I ROSSI. IMAKERLÏ N DIERENDIft «AN. DINSDAG 14 SEPTEMBER "feuilleton" MBER. 5ER ZOOM n-op-Zoom, GEDAHEWI S tot nadere aankondigin I _J gave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleina Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. IS Verschijnt dagelijks, aitgezonderd ep Zondig in algemeen erkende Christelijke foestdep BINNENLAND ia,r8s"-(s,««»i !^o. 216 S3e Jaargang 1915 ;ot en met m worden op aan-l onder-! ivier De Zoom verti'oBen. enz., worde- verstrekt ISELBEROS Co, Vllsslnjw, end Naar Maat, i aanbevelend i Regenjassen en Dames I worden Naar Maal I n, door de Italiaansche if verboden is, t itandard Merk bij :veren. bardtorstraat I, I £NS. 11 12 4.30 4.40 4.51 5.15 5.33 5.40 5.5') 6.07 6 25 6.35 6.16 7.05 7.23 7.30 7.45 16a 805 8.23 13 14 6.49 7.01 7.16 7.24 7.42 8.01 8.12 8.22 7.50 8 05 M 0 5.37 552 7 30 7 45 N P 7 7.15 7 55 8.10 13a 15a 5.16 6.17 6.39 7.10 7.21 7.33 14a 16a 6.37 6.49 7.— 7.40 7.52 8.03 benadering aangegev(1 ninuten wachten op VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiE 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van I--4 regels ƒ0.4© j voor iedere regel mer< I* teirt Driemaai plaatsen wordt tweemaal berekenct. B(j abonnement tpecialt prf» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 3 ct per regel De abonnés, in't bezit eener gulden bij levens-«P*4* gulden bij dood Aft f|gulden bij verliest r*f|gulden bij verlies f|f| gulden by verlies gulden bö verliea polis, zijn GRATIS verze- M III III lange ongeschikt- /jtll door van een hand, van ||ll| van een /K van eiken kerd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken W een ongeluk UUik voet of oog een duim 1UU wysvinger L4%J anderen vinger. lilt altkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorriep van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of trim. De oltkeerlng wordt gewaarborgd door do „Itoll, Alg. Verzak. Bank" te Schltdws Opening der zitting van de Staton- Generaal. Tbans is beslist, dat H.M. de Ko ningin in persoon de nieuwe zitting der Staten Generaal zal openen. Evenals ten vorigen jare zal de stoet, waarmee H. M. zich van het koninklijk paleis naar het gebouw der Grafelijke Zalen begeeft, kleiner van samenstelling zijn, doordien de meeste hooldignitarissen, die anders in dien galastoet meerijden, zich ook thans weer reeds in de Ridderzaal zullen bevinden bij aankomst van H. M. in dat gebouw. Minister Treub's belastingplannen. Reeds in de Tweede Kamerverga dering van 10 December heeft minis ter Treub een „algeheele herziening van ons belastingstelsel" aangekon digd. Hij noemde toeneen belas ting op tabak, een technische herzie ning van het tarief (zonder speciale verhooging van de opbrengst), een nieuwe zegelbelasting (waarvan de hoogere opbrengst besteed zou wor den voor de ouderdoms-voorziening en de boeten voor ontduiking voor inrichtingen tot herstel van zieken en invaliden), verder een ontwerp voor de registratie, een wijziging der suc cessie-belasting, een herziening van de personeele belasting (waarbij de belasting van winkelhuizen, koffie huizen, hotels en kantoren zou ver dwijnen), een wijziging van de grond belasting (waarby een belasting op het ongebouwd naar de waarde, met verplichte verzekering van alle onroerende gebouwde goederen tegen brandschade). Bovendien zoo vet- klaarde de minister toen zullen als gevolg van de noodzakelijke ver dediging van vaderland en koloniën verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken. Naar we gisteren meedeelden heelt he minister thans 21 ontwerpen ge reed. Men zal er de bovenstaande vermoedeiyk dus in terug vinden. De Landstorm. Het thans afgekomen Koninkiyk be sluit, waardoor zy, die in 1892 gebo ren zyn, van 1 October af tot den landstorm zullen behooren, beteekent dat de regeering thans gemachtigd is de lichting 1912 van den landstorm, d. w. z. de vrijgeloten en vrygestel- den van die lichting onder de wapenen te roepen. De mogeiykheid bestaat.zegt deTel., dat de lichting 1912 in December zal worden opgeroepen. Heemskerk—Kuyper. De .Tijd" acht het zeer begrijpelijk, dat mr. Heemskerk zich thans rustig gevoelt, en de geheele toon van zyn ^DE DIRECTEUR (Nadruk verboden.) 