.de Jr. huizen. rsefs. alsliaal 34. DONDERDAG 30 SEPTEMBER DONDERDAG SLTT ZUUU der andere slijkej tarden, Keu. tegen geer ssingen. Dienstbode, JSSEMAKERS, AP°' jjïïi: firma F. DE VELDE Jr.. Kleins M 58. Vlissingen. ïbIbIgp inters. I jtHMEENTEBESTÜ UB goedkoope levensmiddelen. "binnenland" FEUILLETON™ Buiten de beschaafde Wereld. No. 230 S3e Jaargang 1915 >op i VLISSINGSCHE CO U RA IN T ren en ;n r te Vlissingen haar wenschen schrijven naar: 9 rdblaak. LL, Middelburg. Intarc. 10. AN: itantiën. 'lementön. teningen. damekaar ten. oobiljetten. ten werk. tuten, rieven. sgangskaarten. tnoodigingskaarton. flitekaartjes. rlovingskaarten. rdei elk ander voor komend Boek- of Steendrukwerk. iERING. rxxmx [HEID 2MUU even met conditie' au „Vliss. Courant, s bureau Vliss. Cn. UYVER, Boulevard raagt tegen 1 DEC' Zich te vervoegen :n 8 en 9 uur. atsoenlijk neisje bur. Vliss. C't' apark 28. Tilburg, November of vroege teukenme"1 rerken, loon f 120 ïekwaamheld* ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk !.50, Voor- Belgli* 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent -m mk ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-4 regels 0.40 voor iedere «grimeer een» Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bf abonnement speaalc pr@s Reclames 20 ct. per reget Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Versstiijnt dansUiki. ailgszoBdird sp Imin en sIqbibssi; wkamti Chrisislijke liistfepi De abonnés, in 't bezit eener <f|f|fl| Ag j gulden bij levens- gulden bij dood AAA gulden bij verlies J gulden bij verlies^ gulden bij verlies gulden bij verlie» j lange ongeschikt- li door >c|g|| van een hand, 9 I i van II lil vaneen van eiken ieïd'tegenongelukken voor: tiUUU heid tot werken S een ongeluk CpUU voet of oog JUÜrU een duim AWW wijsvinger &d%3 anderen vinger iKM ulttoerlngers worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. Do ultkeering wordt gewaarborgd door de „ttoll, Alg. Verzek, Bank" te Sehledas De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter algtmeene kennis dat het bij den Minister van Land bouw enz. een punt van overweging uitmaakt, welke maatregelen noodig ziin, om te zorgen, dat da verbruiker van' vatgroenten als pronksnijboonen, dubbele spercieboonen, enkele sper cieboonen, zuurkool, andijvie (beel-: en gesneden kroppen), tegen matigen prijs den noodigen wintervoorraad kan verkrijgen. En verzoekt mitsdien handelaren m bovengenoemde artikelen, die deze groenten tegen verminderden prijs van de gemeente willen betrekken om deze wederom tegen maügen prijs aan de verbruikers te kunnen ver strekken, hiervan aangifte te doen vanaf heden tot 15 October a.s. ter gemeente-secretarie (bureau griffie) van des voormiddags 9 uur tot des middags 12 uur, onder opgave van de soort en hoeveelheid, welke voor den winter zal worden noodig geacht. Vlissingen, 29 September 1915 De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Demobilisatie De „N. R. Ct." gaat na ot er reden tot demobilisatie kan bestaan, en meent dat alleen de regeering dit weten kan en de regeering zwijgt over dit onder werp. Stelt zij weer de quaestie van vertrouwen, dan zal de Kamer haar dat natuurlijk schenken, maar zegt het blad wie vertrouwen schenkt wordt zelf ook eens gaarne in ver trouwen genomen, en dan gaat het verder De moeilijkheid wordt vergroot, doordat hoe langer hoe meer de groote bezwaren van de mobilisatie op ons volt beginnen te drukken de enorme tosten voor het land, en de econo mische nadeelen, die voor velen aan de mobilisatie verbonden zijn. Dit laatste is ook uit militair oog punt niet zonder gewicht. De angst voor de toekomst, die met den dag meer mannen