f. isfus IFFROUW. Gemeenteraad. es Slaapkamer, van de tn het 'IE. etrekking ERMEISjC Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondes en eisenman erkende Christelijke leestde^i BINNENLAND FEU1LLET0N Formulieren voor de Gratis-Verzekering No. 183 33e- Jaargang 1915=- M N G. INT ON," umorist. recies. ~*9K gevraagd een prijs inbegrepen, VI. WESTERWEEL Iten. ontwikkelde jonge lr. onder motto „Be- „VIlss. Courant." lurgermeisje zoeKt buffetjuf- Iissingen. Br. onder u „Vliss. Courant." (ttisnaaister, hden één dag over ie gaarne bezet. in- „Vliss. Courant." esBureau „VHs- VLISSINGSCHE COURANT 6 AUGUSTUS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regeis 0.40 vooï iedere tegel meer I# C-efif Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bg abonnement speciale prgr Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 8 ct. pet regel oir—bii 'TkT 7£fJ gUldendobqr d00d QnngU^neen«^ngUlden S"^rHeS I f\ V polls, zijn GRATIS verze- III |[l lange ongesch.W- HIJ d°°' 5Uö voet of oog 1ÖU een duim 1UU wijsvinger anderen ving*-. kerë tegen ongelukken voor: wUUU held tot werk Vw g wW uitkeering wordt gewaarborgd door do „Holl. Alg. Verzak. Bank" ta Schlodes ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, .oorzien w. geldig plealsBewH», een ongeluk bekomen op trein, bolo ol trem. ue oimwring w»g"— VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren I.3C per drie maanden. Franco door het geheele rp 1.50. Voor België 2.29 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ditgafeFirma F. IAN OE lfELBF I?., Kleine Markt 58, Gissingen. Telelaoo tec. !0 Hofbericht. H. K. H. de Prinses zal een kort gedeelte van de schoolvacantie op het Loo doorbrengen. H. M. de Koningin heeft het voor nemen de Prinses naar het Loo te brengen en daar een paar dagen met de Prinses te blijventerwijl Hare Majesteit van plan is dit daarna nog eens te herhalen. De Koningin zal door een kleiner gevolg dan gewoonlijk naar het Loo worden vergezeld. De huishouding aldaar zal zeer worden beperkt en Hare Majesteit wenscht deze dagen geheel als een tijd van ontspanning beschouwd te zien. Men meldt ons tevens, dat een ge deelte van den koninklijken rijstal naar het Loo wordt gezonden. Steenkolen in Engeland. In zake het koninklijke besluit van den 3en dezer, waarbij de uitvoer van steenkool naar het hee- le buitenland behalve naar Engelsche bezittingen wordt verboden, wordt officieel aan Reuter's Agentschap meededeeld, dat het besluit geen ver schil maakt voor onzijdige landen, waarheen steenkool bij voortduring onder vergunning zal uitgevoerd worden. Het besluit heeft alleen be trekking op de landen van bondge- nooten, die voortaan ook onder de bepalingen van de vergunning-rege ling komen. Vsrvalsching van Rtgeeringsmaal. Wij lezen in het „Maandblad le gen de vervalschingen" „Wij hadden dezer dagen gelegen heid te constateeren, dat hoezeer ook van regeeringswege getracht wordt, om door billqke bepalingen, prijs en qualiteit van ons hoofdvoedsel met elkaar in overeenstemming te bren gen, de knoeierij ook in deze het hoofd opsteekt, ondanks de wettelijk vastgestelde normen. Zoeals bekend is, houdt het z.g. „Regeeringsmeel" (ongebuild tarwe meel 13 a 14 pet. water van nature, en is door de regeering vastgesteld, dat de voor de bereiding benoodigde vochtigheid van het meel dit per centage tot 15 pet. mag doen stijgen met een marge van 7» pc'- zoodat meel met ruim 15 pet. water nog aan de eischen voldoet. Wij constateerden nu in regee ringsmeel (buiten de provincie