63) _0_ Ja, mevrouw Kora, een klein paradijs antwoordde hij in gedachten. Had de geur der bloemen er schuld aan dat een teeder gevoel, dat hy tot dusver steeds met kracht had weten ld onderdrukken, voor het meisje, dat daar voor hem uit ging, zijn hart in g oed zette Zou dat nu de liefde zijn, dit innige verlangen, haar aan zyn horst te trekken en haar frissclte J'Ppen te kussen zooals toen en toch geheel andets Was dit nu de Hefde, waarvan de dichters zingen, of Waa het slechts een plotseling be gieren van het verhitte bloed "oe lieflijk was zij, zooals zij daar 'oor hem uitging in een eenvoudig wit kleedje, waarvan slechts het zware ™t om haar fijne taille nog aan den ouw om haar vader herinnerde n°e frisch zag zy er uit, hoe onge- brochure noemt het blad er een van den voldanen m3n, die geen behoefte heeft aan nieuwe ambities en groote emoties, en die de overtuiging in zich omdraagt, van niets meer aan zyn land en zijn volk verplicht te zijn, dan dat hij met consciëntie en naar best vermogen zyn huidige functie blijft uitdienen. Maar als dit zoo is, dan is het ook niet gewaagd er de conclusie uit te trekken, dat de heer Heemskerk, zonder formeel uit deanti revolutionaire party te zijn getreden, voor haar een dood lid is geworden dat hij het getal eminente mannen weer helpt vergrooten, die door de party van dr. Kuyper zijn versleten of geconsu meerd. Nu is het voor een politieke party we! een blijk van goede gezondheid, als zy van tijd tot tijd amputatie verdragen kanmaar van den anderen kant is het toch ook weer een kwaad verschynsel, dat die amputaties zoo dikwijls geschieden en dat zy telkens gebeuren om een gelijke oorzaakhet groote overwicht van den leider, waartegen niet ieder man van eenige beteekenis bestand is. Waren dan diens daden en werken altyd onberispelijk en zonder feil, dan kon de buitenstaander er in zien een gevolg van de kracht eener waarheid maar zelf onder de grootste vereerders van dr. Kuyper heerscht niet de vol strekte zekerheid van zijn superioriteit bij alles wat hij in het openbaar deed. Ook deze reus heeft zijn Achilespees, en die is menigmaal geraakt en aangeschoten geworden. De „Tyd" meent echter, dat het conflict ook voor de katholieken zeer zeker van belang is. Recbtstreeks schijnt de Katholieke party noch binnen nóch buiten de Vertegenwoordiging er by betrokken. Maar by de stembus-coalitie vragen de kiezers toch antwoord op de vraag: Hoe staat het er mee? Is het met de anti-revolutionaire partij al in orde? En als het over candidaten looptHoe is het met den aanbevolene gesteld? Loopt hy met Kuyper of zit hy naast Heemskerk aan den weg Het is goed, dat men onzerzijds rekening houde met alle mogelyke gevolgen, hetzy van een vooitduring, hetzij van een oplossing van het conflict in de anti-revolutionaire party. Gelukkig behoeven wy nog niet te vreezen, maar kan er het beste van gehoopt worden. Het ware echter wel te wenschen, dat er spoedig een bevredigend einde kwam aan het onverkwikkeiyk incident, dat alles by elkaar een pyniyke verspilling beteekent van Ctiristeltjke partijkracht. In de .Standaard* komt een ingezon den stuk voor van den heer H. Visser te 's Gravenhage, die het optreden van mr. Heemskerk een .revolutionai re" daad noemt, .geheel