GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN INGEZONDEN MEDESEELINGEN- ADVERTENTIEN £lijk front te bre- ;enover de taaie e dappere troepen, jr dit land begeer temakkelijk dacht tot dusver schit- ettegenstaande een ■terkte en ook een ig van menschen- het Turksche le- lelienfront. jnsief namen, ver vijand en wierpen dden met onzen eheel Galicië, Po- Koerland van de Warschau en 's vijands land, linies een vasten ke legers vrij ge- slagen. Trotsch rouwend op onze unnen wij de toe- in. de verschrikkingen ;edenken wij, van ild, de zoo krach- chlievendheid, die taten ons betoon- eer van burgerlijke landige buitenland ling van krijgsge- reeds te tweeden ngeland terugkee- den opofferingsge- ig zijn goede zot- ver deze natie den uit van het Duit- in een woord van rheid aan den Paus eeld der gevange- aan zoovele wer- nliefde gedurende nvermoeibare deel- op het tot uitvoe- een beslissende!) d. Ing verliep onder belangstelling en ekkend. Alle afge- verschenen, een in veldgrauw mi- bunes waren ov er tskanselier, getooid Kruis eerste klasse, nde rede hield, Rijksdag zijn uit- e grootste aandachi. atsen in de rede endigen bijval van rsteund. De bijval endig, toen de kan- militaire situatie toen hij terugkwam manifest van 1 Au- erop legde, dat het waarborging van :zen oorlog tot hel irzetten. Griekenland. den ontvangen tele- n uit Athene, heeft aan Venizelos de om een nieuw Ka- De door Venizelos gen bedenktijd werd aangenomen. Voorls dat volkomen over- ichen den Koning worden verkregen, de schepen. hedenmorgen hf b- is de Engelsche groot 15801 ton bestemd naar New- d kwart over negen, nde waarschuwing bestaande uit 170 ers, voor een groot nen, en ongeveer j ning werden gered, tste mededeeling i' f minuten gezonken. reizigers en be- iooten aan boord en ar Queenstow, Het e zee kalm. Officieel dat 375 menschen lot van 48 anderen etorpedeerd en ge- de Engelsche stoom- no" (1955 ton) van „Thornfield" (449 en „Serbino" (2205 eveneens van de nsley" (4930 ton) en de Londen <S Nort- I.van deze schepen manning gered, pedeerde Noorscbe da" (1065 ton) zij» 5 man gered. ran Kovno. militaire schrijve" an Kovno ernstig sp ies" zegt, dat Hinden^ veroverde vesting c' „.ui thans vrij is naar Wilna op te rakken na zich op het Dwinsk-Riga front té hebben gedekt. De bedreiging van de hoófdverbingsltjnen der Rus sische legers op de Behr-Boeg linie zal dan zeer wezenlijk en de toestand ernstig worden. Er zijn aanwijzingen rfa de Oostenrijk-Duitsche iegers reeds een bres in de Russische linie hebben gemaakt en dat de groothertog niet in sraat zal zijn langer te Brest— Litofak te blijven en voor alles zal trachten zijn legers in veiligheid te brengen. De gebeurtenissen van de eerstvolgende tien dagen beloven be slissend te zullen worden. Andere bla den uiten zich in gelijken geest. De 85e verjaardag van den keizer. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Geboortedag van den keizer in het aeheele rijk op zeer plechtige wijze werd gevierd. Bijzonder inirukwek (tend waren de feestelijkheden te Weenen, Boedapest en Praag. Ook uit andere hoofdsteden komen be richten van grootste betoogingen op dien dag. De geheele pers wijdt geest driftige hoofdartikelen aan den ge boortedag en verklaart dat het zoo indrukwekkende Oostenrijk-Hongarije van heden het werk is van de 67- jarige regeering van Keizer Franz josef. Kroonraad in Rusland. Naar de „Reichspost" meldt, zijn een aantal bevelvoerende generaals van het front te Tsjarkoje Selo aan gekomen. Het geheele ministerie en de Doema hebben zich eveneens naar Tsarkoje Selo begeven, waar onder voorzitterschap