ïTrökken costuumsl >onn£n binnenland feuilleton KG. Rijst - Mo. 191 53e «laargaiig 1915 V«r|[oop«t mes- - Magazijn. j N MELLE. eeuwsche cademie PENSION raai lerblijf. laigk nadere aantal#! I iViAAIVDAO lliuavaFirma f. VAK OE VEIOE Ir., Kleine Markt 58, ïiissinp. Talsioan latere. 18 16 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondig en algemeen erkende Christelijke leestdagü 25 r 1. P. ROSIER te op Dinsdag 17 i, des voorm. ten Veilingslokaal aan straat te Vlissingen, nel. 10%verhoogingj Rijst, (in balen a in gezegd veilings- 5 den dag der veiline -li uur. n kantore van voor- arder. >p maat geleverd, lette afwerking, bevelend, an Knippen op taat haar Costumes te vervaardigen. icht hiervan wordl 1 A. HAARSMA. en Nieuwen Cursus Augustus. ngen ISTRAAT 31,| (boven). l-, f4.50, 12 16a 0 0 1 5 3 0 7 6 25 6.35 6.46 7.05 7.23 7.30 7.45 8 05 8.23 14 9 1 6 2 1 2 2 7.50 8 05 0 2 7 30 7.45 P 7.55 8.10 15a 7.10 7.21 7.33 16a 7.40 7.52 8.03 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3© per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.26 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere tegel meer S® r.r.a, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bjf abonnement speciale pr$s Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 cf. per regel De abonnés, in 'tbezit eener HAflflgulden bij levens- FJjT'fl gulden bij dood A Aftgulden bfl verliest f"ftgulden bij verlies4 ft ft polls, zijn GRATIS verze- MIIIII lange ongeschikt- Aj door n 1111 van een hand, |A|| van gllll ierd tegen ongelukken voor: tJUvU heid tot werken tf «JFU een ongeluk OUU voet of oog 1UU een duim 1UU 0«znlUecrlngcn worden VERDUBBELD Indlen^de »erzeW«rdan, voorzien «n geldla pliatsbewg», e«n ongeluk bekomen op trein, boto oi tram. O. ultk«crlng wordt gewaarborgd door do „Holt. Alg. Verzot, Bank" ta Schladac gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Uproeping landstorm jaarklassa 1915. De minister van oorlog heeft om trent de oproeping in werkelijken dienst van de landstormplichtigen der jaarklasse 1915 tegen 24 Augus tus (voor Drenthe 25 Aug.) alsnog het volger.de bepaald Van de oproeping worden uitge sloten, zij, die gevestigd zijn elders dan in Nederland, Duitschland en Belgiëzij die buiten een dier landen verblijf houden, zonder er gevestigd te zijn, moeten wèl opkomen. Verder worden tot nader order huiten oproeping gelaten lo. de personen, die landstorm- plichtig zijn geworden ten gevolge van een hun als militiepUchtige ver leende vrijstelling wegens kostwinner schap 2o. het hulppersoneel voor zieken verpleging, deel uitmakende van een transportcolonne der Vereeniging tot Vrijwillige Hulp „Het Nederlandsche Roode Kruis" of eener andere er kende of bij de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" aange sloten vereeniging tot verzorging van zieke of gewonde militairen 3o. de personen, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M. Ook zij, die werkzaam zijn in parti culiere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, worden niet opgeroepen. Geestelijken enz. en vreemdelingen die ontslag hebben gevraagd op grond van art. 15 of van art. 16, eerste lid, lo. der Landstormwet, doch op wier aanvraag nog niet is beslist, behoeven voorloopig aan de oproeping geen gevolg te geven. Personen, die voornemens zijn zich in Indië te vestigen, en daarvan een stuk overleggen, waaruit dat voornemen overtuigend blijkt, worden voorloopig vrijgesteld aan de oproe ping te voldoen, indien zq zoodanig stuk tijdig bij het departement van oorlog inzenden. Ongeacht de gesloten verbintenis worden alsnog in de registers voor den landstorm ingeschreven en voor den landstorm opgeroepen de vrijwil ligers bij den landstorm, behoorende tot landstormafdeelingen. Het ligt nl. in het voornemen, om de door hen aangegane verbintenis voor den datum van opkomst te verspreken. Ontwikkeling van gemobiliseerden. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft d.d. 8 Augustus een rondschrijven gericht aan de militaire autoriteiten, ten doel hebbende door cursussen de vermeerdering van ken nis en ontwikkeling van de gemo biliseerden te bevorderen; hun het Iidering aangegeven en wachten op at appij. ens—(Stroobrugge DIRECTEUR. (Nadruk verboden.) 38) o Haar talent was dan, na nauwelijks ontkiemd te zijn, verwelkt zonder bloesems of vruchten voortgebracht te hebben. Als Herbert den eersten stoot niet had gegeven, was de in haar sluimerende wensch, iets te be reiken en haar eentonig bestaan te ontvlieden, eenvoudig een wensch gebleven en was het niet een bran dend verlangen geworden, dat haar dag noch nacht met rust liet. Nooit was dan die tweestrijd in haar ont staan, en al die moeilijke uren vol zelfverwijt en zielestrijd waren haar bespaard gebleven. Zij wist wel, dat zij haar verloving moest verbreken, maar de gedachte, dat de redenen daartoe reeds lang niet meer dezelf de waren als 't begin, ontnam haar den vrede en verstoorde de rust ha- Jet ziel. Het was niet, omdat zij langdurig verblijf onder de wapenen in dat opzicht aldus van meer nut te doen zijn en mede te werken tot het doen onderhouden onder hen van een goeden en opgewekten geest. Terwijl de militaire autoriteit zich de leiding voorbehoud: ter zake van het te geven onderricht, behoort zij zich voor zooveel noodig, de mede werking te verzekeren van allen, zoo wel militairen als burgers, die haar behulpzaam kunnen zijn. In de provincie Zeeland is voor zitter der provinciale commissie de heer Herman Snijders en secretaris de heer mr. H. C. J. Groot, beiden te Middelburg. Uitroer van varkens- au rundvleosch. Van verschillende zijden worden in den laatsten tijd stemmen vernomen, die aandringen op het sluiten van de grenzen voor den uitvoer van var kens- en rundvleesch, ten einde daar door verlaging van de vleeschprijzen te verkrijgen. Dergelijke uitingen wijzen er op, dat men nog niet algemeen bekend is met de maatregelen, die te dier zake van regeeringswege genomen zijn. In verband daarmede schijnt het niet overbodig, even in 't kort na te gaan, hoe het thans met onzen vleeschuitvoer gesteld is. Sedert 17 Maart 1915 mag geen vaikensvleesch worden uitgevoerd, be halve met consent van den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch. Zoo'n consent wordt alleen verstrekt aan hen, die voor een bepaald gewichtspercentage (laatstelijk vastgesteld op 100) van hun uitvoer, levende varkens tegen betrekkelijk lagen prijs (laatstelijk vastgesteld op 80 cent per K. G. slachtgewicht) door tusschenkomst van de regeering ter beschikking stel len van den Nederlandschen varkens- slager. Op die wijze werd bereikt, dat, tengevolge van het uitvoerverbod, de marktprijzen niet al te zeer daal den, zoodat fokkerij en mesterij niet werden ingekrompen, en dat de con sument voor redelijken prijs varkens vleesch bekwam. Ook de uitvoer van rundvleesch is reeds eenige maanden geleden ver boden (sedert 24 Mei). Aanvankelijk mocht nog worden uitgevoerd versch vleesch, afkomstig van kalveren en verduurzaamd vleesch. Sinds eenige dagen zijn de verbodsbepalingen even wel verscherpt. Thans mag geen rund vleesch, in welken vorm dan ook, worden uitgevoerd. Een uitzondering is gemaakt voor gedroogde, bevroren en gezouten organen en voorrunder- worst, die varkensvleesch bevat. Voor uitvoer van