OVAL OU. CHAP" AL 11 jaiaslnzyuu1 gemeentebestuur feuilleton binnenland 1915 :tetongen JULIANA Snaren igire: firma F. UK OE VELDE Jr., Kleins Mark! 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondig on oigomin nrkondi Cbrlstolijke fiistdigts |jj deze Courant behoort een Bijvoegsel. i 12—2 uur, aal TEMBER \G ir. J G. LLINGEN enstbode. IGMEISJE TERUGBLIK. tfiiaytniMaMir «ÉiMatoHMitaitarii l^O. 214 r groot en klein I jes verpakt per doosje. tv stuk. Mej- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1A regels f 0.40voor iedere rr.get meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bg abonnement epejtate prji Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 8 ct. per regel gulden bij levens- p» fl gulden bij dood A A gulden bij verlies 4 pt A gulden bjj verlies 4 A A gulden bij verlies A r*gu!den bij verlies lange ongeschikt- I door van een hand, 1*^11 van 81111 vaneen /"t van eiken kerd'tegenongelukken voor: UUUU heid tot werken f (/U een ongeluk UUU voet of oog JlCfU een duim JIUW wijsvinger UlJ anderen vtngr mu ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien »an geldig^plaat»bewl|«, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trsm. De ullkeerlng word! gewaarborgd door du „Heli. Alg. Verzak. Bink" lo Sckledns ^T^nés, in 't bezit eener A A A Ag 3. Tiber, optreden S T O K X. ING. INTE ÏREGTSEN. SflRKELflU. :nige nette rden. alle soorten HAND- en van 5 tot 7. Aan- Aanbevelend, W. M. HANSSEN, aat 12. 3E FRANCAIS] i DE PIANO, Ecrire C. X. Bureau lourant.' lge, 21 ans, cherche i FEMME DE E, ou pour s' oc- enfants, parie amand.S'adresser cm I 'ENHU1ZE, boot.»!»'I iningsweg, Vlissinge^-I ;"g wasch] adres MANGEL I agd. Wed. DE ROC» 8. (Kom te wordt tte maand. Bij g pslag. Adres luisstraat 8. GERZEIL, Koudekerk- vraagt voor dadel») 14 jaar. Zich aau I 8 uur. VERGOEDING WEGENS KOSTWINNERSCHAP. BEZWAARSCHRIFTEN. De Burgemeester der gemeente Vlis singen brengt ter algemeene kennis, daf bij Koninklijk besluit van 17 Au gustus 1915, no. 34, en bij beschik king van den Minister van Oorlog van 24 Augustus 1915, afdeeling Dienst plicht, no. 468 L onder andere het navolgende is bepaald: 1. Voor elke provincie wordt met ingang van 1 September 1915 voor den verdéren duur van den mobili satietoestand, ot voor zooveel langer als door de Koningin wordt noodig geacht, een commissie ingesteld teii einde de Ministers van oorlog en van Marine te dienen van voorlichting in zake bezwaarschriften van door de Burgemeesters genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoeding we gens kostwinnerschap van dienst plichtigen van militie, landweer en landstorm. (Art. 1 van het besluit.) 2. De commissie bestaal uit drie leden en is gevestigd in de hoofd plaats der provincie. (Art. 2 van het Besluit.) 3. De bezwaarschriften worden ge richt aan den Minister van Oorlog, zoo de dienstplichtige, wien hel geldt, be koort tot de militie te land, de land weer of den landstorm aan den Minister van Marine, zoo de dienstplichtige wien het geldt, behoort tot de zeemililie. 1 van de be schikking. 4. Het bezwaarschrift wordt inge diend door tusschenkomst van de Commissie van voorlichting voor de provincie, waarin gelegen is de ge meente, welker Burgemeester de be slissing heett genomen. 2 der Be schikking.) Bezwaarschriften, rechtstreeks bij den Minister ingediend, worden door den Minister voor zooveel noodig aan de commissie van voorlichting gezon den. 3 der Beschikking 5. De commissie stelt een nauw keurig onderzoek in nopens hetgeen in hel bezwaarschrilt wordt aange roerd, voor zoover het aangevoerde voor onderzoek in aanmerking kan komen. 4 der Beschikking.) 