i (ANK VRIJDAG binnenland Feuilleton US tot en reden van .DAM. 1915 ze week ier een n den Heer ptieprijzen r^o. 201 IS telkens zer VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.S0. Voor België 2.20 yoor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent H iitgsnfirma f. ¥AH Dl VELDE jr., Heine Marlt 58, Iflissinp. Telelooü Interc. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere rege! meer 16 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prij» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ftf| f) gulden bij levens- rjr*t\ gulden bij dood AAA gulden bij verlies A ^f| gulden bij verlies AA gulden bij verlies ^gulden bfl verlies polis, zijn GRATIS verze- X III III lange ongeschikt- >|l| door van een hand, I I van li lil vaneen *1 van eiken •ierd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken Vw een ongeluk voet of oog lyU een duim Aww wijsvinger U%t anderen ving r pa» ultkeerlngcn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. Do ultkeorlng words gebaarworgd door do „Helt. Alg. Verzak. Bank" ta SchMoa Bezwaarschriften wegens kest- winnerschap. De Minister van Oorlog heeft ter uitvoering van ait. 6 van het Kon. besluit van 17 Aug. 1915 no. 34, de navolgende bepalingen vastgesteld: 1. Bezwaarschriften over de door de burgemeesters genomen beslissin gen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienst plichtigen worden gericht: aan den Minister van Oorlog, zoo de betrokken dienstplichtige behoort lot de militie te land, de landweer of den landstorm aan den Minister van Marine, zoo de dienstplichtige behoort tot de zeemilitie. 2. Het bezwaarschrift wordt in gediend door tusschenkomst van de commissie van voorlichting voor de provincie, waarin de gemeente is ge legen, welker burgemeester de be slissing heeft genomen. 3. Bezwaarschriften, welke rechtstreeks aan den Minister zijn ingediend, worden door den Minister voor zooveel noodig aan de commis sion van voorlichting gezonden. 4. De commissie, in wier han den het bezwaarschrift wordt ge steld, stelt een nauwkeurig onderzoek in nopens hetgeen in het bezwaar schrift wordt aangevoerd, voor zoo ver het aangevoerde voor onderzoek in aanmerking kan komen. 5. De commissie kan een per soonlijk onderzoek doen instellen ter woonplaats of verblijfplaats van het gezin of den persoon betrokken bij de aanvraag om vergoeding, welke het bezwaatschrift geldt. Het ir. het vorige lid bedoelde on derzoek heeft plaats door den secre taris der commissie. Het in het eerste lid bedoelde on derzoek kan bij uitzondering geschie den door een of meer leden der commissie. Een onderzoek, ais in het eerste lid bedoeld, heeft niet plaats, zoo de in dat lid vermelde woonplaats of verblijfplaats buitenslands is gelegen 6. Omtrent elk bezwaarschrift vraagt de commissie den burgemeester, tegen wiens beslissing het bezwaar schrift is gericht, mededeeling van diens gevoelen, tenzij reeds, zonder dat de burgemeester is gehoord, vol doende blijkt, dat de inwilliging van het verzoek zou zijn in strijd met de wettelijke voorschriften. §7. De commissie brengt aan den betrokken Minister omtrent hare be vindingen naar aanleiding van het bezwaarschrift een rapport uit, ver meldende fevens het oordeel der com missie. 8 De commissie is bevoegd aan den Minister van Oorlog voorstellen in een nette burgerzaal betrekkina te tredefv le MODISTE TE (intern) cWffl eeten. Hoog loon. leefiijd en laatste be letter F. 30. Buiea» Courant." wenscht OUD5TER H. of D. Orool salail'1 e. Br. lett. J. C. l-| igsche Courant." gevraagd door ef| avenhage, een new STBODE, 18 jaar en liefst W!" Segeerenswaard waren zij beiden zelfs kwam het hem in den laat- 1 'ten tijd voor, als was het mooie I slanke meisje, dat nog meer dan Korq, maar ook deze Kora had hem onopgemerkt gade geslagen en glimlachtezij scheen zijn gedachten geraden te hebben. „7 Te laat, mijn vriend, zoo juichte I zij in stilte, nu is het uit met al onze schermutselingen. Zij voelde zich zoo 1 «lm en zeker, een groote rust was °ver haar gekomen gedurende de eenzaam doorgebrachte middaguren. ~'l wist, dat Subaroff haar beminde j.n.van zich zou laten hooren, als de m idaarvoor was gekomen, maar ook 1 vei! zichzelve was z'i 'ot klaarheid gekomen. Zij was een vrouw, wier 1 en karakter in de school des 1 ens waren gestaald, en zij zou zich in te dienen om door haar wensche- lijk geoorloofde wijzigingen van de voorschriften nopens de vergoe dingen wegens kostwinnerschap te bevorderen. 