WOENSDAG 6 OCTOBER ïu: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleins Markt SB, Vlissingin. Telefoon Intern. 16 ïersstiijnt dagelijks, Épsréri gp Msg in slgniw irksndi Cirristelijki Isisüip Buiten de beschaafde Wereld. Vlissingen in 1914. pi©« 235 1915 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummer* 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regel# 0.40 j voor iedere tegel meer iS ccnj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B| abonnement speciale pr§s Reclames 29 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel neabonnés, in 't bezit eener AAA O gulden bij levens- nT*S\ gulden bij dood O f4 O gulden bij verlies A F* O gulden bij verlies <fi #1 ©gulden bij verlies f^gulden b» verlies nolis, zijn GRATIS verze- M 8 II Ij I lange ongeschikt- door van een hand, j *"t 11 var, ||||9 van een 3 ""fc van eiken jjerd tegen ongelukken voor: t/UvU heid tot werken %J<Lt een ongeluk O U f# voet of oog een duim JIWUp wijsvinger fcWlyv anderen vinger. 'ïso oltkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien pan geldig pla»t*bewjs, een ongeluk bekomen op trein, booi ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bink" te Schted»<* GEMEENTEBESTWJR SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Viissingen, brengt ter kennis van zeevarenden dat op 13 en 14 October a.s. schietoefe ningen met geschut zullen plaats heb ben jn de haven van IJmuiden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 6 October 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. binnenland Staatscommissie oorlogswinst. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staatscommissie die zal hebben te onderzoeken op welke wijze eene lijdelijke belasting kan worden inge richt, welke ten doel heeft buitenge wone vermeerdering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen, met opdracht haar verslag met de noodige wetsvoorstellen uit te brengen aan onzen minister van finan ciën; is bepaald, dat die commissie, wanneer dit voor het beter volbren gen van hare opdracht nuttig mocht schijnen, zich zal kunnen verdeelen in sub-commissicn. Mobilisatie en Middenstand. in een artikel„Middenstandsleed" in de „Middenstandsbond", schrijft de voorzitter van den bond, de heer Meuwsen o.m. Daar zijn gemobiliseerde Midden standers, die reeds vanaf den eersten dag der mobilisatie onder de wapens zijn, mi er niet in mochten slagen niettegenstaande alle verzoekschriften van henzelf en van hunne midden standsorganisatie het hoog noodige verlof te verkrijgen om hun zaken voor tolalen ondergang te behoeden. Daar moet verandering in komen. Evengoed als door onze gewapende mobilisatie bij een mogelijk betrekken in den wereldstrijd ter verdediging onzer onafhankelijkheid heelt ons land belang bij het blijven voortbestaan van een onafhankelijken krachtigen Middenstand. En het gaat niet langer aan, met een hooghartig algemeen antwoord, alle werkelijk hoognoodige verzoeken om verlof, welke komen van Middenstanders vooral voor hen die met weinig of geen personeel wer- ken eenvoudig van de hand te wijzen. Het is nu reeds 14 maanden, dat een deel van Neerlands volk, tot ge dwongen „niets doen" is veroordeeld door de noodig geoordeelde gewa pende mobilisatie. Het schijnt niet ge- Tlllflll-, l«»W—I— Wl FEUILLETON door J". Iv. '0-) o— (iiadnüt verboden. Op eenigen afstand ging de stroom des levens hen voorbij en Frona voegde er zich bij en vervolgde haar weg. De donkere met dennenboomen be groeide bergen zagen medelijdend "oer op de Dyea-vallei, en de voeten van honderden mannen maakten de vochtige, zonlooze aarde tot modder ®n moerasgrond. En als zij dit ge daan hadden, zochten zij nienwe pa- ddn, tot er vele wegen waren. En op «n pad vond Frona een man "'•gestrekt in de modder. Hij lag op ai" rechterzijde, de beenen van el- °aar en één arm onder zijn lichaam, onder zich te kunnen verroeren door lh zware pak. Zijn wang rustte op en doorweekten grond en op zijn gMaat was een uitdrukking van te genheid. Hg straalde letterlijk, toen oorloofd over deze maatregelen als onafhankelijk staatsburger een eigen meening te hebben, ten minste men mag die niet uiten. Gelukkig komen er stemmen uit Re- geeringskringen, n.l. van Kamerleden, die de koe bij de horens zullen pakken en de kwestie van de noodzakelijk heid der gewapende