OLAAS, 2000' 1AM DINSDAG 12 OCTOBER LDC Jr. QERIJ BLEEKERIJ ZOOM" vier De Zoom i-op-Zoom. EDANB WASSGHEN MAKER? d Maar Maat, iN DER EIJK jersknecht, MEID Firma f. VIN DE VELDE Lr., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgszondard op Zonden algemeen erkende Christelijke leisidip BINNENLAND FEUILLETON Buiten de beschaafde Wereld. SPORT Fticn 240 1915 Telef. 200. 3f. Interc. 10. VAN: ^uitantiën. - Reglementen, tekeningen. Reclamekaarten, troobiljetten. >ta ten werk. Statuten. Tarieven, 'oegangakaarten. J itnoodigingakaarten. /isitekaartjea. Verlovingskaarten. TVissela. Veegregisters. i egels. ^erder elk ander voor komend Boek- of Steendrukwerk. OERING. ertrofien. gnz., worden op aati- verstrekt by onder- SELBERGS <S Co. Vlissingen, aanbevelend Regenjassen en Dames vorden Naar Maat jenaamheden en De voorzichti^ het verzekeren Uwer 1865 opgerichte E N T I A". nsterdam. liger voor Vlissingen te Vlissingen. en mst te treden. Ho°S DEN EECKHOUT, it 41, Ter Neuzen- -aagd een flinke JJER, Hotel du Coin 's avonds na 8 nn VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele ryk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderiyke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regei meer I® cetq Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. By abonnement speciale prf» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen ta -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens-gulden by dood O O gulden by verlies A J* f| gulden by verlies f O O gulden by verlies f% rjgulden by verlies lange ongeschikt- II door <1115 van een hand, 1*1 II van II III vaneen /*1 van eiken Ld tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken I UU een ongeluk (PUU voet of oog luU een duim ÏUU wysvinger UV anderen vinger. fun ultkeerlngen «orden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien vnn geldig plzzlsbewl)», een ongeluk bekomen ep trein, boet el trim. Dn nltkenrlng werdt gnwnnrborgd denr dn „Heil. Wig. Verzek. Bink" te SeKIndeg De abonnés, in 't bezit eener golis, zij" GRATIS verze- Y z /^tirraliilrL-pn unnr Ministerraad. Ook Zaterdag jl. is de ministerraad in den namiddag weder buitengewoon vergaderd geweest, in verband met spoedeischende maatregelen, welke intusschen, naar wy vernemen, slechts zeer zijdelings in verband staan met de oorlogstoestand en in 't minst geen ernstig karakter dragen. De financieels toestand. In het „Vaderland" heeft mr. Th. de Meester den financieelen toestand van liet rijk besproken naar aanleiding van de millioenen-nota. Er is ditmaal in de millioenèn- rede iets onzekers. Iels wat in een cijler-overzicht minder goed past, doordien uitkomsten worden nerekend voor onderstelde gevallen, welke van den werkelijken stand afwyken. Maar de Minister heeft dit blijkbaar noodig geoordeeld om in zijn nota dit feit te doen uitkomen, dat de tekorten op den gewonen dienst grooter en grooter worden en dat dit ook het geval zou zijn, als er geen Europeesche oorlog was. En het heeft groot nut daarop te wijzen, omdat ieder voorzichtig en verstandig financier zal moeten toe geven, dat althans in zulke tekorten hoe eer hoe beter behoort te worden voorzien. Te meer is dit onafwijsbare plicht nu op de ontworpen begrooting voor lotsverbetering van ambtenaren op lange na nog niet wordt aangevraagd, wat daarvoor in 1915 reeds noodig werd geoordeeld en nu ons in de naaste toekomst bovendien nadere onafwijsbare uitgaven van ettelijke millioenen te wachten staan, ongere kend de hooge bedragen, die nog zullen worden vereischt als