van den Tzaar voor de tweede maal sinds het uitbreken van den oorlog een kroonraad zal plaats hebben. Lloyd George-granaten, Dagelijks vermeerderen de bewijzen van het succes van Lloyd George's organisatie der munitievoorziening. Een aantal brieven, die verschijnen van oificieren, handelende over de I z.g, „Lloyd-George-granaten", be schrijven de prachtige uitwerking van de nieuw aangevoerde voorraden. Sommige nationale fabrieken, welker vestigingLloyd Qeorge verleden maand aankondigde, zijn nu in volle werking en levering. De granaten-moeilijkheid is opge heven en de vaklieden toonen de grootste bereidwilligheid om aan de vrijwilligers het vak te leeren. Deze samenwerking, gecombineerd met vereenvoudigde machines, heeft den opleidingstijd zeer bekort, soms tot enkele dagen of uren. Alle fabrieks- en textiel-machines kunnen voor eer.ig doel worden ge bruikt en dienen nu soms voor het maken van ingewikkelde wapen on- derdeelen. Ook worden de betere soorten stoffen van textielfabrieken nu voor het leger gebruikt, zoodat de betere fabrieken niet stilstaan en snel laken voor Engeland en zijnbond- genooten aanmaken. Er gaat geen tijd verloren en geen machines of materiaal blijven onbenut. Levensmiddelen in België Volgens berichten uit Luxemburg sche bladen, zal België in de toe komst in de voorziening van levens middelen op zijn binnenlandsche oogsten van graan aangewezen zijn. Het in beslag genomen graan mag slechts worden verkocht aan het Comité Nationaal ee Sécours et d'Ali- mentation. De prijs wordt vastge steld door den gouverneur-genetaal. Te Brussel is een Centrale Commissie voor den oogst, en in iedere hoofd stad van de provincie een commissie benoemd voor den oogst. De Centrale Commissie staat onder de directe bevelen van den gouverneur generaal. Tot deze commissie behooren een vertegenwoordiger van het. civiel be stuur, een vertegenwoordiger van de politieke afdeeling, een vertegen woordiger van het Comité Nationaal de Sécours tt d'Atimentation, een vertegenwoordiger van de Commis sion for Relief in Belgium. In de provinciale commissies hebben zitting een lid van de Députation Perma nente, een vertegenwoordiger van de graanhandelaren, een vertegenwoor diger van den landbouw. De com missie van den oogst moei maande- Hjks gratis broodkoten aan het Co- miié Nationaal leveren. Er is nu geen sprake meer van Amerikaansch broodkoren. De medalje van vader. De Parijsche bladen melden, dat zij zich bij de ceremonie van de uit reiking der militaire medaljes te Blois den ontroerende scène afspeelde. Onder hen, die de onderscheiding gingen ontvangen, bevond zich een negenjarig knaapje, Hubert Montaigu. t^eze ontving de medalje welke aan *ijn vader toegekend was, een kapitein der huzaren, die bij een charge op den vijand gesneuveld was. Toen de commandant de decoratie op de borst van den knaap spelde en hem omhelsde begon deze te snik ken, terwijl een diepe ontroering zich van de omstanders meester maakte. Het doel van den oorlog. De Berlijnsche correspondent van de „New York World" heeft zich op zettelijk naar Kopenhagen begeven 'om aan zijn blad eenige bijzonder heden te seinen over de kwestie der annexatie van België. Men gelooft in Duitschland, aldus de correspondent, dat de Keizer, von Bethmann Hollweg en von Jagow voor de herstelling van België zijn en tegenover een machtige party staan, welke voor annexatie werkt. Door den kanselier is klaarblijkelijk met nadruk gewezen op het gevaar van expansie-politiek, waarheen zuiver militair elementen drijven. De Duitschers, zegt de correspon dent verder, zijn min of meer ver