I JERING iongens m BIEDINGEN 1EISJE. W OENSDAG binnenland feuilleton 1915 -UN. 5H0EDEN. ANVRAGEN >pleidin$ IULP. imeid imeid LEISJE. tlbode tlbode tlbode Firma F. VAN DF VEIOE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijki leestda *8 3-P De BlUw|n), word, „trjla .,r^ 3DELBURG. «- No* 181 R. zullen vanaf ngen en voor iingsche Gas- zgn: rverbruik. er v> •ft •ft er Sie van of meer. n dus de gas- en. asfabriek". 3 t O.aS, iedere l Zonder rabat, atsen wordt twee- vraagt pingen wenscht ge- e Nan. Brieven let), s. Bourant." direct een rdzee Boulevard." )ORN VAN KOU- met Nov. een IEID P. O., van /IA, Badhuisstraat 1 September we- |tegenwoordige een i voorzien. Zich te nds tusschen 7 en CLANO VISSER, 140, vraagt tegen Ilden 's avonds na zin wordt tegen 1 te vervoegen bij \L1ER, Boulevard RING vraagt o'i- ember een ÏEID. Hulp van [OR VAN SLEEU- acht, Amsterdam, ptember een flinks |:n voorzien. Vrij -Vlissingen. Zien evrouw PIEKEMA, issingen, 's avonds VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor Iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bfl abonnement speciale prftt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvrage» 8 ct. per regil De abonnés, in't bezit eener rtrtrtrteulden hii ipvpnc mm**. polls, zijn GRATIS verze- M\IIIll iange ongeschikt- 7U e"d dood rtrt rtguiden bij verliest r*rtgulden bij verliest AArmlrtpn hi: kerd tegen ongelukken voor: ^UUU heid tot werken d|l een onJph.k tflllll van een hand, 1 K|| Van erI,es| bij verhes rtr^gulden bij verlies uw aHkssrlngen worden VERDUBBELD voet of oog 1«JU een duim Illll van eiken De tijdelijke gezant bij den Paus. H. M. de Koningin ontving gister mr. L. H. W. Regout, lid van de Eer ste Kamer der Staten Generaal, ter beëediging als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pause lpen Stoel. De regeeringsvarkens. Een bericht Hit Den Haag beves tigt het bericht, dat de beschik baarstelling van varkens door bemid deling van het Centraal Bureau tot regeling van den aizet van varkens en varkensvleesch op 9 Augustus a.s. worden hervat. Voorloopig zal dit zijn tot een aantal van ongeveer 6000 stuks, daar hel niet mogelijk is, we derom terstond aan alle aanvragen te voldoen. En aangezien een procen- tische vermindering ondoelmatig zou zijn, zal begonnen worden met leVe- ring, uitsluitend aan-die gemeenten, die per week 50 of meer stuks ont vingen, uitsluitend bestemd voor de gemeente zeil. De gemeenten, die ten gevolge dezer regeling voorloopig, al thans gedurende de maand Augustus geen varkens meer kunnen krijgen, zullen in staat worden gesteld tegen verlaagde prijzen gezouten spek, Ame- rikaansch en inlandsch, te betrekken. Uitvoerverbod van Engelschs kalen 7 Een Reuterbericht meldt, dat van 13 Augustus a.s. af, alle uitvoer van Engelsche kolen naar het buitenland is verboden. De „Tel." meldt daaromtrent het volgende Bij enkele personen, met den kolen- voorraad te Amsterdam bekend, naar de gevolgen van een dergelijk uit voerverbod informeerende, werd de mededeeling eenigzins ongeloovig ontvangen. Men nam niet aan, dat de Britsche regeering die nog onlangs een regeling voor de licenties heeft getroffen, thans aan het bevrien de buitenland kolen zou weigeren. Mocht dit, wat onze zegslieden niet aannamen, wèl het geval zijn, dan ziet de toekomst van Amsterdam er in letterlijken zin donker uit. Er kwamen al niet te veel Duit- sche kolen, de gasfabrieken trachtten den minderen aanvoer met Engelsche kolen aan te vullen. De voorraad mag voor hoogstens een viertal maanden voldoende zijn, misschien is het door buitengewone zuinigheid nog iets langer ie rekken, doch ais het verbod inderdaad is uitgevaardigd cn van kracht blijft, zullen we er in den a.s. winter weinig vreugde van beleven. (Nadruk Twbodeu.) 