onder een stuk van een koperen schroefdop met ingeslagen letters. De bommen zijn geworpen door een watervliegtuig. Er w«rden onmiddellijk Nederbnd- sche vlaggen op het dek van de „Cor nells" uitgespreid, waarna de vliege nier in zuidoostelijke richting ver dween. Het schip had gelukkig geen schade bekomen. Mijnen. Sedert de vorige opgave zijn be noorden den Helder in den grond geschoten 16 mijnen, vernietigd 13 en geborgen 1, totaal 30, waaronder 15 Engelsche, 2 Fransche en 2 Duit- sche. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland zijn geen mijnen aan getroffen en bezuiden den Hoek van Holland zijn 7 mijnen in den grond geschoten, 3 vernietigd en 6 gebor gen, totaal 16. in het geheel zijn sedert het uit breken van den oorlog 607 mijnen op onze kust aangetroffen, waarvan 325 Engelsche, 57 Fransche, 65 Duit- sche en 160 van onbekenden oor sprong. Najaarsploeg 1915. Omstreeks 20 Augustus zullen de miliciens /an de najaarsploeg 1915 die in April j.l. bij de depStbataljons zijn opgekomen, naar het veldleger overgaan. Zij worden in verband daarmede ingedeeld bij de reserve bataljons. Bezoldiging vrijwillige landstorm. Aangezien bij de detacheering van vrij willige personeel van landstorm- afdeelingen bezwaren zijn gerezen inzake de bezoldiging van dat per soneel, n. 1. of de bezoldiging voor allen gelijk moet zijn aan die, welke door personeel van de infanterie wordt genoten, heeft de minister van oorlog thans bepaald dat vrijwilligers van landstormafdeelingen, tijdens hun de tacheering bij leger- of landweeraf- deelingen, recht hebben op tractement, jaarwedde en toelage. Aangezien dit personeel geheel als vrijwilliger wordt beschouwd acht de minister van oorlog het geen bezwaar dat aan hen tijdens een detacheering hoogere soldij wordt toegekend dan de dienstplichtigen, evenmin als het feit, dat personeel, hetwelk gedeta cheerd wordt bijeen wielrijders-eska der zwaarder wordt bezoldigd dan tijdens een detacheering bij een com paanie wielrijders. Ook hospitaalsol daten van den landstorm zullen, bij detacheering, als zoodanig moeten worden bezoldigd. VHssingen, 7 Augustus. Gisteravond is de electrische tram wederom gederailleerd. Ditmaal was het de tram die te 6.50 van het Bad huis alhier vertrekt en die toen hij een eindje achter „de Boschies" was uit de rails liep. De motorwagen reed ongeveer 10 meter door en bleef toen in den weeken grond zitten. De pas sagiers in de tram kwamen met den schrik vrij. De plaats waar thans het déraille ment plaats vond maakte het werk om den wagen weder in het goede spoor te krijgen heel wat moeilijker; voor het voor het lichten noodig ma teriaal is daar veel minder makkelijk steun te vinden als in de stad, waar de rails geheel in de bestrating liggen. In het verkeer tusschen onze stad en Middelburg werd zoo goed en zoo kwaad als het ging voorzien door de passagiers ter plaatse van het ongeval te laten overstappen. Het noodzakelyk achteruit rijden tot den wissel bij Souburg, het daar wisselen en ten slotte het zich aldaar bevinden van de werkmanstram, die telkens moest worden verreden, maakten dat de rit veel langer duurde als anders en er op vertrekuren geen rekening te ma ken was Om 10 uur gisterenavond was de ontspoorde motorwagen weder op de rails gezet en daatdoor de baan vrij ^MeTis heden ter plaatse begonnen den weg te herstellen. In de week van 1 tot en inet 6 Augustus werden 469 zeebaden ge nomen, waarvan 164 door dames en 305 door heeren. De temperatuur van het zeewater varieerde van 60 tot 63 graden. Voor het voorloopig machinisten- diploma is geslaagd de heer A. H. Speijer, leerling van de „De Ruijter- school." De sergeant tamboer P. M. E- Lamb-echt van het 14e reg. infan terie is aangesteld tot sergeant majoor. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Koudekerke werd de gemeenterekening over 1914 overgelegd, bedragende in ontvang f23261,621/, en in uitgaaf f 22902,28, sluitende alzoo met een goed slot van f 359.421',. KERK- SM SCH@OLNI2U**S. Ned. Herv. Kerk. De nieuw beroe pen predikant bij de Ned, Herv. ge meente te Ritthem, ds. B. ten Hove, is voornemens Zondag 29 Augustus zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door dr. A. M. Brouwer, rector der Zendingsschool. Ger. Gem. Beroepen te Leiden de heer A. Verhagen, oefenaar tsMelis- kerke. Voor de akte Engelsch lager onderwijs is gisteren te 's Gravenhage geslaagd de heer M. D. Castenmiller alhier. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend in de zaak tegen W. H. wed. D. 50 jaar, wonende te Middelburg en thans aldaar gedetineerd en P. H. D. 23 jaar te Middelburg de eerste ver dacht van diefstal van meel en tarwe bij den landbouwer G. onder Grijps- kerke, de tweede verdacht van he ling, terwijl de gevangenhouding van de eerste verdachte werd gelast. Tevens werd de buitenvervolging stelling en vrijlating gelast van Ma. Z. 41 jaar, wonende te Hoek gedetineerd te Middelburg, verdacht van brand stichting. PËT OORLOG- De toestand. De vesting Nowo Georgiewsk, het zuidelijke steunpunt van de Nareff- linie, houdt nog stand. De onderstel ling dat de aanval der Duitschers langs deze linie den val van War schau zou veroorzaken, is minder juist gebleken. De Russen hebben zonder veel omslag de Poolsche hoofd stad ontruimd, zooals zij een week geleden aankondigden. Het feit dat het Duitsche leger onder Leopold van Beieren in 24 uren de twee fortenlinies ten westen van Warschau kon in bezit nemen, wijst er op dat de Russen hier geen ernstigcn tegenstand boden. De strijd om Warschau bepaalde zich, zooals het Duitsche communiqué zegt, slechts tot gevechten met de Russische achterhoede. De hoofdmacht der Rus sen was al naar het oosten vertrokken en de Duitschers kregen geen gele heid deze in den strijd te betrekken. Het succes van het Duitsch- Oosten- rijksche leger, dat den reusachtigen opmarsch van West-Galicië naar Midden- Polen volbracht, heeft te Ber lijn en Weenen groote geestdrift ge wekt, zoo melden de bladen. De mi litaire medewerker van het „Berl. Tagebl." zegt dat de oorzaak van de Russische nederlaag is niet een gebrek aan schietvoo raad, niet een gebrek aan soldaten, maar de verslagen krijgs kunst van grootvorst Nicolaas. De werkelijke beteekenis van den val van Warschau zal eerst over eenigen tijd kunnen blijken. Nog altijd is de beslissende strijd niet geleverd. Maar de Duitschers kunnen bij den val van het westelijk verdedigings stelsel der Russen met rechtmatigen trots op de actie terugzien en nu zij een der langbegeerde hoofdsteden hebben bezet is er voor de Duitschers een goede reden tot juichen. Op de onzijdige Balkanstaten zal het succes der centralen een diepen indruk maken. Zooals herhaaldelijk het geval was is er van de gevolgen van het Duitsche succes nog weinig te zeggen. Zullen de Duitschers voortrukken in Polen of een offensief in het westen onder nemen? Kunnen zij met reden ver wachten de Russen voorloopig vol doende afgetakeld te hebben om met meer kracht tegen Franschen, Belgen. Engelschen en Italianen op te treden Niemand die het weet. Hebben de Duitschers het einde van hun succes bereikt en zullen de moeilijkheden nu eerst goed jpeginnen Ook een vraag die in de toekomst besloten ligt. De berichten van het westelijk front zijn nog steeds onbeteekenend. Voor uitgang is er niet, aan geen enkele zijde. Het blijft bij beschietingen en bommenwerpen. Trouwens op de andere gevechts terreinen gaat het al niet beter. Ner gens wordt eenig voordeel behaald, dat de moeite waard is, dat met de talrijke verliezen, die erbij geleden worden in overeenstemming is, of het einde van den strijd naderbij brengen kan. Men kan dit zeggen van het front in Italië, zoowel als van de Dardanelles want ook daar worden duizenden menschenlevens in de waagschaal gesteld voor een oorlogs doel, dat niet te bereiken, of tenminste vooreerst, in langen tijd, niet te be reiken zal zijn. In Engeland verheugt men zich nu op het vooruitzicht, dat de Italianen zullen komen, om aan de Dardanellen de Fraasch-Engelsche expeditie te komen helpen. Een officier van den staf van het Italiaansche leger, zegt de „Times", bmcht een bezoek aan het hoofdkwartier van de Britsche expeditie onnaire macht in de Mid- dellandsche Zee. Het blad hoopt dat dit bezoek diende ter bespreking van middelen, voor samenwerking van een Italiaansche expeditie met de Fransche en Engelsche korpsen, die tegen Turkije optreden. Het