TM, 2000' BOS. v. 4. üiaiti 1L akerij. zonaer an del. i sr Jv Q gersknecht, «ssarss WOENSDAG 13 OCTOBER 1QIS gnewijnen. GEMEENTEBESTUUR goedkoop varkensvleesch. BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. sfflKSffifflasffi® asn ht 410. ie geheele weteld informatiën van NO» 241 ke uitbreiden van iet rliezen voorkomen •stallige vorderingen oaadijh 31. A.-DIO ;baar. flasah. "iandaardmerk, losch. n, Rijnwijn, Sa, flard Invalid a Sag a nnz. nnz, rands prijzen, ERMAfl, Telefoon 46. nwerk et onderstaand IMA ZWAAR out gepend, of erzoek gelijmd ehaald en be- 5, Hoek Dormansslop iltsch en Engelsch uitspraak, methode —jRUIN, in een maand ien nieuwen druk van ordenboekbevattende ai verklaring van plm. woorden. Ieder kooper :bljBoeKhouden ;er Meester (enkel bijbeboorende staten, joeken te zamen fl.50 5. Boekh. „Excelsior", ilein 13', Amsterdam. 6. Teleph. 92. oorradlg nnessy Co. r. Martell, n Oude Jenever- jToclciïils:, Lucas Bols- Bootz, rap Sc Zoon vïoiyn.. ■an Beertje, Amsterdam een to treden. Ho* N nst te treden. »y» - DEN eeckhout, 4i Ter Neuzen. its iets :de SS»* i dergelijks o VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walkeren/1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent fjfgsisFirniE f, YAM BE VELBE Jr.. Klaina Markt 58, lfiissinp. Telelcoti Inters. 18 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.48 voor iedere regel nse«r 1® cenf Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bf abonnement speciale prjjs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aaumagen 5 ct, per regel VsrschijnS dagalijks, aitgaisndird sp Zondag in algamcaii irbrii Cbristalijki insidipi k gulden bij levens- n gulden bij dood AOOgulden bij verlies 4 rfflïgulden bij verlies4 |\f|gulden bij verlies A f^gulden bij verlie* lanSe ongeschikt- *1|| door <l||8 van een hand, van |1||| vaneen van eiken tod tegen ongelukken voor: heid tot werken I vU een ongeluk UUU voet of oog 1(ÜU een duim JLvPO wijsvinger £d%M anderen vinger, gllkeerlngen worden PEUDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig pleitobewj», een ongelok bekomen op trein, boot ol trom. Do sltkeorlng wordt geweerborgd door de „Holl. fllg. Versek. Benk" io Scklodo-s Oe abonnés, in 't bezit eener polis, zij" GRATIS De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter algemeene kennis: dat het regeeringsvarkensvleesch bij de siagers kan worden betrokken te gen de bieronder vermelde prijzen: Rollade 0.60 p. Pond. Fijne Magere Lappen 0.60 Doorregen Lappen 0.52s Veite Lappen 0 50 Carbonade 0 55 Reuzel 0.55 Vet Spek 0.50 Mager Spek 0.55 Kluiven 0.25 Worst 0.50 Gehakt 0.50 dat wanneer minder of meer dan ■één pond wordt betrokken de prijzen naar evenredigheid berekend moeten worden dat bovenstaande prijzen alle zijn 4 contant afgehaald van den winkel dat als hoogere prijzen worden ge vraagd de koopers worden verzocht hem daarmede onmiddellijk in kennis te stellen. Vlissingen, 13 October 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. Het afdeelingsonderzoek van de Staatsbegrooting en bijbehoorende wetsontwerpen nadert zijn beëindi ging. Verwacht wordt dat nog deze week zoo niet alles, toch zeker vier der vijf afdeelingen met haren arbeid gereed zullen ko-nen. Van het tijdig verschijnen der Memorie van Antwoord op het Afdee- lingsverslag betreffende de overgangs bepalingen der auteurswet zal het afhangen of de Kamer nog einde dezer dan wel begin der volgende week in het openbaar zal vergaderen ter af doening van dat spoedeischende ont werp. Oorlogswinst. De „Tel." verneemt van deskun dige