9. Het rapport, bedoeld in 7, en de voorstellen in 8, worden na mens de commissie onderteekend door den voorzitter. 10. De leden der commissie, die zich niet kunnen vereenigen met de strekking van rapporten, als bedoeld in 7, of van voorstellen, als be doeld in 8, zijn bevoegd bij afzon derlijke nota hunne afwijkende mee ning kenbaar te maken. Deze nota wordt bij het rapport of voorstel gevoegd. 11. Het rappori, bedoeit in 7, de voorstellen, bedoeld in 8, en de nota, bedoeld in 10, worden aan den Minister toegezonden door tus schenkomst van den Commissaris der Koningin in de provincie, voor welke de commissie is gesteld. De Commissaris der Koningin zendt de in het vorige lid bedoelde stukken aan den Minister door, met mededee- litjg van de beschouwingen en den raad, waartoe de inhoud dier stukken hem aanleiding geven. Veldprediker Talma. Wij vernemen, dat ds. A. S. Talma om gezondheidsredenen zich genood zaakt ziet het ambt van veldprediker in algemeenen dienst neder te leggen. (,N. C.I.") Dienstplichtige Landstorm. De inspecteur der infanterie heelt bepaald, dat zij die thans zijn opge roepen voor den landstorm en voor dien behoort hebben tot den vrijwilli- gen landstorm, vereenigd moeten wor den, teneinde na te gaan of de niet gegradueerden kunnen worden opge leid tol kader, terwijl van hun reeds verkregen geoefendheid partij moet worden getrokken, om hun eerder b.v. in 2 maanden af te richten. Spionnage. In verschillende gemeenten in Zee land waar nog veel Belgen vertoeven, verblijven tevens verschillende Duit- schers, waarvan men vermoedt dat zij Belgen, die op verboden manier over de grenzen trekken, bespionneeren om zoo mogelijk hun gevangenneming, zoo zij in België komen, te bevor deren. De Dultschers echter staan op hun beurt weder onder toezicht, daar zij ook van spionnage ten nadeele van Nederland worden verdacht. Zoo is in het begin dezer week alhier een Duiischer gearresteerd die zich ge durende de laatste weken als rond- ïeizend koopman in Zeeland ophield. Wij meldden dezer dagen, dat een Duitscher, Neuenhagen door den ter- niet aan haar verdriet overgeven, als haar verwachtingen onverhoopt de bodem werden ingeslagen; maar wel zou dan de gedachte aan een tweede huwelijk nooit weer bij haar opkomen. Waaraan dacht je vroeg Her- bert, wien haat vluchtig glimlachje niet was ontgaan. Gedachten zijn tolvrij, waarde heer en wie tracht ze te raden, maakt zich aan een groote onbescheidenheid schuldig. Goed geantwoord, maar wees nu eens inschikkelijk wien gold je spotlachje Natuurlijk Herbert Behrens, wien anders En waardoor wekte ik je spot lust op als ik vragen mag? Ik amuseer mij er mee, dat jij zoo dolgraag zoudt willen weten, of ik mij Subaroff's vertrek erg heb aangetrokken, je denkt, dat ik 'tniet bemerk, als je mij met je doordrin genden blik aanziet. Je komt lekker toch niets te weten. Ik mag zeker wel een klein geheimpje voor je heb ben, waarde vriend Natuurlijk, en dan vooral een geheim, dat geen geheim is, schoone ritorialen bevelhebber jn Zeeland het verblijf in dit gebied was ontzegd, wegens spionnage. Da „Tel." verhaalt, dat deze man indertijd in het bezit was gebleken van brieven door een te Amsterdam gevestigden Franschman per post naar Milaan en andere steden van Italië gezonden. Vlieg ongeluk te Noordwijk-aan-Zee. Luitenant Hofstede brachl gisteren met zijn tweedekker een bezoek aan de badplaats Noordwijk-aan-Zee. Bij het vertrek, om drie uur bieven de kleine wielen in een zandhoop steken de machine helde voorover. De vliegers bleven ongedeerd, doch de stuurinrichiing werd ingedeukt en een vleugelblad beschadigd verschil lende stangen waren verbogen en de wielen waren detect. De machine moet op het strand gedemonteerd worden. Vermissing Rijwielgoederen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft ter kennis gebracht dat het veelvuldig voorkomt dat op onvetklaarbare wijze rijwielgoederen worden vermist, welke door de artil lerie-inrichtingen aan de korpsen wor den verzonden. Teneinde dit vermissen zoomoge lijk geheel te doen ophouden zullen alle rijwielonderdeelen worden ver pakt in emballage, voorzien van ver zegeling (zegelloodjes met stempel- merk), terwijl alle zendingen zullen voorzien worden van een bepakkings- lijst, terwijl uit de vrachtbrieven za! blijken dat rijwieigoederen zijn ver