HAP" BAL mm, WOENSDAG «aÜ&v. 18 AUGUSTUS WOENSDAG binnenland feuilleton Mid!! S3e Jaargang 1915 I. (VN. SCHERM 99 :sr* Grootste porteurs van twijnen loezelwijnen newijnen. SM, Telefoon Ütnw: firma f. VAN Pt VEIDE Ir, Klein» Markt 58, ïlissinpen. Teleloon Intens. 10 Vsrschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en olgemoon erkends Christelijke Isostdagn DE OORLOG. ren, waarbijKobm De Nachtveiligheid let Varken met een leest, Flauwe Kul acht, Een ongeluk.' bruiloft, Een reisie ri, Flip Slokop, üe 5aardendek, Droom- ijEen Lachboekje' tnger en 2 Brieven.' r f 0 55 franco thuis Van Beuningen. es NO. 193 door de Italiaansche verboden is, blijft J dard Merk bij elke' en. rsSiavstrpat 8. j NG. REGTSEN. LOSKADE keurig net be- afgeleverd en berekend. t. jacobsfraat 17. rant bij Kok. en zullen vanaf ssingen en voor lissingsche Gas- lgt zijn jaarverbruik, meer v r> m M' meer uctie van i Ms ol meer. len dus de ga omen. Gaslabriek"- VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.39 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van I —4 regsl» 0.40 voor Iedere regel meer 1« cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BIJ abonnement speciale prij» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ci. per regel De abonnés, in 't bezit eener Annn^ulden bii 'evens- gulden bij dood ft ft ftgulden bij verlies £ft gulden bij verlies J ft ft oolis zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- ftlj door van een hand, I nSI van kerd tecenongelukken voor: LUUU heid tot werken UU een ongeluk UllV voet of oog JXJU een duim IUU r*z« ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boto of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl> Alg. Verzek. Bank" ta Schledas gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bQ verlies van eiken anderen vinger. De Rijksmiddelen. in tegenstelling met hetgeen in Juni viel te constateeren brachten de Rijks middelen over juli weer minder op dan in de oveieen komende maand van het vorige jaar, en wel het bedrag van f944.719.90. Eenige der voornaamste oorzaken van dit verschil zijn hootdzakeltjk het vevolg van de aanmerkelijk mindere ontvangsten aan loodsgelden, name lijk f 241.218.59, aan invoerrechièn f 271.185.857s, aan directe belastingen f248.631.151/». Voorts werd minder ontvangen aan accijnzen f65.449.92, aan belasting en essaailoon voor gouden en zilveren weiken f 3124.837», aan opbrengsten der domeinen i 16.133 58, der Staats loterij f 83.999.22. De opbrengsten der indirecte belas tingen toonden een vermeerdering aan van {67,002.50, hetgeen hierin zijn oorsprong vond, dat de opbrengst der rechten van successie en van overgang bij overlijden in deze maand i 288 298.257i meer bedroegen dan in 1914. Ook de opbrengsten aan akten voor de jacht en visscherij gaven een ver meerdering aan en wel van f 7919.75. De eerste zeven maanden hebben opgebracht eentot. van 194.107,250.065, tegen f 103,631,595 347s- De opbrengst van den accijns op de suiker in de drie laatste maanden bedroeg in 1915 f 5,983,709.96in Mei Juni en Juli 1914 t 7,277,825 85. De opcenten, geheven ten bate van hei „Leenir.gsfonds 1914", leverden injuli een som op van f 1,875,513,387». Hiervan was de opbrengt over de eerste zeven maanden van 1915 totaal f7,629,310.511/,. (»N. Crt.") Officieel* tegenspreek. Het Nederlandsche gezantschap te Parijs zond aan de Fransche bladen een nola waarin wordt tegengesproken een bericht.dat door verscheideneFran- sche bladen was opgenomen, waarin werd gemeld, dat het schip „Benga len" van de