*ren, i MODES HWT nde dap eratievF ■Deposit. DER ÏERSTE ER BRIEK. ïafflsat»** MAANDAG gemeentebestuur binnenland feuilleton MODES 53e Jaargang 1915 - missionairs in Etieclii look Wilhelminastraat, aatste eischen oelen kelder, f esch gebotteld i ette bediening; f ing zal worden 5TERS» bekendmaking. 6'/s cent. laswinkel. AMYPARK) HIIIE HOE- JSEN, Enz. :N met en zonder vu l fijnste GoudtechniekJ aar hersteld. •es- NO. 215 i, Maandag, N.Z. 12. ond- en Tandzielte. Tandarts, Middelouig. I en andere gemeentel Walcheren. ;d te Vlissingen. —o Drschotten tot een j an Fl, 2000.-, den a Peposito, <ening-Courant, gafie en Beleening. te vervoegen Hendrikstraat 24. :rij „De Meiboom"), -9: Scheldestr.27. Het Bestuur 1 NIFTRIK, VooA I HACKE, Vice- Voori I v. RAALT E, Secretm. WISSELAARS. in. ouwerij „DE AMSTEL. nstr. 69). VLISS1NGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/Ï.2O per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummert 3 cent fjjgavoFirma f. FM BE VELBE If, Kleino Markt 58, Wissinaen. Toloiooii Interc. 18 13 SEPTEMBER ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40voor Iedere fegei meer !S ceuf Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. BS abonnement speciale pr$> Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S et. per rege! Verschijn! dsgeüjks, nitgozoaderi! op Zondag en algemim erkende Christelijke feestdag Oe abonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- PJ Cfl gulden bij dood AAA gulden bij verlies A f ft gulden bij verlies A f| polis, zijn GRATIS verze- /UI UB lange ongeschikt- »^l| door 41 III van een hand, |*|ll van fcerd tegen ongelukken voor: UUllir heid tot werken f uU een ongeluk CJaJIL? voet of oog Ë.CJH," een duim IUU ais ultkeerlngen wordén VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien iin geldlg^pleetsbowgi, ess ongeluk bekomen op trein, boot ol trem. gulden bij verlies A fjlg% gulden bij verlies r^gulden bij verlies van 1118! vaneen /*"J van eiken een duim IUU wijsvinger anderen vingn De ultkeerlng wordt geweerborgd door do „Huil, Alg, Verzek. Bank" te Stkiedeai De Burgemeester van Vlissingen Oeletopde missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 9 September 1915 No. 15637/6 Brengt ter algemeene kennis dat met ingang van 27 Sept. a. s. in afwijking van voorgaande regelin gen door den Minister is besloten te. den prijs van tarwebloem (ge build inlandsch uitsluitend éeri soort) te stellen op f 19.25 per 100 K. G. 2e. den prijs van tarwemeel (on- gebuild) te stellen op f 16.35 per 100 K. G. 3e. dat onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant, of fabriek of magazijn, voor bakkers en derge lijke verbruikers en dat aantusschen- personen op verzoek een reductie moet worden toegekend, als is aan gegeven in de circulaire van 23 Maart j|. No. 12001/6. 4e. den maximumprijs voor brood vast te stellen per K. G. contant, af gehaald aan bakkerij of winkel, voor gebuild tarwe waterbrood 23 cents; gebuid tarwe-waterbrood gebakken onder rabbinaal toezicht 24 cents; de prijzen van de andere soorten ge build tarwebrood naar evenredigheid ongebuiid tarwebrood (bruinbood) op 20 cents. Vlissingen, 10 September 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De economische toestand. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota (de zesde) betreffende den economischtn toestand in de maandjuli 1915. Wij ontleenen er het volgende aan Het binnenlandsch goederenvervoer is vrij normaal gebleven. In de bin nenvaart naar de aangrenzende lan den kwam ten opzichte der Rijnvaart niet veel wijziging. Het spooswegverkeer is nog wel niet zoo druk als voor de crisis, maar toch bevredigend, het personenvervoer is in den laatsten tijd zeer sterk voor uitgegaan. Velen, die anders gewoon waren des zomers in het buitenland Ie reizen, blijven nu in het land en brengen hun vacanties met binnen- iandsche reizen door. Deze, die in bet algemeen van korten duur zijn, veroorzaken een buitengewoon groot verkeer op de spoorwegen. De hooge zeevrachten, die in de nota vermeld werden, zijn gedurende het afgeloopen kwartaal belangrijk verlaagdzulks maakt in verband ook met de stijging der kolenprijren het zeescheepvaartbedrijf belangrijk minder loonend dan in het voorgaand LIBTMM. (Nadrmk r©rW«n.) 82) _0_ Van uit den tuin kwam een frisch koeltje tot hen, een bewijs, dat de zon spoedig zou zijn ondergegaan. Met die voorgeschreven beleefd heid neem ik het niet zoo nauw, zoo a's je wel weet, maar juffrouw Helmi mag ik graag lijden en ik zal dus wet genoegen haar cavalier zijn. Kora zag hem verbaasd aan. Kijk eens aan, dat treft dus uitstekend. Mijn zuster is een heel verstandig en lief meisje en ik kon nst nooit verdragen, dat je haar niet genoeg naar waarde schatte. Als je eens zulk een meisje tot vrouw kreeg, mocht je jezelf gelukkig prijzen. Den een of anderen keer zal ik wel eens naar een moeten rondzien, zet hij luchtig. Je hebt het immers goed gevonden en mij alle hoop te ontnemen en als oude vrijer te ster- kwartaal, zij het ook, dat de gelde lijke uitkomsten nog zeer voldoende kunnen genoemd worden. Intusschen was onder het afdrukken van dit ver slag weder een belangrijke stijging ingetreden. Een zeer belangrijk feit is, dat van de Nederlandsche vloot verschillende zeevaartulgen voor buitengewoon hooge prijzen in het buitenland (Noor wegen, Denemarken en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika) verkocht zijn. Bijna alle reeders, die voor goede prijzen hun vaartuigen verkochten, hebben nieuwe schepen besteld, om die te vervangen. Straks zal worden medegedeeld welke gevolgen dit op de Nederlandsche nijverheid heeft. Hier worde alleen vermeid welken invloed een en ander op de Neder landsche handelsvloot heeft uitgeoe fend. In de eerste helft van Juli is deze verminderd met 29 stoomsche pen, 1 motorboot en 1 stoomlichter, meteide 60,319 ton bruto. Van deze werden verkocht 16 stoomschepen, 1 motorboot en 1 stoomlichter, metende 37321 ton brutoverloren gingen 13 stoomschepen. De vloot nam toe met 20 stoomschepen en 1 motorboot, met een inhoud van 65,999 ton bruto. Bo vendien waren er in Juni besteld en in aanbouw gegeven 64 stoomschepen met een inhoud van 269,900 ton hetgeen een toeneming beteekentvan de huidige sterkte der vloot van plm. 20 pCt. Hoewel het nog voorkomt, dat sche pen met een volle passagierslijst naar Ned.Tndië vertrekken, werd over het aigemeen het passagiersvervoer min der. Ook het vrachtvervoer op „In- sulinde" is belangrijk verminderd. Uit gaande lading is er bijna niei meer inkomende lading is eveneens vermin derd. Vele in gewone tijden tot de geregelde vrachtvaart op Nederland sche havens behoorende schepen varen thans tusschen vreemde havens omdat zulks voordeeliger is. De havenbeweging te Rotterdam neemt geregeld af en was in het laatste kwartaal niet onbelangrijk minder dan in het daaraan voorafgaande. Te Am sterdam is de toestand tameijk wel dezelfde gebleven. Terwijl in eerstgenoemde haven de tonnenmaat der binnengevallen zee schepen ongeveer tot op 0,3 van het cijfer in de overeenkomstige jaren van het vorige jaar was afgedaald, daalde de tonnenmaat in de hoofdstad onge veer tot 0,65. Het havenbedrijf te Harlingen, Delf zijl en Terneuzen verkeerde in uiierst gedrukten toestand. De handel heeft