SPORT DE OORLOG. Viisslngen, 11 October. Het Hollandsch Operette-gezel schap, directie Nap. de la Mar, trad Zaterdagavond op in de zaal van den heer Buning met „De Boe mel-Baron." 't Is weer al eenigen tijd geleden, dat hier operettes voor het voetlicht werden gebrachtde belang stelling er in begon zichtbaar te min- deretï; want het bezoek was bij de laatst opgevoerde operettes niet meer, wat het in den beginne was. Nu schijnt die belangstelling weer tot de vroe gere afmeting teruggekeerd te zijn, want alle rangen waren Zaterdagavond bezet en de opvoering van boven genoemde operette, die echter meer het karakter heeft van een flink blijspel met zang, was een succes. De muziek heeft niet veel, dat aan trekt of op bijzondere wijze boeit alleen het succeslied „Kleine meisjes moeten slapen gaan" en een enkel zangnummer van Droogkeeltje trekken bijzonder de aandacht. De zang ver heft zich niet boven het middelma tige en die moet toch in operettes een der glanspunten zijn. Als blijspel echter is „De Boemel-Baron" een tooneelstuk, dat vooral in de eerste twee bedrijven stof levert tot gullen lach, dank zij de verdienstelijke wijze, waarop de hoofdpersoon Piet Kohier, als Landlooper-Baron zijn rol vervult. Deze figuur is van het begin tot het einde in actie en weet door zijn echt komische wijze van optreden en zijn ongedwongen, leuke manier van zeggen, bij herhaling de lachspieren van het publiek in beweging te brengen, tengevolge waarvan de vroo- lijke stemming gedurende de geheele uitvoering goed gaande wordt gehou den en het publiek zich danig amu seert het gaf dan ook door luide bijvalsbetuiging herhaaldelijk blijken van tevredenheid. De proeftocht van het stoomschip „Ecuador* op de werf der Kon. Maatsch,„de Schelde" alhier gebouwd, zal plaats hebben op de reis van hier naar Amsterdam, waarheen het schip Donderdag a.s. zal vertrekken. De gemeenteraad te Souburg heeft, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten de jaarwedden van de gemeenteveldwachters met f 25 te verhoogen. Van Oed. Staten was een schrijven ingekomen, waarin verzocht werd de jaarwedden van den burgemeester en secretaris te herzien. De raad besloot evenwel de jaarwedden op het tegen woordige bedrag te blijven bepalen en hiervan aan Qed. Staten kennis te geven. Te Middelburg is Zaterdag de eerste spelleiderscursus in onze provincie geopend, welke is opgericht op aan drang en met medewerking van den bond van lichamelijke opvoeding en waartoe zich te Middelburg een com missie gevormd had met den burge meester als voorzitter en personen, vooraanstaande op het gebied van openbaar zoowei als van bijzonder onderwijs, als leden. De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, heette de in de Rijsschool aan wezige deelneemsters en deelnemers welKom. Hij gaf zijn vreugde te ken nen over de vrij groote deelname aan dezen eersten cursus. Spr. hoopt dat de cursus voor allen aangenaam zal zijn ;er. het doel zal worden bereikt, namelijk het opdoen van practische en theoretische kennis van de ver schillende spelen. Vervolgens nam de leider van den cursus, de heer W. de Graaf, het woord en heette zijnerzijds de com missieleden, bijna allen tegenwoordig, welkom en ook de cursisten, daarbij zijn spijt uitdrukkende dat nog niet meer heeren zich opgaven. Spr. vroeg of de opvatting van den oproep was geweest dat men direct met den cursus zou aanvangen. Toen op deze vraag door allen be vestigend was geantwoord, werd direct met de oefening van het balspel „Geef door" begonnen. Er waren totaal bij de eerste les 29 dames en 9 heeren, uit verschil lende plaatsen en zoowel van open baar als van het bijzonder onder wijs. Zondagmiddag vlogen boven Oost burg een drietal vliegmachines, Van een tweetal meende men zeker te zijn dat het Fransche waren, de derde vloog te hoog om het onderscheidings- teekcn te kunnen zien. Op de kust boven Belgisch grondgebied werd op een der vliegmachines hevig geschoten KERK- EH 3CHOOLHIEUWS. Aan de Christ. School te Sluiskil is benoemd tot hoofd de heer C. J. Nobels, hoofd een er chr. school te Rozenburg. De benoeming geschiedde in de vaca'ure van den heer A. Cou- mou, die tot hoofd der Chr. School te Axel is benoemd. VOETBAL. ZuidelfJKe 2e klasse A. Vlissingen:„V!issingen"—„E.M.M." 0—1. Middelburg„M.V.V.O."