VRIJDAG estoi ere, eeu ;te piano gevraagd. INWONING ike MEID" KAMEROVERZICHT. BINNENLAND FEU1LLETON Buiten de beschaafde Wereld. Mo. 225 53e «I&wgcuig i 1913 pgave prijs, meiken Bureau „Vlissing- besten staat, lang M AdresL. S, lburg. agd FATSOEN EN, die genegen zqn 10 en 12 jaar, tegen komen conditlë \in n. Brieven letter A, ingsche Courant." E N T 28 in Isch MEISJE biedt )ÜW, DIE 5. Br. letter M. ourant." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk l.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummer* 3 cent ijste: Firma f. YAH DE VELDE Ir., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 ADVERTENTIEPRIJSVan.1—4 regel* ƒ0.40 j voor iedere regel meer 19 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prgs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Vorschijnt dagelijks, nitBBzcndsrd ep Zondag m alssisiis erkends Cfiristelijfci liistdip ^nbónnés, in't bezit eener ftgulden bij levens- gulden bij dood Af|f|gulden bij verlies^«gulden biJ verlies J f|f| gulden bij verlies f^guiden bij verlies «dis zijn GRATIS verze- i 11 911 lange ongeschikt- 11 door <lg|| van een hand, E *1j|| van BI III vaneen M*\ van eiken kerd'tegenongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk (PUU voet ot oog 1.4# U1 een duim IUU wijsvinger UV anderen vinger, gax# Ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig pleetebewl|», een ongeluk bekomen op trein, boet ol trim. De altkeerlng wordt gewanrborgd door de „Roll, ftlg. Verzeil. B»nk" te Schltdos Zij die zich met m - 1 October op de dagelijks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontoangers de Courant jot dien datum gratis. Vergadering van Donderdag. Nog meer huishoudelijke beslomme ringen. De gemengde commissie voor den Stenografischen dienst en de Huishoudelijke commissie moesten worden herkozen, er moesten afdee- lingen worden getrokken, voorzitters «n ondervoorzitters benoemd enz. Ten slotte de regeling van werk zaamheden. Woensdag 29 September in de afdeelingen onderzoek van de Indische Begrooting en eenige klei nere ontwerpen daarna doch niet vóór 5 October de Staatsbegrooting en het eedswetje. De Kamer is nu weer tot Woens dag uiteen. De Eerste Kamer keurde hel adres van antwoord op de troonrede goed en nam aan het wetsontwerp tot aankoop van den tol aan de Haag- sche Schouw. Daarna ging ze tot na dere bijeenreeping uiteen. Os Troonrede. Wat de Maasbode (R. K.) het meest interesseert is de zeer besliste houding welke de Regeering van nu aan ten opzichte van het politiek bestand aan neemt. Zij zegt den „godsvrede" vaarwel. Al heeft elan ook de politieke wapen stilstand onder haar hooge auspiciën gegolden als een landsbelang van de eerste orde, de „godsvrede" is plot seling landsbelang af en de politieke arena gaat weer geopend worden. Ons is het wel, zouden we willen zeggen. Maar zoo staat de vraag niet. Niet moet onderzoekt of het den politieken partijen, maar wel of het voor 's lands belang nuttig wezen kan, dat het par tijleven weer in vollen omvang gaat beginnen. En al zal het besluit der Regeering waarschijnlijk door sommigen ais kloek beleid begroet worden, wq meenen, dat de godsvrede geen waan is ge weest en de hechtste eendracht nog immer even noodzakelijk. Waar vindt de regeering nu voortaan de redenen van overtuiging voor de mannen onder de wapenen, wier ge duld en offervaardigheid tot de uiterste grens gespannen is, alleen door de vaste meening, dat ijzeren neodzake- door J. Iv. 1.) —o— (Radruk verbodeu.) HOOFDSTUK I. «Al klaar, miss Welsehet spijt me, dat we niet een der booten voor u kunnen missen." Frona Welse stond vlugop en kwam naast den eersten officier staan. «Er is zooveel te doen," zei hij, „en gouddelvers vormen zoo'n lastige lading «Ik begrijp het," viel zij hem in rede> „en lk gedraag me ook, a's- 'k lastig was. En het spijt me voor de moeite, die ik u veroorzaak, maar - maar Zij keerde zich haastig ora en wees naar den wal. „Ziet u dat groote blokhuis? Tusschen dat Mnboomboschje en de rivier Daar u >k geboren." «Ja, ik geloof, dat ik dan ook haast 011 nebben," mompelde hij vol sym lljkheid en plicht van vaderlandsliefde het aldus gebiedt De „Nederlander" (Chr.