zijde, dat tal van gegevens der regeering reeds ter beschikking staan. Zulke gegevens zijn in ruime mate te putten schrijft men aan het blad uit verscheidene stukken op de departementen van landbouw en financiën (verleende vergunningen en consenten), bij het Uitvoerbureau, bij meerdere autoriteiten als den zuivel- inspecieur te Utrecht, de regeerings- commissarissen in het Zuiden, In specteurs en ontvangers der invoer rechten die doorvoer- of uitvoer-do- cumenten afgaven, uit de aangiften tot uitvoer op de grens-kantoren, uit de bescheiden van corporaties die de door J. IC. 18-) —o— (Nadruk verholen.) De geur van de onvermijdelijke ham was in de lucht, toen zij haar oogen opende. De dag was aangebroken en de storm gaan liggen. Het zonnetje scheen vroolijk over het doorweekte landschap en naar binnen door het wijdgeopende tentdoek. Het werk was reeds begonnen en groepen man- nen gingen voorbij, zwaar beladen _wmet hun pakken. Frona keerde zich ienst te treden. HoogeB nog eens welbehagelljk om. Het ont- —.^i/unrlT, bijt was klaargemaakt. Haar gastheer ndd juist de ham en de gebakken aardappelen in den oven gezet en het deurtje op een kier gelaten. -Goeden morgen" zoo begroette zij ingen. -Ook goeden morgenantwoordde "1- terwijl hij opstond en den water emmer opnam. „Ik zal niet zeggen, hoop, dat u goed geslapen hebt, bevoegdheid ontvingen consenten af te geven, enz. Van dezelfde deskun dige zijde meldt men het blad, dat volgens tal van autoriteiten een om schrijving van het begrip oorlogswinst ongewenscht en ontactisch zou zijn. Beter is b.v. de vermeerdering van het vermogen gedurende den oorlog vast te stellen en te belasten, en daarbij dan te bepalen welke vermeerdering niet als oorlogswinst wordt be schouwd. Nederland en Bulgarije. De correspondent van de „N. R. Ct." te Londen seint dd. gisteren Naar de Daily Telegraph verneemt, heeft ingevolge de onderhande lingen, die gedurende enkele maanden hangende zijn geweest tusschen de Nederlandsche regeering en de Bul- gaarsche regeering de Nederland sche regeering toegestemd in de be noeming van den Bulgaarschen ge zant te Londen, Hadji Micheff, bij de Bulgaarsche legatie in Den Haag. De heer Micheff zal zich te gele gener tijd naar Den Haag begeven om daar zijn geloofsbrieven aan H. M. aan te bieden. Tot op gisteren had de gezant nog geen bericht van de Britsche regeering ontvangen, of hem een paspoort zal worden verstrekt. Kon. Nationaal Steuncomité. De 583te lijst van ingekomen bij dragen van 19 tot en met 25 Sep tember, sluit met een totaal van f 226,935,107s, waarondereen bedrag van f200,000 van de Ned. Overzee Trust-Maatsch. en een van f 15,819,93 van den Bond van Coöp. Aardappel meelfabrieken te Sappemeer. Het totaal der vorige lijsten was f 2,981,413.71 '/a- Het totaal ontvangen bedrag beloopt f 3,208,348,82. Sedert de oprichting van de N.O.T. werd vastgesteld, dat de winsten, door dit lichaam te behalen, zouden vloeien in de kas van het Kon. Nationaal Steuncomité. Vooruitloopende op het saldo, dat bij de liquidatie aanwezig zal zijn, heeft het bestuur der N.O.T., na in Augustus f 100,000 te hebben geschonken, thans f 200,000 beschik baar gesteld. Do lof van Holland. Nu herhaaldelijk op zoo zonder linge wijze over Nederland wordt geschreven, in het buitenland en zelfs de Holiandsche onzijdigheid daar verdacht wordt gemaakt, is het dub bel belangrijk de aandacht te vestigen op den lot van Holland door het gezaghebbend tijdschrift „Slimmer, der Zeit" in zijn pas verschenen nummer gezongen „Op correcte wijze tracht Nederland