is echter de vraag, of Italië daartoe reeds besloten iswant de „Times" zegt ookhet is best mo gelijk, dat dit bezoek slechls een gevolg is van het besluit, dat elk der geallieerden een stafofficier zal zenden naar de hoofdkwartieren der andere legers. Fransch legerbericht. In Artois, om Souchez, gevechlen met granaten gedurende bijna den geheelen nacht. Voor Neuville en St. Vaask aanvalspogingen der Duitschers, die spoedig gemakkelijk gestuit wer den. In de Argonnen gevechten met bom men en granaten, gesteund door ge schut-actie, welke gevechten in den afgeloopen nacht in heftigheid toe namen, vooral om de hoogte 213, in het district Fontaine-aux-Charmes en bij St. Huber. Ten westen van de hoogte 213 be proefden de Duitschers uit hui loop graven te komen, maar ons vuur hield hen dadelijk tegen. Op de Maashoog ten deden de Duitschers in het Bois Haut 2 maal een vruchteloozen aan val. Zij werden met granaten en door ons infanterievuur teruggedrongen. Een hevig bombardement had plaats in het bosch van Apremont. In Lotharingen bombardeerden de Duitschers in den afgeloopen nacht Embermesnii en onze stellingen om Beillon. In de Vogezen werden zeer heftige gevechten geleverd op de hoogten, die de noordelgke Fecht beheerschen vooral bij Schratzmannele, waar de Duitschers, na zich van een Fransch blokhuis te hebben meester gemaakt, door onze tegen-aanvallen dadelijk werden verdreven. Ons flinkvuur bracht hun zeer zware verliezen toe. Duitsch legerbericht. Westelijk oorlogstooneel. Het ge vecht aan den Lingekopf en zuidelijk daarvan duurt nog voort. Door onze afweerkanonnen werden 4 vijandelijke vliegtuigen tot noodlanding gedwon gen. Een daarvan verbrandde, een ander werd in elkaar geschoten. Aan de kust viel een Fransch watervlieg tuig met de inzittenden in onze handen. Oostelijk oorlogstooneel. In Koer land hadden in de streek van Popel, 60 K.M. noordelijk van Poniewisj en bij Kowask en Kurkle, noord-westelijk van Wilkomierz, voor ons succesvolle cavalerie- gevechten plaats. Aan het Narew-front zuidelijk van Lomza, maakten de Duitsche legers, niettegen staande den hardnekkigen tegenstand der Russen, verdere vorderingen. Zooals in het bericht van gister ge meld hadden de Russen, nadat zij uit de buitenste en binnenste fortenlinie van Warschau verdreven waren, zon der dat de stad op welke wijze ook geleden had, deze ontruimd en waren naar Prags op den rechter Weichsei- oever teruggeweken. Vandaar beschie ten zij sedert gister het binnenste deel der stad Warschau zwaar met geschut en infanterievuur. In het bijzonder schijnen de Russen het gemunt te hebben op de verwoes ting van het oude Poolsche konings- land. Onzen troepen wordt in een stad van den omvang van Warschau natuurlijk door zulk een strooivuur geen schade berokkend. Men zal dientengevolge niet goed kunnen gelooven aan de Russische bewering, dat de ontruiming der Pool sche hoofdstad geschiedt met het doel om de stad te sparen. Zuid-oostelijk oorlogstooneel. Onze over den Weichsel vooruit gedrongen troepen namen 'n vijandelijke stelling. Tegen-aanvallen bleven vruchteloos. De legers van generaal van Mackensen zetten de vervolgingsgevechten voort. Noord-oostelijk van Novo- Alexandrië werd de vijand door de Oostenrijk- Hongaarsche troepen bij Sawin, noor delijk van Cholm, en door de Duit schers uit zijn stellingen verdreven. Van Italiaansche zijde. De Italiaansche Legatie te 's Gra venhage ontving het volgend com muniqué van den Italiaanschen groo- ten generalen staf, gedateerd 5 Augus tus In het dal van Cordevolle hebben we onze aanvallende beweging voort gezet, dienende om het bezetten van den Col di Lana te voltooien, waar van we in de gevechten van 17 ea 27 juli de meest vooruitgeschoven verschansingen bij Salesch, Pieve di Livinallenge en Agai hadden genomen. Onder het hevig vuur van den vijand slaagde onze infanterie, kiachtig ge steund door de artillerie, er in, zich door bestorming meester te maken van een zeer sterke verschansing ter verdediging van het hoog gelegen gedeelte van Costone di Val di Lana. In de Karst ondernam de vijand, met het doel de vorderingen van ons centrum en van onzen linkervleugel tot slaan te brengen, gisteren in den