VRIJDAG 13 AUGUSTUS binnenland feuilleton No. 189 a3e Jaargang 1915 fjipïiFirma F. lm DE VELDE Ir., Kleins Marlt 58, Vlissingen. Tslefosr, Inters. 10 Verschijnt dagelijks, oitgazonderd op Zondag en slgemaen arkenda Christelijke lesstdagit oomzoolleer >or 9 omslagen 00, Drie ZAK- aangeboden op gedeelten der sla" Zee, een Oemeu- s en ZijKamer, asion. Er is slaap- igeveer 8 personen- au „Vliss. Crt." niel beneden de 18 VERDEGEM—1>E mrani, Breskens. V LI SS I IN GSCH E COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.39 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België f 2.29 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel mee cè/ti Driemaal plaatsen wordt fweemaai berekend, BJ abonnement speciale prjs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvrage,-. 5 cl. per regel De abonnés, in 't bezit eener f% gulden bij levens- rjFf% gulden bij dood A AA gulden bfl verliest gulden bij verlies jé rt gulden bij verlies ^gulden bij verlies polls, zijn GRATIS verze- M\ II III lange ongeschikt- door <1111 van een hand, I *1| I van 111B K vaneen van eiker, kerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken f UU een ongeluk vUv voet of oog JL4/*# een duim AIJl* wijsvinger anderen vinger, rat* ulfkeerlngeR worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien aan geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, bofo ol tram. Da uttkearlng wordt gewaarborgd door de „Roll, Alg. Verzak. Bank" te Sehleéaa De nieuwe belasting. Omtrent het aan den Raad va.i State toegezonden ontwerp weerbe- lasting, op te leggen aan degenen die persoonlijk geen dienstplicht ver vuiler. (dus ook aan vrouwen gezins hoofden of daarmee gelijkgestelden) meldt men ons dat deze belasting zeer matig zal zijn en de totaal op brengst daarvan dan ook wel niet meer dan een half millioen zal be dragen. B Loodspensioenwet. Staatscourant No. 188 bevat de wet houdende aanvulling van den .Staat van het bedrag der pensioenen, bij de Loodspensioenwet 1905." Daarbij is bepaald, dat op den staat, behoorende bij de „Loodspensi oenwet 1905* tusschen de betrekkin gen van „Roeier der 1ste klasse" en „Eerste stoker" wordt ingevoegd de betrekking van „MachinistMotorist", zullende het jaarlijksch pensioen, in dien staat voor de beide eerstgenoem de betrekkingen aangegeven, mede gelden voor laatstgenoemde betrek king. Deze wet wordt geacht te zijn in werking getreden met 1 Maart 1915. De keuring der landstormplichtigen. Naar aanleiding van de klacht, dat de landstormplichtigen 1915 eerst in den loop dezer week vernemen of zij geneeskundig goedgekeurd zijn, en derhalve op 21 Augustus al dan niet hun tegenwoordige betrekking zuilen hebben te verlaten, hetgeen vooral voor patroons van kantoorbedienden, met het oog op den gebruikelijken opzeggingstermijn, een groot ongerief wordt geacht, vernemen wij van be voegde zijde, dat voor de jaarklasse 1915 de termijn tusschen keuring en opkomst onvermijdelijk zeer kort moet zijn, waar de wet op 31 Juli jl. in werking is getreden en de talrijke voorbereidende werkzaamheden van de gemeentebesturen gevorderd, met name in verband met de inschrijving en aflevering der lichtingen, veel tijd vorderen. Uit den aard der zaak zal echter bij volgende lichtingen de tijd ruimte tusschen keuring en oproeping geleidelijk grooter kunnen worden, zoodat voor de lichting 1913 en vol gende te verwachten valt, dat de ge- wenschte tijdruimte van een maand zal kunnen worden verkregen. Museum Mesdag. Door wijlen den heer H. W. Mes dag is aan de naamlooze vennoot schap tot instandhouding en exploi tatie van het Panorama Mesdag ge legateerd het naast het Museum Mes dag gelegen woonhuis Laan van (Nadruk verboden.) 