Ikniurt D op de legen Ongelnkken aio eentperweek. VRIJDAG 20 AUGUSTUS VRIJDAG binnenland ingezonden stukken TTELARIJ Meiboombiereo. CONCOURS jjllj,lfifirma F. Hl Dl VELDE Ir., Heine Markt 58, Vlissingen. Telsloon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd eg Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdigei FEUILLETON DE OORLOG. No. 195 1915 sven van lergeteekende heeft het geachte publiek hij vanaf heden een D, Noordstraat ij dagelijks Uwe be- s zal doen bezorgen, bevelend, DE CROO, e, adresNoord- ATIONAAL Medailles. ing aan het 20-jarig Billard Club Café van den Heer I Boulevard Banketf, k I ame aangeboden, e.k. een goed rendee- )N, op eersten stand, Camers zijn bezet. Br. ireau „Vliss. Courant jf omliggende straten- 93, bureau „VI. Crt- i gevraagd in VliS' et Keuken, of 3 personen, tegen J rijsopg. motto „Kamei Courant." VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2# Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0,40 voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt fweemaal berekend. BQ abonnement speciale pri)s Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel inTahonnés in 't bezit eener Ofïfïngulden bii levens-Hf gulden bij dood On#ïgulden b9 verliest r*f|gulden bij verlies4 f|f|gulden bij verlies ^gulden bij verlies nntiq ziin GRATIS verze- M\ IIIII lange ongeschikt- I door <1111 van een hand, |*lll van Mill vaneen van eiken lerd'tegenongelukken voor: LUUU heid tot werken I UU een ongeluk UUU voet of oog JLMM een duim JIMM wijsvinger LJ%J anderen vinger. JvM ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl, Alg. Verzak. Bank" ta Schladaw Onze gezant te Rome. Mr. L. H. W. Regout is gisteren door den Paus ontvangen tot het aan bieden van zijne geloofsbrieven. De Paus uitte de hoop, dat de benoeming van den heer Regout in de naaste toekomst een belangrijke factor voor het herstel van den vrede in Europa zal worden. Naar de „Agenzia Stefani" meldt ontving de Paus den heer Regout in de Troonzaal met het gewone cere monieel. Nadat de korte redevoeringen waren uitgesproken onderhield Z. H. zich nog een korte poos met den gezant in de particuliere bibliotheek. Daarna bracht de heer Regout een bezoek aan kardinaal Gasparri en be gaf zich vervolgens naar de basiliek van Si. Pieter, waar hij op de graven der appostelen een gebed verrichtte. De woorden, door den Paus tot den heer Regout gesproken, worden naar uit Rome gemeld wordt, uitge legd als eene bevestiging der opvat ting, dat de Nederlandsche gezant bij het Vaticaan hoofdzakelijk geaccredi teerd is opdat Nederland het voor beeld van den Paus zal volgen en zijn initiatief in het belang van den vrede steunen en ook om de Nederlandsche regeering in staat te stellen, den Paus te doen deelnemen aan de toekomstige vredesconferentie, die, volgens som migen, te Den Haag zal gehouden geworden. Er wordt zelfs beweerd, dat Mon seigneur Tacci Porcelli, nuntius in België, als internuntius in Nederland gecrediteerd zal worden. De autoriteiten aan het Vaticaan zijn van meening, dat de Paus naar alle waarschijnlijkheid het initiatief zal nemen om vredesvoorstellen te doen, die met succes bekroond zullen worden. Dit gevoelen wint veld met het oog op de gespannen verhouding die tusschen Duitschland en de Ver eenigde Staten bestaat en op het feit, dat alle neutrale staten geweigerd hebben als tusschenpersoon tusschen de oorlogvoerenden op te treden. Katoen contrabande. Blijkens een bericht utt Washington zal volgens een verklaring van den Engelschen gezant aldaar, op nader te bepalen datum door de geallieerde legeeringen katoen tot contrabande worden verklaard. Staatsbegrooting 1916. Ondanks de zeer drukke werkzaam heden aan de verschillende departe menten van algemeen bestuur als ge- (Nadruk verboden.) 