cds? T. ISEN ,01 Itenburg, Verloofde! I ehuwden, DONDERDAG 12 AUGUSTUS binnenland feuilleton 53e Jaargang1 1915 D den van ieis|e tsfbode, §pwFirms F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt SB, Vlissingen. Teleloon Interc. ID Verschijnt degelijks, tiiigszandird op Zondig en algemeen erkende Christelijks leastdegii No* 188 NG. £H2Ü2!Ö!£3£$ itta." >ERDAG ttenares. laten, 17e 1006-1 t gebied. Practised jdgevingen, ernstige |nz. Wij geven daar- Belangrijke mede- jdige Moeders met pider. 11.(postwissel ot EXCELSIOR", Van I1, Amsterdam. |in een nei leneden de 15 jaar. den tusschen 1 en at 93 boven. Juffrouw verlang' M H E D E N, |n Dames Haar- ioen enz. 12. [/TE, Houtkade U> voor halve VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk l.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel® 0.40 voor iedere rege! meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BS abonnement speciale pr|j Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Mgulden bij levens- gulden bij dood ft f|gulden bij verlies,! rf/Vgulden bij verlies! g"|f|gulden bij verlies jTfgulden bij verlies lange ongeschikt- /^II door %|l|| van een hand, Injll van II lil vaneen M van eiken heid tot werken g UU een ongeluk «#$#U voet of 008 1UU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger. üïtkeerlngen Morden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boto ol tram. De ultkeerlng Mordt gaManrborgd dnor de „Kolt. Alg. Verzek. Bank" te Schledac Oe abonnésjn't bezit eener 2000' polls, zij" GRATIS verze- Een volkshulde aan de Koningin. De Nationale Vereeniging voor den volkszang, afdeeling 's Gravenhage en omstreken, heeft het plan gevormd, op 3t Augustus a. s., 's avonds een volkshulde te brengen aan de Koningin. Het militair commando in Zeeland. De vice-admiraal Van Hecking Colenbrander, die sinds 1 April jl. commandant in Zeeland is, is her steld in zijn vroegere functie van commandant van de marine in Helle- voetstuis en van de stelling van de monden van de Maas, welke functie tijdelijk was opgedragen aan den kapitein ter zee De Lussanet de la Sabionière. Deze is thans van die functie eer vol ontheven en toegevoegd aan den vice-admiraal Van Hecking Colen brander. De reder, van deze verandering van functie is gelegen in de omstandig heid dat op een der schepen onzer marine op de Schelde op het oogen- blik de kapitein ter zee Coenen ouder in ranglijst was dan den boven hem geplaatsten kapitein ter zee De Lus sanet. Tevens worden thans eenige sche pen en vaartuigen op de Schelde vereenigd tot een divisie onder bevel van den kapitein ter zee Coenen. Keuring iandsterm. De „N. R. Ct." maakt zich tot tolk van een klacht, die, lijkt het, gemak kelijk zou zijn u« den weg te ruimen. De wijze waarop voor de landstorm- lichting 1915 de keuring en de in diensttreding zijn geregeld, brengt mede, dat de betrokken dienstplich tigen eerst in den loop dezer week vernemen, of zij geneeskundig goed gekeurd zijn, en derhalve op 24 Au gustus al dan niet hun tegenwoordige betrekking zullen hebben te verlaten. Voor kantoorbedienden en vooral voor bun patroons is dit een groot ongerief. Immers is voor kantoerbe dienden een opzeggingstermijn van ongeveer éen maand gebruikelijk. De patroons zijn dus niet in staat zich tijdig te voorzien van personeel, dat de plaatsen der in landstormdienst opgeroepenen kan vervullen. Voor de landstormlichting 1915 valt hier aan niets meer te verhelpen. Doch men meent, dat voor de op roeping van de volgende lichtingen veel gemak zou kunnen worden ver kregen, indien met de geneeskundige keuring van die lichtingen zoo spoe dig mogelijk werd doorgegaan, zoodat de landstormplichtigen tijdig zouden te weten komen of zij zullen hebben te dienen ja dan neen. Dit verdient te meer aanbeveling omdat tot de (Nadrnk verboden.) 