'ngezqndèn stukken öemenqd nieuws laatste berichten advertentiën len op 'ering den zetel van- ons'3nje- vijandelijke kampe en op het Niettegen- jegtuigen door het luchtvaar- i, keerden linies terug vliegtuig ij";, onzer kampen "tonseen en schade toe te chiaseila jresina. tj'u'gi - t tegen n werden onze Ecsch een Carmons geriei jpan Bulgarije. blad „Patras" ver inde te het verblijt van Sofia tusschen ulgarije een geheim :nd, waarbij Bulga- lacedonië en Nieuw- ïrieksch-Macedonië s in de Mid> iche zee. en met vertraging komen telegram uit »en heeischt groote - J-- grond boren bil 111 het Oostelijk Aiddellandsche Zee Ivan de centrale mo- atste 14 dagen zijn oen als verloren ge- e schepen „Heridia" ihfield" (4037 ton), ton), „Scarty" (3658 ;elsche motorpraam Fransche schepen r3 ton), „Antoine (3800 ton) en „Ami- 1 ton). Verder wer- grend geboord een nnsportschip en een onbekende natio- |overnielers der en- zoeken koortsach- eilanden at om de der onderzeeërs te et eind over men |witsersche militaire 1 Feyler schrijft in enève Irdt van dag tot flag Duitschers. Sedert offensief in Rusland niet hervat kunnen Jterkingen zijn or.t* •westen was er een •vallen. Nu zal op euw front gevormd kfet voortduren der %en in Champagne §tn wellicht in zijn ot belang worden. che troepen. parlementslid Mi- ij n meening gezegd den, die een expe- jhr het Europeesche meebrengen. Voor |nen rekenen dat op laadruimte noodig man zou dus een en tonnen vereischt Ilen zich de Japan- ieel anders dan de :en ook weer trans- meebrengt. Oeri- 000 man van zeer zijn aan een front el 8 millioen man tgt er aan ioe, dat n de overwinning ook dat zou een (peditie zijn. 'logstooneel schrijft in den isschen het einde Bulgarije in Au- ■-t uitbreken van heeft Servië ge- irsterklng van zijn bedroeg 75.000 pCt. van de legerwet van het ii er tien divisies evenveel van de f:omen, te zamen 0 man. Hierbij ko er en de landstorm zoodat het leger sterk is, meer de bevolking. lu voorzien door bezit van Fransch is Servië goed oorlog begon- i>r iel fhet fkte wee 'en tian an !ld Tegen het Noordelijk en Westelijk f(0nt, dus tegen Hongarije en Bosnië zijn er slechts verouderde vestingen De vestingwerken van Belgrado en Se- mendria stammen uit den tijd der Turken. Zij zij" aangevuld door niev- we batterijen en aardwerken, doch loch niet in staat weerstand te bieden aan een ernstigen aanval en de Do- nau linie ,e houden. Evenm'n heb ben groote waarde de versterkingen a3n de Save bij Schabatz en tegen over Mitrowitza, al biedt de moeras sige rivier veel moeilijkheden. De li nie aan de beneden Drina is door Serviërs prijs gegeven, nadat hun gebleken was, dat zij tegen de Oostenrijkers niet gehouden kon wor den. He! middelpunt van den Servischen tegenstand is de met het hoofdfront legen Bulgarije gerichte vestingsdrie- hoek Nisj—Pirot—Zajecar. Deze be- heerschi de straten en spoorwegen in de richting naar Soffa en Oesk- joeb dus den natuurlijken toegang tot Bulgarije en Macedonië. Deze laatste worden bovendien versperd door de bevestigingsgroep van Wranja. Nauw keurige bijzonderheden omtrent het weerstandsvermogen van deze beves tigingen bestaan er niet. Haar kracht berust op de natuurlijke liggingeen kring van hooge, meest zeer rotsach tige bergen, die bijvoorbeeld bij Nisj meer dan 800 meter hoog zijn. De Serviërs zien in hun bergen en hun slechte wegen een goede hulp bij hun verdediging. De winter is zeer ruw en rijk aan sneeuw. De Duitsche artillerie. Bij de talrijke Duitsche militaire documenten, die tijdens de laatste vorderingen in Artois en Champagne in Fransche handen gevallen zijn, be vinden zich eenige, die van bijzonder belang zijn. Volgens een nota van het Ministerie van Oorlog, no. 2653/8 gedateerd Berlijn 28/8 1915, had