bevangt, welke hun zaak verloopen, hunne broodwinning verloren zien gaan, de onmogelijkheid, de belangen van het gezin naar be- hooren te behartigen, kunnen niet aalaten een ongunstigen terugslag te hebben op het moreel van het leger. Het gevaar voor verveling in den winter met haar annexen lfjntrekkerij en kankeren, is ook niet denkbeeldig. En het is de vraag, of 't kwaad, dat juist ook uit militair oogpunt wordt verricht, indien aan allerlei groote en kleine, niet steeds ongerechtvaardigde, grieven niet met meer beleid wordt tegemoet gekomen, wel voldoende in door J. Iv. —o— (mink vtrtoit»,) «ik vind nu meer stofgoud in één roinuut, dan ik ooit in mijn geheele leven te voren zag. De bedoeling waarmee ik dit uitstapje naar de sta len maak, is mijn voorvaderen te gaan bezoeken. Ik heb een vast vertrouwen, dat zij bestaan hebben. Je mag goud klompen vinden in Klondike, maar nooit goede whiskey. Het is ook mijn vaste plan, een flesch te drinken van de echte soort, vóór ik sterf. Daarna beo ik gezworen terug te keeren, om self het opzicht te houden over mijn Klondike eigendommen, ja, waarlijk, Jk ben een Eldorado-koningen als |e een beetje geld noodig hebt, wil 'k ie het met genoegen leenen." «Bezeilde oude, oude Matt, die «ooit oud wordt," zei Frona lachend. «En j^ bent een echte Welse, on- oanks je kampvechters spieren en je regeerings- en hoogere militaire krin gen wordt doorzien. Heeft de bevel voering zich in dit opzicht nergens iets te verwijten Wat er moge zijn van gebrek aan spaarzaamheid in sommige opzichten, er zijn óok symptonen van zuinigheid bij enkele departementen, waarvan men zich afvraagt, of hier nier eene zuinigheid betracht wordt, die de wijs heid bedriegtbij de bevordering van het kader, bij de bevordering en de aanstelling in de lagere officiersrangen, bij de aan de off eieren toegekende vergoedingen, nu het Saaist bij de be perking van den portvrijdom voor militairen, ten aanzien waarvan het toch zeker twijfelachtig 13, of er geen ander middel was, om misbruik te keeren, dan halveering van een alles zins gewenscht gebruik, met dit effect, da: thans elk meer vert-ouwelijk brief verkeer tusschen gemobiliseerden en hunne familie portvrij d.w.z. vo#r zeer velenfeitelijk onmogelijk is geworden. Ds „Eemdijk". Ook naar het ongeval met de .Eemdijk" wordt een ambtelijk on derzoek ingesteld door de marine- autoriteiten te Vlissingen, die kapi tein en leden der bemanning zullen hooren. Voor voeding van mnnseh nn dlor. Nu de waarschijnlijkheid voortdu rend grooter wordt, dat de tegen woordige toestanden ook gedurende den winter zullen heerschen, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel den tijd gekomen geacht om eenheid te brengen in de reeds ge nomen maatregelen, ten einde te be vorderen, dat verschillende voedings middelen voor de Nederlandsche be volking tegen lager prijzen verkrijg baar zijn dan daarvoor bij uitvoer bedongen kunnen worden. De minister heeft gemeend om or ganisaties van producenten en expor teurs in het leven te roepen, die voor de beschikbaarstelling van het be- noodigde zullen moeten zorgen. Wat het toezicht op de distributie aangaat, hiertoe kon de minister moeilijk een beroep doen op organisaties van ver bruikers, maar zijns inziens kunnen hem hierin de burgemeesters behulp zaam zijn. Vrijdag j.l. heeft de minister ver schillende commissiën van toezicht geïnstalleerd. In die commissies heb ben o.a. zitting Kamerleden en per sonen, die reeds in bestaande com missies voor dergelijk doel zitting hadden. Dekking van oorlogslasten. In een vergadering van de Vrijzin nig—democratische kiesvereeniging te 's Gravenhaage heeft het Kamerlid de heer