Noord- Holland gemalen) een watergehalte van ca. 17 pet. en achten htt wen- scheiijk hierop de aandacht der be voegde autoriteiten te vestigen. Niet alleen dat de verbruiker financieel bedrogen wordt, doch het met dit meel vervaardigde broed is minder waardig wegens het te hoege water- (Nadruk v«rbo<Ua 30) -o- Dat is de liefde, waarvan de dich ters zingen en aan wier beslaar. zoo dikwijls wordt getwijfeld, en toch bestaat zij, die geweldige macht, maar haar weg is dikwijls met hartebloed gedrenkt. Toen Helmi een bakvischje was, had zij eens Bireh-Pfeiffers „Dorpen stad" gelezen en de woorden van de oude Barbella tot Lorie gesproken „Eerst als 't je bij 't zien van een man gloeiend warm wordt, denk er dan aan, eerst dan is het de ware Jozef", hadden een diepen indruk op haar gemaakt. Zij had destijds met een ernstig gezichtje aan haar moeder ge vraagd, of dat waar was. Haar moe der had haar lachend langs de warme wangen gestreken en haar gezegd, dat er later wel eens een tijd zou komen, die deze vraag beter kon beantwoor- gehalte, terwijl ook het spoedig be derven en duf worden van het meel er door bevorderd wordt. Ten einde naar ons vermogen mede te werken om deze praktijken te doen ophouden, zullen wij kosteloos voor de verbruikers van het regee ringsmeel (d. i. derhalve voor de bakkerij,) die gegronden twijfel heb ben aangaande een te hoog water- gehalte, het watergehalte bepalen. Een hoeveelheid van ca. 50 gr. in goed gesloten blikken bus verpakt, is daartoe voldoende, benevens ver melding van den naam van den ver bruiker en van den molenaar, (aan het adres der redactie, Keizersgracht 800, Amsterdam) te zenden." De tabaksbelasting. Weengdag 11 Augustus zai een protestvergadering worden gehouden tegen tabaksbelasting. Naar aanleiding van dit bericht heeft hel „Hbl." ge ïnformeerd hoe ver het staat met de voorbereiding der betreffende plannen. Naar men weet is een speciale com missie benoemd die het onderwerp zou bestudeeren. In deze commissie hebben vertegenwoordigers van alle groepen die bij den tabakshandel en de tabaksindustrie belang hebben, zitting, terwijl laatstelijk ook een vier tal vertegenwoordigers van werklieden organisaties daarin zijn benoemd. Het zal echter nog ge: ui men tijd duren alvorens deze commissie met haar rapport gereed kan zijn. Men is thans bezig al het noodige materiaal te ver zamelen om op de hoogte te komen van den handel en de ir.dustrie be nevens het aantal personen dat daarin werkzaam is, terwijl verder getracht wordt een zoo duidelijk mogelijk beeld te krijgen van den omvang van den uitvoer. Slagar contra veavsrkoopar. Vanwege den Nederlandschen Sla gershond is aan den minister van Landbouw een adres gericht, met ver zoek den Nederlandschen slager te beschermen „tegen den Nederland schen landbouwer", door het bepalen van een maximum-marktprijs. Die prijs zegt adressant moet zijn loonend voor den boer, loonend voor den slager en tegemoetkomend aan de belangen van den consument, en voorai verzoekt adressant de grenzen gesloten te houden voor den uitvoer van varkens en varkensvleesch. Adressant wijst er op dat reeds nu vele slachters zich genoodzaakt zien hun bedrijf stop te zetten. Het insti tuut der zg. Regeeringsvarkens heeft, zegt adressant, niet gebracht datggne wat er van kon worden verwacht. Integendeel is de marktprijs stijgend gebleven, heigeen allerminst wijst op een voldoenden aanvoer ter markt. Buitendien is de slager door genoem den dan zij in staat was te doen. Qloeiend warm was zij niet ge worden, toen