OE OORLOG. VHsslngen, 24 September. De Duitsche legatie te 's Graven- hage heeft opdracht ontvangen aan de Nederlandsche regeering den dank van 't Duitsche gouvernement te be tuigen voor haar menschlievende en offervaardige medewerking op 25 en 26 Augustus 1.1. ter gelegenheid van de uitwisseling van zwaar gekwetsten en saniteitspersoneel en tevens aan de Nederlandsche regeering te verzoeken het Nederlandsche Roode Kruis voor zijn medewerking te bedanken. Cabaret voorstelling. Wij hebben reeds de aandacht ge vestigd op de cabaret voorstelling welke Zondag a.s. door Dumas' ge zelschap in de zaal van den heer Buning op de Groote Markt wardt gegeven. De „Arnh. Ct." bevat een zeer gun stige recensie over het optreden van dit gezelschap. Wij ontleenen er het volgende aan. De voordrachten van Dumas waren oer-komisch en actu eel de eene lachsalvo volgde na de andere en zijn politieke satyrische nummers, waaronder vooral uitmuntte „Ik Beschuldig" (J'accuse) ontlokte enorme ovaties van de zijde van het enthousiaste publiek. Jules Boesnach de humorist aan den vleugel, in zijn geestige, soms scherpe coupletten, we noemen o.a, „Het Europeesche concert" „Jopie met de peren", „Hol land weest fier", en zijn echtgenoote Bertha Dotter, met haar goed gezon gen liedjes, hebben zich gedurende de laatste voorstellingen hier reeds een goeden naam verworven en zij hebben dien gisteren voldoende weten te handhaven. Ook de andere krachten van Dumas' gezelschap Duif de Haas en de piano virtuoos de heer M. Agsteribbe, had den daverende bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen, de eerste met haar ondeugende cabaret liedjes en de laatste met zqn heerlijk gespeelde klavlersoli. Het geheel was een goed geslaagde voorstelling. Zondagmorgen om 8 uur zullen bij het station alhier circa 2500 a 3000 duiven losgelaten worden. Bij beschikking van den minister van marine is met ir.gang van 1 Oc tober benoemd tot opzichter bij de verlichting op de Wester-Schelde te Nieuwersluis, tevens belast met den dienst van lichtwachter aldaar, de lichtwachter bij de verlichting te Kaapduinen A. F. K. Branaes. Door den vice-admiraal, commandant in Zeeland, is het verblijf in zijn ge- zagsgebied ontzegd aan Camiel van Vooren, geboren 5 Juli 1858 te Sleydinge (België) wonende le Sas van GentRemiy de Munck geboren 25 December 1893 te Kemseke (België), Petrus de Bock, geboren 17 Januari 1847 te Clinge (België); Jo hannes van der Gugt, geboren 14 Maart 1898 te Clinge (België) de drie laatsten wonen te Clinge (België). De vier personen zijn allen van nationa liteit Belg en worden uitgezet wegens smokkelarij. KERK- £M 5CMOOLH1EUW5. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's Gra- venhage ds. D. A van den Bosch te Stedum, ds. C. H. Nolke te Doorn en ds. B. J. B. Rijnders te Doorn. Het provinciaal college van toe zicht op het beheer in Zeeland, heeft twee kerkvoogden en twee notabelen van Hoedekenskerke, geschorst, en aan het algemeen college voorgedra gen tot ontzetting uit hun ambt. Ger. Gem. Tweetal te Meliskerke ds. A. Janse te Barneveld en ds. B. van Neerbos te Rijssen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld diefstalB. B., 44 jaar, werkman te Amsterdam, thans gedetineerd 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voora restG. S47 jaar, koopman te Goes, 14 dagen ge an genlsstraf; A. J. v. A., kleermaker te Middelburg een maand gevangenis straf; J. L., 29 jaar, werkman te Mid delburg H. de V. 26 jaar, soldaat te Nieuw Namen, H. P., 26 jaar, soldaat te Middelburg, ieder 14 dagen ge vangenisstraf poging tot uitvoer en omkooping H. S. de P., 42 jaar, huisvrouw A. V., te Philippine, vrijgesproken voor wat het eerste feit bet eft en een week gevangenisstraf voor wat het tweede feit betreft beschadiging: R. E. P., 67 jaar, landbouwer te Philippine f5 boete subs. 5 dagen hechtenis niet voldoen aan een ambtelijk be vel E, de C., 26 jaar, landbouwer te Overslag f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis mishandeling: B. J. P., 21 jaar, landbouwersknecht te Hoofdplaat, 