36) -o- Dus je hebt het nu eindelijk eens iusschen jullie ter sprake ge bracht Helmi knikte. Ja, het moest. Ik wil niet, dat hij met Paschen hier komt en de komedie weer begint. Maar gemak kelijk viel me het schrijven van dien brief niet. Dat zal iedereen gelooven, die je kent, Helmi, zei Kora medelijdend, terwijl zij weer naast haar zuster ging zitten, maar je neemt het toch te zwaar op. Mijn hemel, hoe vaak komt het niet voor, dat een verloving wordt verbroken jonge menschen denken zoo vaak te laat er over na, dat een verloving geen spelletje is, de meeste springen immers liefst met beide voeten tegelijk in hun ongeluk. Ge loof me, hij zal 't we! prettig vinden, Meerdervoort te 's Gravenhage met de daarin aanwezige kunstschatten. De bedoeling van dit legaat is om, Indiër, de Staat der Nederlanden door aankoop wil medewerken tot verbin ding van het gelegateerde perceel en een deel der in hel legaat begre pen kunstvoorwerpen en meubilaire goederen met het naast het perceel gelegen Meseum Mesdag, de uitvoe ring van dit denkbeeld te vergemak kelijken en te bevorderen. De Staat is dus in de gelegenheid gesteld zich in het bezit te stellen van waardevolle kunstschatten, die als een completeering van het Muse um Mesdag kunnen worden be schouwd. Vergoeding landweerplichtigen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat voorloopig ter zake van den werkelijken dienst, vervuld na 31 December 1914 door de diens'plich- tigen der landweerlichting 1907 in wier landweerdiensttijd vóór 1 Aug. jl. geen onderbreking (bijv. wegens desertie) heeft plaats gehad, een ver goeding kan worden toegekend van ten hoogste f 2 per dag en eveneens ten hoogste f 2 per dag ter zake van den werkelijken dienst, vervuld ra 31 Juli 1915, aan de landweerplichtigen, die een zeven- resp. zesjarigen niet- onderbroken landweer-diensttijd heb ben volbracht. Ten aanzien van de landstormplichtigen der lichting 1909 of andere lichtingen, in wier land weerdiensttijd onderbreking plaats had, geldt de bevoegdheid tot toe kenning van ten hoogste f2 per dag slechts voor zoover betreft den wer kelijken dienst, in dit jaar vervuld na den datum, waarop zij den normalen landweerdiensttijd ten volle hebben volbracht. De landweervergoeding mag in geen geval hooger zijn dan noodig en o. a. in verband met art. 4 van het Landweerbesluil lil moge lijk is. De sympathieën Men schrijft ons uit de hoofdstad De sympathieën voor de oorlogvoe rende partijen ztjn hier nogal verdeeld. Bij het uitbreken van den oorlog was heel Amsterdam anti-Duitsch. De in val der Duitschers in België vond men zoo ontzettend, dat ieder, die het voor de Duitschers durfde opnemen, uitge lachen en gehoond werd. Toen in een bekend café het muziekkorps, na va- derlandsche liederen, Belgische volks wijzen en de Marseillaise gespeeld te hebben, ook hetzij vanwege het Duitsche bier, hetzij vanwege de Duit- sche klanten de Wacht am Rhein wilde inzetten, werd hiertegen zoo ge protesteerd, dat de directie het wen- schelijk achtte het te doen eindigen, voor het „Lieb Vaterland" genaderd dat je hem zijn vrijheid teruggeeft, je hebt immers zelf gezegd dat zijn brieven lauwer werden. En toch breek ik een belofte, en dat drukt mij. Ais ik nu maar eerst deze dagen achter mij heb, ik ben zoo bang voor zijn antwoord. Zij klemde haar handen zenuwach tig in elkaar en keek met van opwin ding schitterende oogen maar het stukje blauwe