DINSDAG 1915 fitggvi: firma f. Ml flt VELDE lr„ Kleine Markl 58, ïlissingen. Teleioon Inlsro. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezondird op Zondig on nlgniniin erkends Christolijke isistdip BINNENLAND FEUILLETON No. 210 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2 0 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regel» 0.40 voor iedere regel meei I* ui| Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bg abonnement speciale prjr Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct per regel De abonnés, in 't bezit eener AAA gulden bij levens- n CU gulden bij dood gulden bij verlies A ft gulden bij verlies AA gulden bij verlies rt ff gulden bij verliet ooTs, zijn ORAT1S verze- #111IBS lange ongeschikt- *1 BI door "Cl 111 van een hand, l^ll van 11111 vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f een ongeluk UUU voet of oog At/U een duim 1UU wijsvinger anderen vinget. W iiltkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaitobewj», een ongeluk bekomen op trein, boot el trem. De ultkeerlng wordl gewurborgd door de „Holl, Alg. Verzek. Bank" tn Sehltdus Ned. Anti Oorlog Raad. Door den Ned. Anti-Oorlog Raad is samengesteld een „Overzicht van de 1000 aangesloten vereenigingen", waarin deze naar den aard harer werk zaamheden systematisch zijn gerang schikt, en wel in de volgende groepen Groep I bevat de vereenigingen, welke reeds vroeger op het gebied der vredesbeweging werkzaam waren zooals de bond „Vrede door Recht", en vereenigingen welke met dit doel na het ontslaan van den oorlog wer den opgericht. In groep II zijn samengevat enkele min of meer officieele lichamen, welke zich bij den Raad aansloten, waaronder 21 Kamers vaa Koophandel en 2 Ka mers van Arbeid. Groep lil bevat 91 kerkelijke licha men van zeer verschillende godsdien stige richting. Bovendien vindt men in groep IV 131 godsdienstige en ethische ver eenigingen. In groep V zijn samengebracht ver eenigingen van bepaald politieke kleur, zooals anti- rev., sociaal-denfecratische, vrijzinnige en vrijzinnig democratische kiesverenigingen en tevens vereeni gingen die streven naar een of andere hervorming op politiek gebied. Onder den naam „Vereenigingen voor Maatschappelijke Hervormingen en Ziekenverpleging" staan in groep VI verschillende vereenigingen ver meld, op het gebied van armenzorg, kinderbescherming, ziekenverpleging. Onder de 63 „Vereenigingen voor kunst en wetenschappen en algemeene ontwikkeling", welke Groep VII vor men, bevinden zich een aantal lees-, muziek- en tooneelvereenigingen. Groep VIII bevat een aantal vakver- eenigingen op onderwijsgebied. Onder groep IX zyn samengebracht vakverenigingen, welke op ander gebied werkzaam zijn waaronder ver tegenwoordigers van patroons en fa brikanten, van personeel by de politie en bij de post en telegrafie, van werk lieden in bepaalde bedrijven, enz enz. Groep X sluit hieraan aan met de opsomming van 52 werkliedenvereni gingen. De Vereenigingen voor Handel, Nij verheid en Middenstand zijn onder gebracht in een afzonderlijke groep XI. Uit groep Xii blijkt de belangstel ling uit de kringen van land-en tuin bouw en veeteelt. Groep XIII bevat enkele vereeni gingen, die de liefde voor vaderland en koloniën trachten op te wekken. in de volgende groep XIV vindt tnen 35 vereenigingen voor vreemde lingenverkeer en plaatselijk belang. Daarop volgen in groep XV ver schillende vereenigingen voor coöpe ratie en onderlinge verzekering, in (Nadrmk verboden.) 57) _0_ Helmi had haar gezicht in den rui ker verborgen, zij wachtte een paar seconden voor zij antwoordde Dat was heel toevallig. Je herin nert je misschien nog wel, dat Beh- rens dien dag erg veel haast had en lusschen mijn koffers en doozen er niet op gekleed was, om in den salon te komen. Zoodoende werd ons ue smart der scheiding bespaard, 'was immer bepaald niet zonder tra- nenstorten afgeloopen. Het antwoord moest grappig klin ken, maar 't gelukte haar niet, zoodat n°ra een bijna verbaasden blik op haar zuster wierp. Natuurlijk doet hij de groeten aan jeje kunt de kaart straks lezen, ae «Et op mijn schrijftafel. De toon ,an ziin schrijven is niet zroals an- ers> misschien mist hij ons toch. groep XVI nog 33 vereenigingen voor sport, spel en genoegen, waarander in het bijzonder de Ned. Voetbalbond vermelding