35) o Och lieve hemel, als men een paar keer in de week zoowel in treur als in blijspelen tegenover het publiek de vertolkster is van de innigste ge voelens op 't gebied der liefde, als men dan de teederste liefdesverkla ringen moet aanhooren, terwijl men weet dat het niet dan van buiten geleerde zinnen zijn, ziet ge, dan ver leert men dergelijke opwellingen voor waar te houden. Ik zou dan ook niet weten, hoe iemand het moest aan leggen, om mijn gemoedsrust te ver storen. Als ik nu eens probeerde, me vrouwtje. Kora had hartelijk gelachen. Laat je toch niet uitlachen, Beh- rens. Je bent er nog al een, om ver liefd op te worden, jij met je eeuwig durende kritiek. Op zoo iemand wordt ouderejaargangen ook geleidelijk meer geschoold kantoorpersoneel zal gaan behooren, waarvan de vervanging steeds moeilijker wordt. Huldiging Koningin Elisabeth. Het Neerlands Huldigings Comiteit «Koningin Elisabeth" Secretariaat Vaartstraat 25, Amsterdam brengt ter kennis van alle Nederlandsche uitge wekenen uit België, dat de bloemen dagen den 15 Augustus geëindigd zijn, en dat tot en met den 15 Augustus nog dagelijks giften in ontvangst worden genomen. Ons comiteit doet nogmaals een warmen oproep tot allen, lot wien onze stem nog niet doorgedrongen is, want buitengewoon groot is de ellende, die de ongeluk kige bevolking van het bezette gebied ondergaal, en die mei den aankomen den winter niet verminderen zal. Reeds bij voorbaat hebben wij, Nederland sche uitgewekenen, den bijzonderen dank van Koningin Elisabeth, die edele Vorstin, de beste der moeders, die met hart en ziel het lijden van hare dierbare onderdanen gevoelt en mede lijdt, ontvangen in een par ticulieren brief, waardoor wij opnieuw een aansporing vinden om Hare Majesteit door onze stoffelijke gaven te helpen in het verzachten van het leed dat haar volk ondergaat. Derhalve, Nederlandsche uitgewe- nen, opent uwe beurzen, vooral ook gij, zoowel uit de Noordelijke provin ciën, ais uit Brabant en Limburg. Gij, die van zoo nabij het lijden der Belgische bevolking hebt aan schouwd, nogmaals, iedere gift is welkom, intusschen brengen wij reeds dank aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waar a.s. Zaterdag en Zondag 14 en 15 Augustus de bloemendagen worden gehouden, met toestemming van bur gerlijke en militaire autoriteiten, Ouderdomsverzekering. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt: Mede in verband met op de alge- meene vergadering van den bond voor staatspensioneering uitgesproken wen- schen ten aanzien van de ouderdoms voorziening,hebben wq ons heden tot den minister van financiën, den heer Treub gewend, met verzoek om in lichtingen te mogen ontvangen aan gaande zijn voornemens inzake het aanhangige ontwerp-ouderdomswet en de verzekeringswetgeving in het al gemeen, in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden. De minister achtte,het op het oogenblik intusschen niet gewenscht, daarom trent in bijzonderheden inlichtingen te geven. Wat daaromtrent te melden valt, zal in de Troonrede te lezen zijn. Wel kon hij verklaren, dat de voor nemens der regeering te dezen aan zien vaststaan en machtigde hij ons, men niet verliefd, van dien houdt men als van een goeien vriend, omdat men zulk een interessant persoon niet graag wil missen, maar trouwen. Wind je maar niet zoo op, ik heb je nog niet gevraagd. Neen gelukkig niet, doctortje, daarvoor