ill If 5RIEK. AN. DINSDAG 'gemeentebestuur "feuilleton" binnenland LOG! 53e Jaargang 1Q15 iGSAVoiMi stbode» nnnn^dei1 biJ levens" TCH Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en elgomien erkende Cfaristalijki teestdagn De Troonrede. TMEI5JE a voor ds lente chtige reclame "oor huiskamer ;6, bestaande uit n. ien,30 Tulpeil| 40 Narcissen, 5 Hyacinthen! cussen en 20 35. fllles in uer- uarieteiten. Vilij ouertuiging, be. ranco huis. EMfl, Scheemda, No. 222 ,w belang. Afzonderlijke bezorging van Melk en Peiroleum. 5VS cent, swinfeel. door de ltaiiaansche verboden is, blp ndard Merk bij elke :ren. trdiorstraat fi ery, voorheen L. 1 Cie. t Delft kunnen oog loon geplas'5' ie 1 ers, Metaal- pralssrs, apmatm M al(w?rl[crs. oon aan de fsbii'l11 P. VAN ROSSUM' Gissingen, Bouieva' kiein gezin tegen if later eene eenvou- ede getuigen, jorterstr. 14, Haarle egen 1 November een j jjdienstbodêi liljverstraat 63. VLISSI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.3O per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Pogt-Unie 3.35 Afzonderlijke nummer» 3 cent BiioinFirma F. TAN DF VELDE Jr., Kleins Markt 58. Vlissingen. Telefoon Interc. 10 /lllllllange ongeschikt- /)"|II LUUU heid tot werken f UU ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.4# j voor Iedere regel inter 1# cent Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. Bj abonnement speciale prf» Reclames 2G et. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel ne abonnés, in't bezit eener rt Afïf|Sulden bij levens- F]Fi\ gulden bij dood A flfl gulden bij verlies 4| Wf> gulden bij verlies J gulden bij verlies fgulden bij verlies oolis, zijn ORATIS verze- #111111 lange ongeschikt- door van een hand, i All van El III vaneen /H van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU beid tot werken S UU een ongeluk UUU voet of oog ItlU een duim 1UU wijsvinger UV anderen vingei. ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, toorzlen t»n geldig pleetsbewj», «en ongeluk bekomen op trein, boel of tram. Dn olfkotrlng wordt gownnrborgd door do „lioll. Alg. Verzek. .Bink" la Schledi» Zij die zich met 1 October op de dagelijks uerschijnende „VLIS- SIN0SCHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum gratis. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bjj hun b-sluit van heden aan de American Petroleum Compa-.y te Rot terdam vergunning is verleend tot de oprichting eenei ondergrondsche pe troleum-tank in het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen Sectie C No 1438, plaatselijk gemerkt Stati onsemplacement Vlissirgen. Vlissingen, 20 September 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, S.a.i. Hedenmiddag werd de vereenigde zilling der Staten-Generaal door H. M. de Koningin geopend. Nadat H. M in de zittingzaal was binnengeleid ea op den voor Haar bestemden zetel had plaats genomen, H. M. de volgende rede uit Mijne Heeren 1 Nu ik weder in uw midden ben is bet mij eene behoefte allereerst open lijk uit te spreken hoezeer ik vervuld ben van dankbaarheid dat ons vader land is vrijgebleven van de verschrik kingen van den oorlog, die nog steeds geen einde neemt. De vaste wil van regeering en volksvertegenwoordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit stipt na te komen, vindt alom waardeering. Onze betrekkingen met alle buiten- landsche mogendheden bleven van vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht blijven gereed ter bescher ming onzer rationale belangen. De dienst hier te lande en in de koloniën vereischte onafgebroken in spanning. De herinnering aan hen die daarbij het leven lieten, vervuil mij met weemoed. Met bijzondere waardeering gedenk ik de veie man nen die dooi de vervulling van hun plicht reeds zoo geruimen tijd ver stoken zijn van de uitoefening van hun beroep, de behartiging hunner zaken en de samenleving met hunne gezinnen. Ofschoon ook thans het economi sche lever, nog sterk gedrukt wordt ■en flink IORDZEE-BOULEVW" (Nadruk verboden.) 