verdient, terwijl tenslotte in een laatste groep 28 vereenigingen zijn samengevat, waarvan het doe! minder duidelijk omschreven is. Voor vereenigingen die aansluiting btj den Raad overwegen, zijn op aan vrage exemplaren van dit overzicht van de 1000 aangesloten vereenigingen gratis aan het secretariaat (Theresia- straat 51, 's Gravenhage) verkrijgbaar. De leiding der anti-revolutionaire partij. Prof. Fabuis schrijft in „Studiën en Schetsen" over de leiding der anti revolutionaire partij De leiding? Reeds meer dan twin tig jaar is van wezenlijke leiding zoo weinig te bespeuren. En heeft men in steê daarvan veelzins een stelsel van persoonlijke machtsregiment, dat cöte- riezen en serviliteit uit eigenbelang aanziet voor trouw. Voor de anti revolutionaire partij is van bijzonder belang de vraag, hoe wezenlijke lei ding is te verkrijgen. Op welke vraag toch geen ander antwoord is te geven dan ditin vasthouden aan beginselen. Dan bouwt men ook. Nog iets meer dan een organisatie. Die bij innerlijke leegheid ten leste toch bezwijkt. Dan geeft men wezen lijke kracht, terwijl de organisatie straks dienst doet, om die kracht saam te binden. Dan kan er wezenlijk eenheid komen. Op die wijze is ook mogelijk bij eenheid zelfstandige ontwikkeling. Im mers wordt daardoor moed geboren tot voortwerken. Overtuigd als men is, dat wat in de lijn van het beginsel gevonden wordt, niet zal worden ge wraakt. Voorts behoeft men dan niet meer te vreezen, geschriften van anti- revolutionnaire leidslieden uit vroege- ren tijd op te slaan, daar zij maar al te overtuigend eenen koers zouden aanwezen, waaarmee het heden vloekt. Kon dr. Kuyper den korten tijd, dien wellicht de Heere hem nog laat, mee daaraan dienstbaar zijn, dan zoude het straks gemakkelijker vallen, wat toch zoo gewenscht is, met dank baarheid indachtig te zijn aan den machtigen invloed, door hem in vroe ger jaren ten dienste van de anti revolutionaire partij verricht. Naar „de Ned." verneemt, zal bin nenkort een brochure van den oud premier mr. Th. Heemskerk verschij nen, ter bestrijding van hetgeen door dr. A Kuyper in de 53 driestarren in „De Stand." is aangevoerd. Dr. Kuypar. Dr. Kuyper is van zijn verblijf in het buitenland te 's Gravenhage terugge keerd. 's Namiddags liet Kora zich over halen met haar zuster en haar doch tertje „onder de eiken" waar een sier lijk uitgedoste menigte op en neer wandelde te verschijnen. Dit gebeurde maar zelden, maar telkens als zij het deed, ergerde zij zich. Terwille van jou, doe ik het, Mi, anders hoor je in 't geheel geen muziek; maar dat ik zoo van alle kanten wordt aangestaard, bederft mij elk genot. Lieve hemel 't is net alsof wij er anders uitzien, dan andere menschen. Wees toch tevreden Kora. Menig een liet zich graag aankijken, als hij 't maar eerst tot zulk een hoogte had gebracht. Niet ieder wordt zoo door 't geluk begunstigd. 't Kan zijn, ik dacht vroeger ook, dat beroemd te zijn het hoogste ge luk was men verandert van meenin gen, als men ouder wordt. Bevredigde ïjdelheid is geen geluk. Zij keek droomerig voor zich uit. Het geluk, die oneindig zalige, bedwelming die zij 't dan ook voor slechts korten tijd ons geheel kan vervullen, wat heeft het met beroemd heid te maken? Mijnan. In de maand Augustus zijn op de Nederiandsche kust aangespoeld of in de nabijheid in den g'ond geboorde 38 mijnen; daarvan waren 21 Engel- sche en 9 Duitschede overige van onbekende nationaliteit. In het geheel zijn sedert het uit breken van de vijandelijkheden aan gespoeld of in den grond geboord 645 mijnen, waarvan 346 Engelsche, 57 Fransche, 74 Duitsche en 168 van onbekenden oorsp-ong. Bezwaarschriften. De minister van oorlog heeft be paald, dat bezwaarschriften tegen door de burgemeesters genomen beslissin gen op aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienst plichtigen, van 1 dezer af tijdens den verderen duur van den tegenwoordi- gen mobilisatietoestand, door de be langhebbenden behoorea te worden toegezonden niet aan het betrokken departement, doch aan den voorzitter van de commissie van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwinner schap, ingesteld voor de provincie, waarin gelegen is de gemeente, welker burgemeester de beslissing heeft ge nomen. De voor de provincie inge stelde commissies zijn gevestigd in de hoofdplaats dier