deeld in twee groote kampen, die verscheidene gewichtige kwesties be handelen. De voornaamste daarvan is de vraag, wat ais uiterste doel bereikt zal wor den, als gevolg van den oorlog en of territoriale aanwinst als basis van den vrede raadzaam is of niet. Der gelijke vraagstukken beginnen Duitsch land te beroeren, ondanks de censuur op de pers en openbare vergaderin gen. Een storm trekt zich samen rond de regeering en veel voorname bur gers geven toe, dat twijfelachtig is, of er pogingen tot het beëindigen van den oorlog met succes aange wend zullen worden, zoolang de Duitschers het onderling niet eens zijn. Oorlogsvaria. De „Nowa Qazeta" meldt uit Warschau, dat de Poolsche vereeni- gingen in Noord Amerika in den laat- sten tijd 500,000 Mark en 400,000 pond verduurzaamd vleesch naar Rot terdam hebben gezonden, bestemd voor de hongerlijdende Polen uit de door de Duitschers bezette Poolsche gouvernementen. De „Westminster Gazette" deelt mede, dat het Engelsche fonds tot leniging van den nood in België thans ruim 760.000 p.st. bedraagt. De raad, die door verschillende gemeentebesturen in Duitschland is gegeven, om als zuinigheidsmaatregel zooveel mogelijk champignons te eten, blijkt gevaarlijke gevolgen te hebben. In het dorp Cross-Neudorf bij Brieg zijn nu weer tengevolge van het eten van vergiftigde paddestoelen acht per sonen overleden. Een eigenaardig voorbeeld van het gevaar, dat voor den gebruiker van vergiftigde gassen plotseling kan ontstaan door het draaien van den wind, heeft zich onlangs bij een ge vecht in Polen voorgedaan. Driedui zend Duitschers deden een stormaan val op Ossowicevoor hen uit rolde een wolk stikgassen. PIo seling ver anderde de wind, en de Duitschers, door een paniek aangegrepen, sloegen op de vlucht, terwijl de artillerie van de forten hen bij honderden tegelijk wegmaaide. In Duitsche spoorwegorganen verschijnen in den laatsten tijd soms interessante bijdragen over de presta ties der Duitsche spoorwegen in de eerste oorlo^sweken van Augustus 1914. Uit een dezer artikelen blijkt, dat in 19 mobilisatiedagen door een der Westelijke spoorwegdirecties in de richting van Oosi naar West in totaal 26000 militaire treinen werden ver voerd, welke treinen meer dan 2 mil - lioen soldaten, met de daarbij behoo- rende kanonnen, paarden, bagage, munitie enz., vervoerden. Deze treinen volgden elkaar op enkele lijnen soms met zulke korte tusschenruimten, dat op een der kleinere srations in éen nacht, in een tijdsverloop van 8 uur, 64 treinen in één richting passeerden. Dat was dan elke 7", minuut één trein. Fransche bladen geven cijfers over de hoeveelheid vleesch, welke een infanteriedivisie in een jaar heelt verbruikt. In het geheel werden ge slacht 9.529 runderen, 55 kalveren, 11,432 schapen en 539 varkens. Daar bij komt nog het bevroren vleesch en het vleesch in blikken, zoodat het totale vleeschverbruik op 3,007,281 K.G. kan worden gesteld. Afgekeurd voor het verbruik werden 20,661 K.G. In de „Times" vertelt een uit een Belgische gevangenis ontslagen Hol lander, dat hij tijdens de bezetting van België 13 maal de Hollandsch Bel gische grenzen gepasseerd is en bij ne eerste twee keeren, tusschen 10 en 24 December, 7000 brieven heeft overgebracht. Toen hij gevangen ge nomen werd, zou hij in 't geheel on geveer 20.000 brieven over de gren zen hebben gesmokkeld. Relletjes. Gisteravond hadden in verschillende stadsgedeelten van 's Gravenhage opstootjes plaats, waarbij militairen betrokken waren zoo moest op de Groote Markt een troep militairen die de orde verstoorde door de politie worden uiteengedre ven. In