H. P. Marchant, de dekking wijsgeerenhersens. Maar laat ons naar binnen gaan met Louis en Stiftwater. Ik heb gehoord, dat Andy nog steeds den winkel bedient en wij zullen eens zien, of ik nog alt^d in herinnering voortleef." „Ik ook." Frona nam hem bij de hand. Het was een slechte gewoonte van haar, om de menschen die zij liefhad, bij de hand te nemen. „Het is tien jaar geleden dit ik heenging." De Ier baande zich met geweid een wog door de menigte als een heiblok, en Frona volgde gemakkelijk in zijn spoor. De nieuwelingen zagen hem eerbiedig na, want voor hen waren zij als Noorsche godheden. Toen ver hiel zich het gemurmel van stemmen weer. „Wie is het meisje vroeg er een. En juist toen Frona de deur inging, hoorde zij het begin van het ant woord „De dochter van Jacob Weise. Nooit geboord van Jacob Welse? Waar heb je dan toch gezeten HOOFDSTUK II. Zij kwam uit het land van glan zende perken en terwijl de eerste stralen der zon heur loshangend haar van de oorlogslasten door een heffing ineens bepleit. Spreker, die gewaagde van de offer vaardigheid, in het begin van den oorlog betoond door de vermogenden, verweet den tegenstanders van de heffing ineens, dat zij aan de zaak niet die diepgaande studie wijdden, welke men van hen mocht verwachten. Uitvoerig bestreed spreker het stelsel der Regeering, neergelegd in de thans vigeerende wet, op grond dat deze wet geen rekening houdt met de draagkracht van de zéér vermogenden en de kleinen veel te veel betalen iaat. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het reserve peroneel der landmacht tot reserve 2e luitenant bij hun tegen woordig korps bij het wapen der inf., de vaan drigs W. L. M. E. van Leeuwen, van het 18e reg.A. P. Bliek, van het 14e reg,J. T. H. Smeers, van het 13e reg.N. van Vliet, van het 22e reg.; H. C. van Leeuwen, van het 21e reg.C. van den Dorpe, van het 20e reg.M. Veldhuyzen van Zanten, van het 10e reg.; j. P. G. Quaak, van het 22e reg.A. H. Mols en P. Tazelaar, beiden van het 13e reg.P. Rutgers, van hel 16e reg.J. Broeker en J. H. van der Laai?, beiden van het le reg.; A. D. Meijer, van het 11e reg. A. F. Bekeringh, van het 21e reg.L. Glastra, van het 13e regimentH. R. Beukelman, van het 10 regiment A. J. Holthuizen, var, het 11e reg.; A, G. J. Elkhuyzen en P. Huyssoon, beiden van het 5e reg.E Zwiers, van het 2e regB. F Verveen, van het 21e reg.; W. J. H. Jansen, van het 16e reg.: H. Huisman, van het 5e reg.J- J- Woidendorp en J. H. Velt- meijer, beiden van het 12e reg.; J. Thie, van het 1 e reg.JM. W. Camps, van het 1 le reg.D. Boogerd, van het 3e reg.M. P. M. L'nders, van het 17e reg.; C. A. J. Blankers, van het 3e reg.H. W. J. Dik, van het 22e reg.J. 1. Snoeck Henkemans, van het 10e reg.S. H. van Qroningen, van het 3e reg.M. T. Alkema, van het 16e reg.; W. van der Vegt, van het 13e reg.T. J. Roes, van het 5e reg.B. Merema, van het 12e reg. J. Spijer, van het 22e reg.E. H. J. Penners, van het 11e reg. De gezondheidstoestand van ds. Talma. De berichten omtrent den gezond heidstoestand van ds. Talma luiden zeer bevredigend. De medicus, die den patiënt behandelt, is uiterst te vreden over het verloop. Bij goed weder mag de zieke zeifs reeds een korte wandeling maken. Niet Nederlanders worden geweerd. De vice admiraal, commandant van een gouden gloed verleenden, ging zij met lichten tred over de bedauwde weide. De aarde was vettig van den dauw en zacht onder haar voeten, terwijl de vochtige planten tegen haar knieën sloegen en schitterende, vloeibare diamantjes om zich heen verspreid den. Haar wangen waren even roos kleurig als het morgenlicht en haar oogen straalden en zij gloeide van jeugd en liefde. Want zij had de na