FEEST TQEB -Vosr lilt loll" ACHINES, OUSIËN MAANDAG No. 209 - S3e Jaargang 191& 53e Jaargang Seph 1915. imes- 1 - Magazijn. 5'! ROKKEN -COSTUUMS PONNEN AN MELLE.I Naaimachines Maatschappij SINGEN Jet Nieuwe lisen dekking LEMSË- SSCHERU loskade lm»: firma f. WH BI VELDE )f„ Kleine Marlt 58, Vlissingen. Telefoon toe. 10 dagelijks, oitoczondard sp Zondag an aigamtBR erkends Christolijki faistdsgss fiEMEENTEBESTr IR FEUILLETON BINNENLAND SNIGHDVGr ELBURG, VLISSINGSCHE COURANT die wenschen deel iqen aan de verschil. :n, gelieven zich vóór Sept. a.s. schriftelijk ij den Voorzitter, den N DER HARST J.JZ' lijk te doen inschrijf dag 11 Sept. a.s, chen 8 en 10 uur in' if, waar het Bestuur zoo noodig iniich- die zich wenschen Ie verschillende wed- daarvoor gelegenheid in den WetEd. Qestr. ELBERS, le Luit. der ch daartoe welwillend reten vóór Maandag zich schriftelijk op- Secretaris, den h t zal bestaan uit de ijdenHindernisbaan, pringen met en zonder Speer- en Discus- of Hamer-slingeren, n-stooten, Wielrijden, es), Estafetteloop- eg Fen zijn alleen voor n de 16 jaar. personen buiten Mid- htig aan de wedslrij- op maat geleverd, nette aftuerking. nbevelend, ird zegt alles, wanneer taaimachines zijn een rikaat, dat zich reed) halve eeuw voor alle 1 industrieel werkmei ifd heeft. in al onze winkels an ots alom. het Groenewoud, S S I N G E N- 9f* keurig net be- afgeleverd en s berekend. St. [acobstraat 17- ■m mk ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.20 per drie maanden. Franco door het geheele rp 1.50. Voor België 2.2 O Voor overige landen der Post-Unie f 3.35 Afzonderlpe nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener AAAA gulden bij levens- P7CI"1 gulden bij dood AAA gulden bij verliest f| gulden bij verlies 4 fljft gulden bij verlies f% PTgulden bij verlies ffloiis, zijn GRATIS verze- MIII111 lange ongeschikt- I door 411| van een hand, |*%|l van B B11 vaneen /n van eiken écerd tegen ongelukken voor: KJ UU V heid tot werken tf UU een ongeluk 4JUv voet of oog AOU een duim wijsvinger anderen vinger. Sim oitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig pleetzbew|s, een ongeluk bekomen op trein, boot ot trim. De «Itkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holi. Alg. Verzak. Bank" ie Schladss ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer IS ceaj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. B? abonnement specials pr|» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 et, per regel VERORDENING. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no 448), van 25 September 1914 (Staats blad no 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad rio 81), waarbij de gemeen ten in de Provincie Zeeland zijn ver klaard „in Staat van Beleg" Gelet op art. 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no 128) Stelt bij deze de volgende verordening van Politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Onder „Zeegat van Zie- rikzee" en „Zeegat van Brouwersha ven" in den zin dezer verordening -worden verstaan de wateren, omschre ven in de desbetreffende hoofdstukken van de jongste c. q. gewijzigde uit gave van de „Zeemansgids voor de Nederlandsche Kust," uitgegeven door het Ministerie van Marine, Afdeeling Hydrographie. Artikel 2. De schipper van elk vaar tuig, dat zich in het Zeegat van Zie- rikzee of in het Zeegat van Brouwers haven bevindt, is verplicht, op bevel van, of namens den Commandant van -eenig Nederlandsch oorlogschip,of van den zich aan boord van een vaartuig met burgerbemanning bevindend Ne derlandsch zeeofficier onmiddellijk bij ie draaien oi te stoppen en daarna de door dien Commandant of zeeofficier te geven orders en aanwijzingen op te volgen. Artikel 3. Eerstgenoemd bevel zal kunnen worden gegeven door aan roepen, dan wel door middel van een los schot, al dan niet gevolgd door een scherp schot, neerkomende in de nabpeid van het vaartuig (de vaar tuigen), waarop het bevel betrekking heeft. Artikel 4, BijAuet onmiddellijk op volgen van het bedoelde bevel, van de orders, of aanwijzingen zal geweld gebruikt worden. Artikel 5. Overtreding van deze ver ordening wordt ingevolge Artikel 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128, gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand ot geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, den 2en September 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen, ter plaat- hé gebruikelijk, den 4 September 1915. De Burgemeester, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de missive van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en (Nadrnk verboden.) 