DINSDAG ÏO AUGUSTUS No. 186 1Q15 jjllgavefirma f. YAH DE VELB£ If, Hein» Hlartt 58, Vlissinp. Teleloon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Cbristslijki leastda «1 BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3* per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.S0. Voor België 2.2® Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor Iedere regel meer 1® cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel gulden bij levens-«F*gulden bij dood O f| ft gulden bij verlies* gulden bij verlies* gulden bij verlies Q r*gulden bij verlies j lange ongeschikt- *111 door «llll van een hand, I |a)|| van lllll vaneen van eiken icërd tegenongelukken voor: heid tot werken i %J\3 een ongeluk UUU voet of oog IvU een duim AUU wijsvinger UU anderen vinger. Pace ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de «erzekerdcn, «oorzien aen geldig pl»«tsbewl|s, een ongeluk bekome» op trein, bolo ol tmrn. De ultkeerlng wordi gewearborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bink" ie Schledets De abonnés, in 't bezit eener AAAAi polis, zijn GRATIS verze- iMIIIJ I Voor den Vrede. Naar Wolff's bureau uit Genève meldt, vernemen de bladen aldaar uit Rome, dat volgens goed inge lichte kringen Koningin Wilhelmina den Paus in een brief heeft geluk gewenscht met zijn pogingen, welke gericht zijn op het herstel van den vrede. De afstammelingen der Oranjes. Een Duitsche historicus vertelt, dat Prins Willem van Oranje, de stichter van de Nederlandsche onafhankelijk heid, de gemeenschappelijke voor vader is van bijna alle vorsten, die elkaar op het oogenblik beoorlogen. Hij is, zooals men weet, viermaal getrouwd geweest, de laatste maal met Louise de Coligny, de dochter van den admiraal van Frankrijk. Uit dat huwelijk was een zoon ge boren, Frederik Hendrik van Oranje- Nassau (f 1647), en die is de directe stamhouder van vijf vorste 1 en vor stinnen. In de eerste plaats van keizer 'Wilhelm II. Deze stamt nl. rechtstreeks af van den grooten Brandenburgschen keur vorst, die was gehuwd met Louise «enriette, een dochter van Frederik Hendrik. Haar jongere zuster, Alber- tine Agnes, was gehuwd met den eersten vorst van Nassau Dietz. Daar van stamt ook rechtstreeks koningin Wilhelmina af, die, zegt de schrijver, „de erfenis van den grooten Oranje op het oogenblik voorzichtig en toch krachtig bestuurt." Uit dezelfde linie stamt ook de Wilhelm, die eens bij de gratie der wereld Mbret van Al banië is geweest, Wilhelm zu Neu- wied. Zijn moeder Marie was nl. een geboren prinses der Nederlanden. Een andere spruit is groothertogin Adelheid van Luxemburg, doordat een achter- achter-kleindochter van vorst Wilhelm Frederik van Nassau-DIetz, namelijk prinses Karoline, getrouwd is geweest met een vorst Karl Christian zu Nas- sau-Weiburg, en zij daar weer in rechte linie uit voortkomt. Ook de koning van Zweden stamt van dien tak af. De oudste dochter van Willem van Oranje, Louise Juliana, die gehuwd was met keurvorst Frederik IV, Palz- graf von Rhein, is de stammoeder van niet minder dan 10 vorsten, onder wie 4 kroon-pretendenten, nl. Louis Philip van Orleans, koning Albert van België, Czaar Ferdinand van Bulga rije, keizer Frans Jozef, ex koning Manuel van Portugal, koning Ferdi nand van Rumenië, koning Alfons XIII van Spanje, koning Victor Ema nuel IH van Italië, prins Victor Napo leon, de Bonapartistische kroonpre tendent, en Don Jaime, het hoofd der Carlistische partij in Spanje. (Nadruk verboden.) 