Roiterdamsche Lloyd aan de kust van Sicilië was aange houden, geëscorteerd door Fransche kruisers en vervolgens naar Malta gebracht. Het zou volgens die bladen Duitsche duikbooten moeten voorzien van benzine. Het gezantschap verklaarde, dat uit een nauwkeurig onderzoek van de Ne derlandsche regeering was gebleken, dat de lading van het schip noch naphta noch benzine bevatte, zoodat het vermoeden, dat het schip Duit sche duikbooten daarvan moest voor zien volkomen ongegrond was. Het communiqué bevat verder nauw keurige aanwijzingen over bestemming (Nadruk verboden.) 40) -o- Maat ga nu mee, ik heb onze beste vrienden uitgenoodigd oom nemen we natuurlijk ook mee we willen 't verschijnen van je eerste belangrijke werk vieren, 'k Heb ook iets voor je meegebracht, als herinnering aan de zen dag. Je klaagde er laatst over, dat je klein horloge telkens stil staat die dingetjes zijn goed voor bakvisch- jes, maar schrijfsters Maar, Kora. Neem het maar, mijn kind, en maak geen complimenten als je eens wist, hoe heerlijk ik het vind je teruggevonden te hebben en je wat pleizier te kunnen doen. Zie je, zoo lang je nog in de rouw bent, maken wij dezen eenvoudigen zwarten ketting *r aan vast, zoo, leg nu den gouden zoolang in je byouteriekistje. Zoo nu *n dan zal er nog iets bijgelegd wor- en lading ten bewijze, dat alles in orde was met de lading van het schip. Onze gezant bij het Vaticaan. De „Italia" deelt mede, dat de Ne derlandsche gezant bij den Paus, de heer Regout, te Rome aangekomen, door den kardinaal-staatssecretaris ontvangen werd. De gezant zal zijn geloofsbrieven in den loop van de week aan den Paus aanbieden. Mr. Regout bracht gisterenmorgen een bezoek aan den kardinaal-staats secretaris monseigneur Gasparri en aan den piaatsvervangenden kardinaal staatssecretaris monseigneur Tede- schlni. De Paus zal mr. Regout Donder dagmorgen ontvangen voor de aan bieding zijner geloofsbrieven. ss. „Medea." Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft het prijshof te Hamburg inzake hel stoomschip „Medea", dat, zooals be kend is, 25 Maart jl. in het Engelsche Kanaal met een lading sinaasappe len naar Londen op weg door een Duitsche duikboot in den grond werd geboord, de vordering van de Ko ninküjke Nederlandsche Stoomboot maatschappij en van den eigenaar der lading in beginsel toegewezen, omdat het bewijs, dat de lading r.iet voor eenig orgaan der Britsche regeering bestemd was, naar het oordeel van het prijshof geleverd is. Afgewacht moet nu worden, of de Duitsche regeering tegen dit vonnis in hooger beroep zal komen. Dienstreis minister van oorlog. De minister van oorlog verliet gisterenavond voor eenige dagen de residentie tot het bezoeken van eenige plaatsen in Zeeland en Noord-Bra bant hij is daarbij vergezeld van de hoofden der le en 2e afdeeiing van zijn departement en van zijn adjudant. Marine en Leger. In verband met de vermindering van het aantal aanwezige korporaals bij de depót-bats. heeft de opperbe velhebber van land- en zeemacht be paald, dat bij de compagnieën van het veldleger slechts het organieke aantal korperaals aanwezig mag zijn. De bepaling, dat per bataillon infan terie een overcompleet van 12 kor peraals aanwezig mocht zijn, wordt hierdoor ingetrokkende overcom plete korporaals te beginnen met die der oudste lichting moeten op de depots worden gedirigeerd. Een prachtige gift. De firma G. S. Co. te H. heeft ten behoeve van het Kon. Nat. Steun comité een bijdrage van f 25 000 be schikbaar gesteld, onder voorwaarde den; ik heb er veel te veel van