28) -o— Stil maar kind, zei hij kalm, ga je nu kleeden en zorg dat je er zoo lief uitziet, als 't maar kan in je zwarte japon, en kijk met heldere oogenom je heen. Een goed tooneelstuk ver heft en ontwikkelt, en al ken ik van de nieuwe stukken ook maar een en kel, toch heb ik wel gehoord, dat „Magda" veel goeds bevat. Toen Helmi met Behrens langs de breede goed verlichte trap naar be neden ging, zuchtte zij diep. Nu krijg ik weer eenigszins het gevoel terug, dat ik in een groote stad ben. Daar boven, zij wees met baar vinger naar de zooeven door hen verlaten woning, is men klein- zieliger dan bij ons in 't kleine stadje ik zal 'ihard te verantwoorden hebben. Ja, dat zal u zeker, zei Herbert, Wat deed onze Marine in de afgeloopen maanden. In de Augustus aflevering van „On ze Vloot" wordt daaromtrent het vol gende medegedeeld: Langen tijd hebben wij niets mede gedeeld over de verrichtingen van onze Zeemacht. Waarom dit niet ge schiedde is duidelijk. Het was niet gewenscht dat de bewegingen van onze schepen, de diensten die van hen gevergd werden, publiek eigendom werden en in details werden beschre ven. Ook nu nog mag over de eigen lijke verrichtingen niets worden mede gedeeld, maar toch kunnen enkele feiten worden verteld, die vermoedelijk den leden van „Onze Vloot" belang inboezemen. In de eerste plaals kunnen we dan mededeelen dat de Marine versterkt werd met drie kleine oorlogsschepen, pantserbooten genaamd, die reeds lang in aanbouw, voor den dienst ge reed kwamen. De eerste was de „Bri- nio", terwijl de „Friso" en „Oruno" respectievelijk 12 en 15 Juli j.l. in dienst werden gesteld. Het zijn scheep jes van 540 ton, bewapend met 4 kanonnen van 10.5 c.M., semi-auto- matisch. Zij ioopen 16 mijl. Met deze schepen doen voor het eerst groote verbrandingsmotoren bij onze Marine hare intrede. Het pantserschip „Kortenaer", dat het begin van den oorlog met Hr. Ms. „Heemskerck" in West-lndlë was, kwam terug en vervulde eveneens zijn taak bij de handhaving onzer neutra liteit. De „Heemskerck" repatrieerde in de eerste dagen van Juli. na op de reis uit West Indië Newport News en Fayel (Azoren) aangedaan te hebben. Nu wordt de „Kortenaer" weer voor een reis naar West-Indië in gereed heid gebracht. Hr. Ms. „de Ruyter" zal vermoede- lijk in het najaar naar Oost-lndië ver trekken om daar een van de schepen van het eskader af te lossen. In Den Helder werd inmiddels veel voor de marine gebouwd, ten einde de huisvesting van matrozen beter te kunnen verzorgen. Voor den onder zeedienst nadert een groote geheel nieuwe kazerne hare voltooiing; de oude Marinierskazerne werd geheel verbouwd met de bedoeling om het oude wachtschip de „Adolf van Nas sau* te vervangenhet hospitaal der Marine ondergaat een groote vemieu- wingskuur, zoodat ook deze inrichting binnenkort aan meer moderne eischen zal voldoen. Op 's Rijks werf te Wil lemsoord werden nieuwe magazijnen, werkplaatsen en bureaux gemaakt, welke laatste voornamelijk in verband stonden met een nieuwe wijze van beheer. De werf van aanbouw in Amsterdam werd opgeheven en hetgeen daar over is gebleven draagt nu den minder terwijl hij haar onderzoekend aanzag, maar als het den vogel te benauwd wordt, zoekt hij een hooger plaatsje voor zijn nest. En als hij er geen vindt? Hij zal er een vinden. Zullen wij er om wedden HOOFDSTUK VIII. Helmi en Herbert moesten een ta melijk langen weg afleggen, maar in groote steden worden verre afstanden vlug door de electrische trams over wonnen, zoodat zij dan