men photo's genomen van de kaïonnen, die waren uiteengesprongen, tenge volge van een vroegtijdige ontplof fing der granaten in den stootbodem. Hiervan zijn proeven op postkaar ten vervaardigd en naar Duitschland gezonden. In dezelfde nota van hei Ministerie van Oorlog wordt er de nadruk op gelegd, dat zulks absoluut met mag worden toegelaten, daar men de kans loopt, dat deze photo's in verkeerde handen vallen en dat zij niet alleen een onrust verwekken in Set land, die niet gerechtvaardigd is, doch dai zij da tegenstanders in staat stellen deze feilen op ongewenschte wijze te benutten. Er dient een on derzoek aangaande dit punt bij de legerkorpsen te worden ingesteld. Uil andere documenten, die elders door de Franschen zijn aangetroffen, WJH dat deze ontploffingen niet alleen de 77 kanonnen plaats hebben, doch ook in de 105 houwitsers en zelfs in de 21 mortieren. Een order aan het 5e legerkorps, dd. dd. 9 Aug. 1915, vermeldt, dat de 21 cM. granaten "iet voldoende zindelijk worden ge houden waaraan het uiteenspringen der stukken wordt toegeschreven, het geen in den iaalsten tijd wederom herhaaldelijk is voorgekomen. Een mededeeling van den minister van oorlog, dd. 5 juni 1915, weike na gebruik onmiddellijk moest wor den vernietigd, schreef reeds eenige voorzorgsmaatregelen voor, ten einde ongelukken van dezelfde soort te ver- ngden. Deze verschillende voor- scnriften zijn, zooals men ziet, niet goed nagevolgd. Een ander ministe eel voorschrift schrijft het ter zijde lellen voor Van granaten van een ■«paalde construclie. Ai deze aanwijzingen geven een keurig denkbeeld van de qualiteit der Mn lge Duitsche granaten en mani, zor8en. welke aan den aan- S. worden besteed. Bovendien schric '?1ef" zeer ui'voerig voor- d ri k Duitsche hoofdkwartier, ,'h' Aug. 1915, nauwkeurig be- granate" a°P Welke wilze de Sas" bi? en fe worden verschoten. havn' v.oorschfi!t. dat met „Falken- draL ,'S geteekend en den datum om ia ®en Aug., is belangrijk diede Je.rge.''ken met de verontwaar- darit ,otesten> die dezelfde comman- en f,1! PubUceeren in de Duitsche van hp?PelSche pers' "aar aanleiding Eneekih r van gassen, door de Buiten erant woordel t] khelfl der f«dacö> Hen uunug «/*B- verliezen geweest met Oostenrijk, is er dan bet verhes echter geweest hei ïm is hoofdzakelijk rijd met Bulgarije D» mpH wordt aiaimer («raggeO** pleidooi voor Margarine. Mijnheer de Redacteur I ledereen ondervindt de duurte van en legenwoordigen tijd en op allerlei ■ft» tracht men daaraan tege- .e' le komen. Onder de voedings- elen, die zelfs in gewone tijden verbazend duur zijn, behoort de na tuurboter en voorzag niet de Margarine in een bepaalde behoefte, dan zou de natuurboter ongetwijfeld nog veel duurder zijn. Al heeft ook in den loop der jaren de margarine burgerrecht verkregen, toch zijn er nog altijd menschen, die er een vooroordeel tegen hebben. In het weekblad „de Haagsche Post" komt een pleidooi voor dat voedingsmiddel voor en misschien wiit U me wel vergunnen, dat ik, me( weglating der geleerde termen, uwe iezers en leze ressen, uit dat artikel een en ander aanbied. De schrijver vangt zijn pleidooi aldus aanAl erkennen wij om den dood niet, dat wij in dezen duren tijd margarine eten, toch smaakt ze best de goede wel te verstaan en is niet duur en dat er voor den ingewijde iets onsmakelijks in zou zijn, is verbeelding. Dan volgl een beschrijving over de samenstelling en bereiding der mar garine, die precies op hetzelfde neer komt, zooals ik die vroeger in uw blad gegeven heb en waaruit blijkt dat daarbij de grootste nauwkeurig heid en zindelijkheid in acht wordt genomen. Is het nu noodig, zoo ein digt de schrijver, te doen als gebruik ten we geen margarine, voor we k doel ook Maar, 't is waar, ze