A A UW OP GEB mes- - Magazijn. LCHINES, STE 8TE MAANDAG ROKKEN COSTUUMS 'ONNEN N MELLE. No. 185 aafschappij [NGEN LLANDIA" n, s, YEA tijd§J der andere ;lijke rden, Keu- ;egen zeer BINNENLAND mimachines J FEUILLETON >p maat geleverd. lefte afwerking. hevelend, zegt alles, wanneet 1915 «machines zijn een ":aat, dat zich reeds Ive eeuw voor alle ndustrieel werk met heeft. n al onze winkels 9 alom. iet Qroenewoud. Evertsen 37.) PENSION, no. 225. :bfjt vanaf f 1,50 vanaf f 3.- overeenKomst "\l Ml VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2® Voor overige landen der Post-Ünie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Ijigaufirma f. TII BE ÏELBI Ir., Kleine Harkt 58, yiissingen. TbIéob inierc. 10 9 AUGUSTUS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 1® cskj Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bg abonnement specials prjts Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Verschijnt dagelijks, uitgazoaiiifd op Zondag en aloemesn erkende Christelijk loestdi^ De abonnés, in'tbezit eener ftftftftgulden bij levens-r*ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies J Pfft gulden bij verlies A ft ftgulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis zijn GRATIS verze- Jij lil lange ongeschikt- *1|| door °C||g| van een hand, van vaneen van eiken ierd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken f yy een ongeluk WUH voet of oog Idv een duim IUU wijsvinger anderen vinger, ëtan ultkeerlngen worden VERDOBBELD tndjer. Je eerzekerden, voorziet. »an geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boio ol trum. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verruk. Bank" te Sehledaw Uitbreiding van dsn landstorm. Het Stbl. no. 369 bevat een Kon. besluit van den 5den dezer Betreffen de nadere uitbreiding van den land storm waarbij bepaald wordt: Van 20 dezer af behooren ook tot den landstorm voer zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de zijn geboren in 1894 of in 1893. Bij de inschrijving voor den land storm van deze personen kan worden afgeweken van de bepalingen van het Landstorm besluit, voor zoover dit door den minister van ooriog wordt bepaald. Oproeping landstorm. De landstormplichtigen van de jaar klasse 1915 zullen worden opgeroepen om in werkelljken dienst te komen op Dinsdag 24 dezer (voor Drente op Woensdag 25 dezer.) Die van de jaarklasse 1914 en 1913 (personen geboren in 1894 of 1893), welke op 20 dezer tot den landstorm komen te behooren;. zullen eerst later behoeven op te komen, waarschijnlqk die van de jaarklasse 1914 in het be gin van October en die van de jaar klasse 1913 een maand later. Vluchtelingen. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen eene nota over de rijkssteunverleening aan de vluchte lingen. Na mededeeiing van vele reeds bekende feiten wordt daarin nog het volgende gemeld Nu de toestanden in België gaan deweg een meer regelmatig karakter hebben aangenomen, en velen de drang naar terugkeer te sterk werd, hebben langzamerhand talrijke groe pen van vluchtelingen ons land we der verlaten, zoodat op het oogenblik ongeveer in de gezamenlijke vlucht oorden nog slechts ruim 18,000 per sonen vertoeven, terwijl bet aantal vluchtelingen, behoeftigen en bemid delden te zamen, die elders in ons land gevestigd zijn, op ongeveer 74,800 is te stellen. De Regeering onthoudt zich van eiken, zelfs zijde- lingschen drang om de vluchtelingen tot terugkeer aan te sporen. Wel leidden onderhandelingen met de Duilsche Regeering tot de uitkomst, dal de uit de strafinrichtingen te Antwerpen en Merxplas losgelaten