I. LICHT.) -LICHT.I )or- ïker ËN 500 ne- dier aald lN. DINSDAG 7 1915 TOND, trale te Ylis- n Elecfrisch I geen meter-1 nhuis op de gste en verlicht heb- *e der Elec- Uigave: firma f. M BE VELDE li., Kleine Markt 58, Vlissinp. felste interc. IS Verschijnt dagelijks, gittneriird ep Zondag en elgeieert erkende Christelijke ieestdegrt fiEMEENTEBESTY1 IR BINNENLAND FEUILLETON No. 1Q3 6 jarig bestaan dei Kerk, 8 uur. erke. oor de Italiaansche verboden is, blijft lard Merk bij elke :n. dlarsiraat 8. jn zullen vanal singen en voor issingsche Gas- gt zgn aarverhruik. ïeer w r> 3 neer ictie van M.' ol meer. len dus de gas- tmen. Gasfabriek"- VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren Ï.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.2© Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent I! I 17 AUGUSTUS ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regeia /0.40 voor Iedere regel meer 1© een» Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bfl abonr.emen' «pecfaie prig* Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel inpVhonnés in 't bezit eener rtDfï f|gulden bij levens-f71* f| gulden bij dood f| tfhgulden bij verlies 4 Pffl gulden bij verlies M gulden bij verlies f% P^gulden bij verlies «nlN zlin GRATIS verze- 1111 811 lange ongeschikt- H» 11 door <|||i van een hand, |*1j i van 8 8 11S van een van eiken ted tesénongelukken voor: fc/UUU heid tot werken een ongeluk ïJtJU voet of oog AUU een duim lliU wijsvinger SJ%M anderen vinger. 4»i» ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, bolo o( tram, De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg, Verzek. Bank" te Scbtedsa SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar ver klaarde Kohieren voor het schoolgeld 00 de Openbare lagere Scholen. Schooljaar 1914/1915. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend: dat de 2e suppletoire kohieren no. 3 voor het schoolgeld op de open bare lagere scholen ,,A B, F, D, C er. E voor het schooljaar 1914/1915, na door Gedep. Staten van Zeeland, bij hun besluit van 13 Augustus 1915 no. 26 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort, den 16 Aug. 1915. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, S a. i. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde 1e Suppletoir Kohier van den Hoofdeiijken Omslag voor het jaar 1915. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat het le suppletoire kohier van den Hoofdeiijken Omslag voor het jaar 1915, na door Gedep. Staten van Zeeland, bij hun besluit van 13 Aug. no. 22 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort, der. 16 Aug. 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. D. BEKE CALLENFELS, S. a. i. GOEDKOOP VARKENSVLEESCH. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter algemeene kennis dat vanaf 18 Augustus 1915 weder om goedkoop varkensvleesch beschik baar zal worden gesteld. Vlissingen, 17 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Schriftalijke vragen. Naar „de Avondster" meldt, heeft de heer Juten, lid van de Tweede Xamer, de volgende schriftelijke vragen aan den minister van Oorlog gesteld lo. Waarom worden die leden van het vrijwillig onderofficierskader, die diensten verrichten, welke zouden moeten worden verricht door onder- (Nadruk verboden.) 39) -o- Die ouwe, dikke tante moeten we op den koop toe nemen, daaraan is niets te doen, had zij al na haar eerste bezoek aan Helmi tot Behrens gezegd. Maar wacht maar, ik zal haar wel klein krijgen en ik wil er voor zorgen, dat mijn Mi het bij haar zoo goed krijgt als 't maar kan. 'tis jam mer, dat die oude, goeie oom zoo'n vrouw heeft, om hem wil ik er dade lijk niet meer op aandringen, dat Helmi van hem weggaat, maar 'i liefst bracht ik ook hem hierheen. Het duurde dan ook niet lang, of juffrouw Lenz was bijzonder ingeno men met Kora en zelfs had zij er niets °P tegen, dat haar oudje soms werd meegenomen naar den schouwburg of naar een concert. Trouwens, zij kwam daarbij ook niet te kort, want Kora het dan telkens vau te voren iets be- officieren van hoogeren rang, niet tot dien rang bevorderd Is dit alleen, omdat het Bevorderingsvoorschrift 1913 daartoe den minister niet de be voegdheid geeft 2o. Zoo ja, acht de minister het dan niet wenscheiflk, dat de desbe treffende bepalingen van het Be^or- deringsvoorschrift worden herzien,zoo- dat aan deze leden van bedoeld kader ten minste die hoogere rangen titulair kunnen worden verleend, met tijdelijk de overeenkomstige traktementsver- hooging 3o. Bestaan er onoverkomelijke be zwaren om deze leden van bedoeld kader te bevorderen tot den rang, van welken zij de werkzaamheden ver richten 4o.Welke overwegingen hebbenden minister er toe geleid nogmaals de toelage voor de ongehuwde officieren te verlagen, zoodat die op het oogen- blik voor subalterne officieren vijftig centen per dag bedraagt? 