tkcrij. ZUUU1 DONDERDAG ER :RSTE ,DE Jr. houdster gmei5je binnenland feuilleton 53e Jaargang 1915=? itste ©ischen len kelder, ch gebotteld te bediening g zal worden ITERS, nwerk OEN nsfbode. §gawFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgsroudard op Zondig on ilgemnn erkends Christalijki ioostdig»* No. 212 re" VL1SS1NGSCHE COURANT werij „DE AMSTEL," r. 69). Interc. 10. iN: -4 tantiën. ;lementen. eningen. Lamekaarten. Dobiljetten. ;eawerk. ;uten. leven. Igangskaar ten. noodigingskaarten. itekaartjes. lovingskaarten. ssels. |der elk ander voor komend Boek- of Steendrukwerk. ERING. t onderstaand VIA ZWAAR ut gepend, of rzoeK gelijmd, ahaald en be- Hoek Dormansslop ma OEORG VAN Ie. 21 ans, cherche FEMME DE ou pour s' oc- pnfents, parle le jnand.S'adresser chez :NHU!ZE,boot„Ville [ingsweg, VIissingen. IjE biedt zich aan Shuishoudinp. Brieven Vliss. Couranl.' wordt gevraagd, _e naand. Bij gebleken slag. AdresMe], lisstraat 8. ERZE1L, Koudekerk- raagt voor dadelq» 14 jaar. Zich as" na 8 uur. Ier. Wethouders van en sollici anten oP ng van ERAAR in wl?' Burger-Avond; -ondschool vo eden °n' den lav*»""* a (wegens O"- tegenwoordige" sche lesuren. i de verordening, ienden aan den Bui 1 September a.s. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelglE 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlpe nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener f| AA g ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40 voor Iedere regel meer 10 een, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prtjt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ci. per regel Bgulden bij levens- gulden bij dood A A Agulden bij verlies.4 p|"|gulden bij verlies4 A Agulden bij verlies ftpgaldeii bij verlies lange ongeschikt- aII door 4I||| van een hand, 1 "liI van glllg van een M*\ van eiken heid tot werken i cJw een ongeluk VvU voet ol oog iwv een duim Xww wijsvinger £j%M anderen vingr 'llkëerlngen worden VERDUBBELD Indien de eerzekerden, voorzien een geldig plaitsbewfo een ongeluk bekomen op trein, boet ol trom. Do ultkoorlng wordt geweirborgd door de ,Holl. Alg. Verzek. Benk te Sebled»» Ds brochura van mr. Heemskerk. De „Tijd" schrijft: Indien dr. Kuy- per den oprechten toon, vooral aan het slot van dit verweerschrift, het welk geen partij-geschil, maar een persoonlijk geschil uitvecht, in gelijke oprechtheid verstaat, dan heef! hij hier een uitmuntende gelegenheid, om edelmoedig te zijn. Inderdaad bestaat onder twee zoo eminente mannen als de beide anli-revolulionaire gewezen Ministers aan niets zoozeer beboette dan aan de tegemoetkoming, die spoe dig een geschil tot oplossing zou brengen, dat uit menschelijke onvol maaktheid en misverstand geboren werd. De „Nederlander" maakt slechts de volgende kantieekening Voor sommige penvoerders in de kleine anlirevolutionaire pers, die reeds, als gewoonlijk afgaande op 's leiders gezag, den oud Minister Heemskerk in 't ongelijk stelden, wordt het nu eer, hachelijke zaak. Dr. Kuy- per in 't ongelijk le stellen, is uitge sloten. Maar... de f.iten! De „Nieuwe Courant" zegt, dat mr. Heemskerk's brochure is geschreven in een toon van echte verontwaardi ging, zeer scherp soms, maar ner gens kwetsend en zelfs, hoezeer aan de mogelijkheid van verzoening twij fel te kennen gevend, tot vergeving bereid. Het valt dengene, die mr. Heems kerk in het openbaar waarneemt, altqd ietwat moeilijk, medelijden met hem te hebben hij draagt de ver- dtukking oogenschljnlijk zoo gemak kelijk en is te wereldwijs voor de rol van beleedigde onschuld. Toch, wat dr. Kuyper hem aandoet, is onge hoord en wij kunnen de stemming zeer goed begrijpen die uitkomt in het woord op blz. 17 der brochure: Zoolang dr. Kuyper zijn