zijn neutraliteit te handhaven. Het put zijn gezindheid uit het door eigen want ik weet, dat u lekker sliep." Frona lachte. „Ik ga wat water haler.", zei hij. „En ais ik terugkom, verwacht ik u klaar te vinder, voor 't ontbijt." Na het ontbijt, terwijl zij zich koes terde in de zon, zag Frona een wel bekend groepje mannen de bocht van den gietscber omkomen in de richting van Crater Lake. Zij klapte in de handen. „Daar komt mijn uitrusting en Del Bishop zal erg het land in hebben, als ik me niet vergis, dat hij niet op tijd bij me was." Toen wendde zij zich tot haar gastheer, terwijl ze camera en tasch over haar schouders wierp. „Dan moet ik u dus vaarwel zeggen en vooral niet vergeten, u te dankeh voor uw gast vrijheid." „O, in 't geheel niet, in't geheel niet. Spreek er toch niet van. Ik zou hetzelfde doen voor elke „Vrouw" had hij willen zeggen. „Vaudeville-ster?" sprak zij pla gend. Hij keek verwijtend maar ging voort „Ik ken uw naam niet, en wensch hem ook niet te kennen." strijd verworven eergevoel van zijn nationaal karakter. In geen land wordt zoo oprecht'en met zoo volledig suc ces aan een verzoening der binnen- landsche tegenstellingen gewerkt. De eenzijdige tolerantie van de zeven tiende eeuw gedijde door zelfbedwang tot een verstandige en rustige ver draagzaamheid, die won aan diep te, algemeenheid en uitbreiding. En deze rusteloeze arbeid in het eigen land werd een hooge school veor het aanvoelen en zich inleven in de eigen aardigheden, de opvatting en behoef ten van andere volken. Overal, in het leven, in de regee ring, in handel en wande! der Neder landen, vertoont zich een frissche elasticiteit, een afschuw tegen starre formules,een overwinning van nationa le beklemdheid door da bewegingsvrij heid in vele falen. Deze veelzijdigheid brengt ruimte van begrip en ontvan kelijkheid voor anderer zeden, voor naam en hoffelijk jegens vreemde eigenschappen, die de neutrale gezind heid zeer te pas komen. Alle oude handelsvolken en han delscentra hebben een internationalen karaktertrek, die overal, waar niet oogenblikkeiijke handelshebzucht een oordeel, altijd bewust, nooit te goeder trouw, vervalsch', voor de wereld belangen waakt. Deze internationale trek, een klei nood van oprechte neutraliteit, is in Nederland bijzonder sterk!" Kamerverkiezingen. De centraie anti-revolutionaire ki3S( vereeniging in het district Assei; heeft besloten geen candidaat te stellen De verkiezing van den vrijzinnig- democraüschen candidaat, den heerW. O. A Koster, is daardoor bij candi- daatstelling, zoo goed als verzekerd. Als candidaat der rechterzijde voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in Amsterdam IX wordt ge noemd de heer W. de Viugt, oud-lid van de Tweede Kamer. De linksche concentratie zal geen candidaat stellen. en steun van dienstweigeraars wordt opgewekt, hebben bezoek gehad van rechercheurs van politie, die hun hebben gevraagd naar hun bedoeling met de onderteekening. Dit is o.a. voorgekomen te Rotterdam, Utrecht en ook te 's Qravenhage. Deze houding der politie staat, naar verluidt, in verband met een aanschrijving van den minister van justitie aan de ambtenaren van het Openbare Ministerie. Auteurswet 1912. De Liberale Unie en de belangen der ambtenaren. Door het hoofdbestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging 's Gravenhage is een commissie be noemd om te overwegen op welke wijze de belangen der ambtenaren behooren te worden behartigd en in hoeverre het eventueel wenschelijk zou kunnen worden geacht om voor steilen te doen tot aanvulling van het