33) -o- Als hij nog mocht komen met zijn vriend, moet hij maar tevreden zijn met hetgeen wij voor hem overlaten. Wilt u laten opbrengen, juffrouw Mül- ler? Kom docter, riep zij tot Behrens, zonder den salon binnen te gaan, „Magda" heeft mij hongerig gemaakt, laten wij gezellig samen soupeeren, of heb ik '4 vanavond niet verdiend Wal dunkt u Zij stak Herbert haar hand toe, welke hij aan zijn lippen bracht. Meer dan verdiend, zei hij har telijk. Dus tevreden? vroeg zij en lachte hem met haar schitterende oogen toe. Gelukkig. Ik hecht veel waarde aan je oordeel dat weet ge. En ga nu zitten. Het schijnt dat wij vanavond alleen blijven 't is mij De derde dochter uit het derde huwelijk van prins Willem van Oranje, Catharina Belgica, die getrouwd was met graaf Philip Louis II von Hanau Münzenberg, is de stammoeder van 5 Europeesche heetschers, nl. koning Chrisliaan X van Denemarken, koning Hakon van Noorwegen, koning Kon- stantijn van Griekenland, koning George V van Engeland en czaar Nicolaas van Rusland. Mr. L H. W. Regout. De heer mr. L. H. W. Regout, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister in lijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel, is gisteren van zijn buitenverblijf te Meerssen naar Rome vertrokken, al waar hij einde dezer week denkt aan te komen. j 1 De middenstanders en de crisis. Eenige Tweede Kamerleden hadden er, blijkens hel onlangs gepubliceerd sectieverslag, bezwaar tegen, dat de minister van Financiën reeds vóór de bewilliging van de thans gedane kre dietaanvraag tot het steunen van den kleinen middenstand en het verge makkelijken van de voldoening aan diens kredieibehoefte, organiseerende vergaderingen had gehouden en, zon der dat de Staten Oeneraal daarin gekend was, verschillende maatrege len genomen had, welke bij de be langhebbenden verwachtingen hadden opgewekt. De vraag werd ook in de secties gedaan, hoe aan het verleenen van kredieten door de Regeering een einde zal worden gemaakt, en de hoop uit gesproken dat niet meer uitbreiding aan de zaak gegeven worde dan strikt noodzakelijk is. De vrees toch was bij eenige leden gerezen, dat de Middenstandsbanken, met de weten schap dat zij den steun van den Slaat achter zich heboen, allicht geneigd zouden wezen gemakkelijk krediet te verleenen. Naar aanleiding van deze opmer kingen schrijft de heer Meuwsen in zijn „Middenstandsbond": j „Is het geen schande, dat volksver tegenwoordigers op een dergelijke wijze, de middelen, voorgesteld door de Regeering om de arme midden standers-slachtoffers der mobilisatie helpend tegemoet te treden, afkeuren, waar die middelen zeli werkelijk nog zeer weinig beteekenen, voor de groote ellende welke gelenigd zal moeten worden en voor de groote opofferingen, welke de gemobiliseerde middenstanders zich moeien getroos- ten." Duitschland en Nederland. In de „Kreuzztg." geeft prof. Hoetsch een beschouwing over den toestand in Nederland en schrijft: best, want ik ben toch wat moein den laatsten tijd vermoeit mij de rol van „Magda" zeer. Geen wonder als men zich zoo inspant, mevrouw Kora. ik benijd eiken tooneeldichter, wien 't vergund is zijn heldinnen op dergelijke wijze verper soonlijkt te zien. Wie zoo iets zou kunnen schrijven Een ongewoon ernstige irek ver scheen er op zijn gelaat, hij tiet Kora's hand los en streek een paar keeren snel over zijn voorhoofd. Zou kunnen? herhaalde Kora, terwijl zij haar hand op zijn arm legde, ik ken iemand die het kan. Heb den wil maar eens, neem het je maar eens heel ernstig voor. Schrijf eens iets, dat pakt en ontroert; dat het de toeschouwers