3 dagen gevangenisstrafC. M., 22 jaar, werkman te Biggekerke, f 7 boete subs. 7 dagen hechtenis wederspannigheidP. C. G., 33 jaar, werkman te Middelburg, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis eenvoudige beleedigingJ. I B., 33 jaar, bakker te Vlissingen, f2 boete subs. 5 dagen hechtenis. Voor de rechtbank te Middel burg werd heden een week gevan genisstraf geëischt tegen den werkman A. H. F. uit Colijnsplaat die te Kort- gene in het openbaar H. M. de Ko ningin beleedigde. Tegen den 19jarigen S. J. C. te Middelburg, die een heer trachtte sigaren af te persen en dezen heer mishandelde werd wegens poging tot afpersing twee maanden gevangenis straf geëischt. De verdediger meende dat hier sprake is van baldadigheid en vroeg de onmiddellijke invrijheid stelling van beklaagde, hetgeen de rechtbank echter weigerde. Tegen W. S., handelsreiziger te Amsterdam die reeds vroeger door de rechtbank te Amsterdam wegens verduistering werd veroordeeld tot 5 maanden en thans terecht stond wegens oplichting van een firma te Goes door het opgeven van valsche orders waarvoor hij bij voor uitbetaling provisie kreeg, negen maan den met aftrek geëischt. De verde diger wees erop dat bekl. een gees telijk minderwaardig persoon is, die o.a. reeds tweemaal in een krankzin nigen gesticht is verpleegd. Her Openbaar Ministerie bij de rechtbank te 's Gravenhage, vorderde gisteren wegens poging tot vergiftiging twee jaar gevangenisstraf, tegen de 27jarige dienstbode J. C. G-, die te rechtstond ter zake dat zij de echtge noote van L., in de Schiestraat aldaar met wie zij in relatie stond, na deze eerst door de mededeeiing dat aan haar man een ongeluk was overkomen, hevig te hebben doen ontstellen, zu ringzout te drinken gaf onder het voorwendsel haar iets te geven tot herstel van hare zenuwachtigheid. Gisteren behandelde de Haar- lemsche rechtbank in zitting met ge sloten deuren de zaak tegen A. W. uit Rotterdam, die naar we onlangs meedeelden, in den trein tusschen Den Haag en Haarlem een kinder meisje uit Den Haag had aangerand. De elsch luidde twee jaren gevan genisstraf. Lotisico. De procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad, mr. Noyon, nam conclusie in zake het cassatieberoep der maat schappij Lotisico, die door het Hof te 's Gravenhage veroordeeld was tot uitbetaling van den prijs, op de polis van verweerder gevallen. Lotisico meende, tot die betaling niet verplicht te zijn, omdat in Augus tus 1914 de trekkingen van de Staats loterij tot een nader te bepalen tijd stip waren uitgesteld en volgens art. 4 der polis, in geval van schorsing der Staatsloterij, de overeenkomst stil zwijgend verviel. Het Hof besliste echter, dat het bedoelde uitstel niet als „schorsing" ken worden beschouwd. Het hiertegen gericht cassatiemiddel achtte de proc.-gen. ongegrond en de conclusie strekt dus tot verwerping van bet beroep. De toestand. De Boelgaarsche minister-president heeft aan zijn aanhangers meegedeeld dat Boelgarije in de toekomst een gewapende onzijdigheid in acht zal nemen. Is Boelgarije dan niet van plan ten oorlog te trekken Er is maar een bericht dat daarop wijst, nl. dat een cavalerie-regiment uit Sofia bevel kreeg zich naar de Servische grens te begeven. Als er inderdaad sprake is van oorlogsdaden van Boelgarije zal het zijn tegen Servië, welk land de Boelgaren,ondanks den „broederband" dien het gezamenlijk tegen de Tur ken deed strijden, thans een doode- lijken haat toedraagt voor het inpikken van Macedonië. Beteekenen de woor den van den Boelgaarschen premier cat Boelgarije jegens Turkije onzijdig zal blijven, maar de Serviërs in den rug zal aanvallen, terwijl de Duitsch- Oostenrijkers den overtocht over den Donau zullen forceeren Wanneer de Duitschers de spoorwegverbinding met Konstantinopel willen herstellen zouden zij het Servische leger moeten verslaan, maar een inval in het Ser vische binnenland kan ook vermeden worden. Wanneer de Duitsch-Oasten- rijkers den zuidelijken Donauoever in hun macht hebben, zouden' zij de ver binding te water met Turkije hebben