-Hist.) is dankbaar dat er in de dagen van den oorlogsbrand rondom, nog een Troon rede is. Zij vreest eenigszins dat Minister Treub met alle hervormingen wat teveel hooi op zijn vork neemt en heeft niet zonder eenige bevreemding vernomen, dat Minister Treub zonder meer vast schijnt te zullen houden aan de voorgenomen „herziening", dat wil zeggen: e.m. veiwerping der sociale verzekeringswetten-Talma, die in De cember 1916 moeten in werking treden, maar voor de uitvoering waar van, geheel in den geest van des Ministers voornemens, nog geen stap gedaan schijnt te zijn. Wij voorzien, dat de Regeering zich hiermede buiten gewone moeilijkheden op den hals haaltmet de gedachte van een „poli tiek Bestand" schijnen deze voorne mens ons ten eenenmate in strijd. Een maatregel als de Staatspensioneering laat zich niet, onder den druk der buitengewone omstandigheden, als bij verrassing doordrijven. „Met leedwezen, zullen duizenden, zoo in als buiten ons land, hebben gezien, dat in dit woord onzer Ko ningin eike, ook maar de flauwste aanwijzing, ontbreekt met betrekking tot eenige vredesactie in de naaste toekomst. Zelfs het feit dat wij een specialen gezant voor dit doel naar het Vaticaan zonden, bleef onvermeld. Hoe smartelijk ons dit welsprekend zwijgen ook wezen moge, wij begrij pen, dat de tijd voor een vredespoging nog niet gekomen is, omdat wij over tuigd zijn, dat zoowel onze geëer biedigde Vorstin 3ls de mannen, die Haar ter zijde staan, met ons den dag zegenen", zullen, waarop de vredes- kiokken aanvangen te luiden". De „Standaard (A.R.) erkent zon der voorbehoud, dat de rede het Ka binet eere brengt. Met name het tweede deel getuigt van een werkzaamheid en van een aanpakken van de zaken, dat welda dig aandoet. Voorop gaat daarbij de Grondwets herziening, die men in 1913 reeds in 1914 wilde afhameren, maar die, dank zij de kalme bedaardheid van het Kabinet, eerst nu, doch dan ook als voldragen vrucht, aan de Staten Ge neraal zal worden aangeboden. Wat de invaliditeitswet betreft le zen we Als de donkere plek in dit stuk zij dan ook slechts zijdelings op de in validiteitswet gewezen. Hierin zal, vreezen we, overmoed blijken te schuilen. De Zeppelins bezoeken. Van bevoegde zijde wordt medege deeld Ongeveer twee weken geleden heb ben zich luchtschepen van Duitsche pathie, terwijl hij haar langs het overvolle dek naar voren bracht. ledereen was een ander in dert wegen niemand schoof dit onder stoelen of banken, maar het was een geschreeuw en getier van belang. Een duizendtal goudzoekers eischten, dat hun bagage onmiddellijk aan wal zou gebracht worden. Elk luikgat gaapte wijd open en van uit de diepte brachten de fluitende en sissende stoomkranen de verschillende pakken en pakjes omhoog. Aan beide zijden van de stoomboot lagen rijen van pramen, om de vlie gende lading te ontvangen en op elk van deze pramen waren zweetende mannen bezig, de balen, doozen en kisten met koortsachtige haast uit te zoeken.Mannen zwaaiden metscheeps- re^u's en riepen hun toe over de verschansing. Soms waren er twee of drie, die hetzelfde artikel opeischten en dan brak de oorlog uit. „De betaalmeester zegt, dat hij gek wordt," zei de eerste officier, toen hij Frona Welse naar de landingsbrug bracht, „en de klerken staken het werk. Toch zijn we niet zoo ongelukkig als de „Ster van Bethlehem," zoo stelde nationaliteit gedurende eenigen tijd boven Nederiandsch rechtsgebied be wogen. Dit wordt onzerzijds beschouwd als een gebiedsschending. afgeschei den van de vraag, of de verkeerde koersrichting het gevolg is van opzet, dan wel van slechte oriënteering als gevolg van de weersgesteldheid. Er is dan ook op deze luchtsche pen geschoten. Dat men van uitwerking van het vuur geen tastbare resultaten (be halve verandering van hoogte or van koers) waarnam, is zeer verklaarbaar. Een zich snel bewegend luchtvaartuig is zeer moeilijk naar beneden te schieten geweer ef granaatkartetsko gels kunnen in het omhulsel van een Zeppelin honderden gaatjes maken, zonder dat het luchtschip in zijn vaart daarvan eenigen hinder ondervindt in de eerste uren. Van het neerschie ten van een luchtschip door de oor logvoerenden leest men dan ook geen berichten. Schieten op luchtvaartuigen. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat aan de Land- en Zee macht in Augustus 1914 de perti nente order is gegeven op luchtsche pen en vreemde vliegtuigen, die boven Nederiandsch rechtsgebied komen, te schieten. Ter dege is dan ook op de Duitsche luchtschepen, welke eenigen geleden boven ons land werden waar genomen, op verschillende plaatsen geschoten. Mr. C. Th. van Deventer. Omtrent den toestand van mr. C. Th. van Deventc., lid der Tweede Kamer voor Assen, die plotseling ernstig ongesteld is geworden en een operatie heeft ondergaan, wordt ver nomen, dat hoewel de nacht rustig is verloopen en de temperatuur normaal is, de toestand nog zeer zorgelijk blijft. Mr. van Deventer, die lijdende is aan buikvliesontsteking wordt in de kliniek van het Roode Kruis te 's Gravenhage verpleegd. De geredden, van hst s. s. „Koningin Emms." Tegen haiftwaaif gisterenmiddag kwam het stoomschip „Maasstroom" van de Holl. Stoomboot Mij. voor den wal te Amsterdam. Aan boord bevond zich een gedeelte van de bemanning van het stoomschip „Koningin Emma" van de Mij.s„Nederland," dat eergister in de Noordzee voor de Theemsmond op een mijn gelocpen was. Voor het schip gemeerd lag, zag men de Ja vanen en Chineezen nog met red dingsgordels op het achterdek. Nie mand mocht aan wal. Een bootje van de Mij. Nederland kwam langszij van den zeestoomer om de zeelieden, 63 in getal, over te brengen naar de etablissementen der Mij. aan de IJkade. hij haar weer gerust, terwijl hij naar een stoomschip wees, dat een kwart mijl verder voor anker lag. „De helft van haar passagiers hebben pakpaar den vooi Skaguay en de „Witte pas" en de andere helft moet naar Chilcoot. Zij zijn aan het muiten geslagen en alles staat stil." „Heidaar 1" riep hij, een bootsman wenkend, die in een klein bootje be scheiden aan den buitenrand van deze drijvende verwarring bieef. Deze probeerde nu, er zich tusschen door te werkenmaar zijn klein, rank bootje raakte beklemd en kraakte en dreigde verpletterd te worden. Een man op de cano naast hem wierp hem allerlei leelijke scheldwoorden toe, terwijl de blanken en Indianen spottend lachten. „Zeg," riep een van hen. „Waarom leer je niet beter roeien De vuist van den bootsman kwam neer op het gezicht van zijn plaag geest en velde hem neer op de hoop koopwaren. Niet tevreden met deze snelle daad, wilde hij zijn vuist doen nederdalen in de boot aan de andere zij. De mijnwerker, die het dichtst bij hem was, trok en rukte heftig aan een Op dien overtocht waren we in de gelegenheid van de schipbreukelingen mededeeiingen omtrent de ramp te vernemen. Eergistermorgen had men te vijf uur Deal verlaten. Het weer was zeer kalm, toen plotseling, ongeveer tien uur, een zware doffe slag vernomen werd en het geheele schip trilde. Iedereen begreep dadelijk wat er ge beurd was, en dit is misschien wel oorzaak geweest dat geen paniek ont stond. De noodige bevelen werden gegeven tot het veilaten van het schip, terwijl geseind werd om hulp. Weldra daagden van verschillende zijden schepen op, handels- zoowel als oorlogsschepen. Voornamelijk werd de hulp aan vaard van enkele Engelsche torpedo jagers en de Ned. stoomschepen „Ba tavier IV" en „Maasstroom" en later dt „Kambangan." De „Koningin Emma" begon lang zaam voorover te gaan. De kop dook hoe langer hoe dieper, maar het schip bleef voorloopig drijven. Een ge deelte van de bemanning ging terug aan boord, toen bleek dat het schip bleef drijven. De machines bleven toen met volle kracht doorwerken. Het volledige machinekamerpersoneel heeft toen weer dienst gedaan. In den middag moest met stoomen wor den gestaakt omdat toen de schroe ven boven water kwamen en 't schip maakte toen reeds slagzij. De ma chines werden daarna gestoptook die van het electrisch licht. Tegen zes uur keerde weer ma- chinepersoneel, waaronder de hoofd machinist, terug. Chineesche stokers gingen nog een ketel opstoken om weer opnieuw te beginnen met pompen. Om acht uur moest men ook deze laatste pogingen opgeven, omdat het verblijf aan boord onmo gelijk werd. Intusschen waren de meeste pas sagiers op de „Kambangan" verza- zameld op enkele uitzonderingen na. Een paar gingen naar Londen, hetzij aan boord van de „Batavier", hetzij met een Engelsche torpedojager. De mail is het eenige wat van boord is gekomen. Hiervan werden 79 zakken geborgen op de „Maasstroom." Een 20tal zakken ontbreken. De passa giers hebben niet anders kunnen meenemen, dan wat in een handkof fertje gaat. Voornamelijk waren dit natuurlijk voorweipen van waarde en wat toiletbenoodigdheden. Ook de bemanning heeft alies in den steek gelaten. De officieren en machinisten, die we spraken hadden zoowat alles verloren. Zij waren echter blij dat ze het leven er hadden afgebracht de materieele schade zou, meenden zij, wel weer terecht komen. Het