zonden. Verkeer met België. De Duitsche militaire overheid in Noord-Vlaanderen deelt .mede, dat binnen enkele dagen, zoodra de elec- trische grensafsluiting voltooid is, het grensverkeer naar en van Nederland langs alle openbare wegen zal worden toegestaan, zooais riit tot nu toe alleen mocht geschieden van Watervliet naar IJzendijke en Sas van Gent naar Selzaete. De vo'gende hoofdwegen worden voorloopig reeds toegankelijk gesteld, te rekenen van het maiinegebied af Stuis—Moerkerke, Eede—Maldeghem, Oostburg—Sint Marguerite, Water landkerkje--Waterland Oudeman, IJzendijke—Watervliet, Philippine— Bouchaute. De te verwachten maatregel brengt een belangrijke verbetering in het grensverkeer. Daardoor zal b.v. het verkeer met Brugge rechtstreeks over Moerkerke kunnen geschieden, terwijl men tot dusver gedwongen was over Watervliet te gaan. De Varkensprijzen. De vrees, dat de boeren door het vriendin. Laten je gedachten maar naar het oosten dwalen, maar sta mij toe, te triomteeren, als het spreek woord „uit 't oog uit 't hart" weer eens waarheid zai bevatten. Ga dan alvast prat op je triomf. Je bent immets steeds onfeilbaar in je voorgevoelens, nietwaar Zouden Subaroff's ooren niet tuiten vroeg Helmi, daar deze maar steeds het onderwerp van 't gesprek bleef. Ondeitusschen zat Subaroff In den trein die zich naar de oostelijke grens spoedde, zijn gedachten hielden zich onafgebroken met Kora bezig. Plot seling stond hij op, om uit zijn over jas een pakje photografieën te nemen, portretten, die hij zoo nu en dan had gekocht, 't Waren portretten van Kora Wolski in verschillende rollen, zooals zij van alle beroemde actrices te krij gen .zijn. Eén bekeek hij bijzonder langhet stelde Kora in haar eigen huis voor. Zij had hem dat portret geschonken en er een paar woorden onder geschreven. Zoo had hij haar het liefst gezien en zoo wilde hij zich haar herinneren, dit portret wilde hij zijn vader toonen en hem dan ver- aangeven van den duur van hel uit voerverbod voor varkens er toe zou den gebracht word;n voorloopig geen varkens tegen den prijs bepaald op 80 cent per K.Q. slachtgewicht ie verkoopen, blijkt gegrond. Velen wil len wachten tot die tijd verstreken is, in de hoop dan weer f 1,06 a f 1,10 te maken. Het aantal veile varkens is door den enormen uitvoer der laatste maanden, gering. Het niet-verkoopen heeft een plot- selingen terugslag op den prijs der biggen, die de laatste maanden met een voortdurende stijging f 20 a f 25 bedroeg. Op de laatste varkens- markten te Uden, Nijmegen en Oss bedroeg de prijs f6 a f8 minder. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in district I te 's Gravenhage zijn uitge bracht 7317 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer mr. H. Nieboer (S. D. A. P.) 3775 en de heer H. C. Silvius (R.-X.) 3542 stemmen, zoodat gekozen is de heer mr. H. J. Nieboer. Vlissingen; 27 Augustus. Uitwisseling gewonden. De mailboot „Prinses Juliana" kwamen gisterenavond eerst te kwart voor zeven hier binnen. Nadat de boot was gemeerd werd dadelijk een aanvang gemaakt met het van boord brengen der gewonde en verminkte Duitschers. Zooals reeds gemeld, waren er ditmaal niet veel, namelijk 22. De meeste van hen konden on dersteund of op krukken van de „Prinses Juliana" naar den hospitaal- trein ioopen, een van hen was blind. Twee der ongelukkigen moesten door leden van de transportcolonne van het Roode Kruis per brancard naar den trein worden overgebracht. Dit geschiedde weder over de hooge brug, die vanaf de boot over de ponton heen naaiden wal was gelegd. Trouwens ditmaal gingen alle ge wonden en verminkten langs dezen weg. Tegen de aankomst van de boot stonden o.a. de leden van het ambu lance-personeel uit den Duitschen trein met de zusters op de ponton en met zakdoeken werd den landge- nooten het welkom toegewuifd, het geen deze beantwoordden met terug wuiven en een luid hoera. Nauwelijks was de boot gemeerd ot met het bestuur van de afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis gingen ook de Duitsche zusters aan boord en boden zij aan ieder der gewonden een fraai bouqueije aan, waarmee de gewonden hun borst versierden. Toen de gewonden op het eerste perron van het station aankwamen, waar de trein gereed stond, begonnen tellen, hoe goed zij haar huishouding bestierde en welk een lieve moeder zij voor haar kind was. Van beroep tooneelspeeister, was zij toch thuis de echte