in veie opzichten, in verband met den stilstand van het zeeverkeer, groote wijzigingen onder gaan. J De belastingen. Van bevoegde zijde wordt beves- ven is ook niet aangenaam. Zij daalden de breede trap af en liepen langs het zich slingerende pad het bosch in. Helmi keek hen na nu was zij veilig, want zoo heel gauw zouden zij wel niet terugkeeren. Eenige oogenblikken nadat Kora haar tevergeefs geroepen had, was zij haar kamer binnengegaan. Zij her kende toen Behren's stem en zij was het toeval dankbaar geweest, dat haar toestond zich in Herbert's tegenwoor- heid te bevinden, zonder door hem gezien te worden. Ontioopen kon zij hem nu niet meer; hoe eerder zij haar schroom voor een ontmoeting met hem over won, des te beter. Dat zag zij wel in, maar eerst moet het hevige hart kloppen wat bedaren en het bloed niet meer met zoo'n aandrang naar het voorhoofd stijgen. Zou hij nog wel eens aan hun laatste ontmoeting denken? En zou hij het ook zoo pijnlijk vinden haar nu weer te zien Zijn stem klonk even kalm en vo] als anders hij maakte grapjes met het kind, dat op zijn knie heen en weer tigd da! thans de wetsontwerpen, welke deel uitmaken van de belas ting hervorming, door ministei Treub in uitzicht gesteld, en waartoe ook behoort een belasting op de tabak, grootendeeis naar den Raad van State gezonden zijn. Een technische herziening van het Tarief is mede in voorbereiding. Os. A. S. Talma. De verbetering, ingetreden in den gezondheidstoestand van ds. A. S. Talma, blijft aanhouden. Volgens de jongste berichten gaat de patient, hoewel hij nog steeds rust moet houden, goed vooruit. Zuinigheid bij het lager. De min. van oorlog heeft de aan dacht van den opperbevelhebber ge vestigd op het fed, dat bij een der regimenten infanterie voor het ge bruik van een huis met een huur waarde van hoogstens f 150 per jaar van begin Aug. 1914 tot 1 Juni 1915 niet minder dan ruim f 800 is betaald De minister verzoekt den comman deerenden officieren kenbaar te maken om bij het bepalen van prijzen voor het gebruik van gevorderde kwartie ren, 's Rijks financieel belang niet in die mate uit het oog te veriiezen, als blijkbaar zelfs nu nog hier en daar voorkomt. Militaire berishten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat tot de verbintenis als vaandrig bij het reserve personeel voerden militairen telegraafdienst kunnen worden toe gelaten de gepasporteerde onderoffi cieren van het vrijwillige kader boven den rang van sergeant van den mili tairen telegraafdienst, binnen éen jaar na den datum, waarop zij den dienst met paspoort verlieten, de milicien- sergeaaten van den militairen tele graafdienst, die het 5e jaar van hun militiedienstplicht hebben volbracht, de landweerplichtige onderofficieren van de 5e compagnie landweer-genie troepen, alsmede niet-militieplichtige ambtenaren der Posterijen en Tele grafie naar bij afzonderlijk besluit vast te stellen regelen. Voorts is bij Kon. besluit bepaald, dat de militairen van het Nederland sche leger, zoowel vrijwillig dienenden als ingelijfden bij de militie en dienst plichtigen bij de landweer, die zich vóór 1 Januari 1916 aanmelden voor detacheering bij het Nederlandsch— Indische ieger en toi detacheering worden toegelaten, zullen genieten een premie van f 300 voor een detacheering voor den tijd van twee jaren de heen- en terugreis daar onder niet begrepen en van f 100 boven dat bedrag voor eik jaar van de tacheering boven dien termijn tot ten hoogste vier detacheeringjaren, zul- schommelde, en dacht zeker geen oogenblik aan haar. Zij sloop achter de gebloemde cretonne gordijnen en zonder te willen, hoorde zij het ge sprek op