mk- MAANDAG 30 AUGUSTUS No. 203 1915 ijigm: Firma f. VAM OE VELOE If., Using Markt 58, Vlissingen lelalaor, Interc. ID BitsiiandBrd ap Zontlag ga aigemaiB «kende Gbristiiijb Imtfagsf BINNENLAND FEUILLETON Gratis Verzekering tegen Ongelukken. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk I.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel* ƒ0.40voor iedere regel meer 10 ct.i| Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BS abonnement speciale prgt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. pet regel Oe abonnés, in't bezit eener ACIfl AguIden bij levens- F7 Cf gulden bij dood AA ft gulden bij verlies J r* ft gulden bij verlies J AA gulden bij verlies l^gulden bS verlies polis, zijn GRATIS verze- M111III lange ongeschikt- B B I door «lig 8 van een hand, I 1 van ggggg vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken f Uti een ongeluk UUU voet of oog JLvU een duim iUU wijsvinger anderen vingit. ;,«8« olikeerlngen werden VERDUBBELD indien da verzekerden, voertlen »«n geldig pl»atsbev»l|», een ongelak bekomen op ireln, bool of irzm, Oo uitkeerlng wordl gewurbargd door de „Holl. Alg, Verzak. Bank" ie Sehlade^ De Weerbelasting. Er is gegronde redenen om aan te nemen dat de opbrengst van de in voorbereiding zijnde weerbelasling het aanvankelijk geraamde half mil- lioen aanmerkelijk zal overschrijden. Belastinghervorming. Een dezer dagen in parlementaire kringen loopend gerucht, dat bij de in voorbereiding zijnde belastingher vorming het Engelsche stelsel zou worden gevolgd, met dien verstande, dat speciale heffingen zouden worden voorges'eid ter bestrijding van de uit gaven voor bepaalde onderdeelen van de staatstaak, vindt te bevoegder plaatse geen bevestiging. De Eedskwestie. 1 hans is ingediend een wetsontwerp houdende tijdelijke nadere voorziening betreffende het eedsvraagstuk. Het nieuwe ontwerp draagt een uitgesproken tijdelijk karakter. De toetsing door den rechter omtrent de oprechtheid der verklaring van het be staan van gemoedsbezwaren is ver vallen anderzijds echter is gehand haafd het beginsel, dat de gemoeds bezwaren van hen die niet en van hen die wel tot een kerkgenootschap behooren, geleidelijk worden geëer biedigd. Wordt dit ontwerp tot wet verhe ven, dan zal het vaststaan, dat vóór 1 |anuari 1919 het eedsvraagstuk op nieuw zal worden aan de orde gesteld. Op dien dag zal deze wet vervallen. Indien alsdan niet een nieuwe wet zal zijn tot stand gekomen, zal de thans bestaande noodtoestand opnieuw in het leven zijn getreden. Ongetwijfeld zal geen regeering hiervoor de ver antwoordelijkheid op zich nemen aldus bestaat de zekerheid dat binnen enkele jaren het eedsvraagstuk op nieuw de aandacht van den wetgever zal vragen aldus de regeering in de Memorie van Toelichting. Bekendmaking aan gezagvoerders van visschersvaartuigen. Namens den minister van landbouw, nijverheid en handel, heeft de hoofd inspectie der visschersvaartuigen de volgende aanschrijving gericht le. Indien commandanten van oor logsschepen der oorlogvoerende mo' gendheden Nederlandsche visschers- in open zee aanhouden en hun in lichtingen vragen of orders geven, moet dat onmiddellijk na binnenkomst in een Nederlandsche haven worden gerapporteerd aan den militairen com mandant aldaar, of, indien aldaar geen commandant aanwezig is, aan den waterschout, en moeten nauwkeurig worden vermeld het tijdstip waarop (Nadruk verboden.) 50) -o- Dus u roeit vaker om dezen tqd? Als het zulk mooi weer is als vandaag, eiken middag. Dat wilde hij onthouden en van de gelegenheid gebruik maken. Thuis bij Kora ontweek zij hem zooveel zij kon en hij had toch in 't geheel geen lust, zijn invloed op haar te verliezen. integendeel hij voelde zich meer ett meer tot haar aangetrokken. Als hij niet uit beginsel zijn spotlust tot een wapen tegen ztchzelven en tegen anderen had gesmeed had hij zich wel moeten bekennen dat hij verliefd op haar was en hij zelfs het plan koesterde haar tot vrouw te nemen. Dit gevoel voor het jonge meisje er gerde hem en toch week het niet hoe geheel anders had hij zich, toen te Berlijn kwam, de toekomst en de plaats waarop de aanhouding is geschied, de naam van het betrok ken oorlogsschip en zoo nauwkeurig mogelijk dt woordelijke inhoud dei gevraagde inlichtingen of der ontvan gen orders. Met het oog hierop wordt aanbevolen, dadelijk na het gesprek het gesprokene zoo uitvoerig mogelijk op te schrijven. Hi»rbij wordt herinnerd aan de laatstelijk in een circulaire gegeven waarschuwing, dat geen inlichtingen mogen worden verstrekt omtrent be wegingen der tegenpartijen, ook niet op order. 