69) _0_ Hali Augustus maakte men zich in jje villa „Mon Plaisir", gereed om neen tegaan. Subaroff was weer ver- hokken; hij had nog veel in zijn vaderland te doen, eer hij naar Berlijn kon verhuizen en in 't huwelijk treden, 'n 't laatst van September zou het bruiloft zijn en het jonge paar wilde dan een groote reis gaan doen. Kora vond alles goed, zij vreesde n'ct, dat haar het verlof geweigerd 2ou worden, maar met Kerstmis wilde zt] weer thuis zijn. En wil jij voor mijn kind en ™in huis zorgen, zoolang wij op reis zijn had zij haar zuster met schitte- 'nnde oogen gevraagd. Ik weet dat neide dan in goeie handen zijn. Wil le het doen, Mi Tot antwoord had Helmi haar zuster 'echts gekust, zjj was blij, dat Kora door den toestand waarin Europa ver keert, kan er toch met voldoening op worden gewezen dat de land-en tuin bouw over het algemeen in gunstigen toestand verkeeren. Door samenwerking van de regee ring met de georganiseerde belang hebbenden in verschillende takken van bedrijf konden voor handel en nijverheid de nadeelige gevolgen der verschillende moeilijkheden worden beperkt en de zaken zooveel moge lijk in gang worden gehouden. De Nederlandsche reederij leverde voor zoover de groote vaart betreft gunstige ui komsten op. De toestand der kleine vadtt is daarentegen zeer ongunstig. Ondanks de daarbij onder vonden moeilijkheden en gevaren zijn de uitkomsten van de zeevisscherfj bevredigend. Die van de andere takken van visscherij zijn zeer uiteenloopend. De regeering ziet zich nog genood zaak! in vele opzichten hare tusschen- komst in buitengewone mate te ver- leenen voor het aanvoeren van le vensmiddelen, voor het tegengaan van prijsopdrijving en om te voor komen dat de levensmiddelen en grondstoffen die hier niet gemist kunnen worden, het land veriaten. De beperkte aanvoer van grond-en hulpstoffen brengt het geregeld voort- werken van menige fabriek niet zel den in gevaar. De Regeering tracht den aanvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Hoewel het havenbedrijf, het bouw bedrijf en de diamantnijverheid kwij nen, is de omvang der werkeloosheid over het algemeen tot nog toe niet zo'gwekkend. Dankbaar erken ik den moeitevol len arbeid die door zoovelen, hetzij in commissies, hetzij persoonlijk, in het algemeen belang wordt verricht. Hoewel de druk der tijden zich uiteraard ook in Nederlandsch Indië doet gevoelen, geeft de algemeene economische toestand ook daar te lande geen reden tot bezorgdheid. Met voldoening mag vastgesteld worden dat de berichten omtrent het verloop der pestziekte reeds geruimen tijd veel gunstiger zijn dan in het vorig jaar. De toestand in Curasao is na het invallen van den regen in de eerste helft van het loopende jaar en ten gevolge van eenige toeneming van handels- en scheepvaartverkeer ver beterd. De aanvoer van levensmid delen voor Suriname kon blijven voortgaan. Zoolang de buitengewone omstan digheden zich niet ten onzen nadeeie wijzigen kan de wetgevende arbeid weder worden ter hand genomen. De vroeger aangekondigde voor stellen tot grondwetsherziening zullen weldra worden ingediend. In verband met het aanzienlijk tekort haar in de gelegenheid stelde haar dankbaarheid te toonen. Zoodra jullie terug zijt, ga ik naar G. voor Annie's huwelijken kijk alles in mijn huisje weer eens na, had Helmi later tot Kora gezegd. Annie vraagt ai ia eiken brief, of zij vast op mij kan rekenen. Tusschen