zal meesleepen, daar voor zal ik zorgen vooropgesteld, dat ik niet een rol moet spelen, die niet voor mij past. Dat zou niet best gaan, of ik moest iets héél slecht schrijven. Oe fatsoeneert alles naar uw artistieke ideëen en maakt uit het onbeduidend ste iets grootsch. Maar als als ik ooit een tooneeistuk schrijf, dan schrijf ik de rol der heldin voor Kora Wolski Engelands streven om den handel der neutrale staten onder zijn con trole te brengen, heeft in dezen oor log Nederland, dat in zijn gevoelens wel rader bij Engeland staat dan bij ons, eerst recht duidelijk gemaakt in welk moeras zij geraken, die zich onder Engeland's vleugels stellen. Wij weten, dat de stemming in Ne derland in niet gerechtvaardigde be zorgdheid bestond dat het lot van België ook voor Nederland gevolgen zou kunnen hebben. Gaarne geven wij dan ook toe, dat In vroegere jaren van onzen kant in dit opzicht vele onvoorzichtigheden, ja zelfs dwaas heden zijn begaan. Men sloeg bij ons het recht op onafhankelijkheid, da! Nederland door zijn geschiedenis heeft verworven, te laag aan. Wie over de tegenwoordige en toekomstige betrekkingen van Nederland mei Duitschland wil spreken, leze eerst Heinrich v. Treitschke's wondermooi opstel over de republiek van de vereenigde Nederlanden. Uitgaande van onze achting voor een aldus verworven staatkundige onafhanke lijkheid, zullen wij, als de tijd daar voor gekomen is, België's toekomst regelen, waar Nederland natuurlijk veel belang bij heeft. Maar eer het zoo ver is, hebben wij nog ruim den tijd. Eenmaal zal ook de openbare meening in Nederland er steeds van doordrongen worden, dat Duitschland in zijn strijd voor de vrije zee, d.i. voor de vrijheid in de Noordzee, ook voor Nederland's belangen te velde staat. En indien gevraagd wordt waarom Engeland, zoowel vroeger als thans, zoo sterk heeit gestaan op de handhaving van de zooge naamde Belgische neutraliteit, dan kan men in de politieke uitingen, zoo van Gladstone als van Charles Dilke daar gemakkelijk een antwoord op vinden. Graaf d« Marchand et d'Anssmbourg. Te Gulpen is overleden 1. Graaf de Marchant et d'Ansemburg, oud lid van de Tweede Kamer der Stalen Genraal en lid van de Provinciale Staten van Limburg. Prijzen levensmiddelen. Door het Alg. Ned. Werklieden- Verbond is volgens de „Werksmans- bode" een adres aan den minister van Landbouw gericht, waarin gezegd wordt lo. dat in deze abnormale toestan den de regeering het in haar macht heeft over de binnenlandsche produc ten te beschikken; 2o. dat het tot de bijzondere (aak der regeering behoort, den druk der tijden zooveel mogelijk voor de be volking te verzachten 3o. dat de regeering dat kon be reiken door voor de bevolking tegen en leg daarmee het succes in je han den. Maar wanneer zal het zoover ko men. Tot nu toe is het schrijven van al mijn ontwerpen en schetsen op niets uitgeloepen. Ik krijg mooie ge dachten, ga met vurlgen ijver aan het werk, arbeid tot laat in den nacht vandaag morgen en nog eRkele dagendan is het, of er iets in mij verlamt; wat ik zoo mooi had ge dacht, wordt steeds vager, lost zich op als in een nevel en tenslotte komt er een groote woede over mij, dat het zoo is gegaan. Kalm kan ik het daarna aanzien, dat de snippers van het papier dat eerst zooveel voor mij beteekende, in den haard verbranden en tot asch worden -ze zijn van minder nut dan het steenkool, dat er naast ligt, want zij hebben niet eens kunnen verwarmen. Kora schudde het hoofd en zag hem zeer verbaasd aan. En ge verbeeld je, de eenige te zijn, wien 't