de Rembrandtstraat moest een menigte die socialistische liederen zong worden verspreid, en in de Cartessiusiraat, de Gheijnstraat en op de Regentesselaan moest de politie verlofslocaliteiten ontruimen waar militairen relletjes veroorzaakten. Een advertentie in het „Vader land" meldt de huwelijksvoltrekking, op gisteren, in den Haag, van jonk- vrouwe Anna de Savornin Lohman met den heer H. Ph. Spoor, oud-ont vanger der registratie en domeinen, te Apeldoorn. Een familie te Delft miste bijna eiken dag kleine huishoudelijke voor werpen, zooals theelepeltjes, mes senleggers enz. Waar de voorwerpen bleven wist niemand, evenmin wie de bedrijver van die verduisteringen was. Strenger toezicht mocht ook al niet baten. Eiken dag was er weer een lepeltje minder in het doosje of was iets dergelijks zoek. Op zekeren middag werd de mis daad ontdekt. Kleine Jan, de jongste van de fa milie, was de schuldige. Vader was in lang vervlogen tijd artist op de contra-bas geweest en had nog steeds op de rommelkamer het instrument staan. Kleine Jan had daar een op slagplaats voor zijn strooptochten van gemaakt en al de verduisterde voor werpen in de gaten van de contrabas geworpen. Daar nu pa het instrument van de hand had gedaan en het nog eens voor het laatst wilde bespelen, kwamen de vermiste voorwerpen een voor een weer terecht. Branden. Door onbekende oorzaak zijn het huis en de inboedel van mevr. de wed. J. Katoele te Den Hulst aan de Dedemsvaart een prooi der vlammen geworden. Huis en in boedel waren laag verzekerd. Te Zypersluis brandde Woensdagmorgen ten gevolge van hooibroei de boer derij van de wed. H. tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Mond- en klauwzeer. Bij den'veehouder A. Scb. té Schar nier, bij Hoogezand is onder 23 run deren, die in de weide liepen mond en klauwzeer geconstateerd. Het vee wordt afgemaakt. Scheepsbrand. Gister morgen te ongeveer 9 uur is brand ontstaan aan boord van bet lichter- schip „St Gererd", liggende op de rivier onder de gemeente Papendrecht. Het schip was geladen met palmbit- tenafval. De brand ontstond door broeiing van de lading. Door een ontploffing viel de schipper M. V. in het ruim en bekwam levensgevaarlij ke verwondingen. Hij is, na door de politie voorloopig verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, waar hij gisterenmiddag is overleden. Ongeveer een week geleden heeft een dergelijk ongeval plaats gehad aan boord van een ander in deze gemeente liggend schip. Broeiing van de lading, die eveneens uit palmpit- tenafval bestond, was ook toen de oorzaak. Gistermiddag wilde te 's Hage een vreemdeling ter hoogte van het park op de in volle vaart voorbijrij dende tram springenongelukkiger wijze greep hij mis, kwam onder een bijwagen en was terstond een lijk. Zijn naam is nog niet bekend. Diefstal van balen meel. De rivierpolitie te Rotter dam heeft aangehouden 4 bootwerkers en een wachtman, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van balen mee). Twee hunner hadden het scheepje „Anna Wilhelmina" gehuurd. Daar mede werd gevaren naar het terrein van de Intern. Magnesit-fabriek, op welk terrein ook een loods stond welke in gebruik was bij het Vriesse- veem en waarin en groote partij balen meel geborgen was. Tot deze loods verschaften zij zich toegang, legden een glijplank uit en lieten zoo een 50 baien meel in het scheepje glijden, terwijl de wachtman op den uitkijk stond. Omwonenden hadden het echter ge zien en waarschuwden de rivierpolitie. Toen deze kwam namen allen de vlucht. De politie vond echter het scheepje met de 50 balen, dat zij in beslag nam, en daarna in de loods de jassen der gevluebten. In deze jas sen bevonden zich de noodige pa pieren, welke uitwezen met wiemen te doen had, zoodat alle werden ge arresteerd. Uitvoer van bloembol len.