provincie. Marine-Machinistenscbeol. De Marine-Machinistenschool, die van Hellevoetsluis naar Dordrecht is overgebracht, werd gisteren met eeni- ge plechtigheid geopend. De instel ling, die nog gei n eigen gebouw heeft, is deels ondergebracht in de Middelbare Technische School aan de Oranjelaan, waarvan de boven verdieping is ingericht tot leerlokalen terwijl in een afzonderlijke werk plaats bij de school het onderwijs in het smeden en bankwerken ge geven wordt. Aan de staart ligt het logementschip „Bonaire," waarin 56 leerlingmachinisten gehuisvest zijn. In de nabijheid staat een ontspanningslo kaal. Een en ander zal later vervan gen worden door een school naar de eischen des tijds ingericht in de na bijheid van het logementschip. De opleiding der machinisten ge schiedt thans in een vijf jarigen cur sus, waarvan drie jaar te Dordrecht, een op de vloot en een te Willems oord. Een deel der leerlingen volgt thans het onderwijs aan de M. T. S. De hoogere klassen hebben hun eigen leeraren, zoowel militaire als burgerlijke. Voor de plechtige inwijding was de vice admiraal O. P. van Hecking Co lenbrander, commandant der stelling van de Monden van de Maas en van het Haringvliet, uit Goes overgeko men. Door de gemeente werd r.a be- Zou jij je roem geven voor zulk een geluk Kora Zonder aarzelen, nu ik het leven heb leeren kennen en er de leegte van heb gevoeld. En hoe dan als je er je be roemdheid voor had opgeofferd en het onbestendige geluk je na korten tijd van zaligheid den rug toekeerde en voorgoed heenging Kora zag er zeer ernstig uit. Als de dood het mij ontroofde, zou ik mijn treurig lot moeten dragen, maar zelfs dan behield ik nog de zekerheid dat ik het eens bezat. Ik zou het verlies beweenen en toch rijker zijn dan iemand, die 't geluk nooit had gekend, ik zou, door geluk en smart gelouterd, weer gaan wer ken en wat ik dan bereikte, zou on eindig hooger staan dan mijn vroegeren arbeid. Dat het leven mij mijn geluk zou ontrooven, daarvoor bestaat bij mij geen vrees. Het geluk dat ik meen en dat ik mijn geluk noem is echt Zij brak af en legde een oogenblik de hand op haar oogen, als werd zij door een fel licht verblind, toen lachte zij spottend. zichtiging van schip en lokaal aan de genoodigden een noenmaal aange boden, terwijl de vice-admiraal door het marine stafmuziekkorps des mid dags een concert deed geven in het Oranjepark. Middenstandsbond. De gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Mid denstandsbond werd geopend door den waarnemenden voorzitter, den heer H. K, Koppel jr. Deze bracht in zijn welkomstwoord in herinnering, dat hij sinds Juni jl. den heer Meuwsen tijdelijk vervangt. Hij bracht den heer Meuwsen warme hulde, en wenschte hem spoedig her stel van zijn ziekte toe. Na te hebben gewezen op de ge volgen, welke de oorlog voor den middenstand heeft gehad, zei spr. dat thgns ook de macht en het groote nut van organisatie in het algemeen, maar ook van de middenstanders in het bijzonder, is gebleken. Geïnterneerde militairen aan den arbeid In het maanschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt ver meld, dat blijkens mededeeling van het hoofd der afdeeling interneering dd. 23 Augustus, het aantal geïnterneerden die tot dusver bij Nederl. nijverheids- ondernemingen werkzaam waren ge steld ongeveer 315, allen Belgen, be droeg. Ongeveer 250 daarvan waren geplaatst in drie mijnen in Zuid-Lim burg ongeveer 20 in een machine fabriek te Koog a. d. Zaan en ongeveer 45 in een vensterglasfabriek te Maas sluis. Bovenstaande opgave betreft alleen hen, die bij groepen van ten minste 5 personen werkzaam gesteld werden. Omtrent het aantal hunner, die alleen of met ten hoagste 3 anderen werk zaam gesteld werden (zoogenaamde enkelingen)|kon nog geen opgave wor den versterkt. Eenige te Harderwijk geïnterneerde Belgische militairen gaan het klompen- makersbedrijf uitoefenen. Wolvordering. De Zeeuwscbe schapenhouders waren niet tevreden over den prijs hun door de intendance voor de opgevor derde wol uitbetaald, daar zij zich achtergesteld meenden by de fokkers in de Noordeiyke provinciën. Het lid van de Tweede Kamer voor Ooslburg, de heer De Muralt deelt thans mede, dat de hoofdintendant dezer dagen met een commissie uit Zeeland heeft onderhandeld en dat na breede bespreking is toegezegd, dat alsnog op de geleverde