6. De commissie kan een persoonlijk onderzoek doen instellen in de woon- ot verblijfplaats van het gezin ot den persoon, bij de aanvraag om vergoe ding betrokken, zoo die woon- of ver blijfplaats binnenslands is gelegen. 5 der Beschikking 7. De commissie brengt aan den betrokken Minister omtrent haar be vindingen naar aanleiding van het be waarschrift een rapport uit. In dat rapport vermeldt de commissie tevens '4 is na (Nadruk verboden.) 51) -o- - En dat hoor ik maar zoo ter- toups. Als het kind niet had gebab beld, dan had je mij de rol van den gedupeerde kalm verder laten spelen Van den gedupeerde herhaalde hora haar voorhoofd fronsend. Ik ben ®'i er in de verste verte niet van "ewust, dat ik je die rol had toege dacht, wij hebben toch altijd wel geweten, in welke verhouding wij tot sikaar stonden. Hij lachte spottend. Alsof er ooit een zuiver vriend- ^Mppelijke verhouding tusschen een staan en 66n moo'e vrouw kon be- Zij trok haar schouders op. ens xfl ie tock niet 200 aan> Beh- f* heb tegenover iou nooit ?e- haar oordeel. 7 der Beschikking.) In verband met het vorenstaande wordt onder de aandacht gebracht a. dat bovenaan op het bezwaar schrift moet worden gezet„Aan Zijne Excelleniie den Minister van Oorlog", zoo de dienstplichtige behoort tot'de militie te land, de landweer of den landstorm, öt„Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine", zoo de dienstplichtige behoort tot de zee militie b. dat echter op den briefomslag, waarin het bezwaarschrift wordt ge sloten, moet worden vermeld „Aan de Commissie van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwinnerschap te Middelburg". De bezwaarschriften kunnen op on- gezegeid papier worden geschreven. Bij verzending per post moet de briefomslag van de noodige postzegels worden voorzien, tenzij de verzending geschiedt door een dienstplichtige in werkelijken dienst. Vlissingen, 9 September 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Reeds duurt de wereldkamp, helaas, lang genoeg om op sommige perioden, op sommige overheerschende feiten, daarin een terugblik te kunnen werpen. Zulk een belangrijke nieuwe periode in den strijd der volken, zulk een de overige gebeurtenissen overheerschend feit hebben zoowel de oorlogvoerende partijen als ook de onzijdige volken deze week herdacht, nu het juist een jaar geleden was, dat in de aan be langrijke gebeurtenissen en schokken de tooneelen toch reeds zoo rijke volkeren-worsteling een feit plaats greep, dat aan den loop van den krijg een gansch andere wending gaf, dan toenmaals eenerzijds gehoopt, anderzijds gevreesd, doch allerwege verwacht werd. Wij bedoelen die in de geschiedenis van dezen strijd be langrijkste bladzijde, waarin de groote overwinning der Fransche legerscharen aan de Marne, in de tweede week van de maand September 1914, staat opgeteekend. Het waren toen bange tijden, die voor het Fransche volk schenen aan te brekenimmers na de belemme ringen en moeilijkheden aan het Duit- sche leger in den weg gelegd op zijn doortocht door België naar de Noord- Fransche departementen te zijn te boven gekomen, hervatte dit leger zijn snelle opmarschen met het ken nelijk doel om in een verbijsterenden voortgang Parijs te naderen, de Fran sche hoofdstad in te sluiten, te nemen en Frankrijk opnieuw, gelijk in den oorlog van 44 jaar geleden het geval was geweest, te verpletteren en een smadelijken vrede voor te schrijven. De Fransche regeering was bereids naar de veilig aan zee liggende stad {JJe' Je toch niet zoo aan, Beh- upinói tegenover jou nooit ge- i»n hel) ie steeds mjjn gedach- ™«>OPH.pM Pn hph ip nr!is gesteld als vriend en raadgever Maar dat verhinderde je niet, om mij op zij te schuiven toen er een ander kwam, die meer genade in je oogen vond. Je