is nog goedkooper dan boter. Welaan dan, men make ze duurder ongetwijfeld zullen dan „onze kringen" zich haas ten, dat in zijn goede soorten uitste kende kunstproduct „evenwaardig" met de natuurboter te erkennen. In de hoop, dat het artikel niet duurder zal worden, verblijf ik met vriendelijken dank, H. LOOIS. Het vliegongeluk, waarbij de luite nants Hofstee en Polis betrokken wa ren, heeft, blijkens hun verklaringen, onder de volgende omstandigheden plaats gehad. Op een hoogte van 1200 a 1300 meter bemerkten zij, dat de motor ha perde. Zij hebben nog getracht, tijdens de vlucht het euvel te verheipen, maar teen daarvan de onmogelijkheid bleek, besffiien zij tot het doen van een noodlanding.Luitenant Hofstee had een terrein in het oog gekregen, waar hij zonder eenig bezwaar meende te kun nen neerkomen. Van een hoogte van 300 en 400 meters bespeurde de be stuurder evenwei plotseling een heg, waarvan de aanwezigheid hem op grooter hoogte ontgaan was, waardoor hij genoodzaakt was, opeens een an dere landingsplaats te kiezen. Hij heeft toen nog getracht, de machine in andere richting in veiligheid te brengen, maar deze begon in haar sterke daling hevig te schommelen. Wat er in de laatste oogenblikken, even voorafgaande aan den val, ge schied is, weten de officieren zich niet meer te herinneren. Beiden maken het thans heel goed. Luitenant Polis mag de volgende week in het ziekenhuis ai een oogen blikje loopen, en ook de toestand van luitenant Hofstee is zeer vooruitgaande. De patiënt heeft, behalve eenige aan doeningen, die het gevolg zijn van inwendige kneuzingen, een gebroken dijbeen, waarvan de genezing goed vordert. Zaterdagmorgen ontdekte een knecht van een tuinier aan den Veen- weg te Rotterdam, dat in het kantoor van z'n patroon was ingebroken. Door een opgeschoven raam zijn de inbre kers naar binnen gekomen en hebben daar getracht de brandkast ie forcee renin een der zijstukken hadden ze reeds een gat geboord, doch verder zijn ze niet gekomen, zoodat ze ver moedelijk in hun werk gestoord zijn. Er wordt niets vermist, doch bij hun vlucht hebben de inbrekers een bos sleutels en een paar scherpe ijzer- werktuigen moeten achterlaten. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd het verkeer op de Maasbrug te Rotterdam belangrijk gestremd, door dat een sleeperswagen met 2500 KQ. cocosvezel door onbekende oorzaak in brend bleek te zijn geraakt. Het vuur nam snel in omvang toe. Terwijl met slangen van het juist passeerend sleepbootje „Adriaantje" en enkele spuiten het vuur gebluscht werd, we'd met behulp van de reddingbrigade de brandende cocosvezel van den wagen afgehaald en op de brug uit gespreid. Nadat het vuur gebluscht was, werd het weinigje dat nog bruik baar was, weer op andere sleepers- wagens geladen en weggevoerd. De cocosvezel was aan de Rijnhaven opgeladen en moest naar de Wester kade vervoerd worden. Het tramver keer was een halfuur geheel gestaakt en de brand was in drie kwartier gebluscht. In de Lange Viestraat te Utrecht ging Vrijdagavond een heer in de Lunchroom aldaar wat eten. en liet een jongen onder belofte van een fooi, buiten op zijn fiets passen. Een militair had dit gezien en kwam even later naar den jongen toe, duwde hem een dubbeltje in de hand, onder mededeeling dat die heer een broer van hem was, voor wien hij per fiets een boodschap ging doen. Hij zou dadelijk weer terug zijn. De jongen, deze truc niet snappende, gaf de fiets aan den militair en deze er op van door. Even later kwam de eige naar bij den jongen terug om zijn fiets in ontvangst te nemen, doch het karretje met den pseudo-broer waren verdwenen. De onbekende „broer rijdt nog en de eigenaar met de re cherche zijn zoekende. Een koopman te Amerfoort had twee stukken gekocht