namiddag een hevigen aanval in de richting van het Cappuccio bosch. Onze troepen doorstonden den schok met succes en hernamen vervolgens met nog grooter kracht den aanval; ze slaagden er in zich door bestor ming meester te maken van een ver schansing, die zich over een zeer grooten afstand uitstrekte, welke onze mannen „Trincerone" noemden, en die den oostelijken uitgang van het Cappuccio bosch en den toegang tot Tan Martino del Carscf beheerscht. Laat in den avond beproefde de vij and een nieuwen aanval op onze linies, dezen ondersteunende door een hevig en langdurig geschutvuur, zonder evenwel eenig resultaat te be reiken. Russisch legerbericht. Tusschen de Dwina en deNjemen hebben zich geen belangrpe wijzi gingen voorgedaan. Wij hebben de Duitschers, die ons den 5en Augustus inde streek van de bronnen van de rivier de Pivessa hebben aangevallen, met succes terug geslagen. Op den linkeroever van de Naref duurde in den Dacht van den 4en op den 5en Augustus en den geheelen daaropvolgenden dag een zeer hard nekkige strijd voort op alle wegen naar Rozan, Ostrolenka en Ostrof. Door een reeks krachtige tegenaan vallen brachten wij den vijand op een uitgestrekt front, op tien werst afstand van de rivier tot staan. Wij hebben eenige honderden gevangenen gemaakt. Er duurt een zeer hevig in- far.terie-gevecht voort. Op het front aan den midden-loop van de Weischei is het, sinds onzen terugtocht naar den rechter oever, kalm. Warschau is ontruimd om de stad de gevolgen van een bombardement te besparen. De vruchlelooze pogingen van den vijand om het bezette gebied uit te breiden, duurden slechts voort in de streek van Macievice. Tusschen de Weichsel en de Bug waren den 5sn Augustus de gevechten ten Oosten van den straatweg Traoni- ki—Wlodawa uiterst hevig. De vijand had hier een groote hoeveelheid ar tillerie geconcentreerd, hetgeen onze troepen dwong een weinig naar het Noorden terug te trekken. Op den rechteroever van de Bug, aan de Zlota Lipa en de Dnjester, deed zich geen enkele wijziging voor. De terugtocht der Russen, Onze troepen ten westen van War schau hebben met het oog op den algemeenen toestand bevel gekregen naar den rechter oever van den Weich sel terug te keertn. Dit bevel werd volgens een ontvangen rapport uitge voerd en de troepen, die Warschau beschermden, trokken in den mórgen van den 5den dezer naar het nieuwe front, dat hun was toegewezen, zon der dat zij eenigen druk ondervonden van den vijand en nadat zij alle brug gen over den Weichsel hadden doen springen. De val van Warschau. De Londensche pers is verdeeld in haar opvattingen omtrent de ontrui ming van Warschau. De „Standard" schrijft, dat het klinkklare onzin is den Russischen terugtocht, met licht gemoed op te vatten, ja zelfs nog als een prachtig voordeel van superieure handigheid voor te stellen. De val van Warschau is een vreeselijke slag voor Rusland en evengoed voor de andere geallieerden. Als grootvorst Nikelaas het had kunnen verhinderen, zou het niet gebeurd zijn, doch hij kon dat niet, omdat zijn strijdkrachten in aan tal zoowel als in artillerie en machi negeweren hopeloos bij den vijand ten achter staan. De „Daily Telegraph" houdt thans het critieke uur voor het westen aan staande. Kan de Rus zich zoover hij wil in zijn onbegrensd gebied terug trekken, in Frankrijk is aan zulk een beweging een bepaalde grens gesteld. Een Duitsche overstrooming kan de beslissing op het westelijk oorlogs tooneel doen vallen, en daarmede ook zooals de Russische kolonel Schoemsk! zegt, die van den geheelen oorlog. De Warschausche correspondent van de „Times" seint: Waren de Russen beter van geschut en munitie voorzien geweest, zoo zouden de zaken op het oostelijk oorlogstooneel er heel anders hebben uitgezien en op bepaalde Russische autoriteiten rust groote verantwoordelijkheid. Zij zullen voor hun verzuim moeten boeten. De Doema nam raet een ge weldige meerderheid van 345 der 360 stemmen een dagorder aan dat de schuldigen zonder aanziens des per- soons moeten gestraft worden en daar onder staat in de eerste plaats de vo rige oorlogsminister. De „Giuseppe Garibaldi" getorpedeerd. Het Oostenrijksche oologsperskwar- tier deelt thans bijzonderheden