ben je werkelijk te verstan dig. Pretlig zou het samenleven met mij ook niet zijnik ben ontzettend driftig en soms een echte xantippe. Sedert dit gesprek tusschen Kora en Herbert plaats had, was er al weer heel veel tijd verloopen. Of zij over dit gewichtige punt nog 'zoo dachten als toen Misschien hadden zij zelf het niet eens kunnen zeggen. In elk geval waren Herbert gevoelens voor de jonge vrouw heel wat warmer ge worden, dat kon hij zichzelf niet ver- heelen. Toen hij naar huis ging, had hij de onaangename zekerheid, dat de jonge Rus, die hedenavond Kora's huis voor den eersten keer had be treden, een gevaarlijke medeminnaar zou worden. Hij had juist de oogen waarvan de vrouwen houden, zijn ge heele persoonlijkheid, zijn zelibewuste houding, zijn heerlik, bepaald geni- mede te deelen, dat de regeeting zich op het standpunt stelt, dat de buiten gewoon hooge uitgaven, welke in de tegenwoordige tijdsomstandigheden van de schatkist gevorderd worden voor haar geen aanleiding mogen zijn om uitgaven welke voor de ontwik keling van land en volk noodzakelijk zijn, achterwege te laten. Wat de her ziening van verschillende belastingen aangaat, deelde hij voorts mede dat de voorbereidende arbeid daarvoor goed vordert en dat met name de commissie voor de tabaksbelasting spoedig met haar arbeid hoopt gereed te zijn. In België of Duitschland verblijvende landstormplichtigen. De minister van oorlog heeft be paald, dat, tijdens der; duur der hui dige tijdsomstandigheden, de in art. 13 van het landstormbcsluit bedoelde dienstplichtige, die in Duitschland of België gevestigd is of verblijf houdt, niet behoeit na te komen de verplich ting om naar Nederland terug te keeren en zich aan te melden bij den burgemeester, mits hij van zijn vol ledig adres en van elke verandering van zijn adres terstond aan den bur gemeester kennis geeft. Dit geldt voor zoolang bedoelde dienstplichtige niet in werkelijken dienst behoeft te komen of voor zoo lang door den minister van oorlog niet anders wordt bepaald. De positie der Neutralen. De „Revue des Sciences politiques" heeft in dezen oorlog een rubriek geopend, waarin de positie der on zijdige staten geschetst wordt door onzijdigen. In de jongste aflevering van het tijdschrift deelt onze landge noot, P. Roosenburg, mede, welke in het huidige conflict de positie van Nederland is. Hij zet daartoe uiteen welke politiek de Nederlandsche re geering volgt en voorts welke de ge voelens zijn van het Nederlandsche volk. Het eerste doet hij door een over zicht te geven van de diplomatieke stukken, die er begin Februari en einde Maart door onze regeering no pens de scheepvaart op de Noordzee en in het Kanaal openbaar zijn ge maakt. Ter inleiding van zijn beschouwing over de houding van het Nederland sche volk tegenover dezen oorlog zegt de heer Roosenburg terechtWij be treden hier het gebied van de im ponderabilia, van de gevoelskwesties, van de sympathieën en de antipathieën Voor den schrijver is het dan overigens buiten kijf, dat, behoudens enkele uitzonderingen, de Nederlan ders beslist anti-Duitsch zijn. „Voor den oorlog schrijft de heer Roosenburg waren de Duit aal pianospel, alles tezamen, had in druk op Kora gemaakt, dat was Herbert niet ontgaan en het er gerde hem. Hij was er aan gewend geraakt, de mooie kunstenares eenigs- zins als de zijne te beschouwen, zou er zich wellicht eens een ander man zich tusschen haar en hem plaatsen en deze de rechten verkrijgen, waar van hij tot dusverre slechts had ge droomd Bij die gedachte schudde hij glimlachend zijn hoofd. Dan moest er toch een heel ander komen, om