bevolking aan de Duitsche autori teiten in België werden overgegeven, zoodat met ingang van 1 Juli j.l. het vluchtoord te Veenhuizen kon worden opgeheven. Inkrimping van het getal der drie groote vluchtoorden tot twee is wel overwogen, maar wordt toch 32) (Nadruk verboden.) —O— Toen Helmi haar'kamer binnentrad, hoorde zij zachte accoorden in de kamer naast de hare. Eenige oogen- blikken luisterde zij stil toe. Buiten gewoon knap moesl de speler zijn, want, ofschoon gedempt, klonk het hoogst welluidend. Nu werd het in strument gesloten, maar reeds zal miss Brown rechtop in haar bed, terwijl zij scherp luisterde. De baron speelt 's nachts, hoorde u het, miss Helmi U hebt gedroomd, miss Brown, •k hoorde niets, slaap maar gauw weer in en denk aan iets heel moois. Helmi lag nog lang wakker men slaapt niet gauw in, als de gedachten door 't hoofd gaan als opgejaagde vogels. Alles wat de dag haar had vooralsnog riet gewenscht geacht. De Algem. Centrale Rijkscommissie voor de vluchtelingen, heelt nog ver schillende werkzaamheden binnen den kring harer bemoeiingen getrokken. In de eerste plaats heeft zij aan het vraagstuk dér huisvesting alle aan dacht gewijd. Voorts organiseerde zij een registratie- en inlichtingen- dienst.Bemiddelde vluchtelingen kun nen door haar tusschenkomst adressen bekomen waar zij tegen billijken prijs huisvesting vinden. Een bevolkings register der vluchtelingen werd aan gelegd, waartoe de oprichting van een speciaal bureau, dat met een groot deel personeel, zoowel gesalarieerden als vrijwilligers, werkte, noodzakelijk bleek, 210,000 vluchtelingen werden geregistreerd, terwijl het aantal ver strekte inlichtingen op 1 Juni j.l. 19,876 bedroeg. Doel hiervan was ten gevolge van overhaaste vlucht gescheiden familieleden, kennissen, enz., weder tot elkander te brengen en in 15,287 gevallen ten behoeve van plm. 62.000 personen werd het doel bereikt. Ondanks het vele, dat van elders werd gedaan, bleken de uitgaven voor de Ned. schatkist ver van gering. Als uitgaven in eens, die min of meer als kapitaaluitgaven zijn te beschouwen, komen in de eersie piaais in aanmer king de bouw- en inrichtingskosten voor de groote vluchtoorden. Voor zooveel thans bekend beliepen die voor het vluchtoord te Nunspeet plm. f411,500, voor dat te Ede plm. S 785,430 en voor dat te Uden plm. f429,770. De uitgaven te Ede zijn de hoogste, daar de Regeering het daar te stichten dorp bestemde voor de betere elementen onder de vluch telingen. De exploitatiekosten van de vlucht oorden loopen nogal uiteen, maar waar de totale koster, nergens wijzen op een al te ruim gebruik van 's land's geldmiddelen, wordt de regeerings- commissarissen zooveel mogelijk de vrije hand gelaten, voor Nunspeet f 0.25V» per volwassene en f 0.167a per kind, voor Ede f 0.27 en f 0.18, voor Uden f 0.30 en 0 20, voor Gouda 10.24 en 0,18. De kosten voor onderhoud bij particulieren bedragen f0.35 per vol wassene en f0.20 per kind. Wanneer men het getal der aldus ondersteunden thans stelt op plm, 68000 wordt da gelijks nog een bedrag van f 20,400 gevorderd. Daarnaast staan de kosten voor de zgn. pauvre honteux, aan wie f0,70 per persoon en per dag mag worden ten koste gelegd. Hun getal is te stellen op plm. 1700 en de uitgaven deswege op plm. f850 per dag. Bovendien worden te hun be hoeve nog sommige uitgaven bestre den uit het bovengenoemde Deensche fonds. gebracht, ging aan haar geestesoog voorbijde indrukken van alles, dat 's morgens en 's avonds was gebeurd het aangrijpende tooneelstuk, waarin haar vroegere pleegzuster haar weer nader was gekomen