hemel, dat tusschen de hooge huizen te zien was. Toe, ga maar met mij mee, je bevalt mij vandaag niets. Ik heb deze week niets te doen ik weet niet, hoe ik de dagen door zal komen. We kunnen dan eens naar den die rentuin rijden, of waar jij maar heen wilt; of we blijven thuis als je daar meer lust in hebt. Maar hier alleen zitten en je muizenissen in je hoofd te halen, dat deugt niet voor je. Laat mij mijn gang gaan, Kora, ik weet wel, dat je het goed met mij meent maar vandaag en morgen blijf ik liever alleenik heb boven dien veel te doen. Papperiapap, in zoo'n stemming werken. Dat weet je toch zelf ook wel, dat is onmogelijk. wasbierglazen breken snel, en de café-tafeltjes zijn wankel. Ook elders getuigde het publiek van zijn sympathieën voor België en Frankrijk. Bij den val van Luik wap perde onze nationale driekleur op ver schillende plaatsen halfstok, en toen de Duitschers van de Marne werden teruggeworpen, en de meerderheid geloofde, dat de ontruiming van Bel gië en de forceering van de Rijn-linie nu nog slechts een kwestie van da gen was, keek heel Amsterdam opge wekt, en snoefde men erop, „dat men het altijd wel had gezegd." jonge dames liepen inmiddels met Belgische vlaggetjes op hun borst, en jonge- heeren lieten Albert aan hun horlo geketting bengelen. We willen niet beweren, dat de sympathieën voor België verdwenen zijn. Weliswaar had „men" zich het Belgische volk anders voorgesteld dan de vluchtelingen eruit zagen, maar dit is betrekkelijk een kleinigheid. Daarentegen nam de sympathie voor Duitschland reeds toe door de schit terende prestaties van de „Embden", en toen de Italianen hun vroegere vrienden aanvielen, sprak menigeen in Amsterdam er „schande" van. Men ging „de arme Duitschers" bijna be klagen, en geloofde"vast, dat zij het nu niet meer zouden kunnen uithou den. Doch de feiten waren anders, en na de verschillende groo'.e Duit sche successen op het Oostelijk front spreekt men in Amsterdam algemeen over de Duitschers met een zekere bewondering en eemge zich nog ont wikkelende sympathy, die echter voor een groot deel weer'wordt getemperd door de aanvallen der duikbooten op weerlooze handelsschepen. We willen nu nog niet zeggen, dat Amsterdam Duitsch gezind is. Juist het tegendeel is waar. Geen enkel Amsterdammer, die niet door fami liebanden aan Duitschland verbonden is, begeert een Duitsche overwinning. Maar een verplettering van Duitsch land wenscht men evenmin. Zoo zijn de Amsterdammers neutraal gewor den in den goeden zin. Alleen in de Jodenbuurt wil men van de Duitschers nog weinig weten, en blijft men vurig pro-Fransch. Maar daar schijnen de diamanten achter te zitten. Regeeringsvarkens. Naar aanleiding van een onderhoud dat een commissie uit de spekslagers- vereenigingen uit tal van dorpen rond Leiden gister gehad heeft met den ministei van Landbouw, is in een gisteravond te Leiden gehouden ver gadering besloten, den minister een telegram te zenden, waarin wordt aan gedrongen op een wijziging inzake den afzet van regeeringsvarkens, en wel vóór 19 dezer, daar anders de Zij zaten bij de kleine, keurige schrijftafel, die op zij van miss Brown's bed stond 't was een Kerstmisge schenk van Kora. De tafel lag vol kleine aanteekeningboekjes en losse vellen papierKora nam er een op. Schrijf je met potlood Helmi nam haar bijna onvriendelijk het blad papier af. Wees niet boos, maar ik vind 't niet prettig, dat iemand mijn aan- teekeningen leest. Dom kind, lees ik dan ik wou maar eens zien, wat je nu schrijft, ik vind 't nog altijd zoo verbazend in teressant, dat