hem, Herbert Behrens, den loef af te steken. Toen hij thuis kwam, stak hij een lamp aan en trad er mee voor den spiegel. Van heel dicht bij bekeek hij zicher ontging hem geen rim peltje onder de oogen eH op zijn voorhoofd. Ook zag hij duidelijk bij de slapen een paar herfstdraden in het donkerblonde haar. Mooi was hjj niet maar Hij zette de lamp weer op de tafel en kleedde zich, gerustgesteld uit. Hij kon zich best laten zien en behoefde niets te vree zen. De Rus was ontegenzeggelijk een knappe man maar dat was ook alles veel bijzonders had hij dezen schers verre van populair in Neder land. De Hollander drijft de liefde voor zijn individueele vrijheid door tot aan anarchie toe. Hij kan slecht met den Duitscher, en vooral met den Pruis, overweg, die een onverbidde lijk meester en een ondergeschikte zonder veel waardigheid is. De Duit- sche tucht is den Nederlander vreemd en onverdragelijkde aanmatiging van sommige Duitschers prikkelt en hin dert hem. Ondanks de zeer nauwe commercieele en intellectueeie ban den tusschen de twrse landen, hebben de Nederlanders over het algemeen nooit een groote sympathie voor hun oostelijke buren gevoeld. De instinct- tieve vrees van den kleine voor den al te machtige heeft misschien dat gevoel doen ontstaan. Men had ech ter waardeering voor hun zin voor orde, hun superieure organisatie, hun handelsgeest. De tijden van het Duit- sche bocht zijn voorbij. Zij leveren snel en goedkoop en de hoedanig heid van hun waren is superieur wanneer dat verlangd wordt. De ha ven van Rotterdam dankt haar ver- bazingwekkenden bloei voor een groot deet aan de Duitsche steden aan den Rijn en zijn achterland. De bestaande antipathie is tijdens den oorlog niet verminderd. Integen deel. Men begrijpt (in Nederland) zeer wel, dat Duitschland dezen oor log veroorzaakt heeft. Ons land lijdt er zeer door." Vorstelijke gift. De Ned. Overzee Trust-Maatschap pij heeft f 100.000 geschonken aan het Kon. Nederlandsch Steun-Comité. Briefwisseling tusschen België en Nederland. De Commissarissen der Koningin zijn door den minister van bir.nen- landsche zaken in kennis gesteld met het volgende aan den minister van buitenlandscbe zaken gericht schrijven van den Duitschen gezant. Op bevel van de militaire autori teiten van België zal de briefwisse ling tusschen België en Nederland op de volgende wijze gewijzigd worden. Tusschen Nederland en de gemeen ten Brussel, Luik en Verviers, met de voorsteden en omliggende plaat sen, evenals tusschen de gemeenten Antwerpen, Hasselt en Welkenraedt, maar wat dit laatste betreft zonder dat de voorsteden en omliggende plaatsen zijn inbegrepen, zullen voort aan persoonlijke mededeelingen slechts toegelaten zijn geschreven op brief kaarten. Mededeelingen die alleen op han del betrekking hebben, kunnen per brief worden verzonden, maar deze mededeelingen mogen niet langer zijn dan twee bladzijden gewoon brief papier. Ze moeten geschreven wor- avond niet gezegd. Geestige menschert zijn er niet veel en Kora hield niet van alledaag- sche mannen. Doch, verkeerd was 't nooit, om de oogen goed open te houden baat het niel, 't schaadt ook niet. Vrouwen veranderen zoo dik wijls en beter is het, op tijd de ba kens te verzetten dan alles te verspe len HOOFDSTUK X. Sedert Helmi's komst te Berlijn waren drie maanden verloopen. De winter had zijn streng bewind moeten overdragen aan de lente en aan hoo rnen en heesters staken de knoppen hun hoofdjes naar buiten, om eens rond te zien en zich er van te ver gewissen, of de wir.d werkelijk zacht was. Maat hij en de voorjaarszon meenden het goed, en vóór men er