42) -o- Juffrouw Lenz was heel bleek ge- 1 worden. Blijf hier, gebood zij haar nicht, ik vind haar wel. Maar woedend zou men worden, alles moet men zelf doen, altijd moet ik draven voor een ander en niemand doet wat voor mij. In Subaroff's kamer hield het piano spel plotseling op de kreet van 'n vrouw 't omwerpen van een stoel toen hoorde Helmi haar tante's stem en daar tusschen door de kla- gende stem van de zieke. Thea was haar moeder in de keu ken nageloopen, zij had haar echter niet gevonden, maar wel Subaroff's spel gehoord, en in haar zieke her sens was de gedachte opgekomen dat naar verdwenen geliefde nu eindelijk teruggekomen was. Zij had geruisch- loos de deur van de haar zoo goed volg van de buitengewone tijdsom standigheden, zijn deze toch op den normalen tijd met den voorbereiden den begrootingsarbeid gereed gekomen zoodat voor enkele dagen het ontwerp der S'aatsbegrooting naar den Raad van State is kunnen worden verzonden. Uitvoerverbod zuurkool. Naar wij vernemen Is de tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van zuurkool ingetrokken, omdat thans de inmaak van zuurkool is aangevangen en men deze met het oog op den komenden wintertijd in ons land wenscht te houden. De tijdelijke opheffing van het uit voerverbod strekte alleen om de in ons land overgebleven zuurkool van den vcrigen inmaak, die hier niet meer werd verbruikt, nog van de hand te kunnen zetten. Postverkeer met Duitschland. In verband met medeelingen, ter zake van de Duitsche postadminis tratie ontvangen, wordt aan afzenders van brieven, bestemd voor Duitsch land, in overweging gegeven a. den tekst daarvan niet meer dan twee bladzijden van gewoon brief- formaat te laten beslaan b. er geen bijlagen aan toe voegen, waarin mededeelingen voorkomen c. de brieven te schrijven in dui delijk, zonder moeite te lezen schrift, met behoorlijke ruimte tusschen de regels d. geen regels dwars over andere heen te schrijven, en voor verpakking enkele omslagen te bezigen, dus geen z.g. gevoerde omslagen. Bij zakenbrieven kan, wanneer zij overigens aan vorenstaande voorwaar den voldoen, de tekst meer dan twee bladzijden beslaan en is bijvoeging van rekeningen prijscouranten en dergelijke zakelijke bijlagen geoor loofd. Als de voor Duitschland bestemde brieven niet aan het bovenstaande voldoen, zullen zij slechts met aan zienlijke vertraging hun bestemming kunnen bereiken. Neringdoenden en geïnterneerden. Dat te Harderwijk bij het opmaken van het primitief kohiet der plaatse lijke dir. belasting naar het inkomen rekening is gehouden met de door de de neringdoenden gemaakte extra goe de zaken, door de aanwezigheid van het interneeringsdepot en het verblijf van zoovele Belgische gezinnen in die gemeente, moge hieruit blijken, dat drie neringdoenden, die over 1914 aangeslagen waren naar een inkomst bekende kamer geopend en daardoor was het haar mogelijk geworden, achter den in zijn spel verdiepten man te sluipen, haar beide armen om zijn hals te slaan en hem met den hartstocht van een krankzinnige aan zich te drukken. Zeer ontsteld beproefde Subaroff op te springen, maar de zachte armen van het meisje waren als Ijzeren ket tingen om zijn hals geslagendoor het wegstooten van zijn stoel kon hij zich in zooverre bevrijden, dat hij zich kon omdraaien en zien, wie hem had aangevallen. Heel even hadden de armen losgelaten, maar omvatten onmiddellijk opnieuw den geheel in de war gebrachten man. Mijn geliefde, mijn Victor, ben je eindelijk weer bij Thea teruggeko men Ik heb je lied gehoord, de engelen zongen het en wezen mij den weg maar je moet een wit kleed aantiekken en mij kussen, zooals eens zoo heerlijk. Zij drukte haar zacht gezichtje te gen zijn gebaard gelaat. Kus mij, fluisterde zij weer hartstochtelijk, ik heb je zoo lief, en ik wil bij je blijven. Maar stil van resp. f1600, f 1200 en f 1100, over 1915 aangeslagen zijn naar een inkomen van achtereenvolgens f 20 500 f 15.000 en f 10.000. Vereenigingsrecht. De bond voor Minder Marine-Per soneel te Helder heeft aan den mi nister van marine een adres gericht met verzoek den bond weer vrij aan boord van de schepen en maritieme inrichtingen te laten 'functionneeren en het vereenigingsrecht als weleer weer vrij ter uitoefening toe te staan. Ongevraagd ontslag. Het Persbureau van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtena ren schrijft ons Nauw is het ontslag van den amb tenaar ter secretarie te Heiloo bij Koninklijk besluit vernietigd of een ander geval trekt de aandacht. Ditmaal is het 't college van