Hervormingsprogram van de Liberale Unie te dien aanzien. Dienstweigering en justitie. Verschillende onderteekenaren van de bekende circulaire, waarin tot hulp „Neen, zoo hard zal ik niet zijn, want uw naam weet ik, mr. Vance Corliss! Ik heb hem naluuriijk ge zien op uw bagageadressen," sprak zij. „En u moet mij stellig komen op zoeken, als u naar Dawson gaat. Mijn naam is Frona Welse. Vaarwel i" „Uw vader is toch niet Jacob Wel se?" riep hij haar na, terwijl zij vlug op de groep mannen toeliep. Zij keerde het hoofd om en ver dween. Maar De! Bishop was niet be schaamd, zelfs niet ongerust geweest. „Vertrouw er maar op. dat een Welse altijd op zijn of haar pootjes terecht komt," zoo had hij zich getroost, toen hij zich den vorigen avond te slapen legde. Maar hij was boos „woe dend boos", zöoais hij het zelf uit drukte. „Goeden morgen," zoo begroette hij het meisje. „Het is duidelijk aan uw gezicht te zien, dat u een ver- kwikkenden nacht hadt, maar mij komt de eer er niet van toe." „Je bent niet ongerust geweest, wel vroeg zij. „Ongerust Over een Welse Wie Ik Nooit in mijn leven. Maar ik Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer werd het met het oog op den fatalen termijn van 1 Nov. 1915 betreurd, dat dit w.o. niet eer der was ingediend. Vele leden betuigden hun instem ming met den arbeid der voor deze wijziging benoemde Staatscommissie, die in korten tijd een advies uitbracht, dat de Regeering, h. i. terecht, bijna ongewijzigd heeft gevolgd. Verscheidene andere leden ver klaarden eveneens aan dit w. o. hun stem te zuilen geven, al konden zij zich met het voorstel niet in allen deele vereenigen. Het w.o. vond critiek eenige leden, die meenden, dat daarin te weinig op de belangen der makers van werken van Ietteren, wetenschap ,pf kunst is gelet en vrijwel éénzijdig aaandacht is geschonken aan de wen- D schen van uitgevers en anderen, wier z bedrijf het is winst te maken uit den geestesarbeid dier makers. Meenden sommige leden, dat het wetsontwerp te gunstig was voor den uitgever, eenige anderen waren van oordeel, dat het w.o. de billijkheid tegenover dezen geenszins voldoende betracht. Door enkele leden werd getuigd van hun geringe ingenomenheid met sommige gevolgen van de Auteurswet 1915. Vooral hadden deze leden daarbij het oog op de werking van de Au teurswet t.o.v. muziekuitvoeringen. Het feit, dat hier te lande twee bureaux als vertegenwoordigers van componisten optreden, vergroot de moeilijkheden voor de uitvoerenden, vooral omdat het lang niet vaststaat, voor welke componisten het eene dan wel het andere bureau ais gemach tigde is te beschouwen. Echter afge zien daarvan leidt deze trustvorming der componisten, met aanstelling van een bepaald perceptieburean als ge machtigde van den trust, tot gevolgen, welke men reeds op zich zelf on duldbaar achtte. Men wees er op, dat vooral de kleinere gezelschappen, de z.g. „strijk jes," geheel aan de willekeur der bu reaux zijn overgeleverd. Voorts treden de bureaux in ver houd niet van het water. Dat heb ik u al gezegd. En het water speelt me altijd parten maar bang ben ik er eigenlijk niet voor." „Hey, Petezich tot de Indianen wendend. „Maakt wat voort! Zorg, dat je tegen den middag te Linder- man bent „Frona Welse herhaalde Vance Corliss in zichzelf. De geheele zaak scheen een droom en hij keerde zich nog eens om en zag haar verdwijnende gestalte na. Del Bishop en de Indianen waren reeds uit het gezicht verdwenen ach ter een rotsmuur. Frona zou juist een bocht omgaan. De zon scheen vol op haar en zij stond daar stralend