5o. Acht de minister een dergelijke toelage wel overeenkomstig de waar digheid van den officiersstand? De weerbelasting. Het „Huisgezin" (R.-K.) schrijft Een weerbelasting lijkt zeer redelijk. En zij is dat ook, mits men maar niet gaat treffen de vele huisvaders van groote gezinnen, ook met wat men „fatsoenlijke" inkomens noemt, die reeds den vollen last voor de voor hen ongunstige economische omstandighe den hebben te dragen door de prijsstij ging van allerlei artikelen en verhoogde belastingen, en die in billijkheid door een nieuwe heffing, hoe redelijk in zich, niet mogen worden getroffen. Er is van een weerbelasting iets te maken wat wel bij niemand op ver zet zal stuiten, maar zij zal dan met beleid en zorgvuldigheid moeten zijn samengesteld. Het feit, dat men zich daar niet zeker van voeltde vrees dat de fiscus er met de botte schaaf aan zal gaan staan, heeft de aankondiging der weerbelasting met groote gereserveerd heid, zoo al niet tegenzien doen ont vangen. En het is oek verklaarbaar, dat men bij het vooruitzicht, dat zwaar ge drukte middenstanders opnieuw gaan worden getroffen, weer het oog ves tigt op de reusachtige oorlogswinsten, links en rechts vergaard, en dat men daarvan allereerst een deel wil ge heven hebben, om in den nood der schatkist te voorzien. Het zou dan niet bij een half millioen moeten blijven als waarop de opbrengst der weerbelasting is geraamd, maar er zouden miliioenen te halen zijn. Doch er is zeker ook voor te zeg gen, met het aanpakken der oorlogs winsten, die immers nog altijd toe vloeien, te wachten tot de buit heele- zorgen, nu eens iets voor de huis houding, dan iets voor haar eigen gebruik of goeden wijn en lekkernijen voor de zieke. Kora's vrijgevigheid maakte, dat zij steeds iets had weg te geven, en de manier waarop zij gaf, had niets beschamends voor de persoon die het ontving. Ofschoon Helmi zich er eerst ern stig tegen had verzet, had zij wel den Kerstavond bij Kora moeten doorbrengen en zij had bij den glin- sterenden boom dapper haar tranen om den geliefden doode ingehouden zij wilde haar pleegzuster's geluk kige stemming niet bederven en ten slotte was zij toch ook vroolijk ge worden door het pleizier, dat de kleine Veronica had. Haar verloofde had niet, zooals 't plan was, naar Berlijn kunnen gaan, daar hij influenza had. Te bed liggend, had hij harte lijke woorden aan zijn meisje geschre ven en zich den ongelukkigste van alle stervelingen genoemd, omdat die verraderlijhe ziekte hem nu de vreugde ontnam bij haar te zijn. Van Annie was een lange brief gekomen, vol hartelijke troostwoorden, maar tevens had zij haar oude vriendin verzekerd, maal binnen is en er dan stevig het mes in te zetten. De heer Slotemaker raamt in zijn „Katholiek" artikel de oorlogswinst op één milliard en nu wil hij daarvan 19 percent in eens heffen, ten einde de oorlogsleening van 275 millioen al dadelijk met 100 millioen te ver lichten. Duurt de oorlogstoestand voort, dan wordt het milliard oorlogswinst on getwijfeld grooter de oorlogsuit gaven zuilen, heiaas, in vermoedelijk nog scherper verhouding stijgen en zal bij de afrekening een hooger be drag te innen zijn. Uitgesteld, niet vrijgescholden, kan men van de ootlogswinst zeggen. Of nu in afwachting het half mil lioen aan weerbelasting moet worden binnengehaald, zai uitsluitend afhan gen van de inrichting van het ont werp. Het kan goed zijn, het kan ook volstrekt niet deugen*. Duurtetoeslag aan rijksambtenaren. Zaterdag heeft de minister van binnenlandsche zaken aan hel depar tement het uitvoerend comité ontvan gen van de samenwerkende rijksamb- tenarenorganisaties, dat kwam ver zoeken alsnog een duurtetoeslag op de traciementen toe te slaan, gelijk in zijn adres was gevraagd. Nadat de voorzitter, de heer J. E. Tuiniga uit Utrecht, het verzoek had toegelicht en den toestand had ge schetst, waarin de ambtenaren ver- keeren en anders komen