-„Zeelandia" Q3 Breda„N.A.C." li—„Velocitas" II 1-0. De toestand. De actie op het Servische front is thans ook begonnen en zoeals wij Zaterdagavond nog door aanplakking bekend maakten, is Belgrade reeds gedeeltelijk bezet. Tot nu toe hebben de Serviërs geen weerstand geboden, doch het is te verwachten dat hun tegenstand hardnekkig zal zijn. Het Servische volk heeft reeds ge toond een weergalooze taaiheid te bezitten, een doodsverachting, die tot fanatisme wordt opgevoerd. De gewel dige nederlaag der Oostenrijkers, bijna een jaar geleden, toen Belgrado moest worden ontru md en het Servische gebied van den vijand gezuiverd werd, heeft getoond, dat het Servische volk innerlijk krachtig is en te veel levens vatbaarheid bezit om zelfs door een overmachtigen vijand zonder meer te worden vertrapt. Thans echter pakken de oorlogs wolken zich dreigend boven Servië samen en de beproeving zal zwaar zgn voor het kleine koninkrijk. Van uit het noorden dringen de vervaar lijke Duitsch Oostenrijksche legers de grenzen binnen, gereed om Servië af te straffen voor zijn weerspannigheid. Inihet oosten staat Bulgarije te wach ten tot zijn bondgenoot van eertijds door den meester zal zijn klein ge kregen, om zich dan op zijn beurt te werpen op de stuiptrekkends massa, vervuld van een bitter wraakgevoel. En de broedervolken in het noord oosten en in het zuiden, Roemenië en Griekenland, zullen een afwachtende houding aannemen, een houding, die zij eerst schijnen te zullen verlaten, wanneer zij inderdaad Servië's on dergang hebben afgewacht. Eén hoop rest nog het Servische landje, dat door vijanden en weinig vriendelijk-gezinde neutralen wordt omringd, dat is de komst der gealli eerde troepen, die ter hulp zullen snellen, voor zoover de gelegenheid zich daarvoor leent. Een gruwelijke ontmoeting zal dus op den Balkan plaats vinden, een ontmoeting van Franschen, Engeischen, Oostenrijkers en Duitschers op Servisch grondge bied. En allicht, dat zij zal worden gevolgd door een nog geweldiger slachting, die den geheelen Balkan betreffen zal. Een strijd van alle Balkanstaten onderling, gedeeltelijk bijgestaan door de Centralen en door het Ententebloc. Dan zal de worste ling volkomen wezen en de verdwa zing algemeen. Op het Westelijk oorlogstooneel hebben de Franschen, zooals wij reeds mededeelden, in Champagne, ten noorden van Tahure, een over winning behaaldzij konden de hoogte 192, de zoogenaamke Butte de Tahurre bezetten, en zich daar inrichten. Het feit echter, dat de Duitschers onmiddellijk in staat wa ren, in dit gebied tegenaanvallen te doen, toont, zegt de „Times", dat de Duitsche weerstand nog niet gebro ken ;js, en hoeveel kracht nog zal moeten worden aangewend om dien te breken. Het blijkt trouwens, da: alle andere Fransche aanvallen, bij Somme Py en den weg naar Souain, bij Beau Séjour en bij Ville-sur-Tourbe mis lukten. De verovering echter van den heu vel bij Tahure, de plaats zelf is stuk geschoten en niet meer dan een onvormelijke ruïne, wordt als een zeer belangrijk wapenfeit aangegeven. De Duitschers achtten dien heuvel onneembaarhij was als een bijen korf doorgraven en verdedigd door zwaar geschut, stond in het centrum van de tweede Duitsche linie, en zelfs de Franschen hadden niet ge hoopt of verwacht zoo spoedig die positie te zullen winnen. Door dit succes is de Fransche linie thans op 2500 Meter van den spoor weg Bazancourt-Challerange gekomen. Op het oostelijk gevechtsterrein wordt slechts in het noordelijk deel Hog ernstig gevochten. De Duitschers hebben hunne strijdkrachten van de zee tot aan den Njemen, volgens het Russische bericht, in een aaneenge sloten front gebracht, zoodat dit loopt langs de Duna, ten westen en ten zuiden van Dunaburg