ook juist op tijd kwamen. De zaal was heel goed bezet, zoodat Helmi dadelijk een goe den indruk kreeg van een schouw- bezoek in Berlijn. Herbert vermaakte zich met haar verbazing en wees haar deze en gene bekende persoonlijkheid aan. Helmi luisterde belangstellend naar ztyn ophelderingen van haar hooge plaats af zag zij als 't ware in een nieuwe wereld, die tot dusverre buiten haar gezichtkring had gelegen en die haar nu was als een openbaring. Als in een droom hoorde zij Herberts stem en de muziek van het orkest, zij kwam eerst weer tot zichzelve, toen wijdschen naam van Marine-etablisse ment. In de opleiding van machinisten werd bij wijze van proet een veran dering gebracht. De adspirant-machi- nisten zullen voortaan in plaats van te Helievoetsluis, te Dordrecht bij de Middelbare technische School hunne eerste opleiding ontvangen. Ook zijn nog maatregelen beraamd om te trachten den toeloop van adel borst bij de Marine te bevorderen, door de instelling van een Internaat voor adspirant-adelborsten te Dord recht. Hetgeen daarover bekend is, is evenwel nog te vaag om er iets van te zeggen. Gemeente-ambtenaren in deze tijden. Het weekblad van den Nederland- schen bond van gemeenteambtenaren wijst er op, dat de toestand voor de gemeenteambtenaren sinds het uit breken van den oorlog veel slechter is geworden. De broodkaarten, de militie- en landweervergoedingen in kwartieringen, uitvoering van militaire voorschriften, verstrekking van var kensvleesch, maximumprijzen van levensmiddelen, wolvorderingen vele andere zaken eischen zooveel werk dat het velen te machtig wordt. Sommige gemeentesecretarissen, alleen voor hun taak staande zijn overwerk', ja moesten ontslag nemen Daarbij komt de vergroote zorg om in het allernoodigste te voorzien. De dage- lijke levensbehoeften worden nog steeds duurder. De salarissen waren reeds in de meeste gevallen veel te laag en velen hebben thans drin gend behoefte aan hulp. Vooral voor vele gemeenteambtenaren ten platte- lande is het uitblijven daarvan te meer krenkend, waar zij rondom zich bij ben die hun bestaan in landbouw en veeteelt vinden een nooit geken de welvaart, een verhooging der in komsten en groote kapitaalvorming zien. Juist daardoor ook kan men zich thans niet verschuilen achter fi- nancieele onmacht. Het blad doet een dringend beroep op hooger gezag om in den oogenblikkelljken nood te voorzien. De Anti-Oorlograad. Ondanks het chauvinisme en den oorlogsroes van onze dagen zijn den laatsten tijd toch in tal van landen, naast de bestaande, nieuwe vredesor ganisaties opgericht. Geen enkele dezer echter breidde zich wat den in ternationalen arbeid betreft zoo snel uit als de Nederlandsche Anti Oorlog- raad, aan welken ook sedert de lei ding van de „internationale centrale organisatie voor een duurzamen vrede" is opgedragen. Ongeveer 21000 personen hebben zich hier te lande persoonlijk als lid van den Anti-Oorlograad opgegeven het zware scherm omhoog ging, en de voorstelling begon. Met opzet had Herbert geen pro gramma gekocht; hij wilde zien, of Helmi Kora zou herkennenook wilde hij dat zij de tooneelspeelster in een harer schitterendste rollen zou zien, zonder te beseffen, dat deze die in „Magda" eene tot in de kleinste schakeeringen doorwrochte prestatie gaf, haar vroegere pleegzuster was. Hij noemde haar de namen der spe lers en toen in het tweede bedrijf Magda optrad, keek hij Helmi op merkzaam aan. Zij had den tooneel- kijker laten zakken, 't was haar meer om 't hooren, dan om 't zien te doen, maar reeds bij Magda's eerste woor den hield zij hem weer voor de oogen en keek onafgewend naar het schoone gelaat, dat bleek scheen, door den hoofd en schouders omhullenden, kanten sluier. Nog een oogenblik, toen wendde zij zich tot Herbert een diepe blos overtoog haar gelaat. 