Frits Lenz haar den verlovingskus gaf maar toen zij gisteren aan hel station Herbert Beh- rens onverwacht ontmoette, was haar een rilling door de leden gegaan, evenzoo als toen zij hem den eersten keer zag Er kwam iemand de trap op, zij hoorde den haastigen stap van een man. Helmi richtte zich op en ging vlug naar boven. Toen zij aanbelde was de ander ook boven aangekomen, bij nam een sleutel uit den zak en stak hem in de deur, die naar de ver huurde kamers voerde. Hij keek nieuwsgierig naar het jonge meisje en was opvallend lang met het openen der deur bezig. Heet even had Heimi zich naar hem omgewend, een van tante Lenz' huurders dacht zij en keek den zwarten, niet grooten heer aan, hij schijnt niet goed op de hoogte met het slot te zijn. Nadat zij nogeens had gebeld, opende haar oom de deurhij was wat hardhoorend en ook zoo in zijn krant verdiept geweest, dat hij niets had gehoord. Teneinde onzen nieuwen abonné's buiten Vlissingen, die de courant per post ont vangen en ook den vroegereu, die het tot dusverre hebben verzuimd. de ge- legenheid te geven aan onze GRA.TIS- ONGE V ALLEN -VERZEKERIN G deel te nemen, plaarsen wij in dit nummer een formulier ter invulling der daarvoor verlangde opgaven. Abonné's, die nog geen polis ontvingen, hebben dus slechts dat formulier in te vullen en aan ons adres KLEINE MARKT VLISSINGEN, in te zenden met 'bijvoeging van een postzegel van 5 cent voor frankeerkosten, om in het bezit dier polis te geraken. De Uitgevers. de instelling gekortwiekt geworden. In verschillende steden zijn door de gemeentelijke overheid, maximum prijzen voor den verkoop vastgesteld, waarbij volstrekt geen rekening is gehouden met het feit dat voor 72 pCt. Regeeringsvarkens worden ver strekt, waar voor 28 pCt. tegen ex- horbitanten marktprijs moet worden bijgekocht. Er zijn daardoor toestan den gekomen, ais nooit gekend en nooit gedacht. Komt hierin geen ver andering Aan is het bedrijf ten doode opgeschreven en zal een groot deel onzer middenstanders ten gronde wor den gebracht. Het éénzijdig beoordeelen van den landbouwer, die tonnen gouds in den mobilisatietijd verdiende, mag, aldus gaat bet adres vjort, in geen gevat met zich brengen het rechtstreeksch benadeelen van den slager, die in dienzelfden mobilisatietijd niets dan verlies leed. Volkshond togen drankmisbruik. De Volksbond hield te Arnhem in „Musis sacrum" de jaarvergadering waar 97 afdeelingen waren vertegen woordigd door 138 afgevaardigden. De Commissaris der Koningin gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling. Ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van den Bond dat in deze vergadering werd herdacht, bood de voorzitter mr. F. W. J. G. Snijder v. Wisser.kerke aan den algemeenen se cretaris, den heer W. C. van Haeften, de gouden Bondsmedaille aan als be wijs van waardeering voor zijne vijf tienjarigen arbeid in 't belang van den Bond. Tet leiders van hei hoofdbestuur werden gekozen de heeren mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer en A. L. Wolters te Groningen. Onder de besluiten verdient vooral gememoreerd dat om f 2000 beschik baar te stellen om het Museum, ge vestigd te Utrecht, verplaatsbaar te Ben jij er al, mijn dochtertje, zei hij vriendelijk, terwijl hij den vei- ligheidsketting losmaakte, nu kom maar gauw binnen, ik heb op je gewacht, tante siaapt al langals er niets bij zonders is, gaat zij met de kippen op stok. Was het mooi, kindlief Inplaats van een antwoord te geven, wees Helmi op den vreemdeling die nog steeds met hei