de veranda. In het begin klonk het gedempt, toen sprak Behrens luider en klonk het, alsof hij boos was. Kora's verloving wond hem blijkbaar op zeker had hij haar toch bemind en de hoop gekoesterd haar eens de zijne te noemer.. Hij trachtte haar te wonden met zijn bij tenden spot en haar eenig antwoord was een melodieus lachje. Wat deerde haar zijn verontwaardiging. Hij kon haar toch niets van haar groot geluk ontnemen, en zij was in een veilige haven aangekomen. Helmi trad uit haar kamer op het terras. Daarginds gingen zij naast elkaar heende vrede was, zooals altijd, ook nu weer gauw hersteld. Zij bleven vrienden en wanneer hij had rondgekeken onder de jonge meisjes en er een had uitgekozen om toch geen oude vrijer te worden, ja dan zou hij zijn uitverkorene zeker bij Kora brengen en hun vriendschap werd dan nog steviger Zij ging snel opslaan en begaf zich lende bovenbedoelde premies in haar gehee! dadelijk worden uitbetaald. Bij mini8terieele beschikking is het voorschrift Instructie-Bataljon aange vuld met de bepaling, dat een kor poraal die zich slecht gedraagt met machtiging van den inspecteur der infanterie, öf uit den dienst kan wor den verwijderd, óf overgeplaatst wor den bij een der regimenten infante'ie, waarbij hij dan zijn dienstverbintenis volbrengt. De uitvoer van varkens. Zooals bekend is, werd medio Au gustus door den minister van land bouw, nijverheid en handel bepaald, dat voor het tijdvak van 19 Augustus tot en met 18 September geen uit- voerconsenten voor varkens zouden worden afgegeven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzin gen zouden zijn, dat er overproductie is van slachtrijps varkens, zou we derom een regeling ingevoerd wor den, waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan. Naar wij thans vernemen, bestaat bq den minister het plan, de gren zen voor den uitvoer voorloopig nog niet te heropenen. Uit niets toch blijkt, dat er op dit oogenblik over productie van varkens is. De prijzen zijn nog uitermate hoog en aan de Amsterdamsche maikt b.v. was de aanvoer de laatste weken buitenge woon gering, zco gering, dat bijna uitsluitend reg<:ermgsvarkens geslacht worden. („Hbld.") Bevordering. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat de bevoegdheid tot be vordering tot en met den rang van sergeant, voortaan wordt verleend aan den commandant van het corps, waarbij de betrokkenen dienstdoende zijn, met dien verstande, dat de be vordering tot vrijwillig korporaal en sergeant uitsluitend zal geschieden bij het ontstaan van vacatures in die rangen bij het korps, waartoe de be langhebbenden behooren. Onderwijzers landstormplichtigen. Bij den Raad van Rotterdam is in gekomen een voorstel tot regeling van de uitbe aling van de wedde aan onderwijzers, die werkelijken dienst als landstormplichtigen vervullen, in dien zin, dat aan gehuwden, met in begrip der militaire vergoeding 85 pCt. der genoten wedde wordt ge waarborgd, terwijl aan kostwinners 20 pCt. van hun wedde word! uitbe taald. in den tuin om nog wat bloemen te plukken ter versiering van de tafel. Kora hield daarvan en zij zelf was er op gesteld, dat de tafel er ter eere van den gast, keurig zou uitzien. Zij gaf nog een paar orders voor het avondeten, hielp ook zelf mee en vond daardoor haar kalmte terug, zoodat zij Kora en Herbert tegemoet kon gaan, Ovsral hebben wij je gezocht Mi, riep haar zuster haar toe, al je schuilhoekjes nagesnuffeld, zonder een spoor van je te vinden waar zat je toch Ik was al dien tijd in huis, Kora. En waarom kwam je niet te voorschijn, jij ondeugd? Huishoudelijke bezigheden maar, zooals je ziet haast ik mij onzen