— Het zeilschip „Berendina" uit Grontngen ligt thans zeilklaar te ljmuiden met een volle lading bloem bollen, bestaande uit ruim 700 kisten, en bestemd voor Zweedsche havens. Deze lading, door een firma te Lisse verscheept, vertegenwoordigt eene groote waarde, naar schatting onge veer een f 100.000. Vroeger werden deze bloembollen meestal per spoor ot boot via Duitsch land naar de verschillende havens aan de Oostzee verladen, en het is thans dan ook de eerste maal dat eene volle lading per zeilschip van Nederland uit rechtstreeks wordt verscheept. In het hospitaal. Jij hebt aanleg voor detective, zegt de nachtverpteegster tot den schildwacht. Hoedat, zuster zegt de soldaat gevleid. Wel, telkens als ik 's nachts koffie zet, kom je kijken, of er ook onraad is. Gebruik je suiker en melk De bron van welvaart! Zekere Pette H., tot voor korten -tijd een arm dagloonertje uit een Noordbrabantsch dorp, kwam dezer dagen aan het veerhuis te Oeffeit met een splinternieuwe fiets aange reden om daar in de Maas te gaan visschen. Hij had daar nu tijd voor. Op de opmerking van een der aan wezigen, dat hij zulk een mooie fiets had, luidde heel lakoniek het ant woord „Dat geloof ik wel. mijn zoon is ook in den militairen dienst. B e s c b 1 e u n i g t e s Eil- g u t." Aan een der stations te Rotterdam kwam dezer dagen een mand pruimen aan, verleden jaar September uit Duitschland verzonden als „Beschleunigtes Eilgut". Wat er van den inhoud geworden was, laat zich begrijpen. Wilde zwijnen. De landbouwers, wonende tusschen den driehoek Voorthuyzen—Putten—Gar deren ondervinden ontzettenden last van een of meer wilde zwijnen, die zich des daags in de bosschen bij het landgoed Groot Spriel schijnen op te houden en des nachts rooftochten ondernemen. De beesten doen zich vooral te goed aan de haver en ver woesten veel. in één nacht werden aardappelvelden ais het ware omge ploegd. Een nieuwe truc. Gistermorgen werd er gebeld ten huize van den heer B. J. B. aan den Terwenakktr te Rotterdam. De dienst bode, die opendeed, zag twee net ge- kleede jongelui op de stoep staan, van wie er een haar een brief geeft. Op die mededeeling van de dienst bode, dat mijnheer nog niet bij de hand is, zegt dit jongmensch, dat de brief niet voor mijnheer, maar voor haar bestemd is, zoodat zij hem ge rust kan openen. Zij doet dit en leest dat zij hedenmorgen op den Noord singel moet komen, op het bureau, met f 20, zegge twintig gulden, artikel 134 wetboek v. Strafrecht. De dienstbode loopt met het getypte briefje naar mevrouw, want zij is zich geen kwaad bewustmevrouw zegt, dat zij haar niet heeft aangeklaagd en van niets weet, doch mijnheer, die er ook aan te pas komt, zegt als bij ingeving tegen de diensbodeloop spoedig naar beneden en kijk naar mijn Sets Toen de dienstbode beneden kwam, waren de jongelui verdwenen en ook de fiets van mijnheer, die in de gang achter een deur gestaan had. Het was den fietsdieven natuurlijk te doen om de dienstbode uit het portaal weg te hebben, nu ze toegang verkregen hadden. Dit is wel de nieuwste truc, die zij bij het stelen van fietsen uit gehaald hebben. Orkaan in Texas. Men schat, dat te Dallas, in Texas, een honderdtal menschen zijn omgekomen door een orkaan. Te Galveston zijn 14 menschen .gedood en 500 huizen ingestort. Voor de liefhebbers van vissschen om te wa- waterianden. Het wemelt van visschen langs de zeeweringen van Texel. Met hengels