zoo gaat Gelooft ge, dat alle anderen het zoo maar kant en klaar nit de mouw konden schudden Geen denken aan. Ieder ernstig werk wil goed voorbereid zijn verlangt tijd en geduld. Uit den hemel gevallen billijke prijzen beschikbaar te stellen alle levensmiddelen, in het bijzonder naast het brood, aardappelen, groen ten, vleesch, spek, vet, grutterswaren en visch. Ten slotte wordt het vertrouwen uitgesproken, dat de minister aan den roep tot meerderen steun in deze der arbeidende bevolking van Nedetland gehoor zal geven en het daarheen zal leiden dat aan de billijke wenschen gevolg zal worden gegeven. Schip opgeblazen. Zaterdagavond ongeveer 10 uur kwam van New Castle, geladen met steenkolen, te Rotterdam binnen en nam ligplaats in de Waalhaven het stoomschip „Dirksland" van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschap- pij. Het nog nieuwe schip voltooide daarmede zijn eerste reis en had .daarbij reeds een belangrijk avontuur. Des middags op 52 gr. 27 min. N. B. en 2 gr. 46 min. O.L. zag het een klein vischscheepje, de Lowestoft 294 genaamd „Christmas Rose", opblazen en was zoo gelukkig de bemanning van het kleine vaartuigje uit baar engen toestand te kunnen redden. Deze bemanning bestond slechts uit drie personen, de schipper A. Lee en twee andere opvarenden G. Wood en A. Painter. De schipbreukelingen wer den naar Rotterdam meegenomen en overgegeven aan de rivierpolitie, door welker goede zorgen zij een onder komen vonden in het Zeemanshuis. Aan boord van de „Dirksland" ver klaarde schipper Lee, dat hij de on derzeeboot reeds op een afstand zag en daarom gelegenheid had om zijn kompas en enkele kleine zaken nog in zijn scheepsboot te bergen, omdat hij wel begreep, dat het met zijn scheepje gedaan zou zijn. De onder zeeër was van het oude kleine type, vertoonde zijn vlag en gaf den schip per last om met zijn papieren aan boord te komen. Zij stoottea af met hun boot, doch moesten mededeelen geen scheepspapieren te hebben. Met twee bommen werd het vaartuigje opgeblazen en daarop sleepte de on derzeeër de boot in den koers van de „Dirksland," die de schipbreukelingen aldus gemakkelijk kon opnemen. De „Dirksland" had op een afstand alles gezien en nam de Engelschén ongeveer 15 mijl N.W. van het Maas- vuurschip aan boord. Reizende Bibliotheken. In het aanstaande najaar zullen voor de achtste maal de reizende bibliotheken van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen naar alle oorden van ons land worden verzon den. Deze instelling beoogt, geduren de de wintermaanden, wanneer het werk op het land bijkans stil ligt en veel tijd thuis wordt doorgebracht, kunstenaars, op welk gebied ook, heb ik nog nooit ontmoet. Je bent, om zoo te zeggen, nog een beginne ling in je tegenwoordig beroep, en hebt voorloopig nog in 't geheel geen recht veel van je zelf te verwachten en aan je zwartgallige stemmingen toe te geven. Geduld maar geduld, vlijt en volharding; wat je droomt, komt nog. Ik voor mij ben ei van overtuigd, dat de tijd niet ver meer is, wanneer 't mij vergund zal zijn, de heldin van een belangrijk werk van je te scheppen. Maar tot dan kunnen wij onmogelijk hongerlijden, ga dus eindelijk eens zitten en tast toe. Heerlijk is de kunst en is elk idealisme heerlijk ook zijn goed eten en drinken. Lieve hemel, wat heb ik een honger en dorst, als ik een reis door de woestijn had gemaakt kon 't niet erge; zijn. Verwacht je heden nog gasten vroeg Herbert, op nog twee couverts wijzend. Budberg wou komen en mij zijn Russischen vriend voorstellen, ant- woorde