Duitsche vrouw, die zelf overal haar oog over laat gaan. Zou hij den ouden heer kunnen overtuigen, hem 't vooroordeel tegen kunstenares sen en tegen andersdenkenden kunnen ontnemen Hij had weinig hoop, want hij kende zijn vader, maar hij wilde het probeeren zoo gauw deze weer beter was. Hij borg de portretten weer op en nam een brief ter hand, dien hij pas gisteren had ontvangen 't was een antwoord op een schrijven van hem. Zijn vader's schrift zag er even vast uit als altijd, zeker had zijn zoon's brief hem niet erg opgewonden'; de kalme, koele Rus liet zich niet licht van zijn stuk brengen. Toen Subaroff de on heilspellende tijding kreeg, had hij eerst gevreesd, dat zijn brief de oor zaak van den aanval van beroerte was geweest, maar bij het lezen van den brief zijns vaders zag hij al spoedig dat zijn vrees ongegrond was. „Beste zoon," schreef de oude heer, „om je een afdoend antwoord op je de gramaphoons, die in de wagons worden medegevoerd te spelen en wei Duitsche volksliederen en andere Duitsche liederen, die voor de naar huis terugkeerenden bijzonder aange naam klonken, daar zij volgens hunne verklaring genoeg hadden van de Engelsche liedjes. Een verklaarde, dat men haast niets anders hoort dan „it is a long way enz." Dit wordt vervelend, ofschoon onze zegsman eerlijkheidshalve moest bekennen dat hij het een mooie melodie vindt. Deze man. die in den strijd voor zijn vaderland zijn linkerarm verloor, stond ons ook verder vriendschap pelijk te woord. Hij vertelde hoe hij vanaf het begin van den oorlog heeft medegestreden, toidat hij in het begin van Maart bij Neuve Chapelie stond. Zoo'n hevigen strijd als daar plaats vond had onze soldaat nog niet me degemaakt, ten slotte bleven er van de 260 man van zijn compagnie nog slechts 25 over, de andere waren alle gesneuveld. Daar meerderen der 25 bovendien nog gewond waren, moesten zij zich overgeven. Dit ge schiedde op 12 Maart en toen werd onze zegsman naar Boulogne ver voerd, waar hij tot begin April In een tot hospitaal ingerichte schooi te Portsmouth verpleegd werd. Wij vroegen naar de behandeling in Engeland en naar het eten aldaar. Over de behandeling mocht hij niet klagen en over het eten evenmin al was het wel wat eentonig bijna iederen dag hetzelfde middageten te krijgen. Toen de Duitschers alle een plaatsje in den trein hadden bekomen, waren het weder de dames van het Roode Kruis alhier die hunne gaven kwamen aanbieden, vruchten, sigaren, sigaret ten, chocolade enz., waarvoor de door- trekkenden zeer dankbaar waren, en niet mir.der voor de fraaie bouquetten die de dames in iederen wagen plaatsten. Maar voor de Duitschers was nog een andere verrassing weggelegd. Een der chefs van den trein sprak hen in de wagons toe en overhandigde met een vaderlandsche toespraak ieder een doosje met inhoud namens de Duit sche vrouwen. Dat ook dit souvenir door de mannen met groote dank baarheid werd aanvaard spreekt van zelf. Nog een uurtje moest met het oog op het verkeer de trein blijven wach ten, maar te half negen klonk voor de reizigers het sein dat men hem weder een eind dichter zou brengen bij de met vreugde wachtende bloed verwanten. Tot nu toe hadden die nog niets van de tehuiskomst geweten, maar vanuit Vlissingen werden door tusschenkomst van twee Duitsche heeren, die de adressen opnamen, telegrammen met het heugelijk nieuws verzonden. brief te zenden, is mij geheel onmo gelijk je kent mijn principe,[om geen overhaast besluit te nemen in belang rijke zaken en ze vooral niet per brief at te doen, als het anders kan. Je komt nu gauw weer thuis; be- heerscht je nu en verklaar je liefde nag niet aan je uitverkorene. Als jij je plan om een andersdenkende te huwen, doorzet, staat er zeer veel voor je op het spel, zooals je weet. Onze oude bezitting is dan voor jou verlo ren en komt aan je zuster dat wil zeggen aan haar oudsten zoon. Jij hebt dan slechts de erfenis van je moeder dat is echter maar weinig en je kunt er onmogelijk van leven, zooals je gewoon bent. Hoe ik zelf denk over een huwelijk met een tooneelspeeister weet je. Hier op het land zijn wij nog ouderwe'sch en ik heb geen be grip van moderne huwelijken. Een vrouw moet zich met hart en ziel aan haar huis wijden zij behoort niet op het tooneel en al ben ik zelf ook een vereerder van alle schoone kun sten, toch zeg ikieder op zijn plaats, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1