Kerst mis en Nieuwjaar zal het huwelijk plaats hebben. Natuurlijk ga je er heen, maar eerst moet je mij beloven zoo gauw mogelijk terug te komen wij kunnen je niet missen, ik weet trouwens niet, hoe 't zal gaan, als eens iemand komt, die je voor altijd van ons weglÖBlt. ik geloof, dat ik in staat zou zijn te intrigeeren om dat te verhinderen. Bij die opmerking van Kora had Helmi eigenaardig geglimlacht als maar eerst de ware jozef kwam Op den dag van hun vertrek kwam er een brief van Annie. Heimi had hem al een poos in den zak, voor zij tijd tot lezen had. Nu was alies ingepakt en verzonden zij had nog een kwartiertje den tijd en dien wilde zij voor het laatst in haar prieel doorbrengen, dat lieve plekje onder de hooge hoornen, dat getuige van dat ook het dienstjaar 1916 opleveren zal, alsmede ter bestrijding van nieuwe staatsuitgaven, welke in de naaste toekomst noodig zullen zijn, zullen U binnenkoit wetsvoorstellen wor den aangeboden tot herziening van bestaande en tot invoering van nieuwe belastingen. De hoofdlijnen van die voorstellen zullen worden samengevat in een ontwerp van wet houdende de grondslagen van het stelsel van 's rijks belastingen. In aansluiting aan de wetsontwerpen betreffende de rijksbelastingen zal U een voorstel worden voorgelegd tot herziening van d( financieeie verhou ding tusschen het rijk en de gemeen ten en zullen de aanhangige voor stellen tot wijziging der Gemeentewet, ten aanzien van de plaatselijke be lastingen en tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de be lasting der naamisoze vennootschap pen, worden gewijzigd. Tenzij de loop der gebeurtenissen het onverwijld nemen van maatregelen op financieel gebied mocht noodzake lijk maken, zullen voorstellen tot rege ling van de vlottende schuld, hoewel deze voortdurend belangrijk stijgt, tot het komende jaar worden uitgesteld. Wegens het naderen van den dag waarop de invaliditeitswet ui'erlijk zou moeten in werking treden, zullen de vroeger aangekondigde en met die wet verbandhoudende wetsontwerpen tot herziening der sociale verzeke ringswetten U eerlang worden aange boden. Het ligt in het voornemen om, in afwachting van de indiening eener vlootwet, voort te gaan met de ge leidelijke vervanging van het mate rieel, dat «an den dienst kemt te ontvallen en daarbij in de eerste plaats rekening te houden met de verdediging van Nederlandsch Indië. Vertrouwende op de geestkracht var. mijn volk, om de zware lasten die het onvermijdelijke gevolg zijn van den noodtoes'and waarin wij verkeeren, manmoedig te dragen, ga ik hoopvol de toekomst tegemoet. Wordt Nederland tot den einde toe gespaard, dan zal het, ik ben er zeker van, opnieuw een eervolle plaats in nemen in den vreedzamen wedstrijd der volken. Daartoe reeds thans alle krachten in te spannen, schijnt mij onafwijs bare plicht. Met de bede dat God ons moge sterken, verklaar ik de gewone zitt ng der Staten-Generaal geopend. Uit e«n persgssprak mat minister Treub De minister besprak o.a. de jongste Landstorm-wet. Hij deelde mede, dat de legerkosten thans t 500,000 dage lijks bedragen, en dat de totale regee- haar groot geheim was. in gepeins verzonken zat zij daar, heerlijke toe komstbeelden tooverden haar fantasie haar voor de oogen en met ontroering zag zij de volgende dagen tegemoet. Za! Herbert Kora bezoeken, als hij verneemt, dat zij terug is gekomen hoe zal nu alles gaan Het ritselen van papier herinnerde haar aan den brief in haar zak, zij opende hem vlug. „Helmi", schreef Annie, „jij hebt steeds deelgenomen aan al ons ver driet en onze vreugde en ik heb niet eerder rust, voor je weet, wat de dag van gisteren ons heeft gebracht. Herbert bezocht ons, om afscheid te