deze worst is echter con sent noodig van bovengenoemden di recteur. Frits Lenz niet lief had of vreesde voor een huwelijk met hem zij wist dat zij het met een beetje goe den wil en een kleinen dosis gehuld best met hem had kunnen vinden, ook zonder hartstochtelijke liefde neen dit was de reden, waarom zij haar woord moest terugvragen de liefde voor een ander man was haar hart binnengesloopen en dwong haar er toede zekerheid, haar verloofde in gedachten reeds lang te hebben be drogen, liet haar geen rust. Zij kwam zichzelve zoo ontzettend verachtelijk voor ais kon men op haar voorhoofd lezen, dat haar hart aan een ander hing, en nog wel aan iemane, die het niet de moeite waard vond er' acht op te slaan, die meer van een andere vrouw hield en in haar slechts de jonge collega zag, die zijn hulp noodig had. Zich steeds in spannend, hem door geen blik of woord haar ware gevoelens te ver raden, was zij tegenover hem niet meer zoo vrijmoedig, ja soms was zij zelfs onvriendelijk en kortaf en juist dan, zoo kwam het haar voor, scheen de gevreesde, spottende trek om zijn mond, duidelijker te worden er. Ten slotte kan nog worden opge merkt, dat ook de uitvoer van levende varkens en runderen sedert geruimen tijd verboden is. Eau gift van f 100.000. In verband met de gift van f 100.000 van de Nederlandsche Overzeè Trust- maatschaopij aan het Koninklijk Na tionaal Steuncomité 1914, deelt men van bevoegde zijde mede, dat, gelijk bekend, het saldo der liquidatie van de N. O. T. in zijn geheel overeen komstig haar statuten, aan het Kon. Nationaal Steuncomité moet worden uitgekeerd, doch dat de aandeelhou ders van de N. O. T. in hunne alge- meene vergadering, op 10 dezer ge houden met het oog op de noodza kelijk gebleken tweede oproeping van het Koninklijk Nationaal Steun comité in verband met de beschik bare middelen der N. O. T. besloten tot vorenbedoelde uitkeering over te gaan. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van den uitslag van het toe latingsexamen aan bovengenoemde schooi, voor een plaatsing als cadet in aanmerking komen voor den dienst hier te lande J. J. Ceuvet, jhr. A. van Lennep, G. Sutherland, j. W. Fris, P. Doijer, H. M. A. Korten, j. Daniëls, P. L. van Boven, j. W. D. Meihuizen, S. j. van Roijen, F. K J. Köhlbrugge, H. M. G. J. Lente, Schott, P. F. Kenninck (voorwaardelijk), W. van der Meuien, W. Moomger, H. Staring, en R. van Mierlo voor den dienst in Ned.-Indië W. E. Lindgreen, W. van Exter, C. Giebel, W. E. K. Epke, Th. C. N. Canter Visscher, J. van Holst Pellekaan, J. W. van Marie, W. K. Boogh, L. H. J. Kloprogge, Chr. W. 01 (voorwaardelijk), J. j. Wafel bakker, L. J. van Haasbergen, B. Frank, J. Ferrée, J. A. E. Duynstee en H. D. van Meeteren. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 12 dezer is lo. met ingang van 1 September, aan den reserve-kapitein A. F.Sutherland van het 7de bataljon landweer- infanterie, ter zake van lichaamsge breken ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. aan genoemden reserve-officier met instandhouding van het voortdurend pensioen ad 12069 's jaats, hem toegekend bij Kon. besluit van 10 April een nader voortdurend pensioen verleend ten bedrage van t 90 's jaars. De Rotterdamsche haven. Het is deze week schrijft de was het, alsof de verstandige oogen uitdrukten, wat de mond niet zei Waarom toch al. dat verstop pertje spelen, dacht je, dat ik niet weet, wat je voor mij verbergt Zij kwam zich voor als een vogel, die zich tegen de vergulde staven van zijn kooi de borst verwondt en fladderend verlangt naar de vrijheid, waarvan hij toch geen gebruik zou kunnen maken, daar ze hem in 't verderf zou