wol 20 cent per K.G. als bqslag zal worden gegeven, zoodat de kwestie bevredi gend opgelost mag geacht worden. Ben ik niet een echte tooneei speelster, ook in 't gewone leven Mi, dos mij 't pleizier en zet een vrooiyk gezicht. Het geluk moet ko men voor jou en mq\ Gedrid maar en niet zuur kyken, als het nog een poosje op zich laat wachten, 't Is immers al een groot geluk, dat wy elkaar en onze kleine Veronica hebben, en dat andere geluk, zie je, dat, het welk 't hart geheel vult en waarbij de liefde van een man behoort, dat krij gen jq en ik dan nog als't allergroot ste geluk. Ik weet ai wel, hoe 't myne er uitziet, en dat van jou o, wat krijg je een kleur. Lieve, kleine Mi, komt tqd, komt raad en wat ons noodloot is, zal toch vervuld worden, dus spreek my maar niet tegen. Helmi was in 't geheel niet van plan tegen te spreken. Thuis geko men, ging zij zwqgend aan haar kleine huisiyke bezigheden. Daarna ging zq onder de hooge lindeboomen zitten, die een priëel om haar vormden. Daar zat zij het liefst en niemand stoorde haar daar. Het gesprek met Kora had haar toch meer opgewonden, dan zy zich zelve wilde bekennen. Wat zag haar Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van bet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co's Bureau voor den Han del zqn over de afgeloopen week, eindigende 4 Sept., in Nederland uit gesproken 24 faillissementen tegen 13 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 925 faillissementen tegenover 1153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overir. DrankwetH. P., Middelburg, f 10 b. s. 10 d. hW. L. HMiddelburg, f2 b. s. 2 d. h., overir. jachtwet: P. de K., Middelburg, f 10 b, s. 4d. h. overtr. Arbeidswet: J. A. V., Vlis singen, 7 m. f 1 b. s. 7 m. 1 d. h. overtr. Motor- en Rijwielwet: S. S, Biggekerke, f 5 b. s. 5 d. h.overtr. art. 427 Swb.C. S. S., Middelburg, f 1 b, s. 1 d. h.een waakhond laten losloopenS. M. de V., C. 't G„ J. M. B., C. J. L. M., wed. A. C. B., allen Vlissingen, ieder f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken C. W., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.ryden over een wandelweg: W. R. J. C., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.met een rijwiel den Oprit te Vlissingen afrydenC. van de GVlissingen, f 1 b. s. 1 w. t,zwemmen op ver boden plaatsen: P. van S., C. B„ beiden Vlissingen, ieder tot teruggave aan ouders; plaats nemen op een hondenkarL. A., Koudekerke, f 0.50 b. s. 1 w. t.op een rywiel 2 per sonen vervoeren: A. G., A. V., de la H., beiden Vlissingen, P. C., Middel burg, ieder f 1 b. s. 1 d. hj. C., J. C. M. de K., beiden Vlissingen, ieder tot teruggave aan ouders; als beryder van een rijwiel zich door een in beweging zijnd voertuig laten voorttrekken: M. V. S., Middelburg, 10.50 b. s. 1 w. t.een straat in ver boden richting berqden P. v. L., Mid delburg, tot f 1 b. s. 1 d. h., R. van R., Middelburg, f0.50 b. s. 1 d. h. zonder vergunning aan 't station zqn diensten ais drager aanbiedenC. M., Middelburg, f0.50 b. s. 1 d. h.fiet sen zonder licht en het opgeven van een valschen naam G.W. P.,Mid delburg, f2 en f5 b. s. 2 en 3 d. h. overtr. ijkwetC. C., wed. M. C., Souburg, f 3 b. s. 2 d. h.fietsen zonder lichtW. F. H„ G., F. G. van S., W. Rallen Vlissingen, M. Z.. Domburg, S. M., Siuburg, L. O., 's Heerenhoek M., Arnemuiden, J. F. K., Middelburg, A. LMiddelburg, allen 12 b. s. 2 d. h.ryden met een wagen zonder l chtJ. van L., Oostkapelle, f2 b. s. 2 d. h.dron- zuster er hoopvol uit. Waar vandaan kreeg zq toch den moed een man zoozeer te vertrouwen Zou het werkelijk haar fatum zqn, Subaroff's vrouw Ie worden Voor haar geestesoog verscheen het beeld van den beminneiyken Rus, hy had zulke trouwhartige oogen, hy zou zeker trouw zijn, ais hij eens lief had. Maar wat hoopte Kora voor haar zuster Zag zy niet, dat in haar hart alles verdord was, wat er eens vol ver wachting had gebloeid Ook mijn noodlot zal zich ver vullen, dacht Helmi, terwijl zq wee moedig naar de wuivende groene blaren keek. Als ons hart eens den verkeerden weg is ingeslagen, dan is er geen terugkeeren meer mogelijk en het moet in stilte lijden, totdat het geen pijn meer doet. En klopt het nog eens luider, dan is dat altijd weer om de oude liefde, die men meende begraven te hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1