voorstelling omtrent 1907 niet heeft prijsgegeven heeft hij er geen aanspraak op, dat ik hem omtrent eenig punt te woord sla „Merkwaardig, deze twee geest verwanten" die elkander zoo absoluut niet verdragen. Hoewel wie heeft uit de antirevolutionaire partij, hoo- ger dan tot de door den leider ge wilde hoogte mogen opkomen naast dezen ?Mr. Heemskerk behoort blijk baar tot de broederen die hem het meest hebben dwars gezeten op bescheiden, niet opzettelijke, alle uiterlijke vormen stipt in acht nemen de wijze, maar daarom vooral niet minder hinderlijk voor 's leiders zelf- gevoeligheid. Het „Centrum* heeft den Indruk gekregen, dat het vooral gaat om een misverstand. Van principieelen strijd, of een verschil, dat het diepste wezen der (Nadruk verboden.) 59) -o- Kora leunde met haar hoofd tegen de leuning van haat stoel en weende zachtjes vloeiden de tranen langs het meoie gezichtje en dtoppelden op baar handen die in haar schoot rus tend, een geopenden brief vast hielden. Bij Helmi's binnentreden richtte zij zich op en probeerde zij haar tranen *eg te wisschen. Heb je een slechte tijding ge- wegen? vroeg Helmi verschrikt. Neen, neen, zei Kora haastig, baar zuster de hand toestekend, kom bier bij mij zitten, Mi, hier op dit 'age stoeltje. Zoo, leg nu je hoofd in mijn schoot, dicht bij dezen brief, en luister of hij je zijn inhoud verraadt. Uefkoozend drukte zij Helmi's oor op het blaadje papier. Helmi voelde, dat Kora's zachte warme hand licht beefde, en zij ried, weike boodschap anit-revolutionaire partij raakt, is toch weinig te bespeuren, zegt het Kath. blad. Het geschil is niet zóó ingrijpend van aard als het op 't eerste gezicht schijnen kon, maar ontleent zijn be- teekenis vooral aan de omstandigheid dat het ontstaan is tusschen twee mannen van zoo hoog aanzien als d.. Kuyper en mr. Heemskerk, terwijl buitendien de ervaring leert, dat juist de twistgedingen in een partij som wijlen het moeilijkst zijn by te leggen. Waar het hier een inierne aange legenheid der anti revolutionaire partij geldt, waarbij dr. Kuyper uit- drukkelp de quaestie van het leider schap naar voren heeft gebracht, spreekt het wel vanzelf, dat buiten staanders daarbij slechts de passieve rol van toeschouwers kunnen vervul len. Het recht van medespreken is hun ontzegd. Maar als bondgenooten van de antirevolutionairen koesteren wij na tuurlijk een meer dan gewone be langstelling voor al hetgeen in die partij voorvalt. Hare leiders behooren tot de voor aanstaande mannen ter rechterzijde en de geschillen tusschen die leiders zouden dus indirect ook onze positie kunnen raken, voor zoover hun con flict van nadeelingen invloed werd op de kracht, die van rechts moest uitgaan. Wij mogen daarom wel de hoop uitspreken, dat deze pennestrijd in 't algemeen geen schade zal toebrengen aan de eenheid in de anti-revolutio naire partij, noch uit hare gelederen strijders zal doen verdwijnen, die ve teranen zijn geworden in den dienst der christelijke politiek. En onwillekeurig herinnert men zich weer de figuur van dr. Schaepman die ook in „crisis" als deze de kunst verstond, bemiddelend op te treden en het uitslaan van vlammen te voor komen. Het „Huisgezin" schrijft, na een kort overzicht van de brochure te hebben gegeven, alleen Zij is ons veel sym pathieker dan de kwetsende aanval van den heer Kuyper. Het „Volk" concludeertDe poli tieke beteekenis van dit geval moet niet onderschat worden. Het is meer dan een persoonlijke ruzie tusschen de beide leiders, al moge het ook zoo schijnen uit deze brochure, die ieder ingaan op principieele punten zorg zaam vermijdt. Zien wij de zaak juist dan vinden wjj in dit geschil een ern- stigen ondergrond. Het loopt over de viaag, hoe de in den lande zeer ge