mobilisatie ter sprake zullen brengen. Maar afgescheiden van de resulta ten der bemoeiingen dezer Kamerle den, is het noodig dat het militaire hoofdcommando zijn bureaucratisch standpunt ten opzichte van den ge- mobiliseerden Middenstand wijzige, en eindelijk de verloven toestaat, waarom deze militairen reeds zootang, doch te vergeefs hebben gevraagd. Er is op de laatste gehouden ai- gemeene vergadering van den Mid denstandsbond te Utrecht, over dit onderwerp gesproken. Het schijnt echter niet luid genoeg geweest om hen, die het aangaat te bewegen hun stroef bureaucratisch standpunt te doen verlaten. En wij de niet gemobiliseerde Middenstanders wij zitten in onze zaken, met onze eigen zorgen over de moeilijkheid om geregeld onze waren te betrekk n, en over alles wat ten gevolge van den wereldkrijg ons bemoeilijkt alles te zamen zorgen, die ook onze gemobiliseerde collega's in nog hoogere mate be kommeren. Wij denken reeds veel gedaan te hebben, door op onze al- gemeene vergadering in gezellig sa menzijn te hebben aangehoord hoe een paar gemobiliseerde Middenstan ders hun nooden blootlegden. Er moet ter wille van onze col lega's die in zoo'n grooten onge- rechtvaardigden nood zitten iets meer gadaatr worden. Wij moeten als goede collega's overal in den lande onze stem luide verheffen om recht te verkrijgen voor onze door starre bureaucratische maatregelen zoo zeer gedupeerde vakgenooten. Melkprijzen. Waar de melk in groote hoeveel heden opgekocht wordt door de kaas-, gecondenseerde melk-, margarine- en melkpoederindustrieën en zoodoende aan de comsumptie onttrokken, is op initiatief van den minister van land bouw een vereeniging in het leven geroepen van fabrikanten van melk producten, welke tot doei heeft, de regeling van de beschikbaarstelling van consumpiiemelk voor binnen- landsch gebruik (voor zoover aan deze regeling behoefte zal blijken te bestaan) en de regeling van den uitvoer van melk en melkproducten, met uitzon dering van boter en kaas. De minister stelt zich voor, met het bestuur van deze vereeniging voort durend voeling te houden, waar het hij haar zag en zijn oogen zagen haar vriendelijk aan. „'t Werd tijd dat u kwam", zoo begroette hij haar. „Ik h«b al een uur op u gewacht." „juist," ging hij voort, toen Frona zich over hem heen boog. „Als u dien riem wilt losgespen. Dat lastige dingHet was juist buiten mijn be reik, ik kon er r.iet bij." „Hebt u zich bezeerd?" vroeg zij. Hij bevrijdde zich uit de riemen, schudde zich en betastte zijn arm. „Niets. Zoo gezond als een visch, dank u. En niet eens gekneusd." Hij bukte zich en veegde zijn han den, die vol modder waren, af aan een lage den. „Een geluk voor me maar ik ben heerlijk uitgerust, dus zal ik maar niet klagen. Ziet u, ik struikelde over dien kleinen wortel, en daar lag ik lang uit en de gesp buiten mijn bereik. En zoo lag ik een heel uur lang, en iedereen nam het lage pad". „Maar waarom hebt u niet ge roepen „En hen den heuvel naar me laten opklimmen Allen uitgeput door hun eigen werk Voor geen geldHet bovenstaande onderwerpen betreft en zal het bestuur in slaat stellen, hem op verzoekschriften, betreffende het uitvoerverbod van melk en melkpro ducten (behalve boter en kaas) van advies te dienen. Alle handelingen worden echter ge controleerd door een commissie van toezicht, door den minister aan te wijzen. Mocht inderdaad schaarschte van melk in de groote steden blijken te beslaan, dan zal deze vereeniging op aanvraag van da gemeentelijke auto riteiten een zekere hoeveelheid be schikbaar moeten stellen. Om deze eventueel gedwongen con- sumptiemelk-leverantie niet alleen op de melkfabrikanten te doen drukken, wordt verwacht, dat een regeling tot stand zal komen tusschen de bovenge noemde Vereeniging van Fabrikanten van Melkproducien en een organisatie van de kaasindustrie. Aangedreven mijnen. Gedurende September zijn op onze kust 28 mijnen aangedreven. Hiervan waren 4 van Engelschen, 19 van Duitschen en 5 van onbekenden oor sprong. Het totaal der sedert den oorlog aangedreven mijnen bedraagt thans 673, waarvan 350 van Engel schen, 57 van Franschen en 93 van Duitschen oorsprong, terwijl van 173 de oorsprong onbekend i3 gebleven. 