van een gra naat, afkomstig van schietoefeningen in de Leusderhei. Een buurman zou eens met een lucifervlammetje onder zoeken of het nog aanwezige poeder wel kruit was. Een ontploffing volgde en de mannen mochten blij zijn dat zij er met verschroeide en ontvelde handen afkwamen. Arm k i n d. - De politie te Deinum heelt, schrijft men aan de „Leeuw. Ct.", een 14jarig schippers- melsje, dat van boord was geloopen, naar Harlingen teruggebracht. Toen men het kind aan boord wilde bren gen, sprong het te water, doch kon gelukkig nog worden gered. Huiselijke twister: moeten oorzaak zijn var. deze droevige handelwijze. Een oudje. Naar het „U. D." verneemt, heeft een ingeze tene van 67 jaar zich laten inschrijven als siudent aan ie Utrechtsche Hooge- school, om de colleges te volgen van de medische faculteit. Het is een ge- pens. Indisch ambtenaar, die zich aldaar gevestigd heeft en nu nog hoopt het artsdiploma te halen, een studie, waartoe hij zich altoos bij zonder voelde aangetrokken, maar die hij door den loop der omstandig heden niet op jeugdigen leeftijd kon beginnen. Als gepens. ambtenaar heeft hij nog de ambitie de roeping zijner jonge jaren te volgen. Vier zijner zoons zijn reeds practiseerende artsen een hunner is specialitet in Utrecht. De vader gaat than3 op 67 jarigen leeftijd nog probeeren, zich bij dit" vierlal te voegen. Een 13jarig meisje fe Rotterdam is bij het glazenzeemen uit de tweede verdieping van de ouderlijke woning gevallen. Het meisje is des avonds overleden - Een 57jarig man teWoen- sei.die aan verstandsverbijstering leed, is Vrijdagavond door de Meierijsche train gegrepen, terwijl hij de lijn wilde oversteken. De man overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. Te Zwolle geraakten de kleeren der echigenoote van een hoofdconducteur der S.S. in brand. Zij kreeg daarbij zulke hevige brandwonden, dat zij, na voorloopig verbonden te zijn, naar het Sophia ziekenhuis moest worden overgebracht, waar zij kort daarop is overleden. Een stoomtrawler is te IJmuiden uit zee teruggekeerd wegens het verlies van een matroos uit Ter- schelling, die bij het aschwippen over boord is geslagen en verdronken. Een 15 jarige jongen te Amsterdam, had bij bei roeien aldaar het ongeluk een zijner riemen te verliezen. Toen hit die wilde g-ijpen, geraakte hij te water en verdronk. - Een vrouw te Zaltbommel ontving gisteren bericht, dat haar oudste zoon, Fransenman van geboorte, die sedert den aanvang van den oorlog in een munitiefabriek werkte, door een ontploffing om het leven gekomen is. Een metselaar te Groningen is van het dak van een huis gevallen.De man was direct dood. Te Stroobrugge, nabij Eede, is Zaterdagnamiddag een vrouw, die haar kippen van den electnschen draad wilde verjagen, daar zelf mede in aanraking gekomen en onmiddel lijk gedood. Zaterdag is een 60- jarig man tusschen Woensel en Son door de stoomtram overreden. Ten- gevolge vsn de bekomen verwondiu- «en is hij eenige uren daarna over leden. Een boerenknecht te Loos duinen wilde een stier in het land vastleggen, toen het dier plotseling wild werd en den man overhoop stiet. Hevig bloedend aan het hoofd en handen, moest de ongelukkige naar het ziekenhuis te 's Gravenhage worden vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Gisterenavond ongeveer kwart over 10 is het zeeschip „Zeemeeuw liggende voor het terrein van Furness in de Maashaven le Rotterdam, plot seling vermoedelijk door te zwarea deklast, beginnen over te hellen naar stuurboordzij. De masten kwamen te recht op een tusschen den wal en het schip liggenden rijnaak. Door de Havendienst 2 en 3 is toen getracht met behulp ook van de „Amsiel" het schip op te richten, doch te vergeefs. Ongeveer kwartover 12 uur konden de masten