tegen de zwarte schaduw van den muur achter zich. Zij zwaaide met haar Aipenstok en terwijl zij zijn muis afnam, ging zij de kromming om en verdween. HOOFDSTUK V. De positie, die Jacob Welse be kleedde, was zeker zeer buitenge woon. Hij was een reusachtig koop man in een land zonder handel, een rijp product der negentiende eeuw in schillende opzichten op eigendunke lijke, ja onduldbare wijze op. De vraag rijst, of de geheven rech ten steeds bet doel bereiken, waar- voer zij zijn ingesteld en of niet de bestaande organisaties de rechten on evenredig opdrijven, waarbij de kos ten der bureaux een groote rol spe len. Men drong er bij de Regeering op aan, om middelen te beramen, die deze niet bedoelde gevolgen der Au teurswet 1912 zouden tegengaan. Hiertegenover werd door andere leden in het licht gesteld, dat er niets ongeoorloofds in is gelegen, dat de componisten de waarneming van hun belangen aan bepaalde agenten of bureaux opdragen. Een ander punt, ten aanzien waar van verscheidene leden wijziging der wet verlangden, betrof de door zang verenigingen gegeven uitvoeringen. Deze leden wenschten, dat het w. o. aan zangvereenigingen van dilettanten vrijstelling van „auteursrechten" waar borgde althans t. a. v. koorwerken, vóór 1 Nov. 1915 uitgegeven. Anderzijds werd opgemerkt, dat een algehecle vrijstelling met het stel sel der wet allerminst vereenigbaar is. Een mooie vondst. Aan het „Haarl. Dagbl." wordt ge schreven hoe, bij het zoeken naar oude paperassen, een Haarlemsche familie op haar zolder een mooie vondst deed. Men zag namelijk boven op de kapverbinding een raam lig gen, waarover doek was gespannen. Toen de boeken en papieren, die er bovenop gestapeld lagen, verwijderd waren, kjvam men tot de ontdekking dat het doek beschilderd was. Na van stof en vui! te zijn gereinigd bleek het een mooi bloemstuk te zijn door den Haarlemschen schilder Van der Vinne, groot 1.80 M. bij 1 M. Het stuk moet daar, volgens de fa milie geruimen tijd tot stapelplank gediend hebben. Eieren. In verband met het Zaterdag j.I. uitgevaardigde verbod van eieren- uitvoer wordt vernomen, dat thans ook een eierenvereeniging is gevormd tot regeling van de beschikbaarstelling en distributie van eieren, in welke vereeniging de V. P. N. en de groote particuliere handelaren van eieren vertegenwoordigd zijn. De samenstelling eener commissie van toezicht is in voorbereiding. Reserve-kwartiermeester. De inspecteur der infanterie heeft ter kennis gebracht dat in den laatsten tijd herhaaldelijk verzoeken zijn inge diend door miiitieplichtige soldaten en korporaals om in opleiding te worden genomen tot reserve-sergeant-majoor een maatschappij, even primitief als die der middeleeuwsche Vandalen. Een groot industrieel en een alleen- bezitter, regeerde hij het meest on afhankelijke samenraapsel van man nen, uit alle deelen der wereld daar bijeengekomen. Een zuir.ig zendeling, een knap koopman, predikte hij de leer van handigheid en kracht. Ge- loovende in de natuurlijke rechten der menschen, zelf een kind der de mocratie, deed hij allen buigen voor zijn onbeperkte macht. Regeering van Jacob Welse, voor Jacob Welse en het volk, door Jacob Welse, was zijn ongeschreven evangelie. Geheel alleen had hij zijn gebied afgebakend, tot hij het beheer had.over een dozijn provincies. Met zijn hooge goedkeu ring verspreidde zich de bevolking over honderdduizend mijlen grond gebied en steden kwamen te voor- schn of verdwenen op zijn bevel. Toch was hij geen man van hooge geboorte. fel (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1