Kora, hij verheit hem hemel hoog. Hij moet ook een kunstenaar in 't een of 't ander zijn, dat wil zeg aan de bewoners van het platteland goede en degelijke lectuur te ver schaffen. Elke zending bestaat uit 100 zorgvuldig gekozen boeken, en welromans, werken voor de jeugd, populaire en wetenschappelijke wer ken en enkele werken van algemeenen aard. De boeken worden met eenige administratieve formulieren in een kist verpakt, terwijl mede een een voudig boekenkastje wordt verstrekt. De toezending geschiedt geheel kos teloos, nadat zich iemand ter plaatse bereid heeft verklaard als boekbe- heerder te willen optreden. Van de lezers wordt slechts een leesgeld van 1 cent per boek gevorderd. Alle plaatsen, waar de gelegenheid tot het verkrijgen van goede lectuur ontbreekt kunnen voor de vestiging van een reizende bibliotheek in aanmerking komen. Het is dus geenszins noodig, dat er een departement van het Nut bestaat. Hoezeer deze instelling allerwege in den smaak valt, blijkt het best uit de groote uitbreiding, die zij in en kele jaren gekregen heeft. Terwijl den eersten winter, nu 7 jaar gele den, slechts 25 bibliotheken waren uitgezonden, zullen in het a.s. najaar 115 kisten ter verzending gereed staan. De toezending heeft in October plaats en de kisten worden in Mei terugver wacht. Gemeenten, die van deze in stelling willen profiteered zullen zich vóór 25 Augustus a.s. moeten wen den tot de commissie voor de Rei zende Bibliotheek te Amsterdam, ze telend Spuistraat 110. Het is wenschelijk dat de aanvrage geschiedt door eenige notabele inge zetenen, liefst met aanduiding van iemand, die bereid is als boekbeheer- der le willen fungeeren. Ook plaat sen, die reeds vroeger boeken ont vingen en ook thans weer een zen ding ontvangen, zullen zich wederom hebben aan te melden. Indien het aantal aanvragen het aantal beschik bare kisten overtreft, zullen de kisten bij loting worden toebedeeld, met dien verstande, dat de oude afdeelingen in den regel zullen voorgaan. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn met ingang vau 7 Augustus benoemd tot officier van administratie 3e klasse by de zeemacht, de adspirant-adminisfra- teurs der le afdeeling by het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord C. Jansen, M. J. C. Klaassen,J. Oosterhuis en J. Everts. Een heilzaam voornemen. De bekende Freule Anna de Savor- nin Lobman, schrijfster van „Vragens- moede", redactrice van de „Holland- sche Lelie", gaat zich, naar gemeld wordt, in het huweiyk begeven met den heer H. T. Spoor te Apeldoorn. gen een amateur, overigens is hy grondbezitter tenminste dat heb ik er van begrepen. Budberg heeft mij vanmiddag een lang verhaal gedaan, maar ik had toevallig in 't geheel geen lust om naar hem te luisteren, daar ik wou uitgaan. Ja denk eens ik ben met Vrenili in Oud-Moabit geweest, om Helmi te bezoeken. Zy was echter niet thuis, viel Herbert haar kalm in de rede. Zy zag hem hoofdschuddend aan. Is je dat ook al weer bekend Nee maar zoo'n krantemensch steekt zgn neus toch ook overal in. De pleegzuster, die ik zocht, ontmoette ik werkeiyk niet, maar wel de dikke tante. Maar hoe kwam je het te we ten Door juffrouw Röderer zelf, zij vermoedde dadelijk, wie de dame was géweest, die naar haar had ge vraagd. Het spyt haar zeer, je niet ontmoet te hebben en zy kan nauwe lijks het oogenblik afwachten, waarop zy je zal ontmoeten gezien heeft zij je reeds. Kora liet vork en mes even rusten en zag Herbert vragend aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1