2e. Uit een mededeeling van de Duitsche regeering is gebleken, dat de neutratlteitsmerken op de zijkan ten van de schepen geschilderd (als de kleuren der Nederlandsche vlag, naam van het schip of van het land van herkomst) vaak te klein te zijn, om op eenigen afstand te worden herkend, zoodat dringend geraden wordt, die grooter te doen schilderen, 3e. Uit een mededeeling van de Duitsche regeering is gebleken, dat de aanwezigheid van duiven aan boord der schepen, deze ten hoogste verdacht maakt, zoodat strenge maat regelen tegen zulke schepen zullen worden genomen en deze onvermij delijk zullen worden opgebracht. Nogmaals wordt daarom herinnerd aan de laatstelijk in een circulaire gegeven waarschuwing, geen duiven aan boord mede te nemen of aan boord te hebben. De Nederlandsche buitengewone gezant op het Vaticaan. „De Tijd" schrijft; De Italiaansche post brengt ons zoo- even de „Osservatore Romano" van 20 Aug., waarin het officieel verslag voorkomt der ontvangst op het Vati caan van den buitengewonen gezant van H. M. de Koningin der Neder landen bij den H. Stoel. Het luidt woordelijk aldus: Z. H. Benedictus XV ontving heden, 19 Augustus, in plechtige audiëntie Zijne Excellentie L. H. W. Regout, oud-minister, lid van de Eerste Kamer der Staterr-Generaal, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden, in bijzondere missie bij den H. Stoel, ter overhandiging zijner geloofsbrieven aan Z. H. Begeleid door de Zwitser- sche garde begaf Zqne Excellentie zich naar de Pauselijke apartementen en vertoefde eenige oogenblikken in de Sala degli Arazzi, (Zaal der Go belins), waar hij werd ontvangen door de waardigheidsbekleders van het Pauselijk Hof. Intusschen begaf zich de H. Vader, na zijn vertrekken te hebben verlaten, vergezeld van de edelwacht, naar de troonzaal. Nadat Z. H. had plaats ge nomen, werd Zijne Excellentie de voorgesteld. De omgang met Helmi kon een pikante afwisseling zijn in het eentonige leven zoo had hij gedacht. Zij was geestig en mooi en kon zich naast Kora best laten zien. Hij had gefaald in zijn berekening en reeds lang ingezien, dat er ook rozen bloeiden, die hij niet mocht plukken. Hoe gemakkelijk ook had hij zich de overwinning zoo hij slechts wilde op Kora voorgesteld, de volmaakte grootestadsdame, die ai les wat kleingeestig was, haatte en zich vrijheden veroorloofde, zooals alleen groote kunstenaressen dat mo gen doen. En ook had het hem zoo gemakkelijk geleken, het meisje uit de kleine stad te winnen hij had immers reeds vroeger zulk een indruk op haar gemaakt, dat zij, terwiüe van hem, verloofde en huis had verlaten. Hij had zich al zoo zeker van haar ge voeld en nu moest hij het beleven, dat haar verlangen om in de wereld te leven en ook haar plotseling ont brande liefde, reeds weer waren ge doofd. Of wist zij wellicht zoo kunstig haar ware gevoelens te ver bergen leze de gunstige voorwaarden voor de vermeld aan 't hoofd der Courant Ieder Abonné, in 't bezit eener Polis, heeft recht op uitkeering. Medelezers kunnen geen aan spraken doen gelden. minister met het gebruikelijk ceremo nieel de genoemde zaai binnengeleid door Mgr. Nicola Canali. secretaris van de Congregatie der Ceremoniën en stelde aan Z. H. zijn geloofsbrieven ter hand, deze vergezeld doende gaan van een schoone toespraak, waarop Z. H. antwoordde met woorden van dankbetuiging aan den heer minister voor de uitgedrukte gevoelens. D'e H. Vader noodigde vervolgens den heer minister uit, hem te verge zellen naar zijn particuliere vertrekken, waar hij zich eenigen tijd met hem onderhield. Daarna begaf zich Zijne Excellentie vergezeld door Mgr. den secretaris van het Ceremonieel, haar Zqne Emi nentie Kardinaal Gasporri, staatssecre taris, teneinde bij dezen zijn opwach ting te maken. Door de militaire korpsen werden aan Zijne Excellentie de eerbewijzen gebracht, verschuldigd aan zijn hoogen rang en ambtelijke hoedanigheid. Na het bezoek aan /'fine