haar samenzijn met den man, wien zij 't liefst wilde ontvluchten en tot wien zij zich tegen haar wil steeds weer voelde aange trokken, de donkeroogige Rus, wiens stem het jonge meisje verontrustte, dat ging sterven door een knagend verlangen. Ook aan haar ouderlijk huis dacht zij, hetwelk zij ontvlucht was, om haar zielerust terug te krijgen de herinnering aan haar verloofde aan Annie.... De gedachte aan haar vrienden wierp een lichtstraal in haar versomberd gemoed. Voor haar ver scheen het lieve gezichtje met de lachende blauwe oogen, die zoo eer lijk en oprecht de wereld inkeken, die biik was haar ais een zachte lichamelijke aanraking maakte haar rustiger. Annie, fluisterde zij, jij lieve, trouwe ziel. Uit mijn handen zal jij je geluk ontvangen hij moet je immers wel liefhebben en bemint je nu ook al, hoewei nog onbewust, Voorts werd aan kleeding thans plm. f475.000 en aan extra treinen en vrije reisgelegenheid uitgegeven f113,000, waarbij in aanmerking is te [nemen, dat vóór 1 Jan., toen zoo vele extra treinen liepen, de maat schappijen geen declaration inzonden, omdat de Slaat aan de aandeelhouders een uitkeering van 4 pCt. gewaar borgd had. Nog vordert de overneming van den arbeid der Rockefeller foundation belangrijke 'bedragen. In totaal kan gezegd worden, dat de vluchtelingenzorg tot dusver aan de schatkist heeft gekost een uitgaaf van ruim f7.500.000. Middenstandskrediet. Namens de commissie van uitvoe ring uit de regeeringscommissie in zake het middenstar.dskrediet is een circulaire gericht tot de colleges van Burg. en Wetb. der verschillende ge meenten, waarin herinnerd wordt aan de cp initiatief van H. M. de Koningin op 13 Maart gehouden vergadering tot het oprichten van een organisatie, ten einde den kleinen middenstander, die ten gevolge van de oorlogscrisis in moeilijkheden geraakte of wiens zaak daardoor te niet ging, het beko men van een klein krediet om zich te kunnen staande houden of oprichten, te vergemakkelijken. De regeering is bereid van goed gekeurde kredieten een deel van het risico op zich te nemen. Hoewel reeds ihans is gebleken, dat het den kleinen middenstander niet steeds onmogelijk is. voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het crediet, persoonlijke of zake lijke zekerheid te stellen, doen zich toch verschillende gevallen voor, dat middenstanders, wier ongunstige om standigheden louter door de tegen woordige eorlogscrisis in het leven werden geroepen en die in alle op zichten verdienen staande gehouden te worden, zouden moeten worden af gewezen, omdat zij voor het niet van Staatswege gegarandeerde deel van het voorschot geen zekerheid kunnen geven. Nu de Staat zich bereid heeft ver klaard een hoog percentage van het risico te dragen in het allerongun stigste geval, dus wanneer na het geleende bedrag in het geheel niets wordt afgelost, betaalt de Staat 55 pet. van het verlies, welk cijfer, naar mate van de aflossing toeneemt hoopt de commissie van uitvoering, dat de gemeenten met den Staat zul len willen medewerken om de mid denstanders die daarvoor in aanmer king komen, bij het verkrijgen van kredieten te heipen, door ook een deel van het risico op zich te nemen, wan neer de hulpzoekende niet in staat is op andere wijze zekerheid voor zoolang het schyn-geluk hem kluistert. Maar ik zal hem helpen, die ketenen te verbreken en dan mag je hem too- nen, wat nu nog diep verborgen in je hart rust. HOOFDSTUK IX. Het was gewoonte geworden, dat na afloop van de voorstelling en vooral op die avonden wanneer zij zelf had gespeeld, menschen die met de kunst dweepten, en