mede over het torpedeeren van het Italiaan sche admiraalschip „Giuseppe Gari baldi" dat den 18en Juii plaats had. De opmarsch der ver bonden troepen. Aan het „Berl. Tagebl." wordt uit het oorlogsperskwattier gemeld, dat- het offensief tusschen Weichsel en Boeg met groote schreden voorwaarts gaat. De Russen hoopten op groote moeilijkheden voor den trein in het zandig en moerassig gebied. Dit pro bleem werd echter door de verbon den legers opgelost, daar de spoor- weg-regimenten alle door de Russen opgebroken spoorbanen met groote snelheid in orde brachten; evenzoo verbeterden de pioniers snel de tij en landwegen. De verpleging der troe pen is zeer goed. In het ontruimde Radom, waar alle fabrieken vernield waren, kon een lederfabriek en bierbrouwerij door de Duitschers weder in werking worden gebracht. De toestand der troepen is zeer bevredigend; van epidemiën, waarvoor men vreesde, is geen sprake. Nowo Alexandria werd even voor het binnendringen der verbonden troepen in brand gestoken. De brand duurde zeven dagen toen was de mooie stad geheel in vlammen opge- ganan. Behalve Wladimir Wolynski, staan ook Chotiaczef, Zimna, Markosj- baf en Sjchodoly in brand. Italiaansch luchtschip eis duikboot vernietigd. De Oostenrijksche marinestaf meldt officieel Een onzer duikbooten heeft by Pe- lagosa een Italiaansche duikboot van het type Nautilus in den grond ge boord. Het Italiaansche luchtschip „Citta de Jesi" is tegen middernacht van 5 op 6 dezer bij een poging om boven de haven van Pola te vliegen met granaatkartetsvuur naar beneden ge schoten, vóór het eenige schade had kunnen aanrichten. De geheele bemanning, bestaande uit drie zeeofficieren, een machinist en twee man, is gevangen genomen. Het luchtschip is naar Pola gebracht. De intocht in Lublin. Aartshertog jozef Ferdinand is gis terochtend aan het hoofd zijner troepen, plechtig Lublin binnengetrokken. Bij het regeeringsgebouw was em eere- wacht te paard opgesteld. Ter ont vangst waren de president van de stad met een afvaardiging van den gemeenteraad, vertegenwoordigers van de provincie Lublin en van de gees telijkheid aller gezindten aanwezig. De aartshertog heeft de hem huldi- digende toespraak van den president van de stad als volgt beantwoord „Ontvang mijn dank, voor de mi; uit naam van de stad aangeboden groet. De verbonden legers voeren oorlog tegen de Russische weermacht, doch niet tegen de vreedzame bevolking der door ons veroverde streken. De bevolking van Lublin kan verzekerd zijn van mijn welwillendheid en be scherming, zoolang zij zich onthoudt van tegenstand of vijandige houding en zich schikt naar onze regelmatige eischen." Vervolgens sprak de aartsheitog alle aanwezige ambtenaren toe. De oorlog en de Financiën De „World" te New York drukt een artikel af van de welbekende Engelsche autoriteit op finantieel ge bied, Sir George Parish, hetwelk handelt over de financieele kracht van Engeland in vergelijking met Duitsch- land, en dat zeer overtuigend geschre- ven is. Deze uitmuntende staathuishoud kundige deelt aan de Amerikanen mee, dat de middelen van Engeland.' na een oorlog van twaalf maanden nog onverzwakt zijn, want terwijl haar voorraden van vlottende finan ciën verminderd zijn, is haar groot fonds van vasten rijkdom grooter dat* ooit. In den laai baaldelljk voorge laars met paard overgingen, zond ze te snappen. Dinsdagnamiddi rijksveldwachters en Wieringen te Aamsveen weder wagen waargenorj ting der grer.s gi Toen de voer) zette hij het paa ging het naar echter bereikt ingehaald en bl landbouwer, won meente Losser. 1 bezit van een be den grenswacht vergunning had nj te mogen rijden, het paard waarm gereden, kwam schouwd met dat voor den wagen aandachtige besef ter, dat enkele kenteekenen kunsl bracht, o.a. was den kop geverfd poging tot uitvoer geverbaliseerd en genomen. Een 54 jar Rotterdam stond voor een winkel plotseling zondei door een onbekenc gevallen en tegen gerd. Hij kreeg et ding boven het lii oog zelf bescha ziekenhuis werd he verleend. Toen Doi kinderen van de Beverwijk met de Zee gingen, geraa een der wagens kwam in een slo< wagen tegen een Hoewel de kinder, door elkander i

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2