hersteld. Het is zeer de vraag of, indien Boelgarije op Servië losslaat Roemenië en Griekénland ieideiijk zullen toezien. Er zou te Athene groote opwinding heerschen over den zet van Boelga rije. Uit Roemenië hoort men niets. Het is ondenkbaar dat laatstgenoemd land zonder verzet het Boekarester- verdrag zou laten te niet doen, waarbij Servië en Griekenland zulk een groote gebiedsuitbreiding kregen. Wanneer de Boelgaren ten oorlog gaan zullen zij Griekenland en Roe menië stellig niet aan hun zijde vinden. Wat den toestand op het oostelijk front betreft, daar is weer het merk waardige feit te constateeren dat de Russen voor de zooveelste maal aan het omsingelings en afsnijdingsgevaar zijn ontkomen. Het gevaar dreigde naar men weet niet uit het westen, maar uit het noorden, en nu is weer het beeld der jongste Duitsche en Russische berich ten juist ditDe Duitschers vorderen snel in oostelijke richting, maar in 't geheel niet in zuidelijke, ja, volgens het Russische bericht worden zij zelfs teruggedreven. De beschieting van Stuttgart door Fransche vliegers wordt in het Fran- sche legerbericht niet anders verde digd dan als een middel van weer wraak tegenover den Zeppelin-aanval op Londen. Fransch legerbericht. De vijandelijke artillerie bombar deerde de Fransche stellingen in de streek van Roelincourt en de loop graven ten zuiden der Scarpe. De Fransche artillerie beantwoordde dit vuur met kracht. Eenige gevechten van loopgraaf tot loopgraaf hadden plaats in de streek van Neuville. De Fransche artillerie richtte een krachtig vuur op het Duit sche front ren noorden en ten zuiden van Atrecht, en in de richting van Beuvraigne. in Champagne ontplofte een Duit sche mijn ten noord-westen van Per thes, zonder beiangrpe schade aan te richten. Het vuur der Frarsche batterijen heeft verscheidene Duitsche munitie depóts in de lucht doen vliegen. In de Argonnen hebben de Fran- schen herhaaldelijk gedeelten der vij andelijke linies onder geschutvuur genomen, vanwaar schanswerk gesig naleerd was. Hun vuur werd door de Duitsche artillerie slechts zwak beantwoord. Artillerie-actie had plaats aan beide zijden der Maashoogte en tusschen Maas en Moezel, gepaard met een actie met bommen, lonttorpedo's en granaten bij Vauquois en Eparges. Volgens een telegram uit Keulen droegen de vliegmachines, die Stutt gart bombardeerden, Duitsche insig nes. Deze bewering is geheel onjuist. De vliegmachines droegen duidelijk zichtbaar de cocardes met de Fransche kleuren en werden van uit de Duit sche linies herhaaldelijk beschoten, zoowel op den heen- als terugweg. Servië tot uiterste verde diging bereid. Het Servische persbureau te Nisj spreekt het gerucht tegen, dat „in zekere politieke kringen in de hoofd steden der Entente-landen sedert eeni- gen tijd de ronde doet", dat de Duit sche regeering de Servische haar plan te kennen heeft gegeven om Servië aan te vallen, terwijl zij haar tevens geraden zou hebben zich niet tegen dien aanval te verzetten, omdat die niet tegen Servië gericht is, maar om bijzondere reden noodzakelijk was. Al dergelijke geruchten zijn pure verzinsels. Niemand heeft Servië zulke voorstellen gedaan, waarop het trou wens ook niet zou ingaan, bereid als bet is om alle aanvallen, van welke zijde ook, met alle kracht af te slaan. Duitsch communiqué. Westelijk oorlogstooneel. Begun stigd door helder weer, heerschte op het geheele front een levendige acti viteit van wederzijdsche artillerie en aviateurs. Een oogenschijnlijk op de kerkhofstelling van Souchez gerichte aanval mislukte, tengevolge van ons vuur. Een vijandelijk vliegtuig stortte ten noorden van St. Menohould in ons vuur brandend naar beneden. Een ander moest na een luchtgevecht ten zuiden van Vousiers landen. De inzittenden werden gevangen geno men. Boven Pont a Mousson schoot een Duitsch aviateur in een gevecht met twee Fransche het eene vliegtuig naar beneden. Het stortte brandend omlaag tusschen de Duitsche en Fran sche linies. Oostelijk oorlogstooneel. Ten Z.