verwart de begrippen, mijn waarde, de plaats die je bij mij be kleedde, blijft je eigen altijd als je 't zelf wilt en mijn verloving ontneemt je geen enkele van je rech ten. Integendeel je zult nu een dub bel goeie vriend voor ons zijn, en mij en mijn aanstaande man steeds welkom zijn, 'zooals tot nog toe..... Heel vriendelijk wezenlijk bijzonder beminnelijk, 'k Ben echter niet gewend de kruimels op te rapen laat dit nu ook maar liever over aan hem voor wien alles is bestemd. Zooals je wilt, doctortje. Maar waarom ben je eigenlijk zoo uit je humeur Je doet precies aisof ik je zwart op wit had gegeven, dat ik nooit weer zou gaan trouwen. Wees er toch liever blij om, dat ik het ge luk nog heb gegrepen, veel tijd had ik er niet meer voor. Qeluk, geluk. Wat verbindt gij, vrouwen toch overdreven begrippen Bordeaux uitgeweken en met haar een groot deel der bevolking van de Fransche wereldstad. Het algemeene offensief van de legers der republiek op 21 Augustus aangevangen, was reeds twee dagen later jammerlijk mislukt en de Fransche troepen be vonden zich op den terugtocht over de geheele uitgestrektheid van hun front. Het Belgische leger had zich binnen de versterkte stelling van Ant werpen teruggetrokken, het Engelsche leger hield zich op aan den uitersten linkervleugel van de Fransche linie en inmiddels hadden de legers van Von Kliick het Fransche front tusschen Parijs en Verdun achteruit gedrongen en zij richtten in snelle dagmarschen hun schreden naar Parijs. Duitsche uhlanen vertoonden zich reeds in de nabijheid der Parijsche voorsteden en zwierven rondom de noordelijke forten van den vestinggordel van Parijs. Voor de geheele wereld scheen de verplettering van Frankrijk nabij. Doch zietals door tooverslag trad op eens een geheel andere wending in de krijgskans in. Op 6 September had de Fransche opperbevelhebber een „haltaan zijn terugwijkende troepen toegeroepen en een dagorde afgekondigd, die aan het beloop der zaken een onverwachte wijziging gaf. Deze dagorde riep de legers der re publiek tot den algemeenen aanval op, en met een onstuimigheid, een alles overwinnende doodsverachting wierp zich het miliioenen-leger op den vijand. Deze doorstond den plot- selingen schok nieteerst aarzelend, daarna in sneller tempo gingen de Duitsche legers weuer terug en na zes dagen van reusachtigen strijd, was op 12 September de „overwinning aan de „Marne" bevochten. Parijs, Frankrijk herademde, en alle vrienden van de zaak der geallieerden over gansch de wereld wenschten elkander met deze onverwacht gunstige wending geluk. Voortaan zou de „slag aan de Marne" in één adem genoemd worden met die andere schitterende gebeur tenissen in Frankrijk's krijgsgeschie denis, Austerlitz en Jena. Dat alles is nu reeds een vol jaar geleden, die voor Frankrijk zoo heer lijke tijd van de ontplooiing van zijn ouden krijgsroem Nochtans, een beslissing in den oorlog, volkomen en afdoende vermocht de slag aan de Marne niet te geven. Dat bleek alras, toen liet algemeen offensief der Fran sche legers kort daarop tot staan ge bracht werd en de strijd overging in een positie-oorlog, gelijk hij tot nu toe is gebleven. A\et hoeveel kracht, met hoeveel voorbereiding en overleg ook nadien meermalen getracht is aan den kant der Franschen tot een offen sief over te gaan, een algemeen aan vallend optreden is nimmer meer in den vorm, waarin het zich van 6 tot 12 September van verleden jaar voor deed, herhaald. Het groote voorjaars offensief leverde te meer teleurstelling die u melancholiek en smachtend weet aan te kijken, dan is het met u vrouwen gedaan. Ge wordt brutaal doctor, viel Kora hem in de rede. Als dat de ge heele gelukwensch van je is, dan kan