goede beken den elkaar ontmoetten in mevrouw Wolski's salon. Uitnoodigingen wer den zelden gedaanwie kwam, was welkom en moest tevreden zijn met hetgeen er werd opgedischt. Herbert was dezen avond de eerste, die kwam, en moest een poosje wach ten, daar Kora in de kinderkamer was. Zij had haar dochtertje innig lief en liet nooit na, na haar optreden even naar het kind te gaan en ten kus te drukken op het door het slapen toode gezichtje. Dezen avond was de kleine daardoor wakker gewordenzij open de haar groote, donkerblauwe oogen en zag haar moeder vol verwachting aan. Is tante Helmi er al?vroeg zij, het niet door den Staat gedekte ge deelte van het voorschot te geven. Gewezen wordt op de regelingen, die bereids door sommige gemeenten in het belang van het middenstands krediet in verband met de huidige omstandigheden' werden getroffen. De gemeente Den Haag stelt zich aansprakelijk voor het volle bedrag, dat verstrekt wordtde gemeente Amsterdam draagt voor 50 pet. bij in het risico en de gemeenten Leiden en Sassenheim troffen eveneens een zeer gunstige regeling, tetwij! er nog lal van dergelijke voorzieningen in voor bereiding zijn. De commissie van uitvoering ver trouwt, dat de besturen van gemeen ten met meer dan 5000 inwoners een regeling als in de evenbedoelde ge meenten getroffen is, zullen willen overwegen en de noodige stappen zullen willen doen, ten einde zulk een regeling ook voor hunne gemeente tot stand kome en dat de besturen van gemeenten met minder dan 5000 inwoners medewerking in dit opzicht zullen willen verleenen, óf door een gemeentelijke regeling tot stand te brengen óf op andere wijze, door bij voorbeeld aan eene commissie van daarvoor aangewezen ingezetenen, de behartiging van deze aangelegenheid op te dragen. Een dankbetuiging. De burgemeester van Terneuzen ontving door tusschenkomst van het Ministerie van Buiteniandsche Zaken een fraaien zilveren beker met de volgende inscriptie „Geschonken door het Briische gouvernement, ter overhandiging aan Klaas Matroos, kapitein van het Ne- derlandsche stoomschip „Elizabeth" van de reederij fa. A. C. Lensens alhier, voor de redding van een aan tal opvarenden van het op 10 April in de Noordzee getorpedeerde En- gelsche stoomschip „Harpalice." Kon. Ned. Bond van Oud onderofficieren. Zaterdag werd te Utrecht de 27ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Koninklijken Ne- derlandschen Bond van Oud-onderof ficieren, onder presidium van den heer M. Gerdes uit Amsterdam. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat de tijdsomstandigheden ook hun invloed hebben doen gelden op het leven van den bond o.a. kon niet worden over gegaan tot den bouw van een rust en vacantieoord. Een woord van hulde bracht spr. aan de Koningin en de regeering voor de w^ze waarop zij de neutraliteit hebben gehandhaafd. Onder instemming der vergadering werd besloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin en den minis- tei van binneniandsche zaken als een bewijs van oprechte hulde en dank terwijl zij in haar bedje ging zitten. Neen, lieveling, nog niet ga maar weer slapen morgen zullen wij haar halen. Mag Vrenili meegaan? Natuurlijk Vrenili moet mee, maar ga nu weer liggen en doe gauw je lieve oogjes dicht, anders is 't kindje morgen nog slaperig en meet zij thuis blijven. De kleine ging weer liggen en sloot gehoorzaam haar oogen. Handje geven, vleide zij en stak de kinderjuffrouw haar knuistje toe. Gaat zij nog altijd op die ma nier slapen vroeg Kora aan het jonge meisje. Als zij heel moe is, gebeurt 't wei eens, dat zij zonder een handje te