- westen van Lennewaden is de strijd nog niet geëindigd. Bij onzen tegen aanval werden gister 150 gevangenen gemaakt. Ook ten westen van Duna burg gelukte het de Russische voor uitgeschoven stellingen binnen te dringen; 17 officieren, 2105 man en 4 machinegeweren vielen in onze handen. Tegenaanvallen op de door ons ten zuidwesten van Dunaburg genomen linies werden afgeslagen. De tegenstand der Russen van ten noorden van Osjmjano tot ten noor den van Soebotniky aan de Gawia is gebroken. Onze troepen volgden den wijkenden vijand, die meer dan 1000 gevangenen achterliet. Ten westen van Walofta werden de Russische stellingen genomen daarbij werden 3 officieren en 380 man gevangen genomen en 2 machi negeweren buit gemaakt. Verder zuid waarts is de toestand onveranderd. De mobilisatie van. Bulgarije. Een vertegenwoordiger van Reuter heeft een onderhoud gehad met een Bulgaarsch reserve-officier, die tele grafisch teruggeroepen was. Deze ver klaarde, dat de mobilisatie tien divi sies omvat van het Bulgaarsche leger, dat sedert den Balkan-oorlog met éen divisie vermeerderd is. Voor dien tijd waren er 216.000 geweerdragenden, thans 250 000. Het tekort aan officieren tenge volge van den Balkanoorlog was nu aangevuld door de twee militaire scholen. De reserve-officieren zijn allen man nen, die hunne opleiding aan een universiteit of middelbare school vol tooid hebben. De oproeping der Macedoniërs in de vorige week was een bewijs, dat generaal Jekof, de minister van oor log, wenscht te kunnen beschikken ever alle bruikbare manschappen. „Voor zoover ik weet," zeide de officier, „zijn de Bulgaarsche regi mentsmagazijnen in de laatste maan den volledig aangevuld, zoodat er thans voor elk der 40 regimenten 5000 uitrustingen aanwezig zijn, waardoor de reservisten, die thans onder de wapens zijn geroepen, betere unifor men zullen hebben dan gedurende den Balkenoorlog. De Kruppkanonnen, op de Turken veroverd in 1912/1913, waren vol doende om alle artillerie-regimenten van snelvuurkanonnen te voorzien, maar er is bovendien nog meer snel- vuurgeschut aangeschaft, zoodat het Bulgaarsche geschut met ongeveer een derde vermeerderd is. In het leger is hard gewerkt en de geest onder de officieren is uit stekend. De houding van Grieken» land. Het Atheensche Agentschap publi ceert het volgende communiqué De regeering volgt kalm de ont» wikkeling der gebeurtenissen en zal alle maatregelen nemen, die door de omstandigheden noodig zijn, om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Tusschen den koning, Veni- zelos en den generalen staf heerscht de grootste overeenstemming. Belastingverhooging in Engeland. De „Daily News" rekent uit wat de Engelsche belastingbetalers meer te betalen zullen hebben dan vóór den oorlog. De voorstellen tot verhoo ging van de inkomsten-belasting zijn werkelijk ingrijpender dan ze zoo op het eerste gezicht schijnen. De grond slag is uitgebreid met zooveel als 25 pet., terwijl de verhooging van de belasting zelf overeenkomt met 40 pet., of op de genoten inkomsten ongeveer f 1,25 op elk pond sterling. Tegen woordig is bij een inkomen van bijv. 200 pd.st. of f2400 p. jaar een be lasting verschuldigd van 90 cent per pd. St., van 40 pd. st. (f 480). In de toekomst zal de belasting zijn f 1 25 per pond, en zal 80 pd. st. (f 960) van de f2400 dus juist het dubbele belastbaar zijn, bovendien zullen de genen met een inkomen boven de f 1560 naar dienzelfden maatstaf be last worden. Menschen met een weekloon van f36 zullen jaarlijks hebben te betalen f 45.40. Personen, die per jaar f 6000 verdienen zullen f478 70 inkomsten belasting moeten betaleninkomens van f 7200 betalen f 604.50die van f 8400 betalen f 793.80 en van inko mens van f 12.000 zal f 1260 belas ting moeten werden betaald, dus meer dan 10 pet. Een extra-belasting wordt geheven van de zeer groote inkomens. Voor een inkomen van 60.000 gulden zai jaarlijks aan belasting moeten worden betaald f 12,348, dus ruim 20 pet., iemand met een inkomen van f 120,000 zal f 30,358 belasting moeten betalen, dat is meer dan 25 pet. en voor een vermogen van 100.000 pond sterling of f 