den zwarn druk van het schip niet meer uithouden en braken, terwijl het schip zelf in de diepte ver dween. Men is bezig met bokken het schip te lichten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In het slot Oroszvar bij Weenen, dat behoort aan de gravin van Lonyay, de oudste zuster van den vroegeren koning van België, is ingebroken en zijn juweelen voor ongeveer 10.000 francs aan waarde gestolen. Voor de bezitster echter hebben zij veel grooter waaide, daar zij herinneringen vorm den. Een berucht inbreker, Matyasoko die de inbraak gedaan moet hebben, is al gevat, maar het grootste deel der sieraden Is nog zoek. Aardschokken. Giste renmorgen om 4 uur 55 minuten wer den in Marienbad en omgeving twee kort op elkaar volgende aardschokken gevoeld. De seismologische instrumenten in Hohenheim hebben gisterenmorgen in de vroegte een tamelijk sterke aard beving opgeieekend, waarvan de haard op 140 K.M, afstand iag. Deze kan liggen in de Frankische Jura, bij Eich- statt. De prijzen der levensmiddelen te Weenen worden steeds duurder.Een kilo vleesch kost thans 7 kronen of f 3.50, aardappelen 60 cent per 5 liter, rijst f 1 per K.G. boter 2 50, meel 32 cent per K.G. enz. In dezen wereldoorlog is een ruim gebruik van de automobiel ge maakt. Het Fransche legerbestuur onttrok onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog 500 autobussen aan het Parijsche verkeer en zond ze, elk met 40 soldaten bemand, naar de gren zen. En den volgenden dag werden er nog 1000 andere gerequireerd. Het aantal vrachtwagens, dat in de eerste oorlogsweken door de oorlog voerende landen gebruikt is, wordt op ongeveer 250.000 geschat. Hier van zijn 90.000 Fransche, 70.000 Duit sche, 55 OOOEngelsche, 25.000 Oosten- rijksche en 10.000 Russische auto's. De totale waarde van ai die wa gens bedraagt ruim een milliard, waarbij dan nog niet gerekend zijn de (alrijke toer- en iuxeautomobielen die ter beschikking van het leger ge steld zijn. Sedert den oorlog is het aantal tuberculose gevallen ontzettend toe genomen, niet alleen onder de in het veid staande militairen, maar ook on der het achter gebleven deel der Duitsche bevolking. Voor de soldaten moet de oorzaak hiervan gezocht worden in de buitengewone inspan ning, die er gevergd wordt van spie ren, zenuwen, hart en longen. Boven dien is het gevaar voor besmetting zeer toegenomen de soldaten komen soms maanden lang niet uit de klee ren, ze siapen dicht op elkaar in ruimten, waar de lucht totaal bedor ven is en hun lichamen, verzwakt door bovenmatige inspanning en dik wijls onvoldoende voeding, hebben minder weerstandsvermogen. Bij de burgers zijn meestal groote zielschokken, of ontoereikende voe ding, dikwijls ook bij de vrouwen ongezonde arbeid, de oorzaak dat het weerstandsvermogen van het lichaam zwakker wordt. Een groote fout is geweest, dat de sanatoria voor longlijders bij het uit breken van den oorlog gesloten. We! worden geen tuberculose soldaten voor den dienst goedgekeurd, maar bij het snelle mobiliseeren zijn talrijke personen opgeroepen, bij wie zich eerst later de ziekte openbaarde. Hoe groot het aantal longlijders wel zal zijn onder de terugkeerende sol daten, is niet met zekerheid te zeggen. De Balkan. De „Manch. Guard." bespreekt in een hoofdartikel het standpunt van het nieuwe Grieksche kabinet. Terwijl het kabinet-Venizelos zich duidelijkschaar- de aan de zijde der Entente en het door de regeering gegeven protest tegen de landing te Saioniki slechts een formeel-diplomatieke daad was, wil de nieuwe regeering onzijdig blij ven en een „Grieksch-nationale" po litiek volgen. Zij zal het protest van Venizelos niet herhalen, doch men moet zich, naar het blad vreest, voor bereiden op de mogelijkheid, dat zij later plotseling zal