ik niet anders dan het betreuren, dat je hoorde van de geluxkige gebeur tenis. Ik heb mij zooals't schijnt toch in je vergist. Behrens, die onrustig op het terras had op en neer geloopen, stond nu voor Kora stil. Hij was te ver gegaan, hoe kon hij zich ook zoo iaien mee- sleepen. Hij trok zijn stoel dicht bij den haren. Kora, zeide hij smeekend, ter wijl hij haar handen greep, ik wou je niet krenken, maar valt het je dan zoo moeilijk, je in mijn gemoedstoe stand in te denken ik kwam hier heenhij onderbrak zich, want het viel hem nu pas weer in, waarom hij hier was gekomen ik kwam hier heen, bouwend op onze oude vriendschap, die ons al jaar en dag verbindt, en zonder ie gissen, dat er in je leven zulk een groote veran dering zal plaats hebben, die ons toch op naar mate de geallieerden er grooter verwachtingen op gebouwd hadden en noch de verschillende aanvals-bewegingen in Champagne, tusschen Maas en Moezel, noch die bij Atrecht of in de Vogezen, hebben ooit die beteekenis verkregen of den loop der gebeurtenissen zulk een andere wending gegeven als het geval was met het algemeene September offensief, dat in de afgeloopen week in geheel Frankrijk en in de landen zijner bondgenooten plechtig herdacht geworden is. Bij den ierugblik, dien wij, op deze belangrijke gebeurtenis van verleden jaar wierpen, springt voor ons neu tralen, voor alles deze daaruit te maken gevolgtrekking in het oog, dat uit dien slag aan de Marne feitelijk de eindeloos lange duur van den oorlog in zijn huidigen vorm is voort gekomen. Ware óf Parijs gevallen met al de gevolgen van dien, óf ware het Fransche algemeene offensief niet op 12 September gestuit, maar had het zich onverpoosd kunnen door zetten, wat ook de uitslag zou geweest zijn, de oorlog zou reeds lang be ëindigd zijn geweest. Een overwin nend Duischland of een overwin nend Frankrijk, om het even, de oorlog zou reeds met al zijn verschrikkingen tot het verleden behoord hebben, had de historische week nu een jaar ge leden, een ander beloop gehad. Op welk standpunt men zich ook stelt en aan welke zijde der oorlogvoerende partijen onze sympathieën zich bevin den, wij voor ons kunnen niet anders dan betreuren, dat in die spannende dagen de beslissing niet gevallen is. Want mag men zich afvragen, weegt het leed dat de verslagene partij, welke deze ook zij, na de beslissende neder laag te hebben geleden ongetwijfeld deelachtig zou worden, weegt tegen het leed dier eene partij, niet ruim schoots het leed op, dat thans de geheele wereld ie torschen heeft, nu zelfs een vol jaar na „de overwinning" aan de Marne, van een definitieve zegepraal noch ter eenre noch ter andere zijde sprake is. En zelfs in afzienbaren tijd geen sprake en onderwijl gaat van maand tot maand, van dag tot dag het leed door de wereld getorscht zwaarder en zwaar der drukken gaat van week tot week de menschheid hare uitputting onver mijdelijk te gemoetgaan zorg en kommer, angst en onheil hand in hand en grimt bij den naderenden winter de grauwe ellende en de nijpende armoede opnieuw millioenen onschul- digen aan. Wanneer in dezen tijd hetzij door de legers der centrale mogendheden, hetzij door die der geallieerden schit terende wapenfeiten herdacht worden, dan zullen wij hun dezen terugblik op welverdiende overwinningen niet misgunnen maar niettemin moet het ons van het hart, dat ook de hevigst woedende oorlog, die echter uit den vreemden; ik kwam hier om naar hartelust te genieten van mijn vrijheid en mijn vacantie en hoor nu bij toe val Neem me niet kwalyk, maar dat kan ik niet heipen, natuurlijk had ik je vandaag nog alles verteld. Dat geloof ik. Een feit b ijft het echier dat ik het nieuws niet van je zelf vernam en