te verkeeren, verklaarde de minister dat een vaste som op de begrooting wasuitgetrokken en de regeeering wegens den finan- cieelen toesiand niet verder kon gaan. Op een vraag van den heer Th. J. Wijnands, secretaris van het comité, uit Amsterdam, of het in de bedoeling lag van de regeering, de beschikbare som te bestemmen voor die groepen van ambtenaren, die aanvankelijk op de vorige begrooiing voor de saiaris- verhooging waren voorgedragen, of dat deze som beschikbaar werd ge steld voor alle ambtenaren onder een zekeren vorm, door de regeering te stellen, antwoordde de minister, dat dit laatste in zijn bedoeling lag, doch nog nader in den ministerraad zal worden beslist. Op een nadere vraag, of, zoo de regeering daartoe evenwel mocht over gaan, moet worden aangenomen, dat de nieuwe salarisregeling dan zouden worden uitgesteld, antwoordde de mi nister bevestigend. De voorzitter van het comité heeft voorts den minister er op gewezen, dat, indien de begrooting haar gewone beloop had, de betrokkenen eerst in April van het volgend jaar de hun toegedachte verhooging zouden krijgen en hij heeft er met klem op aange- dat de ziekte slechts een lichte aan val was en de verpleging zich in Uitstekende handen bevond. „Je oude Dora verpleegt hem zorgvuldig,* schreef zij, „en moeder gaat dagelijks twee keer naar hem toe, om te zien, of hem ook iets ontbreekt. Oe kunt zonder zorg zijn Helmi, jij en je oom, ik beloof je dagelijks le schrijven, hoe 't gaat En weet je wat ik nog bedacht heb? Zoo gauw dr. Lenz weer kail uitgaan, brengt moeder hem hierdan steken wij onzen boom nog eens voor hem aan en vieren met hem den heiligen avond, dan heeft hij toch nog een Kerstfeest. Wees nu niet be droefd, lieve schal, 't geeft toch niets, of je boos bent op de omstandighe den, 't hoofd maar omhoog gehouden. Geniet maar flink van wat Berlijn je te genieten kan geven en verheug je er over, dat je je zusier hebt weer gevonden. Maar ik verzoek je neen, dat is niet krachtig genoeg gezegd, ik bezweer je, hecht je niet te veel aan haar. Als ik moest bemerken, dat je minder van mij ging houden Maar neen, Helmi, dat zou je mij niet aandoen, tusschen ons kan zich nie mand plaatsen. drongen, dat de regeering, nog vdór de winter intrad, den lageren ambte naren te hulp zou komen, waarop de minister antwoordde, dat hij voor dit dentcbeeld zeer veel gevoelde en zulks nader in ernstige overweging zou nemen. Vermindering van het alcoholverbruik in ons land. Het alcoholverbruik in ons land, berekend in liters met 50 pCt. alco holgehalte, levert de volgende cijfers In 1870 per persoon en per jaar 7.46 L.het verbruik steeg de volgende jaren tot een maximum van 9,98 Liter per hoofd in 1877. Tot 1884 bleef dit cijfer ep dezelfde hoogte, steeds boven de 9 liter, daalde toen tot 8.5 Liter en bleef jaren constant. In 1902 be droeg dit cijfer 8 en is daarna tot 5.2 Liter in 1913 gedaald. Kon. Instituut voor de Marine. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nagenoemde jongelingen, in alfabeti sche volgorde gerangschikt, in aan merking komen voor een benoeming tot adelborst 2e klasse bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te WillemsoordH. Th. Albarda, P. F. Borel, E. H. ten Brocke, K. Q. Bron, H. S. Drost, H. M. C. van Eek Duymaet van Twist, J. C. d'Engelbranner, Q. L. Ooethart, H. T. Hoffman, J. H. W. Kreischer, J. Kuijper, G. H. C. A. de Loive, H. D. Lindner, H. Th. de Moulin, Q. B. Salm, T. Vos, J. J. L. Wiliinge. Oorlogswinstjes. Men schrijft ons uit Amsterdam. Al meer en meer wint de meening veld, dat het aantal personen, die van den oorlog geprofiteerd hebben, zeer groot is. Aanvankelijk scheen het, dat ieder onder den oorlog zou moeten lijden. Toen kwam de levensmiddelen handel met Duitschland, en in een ommezien vloeiden de miliioenen van Berlijn naar Amsterdam. Wij voor ons kunnen ons niet goed voors'ellen, dat in die levensmiddelenhandel duizen den Amsterdammers betrokken zijn geweest.Maar wij hebben verschillende gegevens, waaruit niet anders te con- cludeeren is, dan dat er door zeer vele grof geld verdiend is. Het aantai Amsterdammers, die een paar weken naar buiten zijn gegaan, is niet veel kleiner dan in andere jaren. Verkoopers van luxe artikelen hadden het de eerste maanden van de crisis zeer stil, maar thans zijn ze weer tevreden. Een sigarenwinkelier vertelde ons, dat hij het ongeveer