stoomschip „Koningin Emma" is gekapsijsd en gezonken. Het is bij laag water gedeeltelijk te zien. revolver, dien hij niet uit het leeren omhulsel kon krijgen, terwijl de an dere roeiers lachende den uitslag af wachtten. Maar de cano was al weer op gang en de Indiaansche stuurman sloeg met de punt van zijn pagaai tegen de borst van den bootsman en slingerde hem achterover in zijn boot. Toen de stroom van vloeken en scheldwoorden op zijn hevigst was, en aanval en dood onvermijdelijk schenen, had de eerste officier een blik geworpen op het meisje aan zijn zijde. Hij had verwacht, een ontsteld en verschrikt meisjesgezicht te zien en was volstrekt niet voorbereid op het gloeiende, belangstellend gelaat, dat tot hem cpzag. „Het spijt mij," begon hij. Maar zij viel hem in de rede„Neen, neen, in 't geheel niet. Ik geniet ervan. Ofschoon ik blij ben, dat de revolver van dien man bleef steken. Als dai niet 't geval geweest was „Dan zou u nog niet aan wal heb ben kunnen gaan." De eerste officier lachte en toonde daar zijn tact. „Die man is een roover en een dief," ging hij voort, op den boots man wijzend, die nu zijn riemen weer Lcgsring. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht zegt, dat het hem gebleken is, dat het onmogelijk is om aan alle onderofficieren een bedkrib te doen verstrekken, zoodat ter verstrekking van bedkribben aan onderofficieren niet zal worden overgegaan. Voorts zullen in den a.s. winter aan eik man, van Rijkswege ondergebracht, twee wollen dekens worden verstrekt en kan aan manschappen welke daar aan bepaaldelijk behoefte hebben, in verband met de wijze en aard der huisvesting, zoo noodig een derde deken worden uitgereikt. Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht is ter aanbieding van het door deze vereeni- ging in 1914 op touw gezette volks petitionnement voor grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw door den min'ster van binnenlandsche zaken aan diens departement in buitenge wone audiëntie ontvangen. Op de lflsten is geteekend door 164,696 mannen en vrouwen. Bij de aanbie ding wees de waarnemende voorzit ster der vereeniging mevr. Van Balen Klaas er o.a. den minister op, dat reeds na drie maanden werkers de oorlog een einde aan het werk had gemaakt en zij deed een krachtig be roep op den minister om door wet telijke gelijkstelling van man en vrouw het kiesrechtvraagstuk voorgoed tot een oplossing te brengen. Mej. Van der Meer van Kuffeien vroeg of de regeering eventueel bereid zou zijn amendementen te aanvaarden voor het beoogde doel. De minister beloofde volle aandacht te zullen schenken aan het der regeering aangeboden adres. Incompleet van sergt. maj. instr. De minister van oorlog heeft be paald in verband met het groote in compleet van sergeant majoor in structeurs bij de landweer, de gelegen heid zal worden gegeven aan perso nen die tot den dienst bij de militie, bq de landweer of bij het reserve personeel verplicht zijn, om deel te nemen aan een te houden examen voor dien rang. Naar aanleiding hiervan is verder bepaald, dat in October a.s. voor een commissie, bestaande uit officieren der brigade grenadiers en jageis, te 's Gravenhage het examen voor dien rang zal worden afgenomen van ser geanten van militie, landweer, reserve of landstorm, terwijl ook tijdelijk als vrijwillig sergeant in dienst getreden onderofficieren aan dit examen kun nen deelnemen. in het water had geschoven en naast de stoomboot kwam. „Hij is zoo goed, slechts twintig dollars te vragen, om u aan wal te zetten. Hij zei, dat hij er vijf-en-twintig van gemaakt zou hebben, als het een man geweest was. Hij is een zeeroover, let op mijn woorden en hij zal zeker eens aan de galg komen. Twintig dollars voor een half uur werkStel je zooiets eens voor „Gemakkelijk werk gemakkelijk riep de kerel in kwestie, terwijl hij onhandig een van zijn riemen over boord liet vallen. „Je hebt geen recht, mij namen te geven", voegde hij er uitdagend bij, terwijl hij zijn hemds mouw uitwrong, doornat geworden in het heroveren van zijn roeiriem. „je hebt goede ooren, man," zoo begon de eerste officier. „En een sterke vuist," zei de ander. „En een vlugge tong." „Die heb ik wel noodig in mijn bedrijf. Die zou ik niet kunnen missen onder jullie zeeschurken. Een zeeroo ver, ik En jullie met een duizend passagiers als sardines op elkaar ge pakt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1