en verheug me er als een kind op, jou er mee te tooien. Die avond was toen zoo prettig geweest en zoo aangenaam verloopen. De kleine Veronica had een half uurtje langer mogen op blijven om haar tante een mooi bouquet te geven allen waren zoo goed, vriendelijk voor haar geweest, Herbert Behrens ook 't kwam Helmi voor, dat hij bijzonder hartelijk was. Hij had zich uitsluitend met Helmi beziggehouden en zijn bijtenden spot zelfs thuis ge laten. Zij had dien avond weer voor 'teerst voor toehoorders gezongen, Subaroff had haar begeleid, en zij had zich door Kora laten overreden, nu zij eenmaal te Berlijn was, den tijd goed te besteden en minstens eenmaal per week zangles te nemen. Zij had zich dien avond zoo gelukkig gevoeld, ver geten, dat zij gebonden was, ook vergelen op haar hoede te zijn en den ijdeler. Behrens niet te toonen, hoe aangenaam zijn attenties haar waren. Alles had zij vergeten en daardoor ook niet bemerkt, dat hij zich slechts met haar bemoeide, om Kora te straf- dat, mocht haar fabriek verplicht wor den haar bedrijf tengevolge van de oorlogscrisis geheel of gedeeltelijk stil te zetten, dit comité tot een maximum van genoemde som aan de fPma zal terugbetalen, hetgeen zij boven een bedrag van f 100-000 voor ondersteu ning van haar oersoneel zal besteden. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft deze milde gave onder de genoemde conditie met groote dankbaarheid aan vaard. Opgemerkt moge nog worden dat, ofschoon natuurlijk onder de huidige omstandigheden omtrent geen enkel bedrijf zekere voorspellingen te maken zijn, de voo uitzichten van ge noemde onderneming gunstig zijn, mits zij bij voortduring de noodige grondstoffen zal kunnen blijven aan voeren. Boorzuur in garnalen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat, blijkens mededeellng van den consul-generaal te Londen, aldaar bij een onderzoek van monsters geconserveerde garna len is gebleken, dat enkele daarvan een zeer hoog gehalte van boorzuur bevatten. In verband daarmede is het gewenscht de hoeveelheid boor zuur in voor uitvoer naar Engeland bestemde garnalen zooveel mogelijk te beperken. De Minister van Landbouw enz., heeft met ingang van 18 Augustus: a. verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar ot binnen een kring, to. in de gemeente Serooskerke (Walcheren,) begi nsd door den straatweg van VioawepeHfer tot den Boonepolder van de Korenbloem tot het Huis ter Mee, de grens van de gemeente Oostkaptlle tot den West- dijk en den Westdijk tot het punt van uitgang en 2o. in de gemeenten Middelburg, Sint Laurens en Grijps- kerke, begrensd door de Domburgsche Watergang van de Griffioen tot Pou- nendamme, den straatweg van Pop pendamme door Grijpskerke tot de Veersche Watergang, de Veersche watergang tot den Noordweg, den Noordweg tot den Middelburgschen Singel en dezen Singel tot de Grif fioen. KERK- EU 5O109LNIEUWS. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ar- nemuiden ds. R. Steenbeek te Scher- penisse. Geref. Kerk. Bedankt voor het be roep te Axel, te Haarlem A. en te Se rooskerke ds. H. S. Bouma te Hoo- geveen. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school (Kasteelstraat) de heer G. M. A. Laernoes, thans als volontair aan die school werkzaam. Te 's Gravenhage slaagde gis ten, die geheel in beslag werd ge nomen door Subaroff. Maar, dat Kora er dien avond verrukkelijk mooi had uitgezien en de jonge Rus haar zeer bewonderde, was haar niet ontgaan. Die gewaarwording van geluk had zij ook nog gehad, toen zij laat in den nacht, zachtjes en voorzichtig, om miss Brown niet wakker ie ma ken, naar bed was gegaan. Haar jong hart had sneller geklopt en zacht, bijna onbewust waren haarde woor den van het liefdeslied dat zij had gezongen, weer op de lippen geko men. Twee dagen daarna had zij Behrens weer bij Kora ontmoet, 't Bleek, dal die iwee weer eens hadden gekibbeld. Herbert bleet maar kort meer, nadat Helmi was gekomen, hij sprak haar nauwelijks aan en nam koel afscheid. Wat scheelt hem vroeg Helmi aan haar zuster, die er heel vergenoegd uitzag. Hij is jaloersch. jaloersch? vroeg Helmi. 'tWas haar te moede, alsof iemand ijskoud water langs haar rug goot. Jaloersch? Op wien? Natuurlijk op Subaroff. Hij gaf teren voor Hoogduitsche laai L. O. mej. A. j. Pouwer te Middelburg. De toestand. Het Duitsche leger onder Leopold ian Beieren heeft Maandag den over tocht over den Boeg geforceerd ten noorden van Drogitschin, op ongeveer 100 K.M. ten oosten van Warschau. Ten zuiden hiervan, in de streek tus- schen Siedlce en Brest Litowsk bieden de Russen opnieuw tegenstand, maar de Duitschers hebben dit verzet op nieuw gebroken. De vervolging in de richting van Brest Litowsk is begon nen. De legergroep Mackensen nadert van het zuidwesten uit de vesting Brest Litowsk en is Biala en Slawa- tysze doorgetrokken, die op 40 a 50 K.M. van de veelg-noemde Russische vesting liggen. Ten oosten van Wla- dawa zijn de Duitschers op den ooste lpen oever van den Boeg vooruitge komen. Men kan dus zeggen dat de Duit schers ten zuiden en ten noorden den Boeg zijn overgetrokken. De Russische hoofdmacht is achter deze rivier sa mengetrokken. De Oostenrijkers deelen mee dat de achtervolging van den vijand ten westen van den Boeg snelle vorde ringen heeft semaakt. De Russen schijnen dus in sneller tempo terug te trekken, in de streek van Biala er. in de richting van Brest zijn talrijke groote branden zichtbaar. De Russen blijven bij hun taktiek om alles wat zij achterlaten aan de vlammen prij3 te geven. Over 't algemeen slaat de strijd op de vleugels in Koerland, Kowno en in Oost Galicië stil, terwijl het cen trum van de Duitsche legers oprukt. Fransch legerbericht. De Duitschers leden door het Fran sche artillerievuur gevoelige verliezen bij Quennevières de Fransche artil lerie bracht hun batterijen tot zwijgen op het Nouvronplateau. De Duitsche verdedigingswerken ten noorden van Godad tusschen Berry-au-Bac en Woë- vre werden ernstig beschadigd. Een Duitsche fabriek ten oosten van Münster werd in brand geschoten uit wraak voor de beschieiing van St. Dié. In den loop van dezen nacht had een vrij hevige kanonnade plaats op verschillende deelen van het front, vooral bij Boesinghe, Quennevières en in Loüiaringen in de richting van Arracourt en Leintrey. In Argonne ge vechten met handgranaten bij Fon- laine-aux Charmes en Houte Chevau- chee. Op dit laatste punt kwamen de Duitschers in den avond van 16 Aug. mij zooeven een standje wegens.eer- gisteren. Ik had mij om hem in 't ge heel niet bekommerd, ik had gedaan, of hij niet bestond, 't liefst had hij dien Rus eens flink den mantel uitge veegd, enzoovoort. Maar zie je Mi, veel verder kwam hij niet; hij wou mij wat zeggen, maar ik keerde 't om en zei hem de waarheidtoen kwam jij juist. Hij wordt soms brutaal en meent, dat hij maar alles mag zeggen, omdat wij vrienden zijn. Helmi had niets meer gevraagd maar haar gelukszonnetje was weer ondergegaan zij wist nu, dat zij niets meer te hopen had. Zij schrok op uit haar gepeins, in de kamer er naast werd weer piano gespeeld, dezen keer waren het