'Koninkl. Nationaal Steuncomité. Blijkens de 56e lijst is van 6 tot en met 11 September aan bijdragen voor het Koninklijk' Nationaal Steun comité een bedrag van f23.797 in gekomen, makende met de bedragen der vorige lijsten een totaal aan ont vangen bijdragen en toezeggingen van f 2.920.046. Varkensvleesch. De minister van landbouw heeft met betrekking tot den uitvoer van varkensvleesch bepaald, dat voortaan eiken Zaterdag zal worden vastge steld tot welk gewicht percentage van de hoeveelheid versch varkensvleesch voor welks uitvoer aan een expor teur gedurende de eerstvolgende week consent zal verleend worden, hij ver plicht kan worden, varkens te leve ren voor binnenlandsch gebruiken voorts dat percentage voor 't tijdvak 5 tot en met 9 Ocober bepaald op honderdtachtig. Voor deSBelgische vluchtelingen. Vrijdag 8 October, datum van Ant- werpen's val, zal in de kunstzaien van d'Auriretsch, Hooge Wal, Den Haag, geopend worden een tentoonstelling van krijtteekeningen, door Leo Geste), illustreerend de vlucht uit Antwerpen. De schilder maakte deze schetsen was niet ernstig genoeg. Als een ander mij naar boven liet klimmen, alleen omdat hij gestruikeld was, wel, ik zou hem heel netjes uit de modder halen, heel netjes, maar ik zou hem ook weer in de modder terugduwen. Bovendien, ik wist, dat er eindelijk wel iemand mijn kant zou uitkomen." „O, u zult slagenriep zij goed keurend, onwillekeurig Del Bishop's woorden nasprekend. „U is geknipt voor dit land 1" „Ik hoop het," riep hij, zijn pak weer op de schouders nemend en met flinken tred zijn weg vervolgend. „En, in eik geval, ik ben heerlijk uitgerust." Het pad leidde door een moeras naar den oever der rivier. Een slanke pijnboom overspande het bruisende schuim en boog in het midden door, zoadat hij haast het water raakte. De golven sloegen tegen den dunnen stam en gaven er een rhythmische, wiegelende beweging aan, terwijl de voeten van de zwaar beladen men- schen de bovenoppervlakte gladge maakt hadden. En ds primitieve brug strekte zich voor haar uit in angst wekkende onveiligheid. Frona zette indertijd ter plaatse tusschen Antwer pen en Bergen-op-Zoom. Wijl geheel Nederland toentertijd zoozeer gedeeld heeft in de ellende van die zwervers, heeft men gemeend door een reminis- cens aan dat hier geweten leed de stille ellende van nog zoovelen mis schien een weinig te kunnen verzachten. Zoo vormde zich een „Comité des expositions au secours des victimes beiges de la guerre". Dit comité zal eerst een tentoonstelling van dit werk organiseeren in Den Haag, waarbij het de heeren Oraaf van Bijlandt, lid van het comilé de secours privé, Vi- comte de Semonis, president van het Comité de secours, Lange Voorhout, en Monsieur August Dupont, presi dent van het Comité Beige de Ia Haye, bereid gevonden heeft een co- uité de patronage te vormen. Dit comité zal den 8en Oct. de tentoon stelling openen, waartoe zij vele be langstellender. heeft uitgenoodigd. De schilder heeft een speciale lithographie gemaakt die tot affiche zal dienen, maar ook zonder opschrift in lijst, tevens als lithographie zal verkocht worden. De opbrengst daarvan, alsook die van eenige reproducties in brief- formaat en de entrées zullen geheel ten voordeele komen van het Comilé, terwijl de heer Gestel zelf zoo be langloos was 25 pCt van den even- fueelen verkoop zijner teekeningen voor 't zelfde doel af te staan. Een tentoonstelling in Amsterdam zal zeker volgen, terwijl bij gebleken belangstelling ook andere steden ge legenheid zullen krijgen te zien voor welke ellende wij tot nu ioe bespaard zijn gebleven. (Uit het Gemeente-verslag). Vlissingen tijdens het oorlogsjaar 1914. Bij het opmaken van een gemeente verslag over het jaar 1914 past het, zij het ook met een enkel woord, een kort overzicht te geven van hetgeen in dit oorlogsjaar van wege de ge meente of door particulieren gedaan is in verband met de crisis, die den 30 Juli intrad. Toen bij Kon. besluit verklaard werd, dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's Lands wetten vooïkomt, aanwezig was (zie Staats courant no. 177) werden onm'ddellijk door den Burgemeester de Militie en Landweer met spoed opgeroepen en de datum van opkomst op 1 Augus tus d. a. v. vastgesteld. De mobili satie liep, dank zij de goede voorbe reidende maatregelen, vlot van stapel. Hoewel de machtiging, in art. 6 der Landstormwet bedoeld, tot oproeping van de tot den landstorm behoorende dienstplichtigen