nemen, o, denk eens, hij gaat als oorlogs-correspondent naar het Rus sische leger. Daar staat nu het nieuw tje, en 't ziet er zoo onschuldig uit en toch heeft het ons en vooral ons moedertje al menigen traan gekost. Moeder was zoo gelukkig in het vertrouwen, dat de eens zoo rus- teiooze zoon een vast beroep en een vaste woonplaats had en nu gaat hij weer de wereld in, stelt zich zonder noodzaak bloot aan gevaren en ver moeienis en op al onze vragen geeft ringsuitgaven door den oorlog veroor zaakt, legerkosten inbegrepen, onge veer f 20.000.000 per maand zijn en voor het eerste jaar ongev. 250.000.000 gid. beloopen, hetgeen voor ren klein land ais het onze, veel Is. Na een bespreking van de andere noodmaatregelen, waarbij de minister er op wees, dat op de maximum prijzen voor bruin-brood door de regeering maandelijks 1.500.000 gld. wordt toegelegd, besloot de heer Treub zijn gesprek als volgt: Ons neutraal land zie! zich ge piaatst voor een aantal moeilijke vraagstukken en nieuwe problemen doen zich telkens voor, welke het noodzakelijk maken dat de regeering op hare hoede is om eiken nieuwen toestand aan te vatten. De door den oorlog ons opgelegde financieeie last drukt zwaar.Wij hebben dit jaar f275.000.000 geleend om de uitgaven voor de mobilisatie van bet leger te bestrijden, om werk'oosheid en armoede te verlichten en om in de kosten van het samenstel voor crisis maatregelen te voorzien. Doch ik hoop in staat te wezen, deze leening in 12 tot 15 jaar al te lossen. Daar de interest en aflossingskosten evenwel f 25.000.000 jaarlijks vereischen, moeten wij onze belastingen met 10 pet. en in sommige gevallen met 20 pet. verhoogen. Ik hoop nu maar, dat de oorlog niet veel langer zal duren, zoodat Nederland zoo spoedig mogelijk weer tot zijn gewone banen van economisch en politiek leven kan terugkeeren. Uitvoer van varkensvleasch. Met ingang van Maandag 27 Sep tember zal de grens wederom voor een beperkten uitvoer van varkens- vieesch opengesteld worden, evenwel zal het aantal uit te geven eert ficaten niet onbelangrijk kleiner zijn, dan ge durende de laatste periode, gedurende welke export was toegestaan. De verplichting der exporteurs in zake beschikbaarstelling van varkens voor binnenlandsi h verbruik zal ver zwaard worden. Ons gemobiliseerde leger. in de groene „Amsterdammer" be spreekt prof. van Hamel de vraag, of het niet noodig en mogelijk is, meer dan tot dusver geschiedt, onze gemo- biliseerden in staat te stellen althans een deel van hun gewone werk of be drijf weer waar te nemen en den dienst zoo te regelen, dat hieraan in ruime mate tegemoet gekomen wordt. Het gemakkelijkst zal dit zegt hij vallen bij die troepen-gedeelten, welke, betrekkelijk kort van huis ge legerd, eenvoudig door eene doelma tig ingerichte dagindeeling reeds voor een belangrijk deel aan hun burger leven kunnen worden teruggegeven. hij slecht dit eene antwoorddat hij weer eens een frisschen wind om zijn ooren moet voelen. Begrijp jij dat, Helmi? Wat hem drijft moge de he mel weten, maar mij zegt een inner lijke stem, dat hij een groote teleur stelling heeft ondervonden, en die is de oorzaak van zijn besluit. Zou het misschien toch nog Kora's verloving zijn Hij wilde mij niets meedeelen, ofschoon ik nog een paar toespelin gen maakte. Je bent een klein dom ding zei hij. De oorlog in 't Verre Oosten in teresseert mij en voor mijn krant is het uitstekend oorspronkelijke schet sen van 't oorlogstooneel te bevatten. Ik ben plotseling heel eerzuchtig ge worden en ik wil vooruit komen dat is de reden van mijn onderneming. Op mijn vraag hoe lang hg dacht weg te blijven, antwoordde hij, dat hij hoopte binnen een jaar in Berlijn terug te zijn. Wat