BOS. ïandel. nstbode, WOENSDAG 11 AUGUSTUS WOENSDAG binnenland feuilleton No. 1ST 63e Jaargang ierdag N WONING AMER REERD ZONDAGSBLAD Zeeuwsobs hemische j en Ververij jjltgM: firma f. RH DE VELDE Ir.. Kleins Markt 58, Vlissingen. Teletoor. Intens. 10 Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en elgemien nrkendi Christelijke feestdagen 1915 M stenares. SüfiSSÏtosjö u zullen vanaf ingen en voor ssingsche Gas- ft zijn iarverbruik. eer w >1 11 v> teer ctie van Ms ot meer. :n dus de gas- nen. Gasfabriek". an nette lieden, ndijk 37. op netten stand pKamers, met ot Jrieven no. 500, bu- e Courant." .HARDING" 1 N O E N. ADEES in Zeeland, ing voor uitstoomen Eigen laboratorium k van onschadelijke en zonder Chloor. 6. Teleph. 92. orradlg H A Liiessy Co. kartell, Oude Jenever. TPockLnlc, Lucas Bols, Bootz, aap Zoon lolijn.. an Beertje, Amsterdam ALTE, Houtkade 14, ir, voor halve dage"- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk I.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel» ƒ0.40 voor iedere regel meer ÏO ce»t Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. abonnement speciale prlft Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 8 ct. per regel T)e abonnés, in't bezit eener ft ft f| ft gulden bij levens- m f* ft gulden bij dood AO ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies O O gulden bij verlies ft l^gulden bij verlies nolis zijn GRATIS verze- M\ IIIII lange ongeschikt- *1] I door <1111 van een hand, |ft|l van II lil vaneen M*\ van eiken kerd tegenongelukken voor: MvUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog LW een duim EUU wijsvinger £diA anderen vinger. Ou» ultkeerlngen .orden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaetsbewlls, een ongeluk bekomen op trein, boto ol tram. Do ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Vorzek. Bank" ie Scklede» Een valsch gerucht. Naar aanleiding van het uit Qenève geseind bericht als zou H. M. de Ko ningin in verband met het herstel van" den vrede een schrijven hebben doen toekomen aan den Paus, kan met zekerheid verklaard worden dat bedoeld gerucht volstrekt ongegrond is. De Landstorm. De ,0. Haarl. Ct." verneemt, dat bet voornemen bestaat om bij het in werkelijken dienst komen van den landstorm een deel der in de kazer nes verblijvende en ter plaatse of omgeving wonende militairen meer nachtpermissie te geven, om daardoor, voorloopig althans, plaatsruimte te krijgen. Generaal Staal over „J'accuse." In een artikel over den oorlog in „Het Vaderland" heeft de oud-minis ter van oorlog, generaal H. P. Staal, beteogd, dat het Fransche noorder front, slechts door België te bereiken was. Hij schreef vervolgens .Neemt men dus eenmaal als waar schijnlijk aan, dat de oorlogsoorzaak er voor Duitschland was, dan volgt de rest logisch van zelf, en dan kan Duitschland, zoo al niet volkomen onschuld, dan toch zeker, en zeer sterk, verzachtende omstandigheden pleiten." Naar aanleiding van deze ontboe zeming schrijft de bekende letterkun dige Henri Borel in een ingezonden stuk in hetzelfde Haagsche blad .Mag ik thans generaal Staal be leefd een vraag stellen N.l. deze (en ook dit volgt „logisch van zelf") Als het eens Ik stel enkel 't ge val, méér niet voor Duitschland dan wel voor Engeland „oorlogsoor zaak" werd, ten einde den vijand beter op 't lijf te kunnen vallen, Ne land binnen te vallen, zou zijne Ex cellentie, Nederland's gewezen minis ter van oorlog, dan óók voor den invaller „zoo al niet volkomen on schuld, dan toch zeker, en zeer sterk, verzachtende omstandigheden plei ten?" Of bestaat er, behalve „oorlogsoor zaak" in een beschaafde wereld ook nog zooiets als volkenrecht en het recht op onafhankelijkheid van kleine naties Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd bij het res. pers. der landmacht, bij het wapen der inf., tot generaal-majoor de adj. in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de gep. gen- majoor tit. der cav. jhr. L. D. C. de Lar.noy, van het leger in Ned. Indië zijn benoemd, met 15 Aug. bij het res. pers. der landmacht, bij de inf. (Nadruk verboden.) 