bij besluit van H. M. er den voet op, voelde den stam onder zich bewegen, hoorde het bor reien van het water, zag den snellen stroom en deinsde achteruit. Zij maakte den knoop van haar schoen veters los en hield zich, of ze druk bezig was, ze weer vast te maken, toen er een troep Indianen uit het woud naar beneden kwamen door de modder. Drie of vier mannen liepen voorop, gevolgd door vele squaws, allen met gebogen hoofd door de zware lasten. Daar achter kwamen de kinderen, ook belast naar hun ja ren, en in de achterhoede een half dozijn honden, met de tongen uit den bek en zich pijnlijk voortsleepend onder hun onmenschelpe vrachten. De mannen zagen haar van terzijde aan en éen van hen zei iets op fluis terenden toon. Frona kon het niet verstaan, maar het onderdrukt lachen dat door de rijen ging, bracht een blos van schaamte op haar gelaat en zei haar meer dan woorden doen kon den. Haar gezicht gloeide, want in haar eigen oogen zat zij daar onteerd maar zij liet niets merken. De gids trad opzij en éen voor éen, en nooit meer dan éen tegelijk, deden de Koningin d. d. 2 Augustus ver leend was, heeft men daarvan echter slechts een matig gebruik behoeven te maken. Daar de onttrekking van een groot aantal kostwinners aan hun gezin de toepassing van de militie- en iand- weeivergoedingsbesluiten dringend noodig maakten, is men zoo spoe dig mogelijk tot de uitkeering aan belanghebbenden overgegaan. Door versterking van het garnizoen werd inkwartiering noodzakelijk. In den beginne werden hiertoe ook de schoolgebouwen gebezigd, doch door detacheering der troepen naar de grenzen werden deze gebouwen al lengs door de militairen ontruimd,hoe wel het onderwijs, dat tot dien tijd geslaakt was, toch niet voortgezet kon worden, daar de vrij gekomen ruimten ingenomen werden door de stroomen Belgische vluchtelingen, waarover later. Inmiddels had de militaire overheid bij het begin der mobilisatie gebruik gemaakt van hare krachtens de wet van 14 September 1866 gegeven be voegdheid en de daartoe geschikte paarden opgevorderd. Wel had in de laatste dagen van November een keu ring van auto's plaats, doch tot vor dering van deze voertuigen is men niet behoeven over te gaan. Weldra werd de slaat van oorlog afgekondigd en spoedig daarop de staat van beleg. Installatiën van draadlooze telegra fie werden op bevel van den Burge meester opgeruimd, voorzoaver zij niet ten behoeve van mililair gebruik werden gebezigd. Voorts moesten alle schietwapenen en hun toebehoo- ren, die in het bezit van particulieren of van vereenigingen waren, worden ingeleverd, terwijl aanvankelijk de uitoefening van het jachtrecht verbo den was. Onderiusschen waren Hr. Ms..krui ser „Zeeland" benevens mqnenieg- gers, torpedobooten en onderzeeërs op de reede en in de haven versche nen en werd de monding der Schel de door mijnen versperd. Door een noodlottig toeval kwam een Noorsch schip de „Tysla" daarmede in aanra king met 't gevolg, dat 'i schip zonk en drie leden der bemanning er het leven bij liéten. Door de stroo mingen en de stormen spoelden vaak mijnen aan. Een daarvan ontplofte bij den strandboulevard en veroorzaakte veel schade aan de omliggende huizen, zonder dat er evenwel menschenlevens bij te betreuren waren. H. M. de Koningin toonde hare belangstelling voor de militaire maat regelen .door in December de ter reede gestationneerde oorlogsschepen te be zoeken. Reeds kort na het intreden van de abnormale toestanden werden door de zij den gevaarlijken overtocht. Bij de buiging in het midden bracht hun ge wicht den boom onder water en tot de enkels stapten zij in den kouden, bruisenden stroom. Zeifs de kleine kinderen deden het zonder aarzelen en toen de honden, huilend en weer strevend, maar aangezet door den man. Toen de laatste er over was, wendde hij zich tot Frona. „Neem den rijweg," zei hij, naar den weg wijzend. „Veel beter, dat ge den rijweg neemt. Het is verder maar veel beter." Maar zij schudde het hootd en wachtte, tot hij den anderen oever bereikt hadwant niet alleen haar eigen trots, maar de trots van haar geheele ras gebood haar, verder te gaan. Zij zette dus den voet op den boom en, met de oogen van al die vreemdelingen op zich gericht, vol bracht zij den tocht over den wit- schuimenden stroom. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1