aan dacht waren de randen der per ken groen, bloeiden de sneeuwklok jes en luiddenjmet de crocusjes het Paaschfeest in. Wanneer kom je nu eindelijk voor goed bij mij vroeg Kora haar zuster voor de zooveelste maal, ter wijl zij haar langs de magere wangen den op een duidelijke en leesbare wijze. Dezelfde beschikkingen gelden voor de brieven en briefkaarten die gewis seld zullen worden tusschen de voor naamste plaatsen in België en de ge ïnterneerde soldaten en burgers in Nederland. Daarenboven kunnen deze soldaten en burgers postwissels ontvangen en verzenden. De postdienst voor de Belgische soldaten blijft gratis. Briefzendingen die niet voldoen aan deze voorschriften kunnen niet ver zonden worden. Ze worden terugge zonden aan de afzenders. Reservekader. De minister van oorlog brengt het navolgende ter kennis van belangheb benden lo. Aan vrijwilligers, die zich bij het reservekader verbinden na 14 Augustus 1915 zuilen geen jaarlpsche toelagen meer worden toegekend 2o. Vrijwilligers van het reserve kader, die de verbintenis daarbij heb ben gesloten niet dienstplichtig zijn de, na 14 Augustus 1915, dienstplichtig zijnde na 31 December 1909, treden in het genot van toelage, indien zij als reserve-officier ter beschikking van de Koningin blijven, nadat zjj het 31e levensjaar hebben volbracht. Gebied ontzegd. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland is het verblijf in zijn ge bied ontzegd aan Gustaaf Geirnaeit, geboren 3 Oct. 1893 te Bouchaute (België), wonende te Maagd van GentGustaaf de Greve, geboren 15 Febr. 1868 te Watervliet (België), wonende te Maagd van Gent; Gustaaf Coquit, geboren 12 Juli 1897 te Bouchaute, wonende te Biervliet; Prudent Joseph de Milliano, geboren 22 Dec. 1875 te Biervliet, wonende te Philippine Camiel Andries, gebo ren 2 Aug. 1893 te Bassevelde (B.), wonende te Maagd van Gent. De Milliano is een Nederlander, de andere drie zijn Belgen. Het bevel tot hunne uitzetting staal in verband met het beleedigen van een Duitschen schildwacht. Het centrale vischbureau. Minister Posthuma heeft in zijn de partement de commissie geïnstalleerd welke zal hebben te onderzoeken of en hoe de werkzaamheden van het Centraal Bureau voor den afzet van visscherijproducten zouden moeien of kunnen worden voortgezet door de Visscherij-Vereenigingen, hetzij nu reeds, hetzij na afloop van den oor logstoestand, en omtrent de uitkom sten van dat onderzoek te rapportee ren, eventueel onder overlegging van een uitgewerkt plan tot voortzetting van de werkzaamheden. streek, die maar in 't geheel niet rond wilde worden. Je kamertje het rustigste in 't heele huis is al lang voor je klaar en alles, wat je mijns inziens graag hebt, heb ik in laten brengen. Waarom ben je er toch zoo op gesteld, hier te zitten, zoo afge zonderd van de heerlijke voorjaars wereld. En die heb je juist zoo noo- dig om weer wat vroolijker te wor den. Pak je goed in en kom mee ik maak het wel met oom in orde. Neen neen, vandaag nog niet, weerde Helmi af, gauw kom ik bij je, misschien morgen al, maar haast mij nu niet, ik wil de onverdragelijke onrust, die mij zoo pijnigt niet in je huis meebrengen. Vóór ik hier wegga moet ik eerst weer rustig zjjn. ik geef toch om niets, zoolang ik geen antwoord van Frits heb. Kora stond op en maakte zich gereed, om heen te gaan. Zij zaten in Helmi's kamertjeKora was in de laatste weken dikwijls hier geweest had dan haar pleegzuster meestal meegenomen. Vaandaag deed zij geen moeite meerals Helmi oogen opzet te zooals zooeven, was er niets met haar te beginnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1