34) -o- 't Is toch niet waar Htj knikte. Gezien en herkend, ondanks de lange scheiding. Uit haar kinderjaren herinnerde zij zich nog je stem en bij de eerste woorden uit je mond wist zij, dat Doctor, je was met Helmi in den schouwburg Ik was zoo vrij. Zeg mij, welken indruk heeft het stuk en mijn „Magda" op haar gemaakt Zij vroeg het bijna aarzelend. Den indruk, dien elke groote kunstprestatie op een ernstig, ontvan kelijk jong gemoed steeds zal maken zij had alles om zich heen verge ten en leefde met alles, wat op het tooneel voorviel, mee, alsof dat de werkelijkheid was. Ten laatste had zij der landweer, tot res. Ie luit. bij hun tegenwoordig bat. de res. 2e luit. Velleman, van het 46e bat.C. F. Eggink, van het 15e bat.J. J. Ab- spoel, van het 31e bat.H. Wolf, van het 37e bat.F. B. F. Wirds, van het 43e bat.D. Langenbach, van het 8e bat.A. A. Jansen, van het 29e bat.; M. F. L. Riemvis, van het 40e bat. H. Weidijk, van het 10e bat. en E. G. Ambrosius, van het 45e bat.tot landweer le luit. bij hun tegenwoor dig bat., de landweer 2e luit. A. M. van den Broek, van het 31e bat. en J. van Bommel, van het 19e bat.bij de art. der landweer, tot res. le luit. in zijn tegenwoordig district, de res. 2e luit. J. H. Snel, van de art. in landweerdistrict Amsterdam II zijn benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht, tot reserve 2e luitenant bij hun tegenwoordig korps, bij het wapen der int.de vaandrigs M. A. J. H. Kruijtzler van het 13e reg., j. H. Stalfoort van het 17e reg., G. Kruys van liet 7e reg., A. van Zoelen van het le reg., F. Krijnen van het 7e reg., A. F. Velde van het 4e reg., H. G. Hootsen van het 20e reg., P. H. Ottervanger van het reg. jagers, A. G. van Ingen van het 18e reg., A. B. H. van Heusden van het 6e reg., E. G. Tobi van hel 2e reg., J. J. Temminck van het 3e reg.. W. van 't Hoog van het 17e reg., G. van der Held van het 21e reg., J. H. Jonas van het 22e reg., W. R. Smits van het 21e reg., J. B. H. Kernkamp van het 21e reg., G. H. C. Hart van het 3e reg., M. J. Bos van het 21e reg., A. A. J. Dirven van het 17e reg., H. «an den Bok van het 3e reg., W. P. j. van Oirscbot van het 3e reg., A. J. C. Nugteren van het 17e reg., G. H. ten Hoopen van het 3e reg., A. H. B. van Riemsdijk van het 17e reg., A. J. ilcken van het 3e reg., E. H. Schippers van het 3e reg., D. C. van der Waal van het 21e reg., J. Siebenga van het 22e reg., P. L. van Hemert van het 3e reg., H. R. Hoetink van het 2e reg., R. B. de Boer van het 22e reg., A. S. van der Zwan van het 21e reg., A. Brouwers van het 3e reg., F. H. E. Guljé, F. J. Hoebink en J. W. de Groot, allen van het 21e reg., J. C. Versluijs van het 3e reg., C. Maathuis van het le reg., L. F. C. Conté van het 21e reg., H. J. M. Lips van het 3e reg., A. L. A. van Drimmelen van het 22e reg., H. van Hoorn van het 2e reg., E. R. Peters van het 3e reg., J. Ane- ma van het 2e reg-, H. J. van der Bend van het 7e reg.J. Schol, J. Valk en F. C. W. Koker, allen van het 21e reg. Verbanning van ds. de Ligt. Als antwoord op de vraag van het classicaal bestuur van Eindhoven, op grond van welke uitlatingen