1.200.000 zal aan belasting moeten worden betaald f408 348, dat is me», dan 33 pet. er Italiaansch legerbericht. Een der italiaansche detachementen op den Monte Melino bereikte de stellingen, die de Oostenrijkers bezie waren te versterken en wist door een koene actie een deel der versterkingen te vernielen. Gisteren hebben de Italianen Oos- tenrijksche aanvallen tegen hun voor uitgeschoven stellingen van Malgarra Del Bertoldi in het gebied van Fal- sarego en op de hoogte Saeta Maria in den Tolmimo sector afgeslagen. Russisch legerbericht. Ten noord-westen van Friedrich- stadt hebben wij bij de bezetting van het dorp Strygg, nabij Birsgaln, kri:gs- gevangenen gemaakt en veel wapenen veroverd. Ten westen van Dunaburg duren de hardnekkige gevechten voort waarbij het op verschillende plaatsen tot bajonetgevechten kwam. In enkele sectoren op dit front doet de vijande lijke artillerie aanvallen. Gedurende den aanval van onze troepen op het dorp Lebedevo, ten westen van Molodesjno, werden de Duitschers door een bajonetaanval teruggeworpen. Wij bezetten het dorp en veroverden 10 machinegeweren,! kanon en munitie en maakten krljgs- gevangenen.Na een verbitterden tegen stand werd ook een nabij gelegen dorp veroverd, vanwaar de Duitschers in wanorde vluchtten. Vier officieren en 350 man, 9 machinegeweren, 40 rijwielen, paarden en telefoonmateriaal vielen in onze handen. Ten oosten van Lida werd de vijand bij het station Gawja na de rivier de Gawja te zijn overgetrokken op den rechteroever teruggeslagen. In de streek ten oosten van het kanaal van Oginsky werd de vijand uit het dorp Tretchki en uit de om geving van het dorp Lyscha gewor pen, waarbij gevangenen en machi negeweren in onze handen vielen. Keizerlijk bezoek aan het Oostelijk front. Naar uit het groote Duitsche hoofdkwartier gemeld werd, bracht de keizer eenige dagen geleden een be zoek aan het Oostelijk front, teneinde de vestingen Novo-Georgiewsk en Kowno te bezichtigen. De Duitsche Weichselvloot lag vlaggend in de haven van Novo- Georgiewsk. De intocht had plaats onder het luiden der klokken, waarna de oor logsbuit en bestormde vestingen be zichtigd werden. Doodsadvertenties. In de doodsadvertenties van de „Vorwarts" zijn de kleine luiden aan het woord. Zij zeggen niet zoo dikwijls dat hun familielid „den heldendood voor het vaderland" is gestorven, maar b.v. ook dat hij „als slachtoffer van den wereldoorlog" gevallen is of aan ernstige wonden, tusschen haakjes nader aangeduid, is bezweken. En niet zelden leest men dan onder zulk een mededeeiing een versje, dat door zijn eenvoud treft. Van vier dergelijke ad vertenties in het nummer van Woens dag staan er bij drie ervan versjes. Onder een advertentie, waarin een jonge weduwe met haar docht-rtje kennis geeft van het sneuvelen van haar man, leest men Du bist so schwer geschieden, Du treugeliebtes Herz. Du hast nun Deinen Frieden Und wir den bitt'ren Schmerz. Magst Du in fremder Erde Zur Ruh gebettet sein, Du wirst in unsren Herzen Doch nte vergessen sein. Lieber Papa, schlaf in Ruh', Uns're Liebe deckt Dich zu! De andere versjes zijn in denzelfdeit geest gesteld. Een vader die van het sneuvelen van zijn 38 jarigen zoo" kennis geeft, zet er nog bij„Ewig gram demjenigen der diesen Krieg verursacht hat 1" De stemming in Rusland. Het Peterburgsche Telegraafagent- schap meldt het volgende In de Duitsche pers ontbreekt het niet aan de pogingen om te trachten den indruk te verwekken, als zou de Russische hoofdstad zich in staat van beroering bevinden. Inderdaad hebben de werklieden van verschillende fa brieken het werk gestaakt ais teeken van protest tegen de verdaging va» de Doema, en heeft zelfs het trampf' soneei het verkeer doen ophouden. Echter levert het feit, dat de weik- stakers geen enkelen eisch hebben doen hooren en zich rustig hielden t afwachting van de heropening va" oe Doema ten einde hun gedragslijn naa de Doema te kunnen afbakenen, ee- schitterend bewijs, dat de werkstaking niet om revolutionnaire drijfveer

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2