't Is Kora, zeide zij en zag hem vragend aan. Hij knikte. Ja, dat is onze Wolski, zooals de Berlljners haar noemen. en voorts 1000 vereenigingen, wier ledental de Bond niet meldt, omdat vele personen van verschillende orga nisaties lid zijn en men volstrekt niet verlangt ook maar eenigszins met ge flatteerde cijfers te pronken. Ongeveer 150 plaatselijke groepen van den raad zijn opgericht. Bezoldigde propagandisten houdt de raad er niet op natoch is heel wat werk gedaan om dat aantal leden en afdeelingen te krijgen. Het winnen van nieuwe leden blijkt in vele groote steden moeilijker dan in kleine of middelgrootezoo telt de raad in een stadje ais Winterswijk het bijzonder hooge getal van 500 leden, en dergelijke voorbeelden zijr. er nog wel meer aan te voeren. Toen in October de Raad werd opgericht, zag men in dat de zaak groot moest worden aangepakt. In de eerste plaats moest men kunnen be schikken over een bureau, en het bleek, dat er ook onder de huiseige naren wel iemand te vinden was, die voor het goede doel schappelijke voorwaarden wilde stellen. Zoo werd het huis Theresiastr. 5 Den Haag verkregen. Men vond ook een meu belfabrikant, die gratis het bureau wilde meubileeren den heer Mut ters. In den aanvang werd al het werk uitsluitend belangeloos door dames verricht. Toen dat niet meer ging, en ook moeilijkheden in deze wijze van werken zich voordeden, werden ook bezoldigde medewerk sters aangesteld. Thans werken er den geheelen dag een viertal dames tn een bezoldigde positie, voorts daarnevens nog een groot aantal da mes als amateur, alles onder leiding van den secretaris, jhr. De Jong van Beek en Donk, en zijn echtgenoote, en men beschikt er thans over een drietal schrijfmachines (éen gekochte en twee geleende) doch komen er nog altijd handen en schrijfmachines te kort 1 Het werk van den Raad kan wor den gesplitst in een binnenlandsche en een buitenlandsche afdeeling. Elke week houdt de Raad, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd, die een strikt neutraal standpunt wenscht in te nemen en werkt om te komen tot een rechtvaardigen en duur zamen vrede, een bestuursvergadering, die in den regel 4 a 5 uren duurt. Binnen- en buitenlandsche periodieke organen worden uitgegeven en voorts Nouvelles de Hoilande, HoIIandische Nachrichten, Holland News. Tal van studiecommissies werden ingesteld alsdie tot bevordering van de inter nationale samenwerking, die inzake het bewapeningsvraagstuk, die inzake het Prijsrecht, inzake Handelspolitiek, inzake gebiedswijzigingen, die in zake het Prijsrecht, inzake Handelspolitiek, inzake de naleving van het Volken- Dat is Kora dus en zoo ziet zij er uit en zoo speelt zij, zei Helmi bij het einde van het bedrijf, en die werd door mijn ouders als een verlorene beschouwd en uit hart en geheugen gebannen en mijn arme moeder heeft door de overtuiging, dat zij werkelijk een onwaardige was, veel verdiet ge had. Mijn hemel, was het hun slechts éénmaal vergund geweest Kora te zien spelen, zooals ik vanavond, dan zou alles weer goed geworden zijn, zij had het ouderlijk huis niet verloren en men zou haar niet geweigerd heb ben, bij ons rust en ontspanning te zoeken. Hoe was het toch mogelijk, dat zij dit groote talent niet erken den, zij waren toch zeer ontwikkelde menschen. Zeer ontwikkeld, zeker maar niet zonder vooroordeelen, juffrouw Helmi, dergelijke personen zult u in uw leven nog dikwijls ontmoeten. En dan inoogt u niet vergeten, dat u Kora nu ziet