tuur tot moeder gehad, en zij had de oude boomen en de kruipende groene dingen lief met een hartstochtelpe liefdeen het zachte gemurmel van groeiend ieven was een vreugde voor ooren en de vochtige geuren der aarde een wellust voor haar neusgaten. Waar het boveneinde der weide verdween in een donker en nauw boschpaadje te midden var, paarde bloemen en boterbloempjes, stuitte zij op een bos groote Alaska-violen. In haar volle lengte wierp zij zich op den grond en begroef haar gelaat in de geurige koelheid en zij iegde de purperen bloemen als een krans om het hoofd. En zij schaamde zich niet. Zij had gezien het gehuichel en het de stelling van Helder, belast met de uitoefening van het militair gezag in de gemeente Helder verbiedt, met ingang van 1 October a.s. den toe gang tot en het verkeer binnen de gemeente Helder aan alle niet Neder landers, onverschillig van welke na tionaliteit, geslacht of leeftijd. Van dit verbod zijn uitgezonderd niet Nederlanders als bovenbedoeld, aan welke een bijzondere vergunning tot toegang en verblijf binnen die gemeente is verleend. Tot het bekomen dezer vergunning (pas) zullen gegadigden zich, onder opgave van hun nationaliteit, van de redenen welke hun verblijf te Helder wenschelijk maken, hun middelen van bestaan, plaats, jaar en datum van geboorte, geslacht en alle verdere noodig geachte inlichtingen, moeten wenden tot den plaatselijken com mandant te Helder (Spoorstraat 7—9) welke autoriteit de door den com mandant van de Stelling van Helder geieekende passen zal uitreiken. Alle niet Nederlanders, thans reeds te Helder gedomicilieerd, zijn ver plicht vóór 8 October a.s. hun aan vraag tot den plaatselijken comman dant te richten. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste 3 maanden. Wetheuderspensioen te Amsterdam. De Gemeenteraad te Amsterdam heeft goedgekeurd een gewijzigde voordracht betreffende de toekenning van pensioen aan wethouders met 24 tegen 10 stemmen. Daor de aanneming dezer gewijzig de voordracht hebben de Amsterdam- sche wethouders recht op pensioen tot een maximum van f 3000. Het pen sioen bedraagt ten minste f 1000. Een en ander wanneer de wethouder ontslag neemt wegens ziekte of op houdt wethouder te zijn tengevolge van niet herkiezing bij periodieke aftreding als lid van den Raad of ais wethouder. Het maximum wordt ver kregen na 12 jaren. Hat verkear met Engeland. In het „Belg. Dagbl." komt een bericht voor volgens hetwelk passen naar Engeland slechts worden ver leend op voorwaarde dat de drager van den pas er blijve de terugkeer kan niet worden toegestaan. Deze meedeeüng is in haar alge meenheid niet juist. Ieder geval wordt op zichzelf beoordeeld, en getoetst aan de opgegevene reden. Maar in het algemeen kan worden gezegd dat het heen en weer reizen niet wordt toegestaan aan Beigen en aan perso nen die voor hun plezier reizen. onreine en de verschroeiende hitte der groote wereld, en zij was terug gekeerd, eenvoudig, rein en gezond. En zij verheugde er zich over, terwij! ze daar lag, terugdenkende aan de oude dagen, toen het heelal begon en eindigde aan den horizon en toen zij over den „Pas" trok om het einde der wereld te zien. Het was een primitief leven, het leven harer kindsheid, met weinig conventies, maar strenge. En zij kon den worden leruggegebracht, zooals zij in latere jaren ergens gelezen ha.d tot het kort begrip van het geloof, van voedsel en bedekking. Aan dit geloof had haar vader zich gehouden, dacht zij, zich herinnerend, dat zijn naam een goeden klank had bij de menschen. En dit was het geloof, dat zij geleerd had, het geloof, dat zij met zich had genomen over den „Pas" en in de wereld, waar de menschen