tot aan den spoorweg Lida—Molodetsjno. In dat gebied hebben de Duitschers, ten N.W. van Dunaburg, een aanval ge daan op de Russische stellingen, en een gedeelte daarvan veroverd en be zet. Verder meldt het Russische leger- bericht van het geheele front gevech ten, die echter den algemeenen toe stand niet of slechts zeer weinig konden veranderen. De vooruitgang in het eene bericht genoemd, wordt in een volgend weder als verloren gemeld, zooals bij Tamopol, waar de Russen een deel der Oostenrijksche loopgraven bezetten, maar bij een tegenaanval daaruit weder werden verdreven. Fransch legerbericht. De Franschen maakten nieuwe vor deringen in Champagne ten N.O. van Tahure, waar een schitterende aanval hun het bezit verzekerde van een nieu we Duitsche loopgraaf ten Z.O. van het dorp Tahure. Er waren artilleriegevechten in Bel gië er. Artois, in Argonne en tusschen Maas en Moezel. Loopgraafgevechten bij Lihons en op den Hartmannsweilerkopf in de Vogezen. Duitsch communiqué. Westelijk front. Op de hoogte ten Oosten van Souchez verloren de Fran schen enkele loopgraven en een ma chinegeweer. Bij Tahure in Champag ne wonnen wij van het verloren terrein over een frontbreedte van vier kilo meter bij een tegenaanval verscheidene honderden meters terug. Oostelijk front. De Russen trachtten de hun bij Garbunowka (ten Westen van Dünaburg) ontnomen stellingen te heroveren. Er hadden hevige ge vechten van man tegen man plaats, die met het terugwerpen van den vijand eindigden.Ten noorden van den spoor weg Dünaburg-Ponewjesh ten Westen van Illuxt werden vijandelijke stellin gen over ongeveer 8 kilometer breedte genomen. Zes officieren en 750 ge vangenen vielen in onze handen. Vijf machinegeweren werden buitgemaakt. Legergroep von Linsingen. Ten Zuid-Westen van Pinsk is het dorp Sinozyczy bij bestorming genomen. De cavalerie-gevechten bijKuchocka Wola, alsmede in de sireek van Jerie- roy duren voort. Op het front tusschen Rafalowka en den spoorweg Kowel—Rowno werden verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen en 383 gevan genen binnengebracht. Russisch legerbericht. Ten Zuiden van de Pripet bezetten de Duitschers wederom het dorp Po- jog aan de beneden Stokhod. Ten N.W. van Doebno namen de Russische troepen bij de verovering van het dorp Konstantinowo 3 mi trailleurs en meer dan 300 gevangenen. Herhaalde pogingen der Duitsche bondgenooten om het dorp Sopanof te hernemen, ten N.O. van Kremenetsj, werden telkens door het Russische vuur verijdeld. In den loop der gisteren gemelde gevechten op het front Rostoki— Gontowo in de omgeving van Nowo Alexinetsj hebben de Russen op ver schillende plaatsen 1175 man aan offi cieren en soldaten gevangengenomen en 2 bommenwerpers en 8 mitrailleurs buitgemaakt. De Russische vliegtuigen hebben een tocht volbracht tegen het spoor wegstation van Otsjemowitsje en een aantal bommen geworpen op treinen en munitiedepóts. Boven het station werd weldra een rookzuil zichtbaar. Een Duitsche vlieger steeg daarna op en een ontmoeting met een Russischen vlieger had plaats boven het station, maar na beschieting door den Rus daalde de Duitscher snel boven de stad. Engelsch legerbericht. Veldmaarschalk French rapporteert Sinds 4 October bombardeerde de vijand zonder ophouden onze nieuwe loopgraven bezuiden het kanaal van La Bassée en deed hij herhaaldelijk aanvallen met bommen ten Z. van de streek van de Hohenzollern redoute. Alle aanvallen werden afgeslagen. Ondanks het vuur van de vijande lijke artillerie drongen we gestadig vooruit len N.O. van Loos. Tusschen heuvel 70 en Hulluch wonnen wij terrein over een diepte, die afwisselt van 500 tot 1000 yards. Vrijdagmiddag bombardeerde de vijand in hevige mate de geheele streek, welke wij onlangs veroverden. Daarna ging hij tot den aanval over met zwermen linfanterie, die achter eenvolgens het geheele front aangre pen van bezuiden Loos tot aan de Hohenzollern redoute. De aanvallen werden overal afgeslagen met ernstige verliezen voor den vijand. Wij