de oor logstoestand voortduurt. Het Nederlandsche volk moge zich gewennen aan de overtuiging, dat be langrijke belastingverhooging onver mijdelijk is en dat het absoluut on mogelijk is belastingvoorstellen te doen, welker aanneming belangrijk meer in 's Rijks schatkist zal brengen en waartegen niet tal van bezwaren zijn aan te voeren. De oorlogswinst. Het „Centrum" bevat den volgenden driestar Dr. Bos, de voorzitter der Staats commissie voor het heffen eener tij delijke belasting op de oorlogswinst, heeft ongetwijfeld de publieke opinie vertolkt, toen hij in zijn antwoord aan den minister verklaarde, dat een zoo danige belasting in alle kringen der samenleving instemming vindt, maar dat het niet gemakkeiyk zal zijn de zaak practisch te regelen. Het is, alsof de heer Bos daarmee door J". Iv. '5.) —o— (Nadruk verhoien.) „Neen er zijn geen andere vrouwen behalve behalve twee of drie in e®n tent, maarmaar dat is mets voor u." „Denkt u, dat ik bang ben voor haar gastvrijheid," vroeg zij driftig. „Zooais u zei, het zijn vrouwen." „Maar ik zei ook, dat het niet gaan hri'" antw°ordde hij, met afwezigen Buk starend naar het gespannen zeil hek en luisterend naar het geloei van den storm. „Een man zou ster ven, als hij zoo'n nacht als dezen in 0e open lucht moest doorbrengen." „En de andere tenten zijn alle over- zei hij peinzend. „Ik weet het, want ik heb het gezien. Zij hebben ™n bagage en uitrustingen naar bin- ïe" gebracht om het water en zij Bben geen ruimte om zich te kee- en ot ie wenden. Dan hebben nog bij voorbaat heeft willen waarschu wen tegen te groote verwachtingen. Aan de billijkheid eener oorlogs winst belasting twijfelt niemand, maar het verschil tusschen theorie en prac- tijk kan ook hier een spaak in 't wiel steken, of minstens groote moeilijk heden opleveren. Wij hebben reeds vroeger, toen de zaak pas ter sprake kwam, gewezen op de onmiskenbare hindernissen en bezwaren vooral bij de vaststelling en controleering op de ontduiking eenerzijds, op de wille keur anderzijds, welke men zal heb ben te ontgaan. En dar. is daar voorts de mogelijkheid dat getracht zal war den reeds by voorbaat op de ver bruikers te verhalen, wat straks door hen, die van den oorlog profiteeren, een extra-belasting zal zyn te be talen. In verband hiermee mag er nog wel eens op worden aangedrongen, dat aan de prijszetting stevig de hand worde gehouden, en gewaakt tegen een willekeurig opdrijven van de dnurte der levensbehoeften, of welke andere practyken ook, om op de schouders van het publiek af te wentelen, wat men zelf behoort by te dragen. Ook op de qualiteit der levensmiddelen mag in dezen abnormalen tijd wel een extra streng toezicht worden ge oefend. Vervalsching dier middelen is he laas, in ons land geen onbekend ver- schynsel, en deze vorm van teugel- looze winzicht treft den consument niet slechts in zyn beurs, maar brengt ook aan de volksgezondheid onbere kenbaar nadeel toe. Daarentegen trede de overheid vooral nu met krachtige hand op. Vacature mr. Van Deventer. De districts-federatle Assen der S. D. A. P. heeft in een Zondag ge houden vergadering besloten in de vacante Kamerzetel ontstaan door het overlijden van mr. C. Th. van De venter, geen candidaat te stellen. Zooals men zich zal herinneren be- sloot de concentratie te Amsterdam in J dit geval voor de vacature in Am sterdam XI ontstaan door bet bedan ken van den heer W. H. Vliegen dien zetel onbestreden fe laten. Uit de Staatscourant. By Koninklyk besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te 's Her