slot bezig was. Goedenavond, zei de oude heer, zijn mutsje even oplichtend, is er iets niet in orde 't Schijnt zoo, antwoordde de heer, misschien heb ik een verkeer den sleutel gekregen, ik ben vandaag pas hier gekomen. Hij gaf Lenz den sleutel, die hem probeerde, terwijl Helmi hoed en man tel afdeed. U moet wel wachlen totdat ik den goeien heb gehaald, zei hij hoofd schuddend, nadat hij er zich van over tuigd had, dat de deur niet te openen was, of wilt u liever door onze wo ning gaan Vanuit onze keuken voert een deur in uw gang. Als u zoo goed wilt zijn De vreemde heer trad binnen. Helmi was intusschen de huiska- maken, zoodat het ook in de afdee lingen nut kan stichten. Dit Museum is voor een achttal dagen naar Arn hem overgebracht, waar het in de voorm. Buitensecieteit vele bezoekers trekt. KERK- EK SCH99g.H!EUU5. Ger. Kerken. Aangenomen het be roep naar Schoonrewoerd door ds. M. A. van Pernes te Heerjansdam. Bedankt voor het beroep te Rilland Bath de heer J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk. Tot onderwijzeres aan een open bare school te Schoondijke is benoemd mej. T. S. J. Leeflang alhier. Zitting van Vrijdag 6 Augustus, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heeren Lindeijer en Stuart met ken nisgeving en verder de heer Vermaas. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goed- ge keurd. Mededeeling wordt gedaan van een beschikking van Ged. Staten op reclames tegen den hoofdelijken om slag, en verder van de goedkeuring door dit college van het besluit tot verkoop van grond aan den Singel- weg en Koningsweg. Van Ged. S:aten is nog bericht ontvangen betreffende de besluiten van de Prov. Staten inzake het ver- leenen van subsidies tot 10 pet. der uitgaven voor de Handelsschool tot een maximum van f 1000 per jaar en voor de Avondschool voor Hand werkslieden tot een maximum van f 500, beiden voor drie jaar. Den 14 Juli is door Burg. en Weth. het volgend voorstel per circulaire aan den raad gedaan Bij besluit van den raad d.d. 2 Juli, waarbij ingetrokken werd het raadsbesluit van 7 Mei, werd beslo ten eene tijdelijke geldleening aan te gaan van f 50.000 met de admini stratie van het Kroon Domein te 's Gravenhage tegen eene rente van 5 1/4 pet. Dit besluit werd opgezon den aan Ged. Staten ter goedkeuring. Blijkens hun schrijven van 10 Juli maken Ged. Staten echter bezwaar tegen goedkeuring van gemeld be sluit, indien daarin niet wordt bepaald binnen welken termijn de leening uiter lijk zal zijn afgelost. Aangezien het van zeer groot belang is, dat de lee ning zoo spoedig mogelijk tot stand komt, stellen B. en W. voor ten einde het beleggen van een raadsvergadering te voorkomen, dat de raadsleden zich vereenigden met een termijn van vier jaar. mer binnengegaan; zij wreef haar handen, die wat stijf waren geworden door het vochtig-koude weer. Onze nieuwe buurman, zoo stelde Lenz den jongen man voor, weliswaar heb ik uw naam vandaag zelf geschreven, maar.... Subaroff, vulde de heer aan, ter wijl hij op Helmi toetiad en haar naar Russische gewoonte, de hand gaf. Verrast bleef zijn blik op haar rusten, het meisje zag er in de een voudige omgeving, bepaald voornaam uit. Mijn nichtje, zei de oude heer, hiermede zijn voorstelling beëindigd, ze is juist uit uit den schouwburg thuis gekomen, daardoor vindt uons nog op. Wij staan gewoonlijk vroeg op en begeven ons vroeg ter ruste in dit opzicht zijn wij in 't geheel geen grootestads menschen. In Rusland is men gewend, laat op te blijven, antwoordde Subaroff in vloeiend