voeren. Ze besefte wel de noodzakelijkheid van zich aan de betoovering te moe ten onttrekken, welke die man op haar uitoefende, maar haar ontbrak de moed, zich te verzetten tegen de kleinsteedsche vootoordeelen in haar woonplaats. En toch bleef haar geen andere keuze weer daarheen of hier blijven. Zij wilde, zij moest blijven in drie maanden, dat zij hier was bad zij veel schoons en heerlijks gehoord en gezien en dat alles had haar fantasie opgewekt. Zij wilde op den ingeslagen weg verder gaan.'t was uitstekend voor haar werk geweest en zij had tamelijk veel ge schreven. De krachtige polsslag der groote stadhaar koortsig haas ten en jagen, haar kunststempets, „N. R. Ct." wat minder stil ge weest in de haven. Er zijn 10 schepen meer binnengekomen dan in de vorige week. Tot Zaterdag kwamen er uit zee binnen 75 schepen, tegen 65 in de vorige week. Zij waren verdeeld als volgt: 29 Nederlandsche, 17 Engel- sche, 21 Noorsche, 6 Zweedsche en 2 Deensche. Hiervan waren er 41 geladen met stukgoed, 12 metsteen- kolen, 4 met hout, 4 met ijzererts, 2 met graan, 1 met petroleum, 1 met rijst, 1 met phosphaat, 1 met ha s en terpentijn8 kwamen er in ballast binnen. Vertrokken zijn er deze week 79 schepen en wel 37 Nederlandsche, 14 Engelscbe, 22 Noorsche en 6 Zweed schehiervan waren er 44 met stuk goed geladen en gingen er 35 in bal last naar zee. In de Waalhaven komt er wat schol in de daar liggende binnenschepen. In de afgeloopen weex zijn er heel wat van deze schepen met graan en andere koopwaar naar België vertrok ken, zijn er verscheidene het binnen land ingestuurd met regeeringsgraan en zijn er enkele in pakhuizen in gelost. Als bijzonderheid dient nog ver meld, dat Zaterdag is binnengekomen het stoomschip „Alkaid", van de firma Nievelt, Goudriaan <S Co. Dit stoom schip vertrok 15 October 1914 van Petrograd en keerde daar zes dagen later terug, met het oog op de mijnen in de Oostzee. Daarna is het stoom schip door de Russische regeering vastgehouden en eerst twee maanden geleden vrijgelaten. Den 9den dezer vertrok het van Stockholm. Vlissingen, 16 Augustus. Onweer. Lest heugt best. Toch gelooven wij dat weinigen zich zoo'n langdurig en zwaar onweder zullen herinneren als zich gisteravond en hedennacht heeft ontlast. Het begon even na 8 uur toen nu en dan een bliksemschicht het grauwe zwerk doorkliefde. Korte* tijd daarop begon het te regenen en toen brak de bui los. De bliksem was als het ware niet van de lucht en de regen viel bij stroomen neer. Tegen 10 uur scheen het alsof de elementen tot rust gekomen waren, doch nog voortdurend hoorde men het romme len van den donder en tegen half twaalf werd het noodweer. De felle bliksemschichten werden onmiddellijk gevolgd door buitengewoon zware knetterende donderslagen en dat duurde zoo tot ongeveer 2 uur. Wel was toen het onweer nog niet van de lucht, doch nam het in kracht af, totdat om ongeveer half vier heden nacht de laatste slagen werden ge hoord. waarin zij genoot van de scheppingen der klassieke en moderne schrijvers dat alles had niet nagelaten indruk op Helmi te maken. Had zij nu maar het oude en toch altijd weer nieuwe lied der liefde met zijn bekorende melodie kunnen vergeten dan bad zjj meegezwommen in den stroom en met heldere oogen ver om zich heen gezien. Oom Lenz was er bepaald op tegen geweest, dat zij onmiddellijk zijn woning verliet en met Kora meeging, zooals deze verlangde, en als Helmi den goeden, ouden beer niet diep wilde krenken, moebt zij niet aan Kora's verlangen toegeven. Zq had trouwens in 't geheel geen reden zich te beklagen over haar verblijf bij baar bloedverwanten. Na een vtnnigen strijd met zijn