gast, wiens komst Franzi mij mee deelde, te begroeten. Het klonk zoo koel, zoo onver schillig en haar hand beantwoordde zoo flauw Herbert's warmen handdruk dat de ervaren man de wereld er bijna verlegen van werd. Dat was een andere ontvangst dan hem van Kora was te beurt gevatien, hier scheen de thermometer voor hem tot op het In gevaar brengen van de onzijdigheid. De instructie tegen de heeren W. N. J. van D. te Rotterdam en D., vertegenwoordigers van „The Daily Mail", beiden gedetineerd in het huis van bewaring te» Rotterdam, als ver dacht schuldig te zijn aan handelin gen, waardoor de onzijdigheid van ons land in gevaar zou gebracht kun nen worden, is gesloten, en deze zaak naar de openbare terechtziiting verwezen. De behandeling van deze zaak kan de volgende maand worden verwacht. (,N. R. Ct.") Kolen. Naar aanleiding van loopende ge ruchten over den invoer van Belgische kolen in ons land deelt het Kolen- bureau mede, dat de hoeveelheden waarvoor de Kolencentrale te Brussel een uitvoerpermissie naar ons land kon geven, totnutoe prompt zijn af genomen op enkele onbeduidende hoeveelheden na, waaraan bijzondere transportmoeilijkheden waren verbon den. Door het Kolenbureau is her haaldelijk zoowel schriftetijk als mon deling, doch tevergeefs gevraagd deze hoeveelheden uit te breiden. Kardinaal Van Rossum. Men meldt uit Rome aan „De Tijd" Ofschoon het treurige nieuws geen opzien behoeft te baren in Nederland, waar men steeds met zooveel belang stelling het verblijf van Z.Em. kardi naal van Rossum te Rome volgt en ofschoon hot ook tot geen onrust wekkende commentaren aanleiding behoeft te geven, is het toch noodig mede te deelen, dat de oude kwaal, eene suikerziekte, zich opnieuw bij Z;Em. heeft doen gelden. De toestand is geenszins van dadelijk ernstigen aard, en het volgen eener kuur, waar toe de kardinaal is overgegaan, geeft hoop dat Z.Em. binnen eenigen tijd weder zijn werkzaamheden in de Eeuwige Stad geregeld kan voortzetten. De Rotterdamsche haven. De „N. R. Ct." schrijftHet aantal schepen, dat de afgeloopen week tot Zaterdag te Rotterdam was aangeko men, is 70, te welen 33 Nederland sche, 16 Engelsche, 13 Noorsche en 7 Zweedsche. Hiervan waren er ge laden 34 met stukgoed, 15 met steen kolen, 4 met ijzererts, 3 met petro leum, 2 met g<aan, 2 met hout, 1 met phosfaat en 1 met rijst. Er vertrokken 71 stoomschepen naar zee en wel 31 Nederlandsche, 14 Engelsche, 14 Noorsche, 11 Zweedsche en 1 Ame- rikaansch48 waren er met stukgoed geladen, 1 met petroleum en 22 in ballast. Hoewel het aantal schepen iets grooter is dan de vorige week, is het over het algemeen met het werk in vriespunt te zijn gedaald. De woorden Ier begroeting, die hij zoo zorgvuldig had gekozen, bleven hem in de keel stekenhq boog zich dieper dan noodig was en hield haar handje in de zijne zonder een enkel woord te vinden. En hij bleef ook nog zwijgen toen Helmi haar arm door dien van Kora stak en deze om het onplei- zierige zwijgen te verbreken naar haar dochfertje vroeg. Herbert ging met samengeknepen lippen achter de zusters. Hij was zeer ontevreden op zichzelf dat hij zich zoo belachelijk had aangesteld. Het was een warme dag geweest, onder de zich ver uitspreidende lak ken der boomen was het zwoeluit den tuin kwam hun een zware bloe mengeur tegemoet. De tuinman was juist bezig de slap geworden bloemen te begietenheerlijk verfrisschend sproeide 't water op de bloemperken en het kort geschoren gras en als met nieuw leven bezield hieven de bloemen heur hoofdjes op. Is het hier niet een klein para dijs, vroeg Kora zich tot Herbert wendend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1