheden in de Fransche politiek, die nog niet opgelost zijn en waarover wij zeker nog wel meer te hooren zuilen krijgen. De Duitsche pers begroet het af treden van Delcassé als een groote Duitsche overwinning. Fransch legerbericht. In Artois over en weer heftig ge schutvuur, dat in den loop van den nacht voortduurde voor Loos en noord westelijk van Souchez. Men meldt eveneens levendige handgranaten ge vechten in de loopgraven ten zuiden van het Hachebosch. Heftig kanonvuur orer en weer in den sector Llhons, evenals tusschen Aisne en Oise en in de streek Puisa- laine—Quennevières en op het plateau van Mouvron. in Champagne hebben onze batte rijen weer krachtig geantwoord op het geconcentreerde vijandelijke ge schutvuur op onze posities ten oosten van Auberive. Op 't front in Lotharingen heeft ons spervuur het heftig schieten van in fanterie, artillerie en machinegeweer vuur tegengehouden voor Létricourt. Wij richtten aan den anderen kant succesvol ons vuur op de Duitsche werken ten noordoosten van Reillon. In de Vogezen had een levendige strijd plaats met loopgraafwerktuigen, in de streek van Chapelette, ten noord oosten van Badonvillers en op de toppen van den Lingekopf en van den Barrenpopf. Helftige beschieting op den Hart- mannsweilerkopf en in de streek van Füdli. Duitsch communiqué. Westelijk oorlogstooneel. Noordoos telijk en oostelijk van Vermelles zijn de Engelschen uit onze stellingen ge worpen, slechts aan den noordelijken rand der zg. Kiezelgroeve konden zij zich in een klein stuk loopgraaf staan de houden. In Champagne zuiverden de Saksische troepen en ook in Aube rive een Fransch nest, waarin de Fran schen zich in vrije stellingen sedert den grooten aanval nog staande had den gehouden. Wij maakten 5 officieren en 300 man gevangen en veroverden verscheidene machinegeweren. In den nacht van 13 op 14 dezer werden ep de, voor de in gang zy'nde operaties uit militair oogpunt belang- rqke spoorwegstations Chalons en Vitry ie Frangois, door een onzer luchtschepen bommen geworpen. Oostelijk oorlogstooneel. Zuidwes telijk en zuidelijk van Dunaburg vielen de Russen gister meermalen opnieuw aan. Zij werden zuidelijk van den keerweg Dunaburg—Nowo Alexan- drowsk onder ongewoon zware ver liezen teruggeslagen. Evenzeer mis lukten 2 aanvallen noordoostelijk van Wessiowo. Bij den derden aanval ge lukte het den vijand hier tot op een bajonetbreedte in onze s'elling binnen te dringen. Een tegenaanval is in gang. Een onzer luchtschepen wierp op het sta tion Minsk waar thans groote troepen- inladingen plaats hebben, een groot aantal bommen 5 zware ontploffingen en een groote brand werden waarge nomen. Balkanoorlogstooneel. Bij de leger groep van von Mackensen nemen de operaties een verloop volgens opge maakt plan. Zuidwestelijk van Belgrado en Gemendria werden de Serviërs verder teruggedrongen450 gevange nen werden gemaakt, 3 kanonnen, waaronder een zwaar, veroverd. De werken op het zuidelijk front van Pozarevac werden gisternacht door bestorming genomen. De versterkte stad viel daarmee in onze handen. Het Bulgaarsche le leger begon den aanval op de Servische oostgrens en,nam de pashoogten tus schen Belogradcdsk, Cik en Cnjazevac in bezit. Italiaansch legerbericht. Op den Monte Nero heeft de vijand een plotselingen aanval op onze stel lingen beproefd. Hy mislukte met zware verliezen. Op de hoogvlakte van Karst viel de vijand Dinsdagmiddag, na een hevig artillerie- en geweervuur en na bommen geworpen te hebben, onze stellingen ten oosten van Monfalcone aan. 's Avonds was hij neergemaaid door ons krachtdadig vuur. De in- fanterlie van den vijand trok in wan orde terug, met achterlating van tal rijke dooden en ettelijke gevangenen. De operaties op den Balkan. De correspondent van de „Echo de Paris" te Rome meldt d.d. 14 October aan zijn blad, dat er volko men overeenstemming bestaat tus schen Italië en de andere mogend heden der Quadruple Entente wat het tegengaan van het Duitscb-Oos- tenrijksch offensief tegen Servië betreft Voor elke mogendheid der Entente is de rol vastgesteld, welke zij te vervullen heeft. Alles doet gelooven, dat het offensief der Duitschers zal breken op het gemeenschappelijk verzet der geallieerden. Russisch legerbericht. Een Duitsch vliegtuig wierp ver scheidene bommen op den spoorweg bij Remetsj, noordelijk van Friedrich- stadt. Een Zeppelin heeft in den nacht van den 12 op den 13en 50 ongeveer bommen op Dwinsk geworpen per sonen werden daardoor niet getroffen, Aan het front bij Dwinsk overal attil- Ierieduels plaafs. Aan den weg ten zuiden van Schlossberg, dat in een stormaanval door ons genomen werd duurt de verbitterde strijd voort. By het dorp Spruguine en In de streek van het dorp Garbounowka ontwikkelden zich hardnekkige ge vechten, waarby wederzqdsche aanval len werden gedaan. Aan de linie by het Demmen meer en de Drisviaty hadden slecht geor ganiseerde aanvallen plaats, die ech ter alle mislukten. De artiileriestrijd duurt voort. Zuidelijk van het dorp Novek aan de Pripet werd het dorp Khrapine door ons bezet. In Galicië tracht de vy'and op het Strypa front tervergeefs het offensief voort te zetten. Hevige gevechten zyn geleverd in de buurt van het dorp Beniavy. Italië en de Balkan. De byzondere correspondent var. de „Voss. Ztg." te Stockholm seint aan dat blad, dat eerst thans bekend is geworden, dat de Italiaansche am bassadeur te Petrograd, markies Gar- lotti, op Zaterdag 9 October een nota heeft overhandigd aan het Russische Ministerie van Buitenlandsche Zaken, die in intieme politieke kringen te

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 5