BAP." 2000' :rmem, gen enz. BIEDINGEN 5 augustus IANVRAGEN DONDERDAG No. 182 1915 Ibnrj), I KEN, Dpleiding E1SJË tbode Verschijnt degelijks, nilgeionderé ep Zondes en elgerneen erkende Christelijke loestdi^ 2S£5£2!Q£25& JNING. t 0.281, iedere Zonder rabat, atsen wordt twee- Wethouders van sollicitanten op van Onderwij- tDELSHERHALINGS- er vijf wekelijksche de geldende ver- :nden aan den Bur- Augustus 1915. singen wenscht ge- ie ran. Brieven lelt. ss. Bourant." ïagd in een klein IGMEISJE. Zich iosje Buskenstraal :zin wordt tegen 1 te vervoegen bij ALIER, Boulevard 1.53 .22 !45 1.39 5.03 5.39 1.16 3 37 5.E 4.16 4 54 4.51 5.05 4.25 4.35 30 4.45 4.54 5.07 5.14 5.24 5.30 5.40 5.49 6.57 6.05 6 13 6.21 6.29 157 .09 5.28 >.35 9.30 6.21 7.— 6.49 7.54 8.13 8.50 9.39 5.55 6.43 7.29 Tc 7.5 7 58 8.10 8.16 25) 8 30 8.40 8.50] 8 58 9.05 Q tO 9.2210.56 9.56 10.25 10.36 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.23 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent bsyi: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissinp. Telefoon Inters. tO ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regc!» 0.40voor Iedere rege! meer 1© ceöf Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. abonnement speciale pr|i Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 cl. per regel M gulden bij levens-gulden bij dood A AA gulden bij verlies A Pff% gulden bij verlies 4 f> ft gulden bij verlies O r* gulden bij verlies lange ongeschikt- »|B| door <1111 van een hand, 1*1 II van II III vaneen M*\ van eiken heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog JHJU een duim J.UU wijsvinger (U%3 anderen vinge.. 3nn ultkeerlngcn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaetsbewy», een ongeluk bekomen op trein, boto ot trim. De allkeering wordt gewaarborgd door do „Holl. Alg. Verzek. Bnnk" to Schledne De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- BINNENLAND Een fraaie uitnoodiging in de „Fortnightly Review" van Augustus noodigt de schrijver, die onder den naam En Vedette schuil gaat, Nederland nogmaals uit, aan den oorlog, mee te doen. Het is nu „Hollands kans." Wordt België of blijft België Duitsch, dan is het met Nedeiland gedaan. Dat ziet men hier te lande zoo de schrijver meer en meer in. België vertrouwde op ztjn „vod papier" in plaats van een millioen soldaten op de been te brengen. Het lijdt nu door de fouten van zijn po litici, die meenden dat België te goed door anderen beschermd was om het noodig te maken zich zelf te beschermen. Laat Nederland die les ter harte nemen. Het weet, dat als de bondgenooten er niet in slagen, de Duitschers uit België te gooien en uitgeput zich aan den strijd onttrek ken, het zelf dat op eigen hand niet zal vermogen, en dan zal het later berouw hebbrn, dat het niet door op het rechte oogenblik in te grijpen de schaal heeft doen doorslaan en daar mede zijn buur en zichzelf niet de vrijheid verzekerd heeft. O, mocht er voor Hollands eigen belang, zoowel als voor de belangen van de mensch- heid in het algemeen, een Willem de Zwijger of een Willem de Derde opslaan En Nederland is niet machteloos, pleit de schrijver verder. Zijn strate gische positie de waterlinie, on gelijk sterker dan de Maaslinie van België maakt het ongewoon sterk. Met zijn linkervleugel op de water linie rustende, zou het Nederlandsche ieger zijn aandacht kunnen samen trekken en de overgangen niet alleen van de Maas, maar van „de belang rijke kanalen die er evenwijdig aan loopen" De erkenning, dat ten Westen van de Nederlandsche Maas de opmarsch langzaam zou zijn, was waarschijnlijk de reden waarom de Duitschers in Augustus niet het Ne derlandsche grondgebied hebben ge