ds. B. tranen in haar oogen en de wensch, deze „Magda" Kora reeds morgen te mogen omhelzen, kwam uit een overvol hart. Kora had vol spanning geluisterd, ze haalde diep adem, reikte Herbert over de tafel de hand en drukte de zijne hartelijk. Hoe dankbaar ik je er voor ben, Helmi en mij nader tot elkaar gebracht te hebben, kan ik je niet zeggen. Maar waarom maakte jij nu de maat van je goedheid niet vol en bracht haar dezen avond dadelijk hier? Wat zou dat een heerlijke verrassing voor mij zijn geweest. Herbert trok een spottend gezicht.... Uw pleegzuster is nog te zeer gehecht aan ouderwetsche gebruiken. Dit past niet en dat past niet, en al zou zij zelve er zich ook boven wil len plaatsen zij is tamelijk zelf standig in haar doen en laten dan zouden toch de lieve bloedverwanten een hevig spektakel maken, wanneer zij, 's avonds uit den schouwburg komend, met een jongen man ja, kijk mij nu maar zoo spottend aan, die menschen vinden mij jong, omdat het huwelijksjuk mij nog niet drukt, de Ligt is verbannen, heeft de com mandant van het veldleger een af schrift gezonden van het proces-ver baal, naar aanleiding waarvan het ver- banningsbesiuit genomen is. De com mandant verzoekt beleefd, dat stuk als vertrouwelijk te beschouwen. Conferentie van neutralen. De bekende Zwitsersche geleerde, prof. dr. A. Forel, heeft tot den Ne- derlandschen Anti-Oorlog Raad, in verband met het voorstel, dat de Ne- derlandsche regeering het initiatief zou nemen tot een conferentie der neutralen, het volgende schrijven ge richt Als lid van de internationale bij eenkomst, die in April 1.1. te 's Gra- venbage plaats vond, en het minimum program voor een duurzamen vrede vastgesteld heeft, veroorloof ik mij, eenige woorden tot u te richten. Ik verheug mij van ganscber harte over het doel der vergadering van 3 Augustus. De moorddadige oorlog heeft reeds een vol jaar geduurd, miliioenen levens en goederen zijn verwoest en geen resultaat werd be reikt. leder meent het recht aan zijn kant te hebben en beschuldigt de anderen van alle mogelijke zonden, leder hoopt nog op een beslissende overwinning. Ondertusschen lijden ook de neutrale landen onuitspreke lijk. Zooais Norman Angell zoo juist voorzag, is de onderlinge afhankelijk heid van alle volkeren der aarde te genwoordig zoodanig, dat alle zonder uitzondering door den oorlog lijden. De overwinnaars, ingeval die er zijn, zullen niet veel mir/Jei lijden dan de overwonnenen. En wij onzijdigen zouden met de armen over elkaar slaan en niet an ders doen dan onze grenzen door mobilisatie verdedigen? tot wij ten slotte vrijwel vernietigd worden. Wij hebben overal in de oorlogvoe rende landen familie en vrienden, wier dood, verminking of gevangen schap ons in diepen rouw dompelt, en dan zouden wij niets doen en zwijgen Neen I Het is onze heilige plicht, dat wij, die juister en onpartijdiger de zaken bezien, beter ingelicht zijn en niet zoo totaal door haat en hartstocht verblind, al het mogelijke in het werk stellen voor de redding van Europa, ja zelfs de redding der geheele menschheid op aarde. Dit kunnen wij slechts door een nauwe aaneensluiting der neutralen doen. Wij mogen niet langer wachten totdat een „ander" begint. Hem, die den moed en de kracht heeft 't initiatief tot de voor- loopige aaneensluiting van alle on zijdige landen te nemen, hem komt de grootste dank en eerbied toe. Zelfs in het gevai, dat niet alle nu nog neutrale landen zouden meedoen, was dus met een jongen man in de stad rondzwierf, terwijl zij bovendien nog verloofd is ook. Och, dat vergeet ik maar steeds weer. 