togenbosch, le afdeeling, de heer J. de Wilde, thans ontvanger dier mid delen te Hulst. Respect voor Nederland's militaire macht. De „Times" bevat een lang artikel van zijn bijzonderen correspondent te Amsterdam, waarin hij een reis een dozyn andere vreemdelingen door den storm hun gastvrijheid moeten vragen. Twee of drie hebben me ge vraagd, hier hun bed te mogen sprei den, als zij ergens anders geen plaats konden vinden. Blijkbaar hebben ze plaats gevonden, maar dat neemt niet weg, dat er nergens meer ruimte is. En in elk geval Hij brak hulpeloos al. De onver- mljdeiykheid van den toestand werd steeds grooter. „Kan ik Deep Lake vanavond nog bereiken vroeg Frona, zichzelf ver getend, om het hem naar den zin te makentoen begreep zy, wat zij deed en barstte in lachen uit. „Maar u kunt de rivier niet in het donker oversteken." Hij fronsde de wenkbrauwen om haar lichtzinnigheid. „En er zijn geen kampen tusscher, hier en Deep Lake." „Is u bang?" vroeg zij met een zweem van spot in haar stem. „Niet voor myzelf." „Nu dan, ik denk, dat ik naar bed zal gaan." „Ik kon blyven opzitten en het vuur aanhouden," stelde hy na een oogen- bllk voor. beschrijft die hij per auto langs de Belgische en de Duitsche grens heeft gemaakt. Wij ontleenen hieraan eenige gedeelten, waaruit blijkt hoe anderen ons zien. „Gedurende de reis begon ik te begrypen, hoe verschrikkelyk naby en hoe dreigend deze oorlog voor Ne derland is. Maar ook kon ik vaststel len, hoe bewonderenswaardig de Ne derlandsche troepen gegroepeerd zijn langs die gedeelten der grenzen, die waarschynlijk het meest bedreigd zullen worden en ik kreeg respect voor Nederland's militaire kracht en bereidheid." „Ook heb ik kunnen zien. hoeveel moeite de Nederlandsche Regeering zich geeft om den smokkelhandel met Duitschland le beletten, maar ook helaas! hoe ondanks al deze moeite de smokkelaars op sommige plaatsen de regeering te slim af zijn, zoodat nog altijd een niet onbeteekenende hoeveelheid goederen haar weg vindt naar Duitschland." Onderwijzers eR de Landstormwet. De districtsschoolopzieners heb ben van den minister van binnen- landsche zaken een verzoek ontvan gen, een nieuwe opgave te zenden van den veranderden toestand, waarin vele scholen verkeeren door de op roeping van onderwijzers ingevolge de landstormwet. Aan de hoofden van scholen is door de schoolopzie ners gevraagd naar het aantal leer krachten, naar de namen en adressen der gemobiliseerde onderwijzers en of er bijzondere redenen zyn, waarom men den terugkeer van een gemobi liseerde verzoekt. Overgang landweer en verlof. In verband met het opvolgend op roepen van landstormplichtigen zal, naar „de Avondp." vemeemd, het personeel van de oudste militie-lich tingen naar de landweer worden af gevoerd en personeel van de oudste landweer-lichtingen in het genot van verlof worden gesteld. Pertverhooging. De regeering is voornemens een wetsvoorstel in te dienen tot verhoo ging van port, zulks ter versterking van 's lands financiën. Personeel Post en Telegrafie. De afdeeling Den Haag van den Algemeenen Bond van Post- en Tele- graaf-personeel nam de volgende mo tie aan „De vergadering, kennis genomen hebbende van de in de bedryfsbe- grooting voor 1916 van Posteryen, Telegrafie en Telefonie voorkomende voorstellen tot verbetering der posit e van het personeel, bestaande uit het „Onzin riep zy. „Alsof uw dwaze, kleingeestige zedewet dan niet even goed geschonden werdWy zijn niet in de beschaafde wereld. Dit is de weg naar de Pool. Ga naar bed." Hij haalde de schouders op ten