schonden, toen de meeste militaire autoriteiten verwachtten, dat zij het zouden doen". Hij becijfert vervolgens, dat ons legér nu bestaat uit 260.000 man. Met die 260 000, het dubbele van wat België in Augustus klaar had, behoeft ons land niet te vreezen, gelijk België, onder den voet te worden geloopen. Om de Duitschers neer te werpen, hebben Engeland en Frankrijk alle mogelijke hulp noodig, geen hulp, van welken kant komende, mag onvoor- zichtiglijk verworpen worden. En hoe kan Nederland er buiten willen blij ven, vraagt de schrijver, nu het even goed ais gij weet, dat de bondgenoo- FELILLETON 11.04 (Hand-Bath. (Nadruk varbeden.) 29) -o- Ik zou haar morgen wel willen opzoeken, maar hoe kan ik nu weten Zij viel zichzelve in de redeplot seling schoot haar iets te binnen. Het komt me nu in den zin, dat tante me heeft verteld van 't be zoek van een dame met haar kind, die naar mij had gevraagd. Zou dat misschien Kora geweest zijn? Best mogelijk, mevrouw, Kora handelt gewoonlijk zeer impulsief en zonder raad te vragen.... Geen wonder, ze is immers zelfstandigals zij het is geweest, zou Ik geen reden meer hebben met 't af teggen van mijn bezoek te dialen. Kende ik den weg nu maar in deze leusachtig groote stad. Al weer moet ik vragen, waarom ben ik er dan, zei Herbert, die deed alof zij hem erg had gekrenkt. Is u ten den strijd van zijn onafhankelijk heid strijden Nederland wordt net zoo goed met onderwerping onder 't Duitsche juk bedreigd als Engeland en Frankrijk. Zijn belang is dus dui delijk op het juiste oogenblik loe te staan, n.l. wanneer zijn meedoen den toestand een beslissenden keer kan bezorgen. Zelfs als alles prachtig gaal, zullen de Hollanders er bij willen zijn, maar te meer, wanneer het niet zoo goed gaat. Alle onzijdige staten zullen in zien, dat Duitschland (en Oostenrijk) verpletierd moeten worden. Er zijn in Europa nog negen landen onzijdig. Met uitzondering misschien van Spanje zal hun heden en toekomst er onder lijden indien zij niet aan den oorlog deelnemen. Neem ZwitserlandWint Duitschland het, dan zal het alteen bestaan bij de genade van den Ber- lijnschen meester. Maar Nederland heeft het meest van een Duitschen overwinnaar ie vreezen. Slechts door metterdaad in te grijpen zai Neder land voorkomen, dat by een over winning van Duiischland het lot van België het treft, of dat het aan waar digheid en achting in de wereld ver liest. Onzijdigheid is een achtens waardige houding, zoolang er wordt gevochten om krijgsroem of uit ouden volkshaat, maar het is lafhartige ver loochening van plichten der gemeen schap, als men toelaat, dat een groote misdaad in eenige maanden de be schaving van eeuwen vernietigt. Ten slotte stelt de schrijver ons ge rust. We hoeven niet bang te zijn. De Duitschers zijn zoo sterk niet meer als toen zij België overstroomden. Nu is het juiste oogenblik om aan een Duit schen inval het hoofd te bieden. Ba- vendien zullen wij bondgenooten heb ben, die, onverschillig of Nederland er al dan niet bij komt, moeten aangroeien „totdat het zoo goed als eenzaam en alleen staat te midden van een veront waardigde en afkeurende wereld." Nu is er voor Nederland, dat zooveel voer de vrijheid heeft gedaan, neg een plaats in de voorhoede. Er is nog een reden, waarom het er op aankomt, dat Nederland meevecht. Zijn strategische positie is de gewich tigste in West Europa, en het moet meedoen, wil er een dramatische keer komen in den langdurigen loopgraaf- eorlog van Nleuwpoort tot de Voge zen. De Duitschers hebben van Bel gië éen vesting gemaakt. Alleen Ne derland kan die geweldige stelling om trekken en de deur openen voor een nieuw oorlogstooneel, waardoor de vesting België