eischen, dat de troepen der Entente den Griekschen grond zullen ontruimen. Het kabinet Zaïmis acht het beter het lot van Griekenland niet te binden aan een der oorlogvoerende partijen en 't blad kan er in komen, dat het dit besluit heeft genomen. Immerswie er zai winnen is nog steeds onzeker. Zonder bloed te vergieten kan Grie kenland wachten tot het zekerder waarborgen kan krijgen. Toch verkeert het land volgens de „Manch. Qpard." in moeilijke omstandigheden, want Bulgarije blijf! een bedreiging voor de veiligheid van het rijk. Bulgaiije zou immers Saioniki begeeren en Kawala. Daarom raadt het blad aan, dat Griekenland zich bij de geallieer den zal aansluiten, da! het tegen Bul garije kan verdedigen en het uitbrei ding van gebied kan geven in over- zeesche gewesten. In hetzelfde blad wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het niet Sir lan Hamilton was, die in Saioniki kwam, doch de brigade generaal A. B. Hamilton, die deskundig schijnt te zijn in de landingen. Wat de plaats der landing zelf be treft: Saioniki, die stad is van een groote verscheidenheid wat rassen betreft. Ongeveer 60 pCt. der bevol king is joodsch. Zij vormen het grootste deel van den handelsstand. Groot Brittanië en Frankrijk hebben groote handelsbe langen in Salonika. Men schat, dat meer dan 20 millioen pond sterling aan Fransch kapitaal in commer- cieele instellingen is vertegenwoordigd terwijl de scheepvaart bijna geheel in Briische handen is. Munitie>aanmaak in Engeland. Een groep Engelsche munitie ar beiders, die de legers in Frankrijk en Vlaanderen bezochten en daarbij vergezeld waren door den onder staat secretaris aan het ministerie van Bin- neniandsche zaken, Brace, brachten een verslag uit aan de parlementaire commissie voor munitie-aangelegen heden. Ze zeggen daarin, dat zfl de troepen op meer dan 50 punten van de vuurlijn aan hst vechten zagen. In de eerste piaats veroordeelen zij elke opzettelijke onderbreking van de induslrieele werkzaamheid. Zij doen een beroep op iedereen zonder uit zondering, om zijn uiterste best te doen, opdat de resultaten voorzien in de behoeften van de mannen aan het front. De oorlog is een munitie-oorlog geworden. De voorraad aan granaten moet niet slechts overvloedig, maar onbeperkt zijn. Overai erkent men aan het front, dat er groote verbetering fs ingetreden wat de hoeveelheid be treft. We weten nauwelijks hoe onze be wondering uit te drukken over het werk, dat onze mannen doen en voor den geest, waardoor ze daarbij be zield worden. Wij keeren van onzen tocht terug met het verlangen alleen, al onze krachten in te spannen, om de voorraden op peil te houden en te vermeerderen, van welke voorra den het slagen van hun heldhaftige pogingen afhangt. De onderteekenaars, Brace inbe grepen zijn vertegenwoordigers van alle takken van bedrijf, welke bij de vervaardiging van munitie betrokken zijn. CORRESPONDENTIE. I. H. Op de gemeente-secretarie, afdeeling militie, kan men U de ge- wenschte inlichtingen verschaffen. Red. WEERBERieHT. Hoogste Barometerstand 774.4 te Haparanda. Laagste Barometerstand 760.0 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 12 October. Meest matige O. tot Z O. wind. Licht tot haltbewoikt. Waarschijnlijk droog in het N., in het Z. weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Hoogwater te Vlissingen. October. Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 Zondag 17 Maandag 18 v.m. 2 58 3.42 4.35 5.29 6.41 8.20 9.53 n.m. 3.17 4.10 5.04 6 08 7.36 9.15 10.34 Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARIA NAGEL, geb. van den Bosch. in den ouderdom van 86 jaar. Uit aller naam, J. A. W1JNANDS. Vlissingen, 11 October 1915. Algemeene kennisgeving.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3