vangt men pieter mannen en ook makteelen.De laatstge noemde visschen azen op bliekjes, die in groote hoeveelheden door de grootere visschen achtervolgd worden, en dan wel als zilverstukjes opspat ten. Met verschillende netten tracht men de makreelen te vangen en de moeite wordt door velen Schitterend beloond, want nooit te voren heeft men zulke groote scholen van deze mooie visschen gezien als nu het geval is. Deze onverwachte visscherij brengt vele kijkers bijeen, niet alleen van het eiland, maar ook van elders. in één trek haal,de men 2200 mak reelen aan den wal. Die konden lang niet allemaal in den zak, waarom men ze met beugelnetten uit den cirkel moest schepuen. Alleen deze voorraad was reeds f 80 waard en verscheidene trekken kunnen in een getij gemaakt worden. in de gisteren te Terneuzen genou- den raadszitting werd in handen ge steld van Burg. en Weth. om bericht en raad. een adres van de leeraren aan de H. B. S., tevens onderwijzers aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, die verzoeken eene wijziging te maken in de beslaande verordening, waarbij de beschikking omtrent de bevordering van leerlin gen aan de school voor M. U. L. O. alleen by het hoofd berust, terwyi zulks aan de H. B. S. geschiedt bij besluit der leeraarsvergadering. Zij beklagen zich dat leerlingen aan de M. U. L. O. school zyn bevorderd tegen hun eenstemmig advies in, wat nl. tot ongewenschte toestanden aan leiding geeft en niet bevorderlijk is aan den goeden gang van zaken by dat onderwys. Door het Piaatseiyk Steun Comité werd by vernieuwing voor de maan den September, October en November eene subsidie gevraagd van f 3000. Daar het in Mei voor de maanden Juni. JhIï en Augustus toegestane bedrag ad f2500 nog maar voor de helft is gebruikt, werd bepaald, dat dit ook zal dienen voor uitkeeringen gedurende de maand September, ter wijl later omtrent bet verzoek zal worden beslist. Door Burg. en Weth. werd eene nieuwe verordening tot heffing van schoolgeld voor het openbaar lager onderwys voorgesteld, ten doel heb bende die heffing los te maken van het kohier var. den hoofdelyken om slag, wat administratief tot moeiiyk- heden aanleiding gaf en de heffing in het vervolg te doen volgens het zuiver inkomen, inpiaats van naar het belastbaar inkomen. Het tarief bleef ongewyzigd. De verordening werd met algemeene stemmen aan genomen. Duitsche overwinning. BERLIJN, (offic.) Nowo Georgievsk genomen. De geheele bezetting viel in onze handen. Gisteren reeds maak ten wy meer dan 20.000 gevangenen. De Keizer heeft zich heden naar Nowo Georgievsk begeven. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 766.0 te Vlissingen. Laagste barometerstand 756.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 21 Augustus Zwakke tot matige wind uit Wes- teiyke richtingen. Gedeeltelyk be wolkt, weinig of geen regen in het Zuiden. In het Noorden meer kans op regen, iets warmer. Hoogwater te Vlissingen. Augustus v.m. n.m. Zaterdag 21 9.49 10.33 Zondag 22 11.02 11.39 Maandag 23 12.12 01 Dinsdag 24 1230 12.48 Woensdag 25 1.15 1.31 Donderdag 26 2.02 2.11 Vrijdag 27 2.44 2.53 MARKTBERICHTEN^ Vlissingen, 20 Augustus 1915. Geen aanvoer van boter en eieren Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- ouders f WILLEM VAN DER HOEVEN EN ■ffi- CAROLINA ELISABETH NUSTELINK, den 24 Augustus 1915, hunne. Vijf-en-veertigjarige Echtveree- U niging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen biyven is de wensch van hunne dankbare Kinderen, js- Behuwd- en Kleinkinderen. Vlissingen, 20 Aug. 1915.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3