haar waarde zou ver liezen. Daarom zou de medewerking van Nederland zoo welkom zijn en zoo hoog worden gewaardeerd. „Wil Nederland de kans waarnemen om zijn eigen belang te verzekeren en de bond genooten den grootsten dienst te be- ontrevreden over uw gids van he denavond Hoe kunt u dat vragen, zei Helmi, terwijl zij hem haar hand reikte, alsof zij hem wilde verzoeken zulk een veronderstelling niet te koe steren, ik zou geen beteren gids we ten, maar Geen „maar" juffrouw Helmi, ik zal u morgenavond afhalen en bij mevrouw Wolkski brengen. Afgespro ken Hij hield haar hand vast en zag haar vragend aan. Ik zou willen, mijnheer Behrens, maar tante.Een half angstige, half vroolijke trek kwam er op haar gezicht. Och ja, die ketenen vergat ik de schoonmoeder laat zich gelden. Hij had luchtig gesproken, maar zij kende die manier van spreken en bloosde. Toen ik u den vorigen zo mer leerde kennen, had ik willen wedden, dat ge een energieke, zelf standig denkende jonge dame waart, die niet ondergeschikt wou zijn aan tante's of schoonmama's. Langzaam liet zij haar hoofd zak ken en keek op den grond. wijzen waaraan zij behoefte hebben Het zal dan ook België een nieuw martelaarschap besparen en een rol spelen, zijn geschiedenis waardig. Het „Centrum" zegt in een be schouwing over dit artikel dat het niet te verwachten is dat dergelijk geschrijf veel uitwerking zal hebben op de stemming in ons land. Geen vreemdeling, noch ten Wes ten, noch ten Oosten, of waar ook, behoeft ons v>or te schrijven, welke onze taak is en wat ons belang vor dert. Wij kunnen dat zei ven het best beoordeeien en de leiding onzer za ken berust bij de Regeering in den Haag. Nederland wil den vrede en niet den oorlog. Het heeft van meet af aan een on zijdigheid betracht, waaraan nog kort geleden zoowel van Engelsche als van Duitsche zijde recht is wedervaren. Wij willen die onzijdigheid hand haven naar alle kanten en ons door geen der strijdende partyen als troef kaart laten uitspelen, of als stormram gebruiken. Wij verkeeren niet in de positie van de Balkan Staten en gaan niet uit op verovering van grondgebied. Wij hebben trouwens te veel van den oorlogsgruwel moeten aanschou wen, om daaraan neg groolere uit breiding te willen geven. Wie de rust en de vrije ontwikke ling der volken wenscht,en het behoud van een behoorlijk evenwicht in Eu ropa, verlangt ook geen verplettering van de eene of andere mogendheid, maar hoopt vurig, dat de stem, die op den verjaardag van den oorlog uit het Vaticaan over de wereld ging, spoedig weerklank moge vinden bij de Europeesche Kabinetten. De Landstorm. Van den landstorm, jaarklasse 1915, zullen landstormplichtigen worden in gedeeld alleen bij de infanterie en de genie. Van de infanterie zullen na opkomst bij de depóts ook manschappen worden bestemd' voor administratie- traepen, geneeskundig personeel, etap pe, autodienst en wielrijders. Voor den ettape-autodienst worden zooveel mogelijk bestemd chauffeurs en andere deskundigen in het auto mobielvak. De Staatslsening. Naar aanleiding van de van ver schillende zijden gestelde vraag, waar de coupons der 5 pet. Slaatsleening kunnen worden ingewisseld en zulks in het bijzonder in verband met de mededeeling op die coupons dat zij betaalbaar zijn te Amsterdam en in verdere door den Minister van Fi- Dat was destijds, toen ik mijn lieven vader nog had om op te steu- bed, nu heb ik dien eenigen steun verloren en ik ben gedwongen, mij in de omstandigheden hier te schik ken of ik moet naar mijn huisje te- rugkeeren en dat dat Haastig maakte zij haar hand los en streek zich over de oogen, een traan, een enkele, welde op daarop schitterden haar oogen als in toorn. Ik