B. enW. van Warmond, dat den heer Spaar garen op 15 Juli met 1 Augustus on gevraagd eervol ontslag verleende ais eersten ambtenaar ter secretarie. Bij het onderzoek van het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den bond kwam aan het licht, dat de ont slagene gedurende ruim 5 jaar en steeds tot volle tevredenheid van bur gemeester, B. en W. en gemeentese cretaris zijn taak heeft vervuld. De eenige reden tot ontslag, die genoemd werd, is, dat hij niet in de gemeente Warmond woonde. En dit terwijl den heer Spaargaren door het gemeente bestuur was toegestaan buiten War mond te wonen en door niemand werd beweerd, dat het feit van zijn uitwening ook maar den geringsten nadeeligen invloed had op zijn werk, ja uit mededeelingen van den gemeen tesecretaris die in de geheele zaak onkundig werd gelaten zelfs bleek van het tegendeel. Bovendien heeft de heer Spaargaren zich tegenover den burgemeester bereid verklaard te Warmond te komen wonen. Onderwijs in België. De secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van kunsten en we tenschappen, De la Vallée Poussin, heeft aan de gemeenten het volgende geschreven Ik heb indertijd geschre ven, dat de onderwijzers volgens de nieuwe onderwijswet in België zouden betaald worden,doch dien hierop terug te komen. Gezien den moeilijken financieelen toestand van veel ge meenten kan zulks niet plaats heb ben en deze mogen gerust de on derwijzers volgens de oude wet be talen. Later zullen de onderwijzers stil Haar oogen werden gioot van schrik, toen haar moeder de kamer binnen trad, zij gaf een gil en Klemde zich nog steviger aan hem vast. Laat moeder niet zien, dat ik bij je ben, ze zou me slaan, als ze het bemerkte laat haar weg gaan, laat haar niet zien, dat je mij lief koost Zij is ziek, zei juffrouw Lenz toonloos. Zij was doodsbleek en trilde hevig, 't Komt door uw spel dat zij ons ontkomen is. Kom Thea. Zij om vatte haar dochter en poogde haar mee te nemen, maar de witte magere vingers kiemden zich nog steviger in Subarotf's jas. Zeg haar, dat ik bij je mag blijven, fluisterde zij in hevigen angst, terwijl zij met haar groote, in tranen zwemmende oogen tot Subaroff opzag. Thea, riep haar moeder en trok haar met stevige hand tot zich, die heer is je Victor niet, kijk hem eens goed aan, je Victor komt morgen wel. Kom ga weer naar je kamer, hij kan je anders niet vinden, als hij komt. De zieke schudde ongeloovig haar hoofdhaar gezicht kreeg een hart alles terug ontvangen, wat zij te kort hebben gehad. Bulten verantwoordelijkheid der redact! Be copie wordt nimmer teruggegeven Commissie voor de inzameling van zilverpapier, enz. voor de Belgische geïnterneerden. Van 1 12 Augustus is ontvangen: 12,03 Kg. zilverpapier; 11,09 Kg. theelood en 3 kistjes sigaren. Aan alle gevers en geefsters hartelijk dank. De eerste oproep van de commis sie heeft niet dat resultaat opgeleverd, welke zij zich daarvan heefl voorge steld. Hetgeen zij tot op heden heeft ont vangen is te weinig, om aan de tal rijke aanvragen om zilverpapier, te gemoet te komen. Het is voor de geïnterneerden zeer moeilijk om aan zilverpapier te ko men. Zij, die 3l eens in een inter- neeringsdepöt zijn geweest, kunnen dat begrijpen. De commissie draagt zorg voor een goede verdeeling door alles af te wegen in pakjes van gelijke zwaarte. Door zeer vele» is gevraagd ge worden of de commissie uitsluitend zilverpapier verzamelde. ZekerHet oorspronkelijk plan is geweest daar alleen voor te ijveren. De onder vinding heeft evenwel geleerd, dat er aan andere grondstoffen en gereed schappen eveneens groote behoeften is. Daarom heeft de commissie hare taak uitgebreid door onderstaande artikelen in ontvangst te nemen 1. zilverpapier; 2. theelood (cap sules, enz.); 3. kleine platen (drie- en vier-klëurendrukken)4. sigaren bandjes en gebruikte postzegels. Voorts verzocht men de commissie tevens te vragen om eenig gereed schap voor gravers en beeldhouwers. De menschen moeten zich haast met het onmogelijke behelpen. Wie helpt ons ons aan glazen bakjes of bordjes (uitsluitend wit-glas)? Ook gips en Ciment armé is zeer welkom. Alleen reeds in het kamp Harderwijk vertoeven