schokte reputatie der anti-revolutio naire partij het best hersteld kan wor den langs den weg der gemoedelijke methode die in mr. Heemkerk's lijn ligt en die de „intellectueelen" in de partij verkiezen, dan wel in den ult- het zachtjes ritselende papier had ge bracht. Zij richtte zich vlug weer op en zag in haar zuster's van geluk schitterende oogen. Kora ik denk Kora legde haar de hand op den mond. Je behoeft het niet eens te zeg gen. Hij vraagt mij nog, of ik hem hebben wil. Die lieve dwaas. Hij be hoort mij immers reeds van den eer sten keer af, dat ik hem zag. Waar ik zat of stond, altijd was hij bij mij, er. wat ik dacht, dacht ook hij. Of ik hem hebben wil. Zij lachte van ge luk. Kind, kan je je 't wel voorstellen, dat ik zoo gelukkig, zoo oneindig ge lukkig zal worder. Zij trok haar zuster tot zich en kuste haar innig. Je bent er stil van, Lieve Mi, je hebt zeker het geluk nog nooit van zoo nabij gezien En nu mag je niet van mij weggaan, hij komt, zoo gauw hij mijn antwoord beeft, en jij moet nu voor mo:der der bruid spelen. Wat zal jij je gewichtig voorkomen en zeg, nu geef je je reisje er wel aan, nu het zoo is geloopen?1 Helmi knikte met tranen in de dagenden trant van dr. Kuyper, die meer in den smaak der „kleine luyden" valt. Inmiddels verzwakt deze twist de politieke kracht der partij zonder twij fel aanmerkelijk. Dat daartoe de leiding in de coalitie van zelf meer naar den kant van christelijk-historischen en katholieken ombuigt, is duidelijk. In zooverre heeft het geval ook nog al- gemeene politieke beteekenis. _':„De Zeppelin boven ons land. 2 Uil verschillende tusschen Amster dam en Breda gelegen plaatsen wordt nog melding gemaakt van het lucht schip, dat ons land bezocht. Wij zul len volstaan met het mededeelen van nog enkele bijzonderheden. Uit Weesp meldt men Tegen half zeven gisterenmorgen, toen het per soneel van de firma C. J- Van Houten Zoon zich naar de fabrieken begaf zag men uit de richting Amsterdam een luchtschip aankomen. Het dreef heel laag en naderbijgekomen bleek het een Zeppelin-type te zijn. Onder aan hingen twee schuitjes. De stuur- beweging kon men duidelijk zien werken. Slechts een tiental minuten was het luchtschip zichtbaar. Plotse ling ging het stijl omhoog en ver dween in de laaghangende wolken, in de verte hoorde men schieten, zoodat vermoed wordt, dat van eenige forten op het gevaste is geschoten. Uit Zalt Bommel wordt gemeld dat het luchtschip zich op zeer groote hoogte bevond. Het kwam uit Noor delijke richting en volgde blijkbaar den spoorweg. Bo/e« den spoorweg zweefde het ruim een half uur en scheen zich te orënteeren, waarna het in Z.Z.W. richting af dreef. Het schip was vowzien van 2 gon dels waarin persor.ei gezeten waren, doch deze waren naiwelijks te onder scheiden. Zeeuwsch Vlaanderen. Het „Centrum" scirijft Wij hebben een dig of tien geleden melding gemaakt vin een actie, die men in Zeeuwsch-Vlfanderen op touw bleek te willen zetter, naar aanleiding van sommige verklaringen en geruch ten in den vreemde en hier te lande over den eventueeler afstand van dat deel des Rijks. Veel meer dan bsse praatjes en geruchten gold het tier niet zoo ais wij in herinneing brachten maar in verschillend' Zeeuwsche bla den werd toch benids propaganda voor een openlijk opreden daartegen gemaakt, en de „Midlelb. Crt." achtte het alleszins gerecht'aardigd te doen uitkomen, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderer „reeds bij voor baat protesteert tegei iedere afschei ding van Nederland.' De bedoeling dairvan prijzende, oogen. Kora had wti gelijk, van zoo nabij had zij het geuk nog niet aan schouwd, en al was het nu niet haar eigen, het was toci tot haar zuster gekomen, die zij zo innig lief