waren afgedwaald van de oude waar heden en zelfzuchtige dogrfia's ge maakt hadden; het geloaf, dat zij mee teruggebracht had, nog altijd frisch en jong en vroolijk. En het was alles zoo eenvoudig, dacht zij waarom zou hun geloof niet zijn als «ERK- Ei SCHSOLHiEWfS. Ger. Kerken. Beroepen te Maasdijk ds. W. S. Pontier te Kruiningen. Aan twee onderwijzers der Geref. school te Vlaardingen is door het be stuur dier school ongevraagd ontslag verleend, omdat zij solliciteerden bij net openbaat onderwijs te Rotterdam. Het bestuur overwoog daarbij, dat zij door deze daad in strijd han delen met het beginsel van he: Geref. onderwijs, zoodat hun niet langer het vertrouwen der Geref. ouders kon worden geschonken. Kerksplitsing of kerkherstal Op de eerste provinciale vergadering der Confessioneele vereeniging in Zee land, die gisteren te Middelburg is bijeengekomen, heeft dr. P. J. Krom- sigt, van Amsterdam, een referaat ge houden overKerksplitsing ot Kerk- herstel naar aanleiding van Nfet door de Synode aangenomen voorstel der Utrechtsche professoren. Door de aanneming van dit voorstel door de synode, aldus de spreker, komt de reorganisatie-kwestie weer in het middelpunt te staan. Het Utrechtsche voorstel kan op niets anders uitloopen dan op kerksplitsing en moet uit moedeloos heid verklaard worden. Men wanhoopt aan kerkherstel en stelt daarom maar voor uiteen te gaan. Teekenend is, dat èn dr. Kuvper én dr. Niemeijer het hebben toegejuicht. In dit voorstel ontmoeten dan ook separatisme en modernisme elkander. Wat wil men De „eenheid der kerk" bewaren en tegelijk de richtingen erkennen en elk naar eigen beginsel laten leven. De eenheid is hier alleen administratief bedoeld en dus niet anders dan een schijneenheid. Dit is dus feitelijk kerk- plitsing. Er is maar één weg om uit onze kerkelijke ellende te geraken. En dat is de weg, dien niet menschelijk ver nuft, maar Gods Woord ons wijst de weg der schriftuurlijke tuchtoefe ning. Om des beginsels wille, aldus ging dr. Kromsjgt voort, moeten wij ons dus tegen het Utrechtsche voorstel verzetten. Ten slotte is het slechts de vraagWaagt gij het met het Woord Gods of meent gij allerlei menscheiijke, zelfbedachte middelen te moeten aanwenden Christus heelt aan zijn kerk niet alieen zijn evangelie der genade, maar ook zijne ambten gegeven, opdat in zijn kerk al les met goede orde zou geschieden, naar recht en barmhartigheid beide, zooals Eph. 4 leert „tot opbouwing des lichaams van Christus". Maar zoo mag dan ook de ambtsmacht op geenerlei wijze worden ingekort of verwaar loosd, hetgeen in onze kerk reeds te lang is geschied. Alleen in den weg van gehoor- het hare het geloof van voedsel en b«dekking Het geloof van goudvelden en ja gerskampen Het geloof, waarmee sterke, reine mannen het gevaar en plotselingen dood te veld en te water onder de oogen zagen Waarom niet Het geloof van Jacob Welse Van Maft Mc Carthy Van de Indiaansche jongens, waarmee zij gespeeld had? Van de Indiaansche meisjes, die zij had aangevoerd in den Amazonen- oorlog Van de wolfshonden, die met haar over de sneeuw gerend hadden Het was een gezond geloof, maar een goed, dacht zij en zij verheugde er zich in. De heldere tonen van een roodborstje groetten haar uit het berkenwoud en openden haar ooren voor den komen den dag. Een patrijs ontwaakte vlak bij haar en een eekhoorentje zwaaide en balanceerde boven haar hoofd van tak tot tak en boom tot boom met gracieuse bewegingen. Van de rivier, die zij van hier uit niet zien kon, klonk het geroep en geschreeuw der zwoegende avonturiers,reeds ontwaakt en gereed hun weg te banen naar de Pool. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1