raak ten door een tegenaanval in het be zit van een Duitsche loopgraaf op 500 yard ten W. van Cite Stelie. Massa's lijken van vijanden liggen voor onze linies. Onze' verliezen zijn betrekkelijk gering. Belgrado bezet. Twee legers van een onder Von Mackensen's aanvoering nieuwge vormde legergroep zijn met hun hoofd macht over de Save en de Donau getrokken. Nadat Duitsche troepen van het leger onder den Oostenrljksch- Hongaarschen generaal Kövess het zigeuner-eiland en de hoogten ten zuidwesten van Belgrado hadden be machtigd, gelukte het aan dit leger ook het grootste gedeelte van de stad Belgrado in handen der bondgenooten te brengen. Oostenrp-Hongaarsche troepen be stormden den Citadel en het noordelijk gedeelte van Belgrado. Duitsche troe pen den nieuwen Konak. De troepen dringen door in het zuidelijk gedeelte van de stad. Het leger van von Gallwitz forceerde den overtocht van den Donau op ver scheidene plaatsen op het gedeelte steomopwaarts van Semendria en drong den vijand overal in zuidelijke richting voor zich uit. Een officieel Duitsch bericht van gisteren meldt De stad Belgrado en de voor de stad gelegen hoogten in het Z.W. en Z.O. zijn na strijd in bezit der Duit schers gekomen. Ook verder Oostelijk werden de Serviërs, waar zij stand hielden, verslagen. De Duitsche troe pen rukken verder voorwaarts. De houding van Griekenland. Michalopoulo, de minister voor nationale economie in het kabinet- Venizelos, zette aan den correspon dent van de „Matin" te Athene de ware redenen voor het heengaan van Venizelos en zijn geheele partij aldus uiteen Wij waren besloten, van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken om ons aan de zijde der Entente- mogendheden te scharen, omdat wij geloofden, dat dit volstrekt noodig was ter bescherming van de levens belangen van ons land, terwijl de nieuwe regeering daartoe slechts zal overgaan in geval de noodzaak zich onafwijsbaar aan haar zal opdringen. Venizelos is een dapper man, en wilde alle gevaren moedig onder de oogen zien onze opvolgers daaren tegen zp zeer voorzichtig en willen niets wagen. Van het begin van den oorlog hebben hij en ik geen oogen- blik getwijfeld aan de eindeipe zege praal der geallieerden. Duitschland moge zp burgers be driegen, door met berichten over veld slagen te goochelen, maar ais het aankomt op den economischen toe stand zooals die van Duitschland, die slechts op tot in 't oneindige ver menigvuldigd papierengeld berust, dan kan dat rijk onmogeip hetzelfde spelletje volhouden. En dit zal dan ook een der oorzaken van zijn onder gang zp. Oostenrljksch legerbericht. De troepen der monarchie rukken in Macya en ten N. van Obrenovac op. De Duitsche regimenten, die Bel grado zp binnengerukt, hebben de stad in verschillende straatgevechten van Serviërs gezuiverd. Zij zp bezig met een aanval op de hoogte ten Z.O. en ten Z.W, der stad. Verder stroomopwaarts hebben de Duitsche troepen reeds met sterke strpmachten den zuidelpen Donau- oever geforceerd en de Serviërs uit verscheidene stellingen geworpen. In warme erkentelijkheid gedenken de aanvoerders en de troepen, na de verovering der groote rivierlinie, in hun berichten de onvermoeide, held haftige werkzaamheid der dappere pioniers en de opofferende medewer king van het Donau-smaldeel. Italiaansch legerbericht. Op eenige gedeelten langs het front hebben enkele artillerie-gevechten plaats gehad. Op sommige plaatsen wierp de vpnd verstikking teweeg brengende bommen. In Karinthië en in het Fella-dal hebben wij verscheidene vijandelijke palroeljes teruggedreven en eenige er van gevangen genomen. Op het Karst- plateau poogde de vijand in den namiddag van den 7en, na een hevig geschutvuur, een aanval met talrpe strijdkrachten te onder nemen in de richting van Selz, maar hij werd gestuit en door ons geschut met verliezen teruggedreven, zonder er in geslaagd te zp onze loopgra ven te naderen. Een onzer luchteskaders, saamge- steld uit 14 vliegtuigen beeft gisteren bommen laten vallen op den zetel va