ben nog niets waard, de moeilijke tijd die voorbij is, heeft mijn zenuwen verslapt en 'tis meer dan tijd, dat ik flinker word. Ais Kora mij wil zien, zal zij zelve wei komen, om mij uit te noodigen. Maar u bent immers niet boos op mij en begrijpt mij, nietwaar mijnheer Behrens? Zij stak hem nog eens haar hand toe en zag hem smeekend aan. Ik begrijp u juffrouw Helmi, en stel mij er mee tevreden. Wees er van overtuigd, dat ik altijd te uwer beschikking ben, als u mij noodig heeft. Uw boodschap aan mevrouw Wolski zal ik nog overbrengen. De kunstenares kan nooit onmiddellijk slapen na een zware rol en dan vindt ze het prettig haar getrouwen bij zich nanciën aan te wijezn plaatsen hebben wij ons tot het Ministerie van Financiën om inlichtingen gewend. Aldaar werd ons medegedeeld, dat de coupons alleen inwisselbaar zijn bij het Hoofdkantoor van de Neder landsche Bank te Amsterdam. De Ne derlandsche Bank is alleen te Am sterdam kassier van 's Rijks Schatkist. Wat de aanwijzing van verdere plaatsen betreft zoo deelde men ons mede hiermede is bedoeld de aanwijzing van plaaisen in het bui tenland, ingeval blijkt dat een noe menswaardig aantal stukken in bezit is van buitenlanders. Hetgeen in de Leeningswet 1914, en op de coupons voorkomt omtrent het inwisselen der coupons op andere plaatsen dan Amsterdam komt in alie leeningswetten en op alle Nederland sche coupons voor, doch nimmer zijn andere plaatsen in het binnenland voor die inwisseling aangewezen wel zijn er voor die inwisseling, van de 3 en sedert kort ook 26 pet. cou pons plaatsen in het buitenland, met name Berlijn, Hamburg, Frankfort, Londen en Parijs, aangewezen. Voor de 5' pet. coupons was die aanwij zing van buitenlandsche plaatsen voor alsnog niet noodig. Winterprovisie voor de gemeenten. Maandag heeft te 's Gravenhage een vergadering plaats gehad, bijeenge roepen door het Bureau van de com missies voor de voeding van mensch en dier, onder leiding van den minis ter van landbouw, in weike vergade ring tegenwoordig waren vertegen woordigers van de verschillende Ne derlandsche gemeenten. Doei der vergadering was te trachten gezamen lijk tot een resultaat te komen in zake de voorziening in de winterprovisie van de gemeenten. Het Britsche steenkolenuitvoerverbod In verband met het Britsche steen kolenuitvoerverbod wordt gemeld, dat omtrent een verbod van uitvoer van steenkolen naar neutrale landen offici eel nog niets bekend is. Gewezen werd er op dat, wat de levering van steenkolen aan ons land betreft, Engeland hieraan van 20 tot 30 pCt. deelneemt, terwijl van Duit sche steenkool ongeveer 70 pCt. naar ons land wordt ingevoerd. Ongerust heid behoeft dus een eventueel ver- 1 bod van Engelsche zijde vooralsnog niet te wekken, aangezien de levering van Duitsche zijde zal blijven ge schieden, voor zoover dit land steen kolen zal kunnen missen, en in staat zal zijn te leveren. Wy kunnen hieraan nog toevoegen dat er, wat den invoer van Engelsche steenkolen naar Nederland betreft, voor ons land reeds geruimen tijd beperkende bepalingen hebben bestaan te zien, en daar ik tot dezen behoor, heb ik nu nog het voorrecht van haar te spreken. Hij boog en ging heen Helmi besteeg langzaam de trappen. Verscheiden keeren streek zij zich over haar oogen. De avond was zoo mooi geweest en toch was zy wel genoodzaakt eenige bittere droppels in den vreugdebeker te mengen. Als zij Behrens toestond haar meermalen af te halen, dan gaf het daar boven slechts oneenigbeid en zy haalde vlugger adem en moest even rusten zy moest het zichzelve ook ont zeggen, wilde zij haar rust weervin den. Wat was er toch voor by'zonders aan dien man, dat haar zoo aantrok haar met zulk een