Eminentie den kardinaal-staatssecretaris, begaf zich Zijne Excellentie, steeds vergezeld van Mgr. den secretaris van het Ceremo nieel, naar de Valicaansche basiliek tot den ingang daarvan geëscor teerd door de Zwitsersche garde ten einde eenige oogenblikken te ver wijlen bij het graf van den Prins der Apostelen en vervolgens naar zijn woning terug ie keeren. Ds. A. S. Talma, Naar de „Nieuwe Ct." vernam heeft ds. A. S. Talma om gezondheidsre denen ontslag gevraagd als veldpre diker. De „Tel." kan dit bericht be vestigen en er aan toevoegen dat de heer Talma op last van zijn genees heer gedurende de eerstvolgende we ken rust moet nemen. De oatiënt is in hooge mate over spannen en moet het bed houden. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters toegezonden, een afschrift van 't Kon. besluit van 17 Augustus 1915, betreffende de instel ling van commissies van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwin nerschap. Och, wat was hij ontevreden over zichzelven, die arme Herbert. Anders kon hij toch steeds zoo helder den ken, maar nu Het zijn scherpzinnig heid hem geheel in den steek en nu betrapt hij zich werkelijk op verliefde gedachten, hij peinsde zelfs over een huwelijk zoover was het dus al met hem gekomen. Terwijl deze gedachten Herbert be stormden, had Helmi de riemen ge grepen en het bootje in beweging ge bracht. Kalm gleed het over den gladden waterspiegel en zeker had Herbert nog verder gedroomd, zoo het stemmetje van de kleine Veronica hem niet had gewekt. Oom Herbert, ga je morgen weer mee Als tante Helmi mij mee wil hebben. Tante mag het? Zeker lieveling, mama gaat mor gen ook mee. Herbert zat tegenover Helmihij beschouwde haar opmerk zaam en 't kwam hem voor, dat zij er nog nooit zoo lief had uitgezien. Zij had voor 't eerst den rouw afgelegd en droeg een japonnetje vaneen dunne, zwart en wit gestreepte zomerstof, De minister meent er op te mogen vertrouwen, dat van da zijde der burgemeesters zooveel mogelijk be reidwilligheid zal worden betoond om den commissies de voorlichting en inlichtingen te verschaffen, welke zij noodig mochten hebben. Verder heeft de minister tot de burgemeesters de volgende roiss've gericht „Ik heb de eer u mede te deelen, dat, gelijk ten aanzien van de ver goeding, verleend ter zake van het verblijf in werkelijken dienst van mi- litieplichtigen, reeds door mij werd bepaald, eveneens de vergoeding tijdens den duur der huidige bijzon dere omstandigheden aan de betrek kingen van dienstplichtigen van den landstorm toegekend, tei zake van verblijf in werkelijken dienst mag worden uitgekeerd ook over den duur van hen verleend verlof, zoo het verlof is verleend voor een tijdvak van niet langer dan 4 achtereenvol gende dagen. Uw aandacht zij er op gevestigd, dat zoo lang ter zake van den werkelijken dienst van militie- plichtigen ten hoogste f 1.50 per dag en aan sommige categorien landweer - plichtigen ten hoogste f 2 per dag vergoeding mag worden toegekend in de toepassing van het 2de lid van par. 21 der Militaire Vergoedings instructie van 'tin dat lid genoemde bedrag van f 1 moet worden gelezen f 1.50 en bij de toepassing van het 2de lid van pat 31 van de Land weerinstructie Hl voor het in dat lid genoemde bedrag van f 150 moet worden gelezen f 2voorzoovcel het geldt, verblijf onder de wapenen van bedoelde categoriën landweerplich- tigen." Regeeringsvarkens. De algemeene voorwaarden, waar onder regeeringsvarkens gedurende de maand September zullen worden beschikbaar gesteld, zijn blijkens de circulaire van den minister van land bouw, handel en nijverheid aan de burgemeesters het volgende 1. De gezamelijke slagers moeten behalve de varkens, die door tusschen- komst van het Rijks Centraal Bureau geleverd worden, voor onmiddellijk gebruik ter plaatse, nog zooveel varkens slachten, dat het slachtge- wicht daarvan ten minste 1/3 bedraagt van dat der varkens, die door tus- scienkomst van het Rijks Centraal Bureau geleverd worden. 