teeken, dat hij zich overgaf. „In orde. Wat moet ik dan nu doen „Mij helpen, mijn bed op te maken natuurlijk. De zakken kruisgewijze gelegd. Dank u wel, mynheer, maar ik heb beenderen en spieren, die hiertegen opkomen. Hier Leg ze op deze manier." Onder haar leiding legde hy de zakken in de lengte in een dubbele rij. Dit liet een ongemakkelijke holte achter met knobbelige hoeken van zakken in het middenmaar zy sloeg ze plat met den zijkant van de bijl en bewerkte op die manier het ge heele geïmproviseerde bed. Toen vouwde zij een deken in de lengte in drieën op en spreidde die midden over de holte. „Hm sprak hy in zichzelf. „Nu begryp ik, waarom ik zoo slecht ge slapen heb. Vooruit! En vlug sloeg hij zyn eigen zakken in denzelfden op de begrooting brengen van de helft der ten vorigen jare voor dat doel uitgetrokken bedragen overwegende, dat reeds in October 1913 aan het personeel verbetering van positie is toegezegd op grond van de erkenning dat de salarissen onvoldoende waren en deze verbe tering tegen 1 Juli 1914 werd in uit zicht gesteld overwegende verder, dat de na het uitbrengen van het woonplaats rap port ontstane vertraging in de afdoe ning van deze aangelegenheid oorzaak is geworden, dat aan het P.T.T.-per- soneel niet nog vóór 1 Aug. 1914 de toegezegde verbeteringen zijn verleend geworden, en ten slotte, dat reeds meer dan een vol jaar door het personeel be rust is in het met het oog op 's lands financiën noodig geachte uitstel, protesteert tegen de voorstellen en is van oordeel, dat thans niet de helft van het ten vorigen jare uitgetrokken bedrag, doch het volle bedrag dient te worden aangevraagd om daarmee de thans voorgestelde, veel te lage en onvoldoende verhoogingsbedragen te verdubbelen en dat aan deze voor stellen terugwerkende kracht dient verleend te worden." Nederl. textielarbeiders. Het „Handelsblad" meldt: Gebrek aan grondstoften is oorzaak dat gis terenmorgen alle textielfabrieken te Gronau zyn stopgezet. Een 20C0 tal Nederlandsche arbeiders te Losser, Lonneker en Enschede is daardoor werkloos geworden. Verschaffing brandstnffen aan minvermogenden. Door het Plaatseiyk Steuncomité te Leiden is na overleg met den burge meester een commissie ingesteld, welke zich ten doel stelt de minder bedeelden gedurende den winter tegen redelijken prijs van brandstoffen te voorzien. Bij een daartoe strekkend schryven aan Burg. en Weth. verzoekt die com missie om het daarheen te willen leiden dat door de gemeente onge veer 25.000 H.L. (1100 ton) gekl. co kes en 12.500 H.L. (600 ton) parel cokes te harer beschikking worden gesteld tegen prijzen, die ongeveer met die, welke in den vorigen winter hebben gegolden, overeenkomen. De commissie wil de cokes dan tegen die prijzen, eventueel vermeerderd met de kosten voor thuisbezorging over de kleine burgerij en de arbeiders bevolking verdeelen. Burg. en Weth. kunnen zich met het plan der commissie volkomen vereenigen, terwijl de commissie voor de stedeiyke fabrieken van gas en electriciteit zich reeds verklaarde mede „Het is duidelijk, dat u nog niet aan het kampleven gewoon is," sprak zij, terwyl zy de bovenste deken spreidde en toen op het bed ging zitten, om naar zyn werk te kijken. „Misschien," antwoordde hy. „Maar wat weet u van dit leven bromde hy een oogenblik later. „Genoeg, om my er naar te schik ken," sprak zy ontwykend, terwyl zy het gedroogde hout uit den oven nam en er nat hout voor in de plaats legde. „Luister, hoe het stormtriep hij uit. „Het wordt erger, als erger wor den mogelyk is." De tent