tegen den geest van het ons heilig beginsel." naakbaar in haar echt meisjesachtige kuischheid en toch ook zoo onuit sprekelijk bekoorlijk. Hij kon maar niet genoeg zien naar het mooie ge laat en het trotsch gedragen hoofdje met zyn kroon van goudbruin haar. Weer kwam dat nooit geket.de tee- dere gevoel in hem op en nu wist hy, dat hy haar beminde met de reine liefde van den man, wien een vrouw hart en zinnen vervult. In den opper- vlakkigen Herbert had iets plaats ge grepen, waarvan hy zeil ternauwer nood rekenschap kon afleggen zijn beier..Ik" was eindeiyk ontwaakt en dit wilde hy toevertrouwen aan de zachte meisjeshanden om het te be hoeden en het te veredelen. En toen hy dit besluit had geno men, kwam zijn kalmte terughij streek over zijn voorhoofd, alsof daar hem iets had gedrukt, nu jubelde en juichte het in hem en dit maakte hem den verderen avond zoo beminneiyk en meesleepend vroolijk, dat de zus ters eikaar soms vol verbazing aan keken. Wat was er toch met hem ge beurd Het was het vaste vertrouwen op morgen"Hem had immers nog geen vrouw kunnen weerstaan, wan- Van tyd tot tyd doen zich nog van .die droeve verschijnselen voor, die ieder goed anti-revolutionair op waakzaamheid bedacht doet zijn, verschijnselen, die hun nadeeligen invloed doen voelen, jaren lang." Om voor de toekomst zoo iets onmogelijk te maken, geelt de schryver het volgende denkbeeld aan de hand Daarom moet na dezen ellen- digen tegenslag voor de ons heilige beginselen, door de parsooniyke ambitie van een enkeling, waarvan men jarenlang den terugslag voelt op de eerstvolgende deputatenverga- dering een flinke definitie gegeven worden van het begrip „leiding," en goed de vraag onder de oogen ge zien of in een politieke party ieder maar op eigen initiatief mag doen wat hy wil, ook in de gewichtigste aangelegenheden, dan of erkenning van, en overleg met de leiding, ur gent is. Het praatje voor de vaak toch, als zou In bovenomschreven quaestie het geweten een rol gespeeld hebben by den man, die de leiding ignoreerde, is niet slechts belachelijk, maar zelfs beleedigend. Een ernstig man als dr. Kuyper zal waariyk niets vorderen dat het geweten van anderen ge weid aandoet, zelfs niet van een puritein als mr. Th. Heemskerk. Valdprsdikar Talma. Bij Kon. besluit is aan den veld prediker in algemeenen dienst bij het leger te velde ds. A. S. Talma, op zyn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag uit zyn voormelde betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten. Uit d« Staatscourant. By Kon. besluit zijn benoemd by het reservepersoneel der landmacht tot reserve tweede-luitenant a. By het wapen der infanterie, bij het 2e reg. de milicien sergeant C. J. H. Bauduin, van het korpsbij het 3e reg. dé mil.-sergeant S. A. v. d. Hoorn, van het korps bij hat 4e reg. de mil.-sergeant G. De Nes, van het korpsby het 5e reg. de mil.-sergeant C. F. S. Touber, van het 18e reg. bij het 6e reg. de milicien-sergeanten P. H. Van Hoorn Janssen, R. Borde- wyk, E. J. H. M. T. Thijs, J. D. Launs- pach en E. v. Thiei, onderscheiden- lijk van het reg. grenadiers, het reg. grenadiers, het 6e reg., het reg. jagers en het reg. grenadiers bij het 9e reg. de mil.