zoo'n jong ding, als jij nog bent, verhalen schrijft. Maar wind je niet op, deze potloodhyrologlyphen kan ik toch niet ontcijferen. En moet zoo'n stumperd van een redacteur dat nu lezen Helmi glimlachte. Neen, dat verg ik van niemand natuurlijk schrijf ik het nog over en lever dan een net manuscript in. Krijg! Behrens dit voor de „Nieuwe Wereld" vroeg Kora op een schrijfboek wijzend. Als hij 't hebben wii. Dat'sook een vraag; hij ver slagers zich genoodzaakt zullen zien hun zaken te sluiten. Tevens werd besloten onder de burgerij der verschillende dorper, een adres aari de Regeering ter teekening te laten circuleeren, waarin wordt aan gedrongen op het sluiten der grenzen voor den uitvoer van varkens. Munitie aanmaak. Meta het oog op de buitengewone drukke werkzaamheden aan de artille rie-inrichtingen aan de Hembrug, waar ooriogsmaterieel in 't bijzonder munitie wordt vervaardigd, doet het legerbestuur onder de gemobili seerde troepen onderzoek naar fa- brieksleiders en opzichters In metaal- fabrieken, die voor een tijdelijke plaatsing bij die staatsfabrieken in aanmerking wenschen te komen. Militaire marschen. Dinsdag 10 Augustus keerde het bataljon infanterie, da! gedurende een maand oefeningen gehouden heeft in de legerplaats bij Laren, uit het kamp naar Groningen terug. In de afgeloo- pen week werd door dat bataljon een uitstapje gemaakt naar Amsterdam, dat wel vermelding verdient. In 2 afdeelingen, elk ter sterkte van ruim 400 officieren, onderofficieren en min deren, werd op twee verschillende dagen van de legerplaats gemarcheerd naar Amsterdam, pl.m. 25 KM., waar de dag werd doorgebracht o.a. met een bezoek aan Anis en het Rijks museum, terwijl door de welwillend heid van het gemeentebestuur een gratis ritje door de stad werd gedaan per eiectrische tram. Te voet keerden de afdeelingen weer naar het kamp terug. Gistermorgen vertrok onder com mando van den 2den luit. J. J. Lam- berti een detachement van hetzelfde bataljon, aangevuld door afdeelingen van de andere bataljons uit de groep Gorinchem, tot een gezamenlijke sterkte van pl.m. 160 onderofficieren en minderen in volledig veidtenue en vergezeld door eenig hospitaalperso- neel onder den officier van gezond heid 2de kt. A. A. M. Blom, naar Maastricht. De vrijwillige marsch van 162 K.M. zal in 4 dagen worden afgelegd. Over nacht zal worden in Boxtel, Weert en Echt. Den 14den wordt Maastricht bereikt, waar de 15de als rustdag zal worden doorgebracht; Maandag zal men per trein naar Gorinchem terug- keeren. Onderzoek naar ontwikkeling. Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken hebben de hee- ren mr. Vau Wijnbergen, v. d. Mo len en Gerhard, leden der Tweede Kamer, zich vereenigd tot een com missie tot onderzoek naar de ontwik langt overigens al naar je hij zei me gisteren, dat hij je gedurende een week niet had gezien. Och, kijk eens, wat krijg je een kleur. O, ik geloot vast en zeker, dat jullie nog een paar wordt. Kora, riep Helmi bijna boos en zij keek haar zuster verontwaardigd aan. Kora lachte zacht. He Mi, wat ben je boos. Maar zeg eens, zij legde haar arm om Hel mi's hals en keek haar in het opge wonden gezichtje, zou het dan wer kelijk zoo onmogelijk zijn, dat jij Behren's viouw werd? Plotseling schoten Helmi's oogen vol tranen, die langzaam op Kora's hand neerdroppelden. Maar kind, zei deze verschrikt, terwijl zij met haar kanten zakdoekje over de donkere wimpers streek, ik maak immers maar een grapje en trek je je dat nu zoo aan Helmi onttrok zich aan haar zus- ter's liefkoozingen door op te gaan