zware vingeroefeningen en toch klonk het, alsot het den speler in 't geheel geen moeite kostte. Subaroff speelde goed hij had groote vorderingen gemaakt in deze drie maanden. Nu brak hij plotseling af weer klonk de noc turne. Helmi schuddde haar hoofd zij dacht weer aan Kora's opgewon denheid, er moest iets bijzonders met dit stuk zijn. Zij kon immers onmo gelijk gissen, dat het een onzichtbare uit hun loopgraven om een aanval te doen, maar het vuur der Franschen wierp hen terug op hun stellingen. Duitsch communiqué. Door het groote hoofd kwartier wordt het volgende medegedeeld Legergroep van Hindenburg. De verdere gevechten in de streek van Kupischky hadden een voor ons gun stig verloop 620 gevangenen, waar onder 3 officieren, en drie machine geweren vielen in onze handen. De troepen van Eichhorn namen onder aanvoering van generaal Litsz- mann, het tusschen Njemen en Jesia gelegen tori op het zuidwestelijk front van Kowno. Meer dan 4500 Russen werden gevangen genomen, 240 ka nonnen en veel ander materiaal buit gemaakt. De legeraanvoerdets Von Scholtz en Von Gaillwitz wierpen den vijand verder in westelijke richting terug onder voortdurende gevechten. 1800 Russen, waaronder 10 officieren, wer den gevangen genomen, terwijl een kanon en tien machinegeweren buit gemaakt werden. Op het noordoostelijk front van Nowo Georgiewsk werden een groot fort en twee tusschenwerken in storm veroverd. Op de overige fronten slaag den wij er overal in den vijand ver der te dringen. We maakten 2400 krijgsgevangenen, terwijl 19 kanonnen en ander materiaal veroverd werden. De legergroep van Prins Leopold van Béieren en de legergroep van Mackensen maken verdere zegevieren de vorderingen. In het officieele bericht van 16 de zer beweert de Russische legeraan voering, dat de Russische voorhoeden den 13en dezer bij Dunajow aan de Zlota Lipa twee rijen Duitsche loop graven veroverd en de verdedigers gedood zouden hebben. Aan onze, op deze plaats strijdende troepen is slechts een Russische patrouille-on derneming bekend in den nacht van 12 op 13 dezer, die geheel mislukte en waarbij de vijand 4 dooden en 2 gewonden voor onze stelling achter lieten en die ons geen verliezen aan bracht. Van het westelijke gevechtsterrein wordt uit het hoofdkwartier gemeld Voor Ostende verdreef onze kust- artillerie twee vijandelijke torpedo jagers. In het Oostelijk deel der Argonne werd bij La Fille Morte een Fransche loopgraaf veroverd. Bij Bapaume viel een Engelsch vliegtuig in onze handen. De inzitten den, twee officieren, werden gevan gengenomen. Italiaans ch legerbericht. De Italianen maakten nieuwe vor deringen in het Sextendal. Nadat de artillerie de vijandelijke terreinverster- groet was van ziel tot ziel en dat het voorbestemd was het begin van een roman te vormen. Onlangs was zij met Kora naar een concert geweest en naast deze had Subaroff gezeten toevallig natuur lijk, zooals Herbert scherp opmerkte Helmi was zoo geheel en al ver zonken geweest in 't spel van een jongen pianist, dat zij voor niets an ders oog of oor had gehad. Zij kon dus onmogelijk hebben gezien dat bij deze nocturne plotseling twee paar oogen elkaar hartstochtelijk aanzagen. Toen Kora Helmi verliet en de ein- delooze trappen afdaalde, drukte zij de hand vast op haar hart. Zou het dan toch mogelijk zijn, dat dit hart weer zal liefhebben? Zij zag er zielsgelukkig uit, geen enkele gedachte hield zich met Her bert Behrens bezig. In dit oogenblik bestond hij werkelijk niet voor haar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1