had, en zij werd verblinddoor zijn stralen. Lieve, lieve Kcra, hoe kan je 't nog vragen. Alles vat ik maar voor je kan doen, wil ik r.et vreugde doen, maar je moet mij ïu vertellen, hoe alles zal worden Hoe het nu zi worden Kind Ik weet niet ander! dan dat ik ge lukkig zalig ben, wa gaat mij al het andere aan Hij scirijft mij, dat hij een arme slokker is afstand van zijn bezittingen moet dan omdat ik van 'n ander geloof bei dat hij zich voortaan geheel an de kinst wil wijden, en hoopt foor ijzeren vlijt genoeg te verdienen.Slechts aarzelend vraagt hij om mij hand, daar hij, behalve zijn goeder wil en zijn hart vol oneindige liefdevoorloopig niets bezit. Lieve, dommt man, wat maakt hij zich een muizenssen. Heb ik niet genoeg voor ons alen AlSjje niet oo rijk was, dan zou hij niet zoo chroomvallig zijn een echte man lat zich niet graag achtten wij de vraag gewettigd, of men zoodoende niet wat al te hard van stal dreigde te loopen en tot een quaes tie maakte en opblies, wat in 't ge heel geen quaestie is. Thans schrijft de „Middelb. Crt." dat zij slechts een voorbereiding be doelde en daarvai aan 't slot van haar vorig artikeltje ook als volgt ge waagde „Misschien is 't nog niet morgen aan den dag noodig, dat er een dergelijke uiting uit Zeeuwsch-Vlaanderen ge- wenscht is. Misschien en we zullen het lovenzal het heelemaal niet noodig zijn. Maar wie met de voorbereiding wacht lót het noodig is, komt te laat Deze regels klopten niet geheel met den wensch, door het blad in 't zelfde stukje geuit, dal nl. de bevol king reeds bij voorbaat le protesteeren hadmaat dit denkbeeld schijnt de Middelburgsche nu los te laten. Is echter een voorbereiding tot actie niet reeds een actie op zich zelve, en bestaat daarvoor in casu wel voldoende grond De vraag blijft gewettigd. De losse praatjes en beschouwingen zijn toch geen feiten van beteekenis, die een Zeeuwsch-Vlaamsch „vraag stuk" scheppen, of aan de orde stellen. En voorts meenen wij nog eens te mogen herhalen, wat wij den vorigen keer schreven: lo. dat de integri teit van Nederland een vanzelf spre kende zaak is, waarover men niet behoeft te discussieeren, 2o. dat indien er ook maar van verre gevaar mocht dreigen, of opgetreden dient te wo- den tot behoud van een ot ander deel des lands, de Regeering ongetwijfeld op haar post zal zijn. Nederland en de oorlog. Op de eerstvolgende vergadering van het bestuur van het Nederl. Ver bond van Vakvereenigingen zal het dagelijksch bestuur voorstellen, in October een buitengewoon congres te houden ter bespreking van den eco nomischen toestand van de arbeids klasse en de verdere houding en actie van het Verbond tegenover de ver schillende maatregelen van rijk en gemeenten en de uitkeeringen der Sleuncomité's. Vrijz.-Dem. Bond. De algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, aangekondigd tegen 20 en 21 Nov., zal reeds 13 en 14 Nov. a.s. te Arnhem gehouden worden. In den avond van 13 Nov. zal dr. Bos er een rede houden over den politieken toestand. Middenstandsbond. In de algemeene vergadering van bovengenoemden bond, ta Utrecht gehouden, kwam o. m. aan de orde: door zijn vrouw onderhouden. Och, dat is allemaal onzin, Mi, van nu af is al het mijne ook 'i zijne en wat hij heeft bezit ook. Trouwens wij kunnen allebei werken, ik zou niet graag zien, dat hij luierde Mi, liefste Mi, wij zullen een kunstenaar3-lhuis inrichten, waarover de wereld ver stomd zal staan maar jij en onze Vreneli zult alleen getuigen van ons geluk zijn. Door haar gevoel meegesleept, drukte zij den brief van den geliefden man aan de lippen. Oa nu heen, Mi laat mij nog een uurtje alleen ik ben meer dan dwaas wat moet jij wel van mij denken, jij met je koele bloed en je rustigen hartslag Toen