-serge »nt 1. Smit, van het korps by het 10e reg. de milicien-sergean ten j. M. Altena, W. H. v. d. Horst, D. Dieker en D. P. C. De Hoop Scheffer, anderscheidenlyk van het 7e reg., het 10e reg., het 10e reg., het 7e reg. en het 7e reg.; by het 11e reg. de milicien-sergeanten J. P. H. neer hij werkelijk wilde. HOOFDSTUK XV1JJ. Een zenuwachtige opwinding was de oorzaak, dat Herbert slecht had geslapen. Midden in den nacht was hy opge staan en had hy al de ramen in zyn kamer geopend. Was het werkelijk zoo zwoel in 't vertrek of vlood het bloed zoo snel door zyn aderen De koele nachtlucht voerde hem den heeriyken versterkenden geur van den Harz toehij ademde die lucht diep in en strekte zich weer op zijn bed uit. Nog was het donker om hem heen de zomernacht had de wereld zacht in slaap gewiegd niets hoorde men als het fluisteren van den nachtwind en uit het dichte loover klonk het gezang van een nachtegaal. Was het «m de geliefde te bekoren Herbert werd er door ontroerd. De geliefde. Morgen om dezen tyd dan wist ook hij hoe gelukkig men gaat slapen, ais men door de geliefde tot afscheid is gekust Den geheelen mo'gen had hij tever geefs naar Helmi gezocht, op alle plaatsen die Kora hem den vorigen Engels en D Van Aalst, beiden van het korps; bij het 12e reg. de mil.- sergeanten A. M. Regout en R. A. C. L. Bosch, beiden van het korpsbij het 14e reg. de mil.-sergeant M. Keu- lemans, van het korpsbij het 22e reg. de vaandrig A. Scbepp, en de mil.-sergeant C. Moll, beiden van het korps b. bij de Infanterie der Landweer, bij het 3e bat. de landweerplichtige sergeant E. W. Baron Van Heeckeren van Molecaten, van het 15e bat., bij het 12e bat. de landweerpl. serg. J. Siegers, van het 7e bat., bij het 13e bat. de landweerpl. serg. L. Over- bosch, van het bat., by het 15e bat. de landweerpl. serg. J. A. Muller, van het bat., bij het 16e bat de landweer plichtige serg. Dubbeldam, van het bat., bij het 20 bat. de landweerpl. serg. D, Saai. H. de Vries. P. Bak ker, N. Schenkman en H. D. F. Mei- ners, ondersch. van het 27e, het 26e, het 24e. het 22e en het 20 bat., bij het 2e bat. de iandweetpi. serg. G. Huetinck, van het 23e bat., bij het 25e bat. de landweerpl. serg. W. F. J. Godrhn ea J. C. Cramer, ondersch. van het 24e en het 20e batbij het 26e bat. de landweerpl. serg A. W. I. Kerswagen, van het 27e bat., by het 28e bat. de landweerpl. serg. J. H. A. Maniers en R. J. J. Heirman, bei den van het bat., bij het 30e bat. de landweerpl. serg. P. G. Groen, van het 37e bat., bij het 35e bat. de land weerpl. serg. P. J. Kentie, van het 34e bat., bij het 37e bat. de land weerpl. serg. J. A. A. M. Elsenburg, van het bat. bij het' 39e bat. de land weerpl. serg. A. F. de Paauw, van het 38e bat., bij het 40e bat. de landweerpl. serg. P. A. M. Braat, van het bat., by het 41 bat. de iandweer- pl. serg. J. P. M. Baal, van het bat., by het 42 bat. de landweerpl. serg. J. E. J. de Bruin, van het 41 bat., bij het 43e bat. de landweerpl. serg, J. C. H. Janssen, van het bat., de land weerpl. serg. A. C. van Waveren, M. H. L. W. Blokzijl en jonkh. M. J. T. van de Poll, ondersch. van het 47e, het 47e en het 21 bat., by het 48e bat., de landweerpl. serg. C. H. F. Schneider, van het 20e bat. Duitschland's rechtskrenkingen. De „Nederlander" komt op tegen de bewering van „de Toekomst" dat Engeland door de inbezitneming van het eilandje Mytilene tegen wil en dank de bezetting van België door Duitschland als gerechtvaardigd heeft erkend. In dit verband vraagt „de Neder lander" Had Engeland de neutraliteit van Griekenland gegarandeerd Loopt dit land gevaar als zelfstan dige staat te zullen verdwynen, ais volk ten onder te zullen gaan Is er éen mogendheid, die Grie- avond als Helmi's lievelingsplekjes had aangewezen, had hy gezocht, maar nergens was zij te vinden. En (och was het een heerlijke zomermorgen, die iedereen naar buiten lokte. Nu was het zaak geduld te oefenen, maar het eens genomen besluit en het verlangen met Helmi in 't reine te komen, drukte hem't was hem, alsof hij reeds veel te lang had ge wacht, om het geluk te grypen en hy nu geen dag meer kon wachten. Tegen den avond ontving Kora het bericht van Subaroff, dat hy den vol genden dag te Harzburg zou komen. Kora had al den geheelen