als een kunstenares, die be reikt heeft, wat zij wilde. Indien men uw ouders de zekerheid had kunnen verschaffen, dat er zooiets uit haar zou groeten, dan was alles misschien anders geioopen, maar in de om- recht, inzake den invloed der Volks vertegenwoordiging op de buitenland sche politiek en inzake bestrijding van openbare chauvinistische uitingen. Tal van journalisten, professoren, wethou ders, gemeenteraadsleden, leden van Tweede en Eerste Kamer, leden van den Hoogen Raad en oud-ministers hebben in deze commissies zitting. Van de centrale organisatie vormt de Ned..Ant. Oorlog Raad het bureau, bijgestaan door ongeveer 10 personen uit verschillende landennaast dit uitvoerend comité wordt thans ge vormd een groote internationale Raad, waarvoor reeds ongeveer 100 hervor- ragende personen, behoorende tot verschillende politieke partijen in de diverse landen, zich bereid hebben verklaard, deel uit te maken. Wat er aan vredesuitingen ver schijnt in de oorlogvoerende landen wordt, voor zoover dat mogelijk is, door den Raad bijeengezameld en naar de andere oorlogvoerende landen doorgezonden Op deze wijze vooral hoopt de Anti Oorlog Raad den vrede te bespoedigen, de woorden van Mi nister Cort van der Linden (die op het kantoor als devies door een wel willende dameshand zijn aangebracht) tot de zijne makende„In deze zaak is het niet de vraag, of de kansen groot of klein zijn, om een uitweg te vinden uit dezer, doolhof van ellende, maar wt| moeten doen, wat onze hand vindt om te doen." Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn met 31 Juli benoemd tot luit. t. z. 3e kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2e kl., Ie afd. bij het Kon. Instituut voor de Marine te WillemsoordR. A. de Zeeuw, A. S. Pinke, J. H. Solkesz jr., J. O. van Nauta Lemke, W. F. van Langeveld, J. H. van Rinkhuijzen, J. L. K. Hoeke, O. R. F. Immink, L. Stoit Dijck, D. N. Foest, A. S. de Bats, Ph. A. Gallas, J. J. Logger, W. Th. C. Zimmermam, C. Hellingman, G. J. Bensink, A. Scheffelaar, F. S. W. de Ronde, W. Harmsen, P. Kro nenberg, J. O. H. Doorman, J. B. Snellen en D. H. de Jong. Mr. P. J. Troelstra. Omtrent den toestand van mr. P. J. Troelstra, deelt „Het Volk" mede, dat deze langzaam, maar gestadig vooruitgaat. Het loopen gaat wat be ter. Vermoedelijk zal hij over 6 a 8 weken naar Zwitserland kunnen ver trekken. Zijn toestand eischt nog veel rust en geduldige verpleging. Goedkoope suiker een volksbelang. De anti Suikeraccijnsbond heeft een brochure uitgegeven waarin de wen- schelijkheid van verlaging van suiker- accijns aanschouwelijk wordt voorge steld. De wenschelijkheid dezer ver standigheden, zooals ze toen waren, moest de stap, dien zij deed, wel als lichtzinnig en ondoordacht worden beschouwd. Voor mij is het gemak kelijk dergelijke omstandigheden te begrijpen, ik heb hetzelfde doorge maakt, ben op precies dezelfde tegen stand gestooten als uw pleegzuster, maar in de zaak waar het op aan kwam, lag een groot verschil ik had in 't geheel geen ander talent dan dat, hetwelk ik mij verbeeldde te heb ben. En hoe dat bij mevrouw Wolski is, heeft u gezien. Toen zij na de voorstelling weer voor de huisdeur in Oud-Moabit ston den, bedankte Helmi haar begeleider hartelijk en herinnerde hem er nog eens aan, niet te vergeten, dat zij er innig naar verlangde spoedig haar pleegzuster te ontmoeten. Zeg haar uit mijn naam, dat zij door haar heerlijke kunst het voor oordeel, dat ik jegens haar koesterde, heeft overwonnen ik verheug mij er op, oude betrekkingen te vernieuwen, en ook verlang ik er naar, haar lief kind te zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1