2. De slachting der door tusschen- komst van het Rijks Centraal Bureau geleverde varkens geschiedt onder voortdurend deskundig toezicht, welk toezicht ook op de weging wordt uitgeoefend, terwijl alle geslachte var kens (dus ook de dieren, die bijge- kocht worden) zoodanig worden ge stempeld, dat alle deelen steeds her dat haar uitstekend stond. In haar japon had zij een half ontloken witte roos gestoken en zelf geleek zij een rozenknop met haar door de beweging zacht gekleurde wangen. Hoe bevallig hanteerde zij de riemen, schijnbaar zonder eenige moeite, maar toch rees en daalde haar borst onder het soe pele mousseline vlugger dan anders. Zij was er de laatste maanden weet veel beter gaan uitzien, het verblijf in Kora's huis scheen haar goed te doen. Gedurende de eerste maanden dat zij te Beiiijn was, was zij heel zenuw achtig geweest, nu echter was zij weer kalm en zeker in al haar bewegingen. Dadelijk na Paschen was zij naar haar zuster gegaanAnnie was nog een paar weken gebleven, terwijl dr. Lenz onmiddellijk was vertrokken. Herbert had hem bij de begrafenis ontmoet, hij was zeer bleek en ernstig geweest. Herbert kwam niet te weten wat er tusschen ar. Lenz en zijn meisje was voorgevallen, ook Annie wist niets meer, dan dat de verloofden heel lang samen hadden gesproken, en dat zij schijnbaar kalm van elkaar waren ge gaan. Helmi had er toen nog slecht ult- kenbaar zijn ais afkomstig van een varken, bestemd voor binnenlandsch verbruik, terwijl het stempel (evens aangeeft de gemeente, waarin het varken geslacht is. 3. Eiken Zaterdag wordt het slacht- gewicht der in de afgeloopen week voor binnenlandsch verbruik geslachte varkens aan den directeur van het Rijks Centraal Bureau toegezonden. Waarborgen moeten worden gege ven, dat al de voor consumptie ge schikte deelen dezer varkens verbruikt worden in de gemeente of haar naas te omgeving. Den burgemeesters wordt daarom verzocht, de slagers ie verplichten niet anders te leveren dan aan di recte verbruikers door verkoop in het klein. Uitzondering hierop kan gemaakt worden voor het niet en détail ver kochte vette en magere spek en kluiven, welke mogen worden inge zouten. Het gezouten soek zal, mits in goeden toestand zijnde, desge- wenscht door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau worden afge nomen tegen prijzen, in behoorlijke verhouding staande tot de prijzen, waartegen het spek in de gemeente in hel klein wordt verkocht. Duitsch vliegtuig bij Venlo geland. Zaterdagmorgen is onder de ge meente Venlo een Duitsch vliegtuig gedaald, afkomstig uit België en op weg naar de vesting Wezel. De inzittenden, een officier en min dere, zijn naar den garnizoens-com mandant geleid. Na een tijdlang boven Nederlandsch grondgebied te hebben gevlogen, meenden zij boven Duitschland te zijn en deden een noodlanding. Toen zij bemerkten op Nederlandsch ge bied te zijn gedaald, wilden zij weer opstijgen, wat hun door de militairen belet werd. Spionnage. Ten einde door den rechter-com- missaris te worden gehoord, aange zien zij beschuldigd worden van spi onnage, bevinden zich thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam de heeren Van D. en D., beiden corres pondenten van Engelsche bladen te Rotterdam, de eerste een stadgenoot, de tweede een Engeischman. De ver denking bestaat, dat er foto's en tee- keningen gemaakt zijn langs de kust. („Rott. Nbld.") Burgemeester van Ham f Na een langdurige ziekte Is te Rijns burg overleden de heer R. van Ham sedert 1 Mei 1904 burgemeester dier gemeente. Vóór dien tijd bekleedde hij dit ambt in de gemeenten Colljnsplaat en Kais. gezien, nu echter was zij weer de zelfde van het vorige jaar, alleen was zij wat ernstiger en in haar oogen lag, als zij zich onbemerkt waande nog duidelijker dan toen, een uitdrukking van onuitgesproken verlangen. 't Werd Herbert plotseling zoo warm om 't hart, zoo het eens waar was, dat het een zalige vreugde is, een vrouw te hebben voor wie men kan zorgen, die men mag beschermen en behoeden, om dan als belooning liefde en algeheele overgave te oog sten Juffrouw Helm zei hij onver wacht en zijn stem klonk zachter dan anders wij zijn den laatsten tijd van elkaar vervreemd, is het mijn schuld Bij die onverwachte woorden schrok Helmi op. Langzaam kleurde haar gezichtje zich rood al verzette zij zich er nog zoo tegen, de betoovering, die Herbert op haar uitoefende, was nog altijd niet geweken, tegen haar zin gaf zij zich telkens er weer aan over wanneer hij zijn invloed op haar uitoefende. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1