de hooge bevelvoering in Constanie viavoorts op vijandelijke kamne menten in Oppacchiasella en op het station van Nabresina. Nietteeen staande onze vliegtuigen door het vijandelp, geschut tegen luchtvaar, tuigen fel beschoten werden, keerden zij onverlet binnen onze linies terue Een Oostenrijksch vliegtuig ilj pijlen vallen op een onzer kampen en een bo o op Carmonseen en ander zonder eenigerlei sch3de toe te brengen. Toezegging aan Bulgarije. Het Grieksche blad „Patr's" ver neemt, dat gedurende het verblijf van prins Hohenlohe te Sofia tusschen Duitschland en Bulgarije een geheim verdrag is geteekend, waarbij Bulga rije Albanië, heel Macedonië en Nieuw- Servië benevens Grieksch-Macedonië toegewezen krijgt. Onderzeeërs in deMid- dellandsche zee. Een particulier en met vertraging te Berlp aangekomen telegram uit Athene meldt: In entente-kringen heerscht groots onrust over het in den grond boren van talrijke schepen in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee door onderzeeërs van de centrale mo gendheden. Alleen in de laatste 14 dagen zijn de volgende schepen als verloren ge meld de Engelsche schepen „Heridia" (4944 ton), „Burchfield" (4037 ton) „Silverash" (3753 ton), „Scarty" (3658 ton), en een Engelsche motorpraam van 30 ton en de Fransche schepen „Provlmcia* (3523 ton), „Antoine Peint Marguerite* (3800 ton) en „Ami- ral Hameiin" (5051 ton). Verder wer den nog in den grond geboord een Fransch troepentransportschip en een transportschip van onbekende natio naliteit. Talrijke torpedovernielers der en- lente mogendheden zoeken koortsach tig alle Grieksche eilanden af om de vermoede basis der onderzeeërs te vinden. Wie zal in het eind over winnen? De bekende Zwilsersche militaire deskundige kolonel Feyler schrijft in het „Journal de Genève:" De toestand wordt van dag tot dag ernstiger voor de Duitschers. Sedert 14 dagen is hun offensief in Rusland gestaakt. He! zal niet hervat kunnen worden voor versterkingen zijn ont vangen. In het westen was er een gedeeltelp terugvallen. Nu zal op den Balkan een nieuw front gevormd moeten worden. Hef voortduren der Duitsche tegenslagen in Champagne en voor Lens kan wellicht in zijn gevolgen van groot belang worden. Geen Japansche troepen. Het Japansche parlementslid Mi- r.arce Maitoe heeft zijn meening gezegd over de moeilijkheden, die een expe ditie van Japan naar het Europeesche oorlogstooneel zou meebrengen. Voor een soldaat moet men rekenen dat op een schip 4 ton laadruimte noodig zijn. Voor 250.00C man zou dus een ruimte van 1 millioen tonnen vereischt worden. Ook voeden zich de japan sche soldaten geheel anders dan de Europeesche, hetgeen ook weer trans portmoeilijkheden meebrengt. Overi gens zouden 250.000 man van zeer weinig beteekenis zijn aan een front waar in het geheel 8 millioen man elkaar bestrijden. De Japanner voegt er aan toe, dat niemand twijfelt aan de overwinning van de Ententeook dat zou een grond tegen de expeditie zijn. Servië als oorlogstooneel Kolonel Immanue! schrijft in „den Tag"Den tijd tusschen het einde van den oorlog met Bulgarije in Au gustus 1913 tot hef uitbreken van den wereldoorlog heeft Servië ge bruikt voor de versterking van zijn leger. De vredessterkte bedroeg 75 000 man, ongeveer twee pCt. van de bevolking. Na de legerwet van het najaar 1913 moesten er tien divisies van de eerste en evenveel van de tweede lichting komen, te zamen 270.000 tot 280,000 man. Hierbij ko men nog de landweer en de landstorm- met 220.000 man, zoodat het leger een half millioen man sterk is, meer dan twaalf pCt. van de bevolking- Voldoende van geld voorzien door de Entente, in het bezit van Ffansc" geschut en munitie, is Servië goea uitgerust in 1914 den oorlog begon nen. Hoe groot de verliezen geween zijn in den strijd met Oostenrijk,' niet bekend. Grooter dan het verl' op het slagveld is echter geweest n verlies door ziekte. .„i. Hel vestingsysteem is hoofdzaken berekend op een strijd met Bulgar)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2