schudde onder de aanval len van den wind, het linnen ging hol staan by eiken schok, terwyl de hagel en de regen boven hun hoofden kletterden als het gerommel van een slag. Als het weer een oogenblik be daarde, konden zy het water van de zy wanden hooren stroomen met het geluid van kleine watervallen. Hy strekte den arm uit en raakte het natte tentdoek aan. Een stroom van water volgde dadehjk by het punt van aanraking en liep neer op de provisiekist. te werken tot het in deze bedoeld humanitair doeleinde. Mitsdien wordt den raad in over weging gegeven goed te keuren dat een bedrag van f 3250 wordt uitge geven, ten einde de Commissie voor Brandstofvoorziening uit het Plaatse lijk Steuncomité in staat te stellen 25.000 H.L. geklopte cokes voor on- en minvermogenden en 12.500 H.L. parelcokes voor onvermogenden be schikbaar te stellen tegen de prijzen, welke in de beide vorige winters golden, nl. f 65 voor geklopte cokes en f40 voor pareicokes per 100H.L., benevens 6 cents per H.L. voor even- tueele thuisbezorging. RECHTSZAKEN. Lotisico. De advocaat-generaal by den Hoo- gen Raad nam gisteren conclusie in de zaak van een agent van „Lotisico", sigarenhandelaar te 's Gravenbage, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot f 25 boete of f 5 dagen hechtenis wegens loterijwetovertreding. Aangevoerd was dat de rechtbank ten onrechte den requirant had ver oordeeld wegens het openstellen van de deelneming in een lotery, terwyl vooraf beslist was, dat de bewyzen van deelneming (strookjes noch waren aandeelen in een lotery, noch certi ficaten. Geconcludeerd werd tot verwerping van het cassatieberoep. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde gisteren tegen den 21jarigen verversknecht J. M. V., te Scheveningen, die aldaar uit jaloers heid op een 16jarig meisje, die ae verkeering met :hem had afgemaakt, twee revolverschoten had gelost, ter zake van poging tot doodslag 7 maanden gevangenisstraf. Het Haagsche zedenschandaal De personen D. en K., betrokken in het Haagsche zedenschandaal, wer den gisteren door de Haagsche recht bank veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf ieder. KERK- EN SCHQ0LN1EUW5. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Kruis de heer G. H. J. Bonke, cand. te Denekamp, te Amsterdam ds. A. B. te Winkel te Arnhem. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Serooskerke (W.) dr. C. N. Impeta te Avereest. Gaaischieten. De sociëteit gaai- en doelschieterlj „de Eendracht" alhier vierde gisteren haar 35-jarig bestaan tevens tot sluiting van het zomerseizoen, met een prysschieting. De prijzen werden als volgt be- „Dat moet u niet doen!" riep Frona, opspringend. Zy legde haar vinger op de plek, drukte hem stijf tegen het linnen en zoo naar beneden naar den zywand. Het lekken hield dadelijk op. Dat moet h niet doen, weet u," zoo beknorde zij hem. „Drommels!" was zijn antwoord. „Dus u kwam vandaag ineens door van Dyea! Is u niet stijl?" „Wel een beetje," bekende zij eer lijk, „en slaperig." „Goeden nacht," riep zy hem eenige minuten later toe, terwijl zy haar lichaam vol genot in de warme de kens uitstrekte. En een kwartier later zei ze„O, zeg 1 Is u wakker „Ja," zijn stem klonk gedempt van den anderen kant van de kachel. „Wat is er?" „Hebt u de houtjes gehakt?" „Houtjes vroeg hij slaperig. Welke houtjes „Voor het vuur morgenochtend, natuurtyk. Sta dan op en hak ze." Hy gehoorzaamde zonder een woord te zeggenmaar vóór hy klaar was, had zij opgehouden, hem te hooren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1