56) o Morgen moeien wij pakken Mi, bracht Kora haar in herinnering, toen Jij haar zuster goeden nacht kuste, waak dat je oogen morgen weer nelder slaan, je bevalt mij vanavond niets. Maar de slaap kwam niet zoo vlug lot Helmi, telkens kwam haar het ge beurde van dezen avond weer voor geest en ontnam haar de rust. Herbert was niet in zijn beste hu- weur. Hij had in een restaurant wat gegeter, een glas bier gedronken en *as toen naar huis gegaan. Drommels, zei hij tot zichzelven, ™at heb ik daar een domme streek j" gehaald en ik ben toch geen woes- 'ellng, die een weerloos meisje over all en tegen haar zin kust. Wat zal ijnu wel van mij denken. Verrukke- zag zij er uit, toen zij mij zoo handel dd. 2 September 1915 No. 33400; brengt ter algemeene kennis dat van heden af de volgende lqst der maximum prijzen in werking treedt: (deze prijzen hebben uilsluitend betrekking op de gewone qual.teiten. De Luxesoiteeringen, waarvoor in gewone lijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking.) GROOTHANDELPR1IZEN. Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per 100 K.G. f 13.50 Tarwebloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G. f20.75 Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 17.50 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 KG.) per K.G. f 1.45 Boter (bij verpakking in wit fust van 25 K.G.) per K.G. f 1.46 Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G per K.G. f 1.50 Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G.) per KG. f 1 51 Volvette Goudsche Meikaas met Rijks- merk (1) per 50 K.G. f47.00 Volvette Goudsche Meikaas (I) per 50 K.G. f 45.00 Volvette jonge Goudsche en Edam merkaas met Rijksmerk (1) per 50 K.G. f42.00 Volvette jonge Goudsche (1) per 50 K.G. 140.00 Jonge Edammerkaas (40 (1) per 50 K.G. f 39.00 |onge Goudsche kaas (40 (1) per 50 K.G. f 38.00 Edammer- en Goudsche kaas (30+)(l) per 50 K.G. f 33.00 Edammer- en Goudsche kaas (20 (1) per 50 K.G. f 28.00 Magere Edammer en Goudsche kaas per 50 K.G. f 18 00 Leidsche en Delftsctie komijnekaas (1) per 50 K.G. f38.00 Friesche Nagelkaas (1) per 50 K.G. f21.00 Rijst (grofmiddel Bassein of Ran goon) le handcondities per 50 K.G. f 9.75 Rijst (voorloop Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. f 10.50 Rijst (grof voorloop Bassein of Rangoon) le handcondities per 5C K.G. f 1100 Havermout (inlandsch) per 100 K.G. f27 00 Suiker (witte geraffineerde) per 100 K.G. f48 50 Margarine (2) Peekoffie per 100 K.G. f31.00 Cichorei per 100 K.G. f26.00 Raapolie per 100 K.G. f 72.50 Zeep (zacht, groene of gele per 120 K.G. f26.25 deze prijzen zijn niet van toe- aankeek.. Nu zal ik morgen eenwilte das moeten omdoen en om haar hand gaan vragen O, Herbert Behrens, wal Den je een ezel. jij hebt niets, zij heeft niets dat is samen niets. 'tGaat niet. Ik doe morgen juist alsof er niets ge beurd was, laat haar dan maar denken dat ik niet goed bij mijn verstand was. HOOFDSTUK XVI. In de deftigste buurt van Harzburg had Kora en haar gezelschap haar zomerverblijf ingericht. De prachtige van alle mogelijke comfort voorziene villa stond aan den rand van een heerlijk bosch een keurig onderhou den tuin liep om het geheele huis. Nu was voor Kora hel met onge duld verbeide „doice far niente" in de volle beteekenis des woords aan gebroken een uitrusten in de kos telijke, verfrisschende berglucht van den onvolprezen Harz. Nu doe ik voorioopig niets, Mi, had zij in de eerste week tegen Helmi gezegd, ik lees niet, borduur niet en maak ook geen muziek en wie iets van mij verlangt, 't zij in gezelschap passing op room- en lunchkaas be reid onder rabbinaa, toezicht. Onder kaas gemerkt 40, 4- 30 4- of 20 4- wordt kaas verstaan, welke respectievelp 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Bij verkoop van kaas aan detal- handelaren kan f 2 boven den ma ximumprijs voor ve koop in het groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveelheden ter. hoogste 50 K G. per zending en per week aan den zelfden afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de vo renbedoelde prijzen slechts