Helmi de kamer uitging lag er een bitter lachje om haar mond. Zij had rustig bloed en haar hart klopte rustig Had haar zuster maar gelijk, 't zou haar dan beter te moede zijn; dan hoefde zij zich niet telkens weer de vraag te stellen, hoe zij toch nog van hisr kon gaan, om den man te ontloopen, die haar zoo bitter had beleedigd en dien zij toch niet ver geten kon. Kora en Annie waren nu Oprichting eener vereeniging in den Middenstandsbond tot bijeenbrengen van kapitaal ter verkrijging van goed- kooper middenstandscrediet- en hy potheekbank, dat werd ingeleid door L. J. Krook, voorzitter van de ver eeniging „Handel en Nijverheid' te Amersfoort, die uiteenzette, dat het belang van den bond meebrengt een weerstandskas te vormen in den bond, waaruit verschillende onkosten kun nen worden bestreden tot steun van leden, die door omstandigheden hulp van den bond noodig hebben. Spr. wees op de macht van het kleine en beval de voorstellen in de welwil lende overweging van bestuur en afgevaardigden aan. Na eenige discussie werd door den voorzitter medegedeeld, dat het wen- schefijker zou zijn geen definitief be sluit op dit voorstel te nemen, doch dit aan te houden tot een volgende vergadering. Alsdan zal het terdege in studie worden genomen en aan leiding kunnen zijn tot aanname met veel verdere strekking dan weerstands- kas als de voorstellende afdeeling zulks heeft bedoeld. Hiermede kon de afdeeling Amers foort accoord gaan en dienovereen komstig werd dan ook met algemeene stemmen besloten. Na de afwerking der agenda ver kreeg de heer mr. Everwijn 't woord om dank te zeggen voor de milde critiek aan het adres der regeering inzake de levensmiddelenvoorziening, en er zal met de uitgesproken wen- schen rekening worden gehouden. Hij doet de toezegging, dat de vast stelling van de minimum en maxi mumprijzen der peulvruchten en suiker den middenstand aanleiding zal geven tot tevredenheid en geeft verder de heeren middenstanders in overweging, om bij eventueele grie ven omtrent de vaststelling der prij zen zieh tot hunne burgemeesters te wenden, die al het mogelijke zullen doen om aan billijke wenschen te gemoet te komen. In hoogste instan tie kan men zich steeds tot den mi nister wenden. De voorzitter dankt den heer Ever wijn voor de vriendelijke woorden, tot de vergadering gesproken, waar door hij velen een riem onder het hart heeft gestoken, en hij twijfelt er niet aan, of de belangen van den middenstand zullen ongetwijfeld te bestemder plaatse door hem worden ter kennis gebracht. Rookende kinderen. In de nieuwe politieverordening van de gemeente Vel zen is een verstandig artikel opgenomen, schrijft de „Haag- sche Crt." Vermoedelijk komener nog wel meer verstandige artikelen in voor, maar over dit ééne willen we 't hier alleen gelukkig, voor haar was er echter geen kruimeltje van de volle tafel gevallen. Stijf drukte zij haar handen op haar harthet deed nog altijd pijn en daar om zuchtte zij. Dwaas vrouwenhart, is het dan zoo moeilijk te vergeten? HOOFDSTUK XVII. De telegraaf had Kora's „Ja" naar Kiew gebracht en langs denzelfden weg kreeg zij den volgenden dag het bericht, dat Subaroff spoedig zou komen. Dat gaf heel /vat opwinding en temidden van al «je drukte, kwam eensklaps Herbert Bflirens zonder dat hij zijn komsMud'aangekondigd. 't Had niet veel Bófieeld, of Kora was hem van vreuj® om den hals ge vallen in haar ^ioot geluk, had zij de heele wereld wel willen omhelzen. Heibert was door die hartelijke ontvangst aangenaam verrast. Den laatsten tijd te Berlijn had Kora zich tegenover hem meer op een afstand gehouden, dan hij van haar gewend was, en de vriendschap tusschen hen was eenigszins bekoeld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1