dag zware hoofdpijn gehad en daar deze tijding haar zeer ontroerde, was bet geen wonder, dat zy er naar verlangde het verdere gedeelte van den avond alleen in haar kamer door te brengen. Doet maar wat je graag wilt, kinderen, zoo verontschuldigde zij zich tegenover Helmi en Herbert, ik moet gaan liggen, ongestoorde rust zal mijn hoofd, hoop ik, weer genezen. Zou je er geen lust in hebben Mi, met Behrens een wandeling te maken jy bent in Harzburg immers al goed thuis en kunt dus wel voor gids spe- kenland er een verwijt van zou kun nen maken aan het Engelsche leger geen weerstand te hebben geboden? Is er éen bewoner van Mytilene gedood, éen huis verbrand, éen on herstelbaar nadeel berokkend, zooals dit in Btlgië geschied is, welk land, ook krachiens het nog in 1910 on derteekend tractaaf, verplicht was zich met alle beschikbare middelen tegen den invaller te verweren Indien dit alles geheel anders is, gaat dan de conclusie van de „Toe komst" op Wij begrypen niet, waarom het blad zelfs daar, waar het rechtsquaes- ties geldt, het zoo vurig opneemt voor Duitschland: dat het met zekere lichtvaardigheid over Duitschland's rechtskrenkingen heenspringt. Dit is wat ons ook zoo in het hoofd blad der anti-revolutionnaire party (den Standaard) heeft tegengestaan, dat aan het bestaan van het recht twijfelde en dan onrecht durlde goed praten, omdat er geen krachten aan wezig zijn, om het recht te hand haven Niet slechts, dat het algemeene rechtsbesef daaronder lijdt, erger nog is het, dat op die wijze ook de éenige basis ondermynd wordt, waarop ons eigen bestaan rust en die wy tegenover heel de wereld kunnen verdedigen. Waar wij overal rondom ons zien, dat het recht van beslaan van kleine staten wordt genegeerd en dat de grooten der aarde zich het recht toe kennen macht te doen gelden boven recht, behoeven wy den eerbied voor het recht des te krachtiger te hand haven. Zeppeiin boven onze kutf. Omstreeks 10 uur gisterenavond is boven de Scheveningsche kust binnen ons territoriaal gebied waargenomen een Zeppelin. De vorm van het lucht schip en het licht ervan werden dui- delijk gezien en het snorren der mo toren maakte een tot verren afstand goed hoorbaar geluid. Sommigen verklaarden, nadat het luchtschip in Zuid-Westelijke richting was ver dwenen, schieten te hebben gehoord, zoodat het vermoedelijk is beschoten. Door Zeppelins gedood. Naar het „Val." verneemt, behoort tot de slachtoffers van den jongsten Zeppelin aanval op Londen, onze landgenoot W. Stolz uit Oss, employé der firma Jurgens. Voordrachten ter benoeming tot reserve officier. Ten einde voor de benoeming van vaandrig en kornetten tot reserve 2e luitenant, welke benoeming voor de betrokkenen gedurende hun verdere militaire loopbaan van zooveel gewicht is, een zoo groot mogeiyke gelijkheid len. Misschien wil hij wel graag men- schen zien en wat muziek hooren. „Onder de eiken" kan hij beide in overvloed krygen. Met schrik wees Herbert dit voor stel af. Nog al iets voor my, om naar muziek en menschen te verlangen. Ik wil trouwens juffrouw Helmi niet lastig vallen en kan den avond ook wel alleen doorbrengen. Hy keek haar vragend aan en op zijn geiaat was duidelijk de wensch te lezen, dat zij hem mocht tegen spreken maar zij wilde juist, zoo veel zy kon, vermyden met hem alleen te zijn. Behrens was zoowel gisteren avond ais heden geheel anders ge weest en vooral tegenover haar dan zi] van hem gewend was, telkens had zy gemerkt, hoe zijn blikken op haar rustten, en al had zy ook haar best gedaan ze zoo min mogeiyk te ontmoeten, toch was haar dit niet steeds gelukt en als hun blikken elkander kruisten, was het bloed haar naar de slapen gestegen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1