demonische kracht vasthield en niet meer losliet Vergat zy dan maar aityd weer opnieuw, dat hij den ring nog droeg, dien een an der haar aan den vinger had gesto ken Zy beefde van zenuwachtigheid en gedurende eenige oogenblikken liet zy haar hoofd tegen de trapleuning rusten. Was het niet vreeseiyk, dag in, dag uil in zulk een tweestrijd te zyn en er niet aan te kunnen ontko men door gebrek aan wilskracht? waardoor de invoer van die steenkool uit Engeland niet werd toegestaan, welke bestemd was voor fabrieken hier te lande, waarvan Engeland wist, dat zy aan Duitschland leveranties doen. Gerasente rekening. De gemeenterekening te Rotterdam heeft voor wat den gewonen dienst betreft een voordeelig saldo opgele verd van f 1.379,558 54, zooais wij gisteren hebben gemeld. De buitengewone ontvangsten daar entegen slechts f34.181.509.971/, en de buitengewone uitgaven daarentegen f43.712.449 68. SPORT De vliegenier Bikbergen. Omtrent den toestand van den avia- teur Bikbergen wordt nader gemeld, dat deze gelukkig minder ernstig is dan zich aanvankeiyk liet aanzien. Een zijner armen is intusschen vry ernstig gekneusd, en over 't geheeie lichaam gevoelt nlj zich nog pijnlyk, terwyl hij zyn gewone werkzaamhe den aan het departement van oorlog waar hy schrijver is nog niet heeft kunnen hervatten. Betreffende de vliegproeven met 't nieuwe stelsel vernemen we nog na der, dat de heer Bikbergen door een commissie financieel tot zyn experi menten in staat wordt gesteld. Nadat hy tal van vliegtochten had volbracht met den aviateur Leo von Stein, werk te hy ongeveer een hall jaar met een Duitschen technicus aan het nieuwe toestel. Door op een knop te drukken weet de aviateur te bewerkstellingen, dat de parachute voor aan het toestel zich opzet. Naar we vernemen onder nam hy 19 Juli te Maarsbergen een proef, die volkomen slaagde. De heer B. hoopt zyn vinding in klinkende munt om te zetten. Voorloopige on derhandelingen worden in verband daarmee reeds gevoerd. Bij den val te Maarsbergen op bochachtig terrein op Maandagmorgen verloor B. het bewustzyn. Vermoedelijk na een half uur kwam hij by, en wandelde naar Doorn. De overbiytselen van het toe stel werden naar Apeldoorn vervoerd. Vlissingen, 5 Augustus. De heer jhr. Loudon, minister van buitenlandsche zaken is hier gister avond met den iaatsten trein aangeko men. Na op de mailboot der maat- schappy „Zeeland" gelogeerd te hebben is minister Loudon heden morgen met den trein van 7.10 we der naar de Haag vertrokken. Hier ter stede is, naar het pers bureau Vaz Dias meldt, gearresteerd een Franschman, Boundi genaamd, Geen moed te hebben om een ver houding te verbreken welke haar hart niet bevredigde, die een leugen was, daar liefde en trouw er aan ont braken. Hoe dikwyls reeds had zy zich voorgenomen, het beslissende woord te spreken, haar ring terug te geven en haar verloofde te vragen „Wees weer voor my, wat je vroeger was, een lieve bloedverwant, dier. ik vertrouw en die my, de wees, be schermt, zonder meer te verlangen dan mijn toegenegenheid. Maar de moed, om hem dit te zeggen, ontbrak haar. Hij had zulke goedige oogen, hij was zoo diep bedroefd, als zij eens niet aardig voor hem was ge weest, zy had die woorden niet door de lippen kunnen krygen en zichzelve altijd maar weer in slaap gewiegd met de hoop, dat zy hem toch nog lief mocht krijgen. Alsof de liefde zich laat dwingen. Bij den een komt zij zachtjes, zonder opwindingzy ontstaat, groeit en draagt bloesems, rustig, zonder siormenden ander overvalt zy als een bruisende storm wind, die hem overweldigt, den adem ontneemt, en aan wien geen ontko men mogelyk is. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1