geven inslaapt, mevrouw. Zij bukte zich en dekte de kleine zorgzaam toetoen nam zij een sloel en ging naast het heoge ijzeren ledi- kantje zitten, waarin het kleintje als een prinsesje lag op met kant ver sierde kussens en onder zijden deken tjes. Slaap nu, Vrenili, dan vertel ik je morgen ook weer een mooi sprookje. En zing je er dan ook bij voor de beleidvolle en moeilijke werk zaamheden, alsmede voor de belang rijke diensten het vaderland in het afgeioopen jaar bewezen. De secretaris deelde mede, dat op den 30sten Juni 1915 bij den bond waren aangesloten 1330 leden, 29 beschermers, 4 beschermsters, 591 adspirantleden, 371 donateurs en 44 donatrices. Doordat op 1 Augustus Europa niet alleen, maar bijna de gehele wereld in vuur en vlam werd gezet, begreep het hoofdbestuur dat van het houden van een algemeene vergadering geen sprake kon zijn en werd deze, even ais de eerste steenlegging van het rust- en vacantieoord, uitgesteld. Direct deed het hoofdbestuur een oproep aan de afdeelingen om opgave van leden, die zich vrijwillig beschik baar sfelden in het leger te treden. Deze opgave werd aan den minister van oorlog gezonden, waarop evenwel geen antwoord ontvangen werd. Vele leden, die bij de landweer of het reservekader dienden werden in werkelijken dienst opgeroepen, terwijl anderen zich vrijwillig verbonden. Aan de Tweede Kamer en den mi nister van oorlog werd geadresseerd inzake de pensioenregeling. Bij de behandeling van ingekomen voorstellen bleek, dat verschillende afdeelingen aandringen op contributie verlaging. Door de hooge. contributie zijn vele afdeelingen op den lijdens weg en zullen onherroepelijk hetzij vroeg of laat moeten verdwijnen. Na langdurige bespreking werd op voorstel van de afdeeling Rotterdam besloten een commissie te benoemen die zal hebben te onderzoeken in hoeverre aan de wenschen van de kleine afdeelingen kan tegemoet ge komen worden. Voorzichtig met vuurwapenen. Naar aanleiding van het feit, dat wederom een ernstig ongeluk te be treuren was, veroorzaakt door onvoor zichtigheid by de behandeling van een vuurwapen, heeft de minister van oorlog met de meeste klem hierop de aandacht van de autoriteiten der Land macht gevestigd. Het is 's ministers verlangen, dat ieder hunner, voor zoo veel hem betreft, zijne ondergeschikten met nadruk wijze en doet wijzen op de ernstige gevolgen, welke eene dergelijke nalatigheid, zoowel voor de slachtoffers als voor den schuldige, kan hebben. Iedere onvoorzichtige handeling met vuurwapenen behoort ook, al heeft zij geen noodlottige gevolgen, streng te worden bestraft. De Rotterdamsche haven. In de haven is het in de afgeioo pen week schrijft de „N. R. Ct." bijzonder stil geweest; er kwamen Dan zing ik er ook bij, beloofde het meisje lachend, maar nu moet je zoet slapen. Kora sloot de deur en begaf zich naar haar woonvertrekken, zij glim lachte tevreden. Haar grootste schat, haar kind, was in goeie handen, haar kunst werd bewonderd, zorgen had zij niet en zij vreesde niet voor den nijd der goden zij meende rijkelijk schatting te hebben betaald in dien zwaren tijd, toen zij met inspanning van al haar krachten geworsteld had, om zich een bestaan te verzekeren en beroemd te worden. Toen mevrouw Wolski de eetzaal binnentrad, kwam haar huishoudster, een vrouw van middelbaren leeftijd, haar tegemoet. Wenscht u al te soupeeren, me vrouw Zeker Mullertje, ik ben erg hon gerig. Is er bezoek? Manheer Behrens. Anders niemand Tot nu toe niet. Dat hindert niet, wij wachten niet, dat weet de baron ook wel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1