vrouw, waarin haar oom ten slotte voor haar de over winning had behaald, had Helmi ook geen last meer van tante's gemopper en kon zq schrijven, zonder gestoord te worden en vrij met Kora en Beh- rens uitgaan. Juffrouw Lenz had zich er al gauw in geschikt niet te mogen rekenen op Helmi's hulp in de keuken en niet af te geven op haar werk aan Gisterenavond ongeveer tien werd de schildwacht Van Ginneken, afkom stig uit Steenbergen, die bij de West straat op post stond, door den blik sem getroffen. Daar geen officier van gezondheid te vinden was, werd de hulp ingeroepen van dr. Van Maanen, die zich onmiddellqk derwaarts begaf. Hij constateerde dat de getroffene, die eeriigszins bewusteloos was, aan de linkerzijde verlamd was. De getroffene werd per brancard van het Goene Kruis naar het militaire hospilaal overgebracht. Nog is de bliksem' gevallen op het dak van het Stedeiijk Museum aan het Bellamypark, waardoor enkele steenen naar beneden zijn gevallen en gelukkig geen schade werd aange richt. Ook de woning van dr. Van Maa nen werd door den bliksem getroffen en een ruit stuk geslagen. Er werd daar verder geen schade veroorzaakt, doch alleen werd een sterke zwavel lucht waargenomen. Aan den te velde staanden oogst is door den gevallen hagel groote schade berokkend. De dienst van de eiectrische tram heeft heden in de vroegte vertraging gehad, welke mede een gevolg was van het onweer. Aan de Keersluis was kortsluiting ontslaan en in de Lange- viele te Middelburg werd een paal door den bliksem getroffen, tengevolge waarvan geen stroom kon worden geleverd. Het defect werd zoo spoedig mogelijk hersteld en om half zeven kon de dienst worden hervat. Te Middelburg is de bliksem inge slagen in den molen aan bet Seisbol- werk, waar een wiek werd afgeslagen, ruiten stuk sloegen, stukken uit den muur vielen en op een der zolders een begin van brand ontstond dat gelukkig in den aanvang kon worden gestuit. In een slaapkamer was door den luchtdruk het steenengoed op 'n waschtafel vernield, in een der bene denvertrekken een kast omgevallen, waardoor een poot van een tafel brak enz., het was er een echte ruïne. Bij de firma den Hollander in de Langedelft ontstond op een magazijn een begin van brand, dat met mini- maxen en emmers water kon worden geblucht. De schoorsteen van het gebouw der Rijkskweekschool kwam ten deele bij den heer Hage in huis en veroor zaakte daar schade. En zeker zouden nog wel meer van zulke gevallen te vermelden zijn. Ook zijn vele telefoon toestellen beschadigden het telefoonverkeer met andere plaatsen op Walcheren is deels gestoord. Ook vernemen wij nog van het doodslaan van paarden en koeien, van het zoekraken van dieren in de weiden enz. Zeker zijn onze opgaven de schrijftafel. En toen Helmi baar eens, heel in 't geheim 'n paar twintigmarkstukken in de hand stopte en haar vriendelijk verzocht dit eerstverdiende geld aan te nemen tot dekking vaa de onkos ten voor haar gemaakt, ja, toen was tante Helmi's schrijverij met andere oogen gaan beschouwen. Eerst had zij standvastig geweigerd het geld aan te nemen niet zoozeer, omdat zij zoo fijngevoelig was, dan wel, omdat zij vreesde, ongenoegen met haar echtgenoot te krijgen maar toen Helmi beloofde te zwijgen en de goud stukjes zoo verleidelijk schitterden, was haar tegenstand gebroken en ge- ruischloos verdwenen zij in haar die pen zak, van waaruit zjj, ofschoon ongezien, een gunstige uitwerking op tante's humeur uitoefenden. Kora kon ook uitstekend met juf frouw Lenz omgaan. Haar luchthar tige, vroolijke en ongeneerde manier van doen kwam hier juist van pas. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1