een 50-tal kun stenaars die gips of Ciment armé ver werken. Er is ongelooflijk veel vraag naar werk en aan smaak of talent ontbreekt het niet. Nu is 't de zomer die de menschen nog eenige afleiding geeft, maar wat moet het worden als straks de winter zijn snerpend koude wind door de kampstraten heenjaagtde bewoners dwingt in hunne barakken te blijven, zonder eenige afleiding. Wat moeten ze beginnen als de dagen korter, de verscheurende uitdrukking. Tea, fluisterde zij, zeg haar dat je het bent. Ik wil je stem hooren, zeg tegen mij, Thea mijn schat, zoo als je vroeger altijd deed. Subatoff zag juffrouw Lenz vragend aan, hij wist niet, of hij dé krank zinnige, al of niet, haar zin zou geven. Zegt .u haar dat u het niet is, gaf zij kortaf ten antwoord, het geeft niets, haar te misleiden. Ik ben niet degene waarvoor u me houdt, zei Subaroff zacht. Uw moeder heeft gelijk, ik heet Wladimir, niet Victor. Maar de stem is die van mijn geliefde, en 't zijn zijn oogen, zwart waren ze, zoo donker als de nacht, je hebt ze hem afgestolen en hij weet wel, dat hij zonder zijn zwarte ster ren niet bij mij mag komen. Geef ze mij, ik zal ze voor hem bewaren. En zijn lied en zijn stem je hebt hem alles afgenomen, hij behield niets niets Thea's stem eerst droomerig en fluisterend, was al luider geworden, nu klonk zij dreigend en met een kracht, die men niet van haar zou verwacht hebben, trok het meisje avonden langer worden Ze kunnen toch niet den ganschen dag blijven kaarten Laten wij, Nedei landers, medewer ken het initiatief bij de Belgen wakker te houden. Het is een mooie zaak de ruim 30.000 geïnterneerden te vrij waren voor een moreele en physieke inzinking Alle zendingen te adresseeren aan eerst-ondergeteekende. De Commissie L. I. SCHRIJVER, Predikheerenstraat 3, Utrecht. G. KOSTER. J. LULOFS. Vlissingen. 20 Augustus. Met de dagboot zijn hier gisteren avond uit Engeland aangekomen twee Engelsche matrozen, die eenigen tijd geleden uit Groningen gevlucht waren. Zij werden door de Engelsche regee ring thans weder naar Groningen teruggezonden. Met ingang van 20 Augustus is de hoofdmachinist der Kon. Marine J. Vader geplaatst a.b. Hr. Ms. „Heems- kerek." De toestand. Het Oostenrijksche communiqué deelt mee dat op den westelijken oe ver van den Boeg de insluiting van Brest Litowsk tot stand is gekomen. De meeste forten van deze Russische vesting, die het bolwerk van de Rus sische strategie wordt genoemd, lig gen op den oostelijken oever van den Boeg. Ten zuiden van Brest liggen de Pripet- en Rokitno moerassen, waarin beweging van groote troepen massa's onmogelijk is. Hoewel 't centrum van de Duitsch-Oostenrijk- sche strijdmacht ook den overtocht over den Boeg noordwestelijk van Biest Litowsk heeft geforceerd, is de verwachting dat een deel van het Russische leger zou worden afgesne- dsn. niet verwezenlpt. Nog steeds hebben, ook bij den geweldigen strijd aan den Nareff en den Njemen, steeds de Russische achterhoeden zoolang kunnen stand houden, totdat de hoofdmacht ver genoeg teruggetrok ken was. Uit het Russische legerbericht blijkt, dat de Duitschers hevige aan vallen deden in de richting van Bialystock en Bielsk, welke steden liggen aan de spoorlijn van Brest naar Ossowiec. De Russen deelen mee dat op 17 dezer de versterkin- zich van haar moeder los en wierp zij zich op Subaroff, die door dien onverwachten aanval wankelde. Geef terug, wat je hem hebt ontnomen, schreeuwde zij, terwijl zy snel de handen naar zyn oogen uit strekte, hij kan den weg naar mg niet vinden zonder zijn oogen, want ik ben ver van hem vandaan, ik ben immers gestorven van verlangen ik zal ze je uitscheuren met myn nagels en Door groote krachtsinspanning ge lukte het Subaroff de zieke van zich te stooten, terwijl juffrouw Lenz haar van achteren greep en poogde, haar terug te trekken. Zoo worstelden zy eenigen tijd tegen den aanval van razernq van het woedende meisje, toen verslapte haar kracht en met een git viel zy bewusteloos in de armen harer moeder. Water, riep juffrouw Lenz uit, ze sterft mijn lief, lief kind Helmi naar den dokter vlug ze sterft (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1