zeg je daar nu wel van, Hei- mi Je houdt toch ook wei van hem, nietwaar Zal je hem niet missen, als je weer in Berlijn bent Hg ver zocht mg nog, je te schrgven, dat hg hoopte spoedig een bgdrage van Moeiigker, daar, waar de afstanden groot zyn, en waar misschien byzon- dere arbeidsorganisatie noodig zou zyn. Dit moge zeer ingrypend ïyken, in de militaire verhoudingen, doch men telle toch ook het gewicht van het vraagstuk niet te licht. Juist bij een vermoedeiyk nog iangdurigen mobilisatietoestand zal zich ook op deze manier het militaire leven moe ten weten in te schakelen in het bur gerlijke economische bestaan. Dr. D. Bos gaat in de „Vrijz. Dem." nog verder. Hij schrijft „Na het einde van de Kamerva- cantie zal zich onvermydeiyk met kracht de vraag naar voren dringen, of een regeling, waarby al heigeen wij als beschikbare troepen op de been kunnen brengen, ook werkelyk op de been blijft, noodzakelijk is. Van demobilisatie kan natuurlijk geen sprake zyn, maar moet het zoo blyven, dat duizenden hun zaken moeten zien verloopen, tal van jon gelieden geen verlof kunnen krijgen van zoodanigen duur dat zij hun studie kunnen voortzetten Men schatte de gevolgen niet gering. Het loopt er op uit dat ons land na de demobilisatie hard zal zyn achteruitgegaan in volks kracht. Juist de jonge mannen, die nu onder de wapens zijn, zullen ons eco nomisch leven dan moeten versterken. Duizenden zullen echter hun loopbaan missen, waarvoor zy geschiktheid hadden getoond. Kan dan niet anders? Wie heeft gezien hoe zelfs in een oorlogvoerend land als Duitschland, nog met economisch, onderwys- en andere belangen ter dege wordt reke ning gehouden, laat zich niet met een beroep en moeiiykheden gemakkeiyk uit het veld slaan. Vooral omdat daar- bij de vraag zai moeten behandeld worden of betere regelingen niet zy'n in het belang van de weermacht, wier kracht van haar goeden geest in hooge mate afhankelijk is. Thans ergeren vaak bepalingen van stuiverszuinigheid in het legei, zoolang niet beven allen twyfel staat of mil- iioenen konden worden bespaa-d door vermindering van het effectief. Daar over moet na de vacantie licht schij nen. Wie ziet hoe gelukkig meer en meer de vrees, ook in het buitenland wykt, om dingen, die andere regee ringen toch al lang weten, in de par lementen te behandelen, za! begrypen, dat men dien weg ook hier zai moe ten inslaan." Dienstweigering. „Het Volk" schrijftMet een kleine tweehonderd handteekenlngen eronder wordt een manifest verspreid, waarin uit zedeiyken afkeer van het milita risme, „ook in den vorm van een dusgenaamd volksleger", de persoon lijke dienstweigering verheeriykt wordt „mede om tot massale dienstweigering je in de „Nieuwe Wereld" te vinden en dat hy je by zyn terugkomst als het lot hem toestond, behouden terug te keeren aan je woord zou houdenhy voor zich wilde alles doen, om je gezamenlyk werk te doen slagen, want jullie hadt samen iets grootsch ondernomen. Wordt het een tooneelspel Helmi Een tooneelspel fluisterde zy, terwyi zy het blad papier in haar schoot liet zinken. Een stuk men- schenleven is het, waarvan, de afloop in de toekomst ligt Maar dit heb ik niet gewild, o dit niet. Toornig drukte zy haar handen op haar wild klop pend hart, dat door zijn trots den man, dien het beminde in levensge vaar had gebracht. Bitter wennend legde zy haar hoofd op het koude steenen tafeltje en wat er in haar hart nog wyide aan hard heid en koppigen trots, dat spoelden de bittere tranen in dit uur voor altyd weg. In 't laatst van December, juist toen Helmi's huisje als in de sneeuw be graven lag, kwam zij terug, nadat zy een geheel jaar weg was geweest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1