Duitsch, maar met de uit spraak van een buitenlander, zelfs de kleine stadjes, tenminste in Russische familie's. De Duitschers bij ons hou den aan hun gewoonten vast en laten den dag dag, en den nacht Alle leden verklaarden zich voor dit besluit, waarna het gewijzigd be sluit dd. 16 Juli door Ged. Staten is goedgekeurd. Dit voorstel zal in de notulen wor den opgenomen. Overgelegd werd de gemeente- rekening over 1914, aanwijzende in ontvang t 560,925.85'/j en in uitgaaf f576,972.55'/». alzoo sluitende met een kwaad slot van f 16,042 72. Er werd minder ontvangen dan geraamd f44646 80 en minder uitgegeven dan geraamd f28600.10. De opcenten op de rijksbelastingen brachten op f41.975.26. De hoofde lijke omslag gaf een opbrengst van f 154,684, terwijl f 177,762,42 moest ontvangen worden. Aan straatbelasting werd ontvangen f24.965, terwijl ontvangen moest worden f 24.997.90. De accijns op het gedistilleerd bracht f 20.135.17 op. Aan grond werd verkocht voor een bedrag f2140 59 en bovendien nog f3375 voor den verkoop van grond op de gedempte kaden. Aan renten werd betaald f 51303.10, aan annuïleilen f 17,681,827» en aan aflossingen f 104.191.24. Overgelegd werd de rekening van het havenbedrijf over 1914 bedragend in ontvang f28462.90 en in uitgaaf f28562.19, sluitende alzoo met een batig saldo van f80.71. Onder de uitgaven komt voor een post van f 4000 als uitkeering aan de gemeente en f 6836,197» als uitkeering aan het reservefonds. Beide rekeningen werden gesteld in handen van de financieele com missie. Ingekomen was een verzoek van J. J. Roest, J. Kamermans en P. C. de Vries, respectievelijk voorzitter, secre taris en penningmeester van de Neder- landsche loodsensocieteit.om het a dres van 8 Juni, waarin verzicht werd om aan de Kroon voor te stellen Ged. Staten van Zeeland te machtigen een vergunning te verleenen boven het in deze gemeente geldende maximum, tot verkoop van sterken drank in bet klein, als niet gedaan te beschouwen, Een tweede verzoek was van de zelfde adressanten ingekomen om de Kroon voor te stellen aan Burg. en Weth. machtiging te verleenen, een vergunning boven het in deze ge meente geldend maximum te verlee nen tot verkoop van sterken draak in het klein in het vergaderlokaal ge vestigd in het door het Rijk ten dienste van het Nederlandsch loodswezen ge huurde gebouw aan den Boulevard de Ruyier no 8. Burg. en Weth. stellen voor op dit tweede verzoek gunstig te beschikken, omdat er slechts éen begeerte is,nl. om de menschen te helpen en dus aan te vragen een buitengewone machtiging nacht. Ik ben van jongsaf aan ge wend, laat naar bed te gaan en kan niet slapen, als ik van dezen regel afwijk. Dus ook een nachtvlinder, schertste Lenz, net als onze baron. Verlangt u heden nog een passenden sleutel of is er tijd tot morgen Ik hoop Budberg nog aan te treffen, maar als u er een heeft Lenz ging naar het sieutelhord, dat aan den muur hing, en verruilde Su- baroff's verkeerden sleutel tegen een goeden en bracht hem daarna door de keuken en de daarop uitkomende gang in de gehuurde kamers. Deze nieuwe buurman schijnt een aangenaam mensch te zijn, merkte hij op, toen hij bij Helmi terugkwam. Vorst Subaroff staat er op zijn pas. 't Is de vraag of hij zoo rijk is, als tante zegt, mijns insziens zou hij, als hij zoo rijk was, op een deftiger stand wonen en een knecht houden. Hij heeft zeker voldoende middelen, maar je tante praat al dadelijk van milli- oenen. Wat doet hij? (Wordt vervolgd.) 8!

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1