dat dit nieuws mij zeer verbaast. Dat kan ik mij toch eigenlijk niet begrijpen. Dat Subaroff mij niet onverschillig was, heb je toch al wel in Berlijn gemerkt. Jawel, maar eerlijk gezegd, hield ik'je voor te verstandig, dan dat je er ernst van zou maken. Je zult het ook nog wel eens aan je zelf merkenwaar de iiefde aanvangt, zwijgt het verstand. En de liefde heeft mij nu eenmaal voorgoed in haar boeien geslagen. Vrijheid, onafhankelijkheid, alles is een leege klank voor mtj geworden ik wil een vrouw zijn als alle anderen En de kunst over boo d werpen Integendeel, die blijven wij trouw De liefde voor haar heeft ons samen aard der zaak niet lang kan duren, minder zwaar te dragen valt, dan een oorlogstoestand als nu is geschapen, waarbij de geheele wereld een uit putting van haar meest waardevolle vermogens en energie te gemoet gaat, die voor tientallen van jaren het levensgeluk der volkeren ernstig be dreigt. Belastingen. Naar het „Centrum" verneemt, heeft de Regeering een gansche reeks van beiastingontwerpen men spreekt van niet minder dan 21 bij den Raad van State aanhangig gemaakt. De kleine slager. In de „Residentiebode" becijfert een inzender, welke gevolgen het jongste Regeeringsbesiuit betreffende de var kensdistributie voor de kleine slagers hebben zal. Zooals men weet, is nu bepaald, dat de gezamenlijke slagers die Regeerings varkens bekomen, ver plicht zijn om tot een-derde van het verstrekte slachfgewicht zelf bij te koopen. Dit wil zeggen, dat een sla ger, die 2 varkens van de Regeering ontvangt, er zelf 1 moet bijkoopen tegen den marktprijs. Wat is nu het geval De winst per regeeringsvarken is plm. f20, alzoo twee varkens f40. Om dit te verkrijgen moet men een varken bijkoopen en hiervan 't vleesch enz. leveren voor vastgestelden prijs. Dit gaat gepaard met een verlies van plm. f 10, blijft winst f 30. Hiervan moet bestreden worden huishuur plm. f8, aankomende knecht of jongen f 7, belasting, licht, onderhoud, enz., to taal f 22. Dan blijft er voor den patroon en zijn geheele gezin voor levenson derhoud f 8 per week over iets meer dusdan voor den aankomenden jongen. Dat kan niet anders, als een martel dood zijn. De bevredigingscommissie. De bevredigingscommissie op on- derwijsgebied, welke in de laatste va cantie weken de werkzaamheden heeft laten rusten, vangt die in deze week weder aan. De subcommissie voor de opleiding is met hare werkzaamheden reeds ge reed, althans zoo goed als gereed, evenals de subcommissie nopens de subsidie-voor waarden Dientengevolge zal morgen voor de eerste maal bijeenkomen de subcom missie aan welke de behandeling van het grondwetsartikel is toebedeeld en wier speciale werkzaamheden feitelijk eerst konden aanvangen, na dat de beide vorengenoemde subcommissies met haar taak gereed zouden zijn ge komen. De volgende week komt de staats commissie ook in haar geheel bijeen. De vergaderingen die tot dusver, blijven. Dus u denkt aan 'r Westtheater te blijven? Voorloopig weet ik niets zekers als hij hier is, zullen wij het bespre ken. Verwacht je je verloofde al spoedig Morgen of overmorgen wellicht, zeide zij vroolijk lachend. Herbert draaide aan zijn snor. Dus ik moet maar zorgen zoo gauw mogelijk weer heen te gaan. Lieve hemel, waarom Hoe meer zielen hoe meer vreugdoom Lenz komt ook nog, wij gaan uit stapjes maken in den omtrek en willen zooveel pret maken, als maar moge lijk is Hij glimlachte weer spottend. 't Is de vraag, of ik er lust in zal hebben? Dat moet jij weten, riep Kora lachend, alleen zal jij ja wel vervelen. Bovendien vordert de beleefdheid, dat je Helmi begeleidt. Zij traden aan de balustrade van het terras.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1