betrekking hebben op boter en kaas, bestemd voor verbruik in Nederland. Voor speciaal verpakte boter en voor boter bereid onder rabbinaai toezicht kan door het rijkscentraal- bureau voor den uitvoer van boter in overleg met betrokken handelaren of bolerbereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. Van de grootste margarine- fabrieken is de verzekering ontvangen, dat gedurende de maand September de prijzen der bekende merken niet zulien verhoogd worden mede met het oog op de onderling uiteenloo- pende prijzen der verschillende mer ken wordt derhalve vooralsnog een- voudigheidshaive geen maximumprijs vastgesteld. KLElNHANDELPRIjZEN. Regeeringsbrood (bij verkoop op meelkaart) per K.G. f 0.12 Tarwewaterbrood (gebuild) f0 24 Tarwewaterbrood (gebuild) gebakken onder rabbinaal toezicht f0.25 Tarwebrood (ongebuild, bruinbrood) f 0.205 Roggebrood Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) f 0.16 Tarwebloem (inlandsch) f0.26 Tarwemeel (ongebuild) f 0.22 Boter f 1 60 Volvette Goudsche Meikaas met Rijks- merk f0 626 Volvette Goudsche Meikaas f0.60 Volvette jonge Goudsche en Edam merkaas met Rijksmerk (s) f 0.576 Volvette jonge Goudsche kaas f 0.55 Jonge Edammerkaas 40 (s) f 0.55 Jonge Goudsche 40 (s) f0.50 Edammer en Goudschekaas 30 (s) f0 426 Edammer en Goudschekaas 20 (s) f 0.376 Magere Edammer en Goudschekaas f 0.276 Leidsche en Delitsche komijnekaas f 0.50 Friesche nagelkaas f0 30 Rijst (grofmiddel Bassein of rangoon) f 0.22 Rijst (voorloop Bassein of rangoon) f 0.24 te gaan of een wandeling te maken is mijn vijand. Helmi had lachend gesalueerd. Tot je dienst, niets zal er van je worden verlangd, dan dat jij je nu eens door mij laat verplegen en ver troetelen, zusje. Eerst heb jij er voor gezorgd, dat mijn magere wangen weer rond werden, nu moet ik jou verzorgen, je bent lang niet meer zoo levendig als in December, toen ik je leerde kennen. Dal is wel mogelijk, de lange winter met al zijn arbeid mat iemand dikwijls af. Helmi zei niets, maar zij dacht zoo veel te meer. Zeker kan groote geestelijke inspan ning iemand moe maken, en deze winter met zijn vele premières was zeer vermoeiend voor Kora geweest, maar wat haar wangen eenigszins bi zeker had gemaakt, was niet de groote inspanning, 't Was het verlan gen naar 't geluk, dat zij bijna had gegrepen en dat zij nu wellicht voor altijd had verloren. Van den eersten dag van hun ver blijf in Harzberg af, had Helmi de plichten der huisvrouw op zich ge- Rijst (grof verloop Bassein of rangoon) f 0.26 Havermout (inlandsch) f0.33 Suiker (witte geraffineerde) f 0.55 Margarine (3) Koffie (Santos) f 1.16 Peekoffie (in pakjes) f0 04 Cichorei f 0.036 Raapolie per L. f0.80 Boferolie f 0.85 Zout per K.G. f0.09 Zeep (zachte, witte of gele) f 0 28 Soda f 0 07 Petroleum per 10 L. f I. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand September, behoudens vroegere veivanging. Klachten over niet in acht neming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikften maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren ge richt te worden tot den Burgemeester. Een uniforme prijs voor Rogge brood, geldend voor het geheele land kan in verband met de zoo uiteen- loopende bereidingswijze in de ver schillende provincies niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderlijke geschie den, in overleg met de provinciale rogge-commissie. zie noot 1 op de vorige blad zijde. Van de grootste margarine-fa brieken is de verzekering ontvangen, dat gedurende de maand September de prijzen der bekende merken niet zuilen verhoogd worden mede met het oog op de onderling uiteenloo pende prijzen der verschillende mer ken wordt derhalve alsnog eenvou- digheidshalve geen maximumprijs vastgesteld. Vlissingen, 4 September 1915. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Opening der Staten Generaal Wij hebben goede reden om te vermoeden zegt „de Ned." dat de Koningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 September) weer in persoon de zitting zal openen, zij het met be perkt ceremonieel. Pensioenregeling van Gemeenteambte naren. Naar het „Hbl." verneemt is aan Financiën een wetswijziging in voor bereiding van de pensioenregeling der gemeente ambtenaren, die ten doel heeft de controle bij de Alge meene Rekenkamer te brengen. Op zichzelf zou een en ander niet veel om het lijf hebben, ware het niet, nomen. Kora vond alles goed wat zij deed en daar zij over ruime geld middelen ken beschikken, was't voe ren der huishouding geen groote zorg voor haar. Zij hield nog tijd genoeg over om rond te dwalen en toen in de tweede week een brief van Suba- roff kwam met de tijding dat zijn vader was gestorven, werd ook Kora weer levenslustiger en was zij er altijd voor te vinden lange wandelingen met haar zuster te maken. Toen zij weer eens hun blikken op den Broeken richtten, die geweldig als een reus door de hem omringende nevels naar de bergen aan zijn voeten keek, riep Helmi vroolijk uit O, wat zou ik toch graag den Broeken willen bestijgen, ik moet toch de heksen op den Brocksberg eens van nabij bez en Natuurlijk moet je dat, en als je er een te pakken kunt krijgen, stop haar dan in je reiszak en neem haar mee. Of moet ik bepaald mee Ik verlang er heelemaal niet naar, ze achterna te loopen. Wist ik maar iemand, bij wien ik mij kon aansluiten Kora. Nu, wij spreken er nog wel over, dat de Rekenkamer minister Treub had doen biyken, niet erg happig op deze uitbreiding onvermijdelijk aanzienlijker dan eenige in de laatste jaren te voren harer werkzaamhe den te wezen. Volgens het „Hbl." zou minister Treub er niet aan denken om wijzi- zing in zijn voornemen te brengen en hij heeft thans onderhandelingen met de Rekenkamer geopend om de bezwaren van dit Staatscollege tot het door hem verlangd resultaat te leiden. Pensionnearing van weduwen en wee zen van onderwijzers. Naar „het Onderwijs" verneemt, is aan het departement van financiën een wetsvoorstel ontworpen, van de strekking, aan de weduwen en we zen van onderwijzers bij het lager onderwijs, vóór 1906 overleden, met ingang van 1 Januari 1915 een pen sioen toe le kennen naar de regeling der Weduwenwet voor de onderwij zers 1905. Postverkeer met België. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden en bepalingen, als waaronder tot nu toe uit Neder land kan worden verzonden naar Brus sel, Luik, Verviers, Antwerpen, Hasselt en Welkenraedt, de drie eerstgenoemde plaatsen met voorsteden en omliggende plaatsen, voortaan ook verzending kan geschieden naar Turnhout en naar voorsteden en omliggende plaatsen van Antwerpen, Hasselt en Turnhout. Voorts worden in de St. Ct. de plaatsen in het door Duitschiand be zette gedeelte van België genoemd, waarheen thans brieven en andere stukken uil Nederland over Aken kun nen worden verzonden. Langts der Nederlanders. Door prof. L. Bolk is in een Duitsch tijdschrift een belangrijk artikel ge schreven over de lichaamsgrootte der Nederlanders. Prof. Bolk beschikt over opgaven omtrent 422 623 loteiingen van tien lichtingen, jonge mannen van 19 jaar, komende uit alle lagen der be volking. Als gemiddelde grootte komt hij tot 't cijfer 169 c.M maar voor een zoo gemengde bevolking als de Ne derlandsche heeft dit getal slechts weinig waarde. Voor de provincie Friesland krijgt prof. B. als middelcijfer 171,4 c.M., voor Drente slechts 167.3 c.M. Nog duidelijker blijkt het verschil, ais men de procentgetalien van hen, die grooter dan 170 c.M. zijn, met die van minder dar. 155 c.M. in verschillende provin ciën met elkander vergelijkt. Men ont waart dan het interessante feit, dat in de provinciën met vruchtbaren, maar natuurlijk iaat ik je niet alleen tot in de wolken trekken. Nu komt het mij ook plotseling in den zin, dat ik vandaag een briefkaart van Behrens kreeg; hij verlangt ook naar buiten en wil ons hier komen opzoeken. Gauw? Haar stem klonk on duidelijk. Zij daalden den berg af, Helmj liep een paar schreden achter haar zuster en was druk bezig, al bukkend een ruikertje te maken van laat bloeiende boschbessen. Kora keek even om. Waarschijnlijk eerst in 't laatst van deze maand, tenminste hij schrijft, dat hij zijn verlangen nog moet be dwingen, daar zijn mederedacteur nu vacantie heeft. Zeg, Mi, hij zal wel niet sterver, aan een le groot verlan gen en v/ij kunnen best leven zonder hem, vindt je ook niet Zij bleef slaan en legde vleiend haar hand onder Helmi's kin. Merkwaardig, voordat jij te Berlijn kwam, heb ik eens een poosje voor mij zelve ge vreesd, later toen dat al lang voorbij was, weefde mijn aliijd bezige ver beelding draden van jou tot hem en nu geloof ik, hebben jullie niet eens afscheid van elkaar genomen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1