even druk had als andere jaren. Een groote zaak in huishoudelijke artikelen had het zelfs drukker. Een bekend meubelfabrikant deelde ons mee, dat hij het nog nimmer zoo druk ge- Bij 't lezen van dezen brief had Helmi geglimlacht onder welk een dienstbetoon verborg Annie haar dap per hartje. Helmi wist, dat er hoegenaamd geen valschheid in school, dat Annie er nooit of te nimmer aan dacht den verlooide harer vriendin eens den hare te kunnen noemen zij had juist altijd getracht de verhouding tusschen het verloofde paai inniger te doen wor den en had telkens en telkens weer haar vriendin gevraagd den jongen man duidelijker haar liefde te toonen. Helmi had zich verlicht gevoeld, toen zij vernam, dat Frits met Kerst mis niet zou komen. Zij had zich zoo opgewonden bij de gedachte, hoe zij hem zou ontvangen, zoodat niet on middellijk aden, vooral haar oom zou den bemerken, hoe 't met haar stond. Nu was er weer ,wat tijd gewonnen, misschien ging zij nog wel meer van Frits houden. Zoo had zij toen ge dacht. IJdele hoop men kan zijn hart niét dwingen. Na Nieuwjaar was zij begonnen te werken. De mooie, nieuwe schrijftafel met al de éiegante en toch noodza kelijke voorwerpen, had haar gelokt. had als thans, ondanks het feit, dat bet hout en leer in prijs zeer gestegen was. Perry in de Kalverstraat verbouwt, breidt zich uit, krijgt een prachtwin- kelmen werkt er aan dag en nacht, om maar tijdig klaar te zijn. De reus achtige magazijnen van Qerzon, nog betrekkelijk nieuw, gaan allen naar den gronder zullen nieuwe mode paleizen gebouwd worden voor reke ning van die firma, waarvoor tal van nieuwe panden zijn aangekocht. Een bierfabrikant heeft voor veel geld in de oude stad zich van een prachtig terrein verzekerd, waar een reusachtig café-restaurant op gebouwd zal wor den. Verder komt er een combinatie tot stand, die een bioscoop, annex cafe-restaurant wil bouwen, een cine ma, die voor niet minder dan 1500 menschen zal plaatsbieden. Ook op het Frederiksplein zou, naar wij ver namen, een modera cafe verrijzen. Ge ziet, de ondernemingsgeest is er niet uit, en geld kan men krijgen, 't Is zelfs, of men temidden van vette ja ren zit inplaats van crisis. We hoorden nog een typisch staal tje, Een bediende van een Duitsche firma kreeg gedaan, toen di oorlog begon; de firma gaf haar Amster- damsch kantoor eraan. De ontslagen bediende ging in den handel. Dank zij z'n goede informaties schijnt hij geweten te hebben, wanneer een uit voerverbod te wachten was, en zoo dra hij van zoo'n uitvoerverbod de lucht had, kocht hij van het bewuste artikel op, zooveel hij kon. Na een paar dagen was het alweer van de hand gedaan met aardige winst. Zijn vc/diensten zouden tonnen gouds be dragen, en de eenvoudige kantoor klerk zou thans van een derde boven huis ergens in een nieuwe buurt ver huisd zijn naar een groote villa in 't Museumkwartier, waar hij o. a. een auto zou houden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- deisinformatie-bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 17 Aug., in Nederland uitgesproken 34 failissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met boven- genoemen datum 862 faillissementen tegenover 1108 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een treffend geval. In het vluchtelingenkamp te Uden speelde zich deze week een aangrij pend tooneelje af. Een lid van het Maastrichtsche comité voor de vluch telingen geleidde naar het kamp onder meer anderen ook een kindje, dat in Uur op uur had zij er aan doorge bracht en vlug had zich 'teene vel papier na 't andere gevuld. Haar fantasie nam vorm en gestalte aan en voor zij er aan dacht, kon zij Behrens een allerliefste novelle over handigen, welke dan ook een week later in de „Nieuwe Wereld" als feuilleton verscheen. Uw verhalen schijnen opgang te zullen maken, zei Behrens eenige weken later tot haar, reeds over uw oudejaarsavondschets ontving ikwoor- den van instemming en nu kreeg ik een paar heel waardeerende brieven over uw novelle. Aan den avond van den dag, dat het slot van haar verhaal was ge schreven, kwam Kora bij haar, om haar af te halen. Zij omhelsde haar zuster onstuimig, terwijl er tranen in haar donkere oogen schitterden. Helmi, je bent me een baasje, hoorwaar haal je het toch vandaan 't Klinkt alles zoo eenvoudig en toch boeit het zoff verbazend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1