staan. Je meent het waarschijnlijk niet verkeerd, maar je spreekt soms zon der eenig nadenken. Zij wees op den keling der jeugdige personen, waar onder te versiaan zijn allen van 13 —18 jarigen leeftijd. De commissie stelt zich als het eene deel harer faak voor een over zicht te erlangen van alle personen van dien leeftijd, die eenigerlei in richting van onderwijs bezoeken, waartoe de medewerking van alle burgemeesters is ingeroepen. Het an dere deel harei taak is van grooten omvang. De commissie wil een over zicht samenstellen van alles, wat er ten behoeve der lichamelijke en gees telijke verzorging der andere jeugd geschied:. Daarvoor zal zij de hulp behoeven van alle godsdienstige en maatschappelijke organisaties, op wier medewerking zij te gelegener tijd een beroep zal doen. Het ingestelde onderzoek betreft een nog bijna geheel onbelreden ter rein, waarover de gegevens zoo goed ais geheel ontbreken, terwijl de zorg voor die andere jeugd van onbetwist baar groot belang is. Van de laatsten. Een grenscorrespondent schrijft aan het „Vad." De eiectrische draad, die Zeeuwsch- Vlaanderen van België scheidt, nadert snel zijn voltooiing. Door velden en langs slooten, door boomgaarden en over huizen gaat hij, meestal juist de grens volgend, een enkele maal een huizenblok, waardoor de draad te moeilijk aan te brengen was, geheel en al inlijvend bij Nederland. Op de groote verkeerswegen gaat de draad hoog in de lucht o/er en zijn afslui tingen gemaakt door hekken met sterk ijzergaas bespannen. Daarachter houden Iandstormers of marinesolda ten of doodskop huzaren de wacht, als in een „Taubenschlag", zooals één van hen mij zeide. En zoo zal bin nenkort alle overgang van het eene land in het andere zoo goed als on mogelijk zijn. Geen wonder dan ook, dat in de laatste dagen verscheidenen vöor de algeheele afsluiting beproefden uit België de grens over te komen. Aan enkelen gelukte hetzoo aan eei Ige Vlaamsche arbeiders, die door de Duitsche militairen gerequireerd waren om aan de draadversperring te wer ken, zoo aan eenige Duitsche solda ten, die blijkbaar genoeg van den oorlog hadden. En zoo ook sprak ik een tweetal bewoners man en vrouw van Knocke, die nog den gastvrijen bodem van Nederland die groole „arke des behouds", zoo- als eens een Fransch Hugenoot, al was hel dan in een anderen zin, ons land noemde wisten te bereiken. Hij was het type van den eenigszlns heerigen arbeider, haar keek de slim heid uit de zwarte, onrustig heen en weer gaande, oogen. Zonder twijfel gladden ring aan haar linkerhand. Je vergeet, dat deze band mij nog bindt, en spreekt nu al van een anderen. En waarom spot je zoo? Jij zelf en iedereen weet immers, dat Behrens jou lief heeft. 'Weerklonk Kora's melodieus lachje. Dan bevinden jullie, jij en al die menschen, je op een dwaalweg hij denkt er niet aan mij lief te hebben en ik denk er niet aan mij door hem te laten beminnen. Wij mogen eikaar graag, hij is werkelijk een goed vriend voor mij, ondanks zijn onplezierige manier, alles wat hij zegt, van spottende aan- en opmer kingen vergezeld te laten gaan, maar liefhebben trouwen. Daarvoor be dank ik, 't zou een prachtig huwelijk worden wij twisten nu al om 't derde woord. Neen lieve Mi, zóóveel geld heb ik niet, om voor al de breekbare waar, die wij elkaar eiken dag naar het hoofd zouden werpen telkens weer nieuw te koopen. Ais wij nu woedend op elkaar worden, houd ik mij ten slotte in en verzoek hem beleefd maar dringend de deur aan den an deren kantte bekijken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1