't Is ook erg jammer, Helmi zou een goeie vrouw voor je zijn. Vind je? vroeg hij haar door dringend aanziende. Zeker, antwoordde zij luchtigjes, de vrouw van een redacteur, welke knap, mooi, inteiessant en wat nog niet al meer is, die zingt, piano speelt En die voor alies een zuster heeft, op wie zij van den eersten dag van haar huwelijk af met reden ja- loersch zou zijn. Och, loop heen, doctor, hoe zou onze eerzame vriendschap nu ooit jaloezie kunnen opwekken Ja, 't zou wezenlijk onbegrijpe lijk zijn, zei hij, haar overmoedig glimlachend aanziende, ik begrijp niet hoe ik er bij kom. De electrische bel van de huisdeur liet zich hooren. Kora luisterde. Laat komt gij, doch gij komt, graaf Isolani, zei Kora schertsend, terwijl zij opstond. Het avondeten de zaak nog niet verloren. De wei geraars zullen zich alleen later moe ten schamen. Een energiek gezamen lijk besluit van alle onzijdige landen, die door permanent gemeenschappelijk overleg de voorbereidende werkzaam heden voor een toekomstige goede en vreedzame Statenorganisatie nu reeds op zich willen nemen dit besluit moet met eenige volharding de zege behalen op de tyrannleke sleur van verouderde zeden en gewoonten. Moge het u gelukken bij de Neder- landsche regeering gehoor te vinden en instemming te verkrijgen. Dat is mijn vurigste wensch. Deze wensch vloeit niet voort uit opkomende ge voelens, maar is de vrucht van jaren lange overwegingen en de uiting van overtuigingen die ik reeds vele jaren vóór den tegenwoordigen oorlog had. Inspecteur van den landbouw. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Februari 1916 aan F. B. Löhnlsop zijn verzoek eervol entslag verleend als inspecteur van den landbouw, onder dankbetuiging, en is I. G. J. Kakebeeke, te Goes, benoemd tot in specteur van den landbouw, onder toekenning van eervol ontslag als rijkslandbouwleeraaren is de in specteur Kakebeeke voornoemd, werk zaam gesteld bij de directie van den landbouw. Kilometerboekjes. Met ingang van 1 October zullen de kilometerboekjes op de spoor wegen niet meer onbepaald geldig zijn, maar zal, evenals vroeger, een K. M. boekje van 1000 K. M. een geldigheidsduur van 12 maanden en van 500 K. M. 6 maanden geldigheid hebben. Aan personen die in militairen dienst zijn en die een op hun naam gesteld K. M. boekje van 500 of 1000 K. M., waarop nog ten minste 50 K M. ongebruikt zijn, opzenden naar de Mij., die het boekje heelt uitgege ven wordt de volle waarde van f 0.03 voor de 1ste klasse, f0.02V4 voor de 2e klasse en 1V, cent voor de 3de klasse voor eiken ongebruikten K. M. vergoed, mits zij het bewijs leveren, dat zij in werkelijken dienst zijn en het boekje hebben gekocht, voordat zij onder de wapenen zijn gekomen. Bond van Staatspsnsioneering. Uit het jaarverslag van den Bond voor Staatspensloneering bleek, dat op 31 December 1914 de bond uit 444 afdeelingen bestond met 51,213 ledenalgemeene leden 250, totaal derhalve 51,463 leden. In 122 Bonden en Vereenigingen plm. 42,000 leden, zoodat het totaal der leden en aan geslotenen 93,000 bedroeg. Het aantal aangesloten bonden en hebben de heeren gemistzij moeten zich ermee tevreden stellen alleen iets te drinken te krijgen. Kom, ik ontvang hen in den kleinen salon, 't ziet er hier nu zoo ongezellig uit. Kora bewoonde haar eigen mooi huis, dicht bij den Tlergarten. 't Was een tusschen 't groen gelegen villa, die er met zijn kleinen voortuin des zomers allerliefst uitzag. Nu waren de bloembedden warm toegedekt, en de stamrozen goed ingepakt. Herfststor men en sneeuwjachten Londen hen evenmin deren als het soiled ge bouwde huls, dat er met zqn sier lijken gevel, de hooge spiegelruiten en de fijne kanten gordijnen we) naar uitzag het tehuis te zijn van welge stelde menschen. Die indruk werd nog versterkt door het inwendige der villa. Alles getuigde hier, dat weelde en smaak samengingen. Mevrouw Wolski kon met haar „thuis" tevreden zijn, zij verlangde dan ook geen ander en daarom zeker ook niet naar een tweede huwelijk. Dat zij, de ge vierde kunstenares en welgestelde weduwe, aanzoeken ontving, was niet meer dan natuurlijk, want zij was een te goede partij om onopgemerkt te vereenigingen is met 8 vooruitgegaan. Het aantal Federaties vermeerderde ook dit jaar weer met één, n.l. de federatie Emmen, waarbij 11 afdee lingen zijn aangesloten. In het geheel bevinden zich 250 afdeelingen in het federatief verband. Uit het financieel verslag van den penningmeester, ds. P. A. Vis bleek, dat de ontvangsten en uitgaven be droegen f 14,244. Volle hotels. In geen jaren zijn de hotels en pensions in het oosten van Overijsel De Lutte, Denekamp, Delden, Markelo, enz. zoo vol geweest als dit jaar. Zoowat alles is bezet en ve len, die vorige jaren geen pension bielden, hebben thans het beste plaats je in hun woning ingeruimd voor betalende logé's. Nochtans kon aan tientallen aanvragen om pension niet worden voldaan. We gelooven, dat velen, die andere jaren hun vacantie in het buitenland doorbrachten, en nu gedwongen hier blijven, zich niet zullen beklagen. Er is zooveel schoons in eigen land te zien. En licht leidt het tot verbetering van het dikwijls zoo achterlijke hotelwezen. Vlissingen, 11 Augustus. Electrische muntmeters. De directie van de electrische tram Vlissingen—Middelburg, welke maat schappij zooals bekend hier ter stede electrischen stroom voorlicht en kracht levert, heeft, blijkens achterstaande advertentie, besloten over te gaan tot het invoeren van electrische munt meters. Zij zet in een circulaire uiteen dat het gebruik van electrisch licht als men er slechts economisch mee om gaat, bëslist voordeelig is. In elke kamer, keuken, kelder of zolder is het mogelijk bij de deur het licht onmid dellijk te ontsteken en na verrichte werkzaamheden dadelijk weer uit te doen, zoodat geen seconde onnut licht verbrand wordt. Bovendien is het gebruik van electrisch licht de laatste jaren veel voordeeliger geworden door de verbetering der metaaldraadlampen. Zoo gebruikte een lamp voor 5 jaar ongeveer 1.2 watt per kaarssterkte, terwijl thans deze lampen minder dan 1 watt per kaarssterkte verbruiken, zoodat het electrisch licht daardoor 17 pet. goedkooper is geworden dan voor 5 jaar De metaaldraadlamp is thans echter door een nieuwe uitvinding weder verbeterd, nl. de halfwattiamp, zoodat bet stroomverbruik per lamp nu on geveer de helft van het vroegere be draagt. De electrische verlichting is dus in een tijd van 5 jaar minstens 60 pet. goedkooper geworden, aangezien voor blijven, maar zjj was ook verstandig genoeg die vereerders te doorzien en osk in 't geheel niet van zins afstand te doen van haar vrijheid en onaf hankelijkheid. Ik zal niet voor den tweeden keer trouwen, had zij eens tot Her- bert gezegd, welk voordeel zou ik daarvan hebben Ik heb mijn lief kind, mijn kunst, meer dan genoeg om te leven Goeie vrienden, had Herbert er tusschen geworpen. Zeker, die tellen vooral mee, en misschien zou ik hen allen moeten missen, als mijn gebieder het in zijn hoofd kreeg jaloersch te worden. Neen, neen, mijn vrijheid is mij alles waard. Als er nu echter eens iemand